LAATSTE BERICHTEN Wat voor de oorlogsslachtoffers te Rotterdam reeds is gedaan ROTTERDAM Rotterdamsche Gemeentepublicaties De distributie van vleesch en vleeschwaren Het Nieuwe Daablad SCHIEDAM PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER PAG. 5 De BoemeFbaron in Arena Ruim 12 millioen uitgekeerd C. D Twente re Sf'Alhoewelzulks uit de De werkzaamheden van de Stichting Rotterdam 1940 Credietverleening Textielcredieten Noodwinkels Werkverschaffing aan kunstenaars De ondervonden medewerking De toekomst van het werk Bijzondere nooden Huisvesting industrie Arbeid van de Stichting Rotterdam 1939 Adviesbureau voor getroffen middenstanders Indirecte schade; geblokkeerde vorderingen Practische wenken De behandeling van de Duitschers (n Nederlandsch Indië Engelsche bommen in Nederland BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem H.H. Wijdingen De gemeente-reiniging gaat met lichtgas rijden KETHEL PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS Een aardige huldiging van Piel Köhler Het kan met oude paardjes van stal ver rassend loopen. De Boemelbaron, eenige maanden geleden weer eens te voorschijn gehaald, heeft het tot weinig minder dan een zegetocht door den lande gebracht. Eerst ge- ruimen tijd volle zalen te Amsterdam en toen een bijzonder succesrijke tournee. Nu is de operette te Rotterdam gekomen, waar zij aanstonds ook weer een goeden klankbodem vond. Het libretto moge dan wel eens wat aan geest te wenschen laten, er is aardige muziek in overvloed, welke den tijd heeft getrotseerd, en de rol van Droogkeeltje geeft den acteur, die haar aankan, nog altijd kansen te over Nu: wat dit betreft kan men bij niemand beter dan bij Piet Köhler terecht. De figuur van den vroolijken vagebond is schier een menschenleeftijd lang aan J naam verbonden, en nog altijd speelt h j tol met de monterheid van een a<c 'lesse haar voor het eerst opneemt, en fti-d met van een jongeling. Op 6S-:iar:ge mede uit naam senaat van het Rotter- Sche studentencorps zitting hadden, in een hartelijke toespraak hiervan ter gelegenheid van Köhler's gouden tooneeljubileum getuigd, onder aanbieding van bloemen er een kist tsaren. Het was een huldiging recht uit het hart, welke Köhler in al haar eenvoud kennelijk goed deed. Wij wenschen hem en zijn gezelschap, waarvan o.a. Kalman Knaack, Cor Smit, Jo Remi en Julius Susan (als gezaghebbend dirigent) deel uitmaken, ook te Rotterdam een week van „volle huizen", COLOSSEUM. De hoofdfilm in het Colosseumtheater is getiteld: „Drie Vrouwen om Verdi." Hierin wordt het leven van den grooten Italiaanschen componist Verdi geschilderd. Drie vrouwen hebben veel invloed uitgeoefend op zijn leven en werken, hetgeen in deze film zeer goed wordt uitgebeeld. Fragmenten van Verdi s opera's, als Traviata, Rigoletto en Aida wor den met medewerking van Benjamin Gigli, Gaby Morlay en Maria Gebosary ten gehoore gebracht De rol van Verdi wordt op meester lijke wijze vertolkt, terwijl er voor muziek liefhebbers heel wat te genieten valt. Jammer dat wij door het voorprogramma een voorbehoud moeten maken voor vol wassenen. ST. PETRUS-SCHOOL VOOR U.L.O. De hervatting der lessen van de St. Petrus- school voor U.L.O. zal plaats vinden op Maandag 23 September a.s. des voormiddags 9 uur. Het onderwijs zal tijdelijk worden ge geven in de school Isaac Hubertstraat 95. DE VAART IN HET HAVENGEBIED Regeling voor zee- en binnenvaartuigen De havenmeester van Rotterdam maakt de volgende regeling bekend met betrekking tot de bewegingen van vaartuigen in het havengebied van Rotterdam, waar onder worden verstaan alle havens en wateren tusschen deWestgeulenKralingsche- v e e i' (dorp IJsselmonde), dus ook de havens van Schiedam en Vlaardingen. a. Zeevaartuigen: het is verboden een zee- vaartuig het havengebied van Rotterdam te doen verlaten of een zeevaartuig binnen dit gebied te verhalen zonder vergunning van den havenmeester van de gemeente, waarin het vaartuig zich bevindt. b. Binnenvaartuigen: het is verboden een geheel of gedeeltelijk geladen binnenvaar tuig het havengebied van Rotterdam te doen verlaten, zonder schriftelijke vergunning van den havenmeester van de gemeente, waarin het vaartuig zich bevindt. In verband met deze laatste bepaling ver dient het aanbeveling om voor geladen bin nenvaartuigen, welke van het havengebied van Rotterdam slechts als doorvaartweg ge bruik maken, bij het binnenkomen van dit gebied bij den controlepost aan de grens een doorvaartvergunning aan te vragen. De scheepvaart is in het havengebied van Rotterdam des nachts slechts toegestaan op de binnendijksche wateren (op de rivier mogen des nachts de veerdiensten onderhouden worden). Des nachts varende vaartuigen moeten voorzien zijn van goed gekeurde afgeschermde navigatielichten (in lichtingen bij den havenmeester). De regeling van 14 Augustus is niermede vervallen en daarmede de bePerking ten aanzien van het vertceer met ledige binnenvaartuigen. MEDEDEELINGEN in VERBAND MET nr distributie van vleesch en vleeschwaren De voorschriften opgenomen in het „Detail- nriizenbesluit 1940 Vleesch en Vleeschwaren" en prijzenü distributiebeschikking 1940 r. v®.'„„henen in de buitengewone Staats courant van 14^ePte™b^rvatHng^én'daardror eveneens tot'velschil van toepassing aanleiding te geven. A. De prijslijsten. Teneinde met be- A. JJ e p r ij s 1 ij 3 l c i n 7pilden van trekking tot het invullen en 1 jyn te prijslijsten tot een uniforme ged gaar komen, heeft de directeur van het Op Slachthuis aan de detaillisten formulieien prijslijsten uitgereikt, die heden, 21 bepiem ber, ingevuld weder bij het Slachthuis zijn in gediend. Deze regeling komt mede ten goede aan een vlotte afdoening van zaken en schept een waarborg, dat de lijsten aan de eischen van duidelijkheid en overzichtelijkheid voldoen. B. Het vet. Op devleeschbonnen is even eens ruw vet te verkrijgen. Hieruit wordt wel afgeleid, dat de detaillist is verplicht vet tot elke hoeveelheid, waarvoor bonnen worden overgelegd, af te leveren. Dit is een misvat ting. De detaillist zal den juisten middenweg moeten kiezen en geen grootere hoeveelheid aan een klant afleveren, dan mogelijk iS, zon. der de belangen van anderen te benadeelen. Dit moge met nadrukkelijk zijn bepaald, het is in overeenstemming met den geest van de 'Distribute f939" welke beoogt een doel matige distributie van goederen m het belang gepubliceerde voorschriften niet blijkt is be kend, dat de aangeboden bonnen een hoeveel heid vleesch en beenderen van te zamen 100 gr. per bon moet worden geleverd Aangezien de beenderen een gewicht van rond 20 pet. per rund uitmaken, volgt hieruit dat de siagers verplicht zijn althans bij de levering van rundvleesch, voor eiken bon 80 pet. vleesch en 20 pet. beenderen te leveren. Opgemerkt zij, dat het gewicht aan beenderen voor varkens 10 a 15 pet. van het totale gewicht uitmaakt, zoodat de slagers bij verkoop van varkens- vleesch per bon 85 a 90 pet. vleesch moeten leveren. Voorzoover het beVeft vleesch, dat zonder been pleegt te worden verkocht, zooals hief" stuk, roastbeef enz., dient slechts betaling plaats te vinden over de werkelijk geleverde hoeveelheid vleesch. De klant, die op een vleeschbon van 100 gr. 80 gr. vleesch en 20 gr. beenderen ontvangt, betaalt dus niet voor 100. doch slechts voor 80 gr. vleesch. Voor andere vleeschwaren, die tezamen met been plegen te wo'/en verkocht, zooals carbo- naden enz.. b-'arU'r-f steeds naar het volle f -onderen tezamen. In tegenwoordigheid van de heeren mr. K. p van der Mandele, mr. W. F. Lichtenauer en mr. M. Smeding heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. in de kamer van burgemeester en wethouders ten stad- huize ons eenige mededeelingen gedaan, be treffende den arbeid ten behoeve van de oor logsslachtoffers te Rotterdam. De burgemees ter begon zijn uiteenzetting met eraan te her inneren. dat reeds vrij kort na den 14den Mei, de Stichting Rotterdam 1940 in het leven is geróepen. De heeren mr. P. J. Oud en mr. K. P. van der Mandele werden daarbij als de eerste ce- stuurders aangewezen. Zij hebben op nun beurt de secretarissen van de gemeente^ en van de kamer van koophandel en fabrieken benoemd tot secretarissen van de stichting, waardoor deze de medewerking verkreeg van omvangrijke administratieve apparaten. Bo vendien is op ruime schaal vrijwillige mede werking ondervonden. Uit bank- en accoun tantskringen met name is de deskundige hulp van vele zijden belangeloos ter beschikking "^Terstond is voeling gezocht met het depar tement van financiën te 's-Gravenhage, dat bereid bleek de noodige gelden voor crediet- verleening ter beschikking van de stichting te stellen. Voor het ouderhouden van het dage lijks noodige contact is mr. W. H. Stenfert Kroese, president-directeur van de bijbank der Nedërlandsche Bank n.v. te Rotterdam, door het departement als regeeringscommissaris aangewezen. Een woord van dank jegens mr. Stenfert Kroese voor zijn zaakkundige en krachtige medewerking mag hier niet ont breken. Met voldoening mag worden vastgesteld, dat dit Rotterdamsche initiatief het voorbeeld is geweest voor de oprichting van soortgelijke provinciale herstelstichtingen in Nederland. Niet minder dan 7800 verzoeken van door het oorlogsgeweld benadeelde bedrijven ter verleening van crediet voor het weder opvat ten van nun zaken zijn in betrekkelijk korten tijd binnengekomen. Het spreekt vanzelf, dat bij de beoordeeling van de credietaanvragen niet slechts het hart, doch ook het verstand moest spreken. Ten einde practisch te kunnen werken, zijn de credieten gesplitst in groote credieten, zoo ongeveer van den aard als banken plegen te verleenen, en kleine credieten, welke meer in het bijzonder noodig zijn voor midden standszaken. Voor deze laatste afdeeling werd de zeer gewaardeerde hulp verkregen van den heer J. Melles, directeur van de Gemeente lijke Leen- en Voorschotbank en secretaris van het Rotterdamsch Borgstellingsfonds. Dezes op zijn beurt terzijde gestaan door een commissie van deskundigen, die evenzeer week na week een groot deel van hun tijd aan dezen arbeid hebben gegeven. Reeds zijn verleend 3513 credieten tot een totaal bedrag van 12,008,037.50. Daarnaast werden 1856 aanvragen afge wezen, ingetrokken, naar andere instan ties verwezen of terzijde gelegd, omdat van de aanvragers op een verzoek om nadere inlichtingen niets meer werd ver- nomen. Dientengevolge zijn thans nog ter behandeling 2431 credieten, waaronder zich echter een groot aantal bevindt van personen, die nog geen zakelijke plannen hebben of aan een gege#n oproep nog geen gehoor hebben gegeven. Met het oog op de ervaring, welke reeds thans is opgedaan, kan daarom gerust worden verklaard, dat het thans nog restende deel van den arbeid eveneens tot een goed einde zal kunnen worden gevoerd. In het bijzonder moet melding worden ge maakt van de samenwerking met de bena deelde bedrijven uit de textielbranche. Aan vankelijk hebben de betrokkenen, zooals be kend, een contactcommissie gevormd, welke later is omgezet in de Textiélstichting Rotter dam, waarmede de Stichting Rotterdam 1940 ten nauwste samenwerkt. Met het departe ment van handel nijverheid en scheepvaart en met het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel is thans een regeling getroffen, waardoor de hervoor ziening van oorlogsslachtoffers met goederen van dezen aard naar redelijke waarschijnlijk heid is verzekerd. Hiertoe heeft de Stichting Rotterdam 1940 verleend de z.g. „textielcre dieten", tot dusver tot een aantal van 103 en een totaalbedrag van 1,027,150. Er zal in tusschen nog veel meer noodig zijn. De grens is in verband hiermede gesteld op een totaal bedrag van 4 millioen gulden aan textiel credieten. Gelijk bekend is, tracht het gemeentebe stuur in de nooden van den winkelstand mede e voorzien door het beschikbaar sfellen van °°.c vYm^eis, zuiks in nauwe samenwerking n,Mam.?r varï koophandel en fabrieken 1940 welke T en de Stichting Rotterdam bouw zoret Tn+r,*de financiering van den bouw zorgt. Tot dusver ziin de benoodigde f'tZ l°eker0?sgd!teer 300 noodwinkels toe gezegd. Zeker is dit getal nog niet groot ge noeg en er wordt dan ook alles in het werk gesteld om tot de dringend noodzakelijke uit breiding te geraken, waarbij intusschen tech nische moeilijkheden van velerlei aard zijn te overwinnen. kig van het zakenleven van Nederland heb ben weten te verkrijgen. Voorts zijn bedragen ontvangen uit de nationale inzamelig, terwijl thans ook het vooruitzicht is geopend, dat uit de gelden, welke de rijkscommissaris ter_ voor ziening in de sociale nooden ter beschikking heeft gesteld, de zoo hoog noodige steun zal worden ontvangen. Aanvankelijk is een eerste uitkeering van ten hoogste 150 ter beschikking gesteld. Het lag in de bedoeling deze eerste uitkeering bij het naderen van den winter aan te vullen met een tweede, waardoor het geheel op ten hoogste 300 zou komen. Door de medewerking, welke thans uit Den Haag is toegezegd, zal evenwel, naar wij hopen, dit bedrag ver hoogd kunnen worden. Voor dit werk is een bijzondere commissie Kleeding en Dekking ingesteld onder leiding van dr. J. Ph. Backx, die trouw ter zijde wordt gestaan door den heer D. van Driel van Wageningen, chef van het jiassagekan- toor van de K.L.M. te Rotterdam, terwijl voorts alle medewerking werd ondervonden van den heer P. Maas Geesteranus, secretaris van de commissie van samenwerking voor bijzondere nooden. Tot dusver is in 3397 gevallen een eerste uitkeering verstrekt tot eén totaalbedrag van 330,391, alsmede in 1054 gevallen een twee de uitkeering tot een totaalbedrag van 88,082,50. In enkele gevallen werd ook reeds een derde uitkeering verstrekt. In deze moeilijke tijden is met name de positie van de kunstenaars op verschillende gebieden mede precair geworden. De Stich ting Rotterdam 1939 heeft gemeend ook op dit terrein een taak te vervullen te hebben, waartoe zij eveneens de medewerking heeft kunnen vinden van een bijzondere commissie onder leiding van dr. J. Ph. Backx. Deze heeft haar taak tweeledig gezien: 1. het scheppen van werkgelegenheid voor kunstenaars; 2. het geven van directen of indirecten steun aan kunstenaars. Ter verwezenlijking van haar eerste doel stelling heeft zij de Koninginnekerk in ge reedheid gebracht voor het geven van con certen gedurende dezen winter. De verduiste ring wordt door haar gefinancierd. Voorts heeft zij alle vereenigingen, die te Rotterdam concerten geven, bijeengebracht en bereikt, dat de verschillende uitvoeringen niet op de zelfde avonden en middagen plaats vinden, waardoor iedere vereeniging grootere kans heeft op een behoorlijken toeloop van publiek. Het tooneel wordt de mogelijkheid gegeven tot optreden in de Kleine Kome die, welke naar alle waarschijnlijkheid in de Nieuwe Beurs voor twee jaar zal worden ingericht. De exploitatie hiervan zal door de Stichting Rotterdam 1939 en de Volksuniversiteit tezamen worden ge voerd. De beurszaal zal voor dit doel provisorisch worden ingericht en hier mede komen dus alle plannen voor den bouw van semi-permanente gebouwen te .vervallen. Hierboven is reeds op verschillende punten melding gemaakt van medewerking, welke van de zijde van verschillende instanties of van bijzondere personen is ondervonden. Het is ten eenenmale onmogelijk alle namen te noemen. Aan allen, die hun goeden wil en hun capaciteiten ter beschikking hebben ge steld, moge in het algemeen hartelijk dank worden gebracht. Dit geldt niet in het minst de overheid in haar verschil lende instanties, terwijl ook in het bijzon der melding moet worden gemaakt van het begrip, dat bij de Duitsche autoritei ten voor den arbeid is aangetroffen. De tot dusver alzijdig ondervonden mede werking doet het beste hopen voor de toekomstige ontwikkeling van het werk, waarbij natuurlijk de toezegging van den rijkscommissaris, waardoor een belang rijk bedrag voor sociaal werk ter be schikking is gekomen, zeer in het bij zonder van beteekenis is- Is het eenerzijds een voldoening, zoo Pa sloot de burgemeester, dat de bovenbeschre ven arbeid kan worden verricht, anderzijds ziin alle medewerkers aan de Stichtingen Rotterdam 1940 en Rotterdam 1939 overtuigd, dat in Rotterdam nog altijd groote moeilijk heden worden ondervonden en dat het nog bij lange na niet mogelijk is geweest dat gene te verrichten, wat op den duur noodig ?al zijn. De bestuurders zijn er dan ook ver van, tevreden te zijn met hetgeen tot dusver werd bereikt; veeleer gevoelen zij allesi wat nog achterwege moest worden gelaten of nog niet geheel voldoende tot stand kon worden gebracht, evenzeer als de naast betrokkenen als een persoonlijk tekort aan. Zij zijn dus te allen tijde bereid om verdere moeilijkheden onder het oog te zien en te trachten het tot dusver verrichte aan te vullen. Men wende zich daartoe alleen schriftelijk tot de Stichting Rotterdam 1940, Beursgebouw Cool- singel, of tot de Stichting Rotterdam 1939, Calandstraat 58. Overigens kunnen midden standers zich/ wenden tot het adviesbureau voor getroffen middenstanders, kamer 321 van het Beursgebouw. 'W'oor de beeldende kunstenaars zal in de Kfeine Komedie een zoogenaamde werkplaats worden ingericht, waar zij hun werk per manent kunnen tentoonstellen en verkoopen. Ten slotte zal een reizende tentoonstelling in de provincie eveneens trachten kunstwerken van Rotterdamsche getroffen kunstenaars aan den man te brengen. Steun in directen of indirecten zin werd gegeven aan de Revue „Het Hart van Rotter dam", waaraan 70 Rotterdamsch getroffenen medewerken, aan het Philharmonisch Orkest, aan Toonkunst, aan jonge kunstenaars, die kamermuziek ten gehoore zullen brengen in het Museum Boymans, aan de danseressen, die in Rotterdam haar zaal hebben verloren en aan een groep van 25 variété-artisten, eveneens te Rotterdam woonachtig. Voor een aantal tooneelvoorstellingen hier ter stede zal een garantie worden gegeven. Voorts wordt steun verleend aan een twee tal organisaties, die de belangen van de beel dende kunstenaars behartigen, terwijl ten slotte nog in overweging is een drietal litera tuurprijzen beschikbaar te stellen tot steun aan schrijvers in deze stad. n™r dp gemeente wordt voorts in Rotter- da^uiciru^g^bouwd d^sVchttog Rotterdam 1940 gefinancierd. Verdere ptennen in deze richting staan op stapel. Het spreekt vanzelf, dat naast deze hulp aan de ondernemingen ook steun ter voorzie ning in persoonlijke nooden noodig was. Op dit gebied is in de eerste plaats zeer veel werk verzet door den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In nauwe samen werking met dezen dienst heeft zich voorts op dit terrein bewogen de Stichting Rotter dam 1939. Tot den oorlog is deze stichting werkzaam geweest op verschillend gebied, o.a. ten behoeve van de gemobiliseerden uit Rot terdam. Na den oorlog heeft de stichting begrepen dat voor haar een voorname taak is gelegen in verlichting van de eerste nooden van de bevolking. De groote moeilijkheid was aan vankelijk natuurlijk de benoodigde gelden t.e verkrijgen. In dit opzicht is prachtige mede werking ondervonden van een groep jonge menschen uit za'^kringen buiten en binnen Rotterdam, die p aiime schaal de medewer- Het spreekt vanzelf, dat er in de stad Rot terdam nog tallooze moeilijkheden worden ondervonden, welke niet worden bestreken door één van de bovenomschreven vormen van hulp ver leening. Er wordt naar gestreefd in deze gevallen in samenwerking met het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden de naar de omstandigheden geëigende oplossing te vinden. In den eersten tijd van de werkzaamheid van de Stichtingen Rotterdam 1940 en Rotter dam 1939 werd als bijzondere belemmering ondervonden, dat de talrijke personen, die hulp behoefden, de verschillende bureaux als het ware bestormden. Het is daarom, dat de Stichting Rotterdam 1939 de noodige gelden heeft verschaft voor de oprichting van het Adviesbureau voor getroffen middenstanders onder leiding van den heer G. J. Schras, secretaris van de directie van de Nederland- sche Middenstandsbank. Het mag met vol- doening worden geconstateerd, dat dit bureau zeer nuttig werk heeft verricht. Het heeft zich vooral kunnen onderscheiden door het verleenen van bijstand bij de invulling van de schade-enquêtte- formulieren. Zeer moeilijk zijn die gevallen, waarin niet rechtstreeks van de oorlogshandelingen schade is ondervonden, doch een zaak in haar be staan wordt bemoeilijkt doordat de kring harer relaties is getroffen. Intusschen moet in dit verband de aandacht er op worden gevestigd, dat. de Nederlandsche Midden- stindsbank gemachtigd is credieten te ver leenen aan middenstandsbodrijven, welke tep gevolge van indirecte oorlogsschade in liqui- diteits-moeilijkheden zijn gekomen Bovendien kan in «evallen, waarin moeilijkheden wor den ondervonden als gevolg van het blok keeren van ^orderingen, de raad worden ge geven zich onder mededeelmg van bijzonder heden te wenden tot de handel en Fabrieken voor Roiteidam, gaarne zal trachten tot een oplossing van bijzondere moeilijkheden van dezen aard te geraken. R.-K. GEMENGD KOOR In verband met de verduisteringsvoorschrif ten is besloten de repetities te houden op Zondag en wel van 3 tot 5 uur, school van Speykstraat. Deze regeling gaat in op Zondag 22 Sept. a.s. Alle dames worden dan verwacht om 3 uur, alle heeren om kwart voor 4. Zooals bekend is, wordt een uitvoering voorbereid van het Requiem van Verdi. Dirigent en bestuur vertrouwen, dat van nu af dan ook niemand meer zal verzuimen. MUSEUM BOYMANS De Rotterdamsche etser A. Derkzenvan A n g e r e n heeft uitvoering gegeven aan een plan tot steun aan zijn door den oorlog ge troffen collega's, door vier van zijn etsplaten opnieuw in een aantal exemplaren te laten drukken en de geheele opbrengst voor dit doel te besteden. De vier etsen zijn: „De Lau- renskerk te Rotterdam", „de Verloren Zoon naar het schilderij van Jeroen Bosch in net Museum Boymans, „Winter en „Baiken zijn thans in het Museum Boymans tentoon- E<5Het Museum Boymans heeft de eerste reeks voor het Prentenkabinet aangekocht. JUBILEA. Gisteren heeft de heer H. P. Willems het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma J. A. C. van Rossem, voorheen gevestigd aan de Nieuwe Haven, thans sedert kort aan den Boezemsingel. De jubilaris, die de functie van kassier bij de firma bekleedt, werd in het privé-kantoor ontvangen en toegesproken door den heer L. van der Pol, die er op wees, dat door de tijds omstandigheden aan dit jubileum geen be kendheid in breederen kring was gegeven. Na overreiking van een cadeau onder couvert mocht de heer Willems ook nog geschenken ontvangen van het kantoor- en reizigersper- soneel. HONDERDJARIG ZAKENJUBILEUM. Vandaag was het 100 jaar geleden dat de firma J. Wolff—C. F. A. Schuster, fabrikante en leverancier van drogistartikelen, voorheen gevestigd asn de Groenendaal, tnans in de Zwart Janstraat 14, werd opgericht. In verband met de omstandigheden werd deze dag niet gevierd. COMITÉ VACANTIE 1940 Daar no-a steeds meer scholen gesloten wor den «aat het Comité Vacantie 1940 op de be kende plaatsen, Molenwaterweg 24 en Afrikaan- derplein 3, door met de inschrijving van kinderen, die door de sluiting van de scholen van onderwijs verstoken zijn Men kan terecht aan den Molenwaterweg 24 dagelijks van 9 tot 5 uur en aan het Afrikaanderplem 3 Maandag van 9 tot 5 uur en Dinsdag van 9 tottluur. Deze inschrijving sluit onherroepelijk Dinsdag 24 September. ONGELUKKEN TE ROTTERDAM Op het Middellandplein alhier, is de 52- iarige W v Dongen, wonende Oostmaaslaan, door ziin'rijwiel gezakt. Met een hersenschud ding is de man in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. In den Kralingerhout alhier, is de 20- jarige J. Boomsma, wonende te Capelle a.d. IJssel, gestruikeld en gevallen Met een e- broken linkerbeen is hij m het ziekenhuis Eudokia ter verpleging opgenomen. Aan boord van het s.s. Tospi is de jarige C Tuk, wonende Rechthuislaan ge struikeld en gevallen. Met een gebroken rechterbeen is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg^pgenomen. GEARRESTEERD De politie te 's Gravenhage heeft een 37-jarigen Rotterdammer gearresteerd, toen deze een gestolen fiets probeerde te verkoo pen De man bleek in een logement te Rotter dam nog een gestolen fiets in zijn bezit te hebben Het verdere onderzoek, dat te Rotter dam plaate heeft, wees reeds uit, dat de gearresteerde, die inmiddels in het huis van bewaring alhier is opgesloten, nog meer rijwieldiefstallen op zijn kerfstok heeft. In ons toegezonden mededeelingen, die men ook opgenomen vindt onder de gemeen telijke publicaties in dit blad treffen, we nadere uiteenzettingen aan omtrent de distri butie van vleesch en vleeschwaren. Uniforme prijslijsten. We ontleenen daaraan, dat de directeur van het openbaar slachthuis ten einde met betrekking tot het invullen en inzenden van prijslijsten tot een uniforme gedragslijn te komen aan de detaillisten formulieren van prijslijsten heeft uitgereikt, die op vandaag, 21 September, ingevuld weder bij het slacht huis zijn ingediend. H^et. Ten aanzien van het vet zegt de mededee- ling het volgende: Op de vleeschbonnen is ook rauw vet te verkrijgen. Hieruit wordt wel afgeleid, dat de detaillist verplicht is vet tot elke hoeveel heid, waarvoor bonnen worden overgelegd, af te leveren. Dit is een misvatting. De detaillist zal den juisten middenweg moe ten kiezen en geen grootere hoeveelheid aan een klant afleveren, dan mogelijk is, zonder de belangen van anderen te benadeelen. Dit moge niet nadrukkelijk zijn bepaald, het is in overeenstemming met den geest van de Distributiewet 1939, welke beoogt een doelmatige distributie van goederen in het belang van de volkshuishouding. De beenderen. Alhoewel zulks uit de gepubliceerde voor schriften niet blijkt, is bekend, dat voor de aangeboden bonnen een hoeveelheid vleesch en beenderen van tezamen 100 gram per bon moet worden geleverd. Aangezien de been deren een gewicht van ongev. 20 pet. per rund uitmaken, volgt hieruit, dat de slagers ver plicht zijn, althans bij de levering van runu" vleesch, voor eiken bon 80 pet. vleesch en 20 pet. beenderen te leveren. Opgemerkt zij, dat het gewicht aan beenderen voor varkens 10 pet. 15 pet. torn het totale gewicht uitmaakt, zoodat de slagers bij verkoop van varkens- vleesch per bon 85 pet. a 90 pet. vleesch moeten leveren- De betaling. Voorzoover betreft vleesch, dat zonder been pleegt te worden verkocht, zooals biefstuk, roastbeef enz., dient slechts betaling plaats te vinden over de werkelijk geleverde hoeveelheid vleesch. De klant, die b.v. op een vleeschbon van 100 gr. 80 gr. biefstuk en 20 gr. beenderen ontvangt, betaalt dus niet voor 100, doch slechts voor 80 gr. vleesch. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt 2.55 per kwartaal 0 85 per maand 0.20 per week Abonnementen kan men opgeven, aan onze Bureaux: Eendrachtsstraat 79 81; voor Rotterdam-Zuid: Polderlaan 44; Schiedam: Koemarkt 4; Dordrecht Steegoversloot 70. Gouda: Markt 26; (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voor andere vleeschwaren. die tezamen met been plegen te worden verkocht, zooals carbonaden enz., betoalt men steeds naar het volle gewicht aan vleesch en beenderen tezamen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat als represaille voor de interneering van den Duitschen consul-generaal te Soerabaja, von Plessen, die vele jaren in Nederl. Indië als beroepsconsul werkzaam is geweest, een aan tal Nederlandsche beroepsconsuls in Duitsch- land is geïnterneerd. Zij bevinden zich in Bad Essen. Op de stad Vlissingen. Gisteravond hebben Engelsche vliegtuigen drie bommen boven de stad Vlissingen uitge worpen. Een huis geraakte in brand. In de Kasteelstraat kwamen twee bommen neer, waardoor de ruiten van alle huizen braken. Ook in de Badhuisstraat viel een bom. Er zijn veel gewonden. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: T tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jacobus) den weleerw. heer J. Th. M. Kraakman; tot kapelaan te Amsterdam (O.L. Vrouw Onbevl. Ontv den weleerw. heer A. A. van der Togt; tot kapelaan te Castricum de weleerw. zeergel. heer dr. F. C. J. Holthuizen; tot kapelaan te Limmen den weleerw. heer M. W. Meiman (neom.) en tot assistent te Amstelveen den weleerw. heer W. G. Vroom (neom.). Z H Exc. de Bisschop van Haarlem heeft hedenmorgen in de Kapel van het Theologicum te Warmond de subdiacenwijding toegediend aan de eerw. heeren: C. Bakker, F. J. Blomme- stijn.J. A. Blonk, G. A de Bot, J. A. L. Cra mers, H. J. J. Danckaarts, R. W. M. Geraets, J. A. Th. Goudt. C. J. R. Hamakers, A. Ham- merstein, J. M. E. Keet, J. P. H. Koomen, P. de Lange, J. A. L. Laurent, N. M. Nooy, N. v. Paaschen, H. v. d. Plas, Th. Scholtes, P. v. Vliet, G. J. B. de Wit, L. C. J. Wüst en P. G. v. Zijp. Zij ontvangen morgen de diakenwijding- Vervolgens heeft de bisschop de eerste twee kleine wijdingen toegediend aan de eerw. hee ren- F. W. J. Bende, H. B. M. Bertels, F. J. H. Drost, G. J. Groen. C. A. v. d. Ham, M. J. A. Huiberts, W. A. Juffermans, W. G. Keijzer, H J. v. d. Lee, A. C. Raadschelders, A. Saers, B. G. Stammeijer, G. C. J Suyker, J. Tol, Th. A. Tulen, C. J. M. Vermeulen, J. A. J. M. Verspaandonk, N P. Vestering, J. v. 't West einde, W. B. J. Wüst. Zij ontvangen morgen de laatste twee kleine wijdingen. Allen zijn studenten van het Theologicum. Maandag de eerste wagen in gebruik. De schaarschte in de benzine noopt menig bedrijf andere maatregelen te treffen ten aanzien van het vervoer. Verschillende zaken lieten op hun auto's reeds houtgasgeneratoren plaatsen. De gemeentereiniging in onze stad is er toe overgegaan een van haar auto's om te bouwen, zoodat zij op lichtgas kan loopen. Maandag a.s. zal de eerste wagen in gebruik genomen worden. Het plan is verder de helft van de auto s van den reinigingsdienst om te bouwen voor lichtgas. De andere helft kan dan voorloo- pdg nog op benzine blijven rijden. De auto die klaar is hebben wij heden morgen gezien. Het is een omgebouwde Willys-Six. Op het dak der cabine zijn drie cylinders bevestigd die ieder 40 L. inhoud hebben. Het lichtgas wordt geperst op 150 at- mosfeer. Iedere cylinder houdt zoodoende 6 m3. lichtgas in. Dit staat gelijk aan 3 L. ben zine De auto heeft dus gas gelijk aan een hoeveelheid van 9 L. benzine. Aan de auto zelf is niets veranderd. Er is een andere car burateur opgezet en op de treeplank is een reduceerventiel aangebracht dat de druk tot i=t 2 atmosfeer terugbrengt. De auto haalt op lichtgas een snelheid van ongeveer 30 km. Dit is ruim voldoende voor den dienst. Meestal rijden deze auto's toch- stationair. De wagen liep uitstekend en startte goed. Mocht de benzvneschaarschte afloopen, dan kunnen de wagens heel eenvoudig weer omgebouwd worden tot gebruik voor benzine. Wat betreft het laden van de cylinders ligt Schiedam zeer gunstig daar de firma Hoek alhier, een laadstation heeft ingericht. De kosten zijn thans nog aanmerkelijk duurder daar er nog zeer weinig wagens op lichtgas loopen. Mochten er meer afnemers komen en de toestand langer duren, dan zulten de kosten in de toekomst veel voordeeliger worden. Het ombouwen van de auto is voor het grootste deel geschied door eigen personeel. De carburateur en het reduceerventiel werden geleverd en gemonteerd door W. A. Hoek's machine- en zuurstoffabriek. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: J. A. H. v. d. Berg, L. Nieuwstraat 175. H. C. v. d. Broek, W. de Zwijgerlaan 23. W. T. P. Nyenhuis, B: Knappertlaan 154. H. J. Ormel, Singel 76. Geopend zal zijn de apotheek van de firma J. H. Evers Lange, Haven 81, die in de ko mende week tevens de nachtdienst waar zal nemen. DE RECLASSEERINGSCOLLECTE De opbrengst der collecte op de Nationale Reclasseeringsdag heeft in onze stad opgebracht 634.26. Dank zij de offervaardigheid van de Schie- damsche ingezetenen kan dit mooie sociale werk in Nederland voortgezet worden, de col lectanten hebben zeer veel bijgedragen tot be reiking van dit resultaat. AANRIJDING Gister vond een aanrijding plaats op de B. K. laan ter hoogte van de Warande. Op genoemde plaats wilde een voetganger den rijweg oversteken, op het moment dat juist een vrachtauto met vrij groote snelheid van de richting Vlaardingen uit over de B. K. laan reed. De voetganger werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij bekwam letsel aan hoofd en handen. Door een juist pas- seerenden auto van de Duitsche weermacht werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. CHAUFFEUR MET RARE MANIEREN Gisteravond werd door een garagehouder hier ter stede kennis gegeven, fat een zijner chauffeur er met een auto van door was. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en ruim een uur daarna gelukte het haar, den dader te grijpen en de auto in beslag te nemen. WIE MOET MAANDAG ZIJN IDENTITEITSKAART HALEN? Maandag moeten zij hun identiteitskaart halen wier geslachtnaam begint met de let ters J. tot en met K. De Kaarten moeten gehaald worden in het schoolgebouw Oude Kerkhof naast het bekende gymnastieklokaal. Het bureau is geopend van 9 tot half 2 en van half 4 tot 7 uur. Men moet de volgende stukken meebrengen: de distributiestamkaart, een niet opgeplakte goed gelijkende pasfoto en verder alle andere stukken die uw iden- diteit kunnen bewijzen. DE SPION VAN DEN KEIZER. Een uitstekend product draait onder boven staande titel in Passage-theater. De Spion van den Keizer is een goede spionnagefilm met sterk spel van de hoofdrolvertolkers Gustav Gründgens, Marianne Hoppe en Paul Hart- mans. Het is de strijd van de „Zwarte bende", een bende avonturiers, tegen de legers van Napoleon. Dank zij de hulp van een jonge, knappe spionne wordt deze strijd gewonnen. Een aardige liefdes-idylle loopt er nog dooi de film heen. In het voorprogramma treedt Koos Koen op in zijn transformatieschets Het bruiloftsdiner". Koos Koen geeft 10 uitmuntend creaties van de verschillende spre kers aan dit diner, vooral de creatie van den deftigen Bobby Onebrein en van de volksche juffrouw de Bonk. GEMEENTE-LEENING AFLOSBAAR Wij verwijzen naar de advertentie elders in dit blad betreffende aflossing derde lee ning 1937 van de gemeente Schiedam. BURGERLIJKE STAND GBOREN: Theodoras F. G., z. v. P. J. Th. Kloos en P. M. v. Duikeren. Leonie. d. v. K. Meijer en A. Smit. Philip W., z. v. J. H. Triel en C. Bras. Catharina L, d. v. B. van Seters en J. A. L Winkes. OVERLEDEN: J. de Zeeuw, 90*J. L. v. d. Bie, 66 j. P. Gommel, 67 j. wed. v. W. van Santen. Weekagenda Heden de 19de Zondag na Pinksteren. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10 uur. Te 2 uur Inwijding voor de kinderen in het scapulier. Te 7 uur Lof met Rozenhoedje en Litanie van Maria. Maandag Kruisvaart. Dinsdag K. J. M. V. Dinsdag feest van O. L. V. tot vrijkoop van slaven. Donderdag komen de kinderen biechten te 12 uur en de algemeene H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van 8 uur. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 45 en van 6 tot half 8. Binnenkort gelegenheid om de contributie te betalen van de Kevelaarsche processie. H. H. Missen Zondag 22 September half 8 Jrgt. Wilhelmus Ger. Terhorst. 10 uur geestel. en tijdel. welzijn der parochie. Maandag 7 uur Weekd. Petrus van Leeuwen. 8 uur Gezongen Jaargetijde Henricus Corn. Lansbergen. Dinsdag 7 uur Overl. Ouders van Mil. Richters en Verdel. 8 uur maandd. Clasina Rademaker. Woensdag 7 uur Adrianus Peters. 8 uur Nicolaas Jac. Ammerlaan. Donderdag 7 uur Overl. Armen der Parochie. 9 uur Gezongen H. Mis van dankbaarheid. Vrijdag 7 uur Maandd. Overl. Ouders van de Water. 8 uur CatharinaPetr. Langelaan, v. Leeuwen en overledenen. Zaterdag 7 uur Jrgt. Johanna Maria Olst- hcorn, Lansbergen. 8 uur maandd. Joannes Heydra. Zondag a.s. half 8 Catharina Kemmer-Kerk- hof. 10 uur geestel. en tijdel. welzijn der parochie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1