LAATSTE BERICHTEN CINEAC Opening Een laatste conferentie tusschen Molotow en Ribbentrop ROTTERDAM Wederzijdsche overeenstemming bereikt op alle punten Burgerlijke Stand herrezen! DE STORM SCHIEDAM DE KERN HET NIEUWE DAGBLAD VAN DONDERDAG 14 NOVEMBER rAG. 5 Schepen op drift te Rotterdam „De kleine kontedie" Van woonwijk tot winkel centrum Het nieuwe aspect van Blijdorp De Rotterdamsehe vluchtelingen De Marktkooplieden Autobussen van de R.E.T. met houtgas De Sowjetrussische staatsman vertrokken Molotow uit Berlijn vertrokken IpMPp; N. R. C. mooier, grooter. moderner dam voorheen V Morgea, Vrijdag om 1 uur Vonddag? BEURSGEBOUW COOLS1NGEL r' - m BI Het communiqué Receptie in de Sowjet-ambassade te Berlijn Turkije en de Dardanellen De geteisterde Sint Martinustcren te Weert Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur KETHEL Ook margarine op den boterbon Bon 17 van de boter- en vetkaart van 16 t/m. 22 dezer Voorkoming van tekorten aan consumptiemelk Zuivelproducenten kunnen tot aflevering voor dit doel verplicht worden Stijging van het melkverbruik moet worden voorkomen Wieken van een molen gewaaid Schade te Amersfoort Schade te Nijmegen De brandstoffendistributie Geen extra rantsoen voor zieken en ouden van dagen; wel bij bevallingen De Engelsche luchtaanvallen op ons land Martinique zal zich tegen de Gaulle verdedigen Tijdens den krachtigen storm uit het Zuid westen zijn in de Rotterdamsehe haven verscheidene zee- en binnenschepen van hun ligplaatsen geslagen, echter zonder dat daaruit incidenten van ernstigen/oard zijn voortge vloeid Over het algemeen konden de schepen na verloop van eenigen tijd weer opgepikt en naar hun ligplaatsen teruggebracht worden. In de Maashaven, de Waalhaven en op de rivier zijn enkele zeeschepen op drift geraakt. Door sleepbooten of door vaartuigen van den Havendienst en de rivierpolitie zijn ze vast gemaakt en opnieuw gemeerd. Van de Maas kade en ook elders in de haven is een aantal binnen- of sleepschepen losgeslagen. Het grootste gedeelte daarvan heeft men weer tijdig op kunnen pikken, een paar zijn er voorbij de bruggen de rivier pp gedreven. Naar de laatste zijn de vaartuigen van ae Havendienst en de rivierpolitie nog op zoe- Minder goed afgeloopen is het met nei binnenschip Vriendschap, van scnipp Vroom, metende 214 ton, dat met een la<ïing puin gemeerd lag aan de Boompjes. Van ochtend vroeg is dit schip vol met water ge- loopen en gezonken. In verband met de weers gesteldheid heeft men nog geen pogingen kuimen doen\et schip te lichten. Een sleep- boot van^e firma P. Smit is voorts uitge varen om in de nabijheid van Krimpen a. d. IJssel assistentie te gaan verleenen aan een schip dat daar van zijn ankers is geslagen. De' veerdiensten in de haven hebben, ondanks het slechte weer, een enkele uitzon dering daargelaten, normaal kunnen function- neeren. Vanochtend in de vroegte heeft slechts het wagenveer moeite gehad van den kant weg te komen, waardoor een vertraging van ongeveer drie kwartier ontstond. Voorts heeft een bootje van den Heen-en-Weer- dtpnst op de rivier schade aan het roer ge kregen, tengevolge waarvan het weggesleept en vervangen moest worden. In de Dokhaven is van één der dokken een gedeelte van den schoorsteen weggeslagen. Door eigen personeel zijn de brokstukken verwijderd; persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In deze zelfde buurt is ook een hulpdok gedeeltelijk losgeraakt; het is, even een door eigen personeel, weer op zijn lig plaats bevestigd. De storm heeft overigens in de stad wemig of geen schade aangericht. Voor zoover tot kend is het personeel van de brandweer alleen in actie hoeven te komen in het Zwaan hals, waar bij perceel 50 een schoorsteen ver wijderd is, die gevaar opleverde. Van het zwembad, dat in de rivier bij de Oude Plantage ligt, is vannacht een ponton afgebroken, waardoor het gedeeltelijk is ge zonken. Personeel van den gem. techntschen dienst is vanmorgen begonnen het zwembad te bergen. Openings-voorsiellingen door Het Centraal Tooneel. ,T„,,.mber a.s. zal Rotterdam's ■Maan^*»tl DeKleine Komedie" worden omnrnd Hnot hét Centraal Tooneel, directeur CeesLaseur! artistieke leiding Cees Laseur zal Maandag 18 enHetr Centraal Tooneel J-) en Dinsdag 19 November (zoowel a"viHn als 's avonds) drie voorstellingen van „Ingeborg", blijspel van Kurt r tz 1° de vertaling van Joan Rammelts, en nnde'r regie van Cees Laseur. Hierin zullen medespelen: Mary Dressel- huys, Cor Ruys, Cees Laseur, Sara Heyblom en Willy Ruys. Decor: Arend Hauer. Woensdag 20 en Donderdag 21 November zullen opvoeringen worden gegeven van Cor Ruys' Cabaret en Klein Tooneel „De Malle molen", waarover dezer dagen nadere gege vens zullen worden bekendg gemaakt. HA+ hfteft altiid in de bedoeling van de oude stadsplannen gelegen om Blijdorp te maken tot een woonwijk met een uitgespro ken rustig karakter. Weliswaat zou het ver keer naar en van Den Haag er zich een weg door banen, maar de traverse daarvoor was met zoo'n breed gebaar ontworpen, dat de omgeving er weinig of geen hinder van zou ondervinden. Maar nu hebben de omstandigheden er toe geleid, dat het aspect van Blijdorp opeens veranderd is. Er zijn heele reeksen noodwm- kels gebouwd of in aanbouw, die er leven en vertier gebracht hebben. In totaal zetten er een zestig winkeliers, die tot Mei in de bin nenstad waren gevestigd, hun vroegere be drijven voort. Het zijn zaken van de meest uiteenloopende hoedanigheden; men vindt er het warenhuis en het groote kleedlngmaga- zijn, den boekenwinkel en de cafétaria, den broodjeswinkel en den winkel in huishoude lijke artikelen, het modemagazijn en het café-restaurant. En het publiek van deze eens zoo rustige woonwijk heeft in zijn reactie a getoond, dit nieuwe winkelcentr"m kunnen waardeeren. Zooals ook de koop u- tigen uit andere gedeelten der stad er «,-prt wpI heen weten te vinden. Hoewel het voor de laatste categorie toch niet zoo heel gemakkelijk is om er te komen. Want weliswaar is eenigen tijd geleden lijn fi met een lus om Blijdorp heen tot bij de nieuwe Diergaarde geleid, maar daarmee is men nog altijd Ver af van den hartewensch der winkeliers, die zich in een vereeniging met den naam Winkelstad-Blij dorp hebben vereenigd en die zoo graag een verbinding van de stad met het hart van het nieuwe zakencentrum zouden zien. De voorbijganger zal de blokken noodwln- kels in Blijdorp met welgevallen gadeslaan. Evenals elders in de stad is er aan de ar chitectuur veel zorg besteed. Met naF1® hoekpanden, waarin over het algemeen bedrij ven van groot formaat onderdak hebben ge vonden, mogen als geslaagde afsluitingen van de verschillende winkelgalerijen gelden. Slechts kan men zich de vraag stellen a heeft die met architectuur dan niets te ma ken of de gemeentelijke instantie, belas met de uitgifte van den grond, er me psy chologisch naast geweest is door den hoek van den Stationssingel te bestemmen voor een arossiershuis. Door het gemis aan étalages moet de aantrekkingskracht van dit oven- sens kloeke gebouw op het winkelende pu bliek naar ons gevoelen, met groot zijn. Onder de gewijzigde omstandigheden zijn een paar veelbesproken kwesties ten aanzien van dit stadsgedeelte zonder veel omhaal van woorden uit de wereld geholpen. Daar was dan de kwestie van de drooglegging, waar over de drankbestrijders en hun tegenvoeters het maar niet met elkaar eens konden worden. Nu behoort de drooglegging tot het verleden, eenvoudig omdat er een nieuw bestaan ge zocht moest worden voor eenige zaken- menschen, die zich bezig houden met het laven en het voeden van den mensch. Blijdorp heeft twee typische café-restaurants^ gekregen en er zal straks nog een derde café met een bekenden naam bijkomen; het buurtcafé, dat langen tijd eei) kwijnend bestaan geleid heeft, ls er tot nieuwen bloei gekomen. In winkelstad Blijdorp is het ook een vurige wensch, dat de verbreeding van de tunnel aan den Beukelsdijk spoedig haar beslag zal hebben gekregen. We vertellen niets nieuws met er op te wijzen, dat de tunnel in haar be- staanden vorm al lang van onvoldoende capa citeit is. Maar de werkzaamheden aan de tunnel zijn sinds eenigen tijd weer hervat, als het tempo dier werkzaamheden wat versneld zou kunnen worden, ligt het in de lijn dei- verwachtingen, dat deze wensch binnen niet al te langen tijd in vervulling zal gaan. Verschaffing van geschikte woningen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling aan de van gemeentewege verzorgde Rotter damsehe vluchtelingen zoo spoedig mogelijk een eigen woning te bezorgen, waar zij weer met hun gezin kunnen samenwonen. In samenwerking met het bureau „Afvoer Bur gerbevolking" wordt het geheele land door naar voor deze vluchtelingen geschikte wonin gen gezocht, daar Den Haag zelf, waar het aantal leegstaande woningen in deii laats ten tijd aanzienlijk is teruggeloopen, er niet vol doende beschikbaar heeft om de 6000 Rotter dammers, die hier verzorgd worden, van een geschikte woning te voorzien. Wanneer de vluchtelingen in woningen zijn ondergebracht, zullen de scholen en andere gebouwen, waar zij thans onderdak hebben, weer aan hun oorspronkelijke bestemming worden teruggegeven. gecorrigeerd) Belangstelling voor de Rotterdamsehe markten nog onverminderd. Sedert 6 November zijn de marktkoop lieden weer in de gelegenheid gesteld, op het bureau van Markten en Beurzen alhier, in. te schrijven voor de nieuwe jaarplaatsen op de markten Noordplein, Hillelaan en Spanjaard- stiaat. Hoewel het den marktkooplieden van buiten de kuststrook thans niet is toegestaan in Rotterdam ter markt te komen, blijkt uit de inschrijvingen, dat de belangstelling voor de markten hier nog onverminderd is. De ge bruikelijke jaarkaarten worden voor het komende jaar echter niet verstrekt. Er wor den slechts dagplaatsen verleend, met een voorloopig permanent karakter. Alleen zij, die een plaats hadden op een der Rotterdam sehe markten, komen in aanmerking voor een nieuwe dhgplaats- Behalve de Rotterdamsehe marktkooplieden, zijn ook de kooplui die thans niet in Rotterdam op de markt mogen komen, toch in staat gesteld in te schrijven. De bedoeling hiervan is, dat wanneer even tueel de thans geldendei verordening wordt ingetrokken, zij zich onmiddellijk een plaatsje zullen zien toegewezen. Het betreft hier on geveer 200 kooplieden, voornamelijk uit Am- sterdam. Verreweg het grootste deel van de ongeveer 1500 kooplieden, die steeds de Rotterdam sehe markten bezetten, heeft ingeschreven voor een plaats in het volgende jaar. Op een der autobuslijnen van de R.E.T. rijdt thans een bus, welke loopt op houtgas. Het ligt echter in de bedoeling van de directie van de R.E.T. binnenkort meer autobussen met een houtgas-generator uit te rusten. Een tweede dergelijke bus zal spoedig reeds op den weg verschijnen. Het gevolg zal zijn, dat de frequentie weer iets zal kunnen worden op- PUBLIEKE VERKOOPINGEN ROTTERDAM, 13 NOVEMBER. Eind al slag. «ia Pand en erf, de Vliegerstraat 53 In bod op 10.40 en pand erf de Vliegerstraat 55 in boa op 10,600, samen verkocht 21.020. Pand en erf, de Vliegerstraat 57 bod op 10,400, daarop verkocht. Pand en erf, de Vliegerstraat 59 in hod op 9300, daarop verkocht. Voorloopige afslag. Winkelhuis en erf, Sikkelstraat 40 a-b in bod op Winkelhuis en erf. Sikkelstraat 51 a-b in bod op Pandden erf le Carnissestraat In bod op 5500. Pa"d en erf, Hlllestraat 72 8000. PaSd en erf. St. Mariastraat 3 5500. Pand en erf St. Mariastraat 5 6000. Pand en erf, St. Mariastraat 7 6300. Pand en erf, Diergaardesingel 68 5500. Pand en erf. Diergaardesingel 69 I 5000. Pand en erf, Diergaardesingel 70 5000. Pand en erf, Diergaardesingel 71 5200. Pand en erf, Diergaardesingel 72—73 6600 Zes huisjes en erf, toe|ang hebbende naar Dier gaardesingel 73 nr. 16 1 6000. CAPELLE A. D. IJSSEL. 13 NOVEMBER Inzet 3.1020 ha tuinland met woning, schuur en Warenhuis, Bermweg 99- W bod OD 19,300, 3.1210 ha tuinland daarnaast, 10,500. Aangiften van 13 November. BEVALLEN: R. Geus-Buisman, d.; A. v. Dijke-de Koning, z.; M. Blansjaar-v. Vive, d.; M. Gerritsen-van Bohemen, z.; J. v. d. Welle-Eerland z.; A. C. Ootjers- de Groot, z.; A. Verhagen-Gorter, d.; S. Vellekoop- Haagberg, z.", T. v. Polanen-v. Agtmael, z.; J. E. Viveen-de Laat, d.; W. Batenburg-Niezen, z.; J. de rms-Veldmeijer, z.; P. Schimmel-Smalbil, d.; F. J. Westenberg-V. Vreeswijk, d.; O. Witkamp-Vroon, H d Bekker-v. d. Spoel, z.; H. A. Pantekoek- ^traet'emans, z.; H. J. G. Braams-Mahieu, z.; G. de Vriier-V d. Valk. z.;,D. F. de Groot-Kinderman d.; M He Jonjf-Bakker, z.; H. c. v. Wijk-Beenhakker, dTT N V d. Roest-Hiikemeijer, d.; J. F. v. d. HÓuten-v d. Eng. d.; G. de Lange-Hartman, z.; rtouten an-de Lange, z.; T. Ruiter-Buitenhuis, z A de Gier-v. Schagen, z.; D. Slaager-Hoegen, d.'; E F M. N. Grootenhuijs-Rombeek, z.; G. Stille- broer-Josephe, Z. OVERT EDEN: M. W. Tempelaar, vrouw van J. J- Korbee 76 1 J- Vermeulen, vrouw van J. C. Marree' 50 j C. J- Rolandus, ongeh. man, 49 j.; M. Ver'vloet, "wed. van M ^Ijaars 76 j A. J. C. Beunderman, wed. van W. J. Sluijter. 76 j.; J. F. v. Heijningen, man van M. H. Veger, 47 j.; J. Eenig, Wedr van H. F. Lammerse, 84 j.; B. T. Mighorst, on'geh vrouw, 59 j.; A. Lubberding, wed. van H. H Lauwrier, 71 j S. G. Bandel, wed. van W. F. Traa, 45 j W. J- Bekker, ongeh. man. 19 j.; M. Verwaai; ongèh. vrouw, 31 j.; A. Diepenhorst, wedr. van H. d. Prins, 92 j. SCHAAKVEREENIGINO HET CENTRUM De uitslagen van de gespeelde winter competitie luiden als volgt: le groep: A. de VriesM. Wagemans n 2 A. M. v. d. Starre—J. v. d. Bergh 1—0; J. de VriesA. Neuteboom 10; A. Hennink P. de Vries afgebr.; J. LimpensJ. Hulsker 10; J. A, H. v. d. PoortW. de Neef 01. 2e groep: M. GodschalkD. K. Vos V6— A. Everts—A. Maliepaard 0—1; A. C. Tim mermanP. Righini 01; A. Mes M. God schalk 1—0; C. J. v. Rooijen—W. H. v. d. Polder afgebr. 3e groep: F. v. d. Giezen—B. v. d. Sluijs -1; H. Raven—W. Erdtsieck 1—0; A. Herm- senf. H. W. Kantelman Vu,—t'G J- B. Boot G. J. Delhaas 1—0; H. Mostert—N. v. Dongen 10; C. L. Mac. PhersonC. Hulsker 10; C. J. ChristensenR. Weenhoff 1 0. Zaterdag a.s. speelt Het Centrum I tegen Wilhelm Steinitz I Het D. N. B. meldt uil Berlijn: De rijksminister van buiteniandsche zakeif von Ribbentrop heeft Woensdag avond met den Russischen volkscommis saris van buiteniandsche zaken Molotow het laatste onderhoud gehad dat een paar uur duurde. Nadat Molotow gisterenavond een laatste bespreking met von Ribbentrop had gevoerd, welke verscheidene uren duurde, neemt men aan, dat hij, gelijk het plan was, Berlijn heden verlaten zal. In den loop van Woens dag was eenige malen het gerucht verspreid, dat hij zijn Berlijnsch bezoek mogelijk zou verlengen, docli het officieel communiqué dat de bespreking welke hij gisteren met von Ribbentrop voerde van „afsluitend" karakter geweest was, schijnt erop te wijzen dat Molotow heden zal vertrekken. Het resultaat van zijn omvangrijke bespre kingen met de Duitsche regeering is niet be kend gemaakt, en zal mogelijk ook wel niet in de nabije toekomst bekend gemaakt wor den. In goed ingelichte kringen gelooft men dat ook geen formeel communiqué of een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven zal worden. De lange duur der besprekingen met Hitier en Ribbentrop beschouwt men in poli tieke kringen als een bewijs, dat de op de agenda staande problemen tot in de kleinste bijzonderheden besproken zijn. CU. P.) Even over 11 uur is vanochtend de voor zitter van den raad van volkscommissarissen der Sowjetunie, Molotow, uit Berlijn ver trokken. Van het huis voor de gasten der rijksregee- ring had de minister van buiteniandsche zaken, von Ribbentrop, Molotow afgehaald, waarna hij hem begeleidde naar het Anhalter Bahnhof. Op het station waren prominente mannen van staat, partij en weermacht verschenen. In gezelschap van den Sowjetrussischen ambassadeur te Berlijn, Sjkwartsew, verliet Molotow na een hartelijk afscheid, na dagen waarin veel arbeid is verricht, Berlijn. CD.N.B.) lederen morgenven 9.30 to» 13.30 lederen Vrijdag lederen Zaterdag lederen Zondag Óen geheelen dag van's morgens 9.30 lot 's avonds 11 uur Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat het volgende communiqué over Molotow's bezoek is uitgegeven: Tijdens zijn verblijf te Berlijn op 12 en 13 November van dit jaar heeft de voorzitter van den raad van volks commissarissen en volkscommissaris buiteniandsche zaken, Molotow. van Molotow bij Görlng. (Telegr. overgebr. foto Ass. Press, Berlijn) besprekingen gevoerd met den Führer en met den rijksminister van buiten iandsche zaken, von Ribbentrop. De gedachtenwisseling verliep in een geest van wederzijdsch vertrouwen en leidde tot een wederzijdsch accoord in alle belangrijke vraagstukken, wel ke Duitschland en de Sowjetunie interesseeren. Ter eere van Molotow heeft de Sowjet- ambassadeur te Berlijn, Sjkwarzew gister avond een receptie gegeven. Tot de gasten behoorden von Ribbentrop en leidende figuren van staat, partij en weermacht. Voorts waren aanwezig de leden van het gevolg van Mo lotow en het personeel van de Sowjet-am bassade. United Press berichtte voorts, dat in een mededeeling aan de buiteniandsche pers is gezegd dat de Duitsche ambas sadeur te Ankara, von Papen zich momenteel te Berlijn bevindt, om infor matieve besprekingen welke binnen het kader van zijn ambt liggen, te voeren. Daarmee krijgen de berichten, volgens welke Turkije en de Dardanellen bij de besprekingen met Molotow een rol speel den, een zekere beteekenis. De toren wankelde. Nader meldt het A.N.P.: Vanmorgen om tien minuten voor zes zag een postbode te Weert, die bezig was met het lichten der bussen, den t-ren in den zwaren storm wankelen. Langzaam begon het negen tig meter hooge gevaarte over te hellen, het brak in twee stukken. De brokstukken kwamen bij het hotel „de Vesper" op het Korenmarktplein terecht, welk gebouw van voren geheel werd vernield. De bewoners van het hótel konden het gebouw aan de achterzijde ontvluchten, hetgeen tevens het geval was met de bewoners van de belendende huizen, de families Bergmans, Teunissen en Arts, van wie niemand verwondingen opliep. Ondanks het zware weer rukten onmiddel lijk de gemeentelijke herstellingsdienst en de opbouwdienst uit, om mogelijke slachtoffers uit het puin te bevrijden. „Het was verschrik kelijk" vertelde ons een der helpers. „De storm raasde en huilde over het marktplein, waar dakpannen als stukken papier rond vlogen en stukken hout en planken van den vernielden toren door de lucht suisden." Het bleek gelukkig al spoedig, dat geen slacht offers te betreuren waren. Een der gasten van het hotel bevond zich om kwart over zes nog in het ingedrukte huis, maar spoedig kon hij worden bevrijd. Bij het aanbreken van den dag aanschouwde men een troostelooze ruïne. Van den toren stond nog slechts het veertig meter hooge steenen onderstuk, dat uit 1500 dateert. In de jaren 18881889 werd het neerge storte bovenstuk op het toen bestaande gedeelte gebouwd. Dit bovenstuk werd ver vaardigd uit houten binten en afgedekt met lei. Tevens bracht men een fraaien koepel aan, welke eenige jaren geleden met rood koperen platen werd belegd. Thans is dit fraaiê, slanke bovenstuk een chaos van planken, balken en leien. Bij het neerstorten schijnt het gevaarte door zijn eigen gewicht in tweeën gebroken te zijn, waaraan het on getwijfeld te danken is, dat geen menschen- levens zijn te betreuren. De materieele schade is aanzielijk, het valt te betwijfelen of de toren, de trots van mid den-Limburg, in den oorspronkelijken staat zal kunnen worden opgebouwd. Schade aan huizen in den omirek van Weert. Ook de omgeving van Weert is geteis terd. Van vele boerderijen en huizen werden de daken vernield, terwijl het ongedorschte koren, dat in mijten op het veld stond, uit een gerukt en tot ver in het veld werd ver spreid hetgeen een flinken schadepost betee- kent voor de boerenbevolking. In de gemeente Rosmalen werd groote materieele schade aangericht. Nagenoeg geen enkele woning is gespaard gebleven. Hier werden dakpannen >en dakgoten afgerukt en sloegen antenne- palen om. Omgewaaide boem ;n kwamen dwars over dén weg te liggen. Vooral in de Molenstraat heeft de storm huisgehouden. Daar is geen enkele woning gespaard ge bleven. Twee schuren aan den Molenhoek liggen tegen den grond. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, doch de materieele schade is echter aanzienlijk. m DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van B. Schilper- o 0 r d, alhier, om een verlof B voor den ver koop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop m de be- nedenvoor- en acbterlocaliteit van het pand Walvischstraat 4, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 14 November 1940. EXPLOITATIE PASSAGE-THEATER. Met ingang van heden is het Passage-theater in huur overgegaan aan de Tobis-Klangfi m. De directie van het theater is tijdelijk handen gesteld van den heer Otten. Zooals bekend, trad vanaf de oprichting van het Tuschinsky-theater te Schiedam de heer Huizinga op als bedrijfsleider. Het overige personeel is genandnaaia. LEDENVERGADERING HANZE. Naar wij vernemen vergadert de R.K. Mid denstandsbond afd. Schiedam Zondag a.s. om half één in Hotel Beyersbergen. Op de agenda staan o.a. vermeld: Bespre king van de vervroegde winkelsluiting, terwijl wederom 23 nieuwe leden zullen geïnstalleerd worden. ST. RADBOUD-COMITÉ De opbrengst van de langs de huizen ge houden collecte voor de R.K. Universiteit heeft 91-70 opgebracht. HERBENOEMING burgemeester Mr J J v. d. Lip is herbenoemd als burgemeester van Ketheï en Spaland. Hij gaat nu zijn tweede ambtsper.ode in. SCHOORSTEENBRANDJE Hedenmorgen 8 uur ontstond er een schoor steenbrandje ten huize van mej, Z. aan den Schiedamscheweg. De rijksveldwachter heeft met een bluschapparaat en een slang op de waterleiding de brand spoedig gebljischt. m De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met betrekking tot boter en margarine een wijziging in de distributie is gebraent, welke van belang ia voor de houaers van boterkaarten. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 16 dezer tot en met Vrijdag 22 dezer geeft de met „17" genummerde bon van de boterkaart niet uitsluitend recht op het koopen van een half pond boter, maar naar keuze van den gebruiker op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd,dat het in het voornemen ligt, deze faciliteit uitsluitend voor bepaalde lijk daartoe aangewezen bonnen van de boterkaart verleenen. Men meene dus niet, dat in den vervolge op de boter kaart steeds naar keuze boter of marga rine verkrijgbaar zal zijn. Ook de met „17" genummerde bon van de vetkaar t geeft gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. De bonnen, die 22 dezer nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tol en met Vrijdag 29 dezer. Tot laatstgenoemden datum kan bon 17" van de boterkaart dus gebruikt worden 'voor het koopen van boter of m De detaillisten, die opplakvellen met bon nummers „17" van de boterkaart inleveren, zullen van den distributiedienst een toe wijzing „margarine" ontvangen. Deze toe wijzing geeft recht op het koopen van margarine of boter, dan wel van elke soort een bepaald gedeelte, naar keuze van den detaillist. De handelaren dienen er bij de be voorrading van hun bedrijf rekening mede te houden, dat het voornemen is, in de naaste toekomst nog een of meer bonnen van de boterkaart aan te wijzen voor het koopen van boter of margarine naar keuze. DE OPGAVE VAN DE VOORRADEN MELKPOEDER Het centrale bureau voor het bakkersbedriji meent reden te hebben om aan te nemen, dat de voorraden melkpoeder niet op de juiste wijze door de bakkerij zijn opgegeven. Dit is waar schijnlijk te wijten aart een verkeerd begrijpen van het enquete-formulier, waardoor o.a. moge- liik niet ziin aangegeven de voorraden njeiK poeder die men eldirs, hetzij in eigen pakhuis, hetzij bij leveranciers, heeft opgeslagen. In verband hiermede adviseert het een bureau allen, die meenen, e niet volleg opgave te hebben verricht. I i de Nederlandscne meelcentrale een verbeter opgave te doen. De gevolgen eener onjuiste U. .ave kunnen zeer onaangenaam zijn. .- Het Rijksbureau 'voor de voedselvoorziening in. oorlogstijd maakt bekend, dat vandaag in werking treedt het Crisis-zuivelbesluit 1940 (bestemming van de melk), waarin aan de Nederlands-che zuivelcentrale de bevoegdheid wordt verleend om aan producenten van boter, kaas, melkproducten en caseïne de verplichting op te leggen, melk te leveren voor consumptie, teneinde tekorten in de consumptiemelkvoorziening te kunnen voor komen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij zal prijzen voor deze leveringen vaststellen. Het ligt in de bedoeling, dat de centrale van haar bevoegdheid in de eerste plaats gebruik maakt, ten aanzien van condensfabrieken. Mocht de voorziening in consumptiemelk zulks noodzakelijk maken, dan zal ook aan andere producenten de verplichting tot inlevering van melk voor de consumptie worden opgelegd. Het A. N. P. meldt uit Amsterdam: Van regeeringszijde is aan de algemeene vereeniging voor melkvoorziening (A_ V. M.) medegedeeld, dat het in de huidige omstan digheden noodzakelijk is gebleken, stijging van het melkverbruik, als gevolg van de distributie van vele andere levensmiddelen, te voorkomen, het voorshands aan de A. V. M. overlatende, om binnen haar werkgebied de daartoe strekkende maatregelen te treffen. Dientengevolge heeft het bestuur der A. V. M. het noodig geacht, de bij de ver eeniging aangeslotenen en dat zijn alle melkhandelaren te verbieden, meer melk en melkproducten af te leveren dan zij nor maal deden. De melkhandel is derhalve slechts in staat in normale hoeveelheden te leveren. Grootéfre bestellingen zal hij als regel moeten weigeren. Het publiek dient in dat geval te beseffen, dat den leverancier geen verwijt mag treffen omdat zijn weigering slechts gevolg is van de door de A. V. M. noodzakelijk getroffen maatregelen. Te Wageningen is de kap met ijzeren wieken van den korenmolen De Eendracht van den heer van Rooyen afgewaaid." Een der wieken kwam terecht op het dak van de be lendende villa v^n den heer A. N. Costerus. De villa werd ernstig beschadigd. Ook andere perceelen in den omtrek hebben door de vallende brokken steen en hout schade op- geloopen. Molen en villa waren tegen storm schade verzekerd. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Te Amersfoort is tengevolge van den hevigen storm hedenmorgen vroeg een der eeuwenoude beuken in 't Laantje omgewaaid. Ook bij de cavaleriekazerne vielen eenige oude boomen als offer aan den storm. Van tal van particuliere huizen zijn ruiten vernield en dakpannen weggerukt. Bij de tuinders is de schade aan broeiramen, kassen en waren huizen zeer groot. De storm heeft te Nijmegen groote schade aangericht. Tientallen zware boomen zijn ontworteld en kwamen grootendeels over den verkeersweg te liggen. Het net van de electrische tram naar Beek werd vernield zoodat het tramverkeer wérd gestremd. Ook aan vele woningen werd schade aangericht. Vanmorgen is de ongeveer 50-jarige J. Peters uit Millingen op de St. Jacobs- laan te Nijmegen door een vallenden tak getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft van verschillende zijden het verzoek ontvangen voor zieken en ouden van dagen extra brandstoffen ter beschikking te stellen. Het vraagstuk is van alle kanten bezien maar tenslotte moest worden besloten, dat ten behoeve van deze categorie geen brandstoffen konden worden toegewezen boven de normale hoeveelheid. Wel kon worden beslist, dat bij bevalling recht op extra brandstoffen bestaat. De hiervoor noodige bonnen kunnen op het plaatselijk distributiekantoor in ontvangst wor den genomen op vertoon van de distributie stamkaart, welke bij de gebooi;teaangifte wordt overhandigd. De overlegging van een dokters attest is derhalve onder deze omstandigheden niet vereischt. Voor een woonhuis, dat met haarden of kachels wordt verwarmd, worden twee periodebonnen, voor huizen met een centrale verwarming vier periodebonnen extra verstrekt. van alle goede reclame COURMN TEN RECLAME Vannacht zijn er geen Engelsche lucht aanvallen van belang geweest. Er zijn eenige bommen geworpen, maar deze zijn op weiden, akkerland of in het water terecht gekomen. Materieele schade is niet veroorzaakt. Geen persoonlijke ongelukken. Een losgeslagen kabelballon heeft een electrische boven leiding beschadigd. Naar te New York gemeld wordt, hebben Fransche koloniale ambtenaren op het eiland Martinique verklaard, dat Martinique bereid is, zich tegen iedere aanvalspoging van de zijde van den Franschen ex-generaal de Gaulle of Engelsche oorlogsschepen te ver dedigen. Na den Duitsch-Franschen wapen stilstand is een Engelsche zeepatrouille va» drie lichte kruisers voor het eiland versche nen. Na e>i waarschuwing heeft de Britsel* patrouille zich echter teruggetrokken. 03.NÜ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1