akkertje LAATSTE BERICHTEN i PAG. 5 ROTTERDAM Zenuwachtig Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand Schiebroek SCHIEDAM brandstoffenbijslag Londen in den afgeloopen nacht zwaar geteisterd HET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG 15 OCTOBER PAG.. 5 Turf uit Rotterdamsche bodem Een dorado voor zorgzame huisvaders verloren gegaan De ontsmettingsinrichting Meisje te Rotterdam vermist Neem *n Jubileum J. W. H. Leer Daklooze Rotterdammers te Amsterdam Het dansverbod ROTTERDAM OPGAVE RUBBER AUTOBANDEN. De kademuur langs de Schie bij de Raamgracht Tien vuilnisauto's gaan op lichtgas rijden Verhooging bouwvoorschof woningen Fultonstraat Aan ondersteunde en bij de werk verruiming geplaatste werkloozen De Duitsche missie in Roemenië Redevoeringen van Antonescu en generaal Hansen De Japansch-Amerikaansche spanning Zal volgens Laird nog toenemen De burgerlijke ongehoorzaamheid in Britsch-lndië Aanslag op Japansche officieren te Sjanghai Sedert eenigen tijd zijn we erachter, dat de Rotterdamsche bodem rijker is dan we dachten. De graafwerken voor de tunnentra- verse bij - de kruising 's-Gravendijkwal Mathenesserlaan hebben het ons geleerd en er is al danig profijt van getrokken. Met groote knijpers werd de bodem uitge hold. Hij bleek van zeer verscheiden samen stelling te zijn. Lagen zand en klei, vermengd met brokken van straatklinkers „halve moppen" volgens het '-oordenboek van den Rotterdamschen straatjongen werden aan de oppervlakte gebracht. Dat was heel ge woon. Maar ook heele kluiten veen kwamen mee en dat zou evenmin iets bijzonders ge weest zijn, stond de winter niet voor de deur met zijn brandstoffendistributie. Want al heel gauw ontdekten zorgzame huisvaders, dat dit veen eigenlijk onvervalschte turf was, die niet allen zoo maar voor het grijpen lag, doch tevens zonder bon verkrijgbaar was. Een ware uitkomst! Men weet, dat bij gebrek aan vervoerge- legenheid de vrijgekomen grond als een soort dijk midden op den autoweg van den 's-Gra vendijkwal ligt gestort. De kluiten turf kwa men ter hoogte van de H.B.S. zoo gretig voor 't grijpen, dat ze een tastbare uitnoodiging waren om mee te nemen. Zooals gezzegd, men liet zich niet onbetuigd. Van heinde en ver kwam men met leege gonjezakken aansjouwen. Soms werden ze zoo vol met kluiten geladen, dat vier knapen geen kans zagen den last te vervoeren. Uan moest de gulzigheid wat worden ingetoomd. Mannen, die voor geen honderd kilo ver vaard waren, wisten er beter raad mee. Hun stoere schouders torsten de vracht en wisten ze behouden thuis te brengen. Weer anderen brachten een flink mes mee en sneden eerst de turven op maat, alvorens ze in den zak verdwenen. Dit oord leek gewoon een dorado, totdat Ja, toftdat de rechthebbenden op den grond erachter kwamen, hoeveel waarde deze veen- kluiten wel vertegenwoordigden. Zij staken er toen een stokje voor, in den vorm van vrachtauto's, die de turf weghaalden. Het is dus voor de zorgzame huisvaders een korte vreugd geweest én strikt genomen is het maar de vraag, of zij met hun inpajjntaktjek wel vrijuit gingen. Zoover hebben zij vermoe delijk niet nagedaoht. De turf zal er echter niet minder warmte om geven. Verbouwing van de gebouwen aan het Noordplein en aanschaffing van een nieuwe ketelinstallatie B. en W. stellen den gemeenteraad vooi te besluiten tot verbouwing van de reeds bij de Ontsmettingsinrichting in gebruik zijnde gebouwen aan het Noordplein en aanschaf fing van een nieuwe ketelinstallatie voor deze inrchting. Zij zeggen in hun toelichting o.a.: Van het rijkstoezicht op het stoomwezen is eenigen tijd geleden bericht ontvangen, dat de reeds 46 jaren oude Lancashire-ketel, in gebruik bij de ontsmettingsinrichting aan het Noordplein, buiten bedrijf moet worden ge steld. Ten behoeve van de stoomvoorziening van de inrichting zal noodzakelijkerwijze tot vervanging van den ketel moeten worden overgegaan. Aangezien de bestaande indeeling van da ontsmettingsinrichting niet meer aan de daaraan tegenwoordig te stellen eischen voldoet, is nagegaan, hoe daarin tegelijk met het opstellen van een nieuwe ketelinstal latie, verbetering kan worden gebracht. Een eenvoudige en doeltreffende oplossing zal kunnen worden verkregen door een deel van het ketelhuis bij de aangrenzende ontsmet tingsruimte te trekken en den nieuwen ketel in de ontsmettingshal te plaatsen. Deze op lossing biedt tiet voordeel, dat alsdan één man tegelijkertijd den oven en den stoom ketel zal kunnen bedienen. Bij de voorbereiding van dit verbouwings plan is tevens de vraag onder het oog gezien op welke wijze de moeilijkheden, welke de Ontsmettingsdienst ondervond bij het desin- secteeren van goederen, meubelen, enz., het geen te dezer stede met blauwzuurgas ge schiedt, zouden zijn te ondervangen. Deze werkzaamheden geschiedden vóór 10 Mei 1940 in een voormalig staigebouw aan de Punt, dat daarvoor in 1917 tijdens de toen heerschende vl ektyphus-ep id 0m ie was in gericht. Stonden wij reeds voor het feit, dat tot ver nieuwing van deze inrichting m0est worden overgegaan, nu zij geheel is verwoest en van herbouw op de oude plaats geen sprake kan zijn, zullen onverwijld maatregelen moeten worden getroffen om weder zoo spoedig mogelijk over een desinsectie-inrichting te kunnen beschikken. Het is n.l. onder de hui dige tijdsomstandigheden voor een stad als de onze, ook met het oog op eventueel be smettingsgevaar, niet verantwoord, dat zij een dergelijke inrichting mist, zoodat het treffen van een voorziening in dezen dringend nood zakelijk is. Het buiten bedrijf gestelde riool gemaal aan het Noordplein, welk gebouw, gelegen naast dat van den Vervoer- en motordienst, reinigingsdienst en ontsmet tingsdienst, gedeeltelijk bij den ontsmettings dienst in gebruik is en dat ook reeds admini stratief tot de eigendommen van dezen dienst behoort, biedt hiertoe een geschikte gelegenheid. Er zijn hier enkele ruimten, welke zich bij een juiste indeeling uitstekend leenen om de desinsectie-inrichting, geheel afgescheiden van de eigenlijke ontsmettings ruimte, te huisvesten. Op deze wijze wordt hei geheele ontsmet.tingsbedrijfaan het Noord plein gecentraliseerd, waarmede een uit een oogpunt van bdrijfsorganisatie reeds eerder gewenschte toestand wordt verkregen. De plannen zijn voorgelegd aan het depar tement van sociale zaken, ten einde van het rijk op grond van het bepaalde bij artike1 20 van de Besmettelijke ziektewet 1928 een bijdrage in de kosten van uitvoering te ver krijgen van 50 pet. Omtrent de vaststelling van de rijksbijdrage is nog overleg met de daarbij betrokken instanties gaande. De toestand in de ontsmettingsinrichting is thans zóó nijpend gewerden, dat het tref fen van de noodige voorzieningen niet langer kan worden uitgesteld. In afwachting van het tot stand komen van de financieele regeling met het rijk zullen de plannen, waarvan de uitvoeringskosten op het oogenblik op 57,500 worden geraamd, voorloopig ten laste van de gemeente moeten worden uit gevoerd. De commissaris van politie, afdeeling kin derpolitie, Haagscheveer 23 alhier,verzoekt namens de moeder inlichtingen omtrent de minderjarige Maria Adriana van Elven, ge boren te Hellevoetsluis, 16 April 1922; in wonende bij de familie Lecker, Engelsche- straat 29b te Rotterdam, die sinds Zondag 6 October j.l. spoorloos verdwenen is. Haar signalement luidt: lang 1.65 m, don kerblond «*aar, blauwe oogen, draagt soms een bril, gekleed in lich grijzen mantel, grijzen hoed, beige kousen, zwarte lage schoenen, roode handtasch, licht groenen gummr-r eg en m aüel. De heer J. W. H. Leer, referendaris van de secretarie-afdeeling Bevolking alhier, heeft gisteren onder groote belangstelling zijn 40-jarig jubileum herdacht in dienst van de gemeente. In de trouwkamer derde klasse van het stadhuis heeft gistermiddag de huldiging plaats gehad. Bijna het voltallige personeel van de afdeeling Bevolking was aanwezig. Nadat aan mevrouw Leer en haar beide dochters bloemen waren aangeboden, werd het woord gevoerd door den heer D. B. Gohres, hoofd van de afdeeling. Spr. begon met te herinneren aan het zilveren jubileum van den heer Leer en gaf vervolgens eenige feiten weer uit de 15 jaren, die daarop zijn gevolgd. Deze jaren zijn buitengewoon druk geweest zoowel voor de afdeeling als voor den jubilaris. Bij elke bijzondere gebeurtenis, waarbij de geheele bevolking was betrokken, was ook de afdee ling betrokken. De jubilaris is in dien tijd steeds op zijn post gebleven en ondervond daarbij veel medewerking van de ambtenaren. De afdeeling heeft een goeden naam en is meermalen tot voorbeeld geweest van andere gemeenten. Het is den jubilaris verder gelukt onder het groot aantal ambtenaren de juiste stemming te bewaren. De heer Leer heeft Wel eens teleurstellingen ondervonden, maar hij mag met groote tevredenheid op zijn werk neerzien. Na den jubilaris te hebben geluk gewenscht namens het gemeentebestuur, sprak de heer Gohres nog een persoonlijk woord, waarin hij de goede verhouding roemde tusschen den heer Leer en spreker. Namens het personeel heeft hierna gespro ken de heer C. D. Voorrips. Spr. getuigde, dat de jubilaris heeft gewoekerd met zijn talenten. Hij stelde er prijs op te verklaren, dat de verhouding tusschen den jubilaris en het personeel steeds uitstekend is geweest. Namens het personeel werd den heer Leer een cadeau onder couvert aangeboden. De jubilaris heeft hierna bedankt voor de hem gebrachte hulde en bijzonder den heer Gohres dank gezegd voor diens hulp in moeilijke tijden. Ongeveer 140 gezinnen kunnen worden gehuisvest. Reeds eenigen tijd geleden heeft het Bureau voor afvoer van dg burgerlijke bevolking in door den oorlog geteisterdé gedeelten des lands van regeeringscommissaris De Wilde aan het gemeentebestuur van Amsterdam gevraagd woningen ter beschikking te stellen voor gezinnen die te Rotterdam na de ver woesting van hun woningen dakloos ge worden waren. Het betrof met name de gezinnen, die ondergebracht waren in de gebouwen van de Technische Hoogeschool te Delft en in noodverblijven te Oostvoorne. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft hiervoor het Disteldorp, waarvan vroeger de naam Asterdorp was en dat gebouwd was voor de z.g. ontoelaatbare of onmaatschappelijke gezinnen, die men minder goed in de blokken van gewone gemeentewoningen hebben kon, aangewezen. Dit dorp was n.l. reeds sinds eenigen tijd door deze soort van gezinnen voor het grootste gedeelte ontruimd. Reeds nu hebben een zeventig Rotterdamsche gezinnen hier hun intrek kunnen nemen. De woningdienst is thans bezig het geheele Disteldorp voor de huisvesting van een kleine 140 gezinnen uit Rotterdam in orde te maken. De Amsterdammers, die er thans nog wonen, zullen verhuizen naar het soortgelijke dorp aan het Zeeburgerpad, waar ook een groot aantal woningen leeg zijn komen te staan. VEREENIGING VOOR DEN KATOENHANDEL Op de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor den Katoenhandel hebben de heeren C. Stahl sr. en W. H. Croockewit, resp. voorzitter en ondervoor zitter, den wensch te kennen gegeven niet meer als zoodanig te worden herkozen. Voor al hetgene, dat genoemde heeren in het be lang der vereeniging en in dat van den katoenhandel in het algemeen hebben ge daan, werden door de aanwezige leden woor den, van dank en erkentelijkheid uitgespro ken. Daarna werden gekozen tot voorzitter de heer Ch. de Monchy en tot ondervoorzit ter de heer R. Ed. Schwalm, terwijl tot be stuurslid werd gekozen de heer J. W. van Rees. in de commissie van uitvoering wer den gekozen: de heeren Ch. de Monchy, J. J. H. Cornmijs, G. H. Hoyer, C. Bos, plaats vervangend lid. en Th. Wöhlken, plaatsver vangend üd. In de sub-commissie Indische en Exotische katoen werden gekozen: de heeren C. Bos, H. C. C. Karsten, Th. Wöhlken. AANBIEDING VAN TELEGRAMMEN De Kamer van Koophandel maakt bekend, dat te haren kantore voor belanghebbenden ter inzage hggen de voor het publiek belangrijke bijzondere bepaiingerl) welke op het oogenblik voor de aanbieding van telegrammen gelden. JUBILEUM INGENIEUR VAN ZWIETEN Vandaag was het 25 jaar geleden, dat inge nieur H. G. A. van Swieten in dienst trad bi,i de n.v.-Electrieiteits maatschappij Electro- sto°m alhier. Ter gelegenheid daarvan heeft er vanochtend ten kantore der vennootschap een huldigingsplechtigheid plaats gehad, die bijgewoond werd door de directie en het per soneel, a]smede door een aantal bevriende relaties Van den jubilaris. Onder aanbieding van geschenken hebben uit naam van de di rectie achtereenvolgens het woord gevoerd de heer P. j H polman en H. W. van der Lee, namens het personeel de heer E. A. Leenderts. In een toespraak, waarin hij her haaldelijk.gelegnheid vond herinneringen uit het verleden op te halen, heeft de jubilaris dank gezegd voor de tot hem gerichte woorden en de aangeboden geschenken. JUBILEUM Vanochtend is, in tegenwoordigheid van de blinden en het personeel, de heer G. Kole met ^n,.^htgenoote door het bestuur van de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden irJ meuwe werkplaatsen aan de van Meekerenstraat ontvangen en gelukgewenscht met zijn Z5-jarig jubileum. De voorzitter, mr. J. W. W. van der Hoeven, herinnerde aan de groote trouw, den werklust en de vreugde, waarmede de jubilaris steeds in het belang van de Werk inrichting heeft gearbeid. jvtet een woord van dank werd namens het bestuur een cadeau onder couvert aangeboden. Mejuffrouw Kole had bloemen in ontvangst te nemen. Namens de blinden hebben het woord gevoerd de heer J. H Groeneweg en mejuffrouw P. de Water, die namens hun lotgenooten woorden van erkentelijkheid spraken en geschenken hebben overhandigd. De heer P. van Londen voerde het woord namens het personeel en bood een cadeau onder couvert aan. De heer Kole heeft den sprekers dank gezegd voor de wijze, waarop deze dag tot een onvergetelijke is gemaakt. De jubilaris bracht den dag verder in den huiselijken kring door. Waarschuwing tegen ontduiking Gebleken is dat het dansverbod, dat eeni gen tijd geleden door den burgemeester is uitgevaardigd, op verschillende manieren ont doken wordt^ hetzij door heffing van een kleine entree en inschrijving, hetzij door in schrijving als lid van een club. Ook verschil lende advertenties wijzen in die richting. De hoofdcommissaris van politie waarschuwt én de houders van inrichtingen én het publiek zich niet aan overtreding van het dansverbod schuldig te maken, daar strenge straffen zul len worden opgelegd. RIJKSPOSTSPAARBANK Uit de maandelijksche opgave betreffende het kantoor der posterijen te Rotterdam blijkt, dat in September aan dit kantoor op spaar bankboekjes is ingelegd 476,298.18 en terug betaald 1.241,990.93. Er is derhalve 765,692.75 minder ingelegd dan terugbetaald. De Directeur van. den Distributiekring Rot terdam maakt bekend, dat zij, die in het bezit zijn van autobanden, verplicht zijn hiervan op daarvoor aangewezen formulieren aangifte te doen. Deze opgave heeft betrekking op: A. Banden, die zijn gemonteerd op of aan alle rij- en voertuigen, die nog rijden (dus ook paardentractie, zelf gemaakte trailers e.d.). B. Banden van alle rij- en voertuigen (zoowel auto- als paardentractie), welke zijn opgelegd en dus niet worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij oorspronkelijk zijn bestemd. C. Losse buiten- en binnenbanden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle banden, ook al zijn deze niet meer bruikbaar, of al zijn zij tot op het canvas afgesleten, moeten worden opgegeven. De opgave-formulieren zijn verkrijgbaar bij de onderstaande distributiekantoren: Ketenstraat 22 Van Lennepstraat 131 Meidoornstraat 49 Polslandstraat 13 Mauritsstraat 68 Oranjeboomstraat 330 Hennewierstraat 15 en moeten, in t r i p 1 o ingevuld, aldaar uiterlijk op 19 October a.s. worden ingeleverd. Aan het kantoor Baan 163 is verkrijgbaar een publicatie, bestemd voor verveners en voor han delaren in vaste brandstoffen, die van den ver koop van turf een normaal bedrijf maken. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM. Aangiften van 14 October. BEVALLEN: J. Snek-Groen z.; J. J. Sluijter- Berrevoets, z.: J. C. Goderie-Jobse, z.; G. Muishout. Herkhoff, d.: H. v. Nood-v. Wolferen, z.; J. Sloot- mans-v. Kempen d.; M A. Reith-Steketee z.; A. v. Rumph-de Regt, d.: J. v. Meggelen-Andeweg, d.; G M Mastenbroek»v. d. Linden, z.; R. Meinecke- Rijkenberg, ,z.: M. J. H. tar Horsl-Aggenbach, d.; J. C. V. Herk-v. Ballegooijen, z.\ P. M. v. Broek- hoven-Visseren, z.: M. C. Randoe-de Goeii, d.; S. Lucas-Rijken, d.; C H. W. Mariek-V. Tol. d.; J. A. D. Woltman-Dubach, d.; L. Bakkeren-v. Aalst, d.; J Willems-v. Leeuwen, z.: W. Nettenbreijer-v. d. Polder, 7.:, C. Voogt-Du Moulin, d.; J. N. West- strate-de Kloe. d.: S. Sonneveld-Smits, d.; C. Haas- Stokkel z.: W. de Jonge-v. d. Broek, ,z.: S. C. Ficken-Sehenk, d.: M. J. C. J. v. Overbeek-Dubber, d; A. Ranke-Lagendijk, d.: J. C. v. d. Wel-Mons- houwer, z.: L. F. Tas-v. Gulik, d.: M. M, van Genderen-v. Rheenen, z.: W. de Jong-Nuis, d.; M. E. Blankenstein-Sehmitz, z.: M. C. de Rijcke- Lindeman, z.; W. C. Ruiis-v. d. Mussele, d.; G. A. Verschoor-Goidkuil, d.; F. G. Hofstra-Hofman, d.; M. M. v. d. Braak-de Lange, ri.: C. Rietveld-Bon- ninga z.- J. E. v Gelderen-Valkhoff, d.; H. C. Kleinlv. -'t Hof, z.'; A. P. Beijer-Vlot, d.: E. v. Atten-Kwaadgras, z.: M. M. Barents-Bezemer,, d.; C. .T v. d. Kooij-Dikmans, z.: D. Edelman-v. Tol, z.; H. J. v. d Vlist-Graaf, 2 d: G. A. C. v. Dienst- v.' Soldt, 'd.: C. H. C. Andriese-Haanskorf, d.: L. C. Doornhein-Raemaekers, z. OVERLEDEN: S de Leeuw, vrouw van E. Kos- m-am, 56 j.; W. G. Wansink, owgeb. man, 57 j.; M. L. Snel, wed. van J. J. v. d. Weele, 76 j.: J. J. Droogendijk, wed. van N. v. Grieken, 82 i.; J. Eringaard, wed. van M. Edenburg, 67 J.: D. Schaap, wedr. van C. Bout, 79 j.; H. M. G. den Held, vrouw van C. Ellerhout, 74 j.: P. Broersen, vrouw var. P. Overwater, 75 i'.: M. Zevenbergen, vrouw van F. v. d. Velden, 39 j.: J. H. Hausmann, man van H. M. R. Vermeer, 45 j.; G. C. Millenaar, man van A. v d. Wulp, 64 j.; C. P. Meijer, vrouw van W. C. Bouwer, 24 j.; L. Spoel, man van D. B. van Zetten, 62 j,; C. F. Pais. zoon, 6 j.; M. Kruik, zoon, 9 mnd.; G. Bekink. zoon. 1 mnd. GEMEENTEPUBLICATIE. Op Dinsdag 29 October a.s., des voormiddags 11.30 uur bestaat ten gemeentehuize gelegen heid tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. De geschiktste leeftijd om kin deren in te enten ligt tusschen 3 maanden en 2 jaar. De kinderen moeten gezond zijn. BEGRAFENIS DR. C. R. VERMAAo. Onder zeer groote belangstelling heeft op de algemeene begraafplaats aan den Vlaar- dingerdijk de teraardebestelling plaats gehad van wijlen dr. C. R. Vermaas, oud-conrector van het Schiedamsche stedelijke gymnasium, oud-gemeente-archivaris, en die verder in het Schiedamsche kerkelijk, charitatief en veree- nigingsleven zoo'n belangrijke plaats heeft ingenomen. De belangstelling op de algemeene begraaf plaats was zeer groot. Wij merkten o.m. op de curatoren van het gymnasium, ds. V. W. F. B. Schmidt en ds. J. v. d. Meulen, den gemeente-archivaris dr. A. v. d. Poest Cle ment, C. Monté uit Delft, C. P. E. Hoolhorst uit Bloemendaal, C. Maters uit Wassenaar, D. Rook van den Ned. Protestantenbond Schie dam, W. G. J. Boer, leider cursus handen arbeid van de Maatij. tot nut van 't algemeen, bestuursleden van de afd. Schiedam van den Ned. Prot. Bond, vele leeraren van het gym nasium o. w. den rector dr. T\ Herfst en den conrector dr. .R. J. Castendijk, mr. P. San ders, personeel van het weeshuis der Her vormden, een deputatie van het weeshuis der Hervormden en van het Tehuis voor half- weezen, mr. v. d. Meester den Haag, mr. H. C. Hazewinkel, Rotterdam, M. C. Sigal, ge meente-archivaris Vlaardingen, wethouder ir. C. Houtman namens het gemeentebestuur en als commissaris van de Spaarbank anno 1820, notaris P. Schaberg, C. H. Schwagermann, conservator van het museum, leden van de commissie voor het museum, personeel van de Spaarbank anno 1820, G. W. van Bergen Walraven Jr. en J. J. v. d. Heuvell, direc teuren van de Hav-bank en verder nog vele notabelen uit Schiedam en omgeving. In den stoet kwamen o. m. mee de heeren G. W. van Bergen Walraven Sr., F. A. C. Lechner, dr. H. Faber en N. W van Gelder. In de kapel heeft de heer G. W. van Bergen Walraven gesproken. Deze schetste den over ledene als een man van groote kwaliteiten voor onze stad. Groote kwaliteiten naar geest en hart bezat hij en zijn werken bestond uit dienen. Hij had den eenvoud lief. Dank bracht spr. voor alles wat de overledene, voor de vereenigingen en instellingen in onze stad heeft gedaan. Ds. J. v. d. Meulen sprak namens het college van curatoren van het gymnasium en wees op de groote taak, die de overledene op het gymnasium heeft vervuld. Dr. R. J. Castendijk sprak als oud-collega. Namens de afd. Schiedam van den Ned. Prot. Bond sprak dr. H. Faber. De oudste zoon van den overledene, mr. C. Vermaas, dankte voor de belangstelling. Er waren zeer vele kransen. De directeur van gemeentewerken heeft ge rapporteerd, dat het gedeelte van den kade muur langs de Noordzijde van de Schie, aan sluitende aan het Oostelijk landhoofd van het draaibrugje over de Raamgracht, over een lengte van ruim 14 m, in enkele weken tijds, zoodanig voorover is gekomen, dat gevreesd moest worden, dat de muur in het water zou storten. Maatregelen om dit te voorkomen zijn reeds bij genoemden dienst in voorbereiding, waar door het gevaar van instorting, na de tenuit voerlegging dezer maatregelen voorloopig weg genomen zal zijn. Het is echter noodzakelijk, dat het betreffende gedeelte kademuur zoo spoedig mogelijk vernieuwd wordt. Met de vernieuwing zal naar raming een bedrag van 5600 gemoeid zijn. Door het Regeeringscommissariaat voor den. Wederopbouw is na indiening van het plan bezwaar gemaakt tegen het aanwenden van bouten fundeeringspalen en een houten dam- wand bij het vernieuwen van het gedeelte kademuur. In verband met plaatselijke omstandigheden acht echter de directeur van gemeentewerken aan het gebruik van palen van gewapend beton een te groot risico verbonden. De ingenieur van dien dienst heeft daarom een bespreking gehad met het Regeeringscom missariaat en daarbij de toezegging verkregen, dat in dit geval tegen het gebruik van houten palen geen bezwaar zal worden gemaakt, mits de gemeente er zelf voor zorgt de beschikking over de benoodigde palen te verkrijgen. Aangezien, nog buiten beschouwing gelaten de vraag, of het op het oogenblik mogelijk zal zijn houten palen te koopen, deze in ieder ge val zeer duur zullen zijn, zou het volgens den directeur van gemeentewerken loonend zijn, de palen in het terrein aan de Lekstraat, waarop het "thans afgebroken gedeelte van het schoolgebouw aldaar heeft gerust, te doen trekken en deze palen dan voor het nieuwe gedeelte kademuur te bezigen. Getrokken zouden moeten worden 32 palen. In verband met de wijziging van den houten damwand in een damwand van gewapend beton zal het hiervoor genoemde bedrag van 5600 niet toereikend zijn, doch tot 6300 moeten worden verhoogd, in welk bedrag de kosten van het trekken der palen zijn inbe grepen. Waar voor de uitvoering van dit werk op de loopende begrooting geen geld beschikbaar ls, stellen B. en W. voor daarvoor een crediet ten bedrage van 6300 te willen toestaan. De directeur van de gemeente-reiniging heeft ter kennis van B. en W. gebracht, dat de reini gingsdienst, tengevolge van de benzineschaarsch- te gedwongen wordt om te zien naar een an dere brandstof voor de vrachtauto's en dat z.i. het lichtgas daarvoor op de eerste plaats in aan merking komt. Proeven daarmede werden bereids genomen, waarvan de uitslag bevredigend mag worden genoemd, hoewel de kosten van deze brandstof aanmerkelijk hooger zijn dan bij het gebruik van benzine. Een aantal wagens zal nu moeten worden in gericht voor het rijden met gebruikmaking van lichtgas. Voor den vuilnisophaaldienst zijn ten minste ach't wagens noodig, terwijl het wensche- lijk is over twee wagens als reserve te beschiK- In verband met het vorenstaande hebben wij de eer uwen raad voor te stellen te besluiten: een crediet te verleenen van 5000, ten behoeve van de inrichting van tien vuilnisauto's van de gemeente-reiniging voor het rijden met gebruik making van lichtgas. Bij besluit van 5 September 1939 werd ten behoeve van den bouw van de 47 gemeente woningen aan de Fultonstraat aanvaard een verhooging van het door de ministers van sociale zaken en van financiën toegekende bouwvoorschot tot 139,000. Sindsdien zijn met de betrokken departe menten besprekingen gevoerd omtrent de fi nanciering van den bouw van bergloodsjes in de tuinen. Tenslotte werd goedgevonden, dat de kosten daarvan, ten bedrage van 2300, ten laste van de gewone bouwrekening worden gebracht in verband waarmede door den secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van binnen- landsche zaken en van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën bij beschikking van 24 September 1940 het bouwvoorschot met genoemd bedrag opnieuw werd verhoogd en gebracht op 141,300. B. en W. stellen den raad voor deze verhoo ging te aanvaarden. VERWARMING BIJ INKWARTIERING Gedurende de wintermaanden kan aan de particulieren, bij wie leden van de Duitsche weermacht zijn ingekwartierd, een bedrag van 0.30 per dag en per kamer worden ver goed, wanneer het kwartier verwarmd wordt ter beschikking gesteld. Aan hotels en beroepspensions wordt deze toeslag niet verleend, aangezien van deze in richtingen van de gewone kamerprijzen wordt uitgegaan, in welke prijzen de kosten voor verwarming geacht worden te zijn begrepen. De verrekening van bovenbedoelden toeslag kan gelijktijdig met de inkwartieringsvergoe dingen geschieden. De kwartiergever gelieve kwartiernemer te verzoeken op het inkwartieringsbiljet (Quar- tierschein") nauwkeurig aan te teekenen of het kwartier verwarmd is ter beschikking ge steld en op welke dagen de verwarming inderdaad heeft plaats gevonden. Op vertoon van het inkwartieringsbiljet is aan het bureau van den Schiedamschen distri- butiedienst (Broersvest 111) een C-formulier verkrijgbaar, waarop na goedkeuring van den betrokken dienst de noodige bons voor het verkrijgen van brandstof voor bovengenoemd doel in bezit kunnen worden genomen. ZILVEREN ZANGERSJUBILEUM Zondag a.s. herdenkt de heer C. J. v. d- Klink den dag waarop hij 25 jaar lid is van het zangkoor van de Singelkerk. ST. JOZEFGEZELLEN Behoudens toestemming zullen op de Zon dagen 3 en 10 November a.s. om 2 uur de oudersbijeenkomsten gehouden worden van de St. Jozefgezellenvereeniging. - GEVONDEN VOORWERPEN De in het tijdvak van 5 t/m 11 October 1940 ge vonden voorwerpen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het Hoofdbureau van politie alhier terug te bekomen. Diverse sleutels, handschoenen, ceintuurs, koste loos rijw.bel.merk, rozenkrans, linnen boord, pakje shag en vloeitjes, geidstuk, -kinderbril, jongenspet, ketingslot, koperen gewicht, 2 leesboekjes, 2 foto's. Tru ppen - Aus weis. Bij vinders: Glacé handschoen, H. J. Markesteijn, Nieuwe Ha ven 47; 2 regenpijpen, M. Verkade, Den Bommel- schenstraat 5B; dameshorloge, H. J. de Vogel, Watt- str 22a; zilverbon, A. de Regt—Thomas Kempis- str. 8; rozenkrans, T. v. d. Kooij, West Franken- landschestr. 20b; idem (zilver), B. Alberts, Watt- str. 63b; zilveren heerenhorloge, C. Nettenbreijer, Spinhiuspad 16; rozenkrans en medaillon in étui, M V. d Veen, Laan Onsgenoegen 12; rijw bel. mérk, G.' Groenhof, Vlaardingerdijk 89a; herders hond, J M. van Eijk, Lange Kerkstr. 8; spaarbank boekje,'C. Brokling, Nieuwe Haven 293; kosteloos rijw.bel.merk, Hoofdbureau; bril met bruin mon tuur, C. Martijnse, Noordvestsingel 51; dameshoed, J, Mak, Groenelaan 46; kosteloos rijw.bel.merk, S. van Arent, Roonscbestr. 26; bouvier, C. v. d. Kamp, Oude Kleiweg 29 Overschie; kinderwantje, J. Voet, Vlaardingerdijk 29; heerenportemonnaie met inhoud. A. Aarsen, Aleidastraat 109b; jongens jasje (grijs), M. Rissema, Mariastr. 109jb; knot blauwe wol, P J. v d. Werff, Nieuwe Haven lb; zadeldekje, H van Leeuwen, St. Liduinastr. 13 donker roode' handmof en ceintuur, J. Schraa, Zwartewaalschestr. 3; jongensriem met ledige pa- troontasch, P. van Geene, Vondellaan 48a; rozen krans (wit), F. Huijgen, Klaaswaalschestr. 5; arm bandhorloge en doublé rozenkrans, J. Waldekkeer, Paradijslaan 129b Rotterdam; blauw wit zijden sjaal, E Hartman, Lekstr. 14b; zilveren collier met hangertje, N Knist, Aleidastr. 128b; doublé arm bandhorloge, B. Mulder, J. van Lennepstraat 4b; (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen een brief gezon den, waarin wordt medegedeeld, dat van 13 October 1940 tot en met 12 April 1941 aan ondersteunde en bij de werkverruiming ge plaatste werkloozen, waaronder begrepen de tewerkgestelde „hoofdarbeiders", alsmede aan personen, die een tegemoetkoming ont vangen wegens verkorten werkduur, een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 13 Octo ber tot en met 23 November e.k. ten hoogste 1.per week en van 24 November 1940 tot en met 8 Maart 1941 maximaal 1.30 per week mogen bedragen, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks ƒ1.mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners, alsmede zij, die den steun voor alleen wonenden ont vangen. Voorts kan nog mits het ge meentebestuur hiervoor termen aanwezig acht in eerstvermeld tijdvak een brand stoffenbijslag, gelijk aan de helft van dien voor kostwinners, worden uitgekeerd aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd, zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg dragen voor hun voedsel en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf zijn aangewezen. Laatstbedoelde bijslag mag alleen worden uitgekeerd, indien in de kamer een, in bruikbaren toestand verkeerende stookgelegenheid aanwezig is, waarvan ook regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde voorwaarden niet voldoen, zooals kostgangers en zoogenaamde slaap gasten, mag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt. De ondersteunde of bij de werkverruiming geplaatste werkloozen, die reeds een zoo genaamden kolenbon hebben ontvangen, kun nen eerst dan voor brandstoffenbijslag in aanmerking worden gebracht, wanneer zij, te rekenen van 13 October af, zes weken in zorg zijn. Een kostwinner, respectievelijk kamer bewoner, kan dan over de 6e zorg week een brandstoffenbijslag ontvangen respectievelijk van 0.25 en 0.15, terwijl aan hen de daaropvolgende weken normaal de boven vermelde bijslag kan worden toegekend. Uiteraard zal, indien inmiddels de verhooging van den brandstoffenbijslag tot 1.30 per week van kracht is, dan met deze wijziging rekening mogen worden gehouden. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag wederom in zooverre tot gevolg hebben,dat de maxima van de schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstofferifoijslag en bij gedeeltelijke werk loosheid, de som van het loon van den onder steunde, het steunbedrag en den brandstoffen bijslag, ten hoogste bedraagt 95 pet. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos of gedeeltelijk werkloos was. Zij, die in een periode van drie maanden acht weken bij de werkverruiming zijn ge plaatst, kunnen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zoogenaamde wandeldagen of -weken), de helft ontvangen van het bedrag, dat hun aan brandstoffen bijslag zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen c.q. weken wel tewerkgesteld waren geweest. In de kosten der verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een ge subsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zal onder normaal voorbehoud uit het werk loos heidsubsidiefonds eenzelfde bijdrage wor den toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in de loonen der werk verschaffing wordt verleend. Bovenstaande regeling voor het verstrekken van een brandstoffenbijslag geldt, voor zoo ver mogelijk, ook voor de kleine boeren en kleine tuinbouwers, gerangschikt in de groep b. Ook aan deze personen kan dus, voorzoover zij geen kolenbon hebben ontvangen, van 13 October e.k. af een brandstoffenbijslag worden verstrekt. De kosten, voortvloeiende uit bovenbedoelde regeling voor de betrokken kleine boeren en tuinbouwers, komen voor de helft ten laste van het departement van land bouw en visseherij, terwijl de andere helft door de gemeente moet worden gedragen. De Roemeensche regeering heeft Maandag avond een diner aangeboden ter eere van de Duitsche militaire missie, waaraan ook verte genwoordigers van Italië en Spanje deel namen. Minister-president, generaal Anto nescu, verklaarde in een tafelrede, dat het een vaderlandlievende daad is steun te zoe ken bij een groot leger en de technische mo gelijkheden van een groote wapenindustrie. De Duitsche officieren zullen in Roemenië een klein, maar dapper leger vinden. Door hun optreden in Roemenië zal stellig hun ver trouwen in de toekomst en de rechten van Roemenië worden vergroot. De commandant van de Duitsche militaire missie, generaal der cavalerie Hansen, zeide in zijn antwoord te hopen, dat zijn optreden door succes bekroond zou worden en dat daarmede de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de beide landen nog nauwer zouden worden aangehaald. ring met 5 sleutels, J. Smit, Paulus Potterstr. 42b rozenkrans in étui, W. F. C. Stam, Pendrechtsche- str. 14b; padvindersriem met sleutel, L. Hengst, W. Frankenlandschestr. 202b; blauw kinderjasje, A. Steenhoek, Alb. Thijmstraat 39a; band Lbè. „brand weer'', P. Spruit, Alb. Thijmstraat 70a; rijw.bel. merk in étui, J. ten Han, Julianalaan 100b; schuif- maat, T. v. d. End, Laan 46; en regenkapje, N. J. Zwartjes, Anth. Muijsstraat 27b. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar is afgehaald bij een vinder, wordt hiervan mede- deelibg verzocht aan het Hoofdbureau van Politie alhier, Tel. 68070 en 68036. R.H.C. DE KNIJZER. De R.H.C. de Knijzer hield Zonaag een onderling puntenconcours in de Schie nabij de Kandelaar. De uitslag luidt als volgt: 1. M. A. Broekmans; 2. M. J. Molders; 3. T. Buising; 4. G. de Waart; 5. J. G. Buising sr.; 6. H. Buising; 7. J. Buising jr.; 8. M. Schellen; 9. G. Schellen. Het concours stond onder lei ding van den heer L. P. Buising. UIT EEN BOOM GEVALLEN Gistermorgen is de 9-jarige M. A. in Bosch- hoek uit een boom gevallen. Hij klaagde over pijn in zijn rug. Op advies van dr. Groene- wegen is de jongen per politie-auto naar d« Dr, Noletstichting alhier vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Geertruida Petro-nella Adolfima, d. v. P. G. Wlgrnan en H. H. C. Meerman. Jannetje, d v. A. Brvs en H. van Mounik. Johanna Rebec ca, d. v. J. -. d. Zeeuw en P. C. de Graaf. Cor nelia Lucier Aarlanus, z. v. I. G. Bakker en M. A Musters. Annie, d, v. C. A. B. Hollemam en H. van Wijk. OVERLEDENJ. J. van Neutegem, 2 j. In den namiddag van 14 October heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig met talrijke bom men een aanval gedaan op een vliegveld dat bestemd was ter bescherming van Londen. Verscheidene bommen van midden- en zwaar kaliber troffen onderkomens en hangars. De ontploffingen richtten in de hangars groote verwoestingen aan. Voorts werden verschei dene op de startbanen staande toestellen ver nield. Een ander Duitsch gevechtsvliegtuig dat reeds tevoren met succes een haven in Zufd-Engeland had aangevallen, beschoot op den terugtocht met goede uitwerking een ge- schutstelling aan de Britsche kanaalkust Hetzelfde vliegtuig deed kort daarop in duik vlucht een aanval op een groot koopvaardij schip in het Kanaal. Sinds de vroege avonduren van Maandag waren weer sterke Duitsche gevechtsforma ties in den aanval op Londen en andere steden in Engeland. Terwijl de aanvallen op Londen zonder oponthoud voortduurden, deed een kleine formatie Duitsche bommenwer pers een aanval op een troepenkamp in Zuid- Engeland. De aanval had groot succes. Alle bommen waren goed gericht. In duikvlucht werd het kamp ook met machinegeweervuur bestookt. Er ontstonden groote branden, die tot midden in het Kanaal te zien waren. Svenska Dagbladet bevat een eigen bericht uit Londen over de jongste Duitsche bom aanvallen. Daaruit blijkt, dat de aanvallen van Maandag de hevigste geweest zijn, die Londen ooit beleefd heeft. De Duitsche ver- geldingsaanvallen waren zeer uitgebreid ge weest en werden bevorderd door het heldere maanlicht. Vijandelijke vliegtuigen wierpen Maandag niet alleen bommen op Londen maar ook op het Zuiden, Zuidoosten en Cen trale deel van Engeland. Niet minder dan 36 districten van Groot-Londen waren gisteren aan de vergeldingsaanvallen van het Duit sche luchtwapen blootgesteld. Bovendien zijn twintig buitendistricten door Duitsche bommenwerpers gebombardeerd. In het middelpunt van de andere aanvallen stonden weer Liverpool en andere havenplaatsen aan beide zijden van de Mersey. De verliezen zijn groot. De buitengewoon sterke uitwerking van de Duitsche bommen wordt geschilderd door beschrijvingen over verwoestingen van ge bouwen, die als met messen stukgesneden met den grond gelijk gemaakt werden. Joseph Laird, medewerker aan het Ameri- kaansche weekblad Time, die Zondag op doorreis naar Berlijn, waar hij een bureau van de Time wil openen, in Japan is aange komen, heeft in een persgesprek verklaard, dat hoewel er weinig gesproken wordt over de mogelijkheid van een oorlog tusschen Japan en de Vereenigde Staten, omdat het Ameri kaansche volk zich ertegen verzet betrokken te v/orden bij de kwesties van het Verre Oosten, de Japansch-Amerikaansche betrek kingen toch steeds slechter zullen worden, als gevolg van de verscherping der door Washington gevoerde politiek. Amerika vreest, aldus Laird, dat Japan, tot wanhoop gedreven door de Amerikaansche embargo's, bezit zal nemen van Nederlandsch-Indië, waarna Japan zou kunnen weigeren aan de Vereenigde Staten tin en rubber te verkoo- pen, grondstoffen welke van essentieel be lang zijn voor de Amerikaansche bewape ning. De Ver. Staten zijn vastbesloten, zoo besloot Laird, de Zuidwaarts gerichte poli tiek van Japan tegen te gaan. Als middelen om deze politiek te sluiten noemde Laird de Amerikaansche leeningen aan de regeering van Tsjoengking en het oproepen van de Amerikaansche vlootreserves. Het A.N.P. meldt uit Kaboel: Zondag heeft het executieve comité van het Pan-Indisclie Congres, in Wardha het plan van Gandhi voor de burgerlijke ongehoor zaamheid aangenomen. Hoewel voorloopig slechts twee personen opdracht werd gegeven, gehoorzaamheid te weigeren aan de Engelsche heerschers en zoodoende te riskeeren in een Engelsche gevangenis geworpen te worden, acht men dit nieuwe besluit van het Congres daarom van zoo groote beteekenis, omdat de Mahatma totdusverre, ondanks den zwaren druk van zijn aanhangers, steeds geweigerd heeft naar het wapen van de burgerlijke on gehoorzaamheid te grijpen. Goed ingelichte kringen zijn van meening, dat dit eerste be sluit een proefballon van Gandhi is. Op welk tijdstip Gandhi het sein zal geven, waarop de burgerlijke ongehoorzaamheid tot over het geheele land zal worden uitgebreid, hangt af van de ontwikkeling van dit weigeren van ge hoorzaamheid. In kringen der nationale Hin does heeft dit besluit van Gandhi groote vreugde veroorzaakt en thans wint de meening veld onder hen, dat in de naaste toekomst nieuwe verstrekkende besluiten zullen worden genomen, die totdusverre, als gevolg van de voorzichtige houding van den Mahatma, tegen den wil van den radicalen vleugel der natio nale Hindoes achterwege zijn gebleven. Zij wijzen op de twee besprekingen, die Gandhi onlangs met den Engelschen vice-koming voor Indië, Lord Linlithgow, heeft gehad en ver klaren thans definitieve bewijzen te hebben, dat de vice-koning de gematigde en rechtvaar dige voorstellen, van den Mahatma van de hand heeft gewezen, zoodat de Hindoes met nationaal bewustzijn niets anders overblijft, dan met het inzetten van hun leven voor de door Engeland geweigerde vrijheid te strijden. Een onbekend gebleven dader heeft Maan dagavond in het onder Japansche bezetting staande deel van Sjanghai een aanslag ge pleegd op Japansche officieren, zoo meldt een Japansoh communiqué. De dader loste op eenige in een dienstauto rijdende officieren een scho' dat den Japan- schen chauffeur licht verwondde. Japansche soldaten namen terstond uitgebreide maat regelen en sloten o. a. alle bruggen over de Soetsi ou-kreek. De Japansche overheid neemt het geval, in verband met vroeger gepleegde aanslagen, zeer ernstig op. (D.N.B,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1