LAATSTE BERICHTEN pag. 5 ROTTERDAM Rotte rdamsche Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM Molotow te Berlijn HET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG 12 NOVEMBER PAG. 5 Heinrich Hanno Cr Co. Oude zaken in nieuwe omgeving Dood door schuld Doodelijk ongeluk Notstandsbeihilfe van den Rijkscommissaris voor Rotterdammers Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Tapverbod distributie van eieren stamkaarten van hen, die in het rijkspostspaarbank. Het badhuis gaat uitbreiden Te Rome houdt- men rekening met de samenroeping van een vier-mogendheden conferentie Em. pastoor E. Vereyken t Het slachten van vee ZONDAGS OM 6 UUR EEN H. MIS IN DE HAVENKERK Ontduiking van distributie voorschriften Hij is in kasteel Bellevue afgestapt Losse berichten Stichting Oorlogsschade tot stand gekomen Luchtaanvallen op ons land Unievlag en uniformverbod Door een aufo overreden en gedood Door een trein gegrepen en gedood Veertigjarig bestaan. Vandaag, 12 November, heeft de firma Heinrich Hanno Co., Nieuwland 4, alhier, het feit herdacht dat zij veertig jaren geleden werd opgericht. Uiteraard hebben de omstan digheden in het expediteurs- en scheepvaart bedrijf een officieele viering van dit jubileum belet, hetgeen niet wegnam, dat vanochtend directie kantoor- en buitenpersoneel zich in een intieme bijeenkomst in het privékantoor der firma vereenigd hebben. Hierbij werd het woord gevoerd door de beide oudste mede werkers der firma, de heeren L. J. de Vries en D. J. v. d. Neut, die beiden zelf welhaast hun 40-jarig dienstjubileum zullen herdenken. Aan hun woorden ontleenen wij, dat de firma Heinrich Hanno Co. 12 November 1900 door wijlen den heer E. G. Frech tezamen me diens schoonvader Heinrich Hanno werd op gericht. De heer Heinrich Hanno was o reeds 30 jaren onder eigen naam ais g van buitenlandsche huizen in Sran®" S tigd. Toen de heer Heinrich Hanno eenige Sr^enVn G°°£ lrefh,die1hanesZeeenig firmant is, in 1930 in de onderneming opnam. Tn het eerste stadium van haar ontwikkeling trad de firma vrijwel uitsluitend als graan- exnediteur voor Duitschland op. Later hadden veevoederartikelen, lijnkoeken, meststoffen, granen oliezaden, zwavel, chemicaliën de belangstelling, in welke branches de firma een vooraanstaande positie inneemt. Onder de stuwkracht der beide heeren Frech, heeft de aandacht der firma zich allengs ook op andere vormen van activiteit in onze haven gericht. Zoo treedt de firma Heinrich Hanno Co. niet alleen als expediteur op in den ruimsten zin van het woord, maar bezit zij tevens eigen terreinen aan de Waalhaven met moderne loodsen voor de uitoefening van het opslag en veembedrijf. Daarnaast is zij ook cargadoor, stoomboot-agent, zoowel als agent van ge regelde overzeesche lijnen. Verder vertegen woordigt zij enkele buitenlandsche expeditie firma's en heeft zij bijkantoren te Antwerpen en Londen, welke" evenals het hoofdkantoor onder de tijdsomstandigheden te lijden hebben. De firma Hanno geniet een welverdiende reputatie in binnen- en buitenland. Onder groote belangstelling, die zich o.m uitte in het zenden van veel bloemen, heeft de bekende sigarenwinkel van de firma A. v. d. Heijden Zaterdag zijn nieuwe zaak be trokken. Oude Rotterdammers weten zich nog het sigarenmagazijn „Java" in het Hang e herinneren, welke later plaats moest maken voor een moderner winkel op de Hoogstra Thans is op den Goudschesingel bij Jonker Fransstraat op no. D 3 noodwinkel betrokken, die er keur g, luchtig uitziet. BENOEMING DIHECTEUR-ORGANIST Tot directeur-organist van het koor der St. Wnhskerk van de Paters Redemptoristen te 's Hertogenbosch is benoemd de heer Thom. van Vlijmen, organist der Rosaliakerk te Rotterdam. De chauffeur M. v. O. was op den Westzeedijk ■een paard-en-wagen gepasseerd, terwijl dit laatste voertuig ook door een fietser werd in gehaald. De ruimte, waar dit gebeurde was vrij smal; het was n.l. tusschen het trottoir en een vluchtheuvel. De fietser was door den auto aangereden, waarbij hij zoo leelijk terecht was gekomen, dat hij kort na het ongeluk is °VDe officier van justitie meende dat de ckay!' feui roekeloos en onvoorzichtig had gehandeld de dood van den fietser is aan zijn schuld te wijten. Echter is de schuld niet zoo groot dat het rijbewijs van verdachte moet worden in getrokken; mogelijk is zelfs dat de fietser zen mede schuld heeft. De eisch luidde; v e e, r 11 e n dagen hechtenis. De rechtbank zal over twee weken vonnis wijzen. Vanmorgen om half acht is öp den Abraham van Stolkweg alhier, de 17-jarige carrier bestuurder P. M. Lansbergen, gewoond heb bende in Kethel-Spaland, aangereden door een postauto. De melkbezorger, die zonder eenige verlichting reed, werd op slag gedood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. BRIEVENBUSSEN NOORDEREILAND De directeur van het Postkantoor brengt ter kennis dat op 9 November een brieven bus is geplaatst aan de Sleephellingstraat hoek Prins Hendriklaan en aan de Prins Hendrikkade no. 59. 1 Centrale Rotterdam, Mecklenburglaan i 55, Telefoon 45724. Aanmeldingskantoren, voor Rechter s Maasoever: Gouvernestraat 56, voor I Linker Maasoever (Noordereiland inbe 1 1 grepen) Heidestr. 5, ingang Erikaplein. In aanmerking komen alle Rotter- I dammers (met Uitzondering van hen, 1 I die op 2 November j.l. bij Maatschap- 1 1 pelijk Hulpbetoon waren ingeschreven), I voor zoover zij eeen lager inkomen hebben dan: f 11-Per week voor alleenstaande I 1 personen; 1 f 20.per week voor gezinnen met ten hoogste 4 kinderen ben. 16 j.; 22.per week voor gezinnen mei 1 5 of 6 kinderen beneden 16 jaar; - I f 24.per week voor gezinnen mei meer dan 6 kinderen ben. 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de s Helft bij het loon van den kostwinner gerekend.) De aanvrager moet de volgende stuk- ken medebrengen: I 1. identiteitsbewijs en/of stamkaart; I 2. trouwboekje; i 3. laatste belastingbiljetten; i I 4. a. indien in loondienst: werk- gêversverklafing (wit), ook van werkende kinderen, door werk- gever gefleekend en met stempel voorzien; b. indien zelfstandig; een door kostwinner geteekende verklaring voor zelfstandigen (blauw); (formulieren zijn op alle politie- bureaux verkrijgbaar.) 5. huurkaart. 1 Voor aanmelding komen thans in aan- I merking; 1 Alle gezinnen met 3 en 4 kinderen beneden 16 jaar: op Woensdag, 13 November van 9 tot I 13 uur, wier naam begint met de letter L.—Z. Alle gezinnen met 2 kinderen en 1 kind beneden 16 jaar: op Woensdag, 13 November van 13 g 1 tot 17 uur, wier naam begint met de lctt0r A "Ce op Donderdag, 14 November van 9 1 tot 17 uur, wier naam begmt met de I letter D.H. op Vrijdag, 15 November van 9 1 tot 17 uur, wier naam begint met de 1 letter I.N. op Zaterdag, 16 November van 9 tot 14 uur, wier naam begint met de letter O.R. op Maandag, 18 November van 9 tot 17 uur, wier naam begint met de letter S. tot en met Z. I "ïllllllllllllltlllllllllllllllHIIIIIIIIIIIimillllinilltlltllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIUIHIIIIHimil'HlllllUl" AanslftBi van 11 November. BEVALLEN: E M Ue Hooge-Vis. z. A. v. d. Stelt-v. Hoist z -- A. M. In 't Veld-Molen-dijk, d. J. W Krorn.nt-.hóek-Slagveld, d. G. A. J. Lips-Smit, z. H. C. Damen-Moster, d. M. A. Strooband-de Mos z. L. v. d. Schoor-Pelten, z. J. M v. Asch-Snoek, d. J. Meuldijk-de Langen, z. A. Graafland-v. Mourik, z. H. M. v. Wijk-Manders, z. C. F. Hommerstein-van den Buloke, z. A. E v. Kwawegen-Albers, z. J. C. Scharff-Romijn. z - J. A. Strijker-Noordhuizen, z J. C. Kramer-Fokkens, z. G. D. v. d. Schoor-v. d. Starre z J. C. J. Erkelen-Keere- weer, z. H. W. Wennekes-Degeling, z. H. A. v d. Heijden-v. Maars. z M. A. Oosterbaan- v. d. Berg, d J. Hoppenbrouwer-Hausegger, d. C. C. v. Tienhoven-v. Poelje, z. G. J. v Driel-v; Donkelaar z. J. W. Maas-Goos, z. ,T. E. v. Damme-Smits z J. H. Schrijnemakers- Kisling. d. M M. Vergeer-Reurings, z. D. L. Pronk-Uijtdebroek, E. G Rienks-Kunst, d. J. v 'Dillen-Knoc- z. P. C. v. Galen-Stoop, d. J. Visser-Scheelings, d. - A Stok-Zevenber- gen, d. - J JYI Zandboer-v. d Domhof z. W. H. v. Bennekom-v. Braam 7 - A. A. C Klumpes- v. Eenige z M de Wit-Ubas, d. M. P. Buijsrogge-Heirewegh, u, s. Wiltmer-Bijl, z. p Versluis-de Groot, z. E. Velleman-de Vries, z. F. A. Tarmo d-^aas. d. D. Schouten-v. d. Weijden levenl. z. OVERLEDEN: H. J. Grashoff. wed. v. P. Olssen, oc j B. v. d. Leije, vi. v. A. J. A. M. Ouborg, 68 1 A Wandemaker, z., 17 j. E. v. d. Most- Wed v J. Hoorenboom, 79 j. H. L. Visser, m. v. ■R T Kloppenburg, 55 j. A. v. d Oever, wedn. v' F Verkerk, 77 j -- W. v. d. Pas, m. v. J. C. v. Vein 53 j - s- plateel- ongeh. vr„ 82 j. K. V. Eetferen V v. C. Woudenberg, 62 j. - C. M. de Bruin d 14 j- A- Boender, wed. v. A. Breur, 81 j K v Rijn- m- v- -7. Jansen, 62 J. G. J Westerveld, m. v H. Bakker. 67 j H. J. Viester, m v A A M Hiet, 68 .1. W. A. Broere, d. 1 d. D Bor vr v. J 't Lam, 77 j. - H. J. Helge- ring/vr h. F. v d Hoek. 37 j. - A. J. D. Smolders, ongeh. 28 j. De burgemeester van Schiedam; Gelet op het eerste lid van artikel 6 van de Verordening op inrichtingen tot het verbrui ken van eet- of drinkwaren in de gemeente Schiedam; Besluit: te bepalen, dat het in alle inrichtingen, waar voor een der in artikel 1 van de Drankwet 1931 (Staatsblad no. 476) omschreven vergun ningen geldt, van des namiddags zes uur tot des voormiddags zeven uur verboden is ster ken drank te verkoopen, af, te leveren, te ver strekken of te gebruiken. Dit verbod treedt in werking met ingang van heden. Gewezen wordt bovendien op het verbod ingevolge het tweede lid van art. 6 van voren genoemde Verordening om gedurende den hiervoren aangegeven tijd krachtens een vol ledige vergunning of een slijtvergunning ster ken drank te yerkoopen, af te leveren of te verstrekken voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de volledige vergunning of de slijtvergunning geldt. Schiedam, 12 November 1940 EIEREN VOOR DUITSCHE WEERMACHT. De burgemeester van Schiedam maakt.be kend, dat de verkoop van eieren ten behoeve van de Duitsche weermacht geschiedt op Wehrmachtbezugscheine. Leveranciers, die Bezugscheine, waarvoor eieren zijn afgeleverd of nog afgeleverd zul len worden, in hun bezit krijgen, dienen deze Bezugscheine n i e t bij de distributiediensten in te leveren. Tot het verkrijgen van toewijzingen moeten zij deze Bezugscheine inleveren bij de Neder landsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen. T-ILEVERING VAN BROOD- EN BLOEMBONS De directeur van den Distributiekring R9tter- dam brengt ter kennis van bakkers, dat zij van 11 November 1940 af ter verkrijgingvant een toewijzing voor 50 kg bloem of m J>ons of 1400 bons van de bloemkaart moeten veren -li verband hiermede dienen de bakkers, saneer zij gebruik maken van de za.kj fr.JV 4®. voor iedere 50 kg bloem of meel sleckJ® eli? zakje, met 700 broodbons of 2 zakjes met 700 hlnembons in te leveren. Pla, -c pons uu- aangewezen np kup„ellen kunnen worden geplakt. Deze vellen zakio6*1 dan in de P}aaJs yan de bovenvermelde m Worden ingeleverd. opplakvellen zijn verknjgbaar bij de ^Bbutiekantoren betaling van den Qaarvt>Qr vastgestelden prijs. De directeur van den Distributiekring Rotter- aam maakt bekend, dat de verkoop van eieren ten behoeve van de Duitsche Weermacht ge schiedt op Wehrmachtbezugscheine Leveranciers, die Bezugscheine waarvoor eieren zijn afgeleverd of nog moeten worden afgeleverd, in hun bezit hebben of kriieen moeten deze, ter verkrijging van toewijzingen' rechtstreeks indienen bij de Nederlhnd- §Jhe Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen. BUITENLAND VERBLIJVEN d Öe aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, de stamkaarten en alle op deze stamkaarten het treikte distributiebescheiden van hen, die in et buitenland verblijven, of zich daarheen be- V en, moeten worden ingeleverd aan het aan a Lan ,den Distributiekring, Baan 163, of- fcaadhiif-. f Bevolking (loket 4, en 6) ten deze dièï :Jf- famll'eleden of anderen, die van bruik 4Satf^>utl?b,1sche?d®"ten onrechte ge- hjke vervolging6 2 bloot aan strafrechter- DE DIRECTEUR VAN DEN DISffRIBUTIEKRING ROTTERDAM. JUBILEUM Morgen 13 November zal de heer P. Hecke, Oranjeboomstraat 264a R'dam. Zuid, den dag herdenken waarop hij voor 40 jaar als fabrieksarbeider in dienst trad bij N.V. v.d. Bergh's Margarinefabrieken alhier. Aan het kantoor der posterijen Je Rotterdam is in de maand October 575,855.74 ingelegd en f 1,436,605.27 terugbetaald. Er werd derhalve 860,749.53 minder ingelegd dan terugbetaald. INLEVERING VUURWAPENEN DOOR OFFICIEREN VAN HET VOORM. NED. LEGER. De Commissaris van Politie te Schiedam, hoofd van 'plaatselijke politie in den zin der Vuurwapenwet 1919, maakt aan voormalige Nederlandsche Officieren, wonende in Schie dam, bekend, dat zij hun in eigendom toebe- hoorende vuurwapenen en munitie, welke zij nog voorhanden hebben, vóór 15 November 1940 moeten inleveren aan het Hoofdbureau van Politie aan de Lange Nieuwstraat no. 55 te Schiedam. Het niet nakomen van het vorenstaande zal overeenkomstig de straf bepalingen van de verordening betreffende wapenbezit in het bezette gebied van 10 Mei 1940, gestraft worden. HARDLEERSCH Een-mensch kan heel veel hebben. Dit wordt in den tijd waarin wij thans leven dubbel en dwars bewezen. Vandaag beleven wij dit en morgen weer wat anders. Met een ijzige kalmte en rust laten wij alles over ons heen gaan. Wat vandaag in het brandpunt der belangstelling staat is morgen vergeten. Bij vele dingen is dit maar goed ook. Te groote vergeetachtigheid is echter niet altijd goed. Door een beetje betei te onthouden in som- mi se zaken kan men zijn medemenschen een ïrnot genoegen doen. Eenige dagen geleden groot g over het sluiten van de Koe- marktbrug Wij wezen er op, dat dit steeds gepaard °ing met een geweldigen klap, voor- af e^aa n "dooreen zeer langdurig en luid ge- bel Met een goed bedoeld grapje vestigden wï« de »»dS »P- Wij rekende» «V.S. op dat er verbetering in zou komen. Wij be grepen dat de brugwachter eemgszms vreemd stond tegenover de verschillende nieuwe apparaten die bij de Koemarktbrug smets korten tijd in gebruik zijn. Al onze hoop bleek ijdel. Met de speelschheid van een school jongen en de vasthoudendheid van een fox- terrier blijft de brugwachter de bel luiden als de brug open moet. Hij doet dit op een manier alsof hij heel Schiedam konde moet doen van het openen van „zijn" brug. Het sluiten van de brug gaat ook nog steeds op de oude manier, met een daverenden klap, zoodat de omwonenden van de Koemarktbrug ongeveer met hun hoofden tegen hun plafond stooten. Wat de reden hiervan toch mag zijn weten wij niet. Kan de brug niet gesloten worden zonder een daverende klap? Dan wordt het tijd dat gemeente-werken eens zorgt voor een vakkundige en afdoende repa ratie. Wat het bellen betreft hopen en ver trouwen wij dat de brugwachter het nog wel eens zal leeren, ook al schijnt hij een weinig bardleersch te zijn. Het gaat den laatsten tijd cresendo met het badhuis aan de Lange Haven. Aan dezen vooruitgang is echter een klein bezwaar ver bonden, want het komt den laatsten tijd nog al eens voor, dat de menschen- langer dan wensohelijk is moeten wachten voordat er een el vrijkomt voor een stort- of een kuipbad. De vereeniging, die het badhuis exploiteert, had dit echter reeds lang gemerkt en de plannen voor uitbreiding lagen reeds klaar, ja zelfs dë benoodigde materialen waren aanwezig, Alleen de toestemming der autori teiten ontbrak nog. Thans is deze toestemming verkregen en zal binnenkort met de veranderingen worden begonnen. Enkele kuipbaden zullen worden verplaatst naar de plaats waar thans nog open grond (zoogenaamde" binnenplaatsjes) is. De vrijge komen ruimten zullen worden ingericht voor regenbaden, terwijl door eenige interne ver anderingen het aantal kuipbaden der le klas gelijk blijft. Alleen de 2e klas krijgt eenige kuipbaden minder, deze werden echter het minst gebruikt. De capiciteit wordt zoodoende aanmerke lijk vergroot en het lange wachten zal bin nenkort tot het verleden gaan behooren. In verband met het bezoek van Molotow aan Berlijn spreekt men te Rome in poli tieke kringen over de mogelijkheid der vorming van een vier-mogendhedenfront tusschen Duitschland, Italië, Japan en Rusland; dat zich in alle deelen van de wereld tegen de Engelsche belangen zou richten. Verdér neemt pnen er aan, dat het petroleumvraagsluk een van de voor naamste thema's der Berlijnsche bespre kingen zal uitmaken en ook bij een toe komstige overeenkomst een rol zal spelen. Verder wordt er rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de verhouding var. Rusland tot de staten van het drie- mogendhedenpact verder geregeld wordt. In elk geval verwacht men, dat Rusland in de toekomst een actievere rol in de wereldpolitiek zal spelen dan tot dusver. De Italiaansche pers beperkt zich tot dus verre tot algemeenheden. In diplomatieke kringen helt men echter tot de meening over, dat de Berlijnsche besprekingen het voorspel tot een vier-mogendhedenconferentie' tusschen Duitschland, Italië, Japan en Rusland kunnen vormen. Men gelooft dat ze, indien het hiertoe zou komen, te Berlijn zou plaats vinden, do-ch dat er te Moskou besprekingen aan vooraf kunnen gaan tusschen Stalin en Duitsche alsmede Italiaansche staatslieden Daar het petroleumvraagstuk nog steeds op den-voor grond staat neemt men verder aan, dat bij de Berlijns-crie besprekingen de volgende dagen over een verdere ontwikkeling in het naburige en verre Oosten ges-proken kan worden. Ook de Japansch-Rus-sische betrek kingen en het verre Oosten in het algemeen evenals een nadere afbakening van de afzon derlijke sferen zullen bij deze besprekingen, naar men verwacht, een rol spelen, (Un. Pr.) Na voorzi ente zijn van de laatste H.H. Sacramenten is in den ouderdom van 77 jaren te Herpen overleden de zeereerw. heer Franc. Vereyken, em. pastoor van Niftrik. De thans overledene werd den 24 Juni 1863 te Aarle-Rixtel geboren en den 23 Mei 1891 priester gewijd. Op 20 September 1892 werd hij benoemd lot kapelaan te Maarheeze, welke functie hij op 9 Februari 1900 verwisselde met die van rector van het St. Carolus ziekenhuis te 's Hertogenbosch. Den 15en Juli 1910 volgde zijn benoeming tot pastoor te Niftrik, uit welk ambt hij op 1 Juni van dit jaar eervol ontslag verkreeg. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat er blijkbaar nog steeds personen zijn, die meenen de hand te kunnen lichten met voorschriften ter vermijding van het kwellen van dieren bij het slachten van vee (met name het voorschrift, dat warmbloedige die ren bij het slachten, voordat het bloed be gint te vloeien, moeten worden verdoofd) en die trachten deze voorschriften door huis- slachtingen of het slachten op kleine slacht plaatsen ten -plattelande te ontduiken.- In verband hiermee is een waarschuwing gepast en wordt herinnerd aan de strenge straffen, welke op overtreding van de voorschriften zijn gesteld. ONTMOETING TUSSCHEN SCHIEDAMSCHE EN ROTTERDAMSCHE KEGELAARS Zondagmiddag heeft o-p de banen van Cor ner House te Schiedam de eerste ontmoeting plaats gehad tusschen 25 kegelaars van den Rotterdams-chen Kegelbond en 25 kegelaars aangewezen door het Schiedamsche Kegel- comité. Voor den aanvang van den wedstrijd heeft de heer C. v. d:. Graaff, voorzitter van den R.K.B., een welkomstwoord g-esiproken, en gewezen op de saam-hoorigheid tusschen de Schiedamsche en Rotterdamsche kegelaars, waardoor deze wedstrijd tot stand was ge komen. Spr. deelde mede dat voor de-zen wedstrijd een prachtig schild beschikbaar ge steld was. dat spr. wil betitelen met d-en naam van „Derbyschild". Verder deelde sipr. mede dat aan dezen wed strijd nog een ontmoeting verbonden is tusschen spreker als voorz. van den R.K.B. en den voorzitter yan het Schied. Kegelcomité den h-eer H. Scheffer Jr. De heer Sdheffer sprak den wensoh uit dat de strijd naar aller genoegen moge slagen. Na het werpen van de ochtendploegen was de stand: Rotterdam 4260, Schiedam 4795. 's Middags wierp de Schiedamsche ploeg 4906 en de Rotterdamsche 4916 zoodat de eindstand was 9714 voor Schiedam en 9166 vo-or Rotterdam. In den strij-d om de voorzittershamer haalde de heer C. v. d. Graaf 390 en de heer- H. Scheffer Jr. 356. De returniwedstrijd zal Zondag a.s. plaats -hebben op de banen van café de Heemraad te Rotterdam Met ingang van Zondag 17 November a.s. zal Katholiek Schiedam weer een vroegmis bezitten om 6 uur. Deze H. Mis wordt gelezen in de verduisterde biechtkapel naast de Havenkerk waartoe uitsluitend toegang wordt verleend door -de deur naast het patronaat Lange Haven 70. Er zal 10 cent plaatsengeld geheven worden. Alleen politie- en tram personeel, die in uniform deze H. Mis bij woont, is vrij van plaatsengeld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen te Schiedam is in den loop der maand October ingelegd 53.188,24 en terugbetaald 96,257,42. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald 43.069,18. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 25. JUBILEUM. 15 November a-s. hoopt de heer H. Steen bergen den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de gemeente Tech nische bedrijven. Er wordt blijkbaar nog de hand gelicht met de distributievoorschriften, met name die op het aangeven van bepaalde onder een of andere distributie vallende goederen of levensmiddelen. Op de strafbaarheid hiervan wordt gewezen. Zij die zich aan ontduiking schuldig maken, benadeelen het algemeen be lang en zullen, indien zij worden achterhaald, erop moeten rekenen, dat zij overeenkomstig de bepalingen worden gestraft, onverminderd de inbeslagneming van de goederen, die ach ter gehouden óf in den sluikhandel verhan deld zijn en de mogelijkheid, dat zij van den verderen handel worden uitgesloten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Precies om elf uur is de speciale trein, die den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der sowjetunie en volkscommissaris voor buitenlandsche zaken W. M. Molotow naar Berlijn bracht, op het Anhalter Bahnhof binnengeloopen. Te zijner verwelkoming waren aan het station de rijksminister van buitenland sche zaken Von Ribbentrop en generaal- veldmaarschalk Keitel, benevens talrijke vooraanstaande mannen van den staat én de weermacht. Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft vanmiddag den voorzitter van den raad van volkscom missarissen der Sowjetunie voor een bespreking ontvangen. Molotow, op, uitnoodiging van de Rijks- regeering voor een bezoek van verschei dene dagen te Berlijn aangekomen, was bij zijn aankomst vergezeld van den sow- jet-ambassadeur te Berlijn Sjkwartsew, die den volkscommissaris tot de grens tegemoet was gereisd. In zijn gevolg be vonden zich verder de volkscommissaris voor de zware industrie Tewosjan; de plaatsvervangende volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Dekanossow; de plaatsvervangende volkscommissaris voor bi-nnenlandsche zaken Merkoelow; de plaatsvervangende volkscommissaris voor den buitenlandschen handel Kroetikow en de plaatsvervangende volkscommissaris voor de vliegtuigindustrie Balandin en Jakoflew. De rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heette den voorzitter van den raad van volkscommissarissen hartelijk welkom. Voorts waren er behalve Keitel- rijksminister dr. Lammers; rijks- organisatieleider d-r. Ley; rijksperschef dr. Dietrich; rijksleider-S. S. Himmler; de korpsleider van het N.S.K.K. Hühnlein; de S.S.-Obergruppenführer Ileissmeyer; de commandant van Berlijn luit.-gen. Seifert; gen. Daluege; burgemeester Steeg en ande ren. Ook de staatssecretaris van het de partement van buitenlandsche zaken Weizsacker en de staatssecretarissen Bohle en Keppler waren met leidende ambte naren van het departement van buiten landsche zaken aanwezig. Van het diplo matieke korps waren verschenen de Chineesche ambassadeur Tsjen Tsjie; de Turksche ambassadeur Gerede; de Japan- sche ambassadeur Koeroesoe en de Itali aansche zaakgelastigde ambassaderaad Zamboni als- vertegenwoordiger van den niet te Berlijn aanwezigen ambassadeur Alfieri. Na de begroeting inspecteerden Molotow en von Ribbentrop de voor het station op gestelde eerecompagnie. Vervolgens bege leidde de rijksminister van buitenlandsche zaken den heer Molotow naar het kasteel Bellevue, waar de chef der „Praesidial- kanzlei" van den Führer staatsminister dr. Meissner den gast en zijn gevolg ontving. VET EN SPEK IN BESLAG GENOMEN. Vanmorgen vroeg is de 36-jarige melkslijter J. de G., uit Bergschenhoek, die ongeveer 50 pond vet en spek vervoerde, waaromtrent twijfel bestaat van de herkomst en de bestem, ming, te Hillegersberg aangehouden. Een en ander is door de politie, die verder een onder zoek instelt, in beslag genomen. De melkslijter was niet in het bezit van een vervoerbiljet. Diefstallen, inbraken, enz. Te Hillegersberg is aangehouden de '5-jarige kantoorbediende J. de L., die ten nadeele van een bij hem inwonende dame ongeveer 1000 heeft gestolen. Hij is opgesloten. MAASTRICHTSCHE K. K. KRIJGT EIGEN GEBOUW Naar we vernemen, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht en omstreken het pand Vrijthof 21 aangekocht, met de bedoeling om per 1 Januari 1941 daar in de kantoren der Kamer te vestigen. Hiermede is een einde gekomen aan de vele lasten en moeilijkheden, welke de Kamer tot dusver heeft ondervonden met haar huis vesting. In herinnering behoeft slechts te worden gebracht het vertrek in het voor malig Dinghuis in 1934 en de zeer onaange name procedure naar aanleiding daarvan met de gemeente, welke de Kamer op een slordige f 6000 kwam te staan. Sinds 1934 is nu het kantoor der Kamer gevestigd in het gebouw der Leostichting aan de Breedestraat, hetwelk thans moet worden ingericht tot arbeidsbeurs. GEVOLGEN VAN DEN STORM. Tengevolge van den storm in den afgeloopen nacht werd van de Hema een markies afge rukt. Deze markies sloeg hierbij tegen de étalageruit, waardoor deze ruit geheel werd vernield. CAFÉ-VARIÉTÉ IN SCHIEDAM Zaterdag a.s. opent in het pand Groote Markt 12 achter het stadhuis „de Mirador" café-variété met bar. BURGERLIJKE STAND GEBOREN- Carolvs J. M„ 7 v. W. J Hölscher en H. M. Broereiv Aioïs F. J., z. v. G. A. J. Veldhuis en C. r Gür.iher; Gerardus C. J., z. v. J. Ooms en M. v. u. Hoorn; Willy, z. v. J. de Groot en J. P var tplunder, Alo/sius A M„ z v. W. J. Osterman- j. H Geerts; Sonja H. J„ d. v. L. C. v u Velde en J. F. Bosman. OVERLEDENN. Falsrok, 83 j. wed. v. W. Beukers; J. J Ver'ieke, o3 j Men .deelt het A.N.P. mede, dat de Neder landsche stichting tot behartiging van de be langen der getroffenen door oorlogsschade tot stand is gekomen. Zij is gevestigd in Den Haag en draagt den verkorten naam van Stichting Oorlogsschade. Volgens artikel 3 der statuten heeft de stichting ten doel de behartiging van de stoffelijke belangen van haar leden in verband met door hen geleden oorlogs schade, zulks met inachtneming vanhet algemeen welzijn. 'Zij wil daartoe bevor deren het tot stand komenen toepassen van zoodanige regelingen van overheid of derden, welke leiden tot spoedige vast stelling der oorlogsschade en tot spoedig werkende redelijke voorzieningen ter zake van de geleden schade, waaronder mede te begrijpen voorschot- of crediet- verleening, op billijke voorwaarden en/of hulpverleening in anderen vorm. De stichting wil voor zoover mogelijk een heid brengen in het streven naar voorzienin gen terzake van geleden oorlogsschade en haar arbeid verrichten in het bijzonder in overleg en samenwerking met de Nederland sche autoriteiten en instellingen. Voor het welslagen is dit laatste een onafwijsbare eisch. De stichting is dan ook eerst in het leven ge roepen, nadat uit de met de Nederlandsche instanties gevoerde besprekingen was ge bleken, dat op de medewerking van die in stanties mocht worden gerekend. Evenzeer is voor dat welslagen noodig, dat de door oorlogsschade getroffenen zooveel mogelijk als leden tot de stichting toetreden om de inrichting van een goed geoutilleerd bureau mogelijk te maken en voorts om de gegevens te verstrekken, waardoor het moge lijk zal zijn de vraagstukken, die een oplos sing behoeven, bij het overleg met de be voegde instanties met kennis van zaken te kunnen behandelen. Het ligt voorts in het voornemen aan de leden van tijd tot tijd berichten te zenden, die voor hen van belang kunnen zijn. Leden kunnen zijn natuurlijke personen en vennootschappen, die oorlogsschade hebben geléden. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kunnen worden gezonden aan het voorloopig secreta riaat; rnr. J. S. Heek, West-Zeedijk 122 te Rot terdam (W.), of aan een der oprichters. Oprichters van de stichting zijn: G. H. Buhr- mann's papiergroothandel n.v., Amsterdam; Van den Burg's borstel fabrieken n.v., Rotterdam; n.v. Maatschappij De Schelde, Vlissingen; n.v. Polytechnisch Bureau Nederland v./h. E. J. Rothuizen en F. Wind, Arnhem; J. P. Meurs, Alkmaar; n.v. gebrs. Zomer en Keuning's druk kerij Vada, binderij en uitgeversmij., Wagenin- gen; n.v. gebrs. van Schuppen's Ritmeester sigarenfabrieken, Veenendaal; G. Sluis, notaris, Wageningen; firma gebrs. W. A. en H. van Hoogdamel, Rhenen; H. Veenman en Zonen, Wageningen; firma Geurts en van Schuppen, Schimmelpenninck sigarenfabriek, Wageningen; n.v. Internationale crediet- en handelsvereeni- ging Rotterdam, n.v. Rotterdamsche Lloyd, firma Pakhuismeesteren, de Erven de wed. 5. van Nelle n.v., n.v Brouwerij d'Oranjeboom, firma Cantzlaar en Schalkwijk, Nijgh en van Ditmar n.v., allen te Rotterdam; N. C. Schrok, 's-Gravenhage; firma H. Both, Rotterdam; n.v. Westlandsche Hypotheekbank en n.v. Zuider Hypotheekbank, 's-Gravenhage; n.v. Zuid-Hol- landsche Hypotheekbank, firma Weidema en van der Feltz en firma van Ravesteyn en Zoon te Rotterdam. Het bestuur is als volgt samengesteld: dr. J. J. C. van Dijk, 's-Gravenhage, voorzit ter; J. G. Both, Rotterdam: mr. K. van Houten, Wageningen; J. A de Monchy, mr. C. H. Muntz en W. Ruys Bzn., Rotterdam en ir. H. C. Wesseling, Vlissingen. Aangezien de toestemming van den procu reur-generaal in Den Haag is verkregen, heeft de stichting haar werkzaamheden aan stonds kunnen aanvangen. Waarschijnlijk in verband met het slechte weer hebben de Engelsche vliegers gister avond en vannacht slechts weinig activiteit ontwikkeld. Slechts op enkele plaatsen zijn bommen geworpen. Daarbij is niemand ge troffen; de materieele schade is niet noemens waardig. De politie te Delft heeft tegen twee per sonen procesverbaal opgemaakt wegens het voeren van een fiets vlag van de Nederland sche Unie. Hun werd medegedeeld, dat het hier een proefverbaal betreft, teneinde op korten termijn uitspraak te verkrijgen of het voeren van genoemde vlag in strijd is met het uniform verbod. Toen gistermiddag een vrachtauto met le den van het corps marechaussee, op weg was naar een plaats iri Groningerland en bij Noord-Bergum een wielrijder inhaalde, ge beurde een ernstig ongeluk. De koopman A. v. d. Werf uit Dokkum, die voor den auto uitfietste, stak plotseling linksaf den weg over. Daarop was de be stuurder van den auto niet verdacht, met het gevolg, dat de wielrijder werd aangereden en op slag gedood. De auto kwam in een sloot terecht, waar bij eenige marechaussees verwondingen op liepen. Eenigen tijd later zijn de manschap pen per auto huiswaarts gebracht. Op den onbewaakten overweg onder Noot dorp is vanochtend een 40-jarige inwoner van Zoeterwoude, die zich per fiets naar de werk verschaffing te Nootdorp begaf, door den trein 's GravenhageRotterdam gegrepen. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. KALF GESTOLEN. Vanmorgen kwam zekere van S. bij de politie te Hilversum aangifte doen, dat men uit de schuur op zijn weiland, a9n den Vuur- scheweg een vet mestkalf had gestolen. De dieven hadden het dier in de schuur eerst den nek afgesneden en het daarna volgens de regelen der kunst geslacht en gevild. Met den buit zijn de dieven vertrokken; slechts de huid lieten zij den eigenaar. HET HOOGE WATER. Veerdienst ie Tiel weder normaal. Slechte eenige dagen is de veerdienst te Tiel, tengevolge van den hoogen waterstana gestagneerd geweest en moest de gierpont „Zeldenrust" uit de vaart worden genomen. Maandag is deze pont weder ingelegd, zoo dat het drukke rijverkeer met het land van Maas en Waal weder normaal functionneert. BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST. Gisteravond heeft te Lithooyen een groote brand gewoed, waardoor de boerderij van den landbouwer van Waardenbrug tot den grond toe is afgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond brand in dit landbouwbedrijf en door den feilen wind aangewakkerd, stond zoowel het voorhuis als het achterhuis spoedig in lichter laaie. De gehjsele inboedel en een enorme voorraad van den nieuwen oogst gingen ver loren. Een in de nabijheid staande landbouw- SPIJBELENDE JONGENS. Twee jongens, broertjes van 9 en 11 jaar, wonende in de Womaransstraat in Den Haag, meldden zich gisteravond omstreeks 7 uur, toen de duisternis was ingevallen, bij het politiebureau aan den Gevers Deynootweg in Scheveningen aan. Van hun aanwezigheid zoo ver van huis gaven zij een fantastische ver klaring. Braaf op weg naar school werden zij des morgens in de Kempstraat aangesproken door een heer, die in een auto zat. Deze zei hun, dat ze mee moesten gaan en daarom waren ze- ingestapt. In den auto moesten ze gaan liggen. De man bracht hen heelemaal naar de Oostduinen, waar ze hout moesten sprokkelen. Als ze niet hard genoeg werk ten werden ze geslagen met een zweep en met een stok. Dat duurde zoo den geheelen dag tot ongeveer vijf uur de schemering inviel en de knaapjes kans zagen te ontvluchten. Na een paar uur door Scheveningen gezworven te hebben, meldden zij zich ten einde raad aan het politiebureau. Daar bleek echter dat het geheele verhaal gefantaseerd was en dat de jongens een dagje hadden gespijbeld. Boven dien bleken ze vier pakjes sigaretten en twee zaklantaarns in hun bezit te hebben, die ze van Scheveningsche jongens zouden hebben gekregen. In den loop van den avond zijn de jongens aan hun ouders teruggegeven en naar de her komst van de sigaretten en de zaklantaarns wordt een onderzoek ingesteld. VIJF JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN De politie te Hilversum heeft vijf jongens, tusschen 11 en 15 jaar oud, allen aldaar wo nende, aangehouden. Zij maakten zich, en dit reeds geruimen tijd, schuldig aan het stelen van portemon- naies in de zweminrichting aan de Kapel straat. Zij werden "reeds lang verdacht, doch een directe aanwijzing was er nog niet. Een dezer dagen deed iemand aangifte van het zoekraken van zijn portemonnaie, inhoudende 22,50; het moest in de zweminrichting ge beurd zijn. De verdachte jongens werden toen onmiddellijk aangehouden, en de por temonnaie werd op een hunner aangetroffen. De jeugdige dieven hebben bekend. Zij opereerden in twee clubjes; een jongen stond op den uitkijk, een andere doorzocht de klee- ren. Buiten de zweminrichting werd het geld verdeeld, de portemonnaies verdwenen in een riool. De politie heeft reeds een aantal uit de riolen opgehaald. Het geld ging op aan snoeperijen, tochtjes met autobussen enz. In totaal gaat het om een niet onaanzienlijk bedrag. Het is niet on mogelijk dat de jongens ook horloges e.d. hebben gestolen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1