m» DE ZORG VOOR DE KLEINE INDUSTRIE .3» LOONBRANDERIJ 4lf- ism PI Laatste Berichten DANSSCHOOL-Westhuis Gemeentepublicaties M A Ab SCHIEDAM Burgerlijke Stand PAG. 5 fc LmuülAU VAM 20 WERK PLAATSJES VOOR C0TTERDAM5CHE BEDRIJVEN Bouw van een complex werk plaatsen aan den Sluisjesdijk Bouw van 20 werkplaatsen Een flink industrieterrein M z COLOSSEUM THEATER - jMM zich hiemed. kunnen vermaken. HARMONIE „De Jantjes" weer herleefd s.v.v. Rotterdam's Vrijwillige Brandweer gaat verdwijnen van KOFFIE en KOFFIE-SURROGATEN in elke hoeveelheid HANDELSHUIS SINDORO SCHIEDAM - TEL. 68069 Mt - m Pastoor Th. W. Hendriks t Aanvang R.K. Clubs Warande 207, Tel. 68211Schiedam Duizenden platen TRIPLEX Frans van Thienen, Broersveld 123 Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40 42. Schiedam ALLES OP HET GEBIED </*U GLAS N.V Katwijk's Glashandel, Tel 68357 KETHEL Parochie van de H. Jacobus 1 De Zomertijd vooralsnog gehandhaafd Gebouw van het R.K. Werklieden verbond geopend Suner uit R«me vertrokken dc£ Sm ÉV i.-"' iA V? yi (Teekenine Gemeentelijk havenbedrijf.) De omstandigheden hebben gewild, dat de zorg voor de kleine industrieën te Rotterdam, die in het verleden al her haaldelijk de aandacht der gemeentelijke overheid vroeg, in een acuut stadium is komen te verkeeren. Reeds eerder is er op gewezen, dat de stad tot voor kort 1400 industrieën telde met vijf of meer werklieden. Daarvan zijn er tengevolge van de oorlogshandelingen ongeveer 500, met in totaal 11.300 arbeiders, vernield. Bovendien verdwenen er nog een 800 kleinere bedrijven met 1 tot 4 arbeiders, zoodat daardoor nog eens 1800 man ae troffen werden. Deze kleinere industrieele bedrijven had den zich bij voorkeur in het oude stads centrum gevestigd, omdat de kosten ije huisvesting daar zeer voordeelig waren Op het oogenblik is de groote vra^ waarvoor de overheid zich gesteld ziet, w;aar;al die bedrijven en bedrijfjes gebleven zfch in T sommige is het bekend, dal s zich in de gespaarde stadsgedeelten 0 ,d N*"d®e" meenten weer hebben hersteld. Naar de positie van de anderen wordt g een onder zoek ingesteld. Een andere vraag is, wat er in de toekomst met de kleine industrie en dan vooral in verband met den wederopbouw van de bin nenstad moet geschieden. Vast staat wel, dat tal van kleine bedrijven weer naar het centrum zullen willen terugkeeren en daar door den aard van hun productie ook wei thuis hooien. Tegelijkertijd staat echter vast, dat er een andere categorie is, die om ver schillende redenen in het centrum niet op haar plaats is; deze categorie zal er zeer zeker niet meer worden toegelaten. Intusschen heeft de overheid terdege be seft dat zij de kleine industrie bij het zoeken naar geschikte vestigingsmogelijkheid de hel pende hand moest toesteken. Er zijn reeds plannen gemaakt voor het stichten van industriegebouwen in de binnenstad, plannen, die ook wel verwezenlijkt zullen worden. Voor de werkelijk kleine industrieën zullen deze gebouwen evenwel als gevolg van de hooge kosten moeilijk te exploiteeren vallen. Met het oog daarop heeft de Industrie-commissie van de Stichting Havivbelangen, die reeds voor de ramp de oprichting van een complex werkplaatsen overwoog, dit initiatief weer opgenomen en aan den rand van de stad een terfein van de gemeente gehuurd. 0p dit terrein gelegen aan den Sluisjesdijk, zijn ter foo^'van den weg naar het vliegveld reeds een achttal werkplaatsen gebouwd. De vol- doening hierover is echter n ripnlr'h„"??at de ondernemers naar hun ei2 nacren hebben laten bouwen, waairdo r 8 - streefde eenheid in den bouw veiloren is gegaan. Om nu de gewenschte harmonie in den bouw van de werkplaatsen in die omgeving te verkrijgen, heeft de industriecommissie de reeds bestaande plannen zelfstandig verder uitgewerkt, met het resultaat, dat in het be gin van- Augustus aan Mak's aannemingsbe drijf opdracht voor den bouw van 20 werk plaatsen aan den Sluisjesdijk verstrekt kon worden. Vooraf had de commissie overleg gepleegd met het gemeentebestuur, dat op zijn beurt contact zocht met de Stichting Rotterdam 1940 ten einde te geraken tot een snelle financiering. Onder leiding van architect J. C. Henrj van Ingen is het werk krachtig ter hand ge nomen. In gezelschap van ir. N. Th. Koo- mans, den directeur van het Gemeentelijk havenbedrijf, ir. M. J. Romer, den directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, en eenige leden van de Industriecommissie der Stichting Havenbelangen, hebben wij kunnen constateeren, dat één dubbele werkplaats reeds gereed is en dat de andere spoedig zullen volgen De officieele bouwtijd was be rekend op vier maanden, doch de twintig fabriekjes zullen, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, eerder klaar zijn. De werkplaatsen hebben een oppervlakte van 150 m2, met aan den achterkant een open plaatsje van 40 m2 en een zijgang. Twee aan twee gelegen zijn er aldus vijf blokken ontstaan ter weerszijden van een 8 m. breede straat. Door weglating van den tusschenwand bestaat de mogelijkheid dubbele werkplaat sen te verkrijgen. Er is naar gestreefd de kosten zoo laag mogelijk te houden; daarom is de inrichting, bestaande uit een kantoor tje, een toilet en aansluiting op het electrisch net, van zeer eenvoudigen aard. In verband met de uiteenloopende eischen der gebruikers zijn er geen vloeren in de werkplaatsen ge legd. De huurprijs bedraagt voor een enkele werkplaats f600 per-jaar of f 12.50 per week. De werkplaatsen zullen zeer geschikt blijken te zijn voor kleine bedrijven, met name voor hulpbedrijven van de groote in dustrieën, Welke zich op het terrein aan den Sluisjesdijk zullen gaan vestigen. Het terrein ligt 10 a 12 minuten gaans van den zuide lijken tunnelgang en zal dus gunstig ge legen zijn, als de tunnel gereed is. Oorspronkelijk was het Sluisjesdijkterrein bestemd om dienst te doen als spoorweg emplacement. In bet plan-Witteveen is even wel voor de hangende spoorwegvraagstukken een andere oplossing gevonden, zoodat hier thans 14,5 ha industrieterrein voor uitgifte is vrijgekomen. Een strook van het terrein ter plaatse, gelegen om de St. Janshaven, is bestemd voor den Gem. teehnischen dienst, een andere strook, gelegen tusschen den Sluisjesdijk en Waalhaven N.Z. is gereser veerd voor de R.E.T. De industrieën, groote en kleine, die zich in de toekomst op dit terrein gaan vestigen, zullen in hooge mate gebaat zijn bij de open bare kaden aan de Waalhaven en aan de Robenoordschehaven (de vroegere Petroleum haven). IDENTITEITSBEWIJZEN De burgemeester van Rotterdam brengt ter kennis van de Nederlandsche ingezetenen, die niet van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt hun distributiestamkaart kosteloos als identiteitskaart geldig te doen maken, dat daartoe voor de laatste maal alsnog gelegen heid zal worden gegeven, aan de secretafie- afdeeling Bevolking in het Raadhuis. Die gelegenheid bestaat voor de inwoners, wier geslachtsnamen beginnen met de letters: I A tot en met G op Maandag 7 Oct. II H K M Dinsdag 8 Oct. III L O Woensdag 9 Oct. IV P S Donderdag 10 Oct. V T H V Vrijdag 11 Oct. VI W M M Zaterdag 12 Oct. Genoemde afdeeling is voor het publiek ge opend van Maandag tot en met Vrijdag van 9 tot 15.30 uur, en op Zaterdag van 9 tot 12 uur. Rotterdam, 5 October 1940. De burgemeester voornoemd, OUD. INKWARTIERING De burgemeester van Rotterdam vestigt er de aandacht van de inwoners op, dat het aan per soneel van de .Duitsche weermacht ten streng ste is verboden om zelfstandig kwartieren te zoeken of te maken. De inwoners zijn alleen dan verplicht aan dat personeel kwartier te verleenen, indien een door of vanwege den Ortskommandant uitgereikt inkwartieringsbiljet wordt afgegeven, welk biljet voorzien moet zijn van het stempel der Ortskommandantur. Mochten er nog inkwartieringsbiljetten zijn, die niet afgestempeld zijn, dan moet dit ten spoedigste bij de Ortskommandantur geschieden en wel door den kwartiernemer zelf (d.i. de Duitsche militair). Rotterdam, 4 October 1940. De burgemeester voornoemd. OUD. VLEESCHDISTRIBUTIE Het blijkt, dat verschillende slagers tot op heden hebben verzuimd hunne prijslijsten in te dienen, dan wel deze in ontvangst te nemen. In hun eigen belang wordt hun dringend ver zocht deze onmiddellijk in te leveren, resp. af te halen ten kantore van het Openbaar Slachthuis, Boezemstraat 34. Tevens wordt er aan herinnerd, dat de prijs lijsten op een duidelijke zichtbare plaats in den winkel aangebracht moeten zijn. SPECIALE TEXTIELVERGUNNINGEN De directeur van den Distributiekring Rot terdam maakt bekend, dat aan ieder gezins hoofd of verzorger, wiens inkomen per jaar 3000 of minder bedraagt en die gen textiel toeslagkaart heeft ontvangen, voor éénmaal een speciale vergunning kan worden verleend voor het aankoopen van wollen of halfwollen garens ten behoeve van kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar nog niet hadden bereikt. Aanvragen dienen te geschieden op formulier M.D. 74, welke formulieren bij de onderstaan de distributiekantoren verkrijgbaar zijn: Ketenstraat 22c Meidoornstraat 49 Mauritsstraat 68 Hennewierstraat 15 Van Lennepstraat 13' Polslandstraat 13 Oranjeboomstraat 330 Bij de inlevering van het ingevulde en ge- teekende aanvraagformulier aan één der boven genoemde kantoren dienen tevens te worden overgelegd de stamkaarten van den aanvrager, aanvraagster of verzorger, alsmede van het kinu of de kinderen, voor wie de speciale ver gunningen zijn bestemd. Bij de distributiekantoren kunnen verder AANRIJDING TUSSCHEN EEN AUTO EN EENIGE WIELRIJDERS Vanmorgen om 8 uur is een auto, bestuurd door A. J. R. uit Schiebroek op den hoek van den Heemraadssingel en de Tweede Middel landstraat alhier door slippen op de tramrails op eenige wielrijders ingereden. Vijf fietsen werden beschadigd en een wielrijder, de 25-jarige W. de Graaf uit de Doedesstraat, kreeg een hersenschudding, zoodat hij in het ziekenhuis aan den Bergweg moest worden opgenomen. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID TE WATER GERAAKT Gisteravond zijn wederom vier personen te Rotterdam door de duisternis misleid te wa ter geraakt. Zij konden door handreiking op het droge worden gebracht. DE SPORT VAN ZONDAG. R.K.S.V. Excelsior. Na de verre en lange reis naar Leerdam van Zondag j l. waar de zwart-witten hun tweede gelijke spel wisten te behalen, blijven zij Zondag a,s. dicht tbij huis. Gerekend naar de vorige prestaties verwachten we dat het bezoek aan The Rissing Hope een flinke overwinning zal opleveren. Het tweede is Zondag j.l. goed begonnen met een 40 overwinning op S.M.V. 2. Ook U S.C. 2 zal Zondag a.s. op haar terrein on dervinden, dat de Schiedamsche reserve's met voor de poes zijn. Voor de overige elftallen is het programma als volgt: Ursus 2—Excelsior 3, 12 uur, Mathenesser sportpark; Excelsior 4Fortuna 5, 2 uur, Excelsiorsportpark; Excelsior 5Vooruitgang 3, 12 uur, idem; Feijenoord 12Excelsior 7, 12 uur, Rotterdam; Aeolus 3Excelsior 6, 12 uur, Rotterdam; Excelsior 8Ignatius 4, 12 uur,' Mathenessersportpark. Hockey. WEDSTRIJDEN VOOR A.S. ZONDAG. Dames: Excelsior 1—P.T.T. 1 2 uur; Aeolus 3Excelsior 2, 12 uur. Heeren: Excelsior 1PT.T. 1, 12 uur. Hermes D.V.S. De blauw-witten ontvangen Zondag 't Gom aan de Damlaan. De start van Hermes tegen D.F.C. in Dordrecht bracht een nederlaag. Zondag a.s. zullen de blauw-witte Schiedam mers ook weer op hun tellen moeten passen want ook de Hilversummers zijn niet voor de poes. Marlinit. „De Familie van mijn Vrouw" is de geestige Hollandsche film, welke deze week in het Colosseum Theater draait. De hoola- figuren zijn o.a. Joh. Kaart als Dr. Nix, Syl- vain Poons als Jozef Goedhart; twee komieken, die speciaal het vroolijke gedeelte verzorgen en dit dan ook met succes doen. Het gaat in deze rolprent eigenlijk om een akelige schoonmoeder die zich met het doen en laten van haar schoonzoon al te zeer be- moeit. Hierdoor ontstaan onprettige situaties voor het jong-gehuwde paar. Dr. Nix, die toevallig in deze aangelegenheden gemoeid wordt, maakt de zaken voor den schoonzoon eerder slechter dan beter. Schoonpapa, Jozef Goedhart, die bij zijn vrouw niets te vertellen heeft sluit zich al gauw bij den schoonzoon, dTheer Vrolik, en dr. Nix aan. Het complot Een film met Hans Albers in den hoofdrol is er doorgaans een van het sensationeeie genre. Liefhebbers van dit soort kunnen in bovengenoemd theater een gezelligen avond doorbrengen, nu deze week de spannende film de „F.P. 1 antwoordt niet" vertoond wordt. Ook de liefde speelt in deze film natuurlijk een rol. Met ware doodsverachting brengt Hans Albers zijn leven in de waagschaal om niet alleen haar, die inmiddels voor hem on bereikbaar geworden is, doch ook de overige leden van de vliegtuiglandingsplaats op den oceaan evenals de landingsplaats zelve te red den- Hierin slaagt hij volkomen en voorkomt zoodoende het vernietigende werk van sabo teurs. Ook de Duitsche verkeersvliegers doen hun best om deze plaats te redden. Geen be zwaren. Tooneelreprise in „Arena" Het vroege sluitingsuur alsmede de ver- .duistering zullen er wel voor een goed deel oorzaak van zijn, dat het publiek, aanwezig bij de tooneelreprise van „De Jantjes in het Arenatheater gisteravond, slechts gering in getal was- Het was inderdaad „maar een kiem ploegie" aldus Henriëtte Davids, die boe kan het ook anders als Na Druppel weer eens zeer goed op dreef was en een zeer goede vertolking van haar rol ten beste gaf Aannemende, dat „De Jantjes" bij de lezers voldoende bekend is, zal niemand het ons euvel duiden, dat wij niet tot een uitvoerige beschouwing van het spel overgaan. Voor zijn regie verdient Herman Eouber een woord van lof. Zijn spel zagen we echter ooit beter hr^wel het moeilijk was, daar hij zichzelf de min of meer ondankbare rol had toebedeeld van „De Mop", echtgenoot van Na Druppel Van de spelers waren het Harry Boda (Dolle Dries), alsmede Annie Verhulst 'Blonde Greet) die door hun zeer goede spel het stuk droegen en het succesvol maakten. Bij de goede vertolking van Beppy Boda (Toffe Jans) was het jammer, dat zij het smeuiige dialect niet zoo beheerschte als wel wensche- lijk leek. Al met al een goede reprise, die een vlotter bezoek van volwassenen dan gisteren vol komen verdient. PRIJSOPDRIJVING Door de politie van het bureau Boezem singel alhier is tegen een aantal personen Proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Distributie-wet en de prijsopdrijvings- L- B- uit Schiebroek had op Katendrecht van een onbekenden man 200 kleine zakjes luj? JF een totaal gewicht van ander- «it y°°n 7 cent Per zakje. Deze zakjes heelt hij voor 8 cent van de hand gedaan aan P. G. B., die op zijn beurt met behulp van een zoon en een dochter de thee heeft verkocht voor 10 cent per pakje. Deze verkoop komt hierop neer, dat men ongeveer 2.50 heeft gevraagd voor één ons thee. Aangiften van 4 October. rfvatt-FN- v A. Schultz-Verburg, d - C. P. BEVALLUN. A. V d. Zee-Hofmann, z. de Visser-Me ij ei, z D. r. r00s-v. d. Winekef A C Weezel-Konings, z. J. E. Wmckel, z A. l— jvi Kluwen-Wielders v Sprang-Groene veld, z. - Ai Roobol.Pun\ a. W. v d Doel-v. d. nee, z. d- H. M. W. Masson-Hoorn d. M. H de Jonge-Valkhot d. W Simons-Swiers. d.U- J. Panen-v Setten. z. - J. 7. Leeuwen-Ruurman, d, Ti J' F- Toxop'-us-Schipper, z. o. «a- Mathlener, z. G. Verheii-de Jong. z. Jf- 1VL Keelt wijn-Jansen. d P. M. G. Hollink-v. Peper straten, d. c. J. v. Ommeren-v. Helmondt, z. J. W. v. d. Linden-Nieuwpoort, z. M. Sier» mans-v. d. Velde, z. L. A. Dourlein-Hoefsloot, d M. de Jong-de Roode, z. C. W. H. Weer- héim-Florij, d. T. Goosen-Kranendonk, z, ,T. A. Kruithof-Valken, d. m. M. de Graaf-Rosber- gen d. H A. v Hengst.-v. d. Worm, z. M, M. den Ouden-Meijerink, z. j Rijshouwer Groeneveld, d- C. v. Horik-Noorlander. d. E V. Dam-Eberwijn, d R. Pents-Smits, z. B. J. v- d. Vegt-Hollestem d. M. J. Poortvliet-Nowee, d- T. Kool-Lems z. OVERLEDEN: W. A. Schoester, vr. v. H. Lierop 73 j. t. m. v. Berkel, d„ 5 j. J. H. Amen. wedn. v. j v Loon, 82 j. D- Vogel, m. v. J, P. Neeteson 78 j. - J v. Wijn, vr. v. A. Wilde man, 65 j. m. w. Tenback, vr. v. A. J. Vermeer, 58 J. T, M. v. d. Velde wed. v. W. A. Graafland 79 J. J. Lupgens, m v. G. Allart, 55 j. R Meijers, m. v c. w. de Visser, 52 j. - A. H Brand, yr, v. s. J. Versprille, 40 j. A. M Vergunst, wed. y. D. Metselaar, 81 j. - W. C Wegman, m. v. W. Heinemann, 65 j, J- K E Groenewoud d„ 1 j. M Gadri, vr. v. J. J. Kipping, 84 j. A. v. Delden, vr. v. IJ. Beetstra, 67. i. De Boschhoek-bewoners gaan Zondag naar Den Haag om te strijden tegen Vios. Het zal onze stadgenooten niet meevallen en wij ge- looven niet dat de beide punten uit Den Haag mee naar Schiedam zullen komen. Ook de rood-groene Schiedammers hebben een uitwedstrijd. Zij gaan te gast bij U.V.S. S.V.V. startte weer uitstekend in de nieuwe competitie Het zou echter niet de eerste maal zijn dat U.V.S. een spaak in het Schiedamsche wiel stak. De S.V.V.ers zijn dus gewaar schuwd. HET V.M. AVRO-DANSORKEST IN PASSAGE-THEATER De zanger van Warschau" of „Tusschen roem en geluk" draait deze week in Passage- theater Het is het verhaal van een gelukkig bij de distributiekantoren kunnen verder i ™eatei t tleeraar die bovendien een verzoeken worden ingediend voor een speciale getrx™waen au ,™,-tw,-aar wordt, hii vergunning ter verkrijging van lakens, sloo- pen en molton onderleggers voor een bevalling. Deze verzoeken dienen eveneens op formulier M.D. 74 te geschieden, waarbij een door een geneesheer of verloskundige geteekende ver klaring van zwangerschap moet worden over gelegd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het aanvragen van de genoemde speciale vergun ningen niet aan een bepaalden datum is ge bonden. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN De directeur van den Distributiekring Rot terdam maakt bekend dat voor hen, die nog niet in het bezit zijn van kolenbons, op Dinsdag 8 October en Woensdag 9 October 1940 alsnog gelegenheid zal zijn tot in ontvangstneming dezer bons in de op de aanplakbiljetten ver melde lokalen. In herinnering wordt gebracht, dat op 9 Octo ber a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat, teneinde moeilijkheden te voorkomen, het drin gend wordt aanbevolen, niet langer te wachten met het afhalen van de bons. pracht stem bezit. Als sportleeraar wordt hij echter ontslagen en dan komt hij als zanger aan de opera waar hij in korten tijd een fabelachtig succes oogst. Door het vele reizen en trekken vervreemdt hij echter van zijn vrouw. Bijna wordt het een catastrophe, maar juist op tijd zegt de beroemde zanger den weg naar roem vaarwel en kiest die naar het geluk aan de zijde van zijn vrouw. Op het tooneel treedt het voormalig Avro- dansorkest o. 1. v. Klaas van Beek op. Een keur van nummers brengt dit 14-tal. Zij speelden moderne nummers en eigen arran gementen. Zoowel vocaal als instrumentaal toonden zij zich meesters in hun vak. Ook als showorkest deed de band het uitstekend, Lamy v. d. Hout werkte als zanger mede en deed dit op verdienstelijke wijze. Alles bij elkaar een programma waar liefhebbers van zang en muziek van kunnen genieten. NED. VER. E.H.B.O. De afd. Schiedam van de Ned. Ver. E.H.B.O, vangt op Woensdag 16 October a.s.» aan met een nieuwe cursus. Voor bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in onze rubriek kampioenen. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: J. van Buren, Boerhavelaan 37. A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, A. D. de Leeuw, Westvest 12, J. J. G. de Maeyer, B. Knapperlaan 30. Geopend zal zijn de apotheek van de firma C. I. Jansen, Swammerdamsingel 41 en van de firma Gouka Co., Groenelaan 127, die brandweer, bestaande uit plm. 1400 leden en ^eide in de komende week den nachtdienst een kern van ongeveer 25 beroepsbrand- waar zullen nemen, weerlieden. Men zal bij de komende reorga nisatie nagaan, of nog een deel dezer vrijwil ligers in functie kan blijven. Voor de opleiding van het beroepscorps en de geheele organisatie zullen de heeren D. Doets, hoofdbrand'meester, en H. J. Wijmeijer, brandmeester te Amsterdam, in Rotterdam worden gedetacheerd. Rotterdams Vrijwillige Branweer heeft 97 jaar bestaan. Vele Rotterdamsche geslachten hebben er met groote toewijding voor gewerkt. De bekende familie Corbeth heeft in vier ge slachten de Brandweer gediend, Na bijna een eeuw te hebben bestaan. Naar gemeld word't zal Rotterdams bekende Vrijwillige Brandweer worden omgezet in een beroepsbrandweer, welke ongeveer naar het voorbeeld van Amsterdam zal worden in gericht. Tot n-u had Rotterdam een vrijwillige H. MIS VOOR W. JANSE. De leden van de R.K. Staatspartij worden er op attent gemaakt, dat morgenochtend half negen een H. Mis in de St. Janskerk zal wor den opgedragen tot intentie van het overleden bestuurslid, den heer W. Janse. Het bestuur vertrouwt, dat de leden in groo ten getale deze H. Mis zullen bijwonen en de H. Communie zullen opdragen voor den- gene, die met zooveel ijver steeds voor de Katholieke zaak op de bres heeft gestaan. HAAR WELDOENERS BESTOLEN De 24-jarige dienstbode T. J. N. is hier ter stede gearresteerd wegens diefstal van 140 ten nadeele van de familie W. aan den Waaldijk. Zij was in Mei zonder betrekking gekomen en daardoor in moeilijkheden ge raakt. De familie W. ontfermde zich over bet meisje en verzorgde haar, toen zij ziek was. Toen zij eenige keeren alleen was, heeft zi.i in een woning uit een kast en uit een alcoof geld weggenomen, totaal 140. Voor dit geld kocht zij kleeding. De diefstal is later uit gekomen. Gebleken is, dat zij in 1938 60 heeft gestolen van de familie P. aan het Burge meester Meineszplein, toen zij daar in betrek king was. INBRAAK TE ROTTERDAM In den nacht van 2 op 3 October is inge broken in de woning van den caféhouder J. G. V. aan den Groenen Hilledijk alhier. Er zijn vier zakjes met geld, tezamen een bedrag van 700 gestolen. ONGELUKKEN-TE ROTTERDAM De 21-jarige puinruimer J. G. Troost uit de Pimpernelstraat is in de Stadhuissteeg alhier met zijn fiets in een kelder gevallen. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij in het ziekenhuis aan den Bergweg moest worden opgenomen. Zooals men weet, hebben Engelsche vliegers in den nacht van Woensdag op Donderdag op verscheidene plaatsen in ons land bommen laten vallen. Haarlem is door dit luk-raak werpen het ergst getroffen: tal van menschen hebben er het leven bij verloren en ruim vijftig zijn gewond. De verontwaardiging in de Spaarnestad over dit optreden is dan ook algemeen. Wii gevën hier een foto van een der vele aangerichte verwoestingen. (Foto Polygoon.) Hedenmorgen om half acht is in den ouder dom van 76 jaar te Laren (N.H.) overleden de zeereerw. heer Th. W. Hendriks, pastoor van de St. Jans Basiliek te Laren. Pastoor Hendriks was reeds 27 jaar pastoor te Laren en is vooral bekend geworden door de St. Jans-Processies, welke ieder jaar ge houden worden. UITVAART PASTOOR H. BILARS Donderdagmiddag te half vijf werden in de parochiekerk van den H. Hadrlanus te Lan- geraa.r de Zielevespers gehouden voor den overleden herder der parochie, den zeereerw. heer H. Bilars; vanwege de verduistering werden er geen Metten gehouden. Hierbij was agens de weleerw. heer D. Groen, oud-kapelaan der parochie, met assis tentie van den weleerw. heer J. Reiber, kape laan der parochie en den weleerw. heer C. van Teylmgen, kapelaan te Leimuiden. Vrijdagmorgen te half tien vingen de Lauden aan. Agens was de hoogeerw. heer Z. de Korte, deken en pastoor te Alphen a. d. Rijn, geassisteerd door de beide kapelaans van den overleden pastoor J. Switsar en J. Reiber. De weleerw. heeren A. Groen en pater P. Fra-nssen, van het klooster der Paters Montfortanen te Voorschoten, waren cantores. De plechtige H. Mis van Requim werd op gedragen door deken Z. de Korte, met dezelfde assistentie als bij de Lauden. De lijkrede na den H. Uitvaartdienst werd gehouden door den weleerw. heer B. G. Hen- ning, kapelaan te Rotterdam. De droeve plechtigheid werd besloten met de absoute door deken de Korte. In den middag werd het stoffelijk over schot per lijkauto overgebracht naar Haar lem, waar de begrafenis plaats had in het familiegraf op het kerkhof van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. ronde stokken en latten in alle maten •b- Week-agenda. Heden, de 21st,e Zondag na Pinksteren, én de lste Zondag van de maand Eucharistische dag en algemeene H. Communie voor de mannel. en vrouwel. jeugd, tevens de viering van het Rozenkransfeest. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10 uur. Te 7 uur Lof ter eere van Maria met October-oefeningen. Maandag: 7.30 Kruisvaart t' Groene Vendel. Dinsdag: 7.30 K.J.M.V. Woensdag: 7.30 uur. Kruisvaart t Roode Vendel. TT Donderdag: Half 10 Gezongen H. Mis voor bruidegom en bruid. De kinderen, komen te biechten te 12 uur en de algemeene H. Com- munie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van 8 uur. Vrijdag: Feest van het Moederschap van O.L. Vrouw. Zaterdag: Gelegenheid om te biechten van 45 en van 6—half 8. In deze week zal het St. Radboud-comité de jaarlijksche rondgang doen voor onze universiteit, welke ten zeerste wordt aanbevolen. Intenties der H. Missen: Zondag 6 Oct. Half 8 jrgt. Cornelis Adrianus Lansbergen; 10 uur geestel. en tijdel. welzijn der parochie. Maandag 7 uur Weekd. Petrus van Leeuwen; 8 uur Anna Maria van Vliet-Hofstede. lid. v. Kev. Proc. Dinsdag 7 uur Maandd. Nicolaas Kester; 8 uur Maandd. Hendrika de Vettev. Velsen. Woensdag 7 uur Maandd. Henricus Corn. Lansbergen; 8 uur jrgt. Philippus Bosman en Maria Zonneveld. Donderdag 7 uur Maandd. Wilhelmus Veld hoven en Theodora v. Veen; 8.15 uur H. Com munie wordt uitgereikt; half 10' tot intentie van bruidegom en bruid. Vrijdag 7 uur Gerardus Ant. Goeman; 8 uur Petrus Joes v. d. Meer. Zaterdag 7 uur Maandd. Catharma Kemmer— Kerkhof; 8 uur Clasina Rademaker. Zondag 13 Oct. a.s. 8 uur Maandd. Joannes van Noord; half 11 geestel. en tijdel. welzijn der parochie. Men gelieve erop te letten, dat van Zondag 13 October af de H.H. Missenjeen half uur latei- gezet zijn. October-oefeningen. lederen avond te 7 uur kort Lof met October- oefeningen. De zelatricen van het Kruimeltjes fonds gelieven deze week hun kruimeltjes op te halen. jiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiimiiiiiiimiiititiimiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiintiiiirtr I De secretaris-generaal, wnd. hoofd 1 1 van het departement van binnenland- 1 sche zaken, heeft aan de gemeente- besturen bericht, dat de zomertijd in I Nederland vooralsnog zal worden ge- I handhaafd. s ïïiimiiiiiiiiiiHiiiiiMiiiiiiNiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimtmiiimimiimiiifntiiiiimimimmu Gistermiddag is onder zeer groote belang stelling het nieuwe gebouw van het R.K. werkliedenverbond te Utrecht officieel ge opend. Onder de belangstellenden merkten wij op mgr. dr. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, die vóór de openingsplechtigheid het gebouw kerkelijk had ingewijd. Voorts mr. H. Engels, namens het waarn. hoofd van het departement van sociale zaken, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht, deken Th. J. M. Knuverder van Utrecht, mr. B. C. Slotemaker namens het Ver bond van Nederlandsche werkgevers, ir. E. Guljé, algemeen voorzitter van de Algemeene r.k. werkgeversvereeniging, de heeren H. J. Woudenberg en Th. ter Schiphorst, respectie velijk bewindvoerder en secretaris van het N.V.V.; dr. W. Kaule in zijn functie van Duitsch contact-commissaris voor den Rijkscommissaris, de Utrechtsche wethouders H. A. Bekker, H. Ploeg en mr. H. B. Waslander en verder ver tegenwoordigers van de aangesloten bonden en instellingen van het r.k. werkliedenverbond. De voorzitter van het verbond, de heer A. C. de Bruyn, herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat deze inzegeningsplechtigheid samenvalt met den feestdag van St. Franciscus, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat de r.k. arbei dersbeweging een „kerkelijke organisatie" is. Zij is in den waren zin van het woord een zelfstandige organisatie van katholieke leeken. Dit gebouw is, aldus spr., te beschouwen als een vrucht van de goede betrekkingen tus schen werkgevers- en werknemersorganisa ties. Spr. bracht allen dank, die hebben medege- bouwd aan dit „huis van den arbeid". Moge het ons allen, zoo besloot hij zijn rede, in nauwe, oprechte en hartelijke samenwerking gegeven zijn onder Gods zegen, de veelzijdige en gewichtige belangen van ons volk, vooral in dezen zwaren tijd, te dienen. Hierna was het woord aan mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht. Deze zag in dit nieuwe gebouw een nobele bedoeling, n.L de verheffing van den arbeidersstand en sprak de hoop uit, dat datgene, wat het bestuur zich heeft voorgesteld in de toekomst voor ons volk te willen doen, ook inderdaad ver wezenlijkt zal worden. De burgemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, wenschte het bestuur geluk met de totstandkoming van dit fraaie gebouw, waarop het gemeentebestuur met recht trotsch is en waardoor zonder twijfel in niet geringe mate het gedeelte van de stad, dat Pijlsweert heet aanzienlijk aan belangrijkheid heeft ge wonnen. Nadat kanunnik D. G. v. Schaik een woord van gelukwensch had geuit, spraken nog de heeren J. G. v. d. Brink, voorzitter van den R.k. metaalbewerkersbond, welke bond het gebrandschilderde raam heeft aangeboden, be nevens de monumentale kronen en het smeed werk voor de trappen van de hal, ir. E. Guljé namens de Algemeene katholieke werkgeversr vereeniging, mr. B. C. Slotemaker namens het Verbond van Nederlandsche werkgevers en de heer A. Guyckschot namens het Christelijk nationaal vakverbond. Al deze sprekers heeft de heer A. C. de Bruyn beantwoord. Het verheugde spr., dat de geest van eenheid thans over het Neder landsche volk vaardig schijnt te worden. De gevers, ontwerpers en maxers van de ge schenken zijn wij zeer erkentelijk, hun vriend schap zal voor ons een spoorslag zijn, om voor zoover het van ons afhangt, zegenrijk werk in het belang van ons volk, voort te zetten. Hierna bestond er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Serrano Suner is vanochtend per vliegtuig uit Rome vertrokken. Tevoren had hij in villa Madama een onderhout met Ciano. Vervol gens vergezelde de Italiaansehe minister van buitenlandsche zaken hem naar het vliegveld Littorio, waar zioh andere autoriteiten bevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1