pP LAATSTE BERICHTEN SS SSSVl-vïSSS s v.d. AREND PAG. 5 PAG. 5 ROTTERDAM Gemeentepuhlicafies Burgerlijke Stand SCHIEDAM BOMMEN, VOORAL IN AMSTERDAM EN OMSTREKEN HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 30 SEPTEMBER Het vierde Eeuwfeest der Jesuïeten-orde Plechtige herdenking in de St. Ignatiuskerk te Rotterdam Broeder Rief f^^^ir^sufermochï Verduistering en veiligheid Wat in Hillegersberg kan, is dat in Rotterdam onmogelijk? Het nieuwe gebouw van den G. G. D. In December a.s. wordt een ge deelte in gebruik genomen Te water geraakt en verdronken Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Voor de nieuwste Fototoestellen HOOGSTRAAT 91 Autobusdiensten beperkt Drie dooden en vele gewonden in de hoofdstad De bominslag op de Rechtboomsloot Zware brand ontstaan Brandbommen op Zaandam In de buurt van Naarden Het betwiste kind Iri hooger beroep is de uitspraak van den president der rechtbank bevestigd De rijkscommissaris, ir. Mussert e.a. bij den Führer Regeling van het ziekenfonds- wezen te verwachten Na een 2-daagsche voorbereiding, in welke pater A. Hulsebosch S.J. op den eersten avond het licht liet vallen op de leiding van Gods Voorzieninigheid bij de stichting der religieuse Orden in den loop der eeuwen, en Zaterdagavond aan de hand van de historie, bijzonder liet uitkomen den band die er is tusschen de Sociëteit van Jesus en ons vader land, is gisteren met grootschen luister in St. Ignatiuskerk aan den Westzee dij Rotterdam het feit herdacht, dat voor 4 J de Orde der Jesuieten, door den H. J° d van Loyola gesticht, werd goedgekeurd en bevestigd. herdenken11 heeft dien dag besteed om zijn Vac£ Snatius ter eere, in samenwerking met den bloemist H. E. Gerritsen, een alleszins smaakvolle versiering aan te brengen. Het ruime priesterkoor prijkte m een weelde van bloemen, nog tal van bloemstukken werden toegevoegd van congregaties, parochianen en vrienden. Boven het altaar was bevestigd het wapen der Sociëteit met aan weerszijden de jaar tallen. Aan den oproep van den Deservitor om dezen jubeldag in te zetten met een alge- meene H. Communie, hebben honderden in de vroegmissen gehoor gegeven. Onder een stralenden najaarszon en het feestelijk ge beier der klokken, trokken gistermorgen honderden en honderden op naar de kerk aan den Westzeedijk, om zich te vereenigen in het dankoffer, dat God, St. Ignatius ter eere, werd opgedragen. Te half elf, terwyi organist der kerk, de heer W. M. A- Cesall een gedeelte uit het le koraal van Frank liet hoorèn, trok een fees e d van bruidjes, het wapen en g Jesuieten-orde dragend, ge droegen de Denjaers en ula*lt, en assisteerende een «e ven Ucht bDHetClplechtig dankoffer werd de peters A_ J. Sterneberg S.J., resp. t diaken, terwijl pater P. T geest ceremoniarius fungeerde. De overige gj^ste- lijkheid der parochie nam ^nhetX\tp5, plaats Vele deputaties van kiooster-com- munuteiten uit de parochie en de steeI waren mede in de kerk aanwezig. „Laus Deoee, het zangkoor der kerk, voerde op zeer te loven wijze, voortreffelijk door nT orSanist bege leid, de Missa Soleinnis van Jan Nieland uit onder leiding van ZIIa directeur, den heer H. A. Smits. De grootsche plechtigheid werd besloten met het zin®®" een jubellied door een der paters en met het „Jubi late Deo" van Aiblmger. In dichte rijen Kwamen vervolgens zeer velen in de pastorie aan de van Vollenhoven- straat hun opwachting bij de paters maken. Onder de zelfde groote belangstelling als kj; 'cie Hoogmis Werd deze gedenkdag be sloten met een plechtig lof, dat werd gecele breerd door den HoogEerw. heer kan. J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam. Als diaken fungeerde pater A. Hulsebosch S. J., terwijl subdiaken was, pater C. Hanckx S. J. rUe deservito-r en de overige paters van den Westzeedijk waren in het priesterkoor ge zeten. Het zankoor zong achtereenvolgens het O Sacrum Convivium" van E. Franssen, het "Magnificat", een compositie van den orga nist der kerk, waarna een zoon van St. Domi- nicus, pastoor Oorsprong V2n de „Olde" den kansel betrad. Deze hield een hooggestemde lofrede op St. Ignatius en zijn Orde. Hij bracht naar voren het grootsche werk van onderwijs, opvoeding, missie- en retraite, de uit de Jesuieten-orde ontsproten Maria- Congregatie en de verspreiding van de devotie tot het H. Hart van Jesus. Na het gezamenlijk zingen van het „Te Deum" als een danklied voor zooveel zegening door St. Ignatius' Orde aan de menschheid ge schonken, zongen de geloovingen tot besluit nogmaals het feestlied, waarna „Laus Deo de luisterrijke viering bekroonde met het „Lau- date Domine" van Jan van Leeuwen. Wie in de verduistering geen greintje goeds erkent, is doodeenvoudig een zwartkijker Heeft hij al eens overwogen, dat ze eindelijk en ten leste een groot onrecht aan ons, men- schen, tot nul heeft gereduceerd? „Sinds^ de schepping der wereld werd de kat in één opzicht als een wonderdier be schouwd. Dit huisdier in optima forma had van nature een streepje voor gekregen. De verduistering van het jaar 1940 heeft dit evenwel onbetwistbaar tot een legende ge maakt. Zoo goed als de kater na zonsonder gang den weg kan vinden, vinden wij dien ook en nog wel over afstanden, die heel wat verder gaan dan de dakgoot. Bovendien hebben we nu eigenlijk ee g ontdekt, dat er ook in duisternis graden zijn. We haddenze ons voorgesteld als de pik zwarte nikker in rouwgewaad tegen een zwar ten achtergrond, waarvan onlangs de teeice- naar in een humoristisch tijdschrift een por tret gaf in lijst: één groot vierkant zwart vlak Ook dit is een sprookje gebleken. Zoo donker kan het in de stad niet wezen, of we zien altijd nog een wolk, of een nóg donkerder massa, die een voetganger blijkt te wezen of een stilstaande auto. Maar dat is dan ook practisch de uiterste duisternis, waarmee we opgescheept zitten. Er zijn avonden genoeg, dat een wolklooze hemel ons gelegenheid biedt de contouren der hui zenrijen gemakkelijk waar te nemen. Uit mil-- lioenen sterren kunnen we dan den grooten beer gaan °Pf°eken, 0f den schorpioen. Doch daar blijft het bij want gaan wg naar dehl melkweg op dan denken we allicht aan dreigende distnbutiemaatregelen en we willen immers liever dezen nacht nog rustig slapen. Vaak worden we echter tijdig afge leid door de maan, die al dan niet geampu teerd ons als een kaarsje bij komt lichten. Maar al doet ons gezichtsvermogen dan niet voor dat van juffrouw poes onder, het neemt niet weg dat er meer dan gewone maatrege len noodig zijn voor onze eigen veiligheid en die van onze medeburgers. Wie zooals wij echter vaak 's avonds het stalen ros berijdt, merkt evenwel tot zijn verbazing en ergernis op, dat niet iedereen van zijn verantwoorde lijkheid doordrongen is. Daar is allereerst de onnadenkende voet ganger, die in de meening verkeert, dat wij zijn zwarte schim even duidelijk zien als hij ons rijwiellichtje. Van oordeel, dat de fietser maar opzij moet gaan of stoppen, kuiert hij doodgemoedereerd voor het voorwiel langs, maar aomt te laat in het zwakke en korte lichtschijnsel om S5/*g ontwijken mogelijk te maken. Voorts zijn er autobezitters, die zelfs in de ergste duisternis hun wagen zonder eenige verlichting langs den trottoirband parkeeren, zeer ten ongerieve van de vele Wielrijders, die uiterst rechts moeten houden. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de fietser er tegenop reed. In een gunstig geval komt de wielrijder zelf er zonder kleerscheuren af, maar het voorwiel is zoodanig verbogen, dat rijden niet meer mogelijk is. We hebben er al een zien sjouwen met zijn vehikel op den schouder, hard hollend om nog voor tien uur binnen te zijn. Vergoedt de autobezitter hem echter de reparatiekosten? Een nachtmerrie voor den fietser vormen ook de vele opgebroken straten. Zeker, de waarschuwende paaltjes en hekjes ontbreken niet, maar wie ziet ze in het pikkedonker? Op denGrindweg in Hillegersberg worden ook werkzaamheden aan het wegdek verricht, doch niemand die oogen in het hoofd heeft zal er 's nachts hinder van ondervinden, om dat keui ig afgeschermde lichtjes tijdig waar schuwen. Wat in Hillegersberg kan, is dat in Rotterdam onmogelijk? Al is Hillegersberg wat achterop gekomen met zijn openbare schuilgelegenheden, nu punt bij paaltje gekomen is wordt daar ten minste uitstekend voor de veiligheid van het verkeer gezorgd. De fietspaden zijn in den nacht keurig te onderscheiden, door de fel-wit geschilderde trottoirbanden. Te Rotterdam hebben sommige bewoners dit eigener be weging in hun eigen blok gedaan, doch juist op wegen, waar een duidelijke onderscheiding van trottoir en rijweg noodig is, is de fietser voor zijn eigen veiligheid gedwongen van uiterst-rechts-houden af te zien, wil hij niet de kans loopen tegen een trottoirband te rij den en op straat te smakken. Om van den voetganger nog maai niet te spreken, die schuifelend voorwaarts moet gaan om „het stoepje" te zoeken. Vooral op wegen waar booimen staan wordt het gemis aan witte trot toirbanden sterk gevoeld; de Zwart Jarfstraat en de Crooswijkschesingel, om maar enkele te noemen. Nu de winter met zijn lange nachten voor de deur staat lijkt ons beveili ging van het verkeer een gebiedende eisch. Iedereen behoort daaraan mee te werken en officieele instanties niet in de laatste plaats. Het centrale gebouw voor de volksgezond heid, dat op den hoek van het Vasteland en den Schiedamschendijk zijn voltooiing begint te naderen, is in velerlei opzicht een merk waardig gebouw. De opzet van de plannen, alsmede de wijze waarop de mogelijkheid werd geschapen, dat met de uitvoering daar van een aanvang werd gemaakt, demonstree- ren toch feitelijk, dat ideeën, die zich in, de werkelijkheid van wat we den „nieuwen tijd noemen met zooveel klem manifesteeren, al eerder hier ter stede niet alleen sluimerden, maar zich ook wisten te verwezenlijken. Wij denken hierbij aan de gezindheid tot samen bundeling van krachten, die eenzelfde doel nastreven, aan burgerzin en vérgaande be langstelling voor de sociale verzorging der gemeenschap. De plannen werden gemaakt, omdat de Maasstad reeds lang een nieuw gebouw voor den Gemeentelijken geneeskundigen en ge zondheidsdienst noodig had. En al dadelijk rees bij de makers der plannen de tegen woordige directeur van den G. G. G. D. dr. J. E. Feisser mag hierbij als initiatiefnemer zeker worden genoémd de wensch om in het nieuwe gebouw het groote aantal instel lingen voor de medische verzorging van de bevolking, die de stad rijk is, te concentree- ren, opdat deze beter nog dan voorheen zou den kunnen functionneeren. Een belangrijke schenking van particuliere zijde vormde bij het verwezenlijken van de veelomvattende plannen een sterken stimulans. Bij het publiceeren der planned bleek al dadelijk dat hier iets geheel nieuws voor ons land tot stand ging komen: een sociaal-hygiënische bijenkorf, een cité sani taire, welke een bekroning mag heeten van het vele, dat de laatste jaren hier ter stede is gedaan voor de medische verzorging der bevolking. Als door een wonder is dit merkwaardige gebouw in de binnenstad gespaard gebleven en uiteraard besloten de bevoegde autori teiten, toen na de 5-daagsche stagnatie de eerste plannen tot opruiming, herstel, weder opbouw en voortzetting van werken in uit voering de revue passeerden, dat de werk zaamheden aan het centrale gebouw voor de volksgezondheid direct moesten worden her vat. Er werd dan ook al spoedig verder ge bouwd en thans kan gezegd worden, dat in December een gedeelte reeds in gebruik zal kunnen worden genomen en dat volgenden zomer het geheele gebouw in dienst zal wor den gesteld. De instellingen, die met den G. G. G. D. in het gebouw worden gevestigd, zijn vrijwel alle plaatselijke vereenigingen op hygiënisch terrein, zooals het instituut voor tropische ge neeskunde Rotterdam-Leiden, de vereeniging tegen vallende ziekte, de t.b.c.-bestrijding, de vereeniging t.ot bestrijding van tandbederf, de koepokinenting, de voorlichting bij beroeps keuze, de kinderuitzending, medische sport- keurig, het bureau voor lichamelijk gebrekki- gen, het consultatiebureau voor bestrijding van alcoholisme e d. Al deze instellingen heb ben met den G, G. G. D. mede thans een agelijksch bezoek van een 1000 tot 1500 men seden, maar het gebouw >s ontworpen voor w?epd R°tterdam, zoodat er, zoo noodig, zuflenlunnenmeer menschen ®*re^d tereCht D" di« thans een voorloopig onderdak beeft gevonden in eenige scholen aan de Vredenoordlaan, zal zijn centralen dienst den ongevallendienst, de centrale ad ministratie, de apotheek en verbandkamer in December kunnen vestigen in W iMe ee- deel'te van het groote complex, waarvan de ingang aan de Baan ligt. En ook de tbc bestrijding, die na half Mei eenige lokaliteiten in het Diaconessen-huis m gebruik kreeg, zai dan als eerste van de reeks particuliere instel lingen in den geneeskundigen bijenkorf haar lokaliteiten krijgen. Het behoeft wel geen be toog dat het behouden blijven van het cen- ™ie gebouw voor de volksgezondheid voor Rotterdam in zijn huidige stadium van zeer veel belang is. En voor de perspectieven van de stad geldt dit in nog grootere mate, ™mers, centraal gelegen in de nieuwe binnenstad van het nieuwe Rotterdam zal de sociaal-hygiem- sche verzorging geheel volgens de moderne principes ter hand kunnen worden genomen. De bouwmeester, ir. A v. d. Steur, ont wierp het complex in het centrum van de stad in zekeren zin in aansluiting op bestaande be bouwingen zich baseerende op de bestaande situatie. Daarin is r.u wijziging gekomen, zoo dat bij het maken van de plannen voor de nieuwe binnenstad het gebouw voor de volks gezondheid het uitgangspunt zal zijn gewor den voor den aanleg van wegen en de bebou wing in het kwartier van Vasteland, Schie- drmschedijk en Baan. Ongetwijfeld zal van de nieuwe omstandigheden gebruik worden gemaakt orn de centrale ligging en gemakke- a-|k® bereikbaarheid van alle deelen der stad uit thans nog 3 accentueeren. De steigers om het gebouw beginnen te zakken, de fraaie, modern-Hollandsche archi tectuur van ir. v. d. Steur komt thans te zien, En daarmede openbaart zich een bouwwerk, waarvan wij zouden willen zeggen, dat het een praelude is van hetgeen Rotterdam in dezen tijd wil tot stand brengen. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicatie, opgenomen in de avondbladen van 28 dezer, wordt medegedeeld, dat de uitreiking van de kolenbons zal plaats vinden in de onder staande lokalen: 1. Barkasstraat 392 2. Van Lennepstr. 37' 3. Korfmakersstr. 129 4. Jan Kobelstraat 2 5. Albr. Engelm.str. 43' 6. Rochussenstr. 379 7. Tidemanstraat 43 8. Essenburgstraat 42 9. Hennewierstr. 15 10. Van Speijkstr. 105 11. Zw. Paardenstr. 29 12. Schepenstraat 67 13. Insulindestraat 279 14. Bieslandstraat 61 15. Vinkenstraat 70 16. le Pijnackerstr. 50 17. Dirk Smitstraat 76 18. R'damschestr. 36 19. Couwaelstraat 31 20. Palestinastraat 46 .21. Struisenb.dw.str. 41 (achteringang Oost zeedijk 56.) 22. Prins Hendrikl. 10' 23. Oranjeboomstr. 109 24. Tolhuisstraat 25 25. Tweeboschstraat 21 26. Boudewijnstraat 57 (hoek Blazoenstr.) 27. Putschestraat 22 28. Brabantschestr. 16 29. Beukendaal 191 30. Ploegstraat 7 (hoek Jagerslaan). 31. Kameliastraat 62. 32. 's-Gravendeelstr. 4 (hk. Mijnsheerenpl.) 33. Katendr. Lage- dijk 450 34. Gouwstraat 4 Voor verdere bijzonderheden aangaande deze uitreiking wordt verwezen naar de betreffende aanplakbiljetten. De speciale aandacht wordt er op gevestigd, dat de kolenbons ten behoeve van particuliere woningen uitsluitend kunnen wor den afgegeven op vertoon van de met „Hoofd" gestempelde distributiestamkaart. Aangezien de distributie van vaste brandstof fen op 9 October a.s. een aanvang neemt, wordt een ieder, in zijn eigen belang, dringend aan geraden, zich op de voor hem/haar bestemden dag en op de voor hem/haar aangewezen plaats aan te melden voor het afhalen van de bons. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM. IDENTITEITSBEWIJZEN. De burgemeester van Rotterdam brengt ter kennis van de ingezetenen Nederlanders, die niet van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt de distributiestamkaart kosteloos als identiteitsbewijs geldig te doen maken, dat daartoe alsnog gelegenheid zal worden gegeven, aan de afdeeling Bevolking in het Raadhuis. Die gelegenheid bestaat: I. voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letter A op Woensdag, 2 October 1940; II. voor de inwoners met de geslachtsnamen Baab tot en met Blijzer op Donderdag, 3 October 1940; en III. voor de inwoners met de geslachtsnamen Boer tot en met Bijzer op Vrijdag, 4 October 1940. Voor de overige letters zullen de data nader worden bekend gemaakt. Voor het verkrijgen van speciale identiteits bewijzen, die eveneens een voorloopig karakter dragen, wordt verwezen naar de openbare ken nisgeving te dier zake. Rotterdam, 30 September 1940. De burgemeester voornoemd, OUD. AANVRAGEN VAN PASPOORTEN EN IDENTITEITSBEWIJZEN. De burgemeester van Rotterdam brengt ter openbare kennis, dat het aanvragen van uitrei king van buitenlandsche paspoorten of speciale identiteitsbewijzen voortaan slechts zal kunnen plaats hebben met gebruikmaking van aan vraagformulieren, die kosteloos verkrijgbaar zijn aan alle politiebureaux. Rotterdam, 30 September 1940. De burgemeester voornoemd OUD. Aangiften van 28 September: BEVALLEN: C. Witte-v. Rossen, z.; I. J. J. v. d. Linde-Schot, d.: N. P. Frerichs-Goudswaard d.; J. W. Put-Groeneveld, z.: X. C. H. Krootjes-v. d Pluijm, d.; D. v. Es-Karreman, d.; M. V. d. Veer- v. Ast. z.; J. S. Goossen-de Koning, z.: A. F. Schluter-Woll, z.: .T. P. Odiik-Flipse, z.: M. J. Petrus-Boer, z.; R. Poldervaart-Goedendorp, d.; J M. Bosman-v. Eijk, z.; J. J. Arent-Baan, d.; B. K Tiben-Dedert, d.; H. A. Kramer-Zuijdendorp, z.; M. Stuit-Zolf d.; G. Buitendijk-Lokker, d.; J. Louwerens-Overgaauv. d.: H. Groenewegen-Wagner, d.; G. v, Groningen-Kwakman, d. OVERLEDEN: A. Huizer, wed. van W. H. G. v Nes, 75 j.; A. M. Mizee, wedr. van J. v, Karssen, 84 j.; A. J. Cool, wed. van J. P. Scheffer, 75 J.; N v d Meijden, vrouw van P. Vastenhoud. 70 j.; N Seijs, wed. van J. Cornelisse, 66 j.; B. A. Aal- dérs, man van W. Hilgemann 71 j.; H. W. van Schaik, ongeh. vrouw, 61 j.; J. Gelderblom, man van N. v. Walsem, 54 j.; L. M. Blokpoel, wed. van A. J. Kooijman, 69 J.: A. M. C. Smorenberg, ongeh. vrouw, 60 j. In de Delfshavensche Schie zijn gistermorgen de lijken drijvende gevonden van twee men- schen, die vermoedelijk door de duisternis misleid te water zijn geraakt en verdronken. De slachtoffers werden vervoerd naar het politiebureau aan de Parkhaven, waar zij bleken te zijn de 54-jarige H. W. Oelricb, gewoond hebbende aan den Mathenesserdijk, en de 48-jarige havenarbeider H. Greve!, ge woond hebbende aan de Blokmakersstraat. Eerstgenoemde werd reeds sinds Zondagavond vermist. Voorts is gistermorgen in de Leuvehaven drijvende gevonden het lijk van den 60-jangen B. van Ham, gewoond hebbend aan den Olmendaal, die reeds sinds vorige week Zater dag werd vermist. Ook deze man is vermoe delijk door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. dorp) wordt opgeheven, zoodat op lijn D een uniform tarief van 10 cent geldig is. Autobuslijn L zal, eveneens met ingang van 1 October, worden beperkt tot het traject KethelStation Schiedam; het traject Schie damOverschieHillegersberg wordt opge heven. DISTRIBUTIE WINTERMANTELS, WIN TERJASSEN OF STOF VOOR DEZE KLEEDINGSTUKKEN. Winterjassen enz. kunnen worden gekocht op een speciaal bewijs, afgegeven door den Distribu- tiedienst alhier. Dit bewijs kan worden verkregen tegen inleve ring van een in goeden staat verkeerende winter jas, wintermantel dames-, heeren- of kinder-, heerencostuum of wollen deken. De eisch kan w orden gesteld, dat de in te leve ren goederen chemisch zijn gereinigd. Bij aanbie ding van de kleedingstukken moet een z.g. klee- renhangertje worden medegebracht, opdat de goe deren doelmatig kunnen worden opgeborgen Tevens moet worden overgelegd de distributie stamkaart en de textie,kaart van degene, voor wie een nieuw kleedingstuk wordt gevraagd.- De bon A van de textielkaart wordt, door den distributiedienst ingenomen en moet door den be trokken ambtenaar van de textielkaart worden afgeknipt. Losse bonnen zijn dus niet geldig. Het bureau is gevestigd in het voormalig St. Jacobs-Gasthuis aan de Hoogstraat, van 8Y212 en van IY25 uur. Op Woensdag 2 October voor hen, wier familie naam begint met de letters A en B. Op Donderdag 3 Oct. de letters C en D. Op Vrijdag 4 Oct. de letters E, F en G. Op Zaterdag 5 Oct. de letters H. I. en J. Op Maandag 7 Oct. de letters K en L. Op Dinsdag 8 Oct. de letters M en N. Op Woensdag 9 Oct. de letters O. P en Q. Op Donderdag 1 Oct. de letters R en S. Op Vrijdag 11 Oct. de letters T. U Uen V. Op Zaterdag 12 Oct met de letters W, IJ en Z. naar Tel. 68814 OOK VOOR ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN WIE HAALDE ZIJN IDENTITEITSKAART NOG NIET Zij, die nog niet in het bezit zijn van een identiteitskaart, krijgen alsnog gelegenheid hun stamkaart daartoe kosteloos te doen aan vullen in het schoolgebouw Oude Kerkhof Dinsdag hebben zij gelegenheid daartoe wier geslachtsnaam aanvangt met een der letters A tot en met D. Het bureau is geopend van 9 tot half 1 en van half 3 tot 7 uur. Er worden uitsluitend foto's aangenomen die door de aanbieder op de juiste maat, 3% X Wi cm geknipt zijn. MARIUS VAN DEVENTER t In Voorburg, waar hij de laatste jaren woonde, is in den ouderdom van 74 jaar over leden de heer Marius van Deventer. De over ledene was firmant van de firma van Deven ter en Zoon kistenmakerij. Behalve deze func tie bekleedde hij nog eenige consulaire func ties. Bij den dood van den heer S. J. Zoetmul der, de vader van den tegenwoordigen Duit- schén consul, welke laatste vice-consul van Zweden en Noorwegen was, werd de heer van Deventer benoemd tot vice-consul van Zwe den. De heer T. A. J. Zoetmulder werd vice- consul van Noorwegen. Later werd het vice- consul aat van Zweden opgeheven en kwam Schiedam onder het Zweedsche consulaat te Rotterdam. Toen echter de heer T. A. J. Zoet mulder overleed, werd de heer van Deventer benoemd tot vice-consul van Noorwegen, tot dat ook dit vice-consulaat werd opgeheven en gevoegd werd bij het consulaat te Rotterdam. De teraardebestelling zal plaats hebben op de algemeene begraafplaats te Schiedam op Woensdag 2 October des namiddags 2 uur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WONINGBOUW IN DE BABBERSPOLDER Werk voor 1500 personen. Gezien het feit, dat 't bouwen van ruim 400 woningen in de Babberspolder voor het onder brengen van een deel der Rotterdamsche bevol king, met den meesten spoed zal moeten wor den ter hand genomen, zal hiervoor een groot aantal arbeiders in dienst worden genomen. Wij vernamen, dat voor den bouw ongeveer 1000 en voor den wegenaanleg 500 arbeiders noodig zijn, die hier gedurende eenige maan den werk zullen vinden. Reeds deze week wordt een begin gemaakt met de opruiming van de volkstuintjes en andere werkzaamheden die voor het bouwrijp maken van den grond noo dig zijn. Het gemeentebestuur heeft reeds besloten tot wijziging van het uitbreidingsplan met een een. voudiger oplossing, voor de opritten van den Babberspolder af naar den Schiedamschedijk. Ook is ingesteld een werkbureau, waarvan de leiding is opgedragen aan ir. Deutekom te Vlaar- d'nger-Ambacht, waarbij nog enkele opzichters zuilen worden tewerkgesteld. rjjlnnenkort zullen den raad voorstellen be- voor het stichten van een gemeentelijk woningbedrijf. i iw>etv, Ü.igJ in de bedoeling in totaal ongeveer ^°n4n§en in eenige omliggende ge- Rotlerdam te bouwen. De levens- fs fo e6 woningen zal worden gesteld op 15 jaar. Reeds kan als vaststaand worden aangenomen, dat samenvoeging van een gedeel- te van Vlaardmger-Ambacht bij de gemeente Vlaardmgen, met lang meer zal uitblijven. Twee lijnen worden op 1 October geheel opgeheven Als gevolg van de noodzakelijke beperking van het gebruik van motorbrandstof, zal de R.E.T. zich genoodzaakt zien tot de volgende beperkingen van den autobusdienst: De autobuslijnen A, D voor wat betreft het traject OverschieDelft, en T worden met in gang van 1 October opgeheven. De dienst van lijn D tusschen Rotterdam en Overschie zal eenigszms beperkt moeten worden, doch op de spitsuren zal niettemin een 7%-minuten- dienst gereden worden. Het 6-ct.-traject Sta- tenwegStation D.P./Noord (uitsluitend in de richting Rotterdam voor bewoners van Blij- LEDENVERGADERING R.K. MIDDEN STANDSBOND „DE HANZE". Gistermiddag vergaderde de afdeeling Schiedam van den Ned. R.K. Middenstands bond in Gebouw R.K. Volksbond, welke ver gadering tamelijk bezet was. Na opening door den voorzitter, den heer A. J. Vredebregt, met het gebed van de Niuwe Gemeenschap, me moreerde deze in korte trekken hetgeen sinds de laatste ledenvergadering was voorgevallen. Hij herdacht hen die voor het vaderland wa ren gevallen en sprak de hoop uit dat deze offers niet tevergeefs zijn gebracht. Ook sprak de voorzitter eenige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis aan den pas overleden vice- voorzitter, den heer W. Janse. Door de leden werd hierna staande voor den overledene ge beden. Nadat een bespreking gewijd was aan de diverse vormen van credietverleening aan den middenstand via de Ned. Middenstandsbank en de opbrengst van het Middenstandsoffer en de wijze van verdeeling hiervan over de getroffenen, werd tot installatie van 9 nieuwe leden overgegaan. De geestelijk adviseur, rector H. F. Cop- pens, besprak de oprichting van een nieuwe kern, welke een geheel andere stof zal behan delen dan de oude kernen. Hiervoor gaven zich enkele leden op. In de vacature W. Janse als afgevaardigde uit de leden naar de Per manente Commissie v. d. Middenstand, werd de heer L. Brounts Jr. gekozen. De vergade ring werd na een geanimeerde rondvraag ge sloten. ONDANKBARE DRENKELING. Gisteravond om half tien is, vermoedelijk tengevolge van de duisternis, een onbekend gebleven man ter h®ogte van Musis Sacrum in de Lange Haven geraakt. Nadat hij door een tweetal leden van de luchtbescherming, die toevallig in de nabijheid waren, met be hulp van een touw op het droge wasge bracht, zette hij het op een loopen en ver dween, zonder een woord van dank aan' zijn redders, in de duisternis. SCHIEDAMSCHE VOETBAL COMPETITIE. Zaterdag a.s. zal de Schiedamsche voetbal Competitie in Musis Sacrum een feestavond geven ter gelegenheid van het sluiten der zomeravand-competitie. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Bij een Engelschen luchtaanval op de hoofdstad, welke vanmorgen vroeg is uit gevoerd, hebben de vliegers wederom de burgerbevolking in een dichtbevolkt stads gedeelte geteisterd. Onder bescherming van het nachtelijk duister verschenen de vlieg tuigen boven de stad en het mag zonder twijfel een groot geluk genoemd worden, dat de bevolking tijdig gewekt werd door buiten gewoon hevig afweervuur van de Duitsche luchtdoelbatterijen. De Engelschen hebben hun bommenlast neergeworpen op eenige woonwijken, waar burgers genoten van hun rust. In de omgeving van de Rechtboomsloot en de Oude Waal werden drie brisantbommen geworpen. Een woning en een drukkerij stortten hierdoor in, terwijl alle ruiten in de omgeving sprongen. Hier zijn drie dooden te betreuren, terwijl drie menschen worden vermist. Bovendien zijn er drie personen ernstig gewond. Een brandbom sloeg in het perceel Hoogte Kadijk 16, waardoor een zevenjarig meisje zeer zwaar werd verwond. Ook op de De Ruyterkade zijn brand bommen geworpen. De perceelen 107 en 110 werden geraakt, doch de ontstane branden konden spoedig worden gebluscht. Het zee manshuis op het Kadijksplein, dat eveneens door een brandbom is getroffen, kreeg slechts zeer geringe schade. Een lichtfakkel is door het dak van het perceel Plantage Franschelaan 3 geslagen. De brand kon door de bewoners gebluscht worden. Tenslotte is nog een brisantbom geworpen op een tuinhuisje in de volkstuinen der vereeniging Nut en Genoegen in het Spaarn- dammerkwartier. Het huisje werd grooten- deels vernield. Slachtoffers zijn hier gelukkig niet ge vallen, hoewel er twee gezinnen, respectieve lijk van zeven en negen personen, in woon den. Wel zijn een paard en enkele kippen en konijnen gedood. Bovendien kwamen in de omgeving vijf brandbommen terecht, welke o.a. een schuur raakten, zonder brand te veroorzaken. De schade in de omgeving van de Recht boomsloot, waar drie bommen zijn ingeslagen, is zeer ernstig. De ergste schade is wel aangericht door een bom, die in den rijweg tegenover het perceel 84 is ingeslagen. Niet alleen zijn aan de even zijde van de gracht alle ruiten vernield en ver schillende voorgevels ingedrukt, terwijl ei in den rijweg een trechter met een doorsnee van ruim drie meter is geslagen, doch boven dien heeft de luchtdruk het perceel Recht boomsloot 99, dat tegenover perceel 84 is ge legen, doen instorten. Ook aan de oneven zijde zijn talrijke huizen zwaar beschadigd. De straten zijn versperd door het puin en overal bezaaid met glasscher ven. Hier is het ook geweest, dat de meeste •slachtoffers zijn gevallen. De schipper van een vrachtboot, welke aan de Oudeschans lag, is door een bomscherf onmiddellijk gedood, ter wijl bovendien twee bewoners van het inge storte huis den dood hebben gevonden. Om trent het lot van de familie Teunissen, man, vrouw en kind is niets bekend. Mo gelijk zijn zij gevlucht, mogelijk bedolven. Bo vendien zijn hier een 42-jarige vrouw door de scherven aan de keel en een 15-jarig meisje aande beenen gewond, terwijl een man ern stige brandwonden kreeg. De gewonden zijn naar het Binnengasthuis overgebracht. Achter het perceel Rechtboomsloot 99 is een speeltuin gelegen. Ook hier sloeg een bom in, waardoor ernstige materieele schade aan de omliggende huizen werd veroorzaakt. De derde bom sloeg in het plaveisel van de Oude Waal, en deed alle ruiten springen. Klinkers van den rijweg heeft men teruggevonden in de kamers van het perceel 31. De trechter, die gevormd is, heeft een doorsnee van bijna vier meter. Direct, nadat door de luchtwach- ten alarm was gegeven, rukten de luchtbe schermingsbrandweer, de geneeskundige dienst en de stut- en sloopdienst uit. Vooral deze laatste heeft zeer belanrijk werk ge daan. Vanmorgen om negen uur waren de mannen van dezen dienst nog bezig met het omhalen van muren en het opruimen van puin. Enkele onderofficieren van den op- bouwdienst, die thans bij den luchtbescher mingsdienst zijn ingedeeld, verleenden hierbij hun medewerking. Ten Zuiden van het Kadijksplein hebben de Engelsche vliegtuigen -ijf of meer brand bommen uitgeworpen. Een daarvan heeft een ernstigen brand veroorzaakt in de opslag plaats van de firma H. J. van der Rijn, en het daarnaast gelegen pakhuis van de n.v. Veem en expeditiebedrijf v/h. Visser, Gala- vazi en Co. Aanvankelijk werd het alarm ,-,middelbrand" gegeven, doch spoedig moest dit in „groote brand" worden veranderd. Drie motorspuiten, twee ladderwagens, een perso- neelwagen, een gereedschappenwagen, een slangenwagen, de stafwagen, vijf spuiten van de luchtbeschermingsbrandweer en de drij vende motorspuit Jan van der Heyden wer den bij den brand geconcentreerd. Aanvan kelijk voerde hier de plaatsvervangend com mandant, J. B. Schuitemaker, daarin bijge staan door hoofdbrandmeester W. de Boer, het commando. Even later arriveerde echter de commandant, de heer C. Tordijn jr., die de leiding overnam. Van alle kanten werd de woedende vlammenzee aangevallen. De WATERSPORTVER. SCHIEDAM. Op 27 October a.s. houdt de watersport vereniging Schiedam in haar clubgebouw aan de Wilhelminahaven een algemeene ledenvergadering. 25 JAAR SLUISWACHTER. Morgen 1 October herdenkt de heer C. Koens, thans sluiswachter aan de buitensluis (Wilhelminabrug), den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de havendienst. brandhaarden werden ingesloten en duizen den liters water werden er op neergelaten. Na ongeveer een uur was men den brand meester en om zeven uur kon reeds een ge deelte van het materiaal inrukken. Op het terrein van den brand waren o. m. aanwezig de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg, en commissaris E. C. J. StaaL Een brandbom is bovendien neergekomen in het perceel Hoogte Kadijk 16. De bom sloeg door een opkamer, waarin zes kinderen slie pen. Een zevenjarig meisje werd getroffen en kreeg een groote buikwond. Zij is in hoogstzorgwekkenden toestand naar het Bin nengasthuis gebracht. De bom kwam terecht in een onder de kamer gelegen keuken en veroorzaakte hie- een begin van brand. Door het snelle optreden van den oudsten zoon, die resoluut een emmer over de bom heen- zette, kon deze gebluscht worden. Ook in het perceel Hoogte Kadijk 22 sloeg een bom door het dak. Zij kwam terecht in de voorkamer op de derde verdieping. Ook hier kon een begin van brand gebluscht wordei.. Op het Kadijksplein kwam een bom terecht in de woning van een café, zonder echter brand te veroorzaken. Zoowel door het optreden van de leden van den luchtbeschermingsdienst, als van de brandweermannen, is de schade, welke door de inslagen is veroorzaakt, zoo kleine moge lijk gebleven. Vanmorgen hebben Engelsche vliegers, al dus een verder bericht van het A.N.P., twin tig brandbommen geworpen in de buurt vaa de r.k. St. Bonifaciuskerk te Zaandam. De bommen kwamen neer op eenige woningen, ontploften en stichtten een begin van brand. Hoewel uiteraard de costernatie onder de be volking groot was, behielden de menschen toch hun tegenwoordigheid van geest, zoodat in de meeste gevallen de branden met eigen middelen konden worden gebluscht. Een per ceel evenwel, bewoond door de familie Kerk hoven, werd geheel door brand verwoest. De achterzijde van de katholieke kerk is even eens door projectielen getroffen, waardoor kerkelijke gewaden en ornamenten zwaar werden beschadigd. De brandweer rukte met groot materiaal uit, terwijl de luchtbeschermingsdienst in de weer was om de nog niet ontplofte brandbom men te verzamelen. Het is ongetwijfeld aan het krachtig optreden van de brandweer en personeel van den luchtbeschermingsdienst te danken, dat er geen slachtoffers te betreu ren zijn. Tezelfder tijd werden in de gemeente Zaan dam nog eenige brisantbommen geworpen, welke evenwel geen schade van beteekenis hebben aangericht. Zondagmorgen vroeg hebben Engelsche vliegtuigen zes brisantbommen van klein ka liber geworpen in de buurt van Naarden, zoo wordt voorts door het A.N.P. gemeld. Zij veroorzaakten slechts lichte schade. Een der bommen kwam terecht in een droge sloot en is niet ontploft. Op advies van den Ortskommandant is het gedeelte bij de sloot afgezet en onder politie bewaking gesteld. Het terrein in den omtrek is afgezocht, doch er is niets meer gevonden. Zondagmiddag bleek echter, dat in een kweekerij van den heer D. tusschen de Beatrixbrug en de Scha penmeent, nog twee groote brandbommen te recht waren gekomen. Zij hebben twee groote gaten in den grond geslagen en heesters ver nield. In den omtrek zijn geen militaire doelen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vana daag arrest gewezen in de procedure tusscb®n de families S. en van der W. om het kind, waarvan na den bominslag in de Bethlehem- kliniek op 10 Mei niet vast stond, wie het precies was. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage had in kort geding het kind, dat zich ten huize van de familie van der W. bevond, toegewezen aan de familie S. Thans heeft het hof het vonnis, door den. president gewezen, bekrachtigd. Naar wij vernemen heeft de Führer van. het Duitsche rijk de vorige week den rijks commissaris voor het bezette gebied in Neder land, rijksminister Seyss-Inquart in gehoor ontvangen. In zijn gezelschap was commis saris-generaal Schmidt. Verder was hij ver gezeld van de heeren Mussert, Van Geel kerken en Rost van Tonningen. Met deze heeren heeft de Führer in het gebouw van de nieuwe rijkskanselarij een langdurige bespre king gehad. KATH. BOND „VOOR HET GEZIN" Naar ons wordt medegedeeld, zal in ver band met het overlijden van den voorzitter, den Heer W. Janse, het voorzitterschap voor' loopig worden waargenomen door den vice- voorzitter, den Heer Dr. Ir. F. C. Huygen. Tevens worden de leden er op attent ge maakt, dat aanvragen om uitkeering uit het Bevallingsfonds uitsluitend moeten gericht worden aan den penningmeester, den Heer P. Groenendaal, Tuiniaan 56, terwijl opga ven van verhuizing e.d., alsmede aanvragen om uitkeering uit het Fonds „Moeder en Kind" uitsluitend gericht moeten worden tot den secretaris, den Heer A. J. C. v. Oppen, Hoogstraat 182. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN- Paulus H„ z. V. A. A. J. Hosman en M. H. J. van G-ssel. Gerrit, z. v. J. van Es en J. Klijn. VERLEDEN: K n Brakel, 61 j. J. van der Sluis, 72 J. Wij lezen i-n het maandblad Ziekenzorg: Enkele weken geleden is te Utrecht een bijeenkomst gehouden waartoe de directeur- generaal van de volksgezondheid, dr. C. v. d. Berg, vertegenwoordigers van alle groepee ringen in het ziekenfondswezen had ooge roepen. In die bijeenkomst deed de directeur- generaal een voor het geheele Nederland- sche ziekenfondswezen boo|st belangrijke mededeeling, n.l. dat de leidende figuren aan het departement van sociale zaken (afd. volksgezondheid) thans het tijdstip gekomen achten voor de invoering van een eenvoudige wettelijke regeling, zooals vroegere ministers zich die destijds hebben gedacht en die reeds in een vergevorderd stadium voorbereid is. In deze wettelijke regeling is begrepen, behalve te stellen eischen, waaraan zieken fondsen zullen dienen te voldoen willen zij als toelaatbaar worden aanvaard, de instel ling van een ziekenfondsraad, die naar analogie van den Verzekeringsraad een vérgaand toezicht op de fondsen kan uit oef e ïen en die de mogelijkheid krijgt, even eens naar analogie van de Verzekeringskamer, aan de fondsen adviezen ter opvolging voor te leggen en die een bemiddelende taak krijgt bij geschillen, eenigszins naar analogie van de rijksbemiddelaars. Vooralsnog zal deze wettelijke regeling geen materieele voorschriften geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1