LAATSTE BERICHTEN Griekenland in oorlog met Italië .zrirasSSrs Hitler confereert met Mussolini PAG. 5 ROTTERDAM SCHIEDAM VOOREENGOEDE Hedenmorgen zijn Italiadnsche troepen gebied binnengetrokken Grieksch Rotterdamsche Gemeentepublicaties IR. J. E. F. DE KOK OVERLEDEN Burgerlijke Stand HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 28 OCTOBER PAG. 5 Het gouden jubileum der St. Hildegardisparochie Grootsche gift van de parochianen IK»?".?-Sollen Zijn vriend», KRUISHEER H. DE GRUYTER Pastoor F. J. Zantvoort O.F.M. De receptie De Rivièrahal in de Diergaarde Het glazen paleis zal de volgende maand worden opengesteld Keftinghandel Machinist van zijn tender gevallen Gevaarlijk spel in het puin ONDERZOEK NAAR INCIDENTEN Schiedam zonder gas Het officieele Grieksche Nieuwsagentschap publiceert een bood schap van minister-president Metaxas aan het Grieksche volk. In deze boodschap wordt gezegd, dat Italië hedenochtend van hem, den minister-president, de uitlevering geëjscht heeft van deelen van het Grieksche gebied en heeft medegedeeld, dat het zijn troepen om zes uur in den ochtend zou doen opmarcheeren om deze gebiedsdeelen te bezetten. Hij, Metaxas, heeft den Italiaanschen gezant verklaard, dat hij dit beschouwt als een oorlogsverklaring van Italië aan Grieken land. De boodschap van den minister-president besluit met een oproep tot den strijd. V. D. AREND De aankomst te Florence Aanslagen tegen Albaneesche posten De president van den Turkschen staat spreekt 1 November KETHEL i'Pi Pontificale Hoogmis opgedragen door Z.H. Exc. den Bisschop. Met grooten kerkelijken luister heeft gister, op het feest van Christus Koning, de paro chie van Sint Hildegardis, haar gouden jubi leum herdacht. Deze gewenkwaardige dag ■werd ingeluid met een Pontificale Hoogmis opgedragen door Z.H. Exc. monseigneur J. F- Huibers, bisschop van Haarlem. Het pres byterium prijkte voor deze gelegenheid in fen, ^an bloemen Monseigneur werd bij het H. Misoffer geassisteerd door den pas toor van de jubileerende parochie, A. P. C- 11 presbyter-assistens. Troondiakens 7 e oud-kapelaans der parochie de Z eer eer w. heeren J. Kerkvliet en A. de Boer. laken en subdiaken ad missam waren Pastoor p. Vollebregt en kapelaan H. Vrees- "wijk. De overige fncties werden waargenomen door pater Gijzen van Walenburg, rector A. Bernefeld, kapelaan S. Broerse, kapelaan S. v. Ravesteijn en den secretaris - van het Bisdom, den Zeereerw. heer Bank. De Hoogeerw. heer Deken van Rotterdam kanunnik J. W. van Heeswijk met de leden van het kerkbestuur had plaats genomen op het priesterkoor. Het koor van de St. Hildegardis-parochie zong onder leiding van den directeur den keer J. Lucas de Magdalena-mis van Ph. Loots, onder orgelbegeleiding van den heer K- Vissers. Toen de Bisschop het tot in e uiterste hoeken gevulde kerkgebouw betrad, "werd gezongen het „Ecce Sacerdos" van Dusch. -Vipi-s Na het Evangelie heeft monseigneur Hui Vanaf den preekstoel de geloovigenden; sproken naar aanleiding van de^tefc?^ geheele (Al zegt het, Koning ben Ik m^nseigneuri katholieke wereld, zoo zeide Christus lubelt vandaag op het 0nein- Koning, Die eindeloosgn wiens rijk. dig in macht en m «s zijn_ Hy is d,e dommen niet te °v. dp Heer der Heeren. Konina der Kon ggint' Hildegardis viert ech- De parochie Christus Koning, in verband met het feit, dat deze onmetelijke Koning hier op deze plaats vijftig lange jaren zoo vertrouwelijk en in tiem met de menschen is omgegaan, als waren zij Zijn huisgenooten. Het huis van God is een stuk van den hemel op aarde. Hier vertoeven zijn dienaren, die Hij deelgenoot heeft ge maakt aan Zijn Priesterschap, om de ge- loovigen te bemoedigen, te raden en bij te staan in alle moeilijkheden des levens. Iss er iemand in de wereld, z°° Z0Ln eH* als Hij, de God van het altaar? Door Zijn Sacramenten doet Hij de °ov atommen spreken de krepe 0nvergelijkeiijk niJ de dooden tot het ie familiariteit doo7erbazingWe^!pn aan Zijn Liefdedisch. Hij dn"? n^o» ons des te zekerder nl] doet dit alles oni hempl een Plaats te bereiden in den nemei. Het is led dat wij vandaag zoo vervolgde Monsoi^ onze dankbaarheid eens den vrij en* teugel laten en het verheugt mij tp zijn, omringd door de pries ters ^-m dierbaar zijn. Rond den troon van r J Yon de priesters, die onder u hebben od Jube zoovele heilige zielen, die Hem gewerk leeren kennen. Zoo jubelen hemel en6" aarde om de liefde, die onze Koning Christus in deze vijftig jaren heeft verspreid in deze parochie. Laten wij onze dankbaarheid toonen, zoo eindigde Monseigneur, door Hem te blijven ^teïien eA voor Hem te blijven strijden, in ^rbied voor het gezag en in liefde, geduld eu verdraagzaamheid voor elkander. Wat e °°k moge gebeuren in ons leven, wij zijn van Christus vincit, Christus icgoa werd het H- Misoffer voortgezj, da. werd besloten met het „Jubilate Van H Dusch. Prior van het moederklooster ..St. Agatha Door zijn Overheid is de Kruisheer H..de Gruyter, kapelaan der het in Vreewijk, benoemd tot Prior van moederklooster »St' Kruisheer in de Ruirn zeven jaar had deze Kruisheer tuindorp-parochie gearbeid en wel op zoo velerlei terrein en met zulk een succes, dat Pastoor Nillesen O.S.C. op de receptie gister middag terecht kon geween van het feit, dat het afscheid van groot en klem moeilijk was. Kruisheer de Gruyter had een der grootste wiiken die hij tweemaal per jaar afwerkte, hij had de ziekenzorg en ernstige patiënten bezocht hij tweemaal per dag, hij was direc teur der Heerencongregatie, van den Eucha- ristischen bond en de Edelwacht, geestelijk adviseur van Kring F van den R.K. Volks bond voor welken hij o.a. vele lezingen gaf, promotor van den R.K. kinderspeeltuinen, enz,. 'Pastoor Nillesen huldigde den nieuwen Prior van „St. Agatha" behalve om zijn noesten arbeid voor de parochie en zijn stichtend voorbeeld ook om zijn trouw en eerlijk con fraterschap, waarop nooit tevergeefs beroep werd gedaan. Kruisheer de Gruyter antwoordde op aeze speech, die mei de beste wenschen v, t sloten, met de opmerking dat hu op zj ongaarne tuindorp verliet d™ f leVd fijnen geest in huis en parochie. Bijzonder had hij zich aangetrokken gevoeld tot de jeugd Voor haar had hij een bijzonder gebed, opdat de ouders schoone zielen aan God ?ouden kunnen teruggeven. Van groot belang achtte h ook de bestaande vertrouwenssfeer tus- schen geestelijkheid en parochie. Voor en na deze officieele woorden was er gelegenheid om van den „oud-kapelaan" afscheid te nemen. En dat deden meer dan 2000 parochianen, groote en kleine en 't was maar zelden, dat Prior de Gruyter in den voornaam van deze laatstén faalde. Het spreekt vanzelf, dat enkele stoffelijke bewijzen van waardeering niet ontbraken. Benoemd tot pastoor van de Boschjes-parochie. Door Z.H. Exc. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor aan de Boschjes- parochie, als opvolger van pastoor Hase O.F.M.die zooals door ons bereids is bericht, onze stad gaat verlaten, de Zeereerw. pater F. J. Zantvoort O.F.M., pastoor van de Leeuwenstraat-parochie, wier herder hij bijna drie ja>-en is geweest. In de feestelijk versierde gymnastiekzaal Van de meisjesschool aan de Hammerstraat heeft het kerkbestuur in den middag ge recipieerd. Pastoor P. Vollebregt, oud-kapelaan van de parochie, heeft als voorzitter van het huldigingscomité, temidden van de afgevaar digden van de vele parochieele corporaties, woord gevoerd. Hij zeide, dat het jammer v'a®. het'gouden feest van de parochie niet 200 te kunnen vieren, als men zich had voor- «estöLcL Het hoogtepunt, de Pontificale Hoog- ®?.a» heeft echter doorgang gevonden en wij zijn onzen Bisschop daarvoor zeker erkente- kjk. Ook de inzameling onder de parochianen hebben wij' niet behoeven stop te zetten, oe Speling, welke tot doel had om zoo spoedig On!!lij,k de kerk uiterlijk te restaureerem de moeilijke tijden hebben de van 39n?en het buitengewoon mooie bedrag £nr k sulden weten samen te brengen, apr. oracht dank aan het feestcomité, zijn voorganger pastr>or de Boer, aan de zelateurs en zelatricen, die een jaar lang de verschil lende bijdragen hebben ingezameld en sprak den wensch uit, dat onder Gods zegen op voorspraak van Sinte Hildegardis, de parochie Voor rampen zal blijven gespaard. 'Hij overhandigde dan aan den voorzitter van het kerkbestuur pastoor A. P. C. Konijn een enveloppe met het geschenk der parochianen Nadat de verschillende afgevaardigden het kerkbestuur waren komen gelukwenschen, heeft de pastoor van de jubileerende parochie een kort dankwoord gesproken. Hij zeide daarin o. m. dat de Sint Hildcigardisparochie *oo dikwijls ten voorbeeld wordt gesteld aan a'Ud;ere parochies wanneer het gaa^ ÏJhctdtid'l'gheid en ook om den godsdienstzin. aridaag is weer het bewijs geleverd, dat op Parochianen van Sint Hildegardis kan worden gerekend. Er is de laatste maanden Z®el. gebeden en veel geofferd, gezien het umoie resultaat, dat «pnder couvert aan het kerkbestuur is overhandigd. Spr. hoopte, dat onder Gods zegen het geld rustig zal kunnen worden besteed aan de restauratie van de kerk. Li breeden stroom kwamen daarna de vele geloovigen hun pastoor en zijn kerkbestuur Seluk wenschen met het gouden jubileum ■Van de parochie. De ^rootsShe feestdag werd besloten met ®6tl plechtig Lof, waaronder werd gezo g ■"et Te Deum van Van der Sluys. Rest ons nog te vermelden, dat de firma ue wed. J. L. Broeders aan de Blommerdijk- ?chelaan, de piëteitvolle gedachte heeft gehad, Jf1 haar etalage de foto's te exposeeren van stichter pastoor Hammer z.g. en diens dieV^gers en kapelaans, die in den loop van paroehfhy® 50 jaren, de Sint Hildegardis- hebben met hun gaven van hart en ziel Bediend. Wij hebben dezer dagen in de courant ver teld, dat de neushoorn Kali na een moeilijk transport in zijn nieuwe verblijf in de dieren- afdeeling van de Rivièrahal in de diergaarde Blij-Dorp is aangekomen, in welke afdeeling ook drie olifanten reeds een ruime behui zing hebben gevonden. Na dit voorval te hebben bijgewoond, zijn we een wandeling door de groote glazen hal gaan maken, welk gebouw zijn voltooiing met rassche schreden nadert. Aan het inwendige van het restaurant en het uitwendige van den 43 m hoogen toren wordt nog gebouwd overal elders in het groote complex is men al bezig met de inrichting, zooals bijv. het aanleggen van perken in den wintertuin. De volgende maand waarschijnlijk zal het glazen paleis deze kwalificatie lijkt ons verant woord voor het publiek worden open gesteld. Het zou ons niet verwonderen wanneer de nieuwe diergaarde internationaal in bouw kundige kringen de aandacht zal trekken, zoo als dat indertijd ook het geval was met de glazen fabriek van Van Nelle, van de archi tecten Brinkman en v d. Vlugt. Er is veel glas, staal en doelmatigheid in ir. S. van Ravesteyn's schepping de nieuwe diergaarde, vooral in het groote centrale gebouw, maar het etiquet „nieuwe zakelijkheid" kan men er toch moeilijk opplakken. Met een speelsche fantasie werden de plattegrond van den tuin en de architectuur der gebouwen ontworpen, een fantasie, die gebonden werd door een be paald stijlbegrip, dat men herkent in de lijn van paden, perken en vijvers, zoowel ais in de vormgeving der gebouwen en dat tot in de kleinste details toe Men zou willen spreken van den txiomph van de gebogen lijn, der zich sierlijk slingerende arabesk. Het is alles licht, luchtig, speelseh, vroolijk; allegro, daar mee wordt de stemming waarschijnlijk het best weergegeven. Toen met den bouw werd begonnen en de plannen in de courant werden uiteengezet, is er al de aandacht op gevestigd dat het Riviérahal-complex bijzondere mogelijkheden voor de exploitatie van den dierentuin in de kille en. natte maanden zal bieden. Inderdaad, het wordt een overdekte diergaarde. Na de eerste olifanten en den neushoorn zullen er nog meer dikhuiden komen en in een grooten ronden koepel wordt een kolonie menschapen gehuisvest, die al mede een unicum op dier gaarde-gebied belooft te worden. Wij zagen deze afdeeling, vrijwel gereed nu. Er zijn liet licht, de ruimte, het glas als in een sanatorium. En welk een smettelooze en zorg vuldige afwerking! Zullen onze evend'ieren hier hun apenkuren, geïnspireerd door het millieu, niet zoo maar achterwege laten? Anders zal er, vreezen we, eens moe ten worden bijgeschaafd, geverfd en gevernist. Behalve deze luxueuse villa voor apen, den stal als een kasteel voor de olifanten, het binnenbad der nijlpaarden en vei blij ven voor kleine beren, vogels en slangen viel er nog heel wat meer te zien in het glazen paleis. Maar daarover later, tegen den datum der opening, al mag hier nog wel even medegedeeld, dat de hortulanus, de Schoonderbeqk, thans bezig is zeer ■'2?,rï collecties te plaatsen in de i verschillende kassén, waarvan de groote koepelvorm ge voor de Victoria-Regia het hoogtepunt zal vormen, iets noch nie dagewesen, omdat de verwachting bestaat, dat in het groote bassin, met een doorsnede van 14 m, drie planten zoo zullen kunnen worden gekweekt, dat in den bloeitijd van Juli tot November steeds één plant bloem zal dragen. Zeep, textiel en thee. Zooals gemeld heeft de politie alhier aan gehouden den 29-j arigen L. N. in wiens wo ning textielwaren en zeep in beslag zijn ge nomen. N. verkocht de zeep, zoo heeft het onderzoek aan het licht gebracht voor 90 cent per stuk huishoudzeep en SO cent per stuk toiletzeep. Hijzelf had gekocht voor resp. 75 en 40 cent van den 25-jarigen C. B„ die weer voor resp. 65 en 30 cent had gekocht van den 40-jarigen W. A. v. d. A., welke laatste de huishoudzeep had gekocht van den 34-j arigen L. A. S. voor 40 cent en de toiletzeep van den 36-jarigen A. C. T. voor 25 cent. De normale prijs is 25 en 15 cent. Tegen N. en de vier anderen is wegens overtreding van de dis- tributiewet en prijsopdrijvingswet proces verbaal opgemaakt. Zaterdagavond heeft een agent in Hillesluis alhier den 40-jarigen W. L. R. aangehouden, teen deze op zijn fiets twee kilo koffie ver voerde. De man had de koffie gekocht van den winkelier J. R. tegen 5.25 per kg. We gens overtreding van de distributiewet en van de prijsopdrijvingswet is tegen de mannen proces-verbaal opgemaakt. Gistermorgen omstreeks 10 uur is op het spoorwegemplacement aan de Tweede Rose- straat en den Breeden Hiliediik te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een locomotief werd daar geladen en de 48 jarige machinist P. J. Verzett, wonende in de Dortsmondstraar. te Rotterdam, stond voor toezicht op zijn ten der. De man verloor het evenwicht en viel achterover van den ongeveer 2 meter hoogen tender met het achterhoofd op een stapeltje tegels. Het bleek, dat hij een schedelbasis- fractuur had opgeloopen. Hij is met een auto van den G.G.D. naar het Zuider-Zieken- huis vervoerd. Een 4-jarige jongen breekt een been Gisteravond omstreeks zes uur speelde het 4-jarige jongetje Joh. Berens wonende in de Bloemstraat te Rotterdam op een muur van de overblijfselen van de overdekte zwemin richting in de Tuindersstraat. De knaap is van circa vier meter hoogte gevallen, tengevolge waarvan hij het rechterbeen brak. Met een auto van den G.G.D, is de knaap naar een der hospitaalschepen in de Leuvehavqn ge- bracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. DIEFSTAL IN DE HAVEN. De rivierpolitie heeft dezer dagen aange houden den 64-jarigen wachtsman P- G. d. H., den 34-jarigen schipper W. V. en den 45-ja- rigen werkman Th. L., die ten nadeele van een reederij van een loswal aan den linker Maasoever alhier olie en wijn hebben gestolen. De laatste dagen van de vorige week hebben zich te 's Gravenhage verschillende incidenten voorgedaan. De zaak is aan de autoriteiten bekend. De gegevens worden op dit oogenblik verzameld, Daaruit zullen bepaalde consequenties worden getrokken. Door een kleine storing in het bedrijf heeft Zaterdag in den namiddag Schiedam eenigen tijd zonder gas gezeten. Om even na 5 uur trad de storing op. Met man en macht is men aan het werk gegaan om het euvel te ont dekken. Om half 7 was het zoover, zoodat toen de toevoer weer normaal was. De oor zaak moet vermoedelijk gezocht worden in een verstopping in den toevoer, die van den groo ten gasketel afkomt, dus de toevoer tot het buizennet. Nadat de gastoevoer weer geregeld was, heeft men per megafoon in de straten het publiek gewaarschuwd om tegen gasgevaar de gaskranen na te zien. Immers de mogelijk heid bestond, dat er menschen waren die juist het gas aan hadden toen de storing in trad. Het was was toen natuurlijk wegens ge brek aan toevoer uitgegaan.^ Toen de storing opgeheven was kwam er uit de geopende gaskranen weer gas, dat echter niet ver brandde maar zijn weg door het 'huis kon zoe ken en zooals bekend, is gas een van de meest gevaarlijke sluipmoor denars.^ VermoeclelijK zullen de meeste menschen, die gas aan had den, toen de storing intrad, wel gemerkt hebben, dat er iets aan de hand was Toch is het zeer attent van de directie van de gas fabriek om haar verbruikers op aen derge- lijke manier voor eventueel onheil te vrij waren. GEEN HERFSTVACANTIE OP DE SCHOLEN. VANDAAG DE KACHELS AAN. De wethouder van onderwijs, de heer J. Dinkelaar heeft namens B. en W. aan het onderwijzend personeel een circulaire gericht, waarin hij' meedeelde, dat de herfstvacantie dit jaar niet doorgaat. Er wordt dus gewoon S%0e0rderhwordt'in de circulaire meegedeeld, dat met ingang van vandaag de scholen ver warmd kunnen worden, indien de tem peratuur dezelfde is als de laatste 3 dagen het geval was. Er wordt dringend verzocht de uiterste zuinigheid met de kolen in acht te nemen en tevens om Vrijdagsmiddags de kachels niet meer bij te vullen, zoodat ze die middags kunnen uitbranden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) HERINNERING AAN OUD-ROTTERDAM Een goed denkbeeld was het van de N.V. v/h. van Staal Co., te Hillegersberg, een keurig verzorgd foto-album, tevens kalen der met beschrijvenden tekst, te ontwer pen en uit te geven, dat van uitneembare maandkalenderbladen is voorzien en dat een aantal van de meest markante punten van „Onze oude Maasstad", zooals de titel van het album luidt, in beeld brengt. Deze titel typeert de bedoeling van de uit geefster, een aantal direct of indirect met Rotterdams Maas- en havenleven verband houdende stadsdeelen aan de vergetelheid te ontrukken, terwijl daarnaast echter ook stem mingsvolle afbeeldingen, bijvoorbeeld van Groote Kerk-toren, St. Laurens-interieur, enz. niet ontbreken. De sprekende titelpagina, met een prachtige groote foto van de Wijnhaven in wintersche omlijsting van sneeuw en ijs, maakt een voor namen indruk, evenals de verdere verzorging van, op zwaar kunstdrukpapier aangebrachte, foto's en beschrijvingstekst. Alles bij elkaar genomen: een kalender album, waarvan velqn, die belang stellen in een merkwaardig stuk oud-Rotterdam, zich het blijvend bezit gaarne zullen willen ver zekeren. NAAR HOOGSTRAAT 91 TELEF. 88146 k°stELOos inenten TEGEN De POKKEN wShool^viedenh^ haU vier uur, be- Donderdag van half twaalf' tót twaalf uur. hulppost Maashaven 2. tot twaaiI Vrijdag van elf tot twaalf Ullr 71lic,Piineen- bureau G. J. Mulderstraat io2 ZUUg6 g Trouwboekje of geboortebewijs moet wor den medagebmefrt. Us moel DON QUICHOT" Opvoering van het Ned. Tooneel voor de V.U. In de reeks voorstellingen, welke weke- liiks in Arena worden gegeven voor de leden van de Volksuniversiteit, heeft Zaterdag middag het Nederlandsche Tooneel onder directie van Cor van der Lugt Melsert een opvoering gegeven van Langendijks „Don Quichot of de Bruiloft van Kamacho", waar mee dit gezelschap reeds tal van malen met succes voor het voetlicht is verschenen. Het talrijke publiek betoonde zich zeer ingenomen met het gebodene en gaf door een dankbaar applaus uitdrukking aan zijn waar deering voor het slotte spel en de geslaagde ensceneering. ST. FRANCISCUS-GASTHUIS Bij de gehouden examens ziekenverpleging diploma A zijn alle candidaten geslaagd nl. de Eerw. Zr. Frumentia (mej. c. M. Abel) en de dames P. M. Adriaans ens, L. E. E. J. Canoy, P. A. CoTsen, M. J. M. Dmjens, M. J. L. de Fraipont, J. A. van Herel, J. C. Janssen, E. M. M. Jaspers, C. C. F. van Loon, J. j. Meyer, M. C. Picavet, H. A. P. Rigter, C. Ch. van Son. Voor het examen kraamverpleging slaagden eveneens alle candidaten nl. de Eerw. Zrs. Anastasia (mej. M. Vonk), Cuneris (mej G. L. Goselink), Lucina (mej. C. F. Brockhus), Stephanilla (mej. J. E. ten Dam), en de dames E. Th. M. A. Klompé, C. J. M. Scheerder, A. A. M. Somers, M. 'G. Weisenborn. De directeur van den Distributiekring Rot terdam maakt bekend, dat vanaf heden op de blauwe Wehrmachtbezugsoheine voor levens middelen-- en voedermiddelen, aan levensmid delen uitsluitend nog de volgende artikelen mogen worden gevorderd: 1. Versch vleesch en versche worst (niet in gekookten, gerookten of op andere wijze ge- conserveerden staat); 2. boter, en 3. versche aardappelen en versche groenten. Mochten blauwe Bezugscheine voor andere levensmiddelen worden aangeboden, dan wel op Bescheinig-ungen of op andere van het vast gestelde model van den blauwen Bezugschein afwijkende formulieren levensmiddelen worden gevorderd, dan is de betrokken handelaar, aan wien deze stukken worden aangeboden, ver plicht deze af te wijzen. Indien een handelaar andere distributiegoe deren dan vleesch of vleeschwaren of boter op een blauwen Bezugschein heeft afgeleverd, dan wel distributiegoederen op een ander mo del vorderingsbëwijs heeft verstrekt, dan mag hem hierop bij de inlevering der diverse dis tributiebescheiden geen toewijzing worden ver- le1ndien onderdeelen der Duitsche Weermacht op andere dan de bovengenoemde „Bezug scheine" voor versch vleesch en versche vleeschwaren boter of versche aardappelen en versche groenten levering verlangen, dan dient de handelaar hen er opmerkzaam op te maken, dat zij zich daarvoor hebben te wen den tot het dichtst bijzijnde „Verpflegungs- amt". WATERSPORTVEREEN. SCHIEDAM. In de gisteren gehouden jaarvergadering van de W. S.V. Schiedam werd o.m. verslag uit gebracht over het loopende vereenigingsjaar waarbij de tegenwoordige omstandigheden een hevige handicap bleken voor de beoefening van de watersport. Als een bijzonder teeken moet wel worden opgemerkt een goedgekeurd bestuursvoorstel dat luidt: De liggelden voor het jaar 1941 voor de schepen van leden die hun ligplaats voor 1941 niet opzeggen worden gereduceerd tot 50 TDCt Uit het voorstel blijkt, hoe weinig vaarge- legenheid thans verschillende watersporters er toe gebracht heeft om hun schepen naar elders te dirigeeren. OBLIGATIELEENING R.K. VOLKSBOND Voor belanghebbenden vestigen wij de aan dacht op de uitlotingsadvertentie van den R.K. Volksbond obligatieleenmg voorkomend in deze krant. R.K. S.V. „EXCELSIOR" De uitslagen van de gisteren gespeelde hockey-wedstrijden luiden als volgt: Dames: Excelsior IR.B.C. II 4—0, Excel sior II—Tempo II 2—0, Aeolus IV— Excel sior III 12; heeren: L.S.V. IExcelsior I 8—0. ZWIJNTJE C. B. alhier heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel, dat hij onbeheerd op straat had gezet. PORTEMONNAIES GESTOLEN J. D. en W. D. hebben bij de politie aan gifte gedaan dat hun portemonnaie's met eenig geld zijn onvreemd uit een kleedhokje in het Sportfondsenbad. Stefani meldt het volgende: De Führer aal heden te Florence een ontmoeting met den Duce hebben. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de trein van den Führer den Brenner gepasseerd. De Führer wordt op zijn reis vergezeld door den rijks minister van builenlandsche zaken von Ribbentrop. De Duce is, in gezelschap van den Italiaanschen minister van builenlandsche zaken, graaf Ciano. naar Florence vertrokken. De Führer is in gezelsohap van den rijksminister van buitenlandsehe zaken von Ribbentrop hedenmorgen te Florence aan gekomen. De Duce, die in gezelschap was van graaf Ciano, verwelkomde den Führer op het station van Florence en heette hem zeer hartelijk welkom. De bevolking bracht den Führer bij zijn aankomst en op zijn rit door de stad, die getooid was in de Duitsche en Italiaansche kleuren, een niet te beschrijven manifestatie van geestdrift en blijdschap. Op het perron waren behalve de Duce en graaf Ciano voor de ontvangst aanwezig: de Duitsche ambas sadeur te Rome, von Mackensen, de prefect, de gouwleider, de burgemeester en de corps commandant van Florence. De Führer en de Duce schreden op het perron langs het front van de eerecompagnie. Onder het gejuich der bevolking reden de Führer en de Duce ver volgens per auto door de straten der stad naar het Palazzo Vecchio, waar in tegenwoor digheid van de beide ministers van buiten landsche zaken, von Ribbentrop en graaf Ciano, de besprekingen een aanvang namen. Gisteren zijn nopens incidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens de volgende be richten bekend gemaakt: Stefani meldt uit Tirana: Een gewapende Grieksche bende heeft Zondagmorgen met ge weerschoten en handgranaten een aanval ge daan op Albaneesche posten bij Koritza, ten Zuiden van Kapestiza De onmiddellijke reactie van de Albaneeschp patrouille en het daarop volgende ingrijpen van andere deta chementen maakten het mogelijk den troep van den tegenstander, die op Albaneesch ge bied doorgedrongen was terstond terug te slaan Zes van de Grieksche aanvallers wer den gevangen genomen De Albaneesche ver liezen beloopen twee gesneuvelden en drie gewonden Zaterdagavond ontploften twee bommen tn de'nahijheid van het bureau van den Italiaan schen gezaghebber te Porto Edda Er zijn twee lichtgewonden te betreuren Naar de Griek sche of Britsche agenten aan wie de aanslag toegeschreven moet worden, wordt ijverig gezocht Uit Porte Edda wordt vernomen, dat er gis teren later op den dag. een bom ontploft is bij het station van de kustwacht op Stilo, waardoor aanzienlijke schade is aangericht, maar gelukkig geen slachtoffers gevallen zijn. De aanwezigheid van een verdacht vaartuig is opgemerkt. Ten aanzien van de door een bericht van Stefani bekend geworden Grieksch- Albaansche incidenten, wordt in bevoegde Italiaansche kringen nog geen standpunt bepaald Men wil integendeel eerst het resultaat afwachten van het terstond door Italiaansche en Albaansche autoriteiten ingestelde onderzoek. Ondanks dit voorbehoud is het echter onmiskenbaar, dat de gebeurtenissen in Rome met de grootste aandacht worden gevolgd. Stefani meldt uit Tirana: Een vliegtuig van onbekende nationaliteit heeft Zondagochtend boven de Zuidelijke gebieden van Albanië pamfletten uitge strooid, die gesteld waren in 'de Albaneesche taal, waarin de bevolking tot opstand werd aangezet. Volgens een te Athene verstrekt commu niqué zijn Zondag Grieksche en Italiaansche officieren aan de Albaneesche grens bijeen gekomen om besprekingen over het bijleggen van het grens-incident te beginnen. De Grieksche sector-commandant heeft om een tweede bijeenkomst verzocht, waaraan ook de verantwoordelijke Italiaansche sector-com mandant zou moeten deelnemen. Het Turksche parlement komt 1 November in een nieuwe zittingsperiode bijeen. Op de agenda staat een rede van den staatspresi dent, welke rede door de radio zal worden uitgezonden. Ir. J. generaal E. F. de Kok, directeur van de Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch- Indië, is vanochtend' in het Roode- Kruisziekenhuis te 's Gravenhage overleden. Hij is geworden. 58 jaar oud had hij op Waalhaven zijn brevet als sport vlieger behaald en sindsdien heeft hij door talrijke bijzondere prestaties op luchtvaart gebied de aandacht getrokken. Samen met Schmidt Crans maakte hij een vlucht naar de landen om de Middellandsche Zee en bezocht hij o.m. Noord-Afrika. In 1937 maakte hij met denzelfden vlieger een vlucht naar Indië, waarbij hij de heenreis naar Batavia in 9 Aangiften van 26 October. BEVALLEN: J. E. de Koning—Valkenburg, d.: J, Kleingeld-Meeuse, z.; J. M. Post v. d. Burg- Wesemann, z.; G. H. Bruinstroop-Swartouw, z.; E. A. v. Pinxteren-Jansen, z.; M. B. y. d. Veen- Wimmer, z.: M. Kleiker-Moes. z.; E. M. G. Noor- dijk-Volkman, z.; A. J. Struijk-v. d. Werken, z.; A. M. Hoefman-Spronk, d.; J. Kramer-Schuurmans, z.; J. Roodenburg-Jilleba, d.; W. Op den Camp-Bal, j,.; M. Blom-Cassa, d.; W. C. RooijenS-Wijntjes. d.; A. Coremans-v. Horssen, d.; H. W. Boom-Ploeg, levenl. d. OVERLEDEN: G. Koorn vrouw van W. Kleij- beuker, 66 j; J. C. Wallaart, man van A. Kruit, 85 j.; E. de Groot, vrouw van A. J. v. d. Zand, 38 j.; F. Renirie, man van J. Boekhoud, 40 C. M. Nagelkerken, vrouw van H. Mohlberg, 51 j.; H. W. Ploeg, vrouw van J- Boom, 29 j.; P. Marges, man van W. F. A. v. d. Rande, 67 j.; P. v. d. Zalm «oon 5 d.; H. G. Goossens, wed. van C. O. Riedrich 69 J.; J. A. Kok, man van T. C. Niesveld, 76 j.; J. G. Romers, wedr. van C. v. d. Knaap, 68 j.; M. Timmermans, wed. van H. Kriboo, 77 j. DIPLOMA-UITREIKING E.H.B.O, Vrijdagavond heeft de uitreiking der diplo ma's plaats gehad van de R.K. E.H.B.O. Aanwezig waren de zeer eer w aarde heer pastoor, den weledele zeergel. heer dr. v. d. Kuij en mevr. van der Kuij, den heer Noomen namens de Ned. Vereen, voor E.H.B.O. afd. Kethel en het bestuur van het Wit-Gele- Kruis. Den heer van Oostrum secretaris-, propagandist der Z.H. Commissie voor E.H. B.O. had bericht voor verhindering gezonden De voorzitter de heer J. A. Olstihoorn opende en heette de aanwezigen welkom. Spr. bracht dank aan dr. vaft der Kuij, dat hij wederom bereid was geweest een cursus in E.H.B.O. te geven en verzocht hem de diploma's uit te reiken. Alvorens hiertoe over te ghan spoorde spr. allen aan om trouw de cursussen te blijven volgen, want door voortdurende oefening is men in staat om goede Eerste Hulp te verleenen wanneer dit noodig mocht zijn. Vervolgens reikte hij een digioma uit aan mej. C. Stolk en den heer van Kleef, terwijl het diploma van mej. A. van Winden en de heeren Verspeek en Peters wederom voor twee jaar werd verlengd. De voorzitter dankte dr. van der Kuij voor het uitreiken der diploma's en bood hem na mens de vereeniging een cadeau aan bestemd voor zijn praktijk terwijl mevr. v. d. Kuij bloemen werden aangeboden. Aan de heeren Peters en Verspeek die de verbandleer had den behandeld werden sigaren aangeboden als blijk van waardeering voor hetgeen zij voor de vereeniging hebben gedaan. Den zeereerw. heer pastoor spoorde ook allen aan om trouw te blijven oefenen want het is voor een uitgestrekte gemeente zooals Kethel van groot belang dat er zooveel mogelijk goede E.H.B O.'ers zijn. Na een ge zellig samenzijn sloot ongeveer half tien de voorzitter de bijeenkomst. Johan Egbert Frederik de Kok was den 6en Januari 1882 te Maas tricht geboren. Na de H.B.S. te hebben afge- loopen koos hij aanvan kelijk de militaire loop baan, en ging hij naar de Academie te Breda, waar hij de opleiding tot officier bij het Neder- landsch-Indische legér voor het wapen der in fanterie genoot. In 1902 verliet hij deze instelling als 2de luitenant. Eenige jaren later ging hij ech ter te Delft studeeren en in 1908 verwierf hij met lof het diploma schei kundig ingenieur. In het zelfde jaar werd hij be noemd tot bedrijfsinge- nieur bij de Maatschap pij tot exploitatie van petroleumbronnen inNed. Indië en aan deze maat schappij beeft hij gedu rende zijn verdere leven al zijn krachten gewijd. Zijn kundigheid en energie brachten hem snel omhoog en reeds in 1921 werd hij tot direc teur van de maatschappij benoemd, zoomede van haar dochteronderneming de Bataafsche. Van tal van ondernemingen, o.a. vooraan staande buitenlandsehe petroleummaatschap- pijen werd hij in den loop der jaren commis saris en een tijd lang was hij tevens com missaris van de K.L.M. Toen in October 1936 Sir Henry Deterding besloot het volgende jaar als directeur-gene raal van de Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.-Indië af te treden, werd de heer de Kok als zijn opvolger aan gewezen. Kort tevoren was hij, als opvolger van ir. J. F. de Vogel, tot voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtvaart benoemd. Zijn belangstelling voor de luchtvaart was bijzonder groot. In 1935 (Archief N. R. C.) dagen en den terugtocht uit Medanin7% dag volbracht. Iq Mei van hetzelfde jaar ging hij per vliegtuig naar de Donaulanden en in. September daaraanvolgende ondernam hij, wederom met Schmidt Crans, een vlucht naar Kaapstad, vanwaar hij 1 October in 7 dagen naar het moederland terugkeerde. Ir. de Kok was voorzitter van het lucht verdedigingsfonds en sedert 1937 voorzitter van den raad van bestuur van de K. L. M. Hij was ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en officier in de Kroon orde van België. Voorts droeg hij het kruis van. verdienste van het Roode Kruis en dat van de burgerwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1