LAATSTE BERICHTEN DE BOUW VAN DE MAASTUNNEL m j - ROTTERDAM Rotterdamsche Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand y-1- - yj SCHIEDAM HET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER D« uitreiking der identiteits bewijzen Verdeeling van Rotterdam in districten Tunnelstuk ito. 9 ligt op zijn definitieve plaats vóór het ventilatiegebouw op den linker oever De roltrappenschachten zijn gereed en maken het mogelijk zich een beeld te vormen van de architec tuur van het heele complex op beide oevers Tunnelstuk no. 9 Het verkeersplein bij den Westzeedijk Oud-Rotterdam r M x ~J*" ^7» n de riviertunnel Op den linker oever In de landtunnel De machines De wederopbouw Hedenmiddag heeft C en A haar nieuw gebouw geopend Engelsche bommen in Nederland Oude xaken ïn nieuwe omgeving Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Kruis uit Utrechts kuthedraul gestolen Het corpus verdwenen De distributie van brood Een goede slag voor de Beverwijksche politie Honderd jaar, en voor het eerst aan de telefoon Gift van f 100,000 voor bakkers De burgemeester van Rotterdam maakt be kend, dat voor hen, die wonen op den Rech ter Maasoever, op de hierna genoemde data gelegenheid wordt gegeven zioh gratis van een identiteitsbewijs te voorzien, door bet daartoe geldig maken van de distriteutiestana kaart. Dit zal geschieden dktrictsgewijs aan de loketten, die gebouwd zijn aan de Ge dempte Binnenrotte (toegang uitsluitend van den Pompenburgsingel af) en wel als volgt. 1. op Dinsdag 24 September tusschen 8 en 17.30 uur het stadsgedeelte begrensd door Nieuwe Maas, grens met de gemeen c dam en Overschie, Delfshave^e Schie, Aei- brechtskolk, Voorhaven, Middenkous Schiemond; september tusschen 8 en 1730 uw het stadsgedeelte begrensd door Schiemond, Middenkous, Voorhaven Ael- brechtekolk Delfshavensche Sohie, Essen- Wsidgel Heemraadssingel, Mathenesser laan, Westersingel, Scheepstimmermanslaan, 'fgfDonderdag 26 September tusschen 8 «n 17.30 uur het stadsgedeelte begrensd door Veerhaven, Westplein, Scheepstimmermans laan Westersingel, Mathenesserlaan, Heem raadssingel, Essenburgsingel, voormalige Diergaarde, Station D.P., Molenwaterweg, Schiekade W.z., Slagveld, Coolsingel, Boy- mansstraat, Soetensteeg, Zeeviscbmarkt, Leu- Vehavenï 4. op Vrijdag 27 September tusschen 8 en 17.30 uur het stadsgedeelte begrensd door Leuvehaven, Zeevischmarkt, Soetensteeg, Boymansstraat, Coolsingel, Slagveld, Schie kade Wz., Molenwaterweg, Stationsemplace- ment D.P., Spoorlijn Schiedam, grens der ge meente met Overschie, Schiebroek en Hille- gersberg, Bergweg, Noordsingel, Noordplein, Crooswijkschesihgel, Boezemsingel, ooge Boezem, Oostplein, Boerengat; 5. op Zaterdag 28 September tiuschen 8 en 17.30 uur het stadsgedeelte begrensd door Veenpad, Kralingsche ^Tezel?' Boezemsingel, Noord- Plein, Noordsingel, Bergweg, grens met de gemeente Hillegersberg; 6. op Maandag 30 September tusschen 8 en 17.30 uur het stadsgedeelte begrensd door Boerengat, Oostplein, Hooge Boezem, Boezem, Kralingsche Plas Wz., Veenpad en de ge meentegrens. In verband met de bovenbedoelde uitrei king zal de secretarie-afdeeling Bevolking behalve voor het doen van aangiften van ge boorte, overlijden, vestiging in en vertrek uit de gemeente, en voor distributie-aangelegen heden gesloten zijn van 18 September tot en met 1 October, met dien verstande, dat in geval van spoed het bureau ook voor andere doeleinden in zeer beperkten omvang publiek zal ontvangen. Het laatste belangrijke evenement in den bouw van de Maastunnel is het transport uit de Waalhaven naar zijn definitieve plaats aan die kade van de Maashaven van tunnel stuk no. 9. Omtrent het verstoepen van dit meer dan 12000 ton wegende gevaarte, het zesde in de reeks, dat is overgebracht, hebben we te zijner tijd uitvoerig bericht. Men weet, dat er nu nog drie .tunnelstukken in de Waal haven liggen, n.l. de nummers 8, 7 en 6, die in deze volgorde ook zullen worden getrans porteerd. Nummer zes zal het laatste zijn, dat, als alle berekeningen juist zijn geweest, pre cies zal moeten passen tusschen tunnelstuk 5, dat dan aan den rechteroever is verbonden en tunnelstuk 7, dat de slang van tunnelstukken, aan den linkeroever bovestigidi, sluit. Ook het neerleggen van tuninelstuk no. 9, net op hoogte brengen en onder spoelen is den voor de verbindingen, die daar tot stand moeten worden gebracht. Op den rechter oever wordt ook hard ge werkt aan het tweede gedeelte van het ver keersplein bij den Westzeedijk, aan het tweede tweetal onderdoorgangen onder het circulaire plein. Het heiwerk voor deze onderdoorgangen is gereedgekomen en men is begonnen met het stellen van de bekis ting en het betonwerk voor deze kunstwer ken. Tusschen beide onderdoorgangen wordt hier een pompenkelder gebouwd, die dient om het regenwater van dit diepe straatge deelte op te pompen naar het niveau van de rioleering, omdat anders bij sterken regen val deze weggedeelten onder water zouden loopen. Wanneer men nu van het plein naar de tunnel wandelt, ziet men dat het opstelplein thans geheel bestraat is en dat de daaraan gelegen garage voor tunnelvoertuigen in ruwen bouw is gereed gekomen. Een verdere wandeling door de tunnel leidt thans zooals hierboven reeds gezegd tot in het vijfde tun nelstuk, verder dus al dan het midden van de rivier. Bij het Antiquariaat Burgersdijk Nier mans (Templrm Salomonis) te Leiden is een voor de plaatselijke geschiedenis belangrijke catalogus verschenen. Onder de meer dan 450 stuks boeken, Prenten, portretten en kaarten, welke de Cataloog bevat, vindt men buiten de algemeen bekende historische werken, talrijke zeldzame uitgaven. Bijzonderlijk over sommige theolo gische en politieke strijdpunten, welke het burgerlijke leven in Rotterdam in de 17e en 18e eeuw hebben beroerd, biedt de cata logus veel lectuur. Ook de geschiedenis van de Rotterdamsche haven is goed vertegen woordigd. JAN BURGHART IN EEN NIEUWE OMGEVING Tot de firma's, welke met het ou<4e stads beeld waren samengegroeid, behoort zeker ook Jan Burghart, die jaren lang zijn krui- deniersbedrijf heeft gehad om den hoek van de Kaasmarkt en de Botersloot. Het oude is verdwenen en genoemde firma heeft zich in een nieuwe omgeving gevestigd, te weten in het groote flatgebouw aan de Kralingsche Piaslaan. Zij heeft thans de beschikking over een mooien zeer ruimen winkel. ONTEIGENING. Burgemeester en wethouders van Rotterdam brengen ter openbare kennis, dat in verband met de door den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw voorgenomen onteigening van perceelen en perceelsgedeelten, noodig voor den aanleg van weg no. 55 (tusschen den Goud- fVwinapl en de Nieuwehaven en Nieuwehaven- schesmgeien van de Banketstraat, steeg en ,ang Korte Pannekoekstraat en Nieuwe Vogel - en ten laste van de ge- Hoofdsteeg) ten behoeve van haar meente Rotterdam en te" wederopbouw; 4 October 1940 ter lo. vanaf 21 September otterdam in het Secretarie der gemeente n een ieder Stadhuis (Kamer lOD koSteloOS ter inzage zullen worden nedergeies van de te onteigenen perceelen, P arop deelten en zakelijke rechten, een kaart, w P deze zijn aangeduid, een situatieteekening een toelichting; 2o de Contactcommissaris voor den Weder opbouw in de gemeente Rotterdam, bijgestaan door één of meer ambtenaren van het Regee- ringscommissariaat voor den Wederopbouw, ten Stadhuize te Rotterdam (Kamer 102) op Vrijdag 4 October l»40. des voormiddags 10 uur zitting zal houden teneinde eventueele bezwaren tegen deze onteigening aan te hooren; 3o. belanghebbenden dagen vóór den sub 2o genoemden zittingsdag ook schriftelijk bezwaren kunnen in^\e" bij den Regeeringscommissaris voor den weoerop'bouw Carel van Bylandtlaan 30 te 's-Gravenhage. Rotterdam, 20 September 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. De Burgemeester M. SMEDING. oU ONDERTROUWD 19 SEPTEMBER A. Zonneveld, im. 24 en W. M. van Bosa"m'Ad' ijl P. L. van Meel. Jm. 27 en S. J. G»«rde 3d" 29 J. Bokma, jm. 35 en S. Valster. ]d. 30. N. A. Bosman, jm. 21 en M. E. Elshout, jd. Z1 j. Bouwhuis. Jm. 31 en M, J. Harreman. )d. 3Z G. H. V. Breda, im. 24 en C E G. Hendriks, Jd. ZU J. Brobbel, im. 29 en A. J. de Kok. jd. 25. R. R. Broeksmit, jm. 32 en W. A Hekkema, jd. zv C. Buitendijk im. 20 en c. A. Nooteboom, ld. 20 M. Buskop, jm. 23 en M. j. g. Platen, jd. 24. C. A. van Deijk, jm. 26 en c. Eschbach, jd. 25 A. B. van Dongen, im. 18 en c. v. d. Waal, jd. 18 M. Donker, im. 23 en D A. Broekman, jd. 19. C. Dukel, jm. 24 en J. Tuijl, id. 25. D. P. Duijzer, jm. 26 en S .Oosthoek, jd. 20. D. v. d. Gaag, jm. 24 en G. L de Vogel jd. 18 D. Geneuglijk, jm. 19 en Ubas, jd. 19. B Groenendijk, jm. 31 e« J. A Draese, jd. 23. J. G. H. Groote, jm. 29 en W. F Groenveld, jd. 33 D. de Jonge, jm. 22 en A. Koonings, jd, 21. A. N. Juriaanse, jm. 29 en N. C. Id. Bos, jd. 26, J. P. M. v. d. Kamp, m 28 en W. J. J. M. de JCa'an, jg. 28. De toegang tot de larvdtunnel op den linker Maasoever. (Foto: N.R.C.) zonder eenige hapering verloopen. Nog steeds gaat iedere „afzinking" sneller dan de voor gaande. Eenige moeilijkheid is ditmaal ondervon den bij het verkrijgen van die noodige groote drijvende bakken, die elders bij het opruimen van in den oorlog gesprongen bruggen en ge zonken schepen hard noodig zijn en waar door het niet steeds mogelijk is op het ge- wenschte oogeniblik over deze machines te beschikken. Ware dit wel zoo geweest, het tunnelstuk zou ruim een week eerder op zijn plaats hebben gelegen. Overigens valt in de riviertunnel van den rechter oever uit groote voortgang te bespeu ren. De afscheidingsschotten tusschen het ventilatiegebouw en de riviertunnel zijn thans geheel weggebroken, zoodat een ongehin derde doorgang van de landtunnel tot in de riviertunnel mogelijk is. De aannemer heeft daarvan gebruik gemaakt door dn de ooste lijke autobuis smalspoor aan te leggen, waar door materialen voor den verderen bouw ge makkelijker dan voorheen in de tunnel kun nen worden gebracht. De 3 instijgschachten op het eerste tunnel stuk, welke voor het ventilatiegebouw ston den, hebben daardoor hun beteekenis ver loren. De gaten, die daarvoor in het tunnel stuk waren gebroken, kunnen weer worden gedicht en de stalen instijgkokers zullen eer lang worden weggenomen en geplaatst op het stuk no. 9 ter rivierzijde van het ventilatie gebouw op den linker oever, waar zij de zelfde functie zullen vervullen als op den rechter oever, d.w.z. zij zullen den toegang tot het inwendige van bet van dezen oever af uit te bouwen tunnelgedeelte mogelijk maken. Mede is in de afg-eloogen weken doorge gaan met het totstandbrengen van de ver binding tusschen het 4e en 5e tunnelstuk, zoodat deze thans is gereedgekomen. De luchtdrukinstallatie, welke voor deze verbin dingen noodig was en die was opgesteld in een der lokalen van het ventilatiegebouw op den rechter oever, kan thans worden, afge- ™i!en worden verplaatst naar de over- rudmte in het ventilatiegebouw Charloissche zijde om gebruikt te wor- Het werk op den linker oever is, met de noodige afwijkingen overigens en met het verschil van links en rechts, zooals dat ook bestaat in twee naast elkaar gebouwde, ge lijkelijk ingedeelde huizen, een copie van dat, op den rechter oever. Althans als men in aanmerking neemt dat de linkeroever eenige maanden bij den rechter oever achter is. Het ventilatiegebouw is hier nu ook geheel op hoogte en de vlag heeft al gestaan op het entreegebouwtje voor voetgangers toen daar het eerste kapspant werd gesteld. De archi tectuur van dit gebouwtje begint zich thans af te teekenen, zoodat men een goed idee er van krijgt, hoe het complex er na vol tooiing uit zal zien. In het inwendige van de landtunnel is op dezen oever voortgegaan met het aanbrengen van het plafond, dat op het oogenblik nage noeg gereed is, terwijl ook het open gedeelte snel vordert. Bij den onderdoorgang van de Velgersdijkstraat is een aanvang gemaakt met het heiwerk voor den oprit van het opstel plein naar het hooge plein in de Velgersdijk straat; het heiwerk voor de aan het opstel plein te bouwen garage is gereed gekomen en met het betonwerk daarvan is aange vangen. Het werk aan de laatste drie_tunnelstukken in de Waalhaven nadert zijn einde. Stuk 3 is geheel gereed en versleept naar de plaats, waar het wordt gereed gemaakt voor den tocht over de rivier naar zijn plaats van bestemming. De bouw van de machinale installaties heeft regelmatigen voortgang. De ventilatoren op den rechter oever zijn praktisch gereed gekomen en ook in de groote machinezaal op den linker oever wordt in snel tempo aan het monteeren dezer groote machines ge werkt. In de liftschacht op den rechter oever is de firma Hensen begonnen met het aan brengen van de geleiders voor de lift; hier wordt ook met kracht gewerkt aan het in brengen en monteeren van de tallooze elec- trische apparaten, schakelaars en machines. Naast het Museum Boymans, op het land van Hoboken, ongetwijfeld het nieuwe zaken centrum van onze stad, heeft hedenmiddag order groote belangstelling de firma C. en A. Brenninkmeyer haar nieuwe gebouw geopend, dat een nuttige oppervlakte heeft van circa 2000 vierkante meter. Voor de firma zelf was deze opening slechts een moment, zij het dan ook een belangrijk moment in haar weken lange, groote krachtsinspanning, om bij den aanvang van het nieuwe seizoen haar Rot terdamsche dames- en heeren-cliënten we derom als van ouds te kunnen bedienen. Voordat de nieuwe zaak voor geopend werd verklaard, heeft de directie een hartelijk woord van dank gesproken tot al degenen, die bij den bouw betrokken zijn geweest, niet in de laatste plaats tot het eigen personeel, voor de betoonde toewijding en medewerking. De plannen voor den nieuwbouw van C. A. zijn van de hand der heeren L. van der Laan en ir. Jan A. van der Laan te Leiden, dezelfde bouwmeesters wier ontwerp voor het nieuwe raadhuis te Eindhoven bij prijsvraag voor uitvoering werd aangewezen. Zij zijn er, naar men zich gemakkelijk zelf kan gaan overtuigen, in geslaagd een bouwkundig, aan genaam geheel en wat zeker niet minder zegt een zeer practisch ingerichte zaak. tot stand te brengen. De uitvoering was opgedra gen aan de Rotterdamsche N.V. Aannemings- Mij. v.h. H. en P. Voormolen, welke met medewerking van Rotterdamsche collega's voor wat betreft de onderdeelen van den bouw, daarmede in niet meer dan 11 weken is gereed gekomen. Het blijkt dus wel, dat er met echt-Rotterdamsche voortvarendheid is aangepakt! Het nieuwe gebouw van C. A. strekt zich uit langs de Mathenesserlaan en de Museum laan. Aan beide zijden is het omgeven door fleurige etalages, waarin een groot aantal etalage-figuren een rijk-gevarieerd overzicht biedt van de nieuwe naj aars-modellen in dames-, heeren- en kinderkleeding. De nieuw bouw huisvest zoowel de dameszaak als de heerenzaak van C. A., zoodat het geheele gezin, vader, moeder en kinderen zich hier onder één dak van kleeding kan voorzien Er moest natuurlijk met de ruimte gewoekerd worden, omdat men de wat keuze betreft zoo zeer verwende C. A. cliënten dezelfde ver scheidenheid wilde bieden als voorheen. Dat men daarin geslaagd is wordt wel aangetoond door het feit, dat in het nieuwe huis ca. 35000 stuks kleeding in een enorme verscheidenheid op hun gegadigden wacht. Een personeels-staf van ruim 150 personen en een vernuftig ver koopsysteem waarborgen verder, dat men goed en vlug bediend wordt. Met de opening van den nieuwbouw van C. A. is de ont wikkeling van het nieuwe Rotterdamsche winkel-centrum op Dijkzigt een belangrijke schrede verder gekomen. De Rotterdammers zullen natuurlijk wij hebben daarop reeds zoo dikwijls gewezen hun stedelijke zaken troutv blijven..Dit zal hun des te gemakkelijker vallen, nu op het Land van Hoboken een winkel-centrum in volle ontplooiing is, dat in rijk-geschakeerde eta lages de nieuwste snufjes toont ter voorziening ir. de vele en velerlei behoeften onzer Maas stad-bewoners, een koop-centrum, waarin het zeker aangenaam en prettig winkelen zal zijn! Er waren bij de opening talrijke bloemstuk ken van bevriende relaties. Bij Roosendaal. Vanochtend vroeg om ongeveer kwart voor vijf zijn Engelsche bommen neergekomen op een veld genaamd de Brembosch, een ge hucht gelegen tusschen Roosendaal en de Belgische grens. Vier brisantbommen kwa men tot ontploffing en maakten groote gaten in den grond, waarvan een met een middel lijn van acht meter. Van de tientallen brand bommen, die werden uitgeworpen, kwam er niet één tot ontbranding. Enkele ruiten wer den vernield van in de nabijheid gelegen boerderijen van den landbouwer J. van Eekelen en van de weduwe Backx. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Verschillende bommen neergekomen bij Anna-Paulowna Gisternacht zijn op het land van den heer A. Meyer aan den Middenweg te Anna Pau- lowna vijf explosieve bommen geworpen, waarvan een in een sloot weggleed en niet ontplofte. Bovendien kwamen er nog achttien brandbommen neer en ook hiervan kwamen er twee niet tot ontbranding. De schade aan de te velde staande aardappelen en koolraap is niet groot, die aan de bloembollen van iets meer beteekenis. Ook de verdere schade is gering. Ten huize van den heer D. Koning sloeg een scherf door een asbestplaat en bij den heer A. van Duin sneuvelde een ruitje. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met het oog op de niet ontplofte bommen zullen er waarschijnlijk waarschuwingsborden geplaatst worden. De Prince of Wales, de winkel in heeren modeartikelen, die vele jaren achtereen aan het Slagveld gevestigd js geweest, heeft zich thans gevestigd in het gebouw van de nieuwe Beurs aan den Coolsingel. Het is de Prince of Wales gelukt weer een uitgebreide sorteering goederen te verwer ven, waaruit men een keuze kan doen, al of niet ten koste van textielkaartpunten. Boven den winkel vindt men de verkoop- afdeeling voor confectie, hoeden e.d. De betimmering, uitgevoerd door de firma Coors te Rotterdam, geeft, evenals de verdere inrichting, aan het geheel een verzorgd cachet. Naelen, den Bomimelschestr. 12. T. vam Schoeien, 75 j„ 'wed. v. A. Maagdenberg, N Haven 225. GETROUWD: P. iDsbergen, 25 j. en G. den Boer, 24 j.; J. C. Goudka, 25 j. en J. M. v. d. Heijden, 23 j.; W. Saarloos, 23 j. en C. E. Schippers, 22 j GEBOREN. Cornelia Antonetta Maria, d. v. A. J. van Haagen en E. J. C. Daniëls. Wilhelmina Fennechina, d v. G. Scholte en J. M. A. Schapers. Frederieui Albertus. z. v. J. C. Beukers en J. M van Alphcn OVERLEDEN. L. de Winter, 81 j. wed. V. A. Groeneveld GEHUWD J va' Berke), 29 j en A. van Greu- ninge, 27 j. C. Dekker, 27 j. en E. C. de Zanger 22 j. K C Bakker, 30 j. en C. A. Rettlich, 21 j. B. A. Hollemar 35 j. en H. Verdoes, 29 j. R.' L. J. van Lingcn, 28 j. en J. G. A. Hoenderop, 22 j. ONDERTROUW! J. W. V. d. Knaap, 23 j. en M. J. Schoenmakers. 21 j. S. H. M Bruijnzeels 22 j. en A. J. de Bok, 23 j. W. van Diggelen, 32 ,i. en W. A. H. va.. Eijk, 33 j. G. Groot, 26 j. en J. B F. Sch. ap, 21 i. H. Baas, 31 j. en A. E. Prins, 23 j. T. van Bokkem, 32 j. en T. van Wolfswinkel, 27 j. A. W. Lowes, 25 j. en M. Suttorp, 18 j. J W. Stikkers, 27 j. en M. L. M. Spaan 27 J. M. Smit, 26 j. en M. P. Post, 19 j. H. L. Brökling, 28 j. en J. v. d. Beek, 20 j A Heukels. 25 i. en A. W. B Soet, 25 j. J. ten Honpe 28 j. en J. L. Metsemakers, 27 j. H. Vrijenhoek, 25 i. en A. A. de Bruin, -25 j. H. P. J. Koetsen-uijter, 24 j. en W. Naterop, 19 j. R.K.S.V. EXCELSIOR Het programma voor de overige elftallen luidt als volgt: Excelsior 3Hollandiaan 3, 2 uur, Mathe- nessersportpark; D.H.S. 4Excelsior 4, 12 u., Spieringshoek; Singelkwartier 2Excelsior 5, 12 uur, Mathenessersportpark; Excelsior 6Ignatius 3, 12 uur, Excel'siorsportpark; Excelsior 7N.H.S. 4, 12 uur, Mathenesser sportpark. N. Kelly, jm. 29 en W. v. Buren irt 9d A. M. Kemp, jm. 25 en C. g Beumnr ,n C. van der Klis, jm. 23 en N. BaneiV ia' ot' G Kraan, jm. 23 en G. van Kieef ei ]9dn' 20' D L. Kramer, jm. 23 en A. M. Slobbe 1ri 22 C de Leeuw, jm. 23 en J H. Oosterhuis ui ia' T W Lezer, jm. 27 en C. E v d. liek!' jm 35 A J Laurensen, jm. 23 en G. E. Mookus j™' H T T H Lubbe, jm. 27 en M. van Veen, g'es' JA. Mastenbroek, jm. 26 en D. M. M. Broekl^J2; j<L 29- en B. A. C. L. v. d. Weerd, ]<j. 30 J. Meeder, jm. 32 en j c BogaarE, jd 23 C A. Meijer, Moeliker, jd. 22. A. Mom, jm. 19 en 1. w Dejj]> jd n P. Nieuwenhuizen, jm- Wauder, jd. 20. Lucas, ges. 25. A. Noordzij, ]m. 22 en ""p m E C. C. Ontijd, jm. 25 en P. 2i A. Otterspeer, jm. 21 en M. L, -. jg f- Patyn, jm. 22 en T, van Loon, j Quden D M. F. Schouter, jm. 29 en J. C. L. v. •ld. 26, t1' ï- ^5egt' jm. 25 en J. W. de G°ejj' ;d' 23 L. A. Thyse, jm. 26 en M. H. H. Luijt, J B. Verschuur, ges. 35 en A. J. v. Kints jd. 2 gesch 38Waal' Wcd' 43 en D' A' V' T Dost, jm. 34 en M. A. Koster, jd. 25. Jan^n',3m- 26 en c- Niehot, gesch. 21. J. V. Wanders, jm. 25 en M. C. Meijer, jd. 1» J. J Biesheuvel, jm. 32 en N Boele, jd. 23. G. Fok, jm. 36 en H. van Duijn id. 28. S. van Gelder, ]m. 28 en A. van Rij, jd. 23. A. J. v. d. Graaf, ]m. 23 en J. A. Wapperom, jd. 21 F. H. Hoogenstrijd, jm. 22 en M. L. M. Baas, jd. 21 G. Kranenburg, wed. 74 en M. v. Dalen, wed. 72. G. Pels, ges. 37 en J. Nederveen wed 37 J. H. Ploegers, jm. 32 en C. Bakker, jd. 25. D. Roggeveen, jm. 29 en B. C. Mulder, jd. 23. H. Roos, jm. 30 en C. G. Aarnoudse jd. 20. K. A. de Rijke, jm. 26 en L. J. Wagenmaker, jd. 26 J. Santing, jm. en M. C. v. d. Staal jd 24. H. J. Sarucco, ges. 32 en S. Stad, jd. 30. W. v. d. Schee, jm. 27 en H. C. de Waard, jd. 26. F. G. Schrauwers, jm. 25 en P. G. M. Grandia, jd. 32. T. J. Ichroth, jm. 25 en C. A. Venema, jd. 21. J. Tuinman, jm. 20 en M. J. Boekestein jd. 19. S. Veltman, jm. 36 en M. J. Eerbeek, jd. 38. G Venstra, ges. 41 en H. Haringa, ges. 26. P. D. Verbuijs, jm. 30 en W. L. Rijsdijk, jd. 21 A. M. VerMeij, jm. 24 en A. M. Eenhoorn, jd. 22. J Verspuij, jm. 24 en L. Meerman, jd. 22 F. A. Vervoorn, jm 2 en M. M. van Dijt N. J. Vingerhoed jm. 26 en A. Tjallema, J. van de Vooren, jm. 24 en S. Roobol, jd. 21. H. W. Vos, jm. 30 en J. van Berkel, jd. 28. J de Waard, jm. 25 en A. C. Blom, jd. 27. p. Wachtendonk, jm. 22 en M. C. van Stigt, jd. 18. D. van West, jm 28 en G. Gazan. jd. 28. H. A. Willemse, jm. 28 en J. van Vliet, .jd. 22. B. de Winter, jm. 25 en M. C. Sevink jd. 20. J. Zevenbergen, jm. 22 en. M. J. Peters, jd. 23. J N Blanker, jm. 27 en E. H. M. J. Heyster, jd. 22 M. J. v. d. Brand, jm. 21 én J. L. Moerland, jd. 21. J. Haak, jm. 22 en J. H. Rijnberg, jd. 20. A. J, Hanemaaijer, jm. 28 en J. O. R. Flammen. B. L. w. Molmans, jm. 21 en C. Platje, Jd. 18. C, Roest jm. 25 en L. Keiler, jd. 26. A. Aangiften van 19 September. BEVALLENC Stoker-V. Paasschen, 2 d. M. riarhiav Wiei.y BeUe d M. C. Versnel-Voor- r ïSfroiim »e£ z' - A- F- Wolvers-Vuik, d. C. S' vï» t D ':us> z- G- Kareis-Nobel, d. rons'^z' T- Swmkels-Heus, d. - M. Stok-Koehoorn., d. m. Sparreboom-v. d. Berg, z. R. de Rijke-Harts, d. - H. C. de Bruijn-v. Dijk, z. M. L J. de Tender-v. Leuven, z. R. H. Kuyper-Nierstrasz, d -- R. Scheerhout-Wiersma, d. C. Ziere-de Breij, d. - A. H. Buddenbaum- den Hoecr, z. - F. J. Luijendijk-de Koning, z. j, I. v. Beest-v. Oosterhout, d. A. A. M. Teuber- Nosko, d M. A. de Jager-v. Dorssen, z. T M. Lansbergen-Ammerlaan z - p. h. Sprenkel- Vermeii, d. T. Ainout-de Ottolander, z. M J C. Slee- V. d Borst, z p. Bijleveld- Hoogenboom. z. - M. Wolfert-Buitenhuis d. H. Oosthoek-Jonas, venl. OVERLEDEN: F. L. W. Pane, wedr., van W. Ran man 69 j.I G de Vos' wed" van K- v- d- Ham. Bauman, H00ge, man van H. Frijmuth, 63 j.; tc v' Hoeven vrouw van M. Aijkens, 64 j.; P. C. V dV.' Unllmvrouw vanoG.oFe Hiele, 53 U G. v. Anedr!VTr rvaVnnH "J. '^tkamp 68 U F A. Albers, vrouw van J. G- H' Jonas vrouw van H G- Oosthoek, 33 J. accordeoncEub MET „KLAVAR" In Rotterdam is een accordeonclub opgericht die de muziek bestudeert volgens de methode TERUGHALEN BENZINE-, PETROLEUM- EN GASOLIEVATEN Alle vaten, welke destijds ingevolge pers- en radioberichten naar de naastbijgelegen opslag plaatsen en benzine- en petroleummaatschap- pijen werden vervoerd, voorzoóver zij inmid dels niet door de Duitsche Weermacht werden gevorderd, kunnen door de eigenaren worden afgehaald ter plaatse waar zij eertijds zijn ingeleverd tegen afgifte van de bij het afleve ren der vaten verstrekte ontvangstbewijzen. Voor het geval niet het geheele op het ontvangstbewijs aangegeven aantal vaten wordt terugontvangen, dien de eigenaar in den een of anderen vorm een bewijsstuk te ontvangen voor het ontbrekende aantal vaten. Mochten destijds om eenigerlei reden geen ontvangstbewijzen zijn afgegeven, dan zullen deze thans door de eigenaren der opslagter reinen worden uitgeschreven. Deze ontvangst bewijzen dienen voor degenen die de mm toebehoorende vaten komen afhalen, onder teekend te worden, waarna zij de vaten kunnen mDeengeeIteeekende ontvangstbewijzen behooren door de eigenaren der opslagterreinen te wor den bewaard. De afgehaalde vaten mogen normaal m het bedrijf worden gebruikt; het is verboden ze door verkoop of anderszins naar het buitenland over te brengen. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De formulieren voor opgave van den voorraad aan vaste brandstoffen kunnen in de week van 23—27 September 1940 afgehaald worden aan de onderstaande bureaux: Gymnastieklokaa Oude Kerkhof; School van Ruysdaellaan, ingang Kleuterschool; Schoollokaal Lange Singelstraat; Alida-Bewaarschool. ingang Leliestraat De bureaux zijn geopend van 8%—12 en van 1%5 uur. Stamkaart van het gezinshoofd medebrengen. Bij het in ontvangst nemen der opgave- formulieren wordt u gelijktijdig een stratenlijs aangeboden waarop is vermeld wanneer en aan welk bureau het opgave-formulier moet worden ingeleverd en de verdere distributiebescheiden in ontvangst moeten worden genomen. VERZOEK VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL De Spoorwegen en de werktijden in kantoren en fabrieken. In den komenden winter zullen waar schijnlijk, in verband met de verduisterings voorschriften, de werktijden op verschillen de kantoren en fabrieken worden gewijzigd. Mochten naar aanleiding daarvan bepaalde algemèene wenschen rijzen wat de treinen loop betreft, dan wordt men verzocht deze kenbaar te maken aan de Kamer van Koop handel, Handelsgebouw, Vlaardingen, onder mededeeling van de nieuwe werktijden. Met de Spoorwegen zal dan overleg worden ge pleegd over event, aanpassing van de dienst regeling, waartoe deze, zoo mogelijk, gaarne bereid zijn. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Woensdagavond, zoo meldt „de Tijd", toen het reeds donker was, viel het den heer dr. J. Houtgast, hoofdassistent van de Sterrenwacht „Zonnenburg" te Utrecht, op, dat een man zich plotseling op verdachte wijze trachtte te verwijderen van het terrein van genoemde Sterrenwacht. Niet wetenJ tiiet vermoedend, welke de reden kon geweest zijn, waarom de man zich op het Sterrenwacht-terrein had opgehouden, ging de heer Houtgast direct op onderzoek uit en zag na eenig rondzoeken, dat er iets onder de aarde moest gestopt zijn. Het duurde niet lang, of bij verwijdering van eenigeomgewoelde aarde deed hij een ontstellende ontdekking. In den grond lag n.l. weggestopt een groot verguld altaarkruis, waarvan het corpus verwijderd was. Pogingen om den onbekenden man, die zich uit de voeten gemaakt had, te achterhalen, konden geen succes meer hebben. De heer Houtgast stelde daarom aanstonds alles in het werk om zelf eenige aanwijzingen te vinden, welke eventueel van dienst zouden kunnen zijn bij een nader in te stellen onder zoek. Gelukkig kon tamelijk spoedig resul taat geboekt worden. In de achterzijde van het kruis ontdekte de heer Houtgast n.l., dat daar üe naam G. B. Brom ingegraveerd was, hetgeen den vinder van het kruis aanleiding gaf, zich oogen- blikkelijk om inlichtingen te wenden tot de edelsmeden Brom. Een der heeren Brom begaf zich direct naar de Sterrenwacht en nam het gevonden kruis in oogenschouw. Daar de heer Brom kon constateeren, dat net niet een werkstuk was, dat hij persoonlijk had vervaardigd, moesten ten huize en op het atelier van de heeren Brom pogingen worden ingesteld, om de herkomst van het kruis vast te stellen. Daar men intusschen met zeker heid wist, dat het stuk uit de eigen ateliers afkomstig moest zijn, kon men er aan de hand van archivarische gegevens tamelijk spoedig in slagen, de herkomst te ontdekken. Daaruit bleek, dat het kruis een werkstuk was uit het jaar 1860, vervaardigd door den heer Gerard Bartel Brom, grootvader van de huidige eigenaars der edelsmidse, die in 1856 de Utrechtsche kunstwerkplaatsen Brom ge sticht heeft. Het kruis is van verguld brons, bezet met half-edelsteenen, versierd met vijf email-plaquettes. Een dezer email-plaquettes was echter bij het terugvinden op de Sterren wacht niet meer aanwezig, evenmin als het geciseleerd bronzen corpus. Toen de heer Brom deze gegevens had geverificeerd, wist hij ook, dat het kruis afkomstig moest zijn uit de Kathedrale Kerk te Utrecht. Het stond daar, tot Dinsdagavond j.L, geplaatst in de midden-nis van het Sacraments-altaar; het rustte in een gegoten bronzen voet, boven het Tabernakel; deze voet echter was niet medegenomen. Voorzien van deze gegevens begaf een der heeren Brom zich naar den koster van de Kathedrale Kerk den heer Buijl, en infor meerde daar of er in de kerk niets gemist werd. Toen de koster hierop bevestigend ant woordde en mededeelde, dat het kruis van het Sacramentsaltaar vermist werd, kon de heer Brom het geruststellende antwoord geven, dat het kruis reeds teruggevonden en herkend was. Een groote teleurstelling bleef echter het feit, dat het corpus van het kruis verwijderd was en dat men nog niet kon zeggen, wat daarmede was gebeurd of waar zich dat bevond. Besloten werd de politie van de vermissing en terugvinding op de hoogte te stellen. Reeds toen waren er eenige aanwijzingen, wie de vermoedelijke dader kan zijn van dezen diefstal-met-vernieling. Het is te hopen, dat het de politie gelukken zal, ten spoedigste volledige klaarheid te brengen in deze zaak. DE SCHOENENDISTRIBUTIE. Belanghebbenden worden erop attent ge maakt, dat de uitgegeven schoenenbonnen van heden af slechts geldig zijn 14 dagen na den datum van afgifte. BURGERLIJKE STAND GIBBOREIN- Jacob a E., d. v. W. E. J. Schenau en B. van de Vusse Swammerdamsmgel Jenny M.M. d. v. W. H. van Kleeff en G. Hans, Boer- haivelaan 1 Wilhelmina C., d. v. G. H. Pil en C. T M. MatthJJssen Aüb. Cuypstr. 14 Christina J. L„ d..v. M. A. Rensman en J. T. M. Vermunicht, Ainth. Muysstir. 38. Petrus A., z. v. W. T. Bors- -ia io Klavarscribo" onder leiding van den heer M. boom en J*. A. Scholte, Ridderk.str. 45. ema,' jd.' II vanlil! 1 OVERLEDENA. van Setten, 74 J„ echtg. v. G. v. LEDENVERGADERING HANZE Naar ons wordt medegedeeld, ligt het in het voornemen van het bestuur van de Ned. R.K. Middenstandsbond De Hanze, afd. Schie dam, een ledenvergadering uit te schrijven tegen Zondag 29 September a.s. des middags half een in den R.K. Volksbond. Vanzelfspre kend gaat deze vergadering alleen door, in dien tijdig toestemming van de betrokken autoriteiten wordt ontvangen. De leden ont vangen vooraf nog de gebruikelijke convo catie met agenda. Het ligt in de bedoeling deze vergadering stipt op tijd te beginnen en de discussies zoo kort mogelijk te houden, zoodat niet te laat behoeft te worden ge ëindigd. DE SPORT VAN ZONDAG. R.K.S.V. Excelsior. Excelsior begint haar loopbaan in de 3de klasse N.V.B. met een wedstrijd tegen D.C.L. Een voorspelling is moeilijk te doen. Daar Excelsior volgens ons zeer laag ingedeeld is. verwachten wij wel een overwinning van onze stadgenooten. Hermes D.V.S- Voor de tweede rodde voor de zilveren bal speelt Hermes D.V.S. Zondag tegen R.F.a Een gemakkelijke kluif voor de blauwwitten zal deze wedstrijd niet worden. Tooh verwachten wij wel een Schiedamsche verwinning. I dat zoo dan moet voor de kwart fmale g speeld worden tegen de winnaar van de wedstrijd OvermaasWillem II- DE DR. NOLETSTICHTING. In de kort geleden gehouden bestuurs vergadering van de Dr. Noletstichting hadden eenige veranderingen in het bestuur plaats. In de plaats van wijlen Ir. W. Beukers A.J.zm, die voorzitter was, werd benoemd Mr. M. J. C. M Kavelaars, die tot nu toe secretaris was. Mr P. M. J. Nolet werd benoemd tot secretaris. WIE MOET MORGEN ZIJN IDENTITEITS KAART HALEN? Morgen, Zaterdag, moeten zij hun identiteits kaart halen wier geslachtsnaam begint met de letters H. tot en met I. De kaarten moeten gehaald worden in de school naast de gymnas tiekzaal op het Oude Kerkhof. Het bureau is geopend van 9 tot half 2 en van half 4 tot 7 uur. Men moet meebrengen: de distributie- stamkaart, een niet-opgeplakte goed gelijken de pasfoto en verder alle andere stukken die van belang kunnen zijn. MATHENESSER WIELERBAAN Zondag a.s. zullen de uitgestelde wedstrij den van 15 September, georganiseerd door de rennersclub Schiedam, worden verreden. Er worden een klassement-, achtervolging- en af valrace gehouden en tot slot een 200 ronden koppelrace. Volgende week de mei 7 genummerde bonnen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a.s. de met 7 genummerde bonnen van het brood- bonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram'ander brood. Elk der bonnen geeft dus recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 29 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 1 October a.s. geldig. Auto's vol gehamsterde waren. Dezer dagen heeft de gemeentepolitie te Beverwijl een inval gedaan in een pakhuis aan den Slangenweg aldaar. Zij trof een groote hoeveelheid gehamsterde artikelen aan, die -tegen hooge prijzen verkocht werden. Eenige honderden kilo's koffie, thee, cacao, boter, vet, meel, rijst enz., werden in beslag genomen en per vrachtauto naar het politie bureau vervoerd. De hoeveelheid was zoo groot, dat de auto tweemaal moest rijden van het pakhuis naar het bureau, om alle gehamsterde waren over te brengen. Tegen drie personen, één inwoner van Beverwijk en twee van Velsen-Noord, werd proces-verbaal opgemaakt. Te Frederiksoord (Dr.) woont de honderd jarige Jan Kieven, die dezer dagen een mo ment -beleefde, dat hij „nooit zal vergeten". Hij had tot op dien dag nog nooit getelefo neerd en zag zich hu eenvoudig door dwin gende omstandigheden voor het feit gesteld. De zaak zit zoo. De oude heer Kieven heeft een dochter in Den Haag wonen. Deze zou zoo gaarne haar hoogbejaarden vader nog eens bezoeken, doch de beperkte reisgelegen- heden deden haar van de reis naar het hooge Noorden afzien. Dus vroeg zij, of ze haar vader's stem toch nog eens mocht hooren, en zoo ja, of hij zich dan naar de telefooncel wilde begeven op dag en uur, in den brief genoemd. Kieven begreep, dat er toen geen ontkomen meer aan was. Hij begaf zich met gemengde gevoelens naar de telefooncel en wist in het eerste oogenblik weinig te zeggen, want een mensch, zelfs al is hij honderd jaar, kan. toch nog door de omstandigheden overdon derd zijn. Doch vader Kieven ging al gauw aan het praten en zoodoende kwam er een vlot gesprek tusschen Den Haag en Frede riksoord tot stand, waarvan vader èn dochter beiden veel genoegen zullen hebben beleefd. Verscheidene meelfabrieken in ons land hebben gezamenlijk een bedrag van 100,000 gestort in het Bakkersfonds 1940, dat ten doel heeft het verleenen van hulp aan de door krijgsverrichtingen getroffen bakkers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1