m Laatste Berichten LOONBRANDERIJ DANSSCHOOL-Westhuis ROTTERDAM Burgerlijke Stand Rotterdamsche Gemeentepublicaties SCHIEDAM Engelsch-Roemeensche betrekkingen in een critiek stadium AtUiic d&zt cUuc PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN ZATERDAG 12 OCTOBER PAG. 5 Het woord hoofd op de distributie stamkaart kundigheid RADIO Rotterdam's bevolkingsadministratie Bij het 40-jarig jubileum van den heer J. W. H. Leer Peek en Cloppenburg Drie dooden te Rotterdam Engelsche bommen op den Schiedamschen weg de sport van zondag. Commissaris J. B. Blomsma geïnstalleerd van KOFFIE en KOFFIE-SURROGATEN in elke hoeveelheid HANDELSHUIS SINDORO SCHIEDAM - TEL. 68069 Den Helder weer gebombardeerd Bommen op Terneuzen Bommen op Oostelbeers Aanvang R.K. Clubs Warande 207, Tel. 68211, Schiedam Duizenden platen TRIPLEX Frans van Thienen, Broersveld 123 ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Tel. 68357 Naar men weet, moesten bij de uitreiking van de brandstoffenkaarten overgelegd wor den het ingevulde formulier, dat door de post in de bus was gedaan, en de distributie- stamkaart, voorzien van het stempel hoofd, Bij deze uitreiking is aan het licht getre den, dat er nog heel wat houders van distri butiestamkaarten zijn, die meenen er recht op te hebben te worden beschouwd als hoofd en die niettemin dat stempeltje op hun stam kaart missen. Deze menschen doen alsnog na tuurlijk hun uiterste best om hun distributie stamkaart afgestempeld te krijgen om met die afgestempelde kaart hun brandstoffenbons te veroveren. Hen die zich voor die afstempeling aanmel den op het bureau Bevolking op het raadhuis kan men in twee groepen verdeelen, de eene groep is die van hen, wier eigen aangifte klopt met de gegevens, die het Bevolkingsregister bevat. Voor deze groep is de procedure zeer eenvoudig, met een eenvoudigen druk van het stempeltje wordt aan hun verlangen voldaan. De andere groep, dat zijn in het algemeen de menschen, die inwonend zijn in een ander gezin, of althans in een woning, met een ander gezinshoofd, laat men een verklaring teeke nen, waarin verklaard wordt, dat hij of zij een deel van die en die woning bewoont en daarin een zelfstandige huishouding voert, voorts dat dat deel van die woning niet geheel of ten deele verzorgd wordt door den hoofd bewoner en ten derde wordt gezegd, dat zijn of haar stamkaart op deze gegevens is voor zien van het stempel hoofd. Ten slotte komen op deze verklaring de bekende strafbepalingen voor en de erken ning, dat hij of zij, die deze verklaring heeft afgelegd, zich verplicht daarvan kennis te geven aan de afdeeling Bevolking wanneer er wijzigingen in den bestaanden toestand zijn gekomen. Is die verklaring onderteekend, dan wordt het stempel hoofd verleend. De verklaring zelf gaat naar de directie van den distributie kring die de verstrekte gegevens, daarop ver meld, controleert. TECHNISCH vol Dat is de DUBBELE waarde, die Siera Radio U biedtl Iedere Siera kast is een juweel van .lijn en afwerking. £n heft binnenwerk? Als vaklieden zeggen wij (J: dat zijn de knapst* •taaltjes «ngenieurskunst, die wij sinds lang gezien hebben I Zelf» de eenvoudigste Sier* i, technnch all Wij hebban ver.chillend» typen In «oorra.d en noodigen U uit tot .an «jemonitr»'. levering ook OP CONDITIE Zondag 13 October a.s. zal de referen daris van de secretarie-afdeeling Bevol king, de heer J. W. H. Leer, zijn 40-jarig jubileum herdenken in diens-t van de ge meente Rotterdam. Een terugblik op het ambtelijk leven van dezen algemeen geresipecteerden bedrijfs leider van de bevolkingsadministratie onzer stad geeft oo-k een beeld van de groote ont wikkeling, welke deze secretarie-afdeeling in de af-geloopen veertig jaren heeft doorge- maa-kt. Toen de heer Leer in het jaar van de eeuwwisseling als klerk in gemeentedienst kwa,m, was de afdeeling bevolking nog van beperkten omvang. De 40 a 50 ambtenaren voor het notccren van de geboorte-, over- lijdens- en huwelijksaangiften, vestigingen en verhuizingen waren gehuisvest in het v.m. Oudemannenhuis aan de Hoogstraat. Kort nadien werd echter al het nieuwe ge bouw van den Burgerlijken Stand aan de Hoogstraat no. 79 betrokken. Buiten het hier genoemde werk was m-en ook belast met de uitgifte van Paspoorten, doch deze waren in die dagen n-o-g unica. Dan was er het op mak-en van de kiezerslijst, maar het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen was nog onbekend Van de kohieren der gemeentelijke inkomstenbelasting werden de namen over genomen van hen, die volgens het toen vigeerende stelsel stemrecht bezaten. Toen door de wet-Van Houten ook nog spaarbank-, huur- en examenkiezers waren gecreëerd werd het werk van meer ingewikkelden aard.' Aan het hoofd van de afdeeling stond mr. N. J. de Voogt, een man van vakstudie en voor die dagen zeer modern inzicht, die toen reeds baanbrekende ideeën verdedigde op het gebied der bevolkingsadministratie en ais de geestelijke vader mag gelden van het later al gemeen ingevoerde perSOonskaartenstelsel. Ook onder zijn ambtenaren wist mr. de Voogt een kern te kweeken van mannen, die de nieuwe richting in de bevolkingsadministra tie met toewijding en studiezin waren toege daan. Een der bekwaamste en meest voortva rende werkers op de afdeeling was de heer J. H. W. Leer, die toen nog in het begin van zijn ambtelijke carrière stond. De oorlogsjaren van 1914 tot '18 kwamen de taak der afdeeling bevolking aanzienlijk verruimen. Het jaar 1915 bracht de invoering van de binnenlandsche paspoorten voor de vrouwen van de gemobiliseerden. En toen ook de distributie haar intrede deed, zag de afdeeling bevolking zich voor de taak ge plaatst een minitieuze beschrijving op te ma ken van alle inwoners met hun gezinssamen stelling. In die dagen kwam ook een einde aan eenige overblijfselen uit het verleden. Wel waren de bevolkingsbureaux reeds verdwenen, maar de kazerne, de ziekenhuizen en de gevangenis hadden nog hun eigen bevolkingsadministratie behoudeij- Aan deze archaïsmen kwam in de oorlogsjaren meteen en radicaal een einde. Alles werd ondergebracht in de algemeene centrale bevolkingsadministratie. Dank zij het werk vgn mr d° Voogt was Rotterdam de Het nieuwe winkelpand aan den Nieuwen Binnenweg vandaag geopend De firma Peek en Cloppenburg, die ruim 50 jaren haar heeren- en kindermodemaga zijn aan de Hoogstraat alhier heeft gehad, het welk op den 14den Mei verloren ging, heeft vandaag een ruim winkelpand aan den Nieu wen Binnenweg 22 geopend. Het nieuwe ge bouw, dat een grootschen indruk maakt, is gebouwd door den aannemer Terlinden, naar ontwerp van het architectenbureau ir. E. H. Kraayvanger en H. M. Kraayvanger. Het magazijn heeft de beschikking gekregen over tweemaal 600 m ruimte. Op de parterre-af- deeling met haar hypermoderne modevakken, en metalen vitrines, waardoor alles zeer over zichtelijk is uitgestald, bevinden zich o.m. de kinder- en jongeheerenafdeeling. Een ruim trappenhuis geeft toegang tot de eerste étage, waar vooral het maatwerk een groote plaats inneemt. Door de vele groote ramen en de hier en daar aangebrachte lantarens heeft het nieuwe modehuis een zee van daglicht, zoodat zoo min mogelijk met kunstlicht zal behoeven te worden gewerkt. De vele en ruime etalages doen het bijzonder goed. De opening, welke vanmorgen plaats heeft gehad, droeg een bijzonder tintje. De heer W. Twaalf hoven, directeur, opende de bijeenkomst met zijn dank uit te spreken aan de architecten, die in een zoo korte spanne tijds met medewerking van den aannemer en tal van andere firma's zulk een mooi geheel hebben weten tot stand te brengen. Na de verwachting te hebben uitgesproken, dat de firma veel plezier zal ondervinden van het nieuwe gebouw, verklaarde hij het mode magazijn voor geopend. Vervolgens voerde het woord de bedrijfs leider de heer F. Woudenberg. De firma Peek en Cloppenburg, zoo zeide spr., is nu reeds zeventig jaren in Rotterdam gevestigd, waarvan vijftig jaren aan de Hoogstraat. In één slag ging alles verloren, doch reeds terstond na den 14den Mei, werd ons een plaatsje geboden in ons industriegebouw aan de Berkelschelaan. Deze geste hebben wij op hoogen prijs gesteld. Thans hebben wij weer een nieuw gebouw. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot den heer P. Kloppen burg jr., die een zoo groot aandeel heeft ge had bij de inrichting van het nieuwe gebouw. Namens het personeel sprak vervolgens de heer J. M. van Beurden, de algemeene chef. Hij feliciteerde de directie met het bereikte resultaat, sprak zijn bewondering uit voor de energie, welke is ontplooid en dankte voor de milde wijze, waarop de directie het personeel, dat alles op den 14den Mei heeft verloren, tegemoet is getreden. Spr. gaf namens het personeel de verzekering, dat alle leden als één man zullen staan achter den bedrijfsleider, opdat de Rotterdamsche P. en C weer de eerste plaats zal gaan innemen in het geheele bedrijf. Er waren vele bloemen van bevriende relaties. (Foto: Rotterdammer.) eerste stad in Nederland, welke de gezins- kaarten invoerde, waardoor aan het getob met vastbladige boeken eri wijkregisters een einde kwam. In het jaar 1917 ging mr. de Voogt heen en werd opgevolgd door den heer B. D. Gohres, in wiens bekwame handen de algemeene lei ding van de afdeeling werd gelegd, terwijl de heer J. H. W. Leer ongeveer terzelfdertijd be noemd werd tot bedrijfsleider van de geheele administratie en uitvoerder van het dagelijk- sche werk. Meer en meer kwam de lange jaren in een vergeethoekje van de secretarie verscholen af deeling bevolking op den voorgrond. Door steeds meer instanties werd op haar een be roep gedaan. In 1918 kwam wel de groote stoot door de invoering van het algemeen kies recht- En na de verhuizing dn 1919 naar het nieuwe Raadhuis, waar de asschepoester van weleer een vorstelijke ruimte kreeg toegewe zen, brak de tijd aan van de sociale wetten, met steeds meer werk voor de afdeeling be volking. Zij werd langzamerhand de kurk, waarop alles kwam te drijven: belastingen, verkiezingen, armenzorg, stadsuitbreiding, werkloozenzorg, electricitedts- en gasbedrijven, Raad van Arbeid, militaire zaken, Rijksverze keringsbank, pensioenen, onderwijs en leer plicht, huurcontröle, woningsdienst en politie, om slechts de voornaamste openbare instan ties te noemen en van de particuliere instel lingen, welke geregeld hun gegevens van deze secretarieafdeeling ontvangen, nog maar te zwijgen. Tussohen de jaren 1920—1930 is er in Ne erland druk gedokterd over het persoons- ka.artenstelsel. Tot dan had iedere gemeente vrüheid in het systeem harer bevolkings administratie. Thans is dit anders. Voor het geheele land is een zelfde modelpersoonskaart ingevoerd, welke iemand van zijn geboorte tot zijn dood overal vergezelt en daarna naar het Centraal Register in Den Haag wordt op gestuurd. L)e invoering en het model van deze persoonskaart, welke als zuiver geparafeerd afschrift Van registers een ambtelijke be- teekenis heeft gekregen, is zeker voor een be langrijk deel te danken aan het baanbrekend, modei ne werk van de Rotterdamsche bevol kingsafdeling. Behalve door toevoeging van nieuwe taken nam de arbeid der afdeeling in de afgeloopen veertig jaren natuurlijk ook geweldig toe door den groei der gemeente. Een stijging van 318 op 619 duizend inwoners ligt er in deze veertig jaar. En deze ontwikkeling der groot stad bracht in tal van onderdeelen ook heel andere verhoudingen. Werden er b.v. in de eerste helft van het jaar 1905 slechts 161 aan- gnten gedaan van vestiging en 230 van ver- If de gemeente, in de eerste helft van qw er 13,377 aangiften van vertrek faar 1905 42 73^ ging' En terwijl in ditzelfde jaar 1905 42,735 verhuizingen binnen de ge meente moesten worden genoteerd - overi gens reeds een respectabel aantal - bedraagt dlt de eerSte hel£t van 1940 maar even 79,572. Deze cijfers en bijzonderheden zullen den leek in dit speciale vak want dit is de be volkingsadministratie ongetwijfeld een in_ druk geven van de beteekenis en omvang van een dergelijken dienst in een moderne groot stad Zonder de afdeeling bevolking zou in dezen tijd niet alleen de overheid niets kun nen herinnen, maar zou zelfs het geheele maatschappelijke leven niet meer behoorlijk kunnen functioneeren. Na het bovenstaande kan men zich ook eenigszins voorstellen, welke taak hierbij rust °P de schouders van hem, die onder algemeene -eiding van den administrateur de verant woordelijkheid draagt voor de indeeling en uitvoering Van het dagelijksche werk der ambtenaren i.e. van den heer Leer, die, de laatste jaren ter zijde gestaan door enkele krachten, still gojng st,rong te midden van zijn 250 a 300 vaste ambtenaren alles steeds zóó weet te ïegelen, dat zelfs de moeilijkste en omvangrijkste opdrachten prompt worden uitgevoerd. De laatste jaren zijn in dit op zicht wel bijzonder zwaar geweest en hebben een ongekende drukte meegebracht. Na de domicilie-stamkaarten beweging van het vorig jaar, kwam nu weer de invoering van de legi- timatiekaarten, waarvan de uitreiking aan een 80,000 personen per dag vooral bij de tegenwoordige verhouding te Rotterdam geen sinecure is. Het geheele register van de be volking moest daartoe eerst naar het Fijen- oord-stadion en daarna weer naar de Binnen rotte-loketten worden overgebracht. En daar- tussohen in lag nog het werk van de registra tie der vluchtelingen waarvoor onder lei ding van den heer Leer een afzonderlijk bu reau aan de Coolhaven werd geopend als mede een volkstelling voor heel Rotterdam moest worden gehouden. Ook gisteravond zijn op Rotterdam Engel sche bommen geworpen en wel eenige bri santbommen, die terecht kwamen aan het einde van den Schiedamsoheweg. De bommen sloegen trechters in den rijweg en in het land daarnaast. Eer.ige voorbijgangers werden door de scherven getroffen. Twee mannen en een jong meisje werden op slag gedood en twee mannen werden zwaar gewond. Van vele huizen braken de ruiten. Het tramverkeer ondervond stagnatie, doordat de bovenleiding werd beschadigd. In den heer Leer, die na de verschillende lagere rangen te hebben doorloopen, in het jaar 1920 werd bevorderd tot hoofdcommies en enkele jaren daarna tot referendaris, heeft de gemeente Rotterdam een man, die zijn taak in elk onderdeel beheerscht. Voor Leer aan iets begint, heeft hij het altijd grondig be zien en alle moeilijkheden en tegenvallers ver disconteerd of ondervangen. Daarin ligt zeker het succes van zijn belangrijk en ver antwoordelijk werk. Voor groote organisatie is deze in de school van mr. de Voogt ge vormde, voortvarende man nooit terugge schrokken. Een voortreffelijk ambtenaar, maar zoo zullen de ambtenaren er aanstonds aan toe voegen ook een voortreffelijk mensch, een man, die steeds een open oor heeft voor hun persoonlijke moeilijkheden, en voor hun be langen steeds bereid is op te komen. En hoevelen ook buiten de ambtelijke wereld hebben in zoo lange reeks van jaren niet op dezen bescheiden maar uiterst bekwamen, steeds hulpvaardigen man een beroep gedaan. Zondag is de dag van zijn 40-jarig jubileum. Maandag a.s. zal de viering ervan plaats hebben. Na de huldiging door het personeel der afdeeling bevolking te 4 uur, zal er van half 5 tot half 6, in een der kamers van het stadhuis, ook voor niet-ambtelijke kringen gelegenheid bestaan, den heer Leer op zijn bureau te complimenteeren. HARMONIE De verfilming van den bekenden roman van A. M. de Jong „Merijntje Gijzen's jeugd" loopt deze week in dit theater Het boeiend gebeuren in deze Brabantsche streek is het aanschouwen volkomen waard. Het echt kinderlijke van Merijntje komt vooral uit in de scènes, wanneer hij de mispels van Meneer Pastoor gaat stelen met de daarop volgende ontknooping van dit drama, wanneer hij mis dienaar mag worden en vooral bij het slot van bet gegeven, waarin hij in al zijn onschuld door het herkennen van het mes van den „Kruik" dezen indirect van den moord be schuldigt. Voorts kon hij maar niet begrijpen dat de Kruik zoo'n slecht mensch is, omdat hij alles voor Merijntje over heeft. Merijntje kan natuurlijk niets begrijpen van de veranderde liefde van Janekee, die aan den grens jager den voorkeur geeft boven de Kruik, hetgeen ee" dramatische ontknooping geeft. Wanneer èn de Kruik èn Meneer Pastoor ,d® Flierefluiter uit het dorpje weg zijn, voelt Merijntje zich erg alleen en heeft alles over etn den Kruik nog eens te zien, hetgeen natuurlijk niet mogelijk is. Voor personen boven 18 jaar. COLOSSEUM Deze week kunnen de bezoekers van het Colosseum-theater genieten van een zeer goed gespeelde en gezongen filmwerk, getiteld „Butterfly", naar de bekende opera. Het verhaal van de opera wordt in een voorspel kundig uiteengezet en de opera zelf wordt in het tweede gedeelte van de film gezongen. Doordat het publiek eerst te zien krijgt en meevoelt met een vrouw als Butterfly, be grijpt het de mooie muziek van de opera zelf des te beter en kan er van dit filmwerk voor de volle 100 pet. genoten en ook gewaardeerd worden. Maria Cebotari heeft de hoofdrol, welke zij bijzonder goed vertolkt, terwijl hare partijen met gevoel gezongen worden. Paul Kemp en Lucie English verzorgen het komische ge deelte. Aan volwassenen kunnen wij dit mooie programma aanbevelen. Aanzitten van 11 October. BEVALLEN W H. S eir.voortvan Kooij, d.; C de Vries—Brendel, a.. IT. D. s'JacobGoddard, d. C. M. Hamme- - óompus d.. H. Heijerman—Brae mer, z.; A. van een BergeSiotb-.iom, z.; C. 'van Kempenvan Deursen, 7.; J M. NaumanDerksen z.; E G. de Keij »-r—van Peski z.; C. W. E. Boerendonk—<le Ju-iC, B. E. A. M Joosten— Bermel, z.; J va BerkelMoerland, d.: A. M. van Megchelenva" Wijk. d., W. de Wo'ifMul ders, d.; H. A. v. TrietBootsma, z.; A. Hol landers—Verhoet, d.; A. Mahn—Schotel, z.; M, PlekkerSchalkwilk, d.; L. VeldhoenVermeulen z.; J. P. Janssen., -de Groot, z.; G. M. Kats— Trommels, d.; L ïasolde Jong, d.; W. Schinkel Goedvolk, z.; E. Fr-mcmanBlok, z.; G. van der HoekKroon, d.; C M. van Gijl—Evers d.; M M. BannetMuller A. Opschoorvan Vliet, B. J. van Dijkde tong, d B M. P de Waard, d.; M de Jeu- - e Leeuw, d; T M. MetzSchuur- mans, d.; J. PhaitMnntz, z.: G. J. M. de Jong —v. d Voordt levcnl. z. OVERLEDEN m. J Fluijt, man v. L. D. Greijs, 72 j., M J. Starrenburg, wed van J A. Dinge- mans, 71 Bosl art, gesch. vr. van B. Schram- mijer, 80 j. \i C. va.i Haastert, wed. van H, Muntz, 80 j.; P. C. Smit, wedr. van H. Honkes, 46 j.; P de Neif man van M C. v. Heezik, 46 j. M. Padmos ma. H v. Hoven, 78 .1.; S Broeder, mar va .1. O W Weijdert, 70 L. L, Putters, wed van D. A. van Wageningen, 69 j J. Bras, wed. van H. de Lange, 81 j.; J. W Geurts, ongeh. vrouw, 17 j.; A. Lokker, wed. van J. Zeedijk, 84 j.; J. Schemaas, ongeh, man 78 j. J. Vlagsma, wed. van H. van Meeden 69 j. Uitreiking broodbonboekjes 3de serie De Directeur van den Distributiekring Rotterdam maakt bekend, dat de uitreiking van de broodbonboekjes 3de serie zal geschie den in de week van 14 tot en met 19 October 1940. Iedere houder(ster) van een distributiestam kaart, die op 20 October 1940 den leeftijd van 4 jaar of ouder zal hebben bereikt, heefl recht op een heel broodbonboekje, terwijl ten behoeve van kinderen, die op 20 October 1940 nog geen 4 jaar zullen zijn, een half brood bonboekje zal worden uitgereikt. De uitreiking zal plaats vinden in de onder staande uitreiklokalen: 1 Barkasstraat 392 2 Van Lennepstr. 37' 3 Mathenesserdijk 23 4 Jan Kobelstraat 2 5 Alb. Engelm.str. 43' 6 Rochussenstr. 379 7 Tidemanstraat 43 8 Essenburgstraat 42 9 Hennewierstr. 15 10 Van Speijkstr. 105 11 Zw. Paardenstr. 29 12 Schepenstraat 67 13 Insulindestraat 279 14 Bieslandstraat 61 15 Vinkenstraat 70 16 1ste Pijnackerstr. 50 17 Dirk Smitstraat 76 18 R'damschestraat 36 19 Couwaelstraat 31 20 Palestinastr. 46 21 Struisenburgdw. str. 41 (Achtering Oostzeedijk 56) 22 Pr. Hendrikl. 10 23 Oranjeb.str. 109 24 Tolhuisstraat 25 25 Tweeboschstr. 21 26 Kegelstraat 11 27 Putschestraat 22 28 Brabantschestr.16 29 Beukendaal 191 30 Ploegstraat 7 (Hoek Jagerslaan) 31 Kameliastraat 62 32 's-Gravendeelstr.4 (Hoek Mijnsh.pl.) 33 Katend. Laged.450 34 Gouwstraat 4 en wel aan hen, wier familienamen beginnen met de letters T tot en met Z op Maandag 14 October 1940 R M J E A S Q L I D Dinsdag 15 Woensd. 16 Donderd. 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 De uitreiklokalen zijn van 9 uur af voor het publiek geopend. Sluiting vindt plaats om 18 uur precies; na dit tijdstip kan niemand meer worden geholpen, ook niet degenen, die reeds op hun beurt hebben moeten wachten. Voorts zal op Zaterdag 19 October van 13 tot 17 uur in het lokaal Schaardijk 128 ge legenheid zijn tot het in ontvangst nemen van de broodbonboekjes. Betreffende de uitreiking in Pernis, Hoog vliet, Hoek van Holland, Heijplaat en de ge annexeerde gebieden van Poortugaal en Rhoon, zullen nog nadere mededeelingen volgen. Bij het afhalen van de kaarten dient de dis tributiestamkaart te worden medegebracht. Nederlandsche Opbouw. De Directeur van den Distributiekring Rotterdam brengt ter algemeene kennis, dat sedert 10 dezer de Nederlandsche Opbouw dienst geen vleesch of vleeschwaren meer mag vorderen. Leveranties aan dezen Dienst mogen slechts geschieden tegen inontvangst- neming van speciale rantsoenbons van een zelfde soort als die, welke voor andere in distributie gebrachte artikelen in omloop zijn. R.K.S.V.—Excelsior. De zwart-witten ontvangen Zondag S V.W uit Gorinchem. Tot nu toe wist Excelsior het in de 3e klasse N.V.B. nog niet verder te brengen dan tot een gelijk spel. Zondag heb ben de Schiedammers eigen grond onder de voeten en dan zullen zij hun supporters niet teleurstellen en voor een overwinning zorgen. Hockey-programma voor a.s. Zondag. Dames: D.D.H-C. 1Excelsior 1, 11 uur; Excelsior 2Noad 11, 2 uur; Excelsior 3 Gymn. Erasm 3 12 uur. Heeren: R.B.C. 11Excelsior 1, 2 uur. H.D.V.S. Hermes gaat Zondag de strijd aanbinden tegen Sparta op het kasteel te Rotterdam- Eenige weken terug sloeg Hermes Sparta in eigen huis voor de Zilveren Bal. Als de blauw-witten zich geheel geven zal ook deze wedstrijd wel weer eindigen in een Schie- damsche overwinning. S.V.V. Voor de 4e wedstrijd in deze competitie ontvangen de Rood-Groenen a.s. Zondag het Vlaardingsche „De Hollandiaan" op bezoek. Tot op heden hebben de Rood-Groenen nog niet zoo gelukkig geboerd, doch gezien de sterkte der ploeg gelooven we dat S.V.V. tot grootere dingen in staat is. De Hollandiaan echter is een pittige tegenstander, die het de Rood-Groenen al meerdere malen zeer lastig heeft gemaakt, zoodat Zondag aan de Bosch- rand weer een pittig partijtje voetbal te zien al zijn. Het S.V.V.-elftal zal in de volgende op stelling verschijnen: Krieg, d., Bokhorst en Feelders, a., de Koning, Burg en K. Poulus, m., v. Dongen, de Bruin, Goosens, Romijn en v. Bockhove, v. Het 2e elftal speelt te Rotterdam tegen Feyenoord 2, het 3e speelt thuis tegen H.B.S. 3, terwijl het 4e elftal te Delft speelt tegen D.H.L- 2. Hartelijke woorden getuigden van groote instemming met de benoeming- Hedenmorgen heeft in het hoofdbureau van politie de installatie plaats gehad van den nieuw benoemden commissaris, den heer J. B. Blomsma. In de kamer van den commissaris vereenig- den zich de burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, de gemeente-secretaris Mr. N. J- Post, de oud-corpschef H. P. Clasie, de leden van het kader van de politie en de leden van het corps voor zoover de dienst het toeliet. De heer J. B. Blomsma was met zijn echtgenoote aanwezig. De burgemeester, mr. Dr. F- L. J. van Haa ren, nam als eerste het woord, en zeide gaarne aan het verzoek van den secretaris-generaal van justitie te voldoen en de benoeming te overhandigen. De taak die U op de schouders gelegd wordt is uitermate zwaar en moeilijk. Spr. bouwt en vertrouwt er echter op dat de Het D.N.B. meldt uit Londen: Officieel wordt bekend gemaakt: I" opdracht van de Britsche regeering hee de Britsche ambassadeur den Roemee: schen minister-president ervan in kenr gesteld, dat de betrekkingen tusschf Groot-Britannië en Roemenië in een ci tiek stadium gekomen zijn. De Britscl ambassadeur heeft opdracht gegeven ti het vernietigen van belangrijke stukken zijn Uw geldswaardige papie ren en kostbaarheden veilig, zoowel tegen brand als tegen Inbraak. Ook Uw polissen en andere belangrijke documen ten zijn het best bewaard in onze kluis. Reeds tegen de luttele vergoeding van f 2.— per jaar hebt U de beschik king over een bewaarloket in de veilige kluis van de TELEFOON 68240 heer Blomsma zich op uitstekende wij-ze van die taak zal kwijten. Het werk kent U. Reeds 10 maanden neemt U dat waar. Dank zegt spr. voor het werk dat in dien tijd werd gedaan. Ook mevrouw Blomsma wenscht spr- geluk met de benoeming. De tijd van spanning en onzekerheid moet een druk gebracht hebben. Dat is nu opgeheven. Ook het corps had spr. gaarne nog eens bedankt, hiertoe is nu echter geen gelegenheid. Tot slot hoopt spr., dat het heele corps met de commissaris op de beste wijze zal samenwerken. De oud-commissaris, de heer H. P. Clasie, nam vervolgens het woord. Het doet spr- bui tengewoon veel genoegen hier te kunnen zijn om geluk te kunnen wenschen. Ook mevr. Blomsma wenscht spr. geluk. Toen ik op 31 Dec. 1939 afscheid nam wist ik dat een zware taak wachtte. Dat de taak door de omstandig heden tot een bovenmenschelijke zou uit groeien, wist ik niet. Gaarne heeft spr. de sollicitatie gesteund. Groote plannen zijn op gebouwd- Jaren van strijd liggen achter ons. Laat je nooit weerhouden. Je hebt een bur gemeester naast je, die van de politie afweet. Spr. vertrouwt dat de nieuwe plannen voor de politie ook hier loyaal zullen worden uit gevoerd. Inspecteur W. H. Kloeseman sprak als oudste inspecteur van het kader. Negen jaar heeft spr. met den heer Blomsma samen gewerkt. Steeds was die samenwerking prettig Uw benoeming doet het kader groot genoe gen. Onder alle omstandigheden kunt u op ons rekenen. Ook namens de Politie Sport Vereeniging wenscht spr. geluk. Vervolgens voerde inspecteur J. Schot vanger het woord. Tien maanden neemt u het commissariaat reeds waar. De tijd, waaronder dit gebeurde, maakt het tot iets bijzonders. De tijdsomstandigheden hebben u een zware taak gegeven. Spr. feliciteert mede namens de recherche. Namens de administratie voerde de heer J. B. van Kesselen het woord. Deze betuigt zijn spijt, dat de afd. administratie den heer Blomsma nu als leider kwijt raakt. Verheugd is spr. echter, dat nu het heele corps den heer Blomsma tot chef krijgt. Spr. is overtuigd dat zij een goeden en rechtvaardigen chef gekregen hebben. Brigadier P. v. d. Spek sprak namens het georganiseerde personeel. Uw benoeming heeft in het heele corps een voldoening ge geven. Het heele corps zal medewerken om fouten in het Schiedamsche corps te ver mijden. Namens de Ned. Bond voor de diensthond feliciteerde brigadier J. Noordijk. Namens het Politie Muziekgezelschap sprak de heer G. de Waal en wees er op, dat zij wisten wat zij aan den nieuwen commissaris hadden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia F., d. v. Th. P. Ver- heij en F. van Schijndel, Marconistr. 6; An- tonie, z. v. J. v. d. Zouwen en A. Crama, Vlaard.str. 35; Catharina J., d. v. P. J. van Oers en E. Prein, Westfrankel.str. 71. Overleden: C. J. Agthoven, 79 j. wed. v. B. G. Br okshoofden, Gordonstr. 14b. Opnieuw hebben de bewoners van Den Helder een onrustigen nacht beleefd en op nieuw manifesteerden zich vanochtend de droeve gevolgen van den oorlog in de binnen stad: panden, die waren ingestort of groote schade hadden gekregen. De Koningsstraat en Spoorstraat lagen onder het glas. Beide straten waren afgezet door politie en mare chaussee. Om kwart over twaalf vielen de eerste bom men. Zij troffen de Spoorstraat achter den winkel van slagerij Slikker en het pand van den heer de Haan. Een ontzettende ravage werd hier aangericht. Eén menschenleven viel te betreuren. De oudste zoon van de familie Schutte, wonende Spoorstraat 23, werd onder het puin bedolvep en verminkt. Het echtpaar Schutte met zijn negen kinderen, die in den winkel scholen, werd onder het puin vandaan gehaald, doch mankeerde zoo goed als niets. Zij werden in de buurt ondergebracht^ Op wonderlijke wijze zijn ook de menschen ge spaard, die bij de familie Lengers, Prinsen straat 16, in den kost waren. Vijf personen waren in dit kleine huisje, toen hier een vol treffer kwam. Het was voor de bewoners mogelijk nog uit het pand te vluchten zonder eenig letsel. De bom achter het perceel van den heer de Haan veroorzaakte ook een groote ravage. In de Koningsstraat en de Spoorstraat werd be halve aan een groot aantal perceelen veel glas schade, ook zware schade toegebracht aan het café van den heer Bakker, slagerij Slikker, drogisterij Ham en aan den winkel van den heer Schutte. Alle perceelen in de Voorstraat tusschen Koningsstraat en Hoogstraat kregen veel glasschade. Aan den dood ontsnapten ook de beide dienstboden van lunchroom Lensen. Beide meisjes lagen op bed toen een bom door het perceel sloeg, door de slaapkamer ging, waar dt meisjes lagen, langs hun bed viel en daar door den zolder haar weg vervolgde. Deze bom kwam niet tot ontploffing, zoodat de bewoners van het perceel er met den schrik afkwamen. In de Koningsstraat viel een bom voor den winkel van den heer Akkerman tegenover de Algemeene coöperatie. Zij sloeg een grooten trechter in den grond en in de nabijheid ge legen perceelen kregen ernstige schade. Ook in verren omtrek waren de rviten aan stuk ken. Al deze ellende werd veroorzaakt door Britsche bommen, die om ongeveer twaalf uur werden uitgeworpen. Om half drie ronkte op nieuw een Britsch vliegtuig boven de stad. Van alle kanten werd het afweervuur in wer king gesteld. Het donderde en raasde over de stad. In den omtrek van de Koekoekstraat werden bommen uitgeworpen, alsmede aan- den buitenkant. In de Koekoekstraat werd" glasschade aangericht. Vannacht zij in de buurtschap Boerengat bij Terneuzen drie Engelsche bommen geval len. Er zijn drie woningen verwoest Een burger werd gewond, meldt het A.N.P. Vannacht heeft een Engelseh vliegtuig vijf bommen laten vallen in de nabijheid van het jeugdwerkkamp „De Wittebergen" bij Oostel beers. Een jongen, die zich buiten bevond, werd door een granaatscherf getroffen en op slag gedood. Er werd veel materieele schade aan gericht. Er bevinden zich, aldus het A.N.P. geen militaire doelen in den omtrek. HARRY PIEL IN MONOPOLE-THEATER Na een interessant voorprogramma draait deze week in het Monopole-Theater een film vol spanning en gezonde sensatie getiteld: „De wildernis roept." Harry Piel speelt de hoofdrol en in in deze film een jonge farmer, bijna vergroeid met de wildernis. Zijn vrienden zijn de beesten, ter wijl een lief buurmeisje zich juist niet in zijn vriendschap mag verheugen. Dit verandert echter aan het einde der film, wanneer blijkt hoeveel het meisje voor hem over heeft gehad. In de jungle slaat een rij'ke Amerikaansche haar tenten op omdat haar jacht machine- De heer J. B. Blomsma nam vervolgens zelf het woord. Dank zeide spr. tot den bur gemeester voor den vriendelijke woorden. Spr. hoopt in goede samenwerking nog jaren lang te mogen werken. Dank zegt spr. tot allen, die medewerkten, dat hij in deze functie benoemd werd. In het bijzonder noemt spr. in dit verband den heer Clasie. Veel heeft spr. van hem geleerd. Spr. is overtuigd een moeilijke tijd tegemoet te gaan. Het corps gaf haar steun op bevredigende wijze. Allen deden hun plicht, ja zelfs meer dan dat. Voor de toekomst zeide spr., dat hij de voetstappen van zijn voorganger wenschte te drukken. Ik, aldus spr., eisch orde en tucht en mijnerzijds zal ik zoo goed mogelijk voor uw belangen opkomen. Hierna bestond gelegenheid de nieuwe commissaris en zijn echtgenoote geluk te wenschen. Er waren tal van bloemstukken, o.m. van het gemeentebestuur, de verschillen de takken van dienst en van de politie-orga- nisaties en vereenigingen. averij heeft opgeloopen. Het gezelschap raakt in kennis met den jongen farmer, doch wan neer een der leden van het gezelschap den tijger Byla, de speelgenoot van den jongen farmer, tracht te schieten plaatst zijn buur meisje zich voor het dier en wordt gewond. Door dit schot ontwaakt de wildernis en de wilde dieren rennen het tentenkamp binnen. Allen vluchten, waarna vrede en rust terug keeren en twee menschen het geluk vinden. ronde stokken en latten in alle maten Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42, Schiedam KOOS EN POLLY SPEENHOF IN PASSAGE-THEATER Twee oude bekenden van vele Schiedam mers, Koos en Polly Speenhof, treden deze week op in Passage-Theater. Met een praatje en een liedje weten zij het noodige contact met de zaal te verkrijgen. Vooral met de actualiteiten, waarin rake dingen gezegd werden, had het zingende echtpaar groot succes. De film van deze week „Madame Bovary" kunnen we geen aanbeveling meegeven daar de film eindigt met de meest laffe daad die een mensch kan begaan n.l. zelfmoord. Streng voorbehouden voor volwassenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1