LAATSTE BERICHTEN Ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini ROTTERDAM Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM De Japanners rukken Hanoi binnen 484ste Staatsloterii HET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 4 OCTOBER PAG. 5 De fietsen en de verduistering ROTTERDAM SCHIEBROEK Van vacantie terug Losse berichten Het café-restaurant in de Beurs te Rotterdam geopend Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen Yan het gemeentebestuur De bommen op Haarlem Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Fiihrer heeft vandaag met den Duce van Italië op den Bren ner een ontmoeting gehad De besprekingen te Batavia Engelsche bommen op ons -land Het slachtverbod van gevogelte Nog steeds vergeten tal van wielrijders 's avonds hun rijwiel tijdig binnen te halen- In lang niet alle gevallen is de politie in staat deze fietsen mee te nemen naar de bu reaux. Vandaar, dat zij er toe is overgegaan Uit de banden de ventielen te verwijderen. Op het hoofdbureau van politie zijn thans ongeveer 100 ventielen te bevragen en op het politiebureau aan de Oostervantstraat zelfs ruim 500; daaruit blijkt, welken omvang dit euvel nog heeft, ondanks herhaalde waar schuwingen. OPENBAAR SLACHTHUIS Nieuwe vaststelling van de Verordening tot aanwijzing van het Openbaar Slachthuis *oor hel oprichten, enz. van slachterijen en andere inrichtingen. Op 1 Januari 1941 expireert de tot aanwijzing, krachtens art. 4 van de in - wet, van het terrein van heljOpenb gebruiken huis, voor het oprichten, M™e!' van slachterijen en andere m In verband met de omstandigheid dat vernieuwing van het gebouwencomplex van het Openbfar slachthuis nog m een begin stadium verkeert en tot dusverre alleen de nevenbedrijven op het terrein van deze instel ling zoo goed als alle vernieuwd zijn, is het wenschelijk om de opnieuw vast te stellen verordening wederom aan geen langen." tijds duur te binden dan van drie jaren. B. en W. geven thans den raad in over weging de desbetreffende verordening tot 1 Januari 1944 te verlengen. OUDE ZAKEN IN NIEUWE OMGEVING. In het nieuwe winkelcentrum van onze stad, het voormalige Land van Hoboken, is vanmorgeij om elf uur onder groote belang stelling de dameshoedenzaak van v. d. Brir~j die vroeger aan de H jgstraat 220 gevestiga was, heropend. een Iri een periode van zes weken is hie Uiterst verzorgd en gedistingeerd miitend stand gekomen. De nieuwe.zaaïjkt 0Ver een parterre Me» d'iïzU de Ma«r.»«s*.l.a» 35, r,-£t C en A." bezoekt, krijgt allerminst den indruk zich in een „noodwinkel" te be vinden. Langs het verlaagde plafond is een doorloopende buizen (Neon)-verlichtmg van Philips aangebracht, welke het doet en het nieuwste is op het gebied der verlichtingstechniek. Architect van dit:nood gebouw was de heer J. Lelhevel-dt de aan nemer de fa. J. Houtvester en Zoon. De opening vond vanmorgen pla hl f eenig officieel vertoon. Er waren vele bloemstukken. Hedenmiddag opende de fa. A. J, v. Soest een nieuwe zaak in parfumerieën aan den Nieuwe Binnenweg 57b. Het interieur van de zaak is aantrekkelijk) smaakvol en over zichtelijk ingericht, fervJ'1j. ®talageruimte het publiek een goeden kijk op het gebodene geeft. Vele bloemstukken gaven blijk van sympathie. De fa. v. Soest was voorheen gevestigd Noordblaak 87 h?e|£3eite,rstraat en Hoog straat 373. In Mei hei dacht ze haar 25-jarig bestaan. LIJK OPGEVISCHT Qp 3 October is alhier in de Nieuwe Maas ter hoogte van de werf v./h. van P. Smit jr. het lijk van een onbekend man gevonden van ongeveer 35 a 40 jaren oud. Het signa lement luidt als volgt: Lengte 1.75 m, don kerblond dün haar, voorschedel kaal. De klee ding bestond uit colbert en pantalon, van donkergrijsblauw gestreepte stof; slipover wit en zwart gestreept; lange tricot onderbroek, flanellen hemd; blauw kunstzijden over hemd- grijze sokken, waarop een wit mono gram'met roode letters A. M., met sokophou- ders- blauwe stropdas met witte ruiten, lage zwarte^ schoenen met gummihakken. De droeg aan den linkerringvinger een gouden ring met steentje, vermoedelijk een diamant; in de zakken bevonden zich een verchroomde sleutel, waarschijnlijk van schip, een spiegeltje in etu£ m *n étui, een barnsteenen ^garenpijpj een bruinleeren portemonnaie inhoude nval® sleuteltjes en 34 ets in Ned. geld,een ovale foto van dame op medaillon (7 bil een metalen huls van lucifersdoosje, ree C. Smits aan de Oranjeboomstraat, ve een paarlemoeren zakmes met 2 mesjes. VERKOOP VAN VLEESCH Ten aanzien van den yerkoop van vleesch wordt ter openbare kennis gebracht, dat: a Slagers voor het bij het vleesch geleverde been uitsluitend den voor deze beenen geldenden prijs mogen berekenen; b Slagers, die voorheen in verband met aard en ligging van hun bedrijf niet de hoogste prijzen berekenden, dit thans ook niet mogen doen; c In verband met de Vestigingswet Klein bedrijf 1937, runder- en kalfslagers er eerst dan toe kunnen overgaan schapen- vleesch te verkoopen, indien daartoe door de Kamer van Koophandel vergunning is verleend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat tegen overtreding van deze bepalingen ten scherpste zal worden opgetreden. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM De Ddirecteur van den Distributiekring Rotter dam vestigt er nogmaals de aandacht op, dat leveranties van in distributie gebrachte arti- kelen aan hotels, café's, restaurants, broodjes winkels etc. slechts mogen geschieden tegen in ontvangstneming van toewijzingen of consu menten- of rantsoenbons, derhalve met op ont vangstbewijzen of wisselbons. WINTERKLEEDINGHULP TE SCHIEBROEK De kleedingcommissie te Schiebroek maakt bekend dat op lederen werkdag van 9—12 uur en van 2-4 uur I s Zaterdags van 9—12 uur) in het Distributiekantoor, Hoofdlaan 45 te Schiebroek zitting zal worden gehouden tot het in ontvangst nemen van: winterjassen, wintermantels, costuums en wollen dekens ter verkrijging van een speciale vergunning voor nieuwe winterjassen en wintermantels. Deze gelegenheid staat open tot en met Zaterdag 12 October 1940. Kinderen van P.T.T.-ambtenaren terug uil Egmond. Vanmiddag is aan het station D.P. een groep van 68 kinderen van P.T.T.-personeel, die een vacantie van zes weken te Egmond aan Zee hebben doorgebracht, te Rotterdam terug gekeerd. Deze groep was de laatste van vier groe pen, die dezen zomer naar Egmond aan Zee werden uitgezonden en die elk ongeveer ze ventig kinderen telden. De uitzending werd bekostigd door het kinderfonds P.T.T.dat gesteund wordt door het grootste gedeelte der P.T.T.-ambtenaren in het geheele land. In tegenstelling tot vorige jaren, toen de uitzending alleen op medisch advies ge schiedde, was de vacantie nu speciaal voor de kinderen uit de getroffen gezinnen, in het bijzonder voor hen, wier zenuwgestel door de gebeurtenissen geschokt was. Diefstallen, inbraken enz. Op de Veemarkt, alhier, is ten nadeele van F. S., wonend aan de Made, een kalf gestolen ter waarde van 90. Vanochtend is de 47-jarige kok J. Snijders, wonende Prins Hendrikkade, alhier, voor zijn woning met zijn fiets gevallen. Met een ge broken linkerdijbeen is de man in het Zuidar- ziekenhuis opgenomen. ONDERTROUWD 3 October: G. de Jong, jm. 25 en J. v. Putten, jd. 26. B. C. de Kok, jm. 28 en M. Markwat, jd. 24. C. H. G. Beek, jm. 29 en J. Vane, jd. 24 G. van Belle, jm. 27 en G. Stegenga, jd. *18, A. Blok, wedr. 58 en S. den Arend, wed. 66 W. J. A. Boonekamp, jm. 39 en A. J. G. J. Hermsen, jd. 36. J. G. Bouman, jm. 22 en C. E. van t Zant, jd. 19. J. Elderson, jm. 28 en J. Edenburg, jd. 32. W. Elsenaar, jm. 23 en A. M. Boerenbrink, jd. 24. H. Engel, jm. 27 en M. Roukens, jd. 20. F. fL. A. Erkelens, jm. 28 en M. C. v. d. Meer, jd. 25 J. M. EI Frank, jm. 27 en C. Scholte, jd. 21 M- v. d.' Groenendaal, jm. 20 en J. Troost, jd. 19. W. J- G. v. Katwijk, jm. 35 en T Tiel, jd. 31. A. p. Kieboom, jm. 24 en J. j. Éeftens, jd. 26. de Klerk, jm. 24 en C. Nieuwendorp, jd. 19. t j Kronenberg, jnn. 25 en M. Beumer, jd. 23. ■Ll de Kruis, jm. 34 en S. M. Zijderveld, jd. 31. Een modern ingericht bedrijf van groot formaat. Onder veel belangstelling is vandaag het café-restaurant in de nieuwe beurs, dat onder de directie van den heer W. Dalkmann ge ëxploiteerd wordt door de n.v. Handel- en Exploitatiemaatschappij Alcinous, geopend. Rotterdam bezit hiermee weer een bedrijf van oroot formaat, naar wij meenen te weten roofer zelfs dan het er ooit éen bezeten heeft. *£-*5. een Je^Cog. iï"1? tüeeengeaeelten gesplitst; de grootste zaa is bestemd voor de uitoefening van het cafébedrijf, de daarachter gelegen zaal, van wat kleinere afmetin gen, zal dienst doen als restaurant. Onder lei ding van de binnenhuis- architecte, mevr. Staal, zijl. beide zalen met smaak en naar de eischen des tijds inge richt. Het café, o. onge veer 350 menschen kan bevatten, heeft een terra-kleurige vloer bedekking, waarop de donkerbruine beklee- ding van het meubilair het best doet. Voor de verlichting is gedeelte lijk gebruik gemaakt van het néon-procédé, gedeeltelijk van royale lichiornamenten In hef achterste gedeelte van de cafézaal veroorzaken de matglazen ronde tegels in het plafond voorts een nderlijke lichtgevende werking. In dit gedeelte van het bedrijf zijn ook de telefooncellen, de por tiersloge en, uit den aard der zaak, het buffet modern en practisch ingericht geplaatst. De restaurantzaal met haar grijze ge capitonneerde wanden roept eenigszins de her innering wakker aan één der eetzalen van het stoomschip. Nieuw Amsterdam. Hier ligt dezelfde vloerbedek king als in het café, doch het meubilair is er met groene stof bekleed. Ook hier vertoont het plafond door de glazen tegels een bijzon der levendig beeld. Tegen den achterwand kan het podium voor een orkestje geplaatst worden en er is ook een dansvloertje, dat bij bepaalde gelegenheden goede diensten kan bewijzen. Het restaurant kan ongeveer 180 gasten bevatten De eene zijwand bevat de deuren, die toegang geven tot den foyer van de aangrenzende schouwburgzaal van het beursgebouw. In het geval van groote partijen bestaat de gelegenheid dezen foyer bij de restaurantzaal te trekken. Het ligt voor ie hand, dat de keuken, met al haar on die ra f deeling e nop dezelfde leest geschoeid is als dat gedeelte van het bedrijf, mi if publi©k te zien krijgt. Al deze ruimten inH«»1Un ,betegelde muren en moderne instal- maken een practisehen indruk. A. N. Kuppens, jm. 23 en J. M. Maas, jd. 25. J. de' Leeuw, jm. 34 en H. M. v. d. Kasteelen, ,gesch. 34. J. Maas, jm. 24 en M. W. Latooij, jd. 23, G. H. Mets, jm. 28 en G. W. L. B. Oostveen, jd. 20 J. P. de Pater, jm. 32 en H. Teuling, jd. 31. W. Stuit, jm. 25 en G. de Waard, jd. 25. T. J. C. Zeeman, ges. 51 en A. J. v. Kempen, jd. 34 T. Buursema, jm. 24 en E. J. A. v. d. Hoek, jd. 20. N. Dubbelt, ges. 29 en M. v. d. Hoven, ges 23. G. v. Gent, jm. 22 en I. C. Brus, jd. 18. S. Hofman, jm 24 en E. J. M. Bruinhout, Jd. 23. A. Mulder, jm. 33 en B. E. M. Heere, jd. 30. c. H. Muller, jm. 28 en I. v. Wijngaarden, jd. 27. A. M. v. d. Neut, jm. 25 en E. L. J. Vente, jd. 20. J. C. D. Pronk, jm. 20 en M A. v. Vlies, jd. 18. D. Romijn, jm. 25 en M. J. Hameetman, jd. 21. J. K. v. Rossen, jm. 26 en E. v. d. Berg, ]d. 22. J. de Rijke, jm. 22 en M. Rustwat, jd 22. J. L. L. Schroder, jm. 26 en W. Moeliker, jd. 24. J F. Sleutelaar, jm. 43 en J Kievit, jd. 25. T. J. Smits, jm. 33 en C. v. Dongen, jd. 38. J F A Spros, jm. 39 en A. E. Hazelebach, jd. 29. K. Stuip. jm. 27 en J. Woudsma, jd. 25. P Teeuwen, jm. 21 en B. Delega, jd. 19. M Treuren, jm. 25 en G. Versteeg, jd. 21. J. J. Venhuizen, jm. 29 en C. C. E. Bouwmeester, jd. 23 C. Verhulst, jm. 26 en M. I. v. Loosen, jd. 27. A. C. Vermeulen, jm. 25 en P. v. Wageningen, jd. 21 J. H. C. Verschoor, jm. 25 en M. F. Kuijper, jd. 22 L. A. de Wilde, jm. 26 en A. Bom, jd. 23. D. Zuiddam, jd. 31 en G. Voorspui, jd. 34. A. Zwart, jm. 27 en M. Kruit, wed. 23. P. J. v. d. Beek, jm. 26 en W. Haring, jd. 22. J. M. K. Gommers, jm 25 en C. P. K v. Bergen, jd. 26. C V Gorkum, jm 31 en W. J. Schenk, jd. 21. P. Groeneveld, jm. 26 en M. C. Happé, jd. 23. F. Jansen, jm. 30 en M. de Jong, jd. 27. BEVALLEN: A. ten Wolde-Otto, z.; P. C. den Bleeker-Pijl, z.; E. J. Mout-Veltman. d.; C. B. den Haan-Nieuwveld, z.; B. Buitendijk-Weijers, d., F. Bobbe-v Hasselt, z.; M. Ketting-Lakeman z.; F. v. Etten-Feenstra, z.; C. v d Lingen-Neder- veen. d.; C. de Korte-de Haan, z.; H. G. Berk- hout-v. d. Ham. d.; W. A. v. Berkel-v. d. Velden, cl.: S. Sparreboom- v. d. Sluis, z.: P. Noordzij Muris d.- D. P. do Ruiter-Vermaire, d M. V. Es- Wols,z.:C. J. Zuidmeer-Kuijper. z.\ A,G. v. d. Leer-Balen z:, H. S. Janssen-Becker, d„ H. t. iwarttouwiv. Woensel. d.: S. M. v. Harten Teschmacher, d.; J. C. V. d. Berg-de Zeeuw, M. W. de Groen-Eijke, z.: S. Kats-Breeman, 2 levenl. z. OVERLEDEN: H. Grafthuis, man van M. J Spuiibroek. 64 j.; P. V. Rijswijk, vrouw van W. v d'. Hoek, 46 j.; W. J. B. Boeren, man van A. M Hoppenbrouwer. 77 j.: K. Vermeer, man van M Noordzij. 88 j.; N. C. Goedhart, vrouw van J Snikkers. 54 j.; L. Buth, man van E. Maljers, 45 M. v. d. Dijkgraaf!, ongeh. vrouw, 61 j.; J J Heijboer. man van P. Bout, 75 j.; H. v. d. Haak. wed. van L. G. v. d. Blom, 77 j.; J. Zijderveld. wed. van C. Euser, 77 j.; J. Bet, ongeh. man. 44 1 Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen Ie weten, dat heden op de secretarie der gemeente, ter lezing voor een ieder, geduren de drie maanden is nedergelegd het door hun college op 3 October 1940 vastgestelde besluit tot wijziging van het Verkeersbesluit voor de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 11 van 1939.) Schiedam, 4 October 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, N. J. POST. VAN HAAREN. OPENBARE VERKOOPINGEN. Door notaris H. B. E. Blaisse is hedenmor gen in de R.K. Volksbond in veiling genomen het winkel- en woonhuis en erf aan de Kreu- pelstraat 32 groot 1 are 54 c.a. In veiling voor 3500. Door de notarissen D. M. Klijzing te Haarlem en J. F. W. Breijer te Schiedam is in de R.K. Volksbond in veiling genomen het pand Galileistraat 66 groot 1 are 33 c.a. In veiling voor 6800. BRANDJE Vanmorgen om ongeveer 6 uur ontdekte een chauffeur van de N.V. Kluitkalk, die naast de fabriek van deze firma aan de Hoofdstraat woont, dat brand was ontstaan in een gang, gelegen tusschen genoemde fabriek en de ethernietfabriek van de firma Th. J. L. van den Berg. Deze gang, die gedeeltelijk overdekt is, wordt door de N.V. Kluitkalk als opslag plaats gebruikt. De brandweer, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, was zeer spoedig ter plaatse en heeft, onder leiding van ir. Aikema, het vuur met 'enkele stralen gebluscht. De schade, die door verzekering wordt gedekt, was gering. He t afdak van de gang, een rijwiel, een hoe veelheid kolen en ongeveer 50 liter benzine gingen verloren. De ethernietfabriek bekwam eemge water schade. De oorzaak van den brand is niet be kend. Om half acht is de brandweer ingerukt. (Foto: N.R.C.) EERSTE VOORLICHTINGSCURSUS VOOR HUISVROUWEN Gistermiddag heeft in de huishoud- en industrieschool de eerste les plaats gehad van de eerste voorlichtingscursus voor huis vrouwen. 34 dames nemen aan dezen cursus deel. De cursus bestaat zooals bekend uit 4 lessen. Op deze cursus sluit aan een cursus waschbehandeling en verdeeling van het inkomen. De kosten aan dezen cursus ver bonden, worden berekend naar het inkomen. Deze cursussen, die door het heele land wor den gehouden, gaan uit van de sub-commissie van den voedingsraad. In Schiedam is de cursus begonnen met 34 dames. Melden er zich nog 16 dames aan dan kan een nieuwe cursus begonnen worden. De les van gisteren was meer een demonstratie. In de volgende lessen én cursussen zullen de dames zelf kunnen koken. Op 17 October a.s. houdt de directrice mej. W. C. Wester dijk een lezing voor de veree- niging van huisvrouwen. Deze vereeniging gaat in vereenigingsverband deze cursus volgen en de lezing is daarop een inleiding. VERGUNNING VOOR BEZOEK AAN DE EILANDEN. Bij het verleenen van vergunningen tot het zich begeven naar de eilanden, die voor niet- ingezetenen niet toegankelijk zijn, is vertra ging en onnoodige correspondentie ontstaan doordat de verzoeken meestentijds aan een willekeurige instantie zijn gericht. In den vervolge moeten de verzoekers zich schriftelijk rechtstreeks wenden tot de bur gemeesters van de gemeenten waarvoor de vergUnning gevraagd word. De verzoeken moeten de noodjge gegevens bevatten om- tient de noodzakelijkheid van de reis, den r-t.Ur VaP,.bel verblijf, het adres in de tijde- li,Ke verblijfpjaats en verdere bijzonderheden voor een juiste beoordeeling van de aanvrage. BURGERLIJKE stand. *£SEN: Ten^V' v- M- V. d. Velden en M. Edenburg. Teums, z v. t. Suttorp en H. Kooii- man. Johannes Wilhelmus, z v Th H H rip Raaij en J. M Cmpen. Ann'ie ida d v G. v d. Hoeven en W. Treurniet - Een als' levenl. aan- gegeven tweeling van. C. Mees en W. j Dames OVERLEDEN: Pronk, 46 j. - j. B v. d Kleij. 6'GEHUWDG. Groot, 26 j. en J. B. F. Schaap 21 j. H. Baa:. 31 J. en A. E. Prins, 23 j. w. J. M. Kerckhoff en E F Melchers, 26 j A. Heukels. 25 j. en A. W. B. Soet. 25 j. S. H. M Bruijnzeels, 22 J. en A. J. de Bok, 23 j. H. L Brökling, 29 j. en J. v. d. Beek, 20 j. H. P. J. Koetsenruijter 24 j. en W. Naterop, 19 j ONDERTROUWD: U. L. C. Huyg. 30 j. en M. H. van Berkel, 26 j. - J. C. Kuijper, 56 j. en M. J. Dekkers, 61 j. C. Bos, 25 j. en C. P. de Wit. 25 j. J. F. i. d. Gaag, 24 j. en J. L. Vermeer. 21 j. A. van Rix port, 61 j. en H. W. v. d. Eist, 52 j. Th. Verhagen, 25 j. en J. C. Hille, 25 ,i. M. C. Landsbergen, 25 j. en E G. Vermeulen. 22 J. L. Rook, 28 j. en C. M Tenwolde 35 j. P Jongkind. 24 j. en J. C. de Lange, 21 j. A. Admiraal, 29 j, en C, J, Sweeris, 23 j J. Zag- wijn, 26 j. en C. van Lith, 23 j. S, J. C. van Giezen, 32 j. en M. Th. C. van Deurzen, 30 j. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Van semi-officieele zijde wordt gemeld: De Fiihrer en de Duce hebben elkander vanochtend om 11 uur op den Brenner ontmoet voor een langdurige bespreking. De speciale trein van den Fiihrer kwam precies om 11 uur op het Italiaansche grensstation Brennero aan. Terwijl de trein binnenliep in het met Duitsche en Italiaansche vlaggen feestelijk versierde station, zette een Italiaansch muziekcorps de volksliederen in der beide verbonden mogendheden. Op het perron verwachtte de Duce den Führer, die als eerste uit den trein stapte en den Duce op de hartelijkste wijze begroette. Even hartelijk verliep de be groeting tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken. De Führer en de Duce inspecteerden de eerecompagnie alpenjagers en een eere formatie der fascistische partij, waarop zij zich begaven naar den aan den anderen kant van het perron staanden Italiaan- schen specialen trein, waar de bespreking in den salonwagen van den Duce in tegen woordigheid van de ministers van buiten landsche zaken van beide landen begon. In den specialen trein van den Führer namen aan de reis naar den Brenner deel: de Italiaansche ambassadeur in Berlijn, Dino Alfieri, de chef van het opperbevel der weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, rijksperschef dr. Dietrich, rijks leider Bormann en de persoonlijke en militaire adjudanten van den Führer. De Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, had den Duce begeleid op zijn tocht naar den Brenner. Van Italiaansche zijde zag men den bevel voerenden generaal Nacci, den kabinetschef van den Duce, exc. Sebastianini, en den chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, gezant Anfuso. Naar aanleiding van de bovenstaande ont moeting wees men ons van bevoegde zijde op eer artikel van Gayda in Italia, die er op wees, dat Italië reeds in 1924 Rusland de jure heeft erkend, daarna in 1933 een pact sloot en in tegenstelling met Parijs en Londen reeds lang geleden niet de isoleering van Rusland bepleit heeft. Italië volgt met belangstelling d" ontwikkeling van de dingen in Rusland, ziet uiteraard verschilpunten, maar in prac tisch opzioht toch ook menig punt van overeenkomst. Ten opzichte van de autarkie b.v. schreef een gezaghebbend Zuid-Slavisch blad met Russische relaties, dat juist Engeland steeds in Azië de groote concurrent van Rusland is geweest. De secret service, aldus onze zegsman, heeft in dezen oorlog gefaald: Rusland voelt zich niet door de drie machten omsingeld, gelijk de Engelsche propaganda beweert. Italië en Japan zijn niet anti-Russisch. De bewering, dat Spanje niet is toegetreden, uit weerzin tegen Rusland, is volgens deze zelfde bron uit de lucht gegrepen. Naar thans te Tokio bekend wordt gemaakt zijn Japansche troepeneenheden, die op 26 September in Haiphong zijn geland, gisteren de hoofdstad van Fransch Indo China, Hanoi, binnengerukt. Tegelijkertijd landden forma ties vliegtuigen op Jiaram, het vliegveld van Hanof. Naar verder gemeld wordt, zijn tusschen de militaire autoriteiten van Fransch Indo China en de Japansche troepen onderhande lingen gevoerd over de vrijlating van Fransch Indochineesche gevangenen en over de terug gave van oorlogsmateriaal. Nadat deze onder handelingen met succes waren geëindigd, zijn gisteren 2000 man van het Fransch en Indo chineesche leger, onder wie talrijke Fransche officieren die bij de incidenten in den aan vang der operaties door de Japanners gevan gen waren genomen, op vrije voeten gesteld. Tegelijkertijd werd het buitgemaakte oorlogs materiaal uitgeleverd aan de militaire autori teiten van Fransch Indo China. Generaal-majoor Soemita, die generaal Nisjihara is opgevolgd als leider der Japan sche delegatie voor Fransch Indo-China, is gisteren te Hanoi aangekomen. Domei meldt uit Tokio: In de dagelijksche persconferentie heeft de woordvoerder van het departement van bui tenlandsche zaken medegedeeld, dat de Japansche delegatie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de Japansche delegatie in Nederlandsch-Indië haar besprekingen met de Nederlandsche autoriteiten voortzet, maar dat Ichizo Kobayasji, de minister van handel en industrie en leider van de Japansche dele gatie, aan de onderhandelingen nog niet deel neemt. Wel heeft hij bij zijn aankomst te Batavia een bespreking gehad met den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië. WIE HAALDE ZIJN IDENTITEITSKAART NOG NIET? Zij, die om welke reden ook nog niet in het bezit zijn van een identiteitskaart, kunnen hun stamkaart daartoe kosteloos doen aan vullen. Zaerdag bestaat voor hen die gelegen heid wier geslachtsnaam begint met een der letters T tot en met Z. Het bureau is geves tigd in het schoolgebouw Oude Kerkhof, van 9 tot half 1 en van half 3 tot 7 uur. Op d bureaux zullen uitsluitend foto's worden aan genomen die op de juiste maat geknipt zijn, dus 3% X 414 cm. Het bombardement van Haarlem heeft 21 burgers het leven gekost. Bij het opruimen van de puinhoopen van de door een voltref fer vernielde huizen in de Voortingstraa* heeft men nog enkele lijken geborgen, waar door is komen vast te staan, dat alleen in deze straat reeds zestien personen, om het leven zijn gekomen, Voorts is vastgesteld, dat 56 personen licht en zes zwaar gewond zijn. Behalve de huizen, welke door voltreffers werden ver nield, hebben nog ongeveer 250 woningen schade opgeloopen, doordat tengevolge van den luchtdruk de ruiten sprongen en de pan nen van de daken werden gerukt. Het A.N.P. meldt: Meer dan twintig dooden, meer dan zestig zwaar- en lichtgewonden, dat is de droeve balans van Woensdagnacht in de Spaarnestad. Wat de Engelsche vliegers met dezen nach telijken aanval op Haarlem beoogd hadden, valt niet te gidsen, doch dat zij onnoemelijk leed onder de burgerbevolking gebracht heb ben, is wel zeer duidelijk bewezen door de ravage, welke in de woonwijken van deze stad is aangericht. Bescheiden arbeiderswo ningen vielen ten offer aan de brisantbom men, welke van betrekkelijk geringe hoogte werden neergeworpen, slapende menschen vonden een wreeden dood in de puinhoopen. Wanneer men een gang maakt langs de tal rijke plaatsen, welke op zoo niets ontziende wijze door de verwoestende projectielen ge troffen werden, dan pas kan men een goeden indruk verkrijgen van de wreedheid van dezen oorlog, waarin de vreedzame burgers het wil loos slachtoffer moeten worden van de lucht aanvallen op het Nederlandsche gebied, welke leven en eigendom van burgers bedreigen en vernietigen. Verslagen kijkt de bevolking van de getrof fen woonwijken naar de door de Engelsche vliegers verkregen resultaten, onthutst van en verbitterd door zooveel wreedheid. „Laten ze het liever boven zee uitvechten, maar niet boven een arbeidersbuurt", zeide een inwoner van de Camphuysstraat, die zich in dezen eenen r.acht zijn vader, zuster, schoonzuster en twee kinderen van zijn broer door den dood ont nomen zag. Ook zijn huis was ernstig beschadigd. „Vijf jaar lang ben ik werkloos geweest, nu had ik eindelijk weer eens werk gekregen en dan dat In het perceel Camphuysstraat 14, dat door bominslag volkomen vernield was, werden va der, moeder, en zoon ernstig gewónd en ^en zoon van 18 en een van vijf jaar gedood. „Gisteravond", zoo vertelde een buurvrouw, „loopt het kind nog met de mijnen rond te dollen. Je denkt aan niets. En dan te gelooven. dat je ze nooit meer terugziet." De aangerichte schade in dit stadsgedeelte is schrikbarend groot. In de Camphuysstraat gin' gen de perceelen lb en 14 volkomen verloren, van het perceel de Keystraat 24 was niet meer over dan brokken steen en versplinterd hout. Het bejaarde echtpaar Bosch vond hierbij den dood. „Die man, die twintig kinderen groot gebracht en zich in zijn tuin een bestaantje verzekerd heeft, is dat nou zijn loon?" In de Bakkerstraat liggen de perceelen 52 en 54 ge heel in puin. In de Voortingstraat heeft de ravage wel haar toppunt bereikt. Niet minder dan vier huizen, de nummers 6 tot 12, zijn hier kapot geslagen. Van perceel 12 hangt het dak no; naar beneden. Aan den muur is een plaatj blijven hangen, een spreuk. Het noodlot heeft ook deze menschen echter niet de welverdien de nachtelijke rust gegund. Uiteenspattende projectielen verspreidden ook in deze straat dood en verderf. In een dezer huizen woonde de familie Michel-van Strien, waarvan de ouders en twee jonge kinderen op zoo wreede wijze werden gedood. De reeks aanslagen is hiermede nog niet ten einde. Ook elders ontdeden de Engelsche vliegers zich van hun bommenmateriaal. Het perceel Eindcnhoutstraat 36 ondervond dit. Het huis werd volkomen opengeslagen en het mag een wonder heeten, dat de beide bewoners het er zoo goed afgebracht hebben. Helaas is er in deze straat toch een slachtoffer te betreu ren. Bij de explosie, welke tijdens de tweede periode van luchtalarm geschiedde, vlogen de scherven van de brisantbom met kracht in alle richtingen. Zij verbrijzelden de ruiten, schoten dwars door de naburige huizen heen. De 28- jarige mej. K., wonende op nummer 27, die juist opgestaan was om in haar woning dek king te zoeken, werd in de hals getroffen en was vrijwel op slag dood. Een andere inwoner van deze straat vond een groote scherf in zijn encyclopedie en maakte de droge opmerking, dat zij niet bij machte gebleken was door zoo veel geleerdheid heen te dringen. Een wonderbare redding. Een wonder mag het ook heeten, dat bij den bominslag aan het Spaarne geen slachtoffers te betreuren zijn. Hier vielen drie bom-treffers, een op de woning van den heer Van Melle en twee op een belendende fabriek. De heer en mevrouw Van Melle en de daar inwonende 14-jarige zoon van den heer Opdenberg lagen te bed. De heer Van Melle zag, hoe de zolde ring van zijn slaapkamer neerboog. De zuidelijke muur der woning was door de ont ploffing grootendeels weggeslagen. Hij zag uit zijn bed naar buiten. Hij wist uit het huis te springen en slaagde er in hulp te verkrijgen om zijn vrouw, die het bewustzijn verloren had en bekneld lag, te bevrijden. Inmiddels had de jonge Opdenberg al een goed heen komen gevonden. Intuïtief had hij direct na de explosie zijn bril gered. Hij was door een gat naar beneden gevallen en bewusteloos geraakt, doch kwam reeds spoedig bij door de hitte van het oplaaiende vuur. Met alle krachtsinspanning had hij zich vervolgens een weg naar buiten gebaand en dank zij zijn tegenwoordigheid van geest waren brandweer en politie reeds spoedig ter plaatse. Van de woning staat alleen nog het onderste gedeelte der buitenmuren. Niet alleen de brandweer, doch ook de man schappen van den Opbouwdienst hebben in Haarlem prachtig werk geleverd. Reeds in den laten namiddag was men Donderdag zoover met het opruimangswerk gevorderd, dat een duidelijk overzicht van den omvang van de ramp verkregen was. De identificatie der slachtoffers, welke in vele gevallen gruwelijk verminkt in de puinhoopen gevonden werden, gaat met alle kracht voort. Dat de Haarlemmer zijn gevoel van saam- hoorigheid nooit verliezen zal, blijkt wel uit het feit, da-t degenen, die thans dakloos ge worden zijn of wier woning zoozeer bescha digd is, dat zij niet bewoonbaar is, bij anderen een liefderijk onderkomen hebben gevonden. Over den bomaanval op Haarlem kan nader worden medegedeeld dat het aantal dooden gestegen is tot 26. Eén man- wordt vermist. De identiteit van een vrouw kon niet worden vastgesteld. 60 personen zijn licht of zwaar gewond. Een van de gewonde kinderen is thans overleden. In ziekenhuizen bevinden zich nog 9 kinderen, 3 vrouwen en 7 man nen. Hun toestand is naar omstandigheden be vredigend. Gebleken is dat de vliegers hebben uitgeworpen 16 brisantbommen en 14 brand bommen. Bovendien is een bom terecht geko men in het Spaarne bij de Zonnelaan en een in de Leidschevaart. Aantal dooden thans 26 Het A. N. P. meldt nog: Het aantal dooden als gevolg van den Engel- schen bomaanval in den nacht van Dinsdag op Woensdag is thans tot 26 gestegen. Er wordt nog één man vermist. Het stoffelijk overschot van een vrouw kon nog niet worden geïden tificeerd. Er zijn in totaal zestig gewonden. Van ochtend is een der zwaar gewonde kinderen overleden. In de ziekenhuizen bevinden zich thans nog zeven mannen, drie vrouwen en negen kinderen, wier toestand naar omstandig heden bevredigend is. Het A.N.P. meldt: Vannacht zijn weer o-p verschillende plaat sen van ons land Engelsche bommen ge vallen. Gelukkig zijn niet zooveel dooden te betreuren als gisternacht. Te Hellevoetsluis zijn vier brisant bommen en verscheidene brandbommen ge worpen, waardoor één persoon werd gedood en een gewond. Ook is vrij veel schade aan woonhuizen toegebracht. In de avondbladen van Dinsdag j.l. is officieel het slachtverbod van gevogelte bekend gemaakt, waarbij is bepaald, dat het slachten en afleveren van gevogelte zonder machtiging van de centrale te Beekbergen verbod-en is. Dit heeft bij te poeliers, met name in de hoofdstad, de vraag doen rijzen wat er met den voorraad moest gebeuren. Thans is vanwege de centrale te Beekbergen na overleg met de poeliers en de politie be kend gemaakt, dat de voorraad reeds geslacht of nog levend gevogelte, dat voor de afkon diging van het verbod reeds in het bezit van den poelier was^ tot Zaterdag-, resp. Zondagavond kan worden uitverkocht. De nieuwe voorraad mag echter noch geslacht, noch afgeleverd worden. 5c KLAS. 5e LIJST 900 NUMMERS irekking van Vrijdag 4 October 1940 HOGE PRIJZEN: 15.000.— No. 6437. J 1000 -Nos 1550. 6275, 9345, 11537, 17381, 20507 22283, 23467. 400.-: Nos 6728, 6940, 8889, 11166, 13881. 23478. 200.-: Nos. 2817, 6387, 6700, 7413, 8310, 13594, 16325, 20537. 100.— Nos. 1443, 8746, 9522. 12821, 18905, 20577, 22087, 24377, 24417, 24690. PRIJZEN VAN 70.—: 1033 1038 1125 1145 1500 1551 1586 1754 1775 1813 1972 2133 2261 2400 2442 2651 2715 3003 3006 3296 3308 3430 3457 3572 3685 3807 4223 4358 4534 4653 4673 4708 5546 5663 5769 5824 5987 6073 6103 6189 6256 6499 6535 6547 6790 6805 6962 7030 7187 7229 7278 7423 7539 7642 7797 7951 7980 8026 8061 8126 8175 8321 8487 8544 8630 8940 9026 9045 9147 9158 9184 9254 9256 9271 9371 9374 9445 9466 9480 9482 9506 9568 9570 9580 9761 9805 10002 10025 10173 10218 10302 10306 10307 10380 10432 10507 10642 10791 10885 10982 11025 11043 11104 11123 11149 11291 11293 11296 11442 11456 11509 11531 11736 11860 11997 12050 12122 12293 12337 12365 12697 12722 12953 13037 13055 13143 13270 13304 13313 13337 13392 13538 13552 13707 13763 "3896 13934 13972 13979 13998 14065 14379 14465 14560 14569 14642 14803 14906 14963 15049 15072 15084 15199 15499 15580 15583 15731 15837 15858 15967 16251 16415 16444 1647c 16639 16909 16931 16934 17323 17924 17986 17989 17999 18002 18068 18174 18275 18328 18373 18398 18429 18435 18602 18626 18820 19339 19391 19780 19968 20257 20374 20466 20520 20560 20743 20977 21035 21075 21107 21152 21729 21787 21857 22148 22185 22482 22520 22546 22548 22798 22801 22827 23016 23019 23098 23254 23259 23451 23602 23615 23663 23741 23858 23876 23974 24094 24124 24184 24445 24534 24640 14698 24753 24936 24975 24985 NIETEN: 1006 1079 1091 1092 1096 1104 1117 1124 1210 - 1226 1317 1353 1419 1425 1429 1505 1653 1662 1672 1736 1738 1760 1784 1798 1805 1824 1852 1866 1876 1922 2003 2046 2059 2098 2138 2143 2196 2200 2320 2334 2338 2401 2403 2427 2437 2487 2509 2530 2555 2623 2809 2816 2836 2850 2856 2891 2946 3008 3025 3054 3076 3087 3090 3095 3124 3167 3186 3206 3207 3219 3231 3239 3247 3295 3332 3345 3370 3401 3404 3499 3512 3613 3622 3701 3708 3840 3899 3962 4089 4103 4115 4128 4201 4273 4275 4277 4303 4360 4371 4388 4412 4422 4461 4602 4612 4614 4617 4652 4660 4670 4759 4768 4847 4866 4878 4889 4941 4955 5017 5056 5130 5132 5210 5234 5294 5315 5373 5423 5435 5553 5555 5581 5650 5662 5678 5679 5742 5748 5754 5787 5815 5827 5833 5886 5895 5928 5831 5938 5889 5995 6009 6052 6056 6057 6083 6153 6168 6196 6204 6205 6261 6321 6389 6413 6449 6505 6506 6522 6523 6566 6573 6616 6646 6683 6711 6843 6866 6900 7021 7116 7212 7245 7283 7301 7325 7338 7359 7369 7382 7417 7500 7505 7530 7535 7547 7573 7627 7653 7714 7726 7782 7804 7971 8009 8103 8111 8112 8162 8174 8274 8325 8343 8352 8361 8384 8541 8613 8621 8657 8693 8694 8764 8768 8849 8897 8939 8949 8966 8969 9003 9006 9012 '9055 9063 9112 9150 9222 9230 9243 9251 9278 9279 9328 9368 9388 9443 9499 9501 9537 9541 9542 9643 9651 9662 9673 9684 9685 9705 9770 9772 9785 9787 9798 9811 9820 9842 9848 9867 9870 9882 9936 9942 10168 10184 10207 10247 10255 10373 10383 10453 10460 10463 10516 10577 10632 10637 10654 10733 10734 10740 10756 10764 10782 10828 10846 10871 10899 10915 11001 11010 11029 11046 11095 11117 11137 11181 11190 11205 11219 11268 11272 11274 11282 11302 11319 11335 11339 11356 11367 11385 11423 11454 11461 11632 11701 11736 11790 11831 11832 11867 11870 11877 11878 11942 11943 11956 11988 12001 12029 12039 12076 12085 12170 12194 12264 12352 12370 12386 12396 12434 12438 12502 12547 12560 12576 12610 12640 12689 12773 12836 12851 12854 12859 12869 12880 12971 12978 13003 13009 13060 13113 13156 13167 13183 13188 13214 13282 13320 13323 13342 13373 13395 13433 13444 13504 13690 13701 13806 13845 13942 14006 14023 14116 14148 14157 14172 14208 14238 14248 14298 14302 14324 14325 14331 14358 14459 14477 14538 14604 14615 14635 14643 14678 14741 14743 14744 14755 14758 14766 14773 14774 14808 13837 14843 14845 14875 14878 14883 14907 14964 14970 15057 15066 15088 15090 15101 15172 15191 15252 15303 15325 15466 15467 15550 15573 15593 15608 15629 15652 15695 15828 15862 15884 15898 15938 15963 16057 16077 16089 16095 16134 '16141 16175 16206 16214 16317 16398 16402 16414 16458 16465 16469 16480 16492 16570 16637 16662 16664 16695 16699 16712 16726 16737 16750 16766 16796 16801 16807 16814 16840 16858 16908 16968 16985 17010 17021 17042 17063 17113 17119 17164 17232 17238 17260 17266 17320 17395 17419 17421 17427 17506 17512 17548 17602 17625 17651 17714 17719 17729 17767 17768 17802 17829 17853 17886 17941 18011 18030 18176 18183 18194 18266 18296 18297 18311 18314 18393 18421 18611 18650 18667 18739 18761 18764 18866 18937 18964 18971 18972 18984 19007 19020 19027 19123 19251 19284 19289 19317 19356 19359 19400 19473 19479 19495 19517 19542 19574 19580 19642 19643 19667 19682 19758 19771 19779 19786 19802 19805 19816 19843 19855 19906 19930 19965 19996 20006 20032 20089 20123 20151 20252 20284 20371 20528 20566 20570 20602 20641 20648 20675 20730 20753 20786 20809 20810 20817 20834 20836 20842 20864 20873 20879 20923 20926 21069 21080 21134 21175 21180 21256 21261 21271 21331 21340 21361 21422 21463 21481 21503 21517 21521 21618 21621 21646 21650 21764 21831 21833 21866 21869 21896 21979 22017 22021 22093 22116 22129 22258 22290 22339 22379 22428 22491 22507 22549 22572 22574 22597 22651 22666 22762 22784 22803 22818 22855 22864 22890 22884 22925 22936 22958 22992 23005 23072 23104 23111 23156 23173 23195 23221 23323 23383 23481 23548 23651 23655 23662 23693 23697 23698 23701 23706 23720 23730 23748 23802 23842 23844 23857 23931 23950 23990 23968 23973 23975 24077 24078 24085 24120 24153 24165 24232 24256 24347 24362 24444 24451 24517 24565 24606 24637 24670 24730 24731 24840 24845 24869 24875 24877 24915 24935

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1