LAATSTE BERKHTEH Engelsche bommen op het oude Westen te Rotterdam Burgerlijke Stand SCHIEDAM PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 21 OCTOBER PAG. 5 Het complex van Het r.k. weeshuis aan de Westkruiskade getroffen De gewonden In het Noord-Oosten Een groote rOVGQ® in het weeshuis Ervaringen in het meisjeshuis Pastoor G. H. Hubens f Kapelaan P. Vollebregt Suze Groeneweg t Grenswijziging tusschen Rotterdam-Schiedam Theelicht sticht brand DE GEMEENTELIJKE WONING- DIENST IN 1939 De luchtactie boven Nederland Zes dooden te Monster Een kind bij bominslag gedood De betwiste baby De familie Van der W. ziet van beroep in cassatie af 1000 kg thee gestolen Benoemingen In het bisdom Haarlem Suiker, zeep en raapolie Lijk van onbekenden man opgehaald Inbreker bij zijn werk gestoord Voorkoming van ongeregeld heden bij colportage In Den Haag een colportageverbod Rijksmaarschalk Göring boven Nederland De besprekingen te Batavia Kobajasji terug naar Tokio Ongeluk of misdaad? Gisteravond om half negen zijn En gelsche bommen terecht gekomen op het oude Westen van Rotterdam nabij den Westersingel en de West Kruis kade, waardoor zeer aanzienlijke ma- terieele schade is aangericht, terwijl eenige menschen zwaar en een aantal licht is gewond. Drie bommen kwamen terecht op het complex van het St. An- toniusgesticht aan de Westkruiskade no. 12, en wel op het gedeelte, waarin het r.k. weeshuis is gevestigd. In dit weeshuis werd groote schrik en ont steltenis verwekt, eenige lokaliteiten, waarin zich vele kinderen bevonden, werden ernstig beschadigd en het mag dan ook wel een wonder heeten, dat hier geen kinderen zijn gedood. Wel is er een /ianlal licht gewond. Voorts werden eenige menschen zwaar ge wond op den hoek van de Kruiskade en den Westersingel, waar een bom terzijde van den rijweg een groot gat in den grond sloeg. Toen de bommen neerkwamen was het™ bovengenoemd stadsdeel, zooals altijd op dagavond om half negen, zeer druk °p s Het was een heldere avond met vee^ zoodat moet worden aangenome Zittend» van de V.rbïSeS Stad goed konden or onbekommerdheid, is dan ook de --^tn naar omlaag heb-' ^worpen- Militaire doelen werden, zoo als u!t het bovenstaande blijkt, niet geraakt; deze zijn hier in de buurt ook niet te vinden. Een groot geluk is het nog geweest, dat er geen voltreffers vielen, hetgeen de inzittenden der Engelsche vliegtuigen zeker niet in de hand hadden. De bommen op het wees-huis complex vlogen rakelings langs gevels en kwamen terecht op dè ™nenplaats en in de zang langs het complex. Aan deze omstandig heid is het dan ook.te danken, dat er geen groot aantal slachtoffers valt te betreuren. Een der bommen, die in de gang langs ket weeshuis viel, vernielde ernstig den ach terkant van het pand Westersingel no. 10, het vroegere kinderziekenhuis, waarin thans de politie-opleiding ts ondergebracht. Er waren eenige mannen in dit pand, maar deze zijn er zonder kwetsuren afgekomen. In het weeshuis werd ernstig gewond de 13-jarige jongen M. v. 't Zant, die met scheur monden aan de beenen in het hospitaalschip In de Leuvehaven is opgenomen. Voorts wer den zeven kinderen in het weeshuis geraakt, die door den geneesheer der inrichting zijn behandeld en daarna niet in een ziekenhuis behoefden te worden opgenomen. De bom, die terzijde van den rijweg op den ■Qoek van den Westersingel en de Kruiskade en diep gat in den grond sloeg, verwekte een panische angst onder de vele zich op straat bevindende menschen. Er vielen hier drie zwaar gewonden, de 22-jarige verpleegster J. H. de Beer en de 22-jarige verpleegster W. H Remijn. beiden van het ziekenhuis Berg weg die met ernstige wonden aan de beenen in dit ziekenhuis zijn opgenomen, en de 30- iariee mevr. Oskamp v. d. Meer, wonende in de Meubelstraat, die met ernstige wonden aan rug en armen in dit ziekenhuis is op genomen. De G. G. G. D verbond ter plaatse Sfe Ucht gewonden, terwijl nog eenige andere e npIU 8T nchte kwetsuren naar dok- menschen zich met licme verbinden. toren begaven, om zien 1 De krantenkiosk op den hoek vari den Dier gaardesingel en Kruiskade liep op. Voorts zijn vrijwel alle rui e huizen aan den Westersingel tusschen de West-Kruiskade en het houten bruggetje over den singel vernield, o.a. ook die van caie Tivoli-West en van het daarboven gevestigde hotel Union. Van een tramwagen van lijn 5 braken ae ruiten, zonder dat hierdoor, afgezien van eenige lichte schrammen, onheil werd aan gericht. Vier bommen zijn voorts neergeworpen op net Noord-oostelijk stadsdeel langs de Rotte. Deze hebben gelukkig weinig schade aange richt. Op den hoek var de Linker Rottekade en Kerkhoflaan vernielde een bom een woon schuit, welke nog maar net door zes men- orhen was verlaten, -.en andere woonschuit werd zwaar beschadigd. De bommen, die op het complexvander^. wees- en armhuizen aan de West-Kruiskade of in de directe omgeving daarvan neergeko men zijn, hebben een ware ravage aangericht. Zooals gezegd, zijn er in 'totaal vier projec tielen door den Engeischen vlieger geworpen. Het eerste kwam terecht op de binnenplaats van het weeshuis, in de onmiddellijke nabij heid van den vleugel, waarin het meisjeshuis is ondergebracht. De veranda van dezen vleu gel werd over een g g e®xte weggeslagen, de ramen werden nag g e uit de spon. ningen gedrukt en in de laaien en de gangen van het meisjeshuis kwamen Platends vrij wel geheel naar beneden. Erheen«hte hier dan ook een troostelooze ruïne g r°ken ruiten, meubelen, van bergen puin en ver- Twee bommen zijn voorts terecht gekomen in de gang, die van de West-Kruiskade ai loopt langs de R.K. wees- en armhuizen die een afscheiding vormt van de huizen aan den Westersingel. Eén van deze twee bommen heeft den steenen scheidingsmuur getroffen en over een afstand van naar schatting tien meter finaal weggeslagen. Aan dezen kant van het weeshuis heeft de muur door de rondsprin gende scherven veel schade geleden en er is nagenoeg geen ruit heel gebleven. Ook aan den achterkant van de huizen aan den Wes tersingel zijn tallooze ruiten vernield, waartoe trouwens het ontploffen van de andere bom ter plaatse het zijne heeft bijgedragen. Deze tweede bom is neergekomen aan den achter kant van het gebouw aan den Westersingel, waarin despolitieopleiding gevestigd is. Dit laatste pand is, evenals het meisjeshuis van het' St. Antoniusgesticht, ernstig getrof fen. Deuren en ramen zijn weggeslagen en op sommige plaatsen zijn de muren en het hout werk ontzet. Ook hier een ware ruïne van glas, puin en heut. Vanochtend was men in het gebouw al weer naarstig aan het werk om de verschillende lokalen, %oor zoover dat mogelijk is, bei jonbaar en voor de voortzet ting van het politie-onderwijs geschikt te maken. Toen gisteravond omstreeks half negen de bommen werden afgeworpen, waren, zoo ver namen wij, in den eenen vleugel van het weeshuis den vleugel, die het zwaarst ge troffen is de meisjes juist in de recreatie, hetgeen wil zeggen, dat zij in spelletjes of lezen ontspanning zochten. De bom, die op de binnenplaats vlak bij het meisjeshuis terecht kwam, drukte de ramen uit de sponningen en wierp een gedeelte van de veranda op de tafels in het ontspanningslokaal. Bovendien kwamen hier en in de andere ruimte de pla fonds naar beneden, Begrijpelijkerwijs heerschte er onder de meisjes in de eerste oogenblikken een groote consternatie. Geluk kig keerde de kalmte echter spoedig weer te rug, waartoe het feit, dat er slechts eenige lichtgewonden waren, uiteraard het zijne bij droeg. Nadat de eerste schrik een beetje ge weken was, bleek, dat zeven meisjes licht ge kwetst waren en ter plaatse geholpen konden worden. Een jongen was er met een flinke snijwond wat ernstiger aan toe en moest naar één der hospitaalschepen worden overge- Van verschillende kanten heeft het wees huis terstond na de gebeurtenissen spontane hulp ondervonden. Er meldden zich eenige dokters en verpleegsters aan, die de lichtge wonde meisjes hebben verbonden. Ook het personeel van den Geneeskundigen dienst heeft zich van zijn beste zijde doen kennen, vooral waar het er op anakwam de zieke oude menschen uit den tegenovergelegen vleugel van het gebouw, waaruit ook alle ruiten ge slagen waren, weg te halen. Deze menschen, f ih getal, zijn gisteravond en in den loop -"den nacht allen' naar het St. Franciscus gasthuis overgebracht, omdat de ziekenzaal van het gebouw aan de West-Kruiskade vrij wel onbewoonbaar geworden was. Leidsters van de Vrouwelijke Jeugdbeweging bidden gezamenlijk voor zijn Zielerusl Gelijk tevoren was aangekondigd, hield de Vrouwelijke Jeugdbeweging van het District Rotterdam gisteren haar driemaandelijkschen dag voor Cirkelleidsters, waarvan het pro gramma nog geheel in overleg met Pastoor Hubers, als actieven en altijd-geïnteresseerden Districts-Commissaris, was vastgesteld. Toen het droeve berioht van het noodlottig ongeval ontvangen werd, verwekte dit bij de leidsters van de Vrouwelijke Jeugdbeweging groote verslagenheid. Bij de Centrale Leiding van Rotterdam stond van het eerste osgenblik af vast, dat het geheel in den geest van Pastoor Hubers zou zijn, de leidstersdag tooh te doen plaatsvinden. Er werd echter besloten het program zoo danig te vereenvoudigen, dat de aanwezige leidsters, die alle plaatsen van het dristrict vertegenwoordigden, in de gelegenheid ge steld zouden zijn, een laatste groet aan hun Districts-commissaris te brengen en gezamen lijk voor zijn zielerust te bidden. Daarom verzamelden allen zich tegen drie uit in Se parochiekerk te Rhoon, waar, na de Hogmis het stoffelijk overschot van Pastoor Hubers was pgebaard. Vanaf dat oogenblik ook hadden twee Cirkelleidsters, tewee Gid- senleidsters en twee Sportleidsters beurteling met omfloerste vlaggen aan weerzijden vxan de baar de eerewaoht betrokken. Tegen drie uur voegden zich bij de 80 Cir kelleidsters de Gidsenleidsters, bestuursleden van het Sportbureau, leden van het Rotter - damsohe Graalkoor en vele leden van de ver schillende afdeelingen der Vrouwelijke Jeugd beweging in Rotterdam en omstreken, zöodat de kerk geheel gevuld werd. Te drie uur precies begon het gezamenlijk gebeld, dat bestond uit fragmenten van het „Koninklijk Paaschkruis", liturgiscse gebeden der Overledenen, afgewisseld door het zingen van „Attende Domine", „Media Vita"- „Dies Irae" en „In Paradisum". Met het Pionierslied, waarvan de tekst zoo geheel toepasselijk was op den overleden Districts-Commissaris, werd besloten. Hier- naa defileerden allen langs de baar. Benoemd lot pastoor te Hoogkarspel. Door Z. H. Exc. den Bisschop is benoemd tot pastoor van Hoogkarspel de weleerwaarde heer P. Vollebregt, die gedurende jaren als kapelaan verbonden was aan de St. Hilde- gardiskerk alhier. Kapelaan Vollebregt, die zich ook te Rotterdam heeft doen kennen als een ijverig werker, was o.m. vice-praeses van de St. Josephs Gezellen, directeur van de H. Familie, afd. vrouwen en vice-president van het t zangkoor. Als voorzitter van het feestcomité bij heit gouden feest der St. Hil- degardisparochie heeft hij zich in den laatsten tijd bijzonder verdienstelijk gemaakt. Als typische bijzonderheid moge vermeld worden, dat kapelaan Vollebregt thans als Pastoor vertrekt naar de parochie, welke door den tegenwoordigen herder van de St. Hilde* Sardis, Pastoor P. C. Konijn, is gesticht. Zaterdag is te Barendrecht, 65 jaar oud, overleden mejuffrouw Suze Groeneweg, oud- hd van dc Tweede Kamer, van den gemeente raad van Rotterdam en van Prov. Staten van Zuid-Holland. WMafgl Met ingang van 1 Januari 1941 De gemeente sloot in 1938 met de gemeente Schiedam een privaatrechtelijke overeenkomst tot wederzijdsche overdracht van gronden, enz. Deze grondovereendracht hield verband met een door beide gemeenten gewenschte grenswijziging, teneinde een doelmatiger ver kaveling van bouwgronden te verkrijgen dan bij het tegenwoordige grensbel^sp mogelijk zou zijn. Nadat op deze overeenkomst de goedkeuring van Gedeputeerde Staten was verkregen, is door dit college aan B. en W. verzocht, om in overleg met hun ambtenooten van Schie dam voor de grenswijziging een voor-ontwerp op te maken. In overleg en algeheele over eenstemming met B. en W. van Schiedam zijn daarna de bepalingen betreffende de grens wijziging opgesteld. Aangezien als gevolg van de bijzondere omstandigheden, waarin de ge meente Rotterdam verkeert, de behoefte aan bouw- en industrieterrein zeer urgent is ge worden, heeft het college aan Gedeputeerde Staten verzocht om te bevorderen, dat de grenswijziging tot stand wordt gebracht met toepassing van de in het Verordeningenblad onder no. 79 opgenomen derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk ge bied. Van Gedeputeerde Staten is daarop het be richt ontvangen, dat de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van binnenlandsche zaken, zich bereid heeft ver klaard zijn medewerking te verleenen aan het plan tot wijziging van de grenzen tusschen Rotterdam en de gemeente Schiedam, volgens het door beide gemeentebesturen gezamenlijk opgemaakt voor-ontwerp. Naar de meening van den secretaris-generaal zou deze grens wijziging met ingang van 1 Januari 1941 kunnen worden bevorderd. Gedeputeerde Staten hebben B. en W., onder mededeeling, dat de benoeming van commissiën uit de ingezetenen achterwege dient te blijven, uitgenoodigd het voorontwerp aan het oordeel van den raad te onderwerpen en hun vóór 1 November a.s. van het resul taat daarvan mededeeling te doen. Aangezien op het bij de grenswijziging betrokken gebied geen personen gevestigd zijn, kan het voor ontwerp zich tot zakelijke aangelegenheden beperken. Gisteravond omstreeks half tien is, doordat in een electrisch theelichtje kortsluiting ont stond, brand uitgebroken in de woning van M. Benard aan de Korte Kade 107 te Rotter dam. Het vuur werd met de emmerspuit van de blokbrandweer van blok 6, wijk 3b ge- bluscht onder leiding van assistent-blokhoofd A. v. d. Hulst. Later namen geaffecteerden van slangenwageri 4 onder leiding van onder brandmeester Meenhorst en hoofdman van Sillevoldt het blusschingswerk over. De slangenwagens 5 en 6 waren eveneens aan wezig evenals de Gereedschapswagen no. 1, welk materieel echter geen dienst heeft be hoeven te doen. Diefstallen, inbraken, enz. Gisteren is aangehouden A. C. de W. uit Schiedam die op het terrein van Wilton- Fijenoord, ten nadeele van G. K. uit een hut aan boord van een schip een bankbiljet van 10 had gestolen Hij heeft bekend en is in het hoofdbureau in bewaring gesteld. Aangiften van 19 October. BEVALLENN. VisserHouweling, z.; A. P. de Jongv. Netten, z.; M. v GelderenSchouten, d.; A. M T. Etiennev.d. Weghe, z.; D. v. Blitters- wijk—Kagchelland, d.; L. KempWestenberg, d.; C. Vermeulen—v.d. Korput, d.; X. Pladdetin 't Veld, z.\ J. Koops -Murk, d.; J. Boekhout—v. Hof- ten d.; .1. Schickentanz—v. Oijen, z.; K. v.d. Wiel Pruissen, z.; E de Jong—Tijl, d.; N. M. Braams Ivens, z.; M. G. J. Wiersrnav.d. Ploeg, d.; M. v.d. BruggeMaaslanu, z P. A. v. DorpHollen- berg, d.; E. W CreemersBeitschat, levenl. zoon; H. M. de Leeuw—v.d. Kasteelen, levenl. zoon. OVERLEDENJ. Breedveld, wedr. v. S. Feljnen- buik, 73 jG S. Ockeloen, wed. van W. H. van Berkel, 88 j.; K B ..st, ongeh. man. 18 j.; C. Groos. dochter, -3 M. A. Jansen, vrouw v. M. Demmers. 75 j., J J. Zinde1, wedr. van S M. S. Durivou, o3 j.; J T. Jobse, wed. van A v. Bren- kelen, 87 M J. Gerhardt, doenter, 13 u.; J. P. Huussen, we va: G Schippers 78 i W J v. Reener mm J i. d Pluljm, 58 j.; H. van Kooij, wedr var A. H. Baggerman, 81 1.; J. G. C. Barnouw vrouw van J. W. immermans. 51 j.; C. Vogelezang man v. A. Wtggers. 85 1.; A. Beckmann, man v. A. van Gent. 67 j.; J. M. Kooijman. vrouw v. A Klompenhouwer, 68 j.; R. Noordermeer, man v. N A v. Leenen, 68 J.; A. v. Klinken man v. M. Blokland, 51 J. (Foto N. R. C.) Suze groeneweg werd opgeleid tot onder wijzeres, in welke functle ?ij tot 191g werk_ zaam is geweest. In dit jaar werd zij als Tweede Kamerlid voor de S.d.a.p. gekozen zij was de eerste vrouw die haar intrede in het parlement deed. Negentien jaar achtereen is zij Kamerlid geweest, en twaalf jaar> van 1919 tot 1931, lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. In 1919 werd zij ook lid van Prov. Staten van Zuid-Hollaand. In de S.D.A.P. heeft zij verschillende bestuursfunc ties bekleed. Zij was ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De begrafenis is Woensdagmiddag om twee uur op de begraafplaats Crooswijk te Rotter dam. 1 Het jaarverslag van den gemeentelijken woningdienst is verschenen. Wij ontleenen daaraan het volgende: In het personeel is in 1939 geen verandering gekomen. Het toezicht op de uitvoering van bouwwerken werd regelmatig uitgeoefend. Op de naleving van de bepalingen der verorde ningen en wetten, alsmede op de aan de aan de vergunningen van B. en W. verbonden voorwaarden werd toegezien. Voor zoover kan worden nagegaan werden de verschillende voorwaarden steeds nagekomen- Het onderzoek naar eventueele huurveran- dering van pl.m. 980 z.g. representatieve wo ningen in deze gemeente geschiedde weder om door een intellectueeie werklooze in de maanden Juni en December, onder controle van den gemeentelijken woningdienst. Hierbij is gebleken, dat geen belangrijke veranderin gen in de huurprijzen der woningen zijn voor gekomen. De woningkartotheek werd zoo nauwkeurig mogelijk bijgewerkt met de gegevens van het bouwtoezicht. Nieuwbouw, verbouw, afbraak, samenvoegingen en splitsingen werden even eens geregistreerd. Er werden in 1939 door B- en W. 12 bouw vergunningen verleend voor den bouw van 110 woningen. Voor verbouw van woningen werden 9 vergunningen verleend. In totaal kwamen 199 woningen gereed. Door woning splitsing, verbouw, afbraak, verandering van bestemming e.d. verminderde dit aantal per saldo met 58 woningen. De woningvoorraad vermeerderde met 141 woningen. Door B. en W. werden voorts nog vergun ningen verleend voor het bouwen, verbouwen of inrichten van: een benzine-vulstation aan de Nieuwe Haven, en een dergelijke inrichting aan de Lange Nieuwstraat, een schoolge bouw aan de Buys Ballotsingel, een laborato rium aan de Brugmanstraat, een wachthuisje aan den Vlaardingerdijk, de Rehobothschool aan de Tuinlaan, een café-restaurant aan de Julianalaan, een melkcentrale aan de Kethel- straat. Voorts werd vergunning verleend voor het maken van een betonvloer in de R.K. Kerk aan de Nieuwe Haven. Voor het stallen van automobielen werden 22 vergunningen verleend. Voor werkzaamheden van kleinen omvang werden 102 vergunningen afgegeven. De totale opbrengst van legesgelden van de uitgereikte bouwvergunningen bedroeg 1864.65. De opbrengst aan legesgelden van de z.g. kleine vergunningen bedroeg 148-50. Er werden 524 vergunningen afgegeven voor het gebruik van gemeentegrond. De totale op brengst was 2826.80. Voor aanvragen om vergunningen of verlof werden 2 opmetingen verricht. Ingevolge de bepalingen van de electromo- torenverordening werden in 1939 11 vergun ningen verleend. Er werden 6 woonwagens en 5 woonschepen geschouwd. Er werden 24 vergunningen verleend voor de hinderwet voor opgerichte bedrijven en 8 voor uitgebreide bedrijven. Er werd 27 maal een onderzoek ingesteld naar de hechtheid van gebouwen of onderdee- len van gebouwen. Hierbij bleek, dat in ver schillende gevallen het gevaar voor instorting niet denkbeeldig was. In deze gevallen werd de eigenaar door het gemeentebestuur aange schreven de noodzakelijke voorzieningen te treffen, waaraan steeds gevolg werd gegeven. Het aantal huwelijken in 1939 was 596.. Het aantal gezinnen, dat zich hier vestigde was 518 en dat vertrok 663. De toename der woningbehoefte was 297. Het bevolkingscijfer was per 31 December 1939 62,679. Het woningaantal op 31 December 1939 was 15,884. De netto-ve-meerdering in 1939 bedroeg 141. Het aantal gezinnen was 15,986, zoodat het tekort 1P2 woningen bedroeg. De gemiddelde woningbezetting is 4.03 en de ge middelde gezinssterkte is 3.93- DE SCHOOLTUINTJES WEER GESLOTEN Zooals ieder jaar heeft ook Zaterdag weer de gebruikelijke sluiting plaats gehad van de school-" en werktuinen. De tuintjes zijn dit jaar bijzonder goed be zocht. Er is met animo gewerkt, zelfs in de Meidagen. Er is dit jaar weinig verloop ge weest. De producten deden het zoo goed als allen uitstekend, De bloemen deden het schitterend. De voornaamste producten, die geteeld werden, waren: boonen, spinazie, koolsoorten, andijvie, aardappelen en radijs. De bloemen waren in de meeste gevallen afrikanen, leeuwenbekken, dahlia's en chry santhen. Een der bestuursleden, de heer C. Krebbers, deelde den kinderen mee, dat de heer Germe- raad, die andere jaren altijd de sluiting ver richt en de prijzen uitdeelt, door ziekte dit jaar hiervan af moest wijken. In zijn plaats werden de kinderen nu toegesproken door den heer J. Penning. Deze wees er op, dat alles wat gegroeid is op de tuinen, meegeno men mocht worden en dat is ditmaal veel geweest. Allen hebben aan de producten hun beste zorg besteed. Met de hoop u-itsprekend dat volgend jaar allen mog enterugkomen om met dezelfde liefde en animo de tuintjes te bewerken en een driewerf hoera voor den heer Germeraad besloot spr. Hierna werden de prijzen uitgedeeld, die als volgt werden toegekend: Groep 1. 1 M. Lohman, 2 J. Baron, 3 F. Bakker. Groep 2. 1 R. v. Kastoren, 2. C. V. Dijk, 3. R. Swartjens. Groep 3.-1 M. Hemmenga, 2 A. Reedijk, 3. T. Landman. Groep 4. 1 J. Westermeyer, 2 P. Paulussen. Groep 5. 1 G. Gerlagh, 2 D. Lagarde, 3 M. Molendijk. Tuinman Landman werd met een kist siga ren verrast. ZILVEREN JUBILEUM Zaterdag j.l. herdacht mej M. Berkelaar den dag, dat zij 25 jaar lid was van de vereeni- ging van de H. Maagd. Vele jaren heeft zij als penningme^stersesse vruchtbaar werk ver richt voor behoeftige zieken en kraamvrou wen. Met een H. Mis, gezamenlijke H. Com munie en een_ intiem ontbijt is deze gebeurte nis op bescheiden wijze herdacht. ZILVEREN ZANGERSJUBILEUM. Gisteren herdacht de heer C. J. v. d. Klink den dag, waarop hij voor 25 jaar toetrad als lid van het zangkoor „In Honorem Dei". In de Hoogmis» die uit dankbaarheid werd opgedragen, zong het versterkte zangkoor op uitstekende wijze de Magdalena-M 's van Loots. Na de H. Mis werd het „Jubilate" van Aiblinger gezongen. Na de H. Mis werd de jubilaris in de Pastorie toegesproken door den voorzitter, den zeerearw. he.er pastoor L. A. Meijer O. P., die hem de medaille voor 25-jarigen trouwen dienst overhandigde. Vervolgens sprak de vice-voorzitter, de heer J. C. Breve, en deze liet zijn woorden vergezeld gaan van een schilderij. Van 1 tot 3 uur 'had in het Parochiehuis aan de Lange Haven een receptie plaats waar velen ge bruik maakten van de gelegenheid den jubi laris -geluk te wenschen. Er waren veel bloemen en schriftelijke be wijzen van belangstelling. NIEUWE BOEKHANDEL. In het pand Burgemeester Knappertlaan, hoek Warande, heeft de -heer A. van Duin hoven een boek- en kantoorboekhandel ge opend. De winkel maakt een keurigen indruk en bevat een ruime collectie kantoorartikelen en goedverzorgde lectuur voor jong en oud. Achter den winkel bevindt zich een kantoor tje. Twee ruime étalages met een keur van artikelen bekronen het geheel. Deze zaak is zeker een aanwinst voor het Westen. GESLAAGD Bij de Zaterdag j.l. te Den Haag gehouden examens door de Federatie „Groote" slaagden o.a.: voor Kantoor-stenograaf Nederl. 130 lg. mej. N. Rosman en de heer J. de Ronde: voor Kantoorstenograaf Duitsch: de dames T. v. d. Moezel, L. Akkerman, A. Brouwer, I. v. Pelt; voor Kantoor-stenograaf Fransch: mej. B. van Woerkom. Alle candidaten werden opgeleid aan Insti tuut Odé. AANRIJDING Doordat de rijweg gedeeltelijk werd ver sperd door twee naast elkaar rijdende car riers, werd Zaterdagavond de voetganger T. B. uit Rotterdam in de Lange Kerkstraat aan gereden door een wielrijdster. Hij kwam tegen een der beide carriers terecht, tengevolge waarvan hij aan het hoofd werd verwond. Nadat hij in een nabijgelegen winkel was binnengebracht en was verbonden, kon hij zich naar zijn woning begeven. VECHTENDE REIZIGERS Zondagavond te omstreeks acht uur ont stond op het station alhier een vechtpartij tusschen een aantal inwoners van Delft, waarbij de 39-jarige J. H. V. uit Delft ern stig aan het hoofd werd verwond. Nadat hij was verbonden, is hij door de politie naar zijn woning overgebracht. De dader is onbekend; V., die eenigszins onder drankinvloed ver keerde, kon zelf niet verklaren, wie hem heeft mishandeld. Gisteravond heeft een Engelsch vliegtuig drie bommen afgeworpen boven Monster in het Westland. Twee bommen kwamen neer in het open veld, waar zij weinig schade aan richtten, doch de uitwerking van de derde bom was verschrikkelijk. Deze ontplofte op den Haagweg ter hoogte van de oude be graafplaats, waar juist een groot aantal men schen een avondwandeling maakte, terwijl uit de richting Den Haag een bus van de W. S. M. naderde. Door de ontploffing werden zes menschen op slag gedood en drie zwaar gewond. Ver scheidene voorbijgangers liepen nog minder ernstige kwetsuren door bomsplinters op. In de bus zat o.a. de 15-jarige mej. J. W in 't Veen. Zij werd door een scherf zoodanig getroffen, dat zij ter plaatse overleed. Voorts werden gedood de 25-jarige M. H. Metema, de 18- jarige C. Reus, de 22-jarige B. v d. Meer, de 20-jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Schellevis. Zwaar gewond werden de 25-ja- rige D. Wijnand, de 19-jarige A. H. v. Kem pen en mejuffrouw G. W. Holkenborg. Bij de heerschende duisternis ontstond een groote verwarring. De buschauffeur behield zijn tegenwoordigheid van geest en wist zijn voertuig aan den kant van den weg te plaatsen. Uit het dorp naderden al spoedig politie, doktoren, leden van de E.H.B.O. en het Roode Kruis, die den slachtoffers, voor zoover noo- dig, eerste hulp verleenden. De licht gewon- den konden na verbonden te zijn naar hun woningen worden gebracht. De zwaar gewon den werden naar het ziekenhuis te 's-Gra- venhage vervoerd. Er is verder veel materieele schade aange richt, o.a. in een boomgaard en in druiven- kassen. Het A.N.P. meldt: Vannacht wierp een Engelsch vliegtuig bommen uit boven Oirschot. Een brandbom sloeg door het dak van de woning van den heer Coppens en kwam terecht op het bedje van een 3%-jarig meisje. Het kindje werd op slag gedood. De bom kon onschadelijk wor den gemaakt. Van de uitspraak, welke het Haagsche Ge rechtshof op 30 September deed in het proces om den baby, waarvan het bezit na de ver warring, ontstaan bij den bominslag in de Bethlehemkliniek te 's-Gr-venhage op 10 Mei j.l., werd betwist tusschen de families S. en v. d. W., bij welke uitspraak het vonnis van den president der Haagsche rechtbank, dat het kind aan de familie S. toewees, werd be vestigd, heeft alleen nog een beroep in cas satie opengestaan. Naar het A.N.P. thans ver neemt, heeft de familie v. d. W. van zulk een beroep afgezien. Dit geschil is dus voorloopig geëindigd. De familie van der W. is voornemens, de zaak op nieuw aanhangig te niaken wanneer het kind twee jaar oud zal zijn geworden en een erfe- lijkheidsonderzoek meer kans op succes zal hebben dan thans. BURGERLIJKE STAND •Geboren: Hendrika M., d. v. L. J. A. van Potten en J. de Koning, v. d. Elststraat 6; Maria, d. v. W. J. Wijzenbroek en A. M. Loch, Mariastraat 11. Overleden: C. Graafland, 68 j. wed. v. P. M. Both, Rembrandtlaan 23. Inbraak le Amsterdam In den afgeloopen nacht is er bij de firma Roelofs (in thee en koffie) op de Spuistraat te Amsterdam ingebroken..Gestolen is 1000 kg thee, ter waarde van 4000 en uit de brand kast (door verbreking van het letterslot) 35 biljetten van 10 elk. De thee schijnt op een bakfiets vervoerd te zijn. De daders drongen binnen door het dakraam van het aangrenzend perceel. De politie stelt een onderzoek in. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Beverwijk (O.L. Vrouw van Goeden Raad) den weleerw. heer L. H. Oudejans; tot pastoor te Hoogkarspel den wel eerw. heer P. C. Vollebregt, thans kapelaan te Rotterdam (H: Hildegardis). Bij een hamsteraar te Amsterdam in beslag genomen Rechercheurs van het politiebureau aan de Raampoort te Amsterdam, hebben bij een hamsteraar aldaar in beslag genomen600 pond suiker, 26 vaten zeep a 60 pond en 5000 liter raapolie. De suiker en zeep waren geborgen in een kelder in de Bethanie dwars straat en in een garage aan de Prinsengracht, de raapolie werd te Weesp in beslag genomen. Inlichtingen verzocht Uit de Gaasp onder Weesperkarspel is Vrijdagavond half 8 het lijk opgehaald van eèn circa 60-jarigen tongeren man met kalen schedel en grijzend haar, geen baard of knevel, lang ongeveer 1.65 m, eenigszins scheeve neus, slecht gebit, gekleed in donker grijs gestreepte broek, gemerkt A. C. en dito vest, jaeger lange onderbroek (merk Jansen en Til'anus), één zwarte sok (gemerkt J. O.), voeten behoorlijk verzorgd. De burgemeester van Weesperkarspel ver zoekt hun, die inlichtingen kunnen geven omtrent de identiteit van bedoeld lijk, zich onverwijld tot hem te wenden. Kleedjes op het grint om het geluid van voetstappen le dempen Wederom is in Weesperkarspel ingebroken, ditmaal in huize Schoonoord, bewoond door de familie Kreuger. De tot nu toe onbekende dader had voorzichtigheidshalve, naar later febleken is, over het grint in den voortuin leedjes gelegd, om het geluid van zijn voet stappen te dempen. .Een poging, om de voor deur te forceeren, mislukte, waarna hij aan de achterzijde van het huis een ruit indrukte. De man wist in de keuken te komen, doch het lukte hem niet om verder in het huis binnen te dringen, want toen hij de binnendeur trachtte te forceeren werden de op de boven- etage slapende bewoners wakker. Zoodra de inbreker dit bespeurde, nam hij de vlucht. Zijn buit bestond slechts uit een bedrag van ongeveer 1, dat hij in de keuken gevonden had. De gemeente-politie stelt een onderzoek in en heeft ook vingerafdrukken kunnen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De secretaris-generaal van het departement van justitie heeft, blijkens een buitengewoon politieblad, een aanschrijving gericht aan de procureurs-generaal, fgd. directeuren van politie, ter voorkoming van ongeregeldheden bij de colportage van bladen van politieke partijen of bewegingen. Voorkomen moet worden, dat colporteurs van verschillende richtingen naast of vlak bij elkaar hun bladen aanbieden. Verzocht wordt maatregelen te nemen, dat bepaalde standplaatsen bij uitsluiting worden toegewezen aan de colporteurs van een e paalde politieke partij of beweging, zoodat deze colporteurs zich op ten minste 300 meter afstand bevinden, waarbij rekening moet worden gehouden met bestaande usances, welke'als een soort verkregen recht kunnen worden aangemerkt, en voor het overige het systeem van afwisseling kan worden toe gepast. Verboden wordt op een standplaats met meer dan twee personen te colporteeren. Een volksoploop om en bij den colporteur moet terstond worden verspreid. Voor zoover dit nog niet is vastgesteld moet de colportage uiterlijk een half uur na zons ondergang zijn geëindigd. In verband met de vele wrijvingen, welke zich in Den Haag den laatsten tijd hebben voorgedaan op verschillende punten der s tusschen colporteurs van verschillende rich togen, heeft de politie thans een colportage verbod uitgevaardigd, aat Zaterdagmi g aldus meldt de Tel. Men had reeds eerder getracht een r g - lins? voor de colportage te treffen om de m cidenten van den laatsten tijd te voorkomen, doch blijkbaar heeft deze regelmg geen af- doende resultaten opgeleverd, zoodat thans tot een algemeen verbod is overgegaan. Rijksmaarschalk Göring heeft in verband met de door hem persoonlijk geleide actie van het luchtwapen tegen Engeland ook boven Nederland gevlogen. Hnicternis Hij heeft niet nagelaten, zelf bij duisternis enkele beschermingsmaatregelen en speciaal de verduistering in alle deelen van N^er^^' zoowel van het vliegtuig uit als na tusschen landingen te onderzoeken. Het resultaat van dezen onverwadhten vliegtocht en tusschenlandingen heeft aan de gestelde eischen voldaan. De houding van de desbetreffende Duitsche en Nederlandsche organen had de waardeering van den Rijks maarschalk en van den weermachtbeve heb- ber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. Naar uit Tokio aan het D.N.B. wordt gemeld zal minister Kobajasji, het hoofd van de Japansche delegatie, welke te Ba tavia besprekingen met de Indische regee ring voert, dezer dagen naar Tokio terug- keeren, om aan de Japansche regeering verslag uit te brengen. Man aan ernstige verwondingen overleden In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Tilburg een geval plaats gehad, waarvan men nog niet weet of men met een ongeluk dan wel met een misdaad te doen heeft. Omstreeks half twaalf werden de gemeente politie en de G. G. en G. D. ervan in kennis gesteld, dat zich in de Anna Paulownastraat een ernstig gewonde man bevond. Ter plaatse gekomen zagen de politieman nen in genoemde straat op het trottoir een man op een stoel zitten, die een ernstige bloe dende wonde aan het achterhoofd had. Het bleek te zijn de 33-jarige ongehuwde P. V. De G. G. en G. D. constateerde, dat de verwon ding van den man in hooge mate ernstig was. Nadat ter plaatse een noodverband was ge legd, werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. Daar aan gekomen diende de rector van het ziekenhuis, de zeereerwaarde heer v. Besouw het slacht offer nog het H. Oliesel toe, waarna hij korten tijd later aan de gevolgen overleed. De politie had inmiddels ter plaatse een onderzoek ingesteld. Een aantal menschen, die zich in gezel schap van den verslagene zouden hebben be vonden werden meegenomen naar het hoofd bureau van politie, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Uit de verschillende verklaringen heeft de politie nog niet kunnen opmaken, wat er gebeurd is. Het onderzoek wordt voortgezet. VIJF MINDERJARIGE JONGENS UIT ROTTERDAM TE BREDA AANGEHOUDEN Zij stalen drie fietsen en een kijker Door de politie te Breda zijn aldaar aange houden een vijftal jongens afkomstig uit Rotterdam. Toen een der jongens aldaar van een wagen wat appels wegnam, wat door een agent werd gezien werd hij ingerekend. Toen bleek, dat hij in gezelschap was van een vier tal kameraden, werden ook deze mee genomen naar het politiebureau, waar bij verder onderzoek bleek, dat de jongelui op avontuur uit waren. Zij hadden het plaa opge vat een reisje naar UI venhout te ondernemen. Per auto zouden zij trachten deze plaats te bereiken. Dit liep echter mis, omdat de weinige auto's die er nog rijden hun geen gelegenheid boden het voorgenomen uitstapje te maken. Toch zetten zij door en stalen te Rotterdam en IJsselmonde een drietal fietsen om zo hun reis voort te zetten. Ook een kijker namen zij mee, evenals wat mondvoorraad, die evenals de kijker gestolen bleken. Te Breda liep het, zooals hiervoor reeds is vermeld mis en thans zullen de avonturiers naar Rotterdam worden overgebracht. KOFFIE GESTOLEN Ten nadeele van C. B., wonende Méidoom- straat, is uit een bergplaats bij het station D.P. een partijtje koffie van 100 pond in pakken van een half pond gestolen. Door ver breking vaui een slot zijn de dieven in de bergplaats gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1