M LAATSTE BERICHTEN de Graaf1-van LpoN De onteigening voor den wederopbouw ROTTERDAM Rotterdamsche Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM VOOREENGOEDE Vaststelling van de bevoegdheden van den regeeringscommissaris PAG. 5 PÏET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 14 OCTOBER PAG. 5 Algemeen Nederlandsch Verbond Kleedingmagazijn Dijckhoff en Zoon De muziekzaal van de nieuwe beurs Voorloopig in gebruik voor Cineac en tooneel Wenken voor huismoeders Comité Vacantie '40 De broodkaart en het identiteitsbewijs DE NEDERLANDSCHE UNIE Als U PUNTEN uitgeeft voor kousen, dan. DE KOUS MET LOODJE bij OUVEAUTE'S V. D. AREND Een nieuwe titel voor deze autoriteit: Algemeen gemachtigde voor den wederopbouw ONGEVAL BIJ HET VOETBALLEN KETHEL Uitstel van betaling van vergoedingen BENOEMINGEN in het bisdom Haarlem DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Lezing pater H. Geurij ens. Zaterdagmiddag opende de afd. Rotterdam van het Alg. Ned. Verbond de reeks wmter- lezingen in een der zalen van de Economische Hoogeschool, alhier, met een spreekbeurt van den bekenden missionaris, geleerde en kenner van onzen Oost, pater H. Geurtj ens. Men weet, dat Geurtj ens van 1903 tot 1916 als missionaris gewerkt heeft op de Kei eilanden, van '16 tot '20 op de Tanembar- eilanden', van '21 tot '32 eindelijk op Zuid- Nieuw-Guinea. Hij schreef belangrijke studies over de Kei-eesche taal, over de Kei-eesche legenden en over de Marindineesche taal. Boeken van zijn hand zijn: Onder de Kaja- Kaja's van Zuid-Nieuw-Guinea; op zoek naar Oermenschen. Pater H. Geurtj ens had in aansluiting aan de bekende uitspraak van Kipling in een vermaard gebleven ballade: „Oost is Oost en West is West enz.", zich tot taak gesteld het een en ander mede te deelen over „psycholo gische tegenstellingen tusschen Oosterlingen en ons, Westerlingen". Spr. achtte de kloof die beide menschen- groepen thans nog van elkaar gescheiden houdt, geenszins onoverbrugbaar. Met de ont wikkeling der verkeersmiddelen zijn op de aarde de afstanden bijna verdwenen. En is niet het menschengeslacht één van soort en oorsprong? Toch zijn er thans nog wel dege lijk verschillen van allerlei aard, die moeten worden bestudeerd om te kunnen worden begrepen. In de eerste plaats is daar het geloof, dat in het christelijke Westen de geheele samen leving heeft doordeesemd, ook bij die Wester lingen die zichzelf geen christenen noemen of achten. De eerste tegenstelling is dan al dadelijk, dat wij in het Westen toch in meer derheid staan op den bodem van het altruïsme, in tegenstelling met den inboorling die veeleer egoïstisch is ingesteld. Verkeerd doet men echter, den inboorling der Buitenbezittingen te beschouwen as iemand die in vrijheid en ongebon leven. Immers zit hij als het ware volkomen ingesponnen in het stomv^bond zonder welke verbondenheid hij overal rechteloos zou zijn en nergens vrienden of steun zou kunnen vinden. Spr wijst dan op de groote tegenstelling tusschen het persoonlijk karakter van den westerling, en het ondergeschikt karakter, als individu, van den oosterling, die enkel een onderdeel uitmaakt van zijn familiegroep De afwijkende wijze waarop binnen de familie- de graad van verwantschap wordt bepaald, onderscheidt ook de westersche van de ooster- sche maatsfchappij. Uit spr.'s rijken schat van ervaringen, op gedaan bij zijn persoonlijk verblijf in verscnii- lende van onze buitenbezittingen, putte spr. tal van voorbeelden om aan te toonen aai inderdaad nog veel ons scheidt van den in- k°VeeInvalt te verklaren uit het Indische klimaat, dat indolentie doet ontstaan, omdat alles zoo gemakkelijk verkregen wordt en concurrentie uitgeschakeld is. Het persoonlijk initiatief wordt door de maatschappelijke verhoudingen gedoofd of gedood; het indi vidu kan niet vooruitkomen. De geest van den inlander zou moeten worden wakker geschud. Dat kan niet in snel tempo geschieden: bij de eerste generatie bereikt men zelfs met goed onderwijs weinig; maar na een paar ge neraties kan al heel veel bereikt zijn. In den omgang zijn er tegenstellingen. Veei waarover wij ons zouden schamen, is voor den inboorling volkomen normaal en logisch. Misverstand kan ook worden geboren uit een voor ons en hen verschillende wijze om de zelfde vragen te beantwoorden, ook indien wij hetzelfde bedoelen willen uiten. Dan is er de geheel andere maatschappelijke positie van de vrouw, welke weer meebrengt, dat zij niet trouwt uit neiging of genegenheid, maar ten gevolge van „koop-overwegingen". Ook de man kiest niet zelf, dat doen de oudsten van zijn stam voor hem. Ook in de gebaren en in de wellevendheidsopvattingen zijn er dia metrale verschillen, alsmede in de opvattin gen over het waarheid spreken. Uitvoerig sprak pater Geurtjens nog over bet vele afwijkende in het zieleleven van ■Westerlingen en Oosterlingen. Bij den aanvang der vergadering was mee gedeeld, dat het Alg. Ned. Verbond de ge legenheid tot toetreding openstelt voor min- derjarigen op gemakkelijker voorwaarden dan tot dusver golden. Noodgebouw aan den Nieuwen Binnenweg geopend. In Mei gingen de gebouwen van het klee- dingmagazijn Dijckhoff en Zoon aan de Hoog straat verloren. Reeds den volgenden dag be zocht mr. A. B. M. Dijckhoff Rotterdam en terstond rijpte bij hemhet plan tot weder opbouw te geraken. Toen de gemeente Rot terdam eind Juni in Dijkzicht grond ter be schikking stelde, werd besloten aan den Nieu wen Binnenweg een noodbedrijf in te richten. Op 21 Juni werd aan architect Corn. Elffers opdracht gegeven tot het maken van een ont werp. Op 19 Juli ging de eerste spade den grond in en Zaterdagmiddag om twee uur, dus nauwelijks drie maanden later, is het maga zijn voor het publiek opengesteld. Het nieuwe gebouw heeft gelijkvloersch een oppervlakte van 650 vierk. meter. De eerste verdieping is 300 vierk. meter groot. Teneinde zooveel mogelijk het daglicht ongehinderd te doen binnentreden, is de vloer van deze ver dieping niet naar de achterzijde doorgetrok ken. Het publiek treedt dus in een lichte, prettige verkoopruimte, waar men zonder kunstlicht zijn keuze kan doen Beneden vindt men op practische wijze de confectieafdeellng ingericht, met aparte afdeelingen voor de jongenskleeding en de bonneterie. Boven is de afdeeling maatkleeding, met enkele ver trekken, die ingericht zijn voor kantoorwerk zaamheden en de expeditie. Zeer veel zorg heeft de firma Dijckhoff weer besteed aan de inrichting van de eta lages. Deze hebben een frontbreedte van 23 m en een totale lengte van ca. 50 m. Evenals op de Hoogstraat hoopt men weer artistiek verzorgde, speciale uitstallingen te maken. Op den voorgevel van het gebouw heeft de heer Cor van Kralingen op kunstzinnige wijze een tweetal reiiefstukken aangebracht, voorstel lend een tweetal episodes uit het kleeding- bedrijf, n.l. de wolfabricage en het snijders- beroep. De opening van het magazijn vond Zater dagmiddag plaats zonder eenig feestelijk ver toon, in verband met het feit, dat kort geleden de oprichter van de firma, de heer B. Dijck hoff is overleden. De bouw van het .noodbedrijf werd uitge voerd door de aannemersfirma G. Nollen te •s Gravenhage. Inenten tegen pokken Gelegenheid tot kosteloos inenten tegen de uokken bestaat op Dinsdag, van drie tot half vier, Bewaarschool, Vredenhofweg 25; op Woensdag, van elf tot twaalf uur, School gebouw, v. d. Hoonaarsstraat 19; op Donder dag van half twaalf tot tw^plf uur, Hulppost, Maashaven 2; op Vrijdag, van elf tot twaalf uur, Zuigelingen-Bureau, G. J. Mulderstr. 102 Trouwboekje of geboortebewijs .moet worden nagebracht. Overleg tusschen Cineac-N.R.C. en de Stichting Rotterdam '39 heeft ertoe geleid, dat de groote muziekzaal van de Nieuwe Beurs op den Coolsingel, welke ongeveer 550 zitplaatsen bevat, volgens de plannen van onzen vroegeren stadgenoot ir. H. van Vrees wijk, verbonden aan het architectenbureau Stuivinga van Vreeswijk te Zeist, zoo spoedig mogelijk zal worden gereed gemaakt om gedurende de wintermaanden door beide instellingen „e worden gedeeld. De verdeeling van den speeltijd zal deze zijn, dat Cineac gedurende het winterseizoen, d.w.z. van half November tot 15 April, lederen Vrijdag, Zaterdag en Zondag van 's-ocntends half 10 af den geheelen dag en avond be nevens op de andere dagen van s ochtends half 10 tot 's middags half 2 over de zaal zal beschikken voor haar gebruikelijke journaal voorstellingen. .TT J T. Op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag zal de zaal 's middags en s avonds ter beschikking staan van de Kunstcommissie van de Stichting Rotterdam 39 voor het geven van tooneelvoorstellingen. Alle groote Nederlands che tooneelgezelschappen zullen dus dezen winter in Rotterdam het theater kunnen bespelen, terwijl er tevens speel- gelegenheid zal bestaan voor het dilettanten- tooneel. Voorts is een expositieruimte in de plannen opgenomen van in totaal ca. 300 m-, waarin de Stichting Rotterdam '39 den Rotterdam- schen beeldenden kunstenaars de gelegenheid zal bieden hun werk ten toon te stellen. Er zal een kiosk zijn, waarin men inlichtingen over hun werk zal kunnen inwinnen en met de exposeerende kunstenaars in contact zal kunnen komen tot het verstrekken van op drachten, e.d. Gedurende het zomerseizoen, d.w.z. van 15 April tot 1 October, zal Cineac dagelijks de volledige beschikkïhg over het theater hebben. De bouw, waarmede men half November hoopt gereed te zijn, is opgedragen aan de firma Erven Ph. van der Heyden te Rotter dam. De tooneelinstallatie wordt gemaakt volgens de plahnen van den heer L. W. Kok en tenslotte is aan Philips in Eindhoven de opdracht gegeven voor levering van de film projectie- en geluidinstallatie. Voorlichting van de bevolking iiirake de samenstelling van goede en doelmatige maaltijden Nu wij meer dan vroeger zijn aangewezen op de producten van eigen bodem en op de hier te lande aanwezige voedselvoorraden, dienen de bestaande mogelijkheden voor een goede en doelmatige voeding ten volle te worden gebruikt. Reeds wordt door de dagbla den en verschillende andere instanties zeer nuttig werk verricht, door de burgerij te wij zen op onjuiste gewoonten bij de bereiding van maaltijden, op de verspilling, die hiervan het gevolg is en op de middelen om van de toegestane rantsoenen het meeste profijt te trekken. Het gemeentebestuur van Rotterdam grijpt thans, ingevolge een advies van den Levens- middelenraad, een nieuw middel aan om de burgerij onder de veranderde omstandighe den van raad te dienen. Volgende week zal bij wijze van proef, tegelijk met de verstrek king van de nieuwe broodkaarten, in een groot aantal wijken een vouwblaadje worden uitgereikt, waarin op eenvoudige en voor iedere huisvrouw begrijpelijke wijze, eenige wenken worden gegeven voor de voeding. Het bevat voorts een aantal recepten om goede, smakelijke en vooral ook goedkoope maaltij den samen te stellen van eenige artikelen, die thans op de bonnen verkrijgbaar zijn, doch vroeger in de meeste gezinnen zelden op tafel verschenen. Men zal verstandig doen bovenbedoelde wenken eens aandachtig door te lezen en wat nog meer van belang is er ook eens een proef mee te nemen. Weer 300 kinderen in de provincie Groningen ondergebracht Vanwege het comité Vacantie '40 zijn op het oogenblik weer een driehonderd kinderen door middel van de Groninger Gemeenschap in dorpen in de provincie Groningen tijdelijk ondergebracht. Deze kinderen zullen in hun tijdelijke verblijfplaatsen de lagere school bezoeken. Het comité Vacantie '40 is buiten gewoon tevreden over de wijze, waarop de Groninger Gemeenschap voor deze kinderen niet alleen plaats in gezinnen heeft gezocht, maar bovendien er voor heeft zorg gedragen, dat deze kinderen worden geplaatst in de klassen van de soort school, die zij gewend waren te Rotterdam te bezoeken. De kinderen van de openbare school zijn weer geplaatst op openbare scholen, die van christelijke scholen bezoeken een christelijke school en kinderen, die gewend waren onderwijs te ontvangen op een R.K. school, ontvangen dit nu ook weer op r.k. scholen. Uit de provincies Friesland, Drenthe, Gel derland en Overijsel is voor ditzelfde werk ook medewerking toegezegd. Op deze wijze zal voor eenige duizenden kinderen uit Rotterdam de tijd van lediggang langs de straat nu de scholen gesloten zijn, weer kunnen worden een tijd van normaal onder wijs ontvangen in een rustige omgeving. Bovendien worden zij ondergebracht bij pleegouders die voor de verzorging van de kinderen zich alle moeite getroosteij. Er zullen ongetwijfeld te Rotterdam nog ouders van schoolgaande kinderen zijn, die ook voor hun kinderen het gewenscht achten op een derge lijke wijze te worden uitgezonden. Hun wordt geraden deze kinderen hiervoor te komen op geven bij het comité Vacantie '40, Molen waterweg 24, waar zij eiken werkdag van g12 en van 24 voor dit doel terecht kunnen. De kinderen moeten geplaatst zijn in de 2de, 3de, 4de, 5de of 6de klas van de lagere school. DISTRIBUTIE van winterjassen en WINTERMANTELS. De Directeur van den Distributiekring Rot terdam maakt bekend, dat alsnog op Dinsdag 15, Woensdag 1® en Donderdag 17 October 1940 de gelegenheid is opengesteld, kleeddng en wol len dekens in te leveren aan de lokalen Jensiusstraat 39 en Ericastraat 8 (Linker Maas oever), een en ander overeenkomstig hetgeen daaromtrent is vermeld in de publicatie, opge nomen in de avondbladen van Woensdag 2 October j.l. Degenen, die van meening zijn, dat hun goed ten onrechte niet is aangenomen, kunnen hunne bezwaren indienen bij de Commissie, welke op Donderdag 17 October a.s. in het lokaal Jensius straat en op Vrijdag 18 October a.s. m het lokaal Ericastraat, telkens van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. zitting houdt Medebrenging van de niet in ontvangst ge nomen goederen is vereischt. Deze week iets soepeler controle. Sinds enkele dagen oefent de Rotterdam sche politie een intensieve controle uit op de identiteitsbewijzen. Er vallen blijkbaar veel slachtoffers, vooral onder het vrouwe lijk publiek, hetgeen begrijpelijk is. De heeren kunnen immers het bewijs in de portefeuille bij zich dragen, zoodat Vergeet achtigheid bij hen niet zoo vaak voorkomt. Met de dames is het anders gesteld. Zij zijn aangewezen op het handtaschje, en het ge beurt maar al te vaak, dat zij bij aan houding tevergeefs naar het legitimatiebewijs zoeken. Wij vernamen, dat op het politiebureau Sandelingplein, de laatste dagen ca. 25 per sonen zijn verbaliseerd en naar verhouding is dit aantal op de andere bureaux niet minder. Intusschen zal, nu deze week de brood kaarten moeten worden gehaald, de controle wat soepeler worden toegepast. Wie ten gevolge van zijn werkzaamheden, niet in staat is persoonlijk in de distributielokalen te ver schijnen, kan zijn stamkaart aan een ander meegeven. Bij aanhouding wordt men in zulk eer geval niet verbaliseerd, mits uit het in gestelde onderzoek blijkt, dat men de waar heid heeft gesproken. WEER TERUG IN ROTTERDAM Zaterdag j.l. is de laatste groep Rotterdam sche kinderen, die gedurende twee maanden ie Apeldoorn door bemiddeling van et huis vestingscomité van de R.K. vereeniging voor herstellings- en vacantiekolonies gehuisvest zijn geweest, huiswaarts gekeerd. Er zijn daar totaal 120 kinderen in katholieke gezinnen on dergebracht geweest. Bij hun aankomst alhier was te zien, dat de Veluwsche lucht hun goed ha-i gedaan. Aangiften van 12 October BEVALLEN- L. Korpershoek-Bison, d. G. M Verheul-Sijbesma, d. A. C. de Lange-V. Noord- wijk, z. N Voorhout-v. d. Plmjm, z. A. J. M. v.Keulen-Brokerhofz. W. Wassen-v. Gooi, d. A Brouwers-Roelofs, d. C. C. Wijker-Smol- ders d M. v Dam-Steijlen z. A. C. Moer- kens-v. Oevelen, d. J. M. J. Rijsmus-Godfroij, z M H. J. Greve-v. Eijnatten z. A. M. v Santen-v d. Kraai], d. - J. M Flier-de Leeuw v. Weenen, z. J. M C*. Wennes-Koster. d. M. Burgma'ns-IJzelenberp a. A. A. de Zwart-v. Kooten-Comendei z. M. C. Knuist-Blaak, d. I H Kemner-v Driel Vis, z en d. J Nooriana- Lems d. A. Veldhoen-Hagenaars, d. L. **uis- man-Rijsewijk z. J. Koster-Vermij, levenl. d. D. Scova Righini-Stok, levenl. d OVERLEDEN. G. W. t Hart, wed. V. M. v. TUU, 58 i A. C. v Dijk, wedn. v. J. Noorlander, 85 iL. Kleijweg* wed. v. J. Hoftijzer, 78 j. J B. v. d. Sijs, wedn. v. W. M. v d. Brink, 73 j c. Alders, wed v. P. v. Dijk, 62 j. C. A L Kerrebijn, m. v J. H B'ilsing, 50 j. J. A. Schimmer. vr. v A. f. Versloot. 51 3. -- C. A. Zinkweg, z., 1' 1 Truir wedn. v. E. Vor- steveld, 82 j. L^ndemars ongeh. n M J - A. Glimmerveen m v. D. J H. v. Treijchel, 83 J. A. H. Smidt z., 6 mnd. Het werk van de afd. Schiedam De Nederlandsche Unie heeft, zooals ook in tal van andere plaatsen, een afdeeling in Schiedam. Drie maanden geleden werd deze afdeeling opgericht. Al is zij dan nog zeer jeugdig, reeds veel werk is verzet. Donderdag j.l. is zij een grootsch opgezette campagne begonnen. Op een gisterenmiddag gehouden persconferentie heeft de plaatselijke leider, de heer P. B. M. Alberts, hierover het een en ander meege deeld. Vanaf 5 Augustus is de afdeeling aan het werk. Uit den eersten toevloed van leden zijn de medewerkers gekozen voor den eersten arbeid. Men heeft toen contact gezocht met de meest actieve medewerkers. Vervolgens is er contact gezocht met Den Haag, waar het be kende driemanschap zetelt. De plaatselijke leider werd benoemd. Toen is begonnen met de oprichting van een Plaatselijken Raad van advies en bijstand. Menschen uit alle rang en stand moesten daarin worden opgenomen. Er is speciaal gelet op actieve medewer kers. In enkele weken werd deze raad opge bouwd. Overal in alle kringen was de mede werking groot. Eerstdaags zal de samenstel ling van dien raad gepubliceerd worden. Deze raad zal samen met den plaatselijken leider de heele afdeeling Schiedam moeten dragen en schragen. Aan de propaganda naar buiten is groote aandacht geschonken en dit zal in de komen de weken ongetwijfeld zoo blijven. Straat- en huis aan huis colportage zijn ter hand geno men. Met de straatcolportage werden reeds 7000 nummers van het orgaan „De Unie" ge plaatst. Bij huisbezoek werden reeds vele leden ingeschreven. Binnen enkele maanden verwacht men dat de gedachte van de Neder landsche Unie onder het grootste deel van het Schiedamsche publiek verspreid zal zijn. Het groote propaganda-slotstuk van de plaatse lijke actie zal echter de ledenvergadering worden, die Vrijdag a.s. in den R.K. Volks bond zal worden gehouden en waar als spre- a«k mmm a I IW"!** AA.dTPPq-FO, IRNITIJRFN TC| SCHIEDAM 69637 kers zullen optreden Mr. L. Einthoven, een van de leden van het Driemanschap, en H. Kemp leider van het gewestelijk secretariaat Zuid-Holland. Er wordt van de leden ge vraagd actief mee te werken. Dit zal bestaan uit huisbezoek, colportage, deelnemen aan de studieclub enz. In Musis Sacrum heeft men eenige tijd geleden reeds een bureau geopend. Op tal van manieren zal voor propaganda worden gezorgd. De komende week' zal een grootsche propaganda gevoerd worden die zal staan in het teeken van „Sluit U aan bij de Nederlandsche Unie." Het ledental gaat met den dag vooruit. Iedere dag melden zich ongeveer 39 nieuwe leden aan. Dit aantal zal nog sterk toenemen, zoodat Schiedam binnenkort een zeer groote afdeeling zal zijn volgens de meening van den plaatselijk leider. NAAR HOOGSTRAAT 91 TELEF. 68914 DE GEMEENTERAAD BIJEEN De Burgemeester van Schiedam roept de leden van den Gemeenteraad op tot het hou den van een openbare vergadering op Don derdag 17 October 1940, des namiddags te drie uren, ten Stadhuize. De Agenda omvat o mt Voorstel van B. en W. om den heer C. Scherpenisse, alhier, opnieuw te benoemen tot leeraar in de Fransche taal en handels correspondentie aan de Gemeentelijke Mid delbare Handelsavondschool en wel tot den aanvang van den cursus 1941/1942. Voorstel van B. en W. tot verlenging voor den tijd van 5 jaren van de met het Kerkbe stuur der Parochie van de H. Liduma, alhier, aangegane huur betreffende het perceel grond gelegen op den hoek van de Aleïdastraat W.Z. en de Jan van Avennesstraat O.Z., waarop de houten hulpkerk is geplaatst, tegen een huurprijs van f 500 per jaar. Voorstel van B- en W. tot verlenging voor de tijd van één jaar van de met het Bestuur van de S F. A. C. „D.H.S." alhier, aan gegane hiiur betreffende het sportterrein aan de Laan van Spieringshoek, tegen een huur prijs van f 300. Voorstel van B. en W. tot verlenging voor den tijd van één jaar van de met de firma Meijer Co., te Zeist, aangegane huur be treffende het pakhuis „Banka" aan den Bui tenhavenweg, tegen een huurprijs van f 40 per maand. Voorstel van B- en W. om te besluiten tot het aangaan van een onderhandsche geldlee- ning, groot f 100.000, tegen den parikoers, rentende 414 pet met een looptijd van 20 jaar. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het aangaan van een onderhandsche geld- leening, groot 100,000, tegen den parikoers, rentende 4% pet., met een looptijd van 15 jaren. Voorstel van B. en W. om aan de Besturen der Bijzondere Bewaarscholen voor het jaar 1940 een extra-subsidie te verleenen, ten einde hen in staat te stellen de jaarwedden van het aan hun bewaarscholen verbonden personeel gelijk te stellen met de jaarwedden van het personeel der gemeentelijke bewaarscholen. Voorstel van B. en W. om aan de besturen der bijzondere bewaarscholen voor hét cursus jaar 1940/1941 een subsidie te verleenen m het salaris van een extra-onderwijzeres aan hun bewaarscholen boven de toegestane ïor- m Voorstel van B. en W. om gunstig to be schikken op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Christe lijk onderwijs öm de benoodigde gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van leerboeken in verband met de toeneming van het aantal leerlingen in de 3e klasse van de U.L.O.-school aan den Oostsingel 9. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van het Rijk van een voorschot ingevolge de Woningwet van ƒ120,000 voor den herbouw van 12 panden aan den Parallelweg (34 wo ningen en een waterstokerij). Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet, ten behoeve van de vernieuwing van een gedeelte van den kademuur langs de Schie nabij de Raamgracht; b. tot wijziging der gemeente-begrootmg voor het loopende dienstjaar in verband met voormelde uitgave. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van machtiging tot het doen van de verschil lende noodig gebleken uitgaven voor distri butiedoeleinden. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van machtiging tot het doen van de ver schillende noodig gebleken uitgaven m het belang van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van 70 voor de afscherming van 3 kamers in het Archiefgebouw en de vernieuwing van de dakbedekking van de kolenbergplaats; b. tot wijziging van de gemeente-begroo- ting voor het loo.pende dienstjaar in verband met voormelde uitgave. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet va-n 5000 ten behoeve van de inrichting van een tientail wagens van den vuilnisophaal dienst van de Gemeente-Reiniging voor het rijden met gebruikmaking van lichtgas; b. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het loopende dienstjaar in verband met voormelde uitgaaf. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van het Rijk van de bij gemeenschappelijke be- sdhi'kking van den Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, en den waarnemend Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Financiën, d.d. 24 Sep tember 1940 toegestane verhooging met 2300 van het aan deze Gemeente toegekende voorschot van ten hoogste 139,000 ten be hoeve van den bouw van 47 arbeiders woningen van gemeentewege aan de Ful'ton- straat N. en Z.Z. en aan de Morsestraat O.Z. Voorstel van B. en W. om, in verband met de toeneming der werkzaamheden aan de Arbeidsbeurs en de tengevolge daarvan ont stane behoefte aan bureauruimten, te be sluiten: A. 1°. tot het buren van het pand, gelegen aan de Lange Nieuwstraat 135 alhier, tegen een huurprijs van 95 per maand exclu sief abonnement waterleiding 292 voor het loopende jaarh 2o. tot het verleenen van een crediet van ƒ4100 ten behoeve van de inrichting van ge noemd pand als bureau van genoemden dienst en van de verlichting en verwarming en het schoonhouden van het pand; 3o. tot het verleenen van een crediet van 1680 ter bestrijding van de kosten van de noodzakelijke uitbreiding van personeel; B. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het loopende dienstjaar in verband met voormelde uitgaven. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een bijdrage van 100 in de kosten van het doen vervaardigen van een film, getiteld: ,Hoe Schiedam werkt en leeft", door de afdeeling Schiedam van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat; b. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het loopende dienstjaar in verband met voormelde uitgave. Voorstel van B. en W. om aan de stichting „Polyantha" een renteloos voorschot ten bij drage van 10,000 te verleenen, af te betalen, binnen den tijd van 5 jaren, zulks in het be lang van de voortzetting van de exploitatie van het tentoonstellingscomplex, waartoe het bestuur der stichting zich bereid heeft ver klaard, zoodra de omstandigheden dit ge- doogen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de tusschen de Schiedamsche Radio-centrale en de gemeente Schiedam gesloten overeenkomst. WIELRIJDERS Nog steeds zijn er wielrijders, die er niet voldoende van doordrongen zijn, dat zij zich in het openbaar verkeer zoo dienen te gedra gen, dat het verkeer niet in gevaar kan wor den gebracht. Te vaak wordt gezondigd tegen den regel, dat niet meer dan twee wielrijders naast elkaar mogen rijden. Bij inhalen mag slechts afzonderlijk gereden worden. Ook wordt de aanwezigheid van rijwiel paden door velen volkomen genegeerd. Waar een rijwielpad is moet dit door de wielrijders worden gebruikt, zoowel ter wille van de eigen veiligheid als ter voorkoming van straf maatregelen. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand September werd aan het kantoor Schiedam ingelegd 28,022.45 en terugbetaald 92,178.34. Derhalve minder in gelegd dan terugbetaald 64,155.89. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 17. (Gedeeltelijk gecorrigeerd' Het vandaag verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van justitie, van waterstaat en van financiën tot regeling van de onteigening ingevolge artikel 5 van het besluit van den Opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940 betref fende den wederopbouw. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De regeeringscommissaris voor den wederopbouw draagt voortaan den titel Algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. De onteigening geschiedt in het publiek belang door den algemeen gemachtigde ten name hetzij van een publiekrechtelijk lichaam, hetzij van een bijzonderen rechtspersoon of na tuurlijken persoon. Door de onteigening gaat de eigen dom over te rekenen van het tijdstip, waarop de aanzegging den burge meester bereikt. De plannen voor onteigening wor den door den algemeen gemachtigde vastgesteld na overleg met den secre taris-generaal van het departement van financiën. Zondagmiddag te omstreeks half een, kwam de 30-jarige voetballer P. W. tijdens de voet balwedstrijd ExcelsiorD. C. V., op het ter rein aan den Laanslootscheweg alhier, zoo ongelukkig te vallen, dat hij hierbij zijn Imkeronderbeen brak. Dr. Ris verleende ge neeskundige hulp, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis Eudokia te Rottei dam per politie-auto werd gebracht. R.K.S.V. EXCELSIOR, AFD HOCKEY De uitslagen van de Zondag gespeelde hockeywedstrijden luiden als volgt: Dames: D.D.H.C. 1—Excelsior 1 0—5; Excel sior 2—Noad 2 6—0; Excelsior 3—Gym. Erasm. 3 22 Heeren: R.B.C. II—Excelsior I 3—3. E. H. LINDEIJER. t Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. H. Lindeijer, in leven hoofdonderwijzer van de Christelijke school, in het familiegraf bijgezet. Ongeveer 1 uur arriveerde de lijkstoet m de kom der gemeente. Hier sloten zich aan vertegenwoordigers van de West-Abt- en Hargpolder en van de ibrandassurantie, waar van de overledene penningmeester was ge weest, de heeren Schmidt en van der Loo, resp. hoofdonderwijzers van de Christelijke en Openbare school en talrijke belangstellenden. Een krans van onderwijzer van Vliet, die onder den heer Lindeijer onderwijzer is ge weest, dekte de kist. Toen het lijk in het familiegraf bijgezet was, sprak de oudste zoon een dankwoord. DR. C. R. VERMAAS.t Zaterdag is na een kortstondige ziekte te zijne huize in den ouderdom van 70 jaar over leden dr. C. R. Vermaas. De overledene werd 1869 in Delft geboren. Met ingang van 1 Januari 1895 werd hij be noemd tot leeraar aan het Gymnasium Eras- mianum te Rotterdam. Op 1 September 1897 volgde zijn benoeming tot leeraar aan het Schiedamsch Gemeentelijk Gymnasium. Op 1 Januari 1909 werd hij benoemd tot corrector en op 1 Februari 1934 nam hij ontslag. Van 1923 tot 1938 was hij gemeente-archivaris. Ook in het openbare leven heeft dr. Vermaas steeds een vooraanstaande plaats ingenomen. Hij was vele jaren lid en voorzitter van de toenmalige commissie voor het lager onder wijs, voorzitter van de nutsbewaarschool en van de commissie voor het gemeentelijk be- waarschoolonderwijs, bestuurslid van het de partement Schiedam van de Mij. tot Nut van Algemeen en van de afdeeling Schiedam van den Vrijheidsbond. Ook had dr. Vermaas nog zitting in het college van regenten van het voormalige Diaconiehuis en van het Weeshuis der Hervormden. Hij was commissaris van de Nutsspaarbank en kerkmeester van de Ned. Herv. Kerk en secretaris van het te Rotter dam gevestigde historische genootschap „De Maze". BURGERLIJKE STAND. i GEBORENWilhelmus Johannes Adrianus, z. v. W. H. G Kester en M. E. Beers. Neeltje Maatje Filippina, d. v. I. J. Deurloo en J. E. v. d. Merbel. Een als levenl. aangegeven kind van J. v. Suij- lekom en E. Lourensen. OVERLEDEN: E. C. M. -L. Lutgerhorst, 2 d. C. R. Vermaas, 71 j. P. E. Bijl, 61 j., echtg. v. S. Leeflpirvg,. rAROCHIE AN DF H. JACOBUS. Week-agendua: Dinsdag: 7.30 uur K.J.M.V. Woensdag: 7 uur: Kruisvaart, Het Goene Ven del. Donderdag komen de kinderen te biechten te 12 uur en de algemeene H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van 8 uur Vrijdag: Feest van den H. Lucas, Evan gelist; Zaterdag: Gelegenheid om te biechten van 45 en van 67 uur. Intenties der H. H. Missen: Dinsdag: tober: 8 uur Maandd. Joannes van Noord. Half 11 Geestel. en tijdel. welzijn der parochie. Maandag: Half 8 Jrgt. Gerard Arnold Stolk; 8 uur Maandd. Joannes Heydra. Dinsdag: half 8 Alida Catharina Goeman-Voskuil; 8 uur Maandd. Clasina Radematker. Woensdag: half 8 overl. armen der parochie; 8 u. maandd. Clasina Rademaker. Woensdag: half 8 overl. armen d. parochie; 8 uur Anna Maria v. Vliet, lid v. d. S. Lidw. Broederschap. Donderdag: half 8 Hendrica de Vette-v. Velsen, lid van het H. Hart. 8 uur tot intentie van dankbaarheid ter eere van O. L. Vr. Vrijdag half 8 Henricus Ruigrok; 8 uur Joannes van Noord, lid v. d. Kev. Pro cessie. Zaterdag half 8 pastoor Wilhelmus Hermanus de Groot; 8 uur Leonard-us Corn. Kerklaan. Zondag a. s. 8 uur jrgt. Barbara Gerarda Meister, half 11 geestelijk en tijdel. welzijn der Parochie. Zondag a. s. Missiezondag met bijzondere gebeden en collecte voor de Missies. De redelijke vergoeding, welke ter zake van de onteigening verschuldigr is, wordt vastgesteld door den alge meen gemachtigde, na overleg me den secretaris-generaal van het de partement van financiën. Bij de vaststelling wordt uitgegaa van de verkoopwaarde, wel) de onteigende zaak in den sta' waarin zij zich op het tijdstip d onteigening bevond, had of zou he. ben gehad op 9 Mei 1940. De vergoeding en de overige op de ont eigening vallende kosten komen ten laste van dengene, te wiens name onteigend is. De algemeen gemachtigde bepaalt met in achtneming der volgende voorschriften, op welke wijze de betaling van de vergoeding zal plaats vinden. Indien de betaling van de vergoeding aan den eigenaar of aan den zakelijk gerechtigde in geld geschiedt, bepaalt de algemeen ge- rrtachtigde de grootte der bedragen, welke toegekend worden aan hypotheekhouders en andere rechthebbenden. De betaling der vergoeding kan ook geheel of ten deele geschieden door toe wijzing van onroerend goed, toebehoorenc aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het onteigende onroerende goed. Door de toewijzing gaat de eigendom over. De toewijziging geschiedt door den alge meen gemachtigde. Hij is bevoegd, ook tegen den wil van den eigenaar, onroerend goed toe te wijzen van hoogere waarde dan het bedrag der vergoeding, indien naar zijn oordeel het belang van den wederopbouw dit vordert. De algemeen gemachtigde stelt de waarde van het toegewezen goed vast en bepaalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroerendegóed zal worden betaald of verrekend. De algemeen gemachtigde regelt de grootte der vergoeding, welke toegekend wordt aan hypotheekhouders en andere rechthebbenden. Hij kan ter betaling van deze vergoeding nieuwe zakelijke rechten op het toegewezen goed vestigen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen. Indien naar het oordeel van den algemeen gemachtigde het belang van den weder opbouw dit vordert, kan de betaling der vergoedingen worden uitgesteld. De wijze en het tijdstip der betaling worden geregeld bij nader besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie, van waterstaat en van financiën. In dit besluit mag een regeling omtrent de vergoeding van rente niet ontbreken. Degene, te wiens name een onroerend goed is onteigend, is rechtsgeldig gekweten door betaling aan hem, die op het tijdstip der onteigening bij het kadaster als rechtheb bende bekend stond, mits ten minste een maand vóór de betaling op de ter plaatse gebruikelijke wijze aan de onteigening be kendheid is gegeven en geen anderen dan bij het kadaster bekenden op de vergoeding aanspraak hebben gemaakt. Indien ingevolge artikel 5, lid 2, van het besluit betreffende den wederopbouw of ingevolge dit besluit eigendom is overgegaan van zaken, te welker aanzien ingevolge eenig wettelijk voorschrift inschrijving in openbare registers is geschied, zal de algemeen ge machtigde onverwijld voor de inschrijving van den overgang in de daarvoor bestemde registers zorg dragen. Hetzelfde geldt ten aanzien van zakelijke rechten, welke door den algemeen gemachtigde worden gevestigd. De op het oogenblik van de onteigening op het onteigende goed rustende hypothecaire inschrijvingen worden ambtshalve doorge haald. Alle stukken, opgemaakt ter uitvoering van het besluit betreffende den wederopbouw of ter uitvoering van dit besluit, zijn vrij van zegel en van het recht van registratie. Voor de verrichtingen aan de bewaringen van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, noodig voor de uitvoering van deze besluiten, worden geen kosten in rekening gebracht. Het besluit treedt vandaag in werking. Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Langeraar den wel- eerw. heer B. G. Hosman; tot pastoor te Keerhugowaard (H. Familie) den weleerw. heer P. M. Verhoofstad, thans kapelaan te Leiden (O- L. Vrouwe Hem.). EERW. ZUSTER ANSELMA t In het St. Hippolytusgesticht te Delft is na langdurige ziekte, voorzien van de H. H. Sacramenten, op 63-jarigen leeftijd overleden de eerw. zuster Anselma, in de wereld mej. A. M. Rietveld, geboren te Heemskerk. Zater dagochtend is het stoffelijk overschot op het R.K. Kerkhof te Delft ter aarde besteld, na dat dn de kapél van het St. Hippolytusge sticht de H. Mis van Requiem was opge dragen. De absoute en het beaardingsceremo- nieel werden verricht door rector E. Stolwijk. Assistentie verleenden rector dr. G. van Iersel als diaken en kapelaan J. Everts als subdiaken. IN HET WATER GEVALLEN EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De g.g. en g.d. heeft Zaterdagmiddag van het terrein van de gasfabriek aan den Trek- weg te 's Gravenhage naar het ziekenhuis aan den Zuidwal den 3-jarigen Johannes de V., wonende in een in de nabijheid liggende woonschuit vervoerd. Het kind, dat in het water van den Trekweg was gevallen, is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Vanochtend om half negen fietsten twee meisjes op de Laan van Meerdervoort in Den Haag, toen ter hoogte van de Galerij de sturen van haar fietsen in elkaar verward raakten en de twee meisjes hierdoor kwamen te vallen. Een der wielrijdsters, de 19-jarige M. W. uit de Jan de Baanstraat, geraakte daarbij onder een vrachtauto, die achter de twee meisjes reed. Het ongelukkige kind werd door het rechterachterwiel van den wagen overreden en op slag gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1