ST. WILLIBRORD EN ZIJN ERFDEEL LAATSTE BERICHTEN Gezamenlijk schrijven van het Nederlandsch episcopaat Gemeentepublicaties ROTTERDAM Burgerlijke Stond SCHIEDAM VOOREENGOEDE De vreeselijke aardbevinq in Roemenië PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 11 NOVEMBER PAG. 5 De vergoeding van oorlogs* schade Het werk van het Comité voor de beschadigde bedrijven De vlasbeurs in de Maasstad teruggekeerd Na een verblijf van zes maanden in Dordrecht Begrafenis mr. E. D. H. Schutter Verschillende maten TRIPLEX Frans van Thienen, Broersveld 123 V. D. AREND Mgr. J. P. Huibers Verjaarsreceptie DE TEXTIELDISTRIBUTIE Bekendmaking betreffende inlevering van vuurwapenen Voor een vlugge, voordeelige en doeltreffende reclame ^AMPIOE N - ANNONCE, LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND De chaos te Boekarest Key Piftmann t Winterhulp-Nederland 4000 pond thee in beslag genomen Het verwerkingsverbod van aardappelen Door een auto aangereden en gedood Losse berichten N Gistermorgen werd in oXle kath. kerken, alsmede in kapellen waarover een rector is aangesteld een schrijven voorgelezen van het episcopaat van Nederland, in verband met- de verheffing van den H. Willibrord door Z.H. Paus Pius XII tot patroon van de Utrechtsche kerkprovincie. Wij geven hier de samenvatting van het schrijven door A.N.P. verstrekt. Den 7den November van het vorig 'aar 's op luisterijke wijze gevierd het twaalfde e feest van het zalig afsterven van den brord, den grooten apostel van Ne Ook onze anders-denkende med€brw?*f,Ln!° ben zich niet onbetuigd gelaten en s geven aan hun vereermg voor voor* d^preddktog van het Evangelie en voor den opbtoei der beschaving die een der schoonste vruchten is van het Christendom. Onze H Vader Paus Pius XII heeft aan dat eeuwfeest' een blijvende bekroning willen ge ven en den H. Wilhbrosd verheven tot den voornaamsten patroon, patronum primarium, van de Utrechtsche^kerkprovincie, dus van ge heel ons vaderland. Dit behoeft niets af te doen aan onze lielde en vereering voor andere heiligen- P)oc'1 ls het met billijk, dat wij, ge dachtig aan het woord van S. 'Paulus: „gedenkt uwe leidslieden, die U het woord Gods hebben verkondigd, let op het einde van hun leven en volgt hun geloof na", een zeer bijzondere plaats in onze vereering geven aan den H. Willibrord, die geheel zijn leven gewijd heeft aan de bekeering van ons vaderland? Dat hij ons dan steeds als een lichtend voorbeeld en als een machtige voorspreker voor oogen sta. Dierbare gelocvigen, zoo ooit, dan hebben wlj in onze dagen zulk een voorbeeld en zulk een voorspreker noodig. Want als ten tijdde van S' Willibrord staat in den geweldigen geestesstrijd onzer dagen het christelijk ge loof °P het spel. poch laten dan tenminste wij, dierbare ge- loggen, in dit ernstig uur in ons zeiven kee- Ten en ons hart tot God verheffen en onze trouw toonen aan Jezus Christus in een op recht en levendig geloof. Het geloof, dat Willibrord heeft gepredikt, is een kostbare gave, substantia sperandarum rerum, een vaste grond van hetgeen wij hopen, argumentum non apparentium, 3) de overtuiging van dingen, die wij niet zien Het geeft vastheid en rich ting aan ons leven. Het schenkt ons de zeker heid, dat wij niet aan een blind toeval zijn overgeleverd, doch dat er een God bestaat, dien wij met onze lichamelijke oogen niet kunnen zien, doch die de wereld geschapen heeft en haar nog immer leidt en bestuurt. Die God is het plechtanker van onze hoop. 'Gelijk alles wat kostbaar is, vraagt ook het geloof offers om het te bewa-en en te beleven: zelfbeheersching, zelfverloochening, moed en kracht. S. Willibrord is een heilige geworden, doch daartoe heeft hij ook alles moeten verlaten, wat hem dierbaar was, om onder een barbaarsch volk te midden van duizenderlei ontberingen en gevaren net Evangelie te verkondigen, steeds bereid zijn leven zelfs te offeren. Christus vraagt van zijnvolgelingen heldenmoed. Er kunnen oogenblikken in ieders leven komen, dat er van transigeeren geen sprake kan zijn, dat WÜ een keuze moeten doen. Want „wie niet met Mij is, is tegen Mij". Doch het Chris tendom schenkt ook heldenmoed: „Tot alles ben ik in staat door Hem, die mij sterkt". Verzekerd van den bijstand van Christus zullen wij nooit kleinmoedig zijn en ons ang stig terugtrekken- ij Behalve het geloof, d.w.z. de waarheden, die strikt ter zaligheid noodig zijn, heeft S. Willi brord ons nog een ander erfdeel nagelaten, de christelijke beschaving. Thans nog heeft de Kerk tallooze instel lingen: scholen en inrichtingen voor de opvoe ding der jeugd, instellingen van liefdadigheid, St. Willibrord (naar een teekening van Hub. Levigne). socialè organisaties. Zij zijn van den eenen kant uitingen van ons geloof, dat zich immers in de werken openbaart, van den anderen kant machtige middelen om het geloof te be schermen. In jarenlangen arbeid, met einde- looze moeite en onder zware offers hebben onze katholieken dat alles opgebouwd. Het is onze dure plicht het in stand te houden, voor zoover het in ons vermogen ligt. Die katholieke instellingen- hebben zonder twijfel ook op maatschappelijk gebied zegen rijk gewerkt. Moeten wij nog antwoorden op de zoo dikwijls geuite beschuldiging, dat wij daardoor verdeeldheid zouden verwekken of minder trouwe vaderlanders zouden zijn? Niet in de vervlakking van ieders levens- en wereldbeschouwing kan de kracht liggen van een volk, doch slechts in eendrachtig samen werken tot welzijn van het vaderland, met eerbiediging van elkanders diepste overtui gingen. En in liefde voor het vaderland doen wii voor niemand onder. Ja, wij mogen zeggen, dat wij beter het vaderland dienen naarmate' wij betere Christenen zijn. Want niet om zuiver menschelijke motieven, doch uit godsdienstige overtuiging betoonen wij gehoorzaamheid aan onze overheden, beoefenen wij de rechtvaar digheid en liefde ten opzichte van elkander en vervullen allen hun plichten, met name die van het huwelijk, waardoor een volk ge zond en krachtig wordt. Ook wij werken mede aan den opbouw van ons vaderland, doch Christus is ons fundament. Want „niemand mag een ander fundament plaatsen, dan wat gelegd is en dat is Jezus Christus". Laten wij doen, wat christenplicht vor dert, ieder in eigen kring, eenvoudig, zoo noodig tot offers bereid, omdat Christus het van ons vraagt. Dan zullen wij niet alleen in onze eigen omgeving werken aan den opbouw op Christus, ons fundament, doch dan zullen ook zooveel anderen, die het goede willen, doch den weg niet weten, zien, dat alleen Christus is het heil der wereld. „Zoo moet uw licht schijnen voor de men seden, opdat zij uw goede werken zien en uw Vader verheerlijken, die in den hemel is". En moge de H. Willibrord onsvaderland, dat hem tijdens zijn leven zoo aan het hart lag, thans vanuit den hemel met zijn mach tige voorbede beschermen. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN Aan houders(sters) van pensions en aan kamerverhuurders(sters), die tot op heden verzuimden de voor hen bestemde bons, geldig voor de 2e periode, in ontvangst te komen nemen, wordt bekend gemaakt, dat zij zich schriftelijk dienen te wenden tot het kan toor Schiedamschesingel 183. Op de enveloppe moet worden vermeld: Afdeeling Brandstoffen. Na ingesteld onderzoek zal de(n) betrokkene worden bericht, waar en wanneer alsnog ge legenheid zal worden geboden de bons voor de 2e periode af te komen halen. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM Hoewel het toch feitelijk vain den beginne af algemeen als vanzelfsprekend werd be schouwd, dat de oorlogsschade zal worden vergoed en dat dit een zaak is, die het geheele land, die den Staat, aangaat, bleef tot voor enkele dagen de in adressen aan autoriteiten en in couranten-artikelen gevraagde officieele sanctie van de algemeen aanvaarde opvatting uit. Deze is er nu! Met groote ingenomenheid heeft Rotterdam het verslag gelezen van de gedachtenwisseling van genoodiigden met da-. Hans Fisohböek, den commissaris-generaal voor financiën en oeconomische zaken, waar in deze zeide, dat binnen enkele weken een verordening betreffende de vergoeding van oorlogsschade zal worden gepubliceerd en dat deze verordening in beginsel uitgaat van een volledige schadevergoeding door den Maat. De kogel is dus door de kerk, om een oud spreekwoord te gebruiken, en ongetwijfeld zal dit de reeds zoo prijzenswaardige energie der Rotterdammers nog stimuleeren. Toen wij eenige maanden geleden m deze rubriek de perspectieven van de Maasstad be spraken, merkten wij op. dat aan het in velerlei opzicht gunstige vferschiet zooveel mogelijk -het karakter van den wijkenden horizon moest worden ontnomen. Wanneer nu straks de regeling van de schadevergoeding precies bekend za.1 zijn en wanneer ook het plan voor de nieuwe binnenstad een open boek zal zijh geworden en er mag met reden verwacht wo-rden dat ook deze materie binnenkort haar beslag zal krijgen heeft de burgerij voor z-oover de omstandigheden dit gedogen, maerdaa-d een houvast gekregen, waaraan zij v^"kend en strevend naar de ■^komst kan toeleven. Dr Fischbdok heeft overigens verscheidene uitspaken gedaan die voor de naaste en verder T komst van de Maasstad het beste'S ver wachten en waarvan wy hier voor wat het heden of bijna heden betreft no-g even memo reerenl de reeds weer stijgende handelsbe weging, de gunstige mogelijkheden voor de binnenscheepvaart en het feit, dat er binnen kort werk zal zijn voor de scheepswerven. De van de zijde van de bezettende overheid gekomen officieele uitspraak inzake de scha devergoeding zal den gedupeerden een hart onder den riejn steken. Nog onlangs hadden wij contact met bestuursleden van het comité ter behartiging van de belangen der bescha digde bedrijven te Rotterdam en van de stichting getroffenen oorlogsgeweld in Zee land. De beide eerste punten van de verlang lijst dezer twee tezamen werkende organisa ties luiden in het kort: le. een spoedig prin cipieel besluit, dat de schade volledig wordt vergoed en 2e. het herstel kom» in een zoo vlot mogelijk tempo en op een wijze, die de gedupeerden behandelt als volwaardige bur gers en niet als op liefdadigheid aangewezen menschen. Over deze twee punten behoeft nu geen twijfel meer te bestaan. Volledige vergoe ding door den Staat zal het beginsel der ver ordening zijn, aldus dr. Fischböck. Van be deeling dus geen sprake. De commissaris- generaal maakte het voorbehoud, dat ten aan zien van groote particuliere vermogens een reductie in de te betalen schade kan worden toegepast. Dit behoeft het principe der vol ledige vergoeding zeker niet aan te tasten; trouwens octk de bepaling, dat de uitkeeringen geheel voor den wederopbouw gebruikt moe ten worden en 'dat, indien de nieuwe bouw nog niet kan worden begonnen, het bedrag ter beschikking blijft, zulks met rentevergoe ding, doet verwachten, dat de komende ver ordening er een zal zijn, die algemeen be vredigt. Het derde pu„t van de desiderata der sa menwerkende organisaties spreekt er van, dat het algemeen belang voorop ga wat bij een regeling door de overheid ook niet anders verwacht mag worden maar dat daarnaast rekening worde gehouden met in zichten, belangen en wenschen der gedupeer den. Deze kunnen van velerlei aard zijn, het- wn:r°uwens reeds, blijkt uit een adres, dat ^°"erdamsche comité een maand gele- ?nf, aan den secretaris-generaal van het r van, financiën. Daarin worden Trfnr T? kwesties van schade, ont staan door het verloren gaan van admini straties en waardepapieren, van de prijsbe paling bij onteigening van gronden, van het re ernng houden bij de schade-vaststelling met lagere boekwaarden en van de waarde bepaling van onroerende goederen Het is nu het ontwerp voor de verordening betreffende de schadevergoeding gereed is en de afkondiging binnenkort tegemoet kan worden gezien niet noodig om in al deze de tails hier nog nader te treden. Het comité heeft van zijn zienswijze blijk gegeven en mogelijk kafi het ook in de toekomst nog nut tig werk verrichten bjj het brengen van con tact tusschen de getroffenen en de autori teiten. Eén onderwerp, waarop het de aan dacht vestigde, moge hier nog vermeld wor den, de kwestie van de uitstaande vorderin gen van firma's, wior administraties verloren ging. Helaas heeft men moeten constateeren, dat schuldenaren zich vaak van den domme houden. Er is overleg geweest met de over- neid, dat wellicht ten gevolge zal hebben, dat er wettelijke voorschriften komen, welke straffen inhouden tegen het verzwijgen van schulden aan getroffen bedrijven of het niet volledig verleenen van medewerking bij het vaststellen van nog uitstaande vorderingen FIETSENDIEVEN GEPAKT. Op het politiebureau aan den Boezemsingel, alhier, zijn in bewaring gesteld de 42-jarige bakker M. ten H. en de 19-jarige slager C. J, B. Eij worden verdacht van diefstal van een fiets ten nadeele van een bewoner van Crooswijk. DIEFSTAL VAN DAMESMANTELS. Een kledingmagazijn, alhier, heeft' aangifte gedaan bij de politie van .diefstal van twee pak ken, inhoudende een aantal damesmantels ter waarde van in totaal 550 De diefstal is ge pleegd in de Erasinusstraat toen de pakken op een carrier lagen. De vlasbeurs, of beter is het te spreken van de vlas- en lijnzaadbeurs, ,is;na een af wezigheid van zes maanden weer te Rotter dam teruggekeerd. Tot aan de gebeurtenissen in. Mei werd ze gerekend te behooren tot de oudste beurzen, die in onze stad hun zetel hadden. Na den lOden Mei zag ze zich op grond van het gebrek aan beursruimte ge noodzaakt haar tenten op te slaan in Dor drecht. Maar in verschillende kringen heersch- te de meening, dat de vlasbeurs bij Rotter dam behoort; er werden pogingen gedaan de beurs op de Maandagochtenden een plaatsje te verzekeren in het gebouw van de Nieuwe Beurs, hetgeen dan nu is gelukt. Met eenig officieel vertoon is dit voor de stad én voor de vlasbeurs zoo heuglijke feit vanochtend in het beursgebouw herdacht. Er bestond voor dezen eersten beursdag in de nieuwe omgeving groote belangstelling. Aan wezig waren de besturen van de Nederl. maat schappij ter bevordering van de vlasindustrie, van de Vereeniging van Nederlandsche expor teurs van vlas- en vlasafvallen, van de Stich ting Buvlaslint welke stichting is gevormd uit den handel en de vlassers, met het doel binnenkort de distributie van vlas aan de afnemers te regelen van de Vereeniging van Nederlandsche exporteurs van peulvruch ten en zaden, en van den R.K. Vlassersbond West-Brabant. Verder waren er ir L. J. A. de Jong, rijkslandbouwconsulent voor de vlas. teelt en de vlasbewerking, alsmede afgevaar digden van het Rijkstextielbureau te Arnhem en van de ftederl. Akkerbouwcentrale. Nadat de bezoekers van de vlasbeurs zich in een speciaal gedeelte van de groote beurs hal hadden verzameld, heeft de heer H. F. Kersten, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel, er zijn vreugde over uitgespro ken, dat de vlasbeurs weer naar Rotterdam is teruggekeerd. De beurs hoort bij Rotterdam en het was niet anders dan begrijpelijk, dat alles is gedaan om haar terug te halen, toen ze voor de stad verloren dreigde te gaan. Spr. meende in den terugkeer van de beurs een teeken van herlevend Rotterdam te zien. Ons wordt voorgehouden, dat Rotterdam een groote toekomst tegemoet gaat. Maar daarvoor zal noodig zijn, dat alle krachten aan de stad gebonden wor.den en in dit spel van krachten kan de vlasbeurs niet worden gemist. Uit naam van de Kamer van Koophandel sprak de heer Kersten den wensch uit, dat de nieu we banden tusschen de vlasbeurs en de stad Rotterdam tot in lengte van dagen zullen be staan. De heer A. L. M o 1 e n d ij k, voorzitter van de Nederl. maatschappij ter bevordering van de vlasindustrie, dankte de Kamer van Koop handel voor het genomen initiatief. Het stads bestuur heeft onder het motto; regeeren is vooruitzien, groote werken tot stand doen komen. Het gebouw van de nieuwe beurs is er om dit te bewijzen. Een onmisbaar gebouw in een stad als Rotterdam, die behalve scheep vaart- toch ook handelsstad is. Spr. richtte een woord van dank tot de beurscommissie voor de aan de vlasbeurs toegewezen plaats en ein digde met het uitspreken van den wensch, dgt de vlas-, lijnzaad-, spin- en vezelindustrie in de nieuwe omgeving goede zaken zal doen, in het algemeen belang. Als voorzitter van de Vereeniging van Ne derlandsche exporteurs van vlas en vlasafval len en tevens als voorzitter van de Stichting Buvlaslint heeft de heeer A. Heusdens gezegd, zich over den terugkeer van de vlas beurs naar Rotterdam te verheugen. Het is met de vlasbeurs gegaan als met iemand, die zes maanden ergens gelogeerd heeft. Hij weet, dat hij goed behandeld is, maar hij is toch blij weer thuis te zijn. De beursbezoekers zullen wekelijks naar Rotterdam komen, niet alleen om vlas te koopen of te verkoopen, maar ook om te zien hoe Rotterdam vooruit gaat. Na deze toespraken nam de vlasbeurs een aanvang. Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is Zaterdag ter ruste gelegd het stoffelijk over schot van mr. E. D. H. Schutter, substituut officier van justitie bij de rechtbank alhier. Van de Rotterdamsche rechtbank waren aan- .wezig de vice-president tevens waarn. presi dent jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, de officier van justitie mr. A. R. Andringa, de substituut-officiers, mr. J. F. Hoeffelman en mr. F. M. Wilbrenninck, de rechter mr. G. R- W. Kymmell, voorts mr. L. H. Feitsma, ambtenaar van het O.M. en G. van der Welle, bureelambtenaar van den officier van justitie. Verder waren aanwezig mr. H. J. Kist, oud- griffi^j- bij den hoogen raad der Nederlanden, de advocaten mr. W. Francken en mr. J. F. Hijmans, mr. J. H. van Schermbeek, mr. P. W. Bonthuis de Vries, de heeren H. Ledeboer, J. Graevestein van Heyst, gep. It.-kol. J. Maas, P. C. A. van Lith, oud-directeur B.B. in Ned.- Indië, C. J. J. Blussé, B. Warren en oud notaris van der Stuyt. Met de familie kwamen in den stoet mede de heeren mr. W. Rombach en mr. J. G. Hol- steijn, advocaten generaal bij den hoogen raad, mr. jjijmanS| mr, A. v. d. Sluis en notaris Leopold uit Rotterdam. Dp verzoek van den overledene zijn geen toespraken gehouden. Een familielid heeft an net graf voor aller tegenwoordigheid dank gezegd. Aangiften van 9 November. BEVALLEN: G. G. Emons-Storm, z.; E Barninp- Sneepels, z.; P. v. d. Stel-v. Lieshout, d J v d Heuvel-Scheurwater, z.; M. A. Plutjms-v Gruiit- huijsen, z.; M. C. Gertenaar-Wörmann, z A Sustronk-Maasbommel, z.; M. de Moóil-de Jonge, d. en z.; A. v. d. Berg-de Klerk, z.- M A v. d. Vate-Hanseler, d.; B. S. W. Ooms-Horjus d C. W. Briegoos-Meijerink, d.; L. N. Elscot-Gutte- ling, d.; A. C. v. Leeuwen-v. Winssen, d.; J. de Heer-Haak, d.; M. Nab-Bosselaar, z.; J. de Jong de Jong, z.; A. Brouwer-Tukker, z.; C, E. J. Ver- duin-v. Staveren, d.; H. M. Pino-v. Gelderen, d.; J. Fr^nsooijs-Drogers, z.: E. Levi Winter, d.; M. M. Langerak-Mulder, d OVERLEDEN: M. M. de Groot dochter, 14 J.; C. W. de Gelder, zoon, 1 j.; W. Verheij, ongeh. man, 20 j.; M. de Looper, ongeh vrouw, 20 j.; J. Blom, wedr. van E. Koelenian, 92 j.; J. H. E. Witte, man van C. Boeser, 66 L: M. L. H. A. A. Koenig, ongeh. vrouw, 80 j.; A. W. v. Vliet, man van M. J. Wilier, 33 j.; P. Plalsier, man van A. in 't Veld, 68 j. STREMMING ROTTE-SCHIEKANAAL. Naar de havenmeester bekend maakt, zal Dinsdag 12 November in het Rotte-Schie- kanaal een gaszinker worden gelegd; in verband daarmede zal dit kanaal dien dag vanaf 9 uur v.m. voor de scheepvaart gestremd zijn. JUBILEUM Vandaag herdenkt de heer P. v. d. Ent den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de n.v. Fabriek van melkproducten der Vereenigde Zuivelbereiders. Vandaag is hij door de directie toegesproken, waarbij hij eën cadeau onder couvert en een stoffelijk blijk van waardeering ontving. Ook namens het personeel werden hem geschenken over handigd. OP STRAAT DOOD GEBLEVEN Zaterdagmiddag om kwart over drie is de 80-jarige W. v. d. M. op de Korte Dam alhier plotseling onwel geworden en in elkaar ge zakt. Dr. de Leeuw, die spoedig ter plaatse was. kon slechts den dood constateeren. Ver moedelijk heeft de man een hartverlamming gehad. Het stoffelijk overschot is door de politie naar de woning te Schiedam over gebracht GEVALLEN Zaterdagavond is de 62-jarige A. M. door on bekende oorzaak op den Rotterdamschedijk, benedendijks, nabij het Pompstation, komen te vallen en terecht gekomen in een langs den berm van den weg liggende hoop mosselen schalen. M. bekwam een bloedende hoofdwonde en een lichte hersenschudding. Nadat door een in de nabijheid wonenden verbandmeester van Wilton de eerste hulp was verleend, is de man per auto naar zijn woning in Maassluis vervoerd TEGEN LANTAARNPAAL GELOOPEN. De 9-jarige jongen A. M. is Zaterdagmiddag op de Broersvest bij het spelerf tegen een lan taarnpaal aangeloopen, ten gevolge waarvan hij een gapende hoofdwonde bekwam. Hij is door een agent van politie met een snelver- band en vervolgens naar het gemeente-zieken huis overgebracht. BELANGRIJKE VERBETERING VOOR DE SCHIEDAMSCHE RADIOCENTRALE Van gisteren af worden de programma's van de Radiocentrale als volgt uitgezonden: Programma 1: Hilversum I golflengte 415 m. Programma 2: Hilversum II golflengte 301 m. Programma 3: Kootwijk golflengte 1875 m. Programma 4: Buitenlandsche programma's Programma 5: Buitenlandsche programma's Daar na het sluiten van de Nederlandsche Zen ders om ongeveer 7.15 uur n.m. een speciaal programma verzorgd door de Omroepvereenigingen via progr. 2 per telefoonlijn wordt doorgegeven tot 11 uur 's avonds, vervalt tot nader order het gramofoonplaten-uurtje tusschen 7 en 8 uur op progr. 5. Progr. 4 gaat door tot 12 uur 's nachts. runde stokken en latten in alle maten Tel. 69799. Opslagpl. Baan tO-42, Schiedam R.K.S.V. ..EXCELSIOR". De uitslagen van de gisteren gespeelde wed strijden luiden als volgt: Dames: Excelsior 3—Groen Geel, 1—1. Heeren: Rapid 2Excelsior 1 21. JUBILEUM BIJ DE TECHN. BEDRIJVEN Morgen hoopt de heer J. Zuidgeest den dag te herdenken waarop hij voor 35 jaar in dienst der Technische Bedrijven trad. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cor, zoon van G. van Stuivenberg en C. W. v. Rijswijk, Nassaulaan 75; Maartje. dochter van J. D. Juijn en N. Kraan, Ploegstr. 31; Gerritje, dochter van J. Burger en H. Wessel, V. d. Elststr. 7; Johannes J., zoon van I. La Lau en W. M. de Koning, Fabristraat 71. OVERLEDEN: A. v. d. Vlugt, 84 j. Overschie- schestraat 110. NAAR HOOGSTRAAT 91 TELEF. 88146 GEVONDEN VOORWERPEN. De volgende in het tijdvak van 2 t/m. 8 No vember 1940 gevonden voorwerpen zijn op werk dagen tusschen 1 en 2 uur aan het Hoofdbureau van Politie alhier terug te bekomen. Diverse sleutels; handschoenen; centuur; blauwe dameshoed; ring met blauwen steen; heerenhoed; bruine dameshoed; damesmuts; padvindersriem; colbertjasje: hondenpenning met ijzeren halsband; kinderjasje; rijw.bel.merk; kinderportem. met in houd; kinderschoentje; damesschoen; kosteloos rijw.bel.merk; halve zilverbon van 1; kinder portem.; rozenkrans; rol elastiek; bij vinders. een paar regenpijpen niet ritssluiting, H. Vrijen- hoek, Surinamesingel 69, Vlaardingen; heerenrij- wiel, J. Krabbendam, Hoogstraat 110; Engelsche jachthono, T. de J mg, Broersvest 48a; kinder portem. J. F. van Leeuwen, Gordenstraat 21c; kinderportm. met inhoud, H. Geveke, Dam 9; een doos inhoudende pakjes boter, J van Klinken, Jan Vermeersthaat 26b; pakje waschgoed, C. F. A. v. d. Graaf Vlaardingerdijk 37; hondenpenning, F. v.d. Berg, Tielman Oemstraat 6; heerenhoed, R. Wiechert, Buitenhavenweg 5a; ring met sleutels, C. M. v. d. Hoeven Rotterdamschedijk 61 aan het zelfde adres terug te bekomen een EHBO-bord waarop staat LBD veroandkist; grijze heerenhoed, Z. Beejans, Ridderkerkschestraat 28a; wollen das R van Wieringen Beijerlandschestraat 45b; bruine ceintuur, J de Geer Walvischstraat 5b; zwart taschje, inhoudenoe zakdoek en bonnen, J. Hui hoven, Vlaardingerdijk 61; vulpen, H. Voorwinde, Rubensplein 8a; rentezegel W. J. de Jager, van Ruijsdaellaan 64: br'l, A. van Veen. van Marum- str., driewielig fietsje, T. Reese, Steenstraat 18; bankbiljet, Huizinga, Passagebioscoop; paar dames schoenen, G. Meijer, 's-Gravensandestraat 41a; alpinomuts, S. Puiter, Lange Haven; vulpotlood, O. van Asten Rotterdamschedijk 130; heerenhoed, M. Rijgrok, Broersvest 49; 2 pasfoto's, H. Kinne- ging Wilhelminastraat 22; 3 stukken dekzeil, J. Hatogensis, Havendijk 27; vulpen, D. Broeren, Nassaulaan 9b; kinderbeursje inhoudende 2 vlees bonnen. B. Dries Villastraat 79; heerenportem. inhoudende gouden ring enz B. Dries, Villastraat 79; rijwiel ketiingsloi, A. Vogelezang, Nieuwe Haver» ?(?7; zijden siaal. Willem Buytpn\vech<-t'"aat 96, Rotterdam: rijw bel.merk A v d Bos, Nieuw- straat 24; gymsch< en, B. Otten, Ridderkerksche- straat 26a; rijw.bel.merk in atui, W. -S. van Kem pen, Jozef Israelstraat 6a; kinderportem. met in houd. W. de Jager, van Ruijsdaellaan 64c; schaar, N. Immerzeel, Rotterdamschedijk 65; RK kerkboek je, R. Schulze. Mariastraat 65b; lipssleutel, A. C. v.d. Hamen, Streijenschestraat 25; en een paar wollen dameshandschoenen. Indien een gevonden voorwerp door een eige naar bij een vinder wordt afgehaald, wordt mede- deeling verzocht aan het Hoofdbureau van politie alhier. Tel 6803R en 68u79. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal ter gelegenheid van zijn ver jaardag op Vrijdag 15 November a.s. receptie verleenen aan de religieuzen (Eerwaarde Broeders en Zusters) en aan de leeken van 1112 uiur, en aan de priesters van 121 uur. Eenige nieuwe bepalingen. Aan het jongste nummer van De Manufac- turier ontleenen wij eenige nieuwe distribu tiemaatregelen. Voor wollen en halfwollen dekens en katoenen beddelakens is een speciale vergunning noodig. De verkoop van wollen en halfwollen dekens, alsmede van katoenen beddelakens op de tex- tielkaart is verboden. Deze artikelen mogen door de detaillisten alleen worden afgeleverd op speciale vergunningen. Evenals dweilen zijn katoenen dekens, wel ke niet meer dan 10 pet. katoen bevatten en voor de rest van afvalstoffen zijn vervaar digd, vrijgesteld van puntenwaardeering. Dit artikel zal door den fabrikant gemerkt wor den met K.A. en bij dén verkoop kenbaar zijn als een vrijgesteld product met de ver melding van het nummer der vergunning van het rijks-textielbureau. Glasgordijnstoffen (vitrages), in dien geheel vervaardigd uit kunstzijde en/of celwol, zijn vrijgesteld voor den verkoop zon der punten. Het artikel dweilen is voorden ver koop zonder punten qan den consument vrij gegeven. Voor den verkoop van dweilen door kleine winkeliers en venters en in het algemeen door niet-textielhandelaren, is geen erken ning of vergunning van het rijksbureau noo dig. De regeling voor matrassen. Kapokmatrassen zullen slechts op speciale vergunning verkrijgbaar worden gesteld in de volgende gevallen: lste voor personen, die in het huwelijk treden; 2de aan geëvacueerden en door het oorlogs geweld getroffenen; 3de in bijzondere gevallen ter beoordeeling van het Rijksbureau voor de distributie van textielgoederen door den handel. Voor het derde geval dient de aanvrage vergezeld te gaan van een doktersattest, ge controleerd door den vertrouwens-arts (for mulier M. D. 29). In gevallen, die niet bij de bovenstaande ondergerbracht kunen worden, kan men, in dien aanschaffing inderdaad noodzakelijk is, b.v. door slijtage of noodzakelijke uitbreiding, een speciale vergunning ontvangen voor een wolvlok-vlasbaard-zeegras, z.g.n. gezondheids matras of veeren matras. Vloerkleedjes en sierkleedjes. Afgepaste vloerkleedjes tot en met een grootte van 90 X 160 cm mogen zonder pun ten worden verkocht, evenals vloerkleedjes gemaakt van afvalstoffen, tenminste wanneer deze laatstgenoemde kleedjes van een speciaal merk zijn voorzien en goedkeuring van het Rijksbureau is verkregen. Als sierkleedjes mogen verkocht worden alle kunstzijden katoenen en linnen kleedjes, waarvan de oppervlakte beneden 1 vierkanten meter ligt. Alle schorten, zooals bretel- en band- schorten, dienster- of serveerschorten, half- schorten, kunnen, indien zij gemaakt zijn van kunstzijde, op de helft worden gewaar deerd van de waardeering van katoenen schorten. Zeiljoppers, oliejassen en oliejekkers kun nen worden gewaardeerd als sportjas, dus 37 punten voor mannen, 32 punten voor vrou wen en 25 punten voor jongens en meisjes. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, maakt op verzoek "van den Befehlshaber der Ordnungspolizei het volgende bekend: De officieren van het voormalige Neder landsche leger dienen hun in eigendom toe- beh-oorende vuurwapenen en munitie voor zoover zij deze nog voorhanden hebben bij het hoofd van plaatselijke politie hunner woonplaats in te leveren, aangezien voor hen, na de demobilisatie van het Nederlandsche leger, de door het oppercommando van het Duitsche leger uitgevaardigde „Verordening betreffende wapenbezit in het bezette gebied" van 15 Mei, tezamen met de betrekkelijke bekendmaking van dien datum in haar geheel gelden. Het niet-nakomen dezer verplichting tot inlevering zal overeenkomstig de straf bepalingen der zooeven vermelde verordening worden gestraft Voorts wordt de bevolking in haar geheel nogmaals nadrukkelijk gewezen op de ver plichting tot inlevering van vuurwapenen en munitie. Door het niet-nakomen der verordening betreffende het wapenbezit in het bezette gebied stelt men zich aan zware straffen bloot. id het aaneengesloten gebieo v;an Zuid-Holland. PLAATSE MEN £EN VERGOEDING VOOR VERRICHTINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT Naar thans bekend is geworden, is ,d.1 Reichs-Arbeitsdient, voor zoover deze niet bij de organisatie van den Opbouwdienst is be trokken, bij de „Luftwaffe" ingedeeld en kan mitsdien gerekend worden te behooren tot de Duitsche weermacht. Dit houdt in, dat leverin gen of verrichtingen ten behoeve van dezen Reichs-Arbeitsdient zullen worden vergoed op den voet van de verordening van den Rijks commissaris No. 49 inzake vergoedingen voor R-verrichtingen. Ten aanzien van alle R-ver- richtingen, die tot en met 31 October 1940 ten behoeve van den Reichs-Arbeitsdient zijn ge schied, kunnen de verzoeken om vergoeding als nog in den tijd van 1 tot en met 30 November 1940 worden ingediend. Op later ingediende verzoeken wordt geen acht geslagen. Ten aan zien van R-verrichtingen ten behoeve van den Reichs-Arbeitsdient, die na 31 October 1940 zijn geschied, moet het verzoek om vergoeding in gediend worden op de gewone wijze, d.w.z. uiterlijk op den 15den van de maand, volgende op die, waarin de verrichtingen is geschied. Geen personen gekwetst. Het A.N.P. meldt: In de twee afgeloopen nachten zijn ver schillende bomaanvallen op Nederlandsche plaatsen gepleegd. Bijna alle bommen vielen op het vrije veld of ir: het water. Door lucht druk en scherven zijn eenige huizen bescha digd. Een huis moest ontruimd worden. An dere huizen kregen glasschade. Zoowel brand bommen als brisantbommen zijn geworpen. Personen hebben geen letsel bekomen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Roemeensche dagbladen staan vandaag vol berichten over de gevolgen van de aard beving. Het aantal dooden en gewonden is nog niet te overzien. Bij den ingestorten wol kenkrabber in Boekarest is (jen geheelen nacht in het schijnsel van groote zoeklichten koorts achtig gewerkt, aangezien in een kelderge welf naar schatting nog 40 personen in leven zijn en zich door klopteekens met de buiten wereld in verbinding houden. De telefoonver binding, die oorspronkelijk intact was geble ven, is vernield. Met behulp van speciale instrumenten tracht men een tunnel van de straat af te boren om bij de ingeslotenen te kc-men. Aangezien de kelder onder water staat en het water tengevolge van het sprin gen van waterleidingbuizen blijft stijgen, is de toestand der ingeslotenen bijzonder nete lig. De dagbladenmeldn, dat Zondag nog drie aardschokken zijn voorgekomen, welke echter minder hevig waren. Daarentegen was de schok van vanochtend weer aanzienlijk sterker. Wat de schade betreft, deze bedraagt alleen bij den wolkenkrabber met zijn vele kanto ren, woningen en een volledige bioscoopin stallatie ongeveer 100 millioen lei. Het verkeer te Boekarest heeft zwaar ge leden. De tram is slechts gedeeltelijk weer op gang gekomen. Zondagavond is generaal Antonescu uit Hermannstadt, waar hij de daarheen verplaatste universiteit van Klau- senburg had geopend, te Boekarest aangeko- komen, waar hij zich zonder verwijl naar de plaats des onheils begaf. Mt bijzondern lof wijzen de Roemeensche bladen er op, dat ook Duitsche troepen en de op het oogenblik te Boekarest vertoevende delegatie der Hitler-jeugd op voortreffelijke wijze tezamen met de formaties der legion- nairs aan het bergingswerk deelgenomen heb ben. De bevelhebber der Duitsche luchtwapen- missie, It.-generaal Speidel, heeft tezamen met den bevelhebber van de legermissie, ge neraal Hansen, de eerste bergingswerkzaam heden geleid. De, vreeselijke gevolgen van de aardbeving worden er door verklaard, dat de schokken zich tegelijkertijd in verticale en horizontale richting voortplantten, waartegen vele huizen- constructies niet bestand waren. Blijkens een telegram uit Washington is de voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandsche aangelegenheden, Key Pitt- mann, overleden. In normale tijden is het recht van controle op het buitenlandsch be leid der Amerikaansche- regeering hecht ge vestigd bij de Senaatscommissie voor de bui tenlandsche aangelegenheden, -die haar fiat moet schenken bij belangrijke benoemingen en andere belangrijke besluiten. Indien ech ter een President of een secretaris van Staat in den loop der jaren een groot prestige ver werft, daalt de macht van de Senaatscommis sie naar mate die van den President of den secretaris stijgt. Doch steeds blijft de Senaats commissie, en met name haar voorzitter, van beteekenis. De thans overleden senator Pittmann, die de leiding had van de bewuste senaatscom missie was dan ook krachtens die positie, ook door zijn persoonlijke eigenschappen, figuur van beteekenis, zoo in den Sena: in het politieke leven in de Vereen.=..a Staten. Af en toe trad hij naar buiten op als vertolker en advocaat van het tiuitenlandsch beleid der regeering, waarbij hij dan getuigde van zijn instemming met de regeeringspoli- tiek. In de belangrijke kwesties stond hij achter Roosevelt, in het bijzonder wat betreft diens politiek ten opzichte van de repu blieken van Latijnsch Amerika. Het A.N.P. meldt: De activiteit van de winterhulp Nederland begint zich overal in den lande af te teeke nen. Het voorbereidende werk gaat gestadig voort. De plaatselijke en provinciale comité's worden overal snel gevormd, waarbij perso nen van alle richtingen worden betrokken. Overigens kan worden vastgesteld dat de autoriteiten, in het bijzonder de commissaris sen der provincies en de burgemeesters, alle medewerking verleenen. De thans ontwikkelde activiteit laat voor de toekomst een gunstig resultaat verwachten. Evenals in België wordt thans ook in Frankrijk een winterhulpactie in grooten stijl opgezet. De politie te Amsterdam heeft vanmorgen de hand gelegd op een complot van personen, die thee verhandelden buiten de distributie om. Het gold een partij van 4000 pond ter waarde van 15,000. De rechercheurs deden zich als koopers voor en konden zoo beslag leggen op de thee, die bewaard werd in een huis aan de Willibrordusstraat. De be trokkenen, drie Limburgers en twee Amster dammers, zijn gearresteerd. Voor niel-aangeslolenen bij de aardappelmeelcentrale Met ingang van Zaterdag is in de Staatscou rant een verwerkingsverbod voor aardappelen afgekondigd, voor hen, die niet aangesloten zijn bij de Nederlandsche aardappelmeelcen trale., Eveneens wordt een verbod uitgevaardigd van verwerking van aardappelmeel tot pud dingpoeders, custard, geoxydeerd aardappel meel, oplosbaar aardappelmeel, verpakt aard appelmeel, stijfsel, sago, vlokken bestemd voor menschelijke consumptie en'ouwel, welk ver bod geldt voor hen, die geen vergunning van de Nederlandsche meelcentrale hebben. Op het kruispunt MaliebaanNachtegaal straat te Utrecht, is Zaterdagmiddag de 58-jarige heer van Dijk uit De Bilt door een auto aangereden. Met zware inwendige kneu zingen is hij naar het Stads- en Academisch ziekenhuis gebracht. In den loop van Zondag is het slachtoffer aan de gevolgen overleden. 580 PAKJES THEE GESTOLEN In den nacht van Zondag op Maandag is te Zaandam ingebroken in een theemagazijn, toebehoorende aan de firma Terwee. De buit, die den nachtelijken bezoekers in den schoot viel, bestond uit 580 pakjes thee van een ons. Verkeersongelukken. Op den Overtoom te Amsterdam heeft zich vanochtend vroeg een aanrijding tusschen een rijwiel en een auto voorgedaan. De 18-jarige wielrijder is met een bekkenfractuur naar het Wilhelminagssthuis gebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1