St. Nicoiaas-Cadeaux DE NIEUWE CINEAC GEOPEND Oude zaken in nieuwe omgeving Laatste Berichten Japan ontruimtZuid- en Midden-China Rotterdamsche Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER PAG. 5 Hotterdamsch Nieuws Meer plaats dan in de oude en een zelfs op verre toekomst gerichte technische installatie De hal De zaal De luchtverversching Veiligheid De cabine De kleine comedie Verscheidene winkels zijn vandaag weer in bedrijf gesteld In Blijdorp Op Dijkzigt hulpprediker c. van der boom Notstandsbeihilfe van den Rijkscommissaris WINTERHULP-COLLECTE TE ROTTERDAM Het drankverbod te Rotterdam Eenigszins verzacht De tram Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur De sport van Zondag HOOGSTRAAT 101-103-105-76 S. P. ADAMS Het zou zijn troepen Zuidwaarts willen richten Laval zet zijn besprekingen met de Duitsche overheid voort Vanmiddag «is de nieuwe Cineac N.R.C. in de oorspronkelijk als con certzaal bedoelde ruimte -van het nieuwe beursgebouw aan den Cool- singel geopend. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, heeft de architect, de heer H. van Vreeswijk, deze zaal voor dit doel (en zulks in record-, tijd) geschikt gemaakt, daar tevens bij zor gend dat er ook tooneelvoorstellingen in g - geven kunnen worden en in de nevenruim gelegenheid is voor het houden .van een p ï- manente tentoonstelling. .,o„ Gedurende het winterseizoen worden de gebruikelijke filmver tooningen op Vrijdag, Zaterdag en Zondag den geheelen dag van 's morgfns 9.30 tot 's avonds 11 uur gegeven en op de andere vier dagen alleen s morgens van 9 30 uur tot 's midaags half twee. Deze regeling is berekend op twee „seizoe nen" d.w.z. tot 15 April 1942. Daarna zal uitsluitend Cineac de zaal exploiteeren. Toen wij vanmorgen een kijkje kwamen nemen, was de schilder Pieter den Besten met enkele zijner medewerkers bezig de laatste hand te leggen aan de decoraties in de breede en ruime entrée-hal, waar de kassa is en de bezoeker al dadelijk in een gezellige tentoonstellingssfeer komt. Op 't oogenblik laten eenige Rotterdamsche kun stenaars er eenige hunner werken bewon deren. Een kleine rotonde is bestemd voor grafisch werk en klein aardewerk, metaal kunst enz. In de hal is ook een aquarium, ingericht door de Rotterdamsche Diergaarde Blijdorp. Vier tourniquets geven toegang tot de hal, doch bij eventueelen nood geven twaalf deuren gelegenheid om zaal en hal met den grootst mogelijken spoed te verlaten. In de zaal waarvan de wanden met zinrijke voorstellingen, het tooneel zoowel als de film symboliseerend, door Pieter den Besten zijn versierd, is veel meer ruimte dan in de oude Cineac. Er zijn nl. 530 plaatsen tegen 486 in de oude zaal. De gemakkelijke fauteuils, die thans geplaatst zijn, worden later vervangen door gestoffeerde zetels, waarna de geluid- demping nóg beter zal zijn dan ze nu reeds is. Langs de zijpaden zijn nog banken aange bracht waarop nog 40 50 personen kunnen zitten. Achter in de zaal is de gebruikelijke wachtruimte, eenigszins verhoogd aangebracht. Er zijn twee zijpaden en een middenpad, de bezoekers betreden de zaal door een ingang en kunnen haar langs drie andere deuren in de hóeken der zaal gelegen verlaten, zoodat een ideaal één-richtingssysteem werd verkregen. De afstand der .fauteuils is zéér ruim en de helling van den vloer is zoodanig gemaakt, dat d r een uitstekend zicht op het scherm ■h ft Dat is óók het geval voor de zitplaatsen vooraan, want deze bevinden zich nog 7 meter van het projectiescherm verwijderd. Verversohing, verwarming en koeling van het theater zijn aangesloten op de centrale installatie van de Beurs. Uitgevoerd volgens de plannen van de firma Derens Verhoeven wordt per uur 7 X de inhoud van de zaal ver- verscht. Door geperfectionneerde apparaten wordt de lucht gezuiverd, op den juisten voch tigheidsgraad gebracht en 's winters ver warmd of 's zomers gekoeld. De aldus gecon- ditionneerde lucht wordt in het midden langs cie volle lengte der zaalwanden naar binnen ge voerd en door de langs de zaal aanwezige banken (welke daartoe van latten zijn gecon strueerd afgezogen. Er kan dus naar believen gerookt worden: publiek noch film-projectie zullen er last van ondervinden. Ruime uitgangen in alle hoeken der zalen, brandvrije filmcabine, gemakkelijk circulatie, ssteem maken de nieuwe Cineac tot een „veilig" theater. Maar in dezen tijd moge bovendien nog worden vermeld, dat deze mooie theaterzaal als het ware een groote en bijzonder aangename „schuilkelder" genoemd kan worden, want zij is als het ware onder den grond gebouwd, met zware wanden en zoldering van gewapend beton, prima geven tileerd en met uitgangen naar 3 verschillende kanten! Het hart van de Cineac is de cabine. Hier zijn de allernieuwste Philips' projectie- en gêluidsapparaten opgesteld. Hoog-intensiteits- booglampen vormen de ideale lichtbron, welke het beeld overbrengt op een projectie scherm van 4% bij 6 meter, een prachtig groot beeld dus Vier luidsprekers, gekoppeld aan een hoorn van 2 X 2 meter, zorgen voor de lage tonen terwijl de hooge tonen door luid sprekers met 15 „facetten" gelijkmatig naar alle deelen der zaal worden gericht. De Cineac heeft wederom blijk gegeven niet alleen met haar tijd mee te gaan doch zelfs rekening te houden met de toekomst mogelijkheden. Zoo zijn de toonkoppen - welke het geluid van de film aftasten -m principe geschikt voor de zich in ontwikke ling bevindende nieuwste geluidsfilmsyste men: stereofonie en puslf-pull. De installatie is geheel dubbel uitgevoerd zoodat bij storing van een gedeelte der appa ratuur geen onderbreking der voorstellingen behoeft te worden gevreesd. Een apparaat voor smalfilmprojectie zal binnen enkele weken geïnstalleerd zijn; een vierde projectie-lantaarn zal de laatste nieuwsberichten op een klein projectie-scherm doen verschijnen. En Rotterdam heeft dan ook weer e«n schouwburg. Iri dezelfde zaal van de Cineac is ook de Kleine Comedie gevestigd en men zou kunnen meenen dat de heele kwestie tooneei-film in één slag is opgelost. Pieter den Besten die de wanddecoraties heeft gemaakt heeft een billijke verdeeling gemaakt. Op den eenen muur heeft hij schil deringen gemakt, die het tooneel tot onder werp hebben. Melpomene, de muze, het ^eurspel, het blijspel en Thalia en aan den ®hderen kant een cineast, opgevat als muze de film, actualiteiten en Demeter, die het goede'der aarde naar voren toovert.-Deco. ratief zijn deze schilderingen zeer geslaagd, alleen lijkt het ons jammer, dat de tinten zoo gedekt zijn- De zaal heeft dunkt ons wel be hoefte aan wat warmte en toepassing van meer kleuren zou niet geschaad hebben. Maar treurspel zoowel als blijspel en ook de dans zullen op het tooneel van de Kleine Gomedie plaats kwnnan vinden. Het tooneel heeft royale afmetingen de opening bedraagt meter en de diepte is ook voldoende r niet al, te groot gemonteerde stukken. Cineac zoowel als Kleine Comedie zijn provisorisch en beide zullen den wensch naar een betere behuizing "warm houden, de too- neelinrichting is dus niet volmaakt. Het grootste bezwaar dat men tegen het tooneel van de Kleine Comedie kan aanvoeren is het ontbreken van een kap, van de mogelijkheid dus om snelle changementen te bereiken met achterdoeken, die immers thans niet naar boven getrokken kunnen worden, doch op gerold of weggehangen moeten worden. Ge lukkig laat het tooneel aan beide zijden ge noeg ruimte om toch eenigszins snel te kun nen manoeuvreeren. Achter het tooneel zijn kleedkamers gebouwd- Onmiddellijk achter het tooneel vier en opzij nog twee. Met wat goeden wil kunnen dus ongeveer dertig men- schen hier kleedruimte vinden. Bij even- tueele grootere bezettingen is ook in de gan gen nog wel kleedruimte te improviseeren. De verlichtingsinstallatie, vervaardigd on der leiding van den heer Kok, lijkt ons vele wenschen te kunnen bevredigen. Het is zeer gelukkig dat men hier niet op kosten heeft beknibbeld en een vierkletfrenverlichtmg heeft aangebracht, zoodat tekortkomingen van het tooneel door een goede belichting weer kunnen worden weggenomen. Een an der goed punt van het tooneel is de aanwezig heid" van een rondhorizon, die het ook moge lijk zal maken, vooral met behulp van de verlichting, zonder al te ingewikkelde decor bouwsels toch de noodige illusie te wekken. Voor het tooneel bevindt zich, eenigszins uitgediept (ook gebruikt als afgang voor de bezoekers van de Cineac) een orkqstbak, waar een twintig muzikanten plaats kunnen vinden. Zelfs heeft men kans gezien een souffleurshok te bouwen, wat vrij moeilijk geweest moet zijn, want de diepte in kan men niet gaan op den zwaren bétonnen on- dergond. Een tooneelgordijn in een warme rood bruine kleur zal bovendien veel van de eenigszins kille atmosfeer .van de geheele zaal weg kunnen nemen en zelfs het oog van de door geen verlichting te verdoezelen, be tonnen kilheid van het plafond kunnen af leiden. Men heeft wat de Kleine Comedie betreft zeker den indruk dat met deskundigheid een oplossing is gezocht voor de diverse moeilijk heden, die zich moesten voordoen bij de in richting van een theater in een gegeven be tonnen ruimte. Een deskundigheid, welke de Stichting '39 met den heer Houtman, die ad ministrateur van de nieuwe comedie zal zijn, zooals hij dat van den verdwenen Grooten Schouwburg was, met. ruimen blik in daden heeft omgezet. Rotterdam kan in ieder geval blij zijn, dat het weer goed tooneel, buiten de exclusivi teit van Volksuniversiteit en Kunstkring om, zal kunnen genieten in een zeer passende om geving er deze nieuwe Kleine Comedie zal in ieder geval deze taak hebben, de belang stelling voor het tooneel door dezen tijd heen levendig te houden en over te dragen op een nieuw theater, dat in het nieuwe Rotterdam 'een nieuwe en grootere plaats zal hebben. Daarom is de aanstaande opening van de Kleine comedie een gelukwensch waard, een gelukwensch die in de eerste plaats bestemd is voor het bestuur van de stichting^ en in de tweede plaats voor de tooneelminnaars van de stad. Moge de Kleine Comedie er veel verwerven. Het herstel van den Rotterdamschen zakeridrijvenden middenstand schrijdt re gelmatig voorwaarts en wordt met den dag duidelijker zichtbaar. Vandaag zijn weer eenige winkels, die vroeger m ae binnenstad een bekenden naam hadden, in bedrijf gesteld. In het nieuwe winkel centrum in Blijdorp zijn vier' zaken her opend en op Dijkzigt hebben er twee hun poorten voor het publiek open gesteld. In al deze gevallen bestond er groote be langstelling van de zijde van bevriende en zakelijke relaties en overal getuigden bloemen van bet medeleven in het herstel der indertijd getroffen firma's. En tenslotte is aan den Statenweg, in de onmiddellijke nabijheid van de tunnel, het café T. M ij e r weer geopend. Vroeger was dit bedrijf in de Van Oldenbarneveltstraat ge vestigd, waar het, óók onder den naam van De Stoomtram, onder het uitgaande publiek een gevestigde reputatie genoot vanwege de goede hoedanigheden van zijn koffie en zijn bier. Het grootste gedeelte van de zaak dient als cafézaal, maar terzijde bevindt zich ook nog een bar. Beide vertrekken zijn eenvou dig, maar met goeden smaak ingericht. Het ligt voor de hand, dat aan het buffet en aan de koelinstallatie weer veel zorg gewijd is. i Op den hoek van den Statenweg en de Bentincklaan is het magazijn H e m a een nieuw bestaan ingetreden. Volgens het ont werp van architect Brouwer heeft de aanne mingmaatschappij Dura daar een kloek win kelpand, met een oppervlakte van 600 m2, doen verrijzen. Het gelijkvloersche gedeelte is geheel voor den verkoop bestemd; aan den kant van den Statenweg bevindt zich een z.g. snel-buffet. De inrichting van dit gedeelte is een getrouwe copie van het bedrijf aan de Korte Hoogstraat, waarmee men in het ver leden zulke gunstige ervaringen had opge daan. Op de verdieping zijn ruimten ingericht voor het magazijn, de keukens, de bakkerij en de cantine. Als merkwaardigheid van deze zaak mag gelden, dat er slechts één etalage is: de bedoeling is, dat achter de andere groote ramen aan beide zijden van het gebouw de geheele zaak als etalage zal dienen. Als re sultaat hiervan is er veel ruimte bespaard, die nu den verkoop ten goede kan komen. Aan den anderen kant van den Statenweg heeft de heer Piet van den Bergh die zijn reclame met eenige persoonlijke ijdel- heid pleegt te voeren zijn heeren- en jon- genskleedingmagazijn dat vroeger aan de Meent was gevestigd, heropend. De zaak, met haar oppervlakte van 275 m2, beschikt over flinke etalages, waarachter een practisch in gerichte verkoopruimte is gelegen. Aan den achterkant van het pand zijn een kantoortje, een etalage-atelier, een naaikamer en de ex peditie ondergebracht. Ten overstaan van vele belangstellenden heeft de heer Van den Bergh bij de opening gesproken over het verlies, dat de firma in Mei heeft geleden en hoe zij dit, met den steun van verschillende instanties, weer spoedig te boven is gekomen. Hij richtte voorts een woord van dank tot hen, die aan den bouw van den nieuwen winkel hebben medegewerkt. Eveneens aan den Statenweg Is het schoe nenmagazijn van de firma P. J. v a n W o e n- sel heropend. Dit noodgebouw is opgetrok ken naar het ontwerp van architect A. J. M. Buys en beslaat een oppervlakte van 150 m2. De zaak maakt met haar eiken betimmering en groen-bekleede banken die ter bespa ring van plaats de stoelen vervangen een prettigen indruk. Er is flink wat etalage ruimte en achter den winkel treft men het magazijn aan. Een groote lantaarn zorgt er voor, dat het daglicht ongehinderd binnen kan treden. Ook in het nieuwe winkelcentrum Dijkzigt zijn vanmiddag twee noodgebouwen in ge bruik genomen. Om twee uur vond de ope ning plaats van het warenhuis van H. t e r M e u 1 e n N.V., dat vroeger gevestigd was op de Hoogstraat. In geen enkel opzicht maakt dit nieuwe winkelpand den indruk van een noodgebouw. Men beschikt over een verkoop ruimte van 1200 vierkante meter, verdeeld over twee verdiepingen. Het gebouw is ont worpen door architect J. P- L. Hendricks en gebouwd door den aannemer H. Overdijk. Het ontwerp van de betimmering is gemaakt door den heer Luc'. Wenzing, binnenhuisarchitect van de firma ter Meulen. Aan weerszijden van de ruime entree, welke zich aan de Mathenes- serlaan bevindt, zijn eenige etalages ingericht. Deze kunnen in de zomermaanden bij warm weer op vernuftige wijze worden verwijderd, waardoor het publiek over een breedte van 25 meter het gebouw vrij kan binnentreden. Aan de achterzijde van het gebouw bevin den zich enkele werkplaatsen en kantoren. Het geheele pand is op zeer doelmatige wijze ingericht. Men heeft er zooveel mogelijk naar gestreefd de overzichtelijkheid te behouden. De officieele opening van het gebouw vond plaats in tegenwoordigheid van directie en personeel. Daarbij heeft de oudste afdeelings- chef, de heer Grummens, het woord gevoerd. Deze bood namens het personeel, dat weer bijna geheel in dienst is genomen, een ver- groote foto aan van den oprichter van het bedrijf, den heer H. ter Meulen, benevens een bureau-installatie voor het privékantoor. Morgenochtend wordt'het magazijn voor het publiek opengesteld. Verder is de winkel van de firma Zum- polle heropend. Deze zaak was vroeger aan de Hoofdsteeg gevestigd. Thans is een noodge bouw in gebruik genomen aan de Jongkind straat 17. Men beschikt daar over een ver koopruimte van 200 m2. Het gebouw is ont worpen door het architecten-bureau Kraay- vanger en gebouwd door de Aannemings maatschappij v.h. fa. G. Nollen te 's-Graven- liage. De gevel en de etalages zien er zeer aantrekkelijk uit met hun uitvoering in mar mer en brons. In den winkel zelf kan het daglicht in zoo ruime mate binnentreden, dat men zonder kunstlicht zijn inkoopen kan doen. Gebouw Gescher en Kemper N.V. geopend. Het bekende meubel- en tapijtenmagazijn van Gescher en Kemper n.v. is vroeger ge vestigd geweest in een vijftal panden aan de Groote Markt en de Molensteeg de plaats waar tevoren de winkel van Sinkel was. In de Meidagen gingen deze gebouwen verloren, nadat men gedurende veertig jaren hier ge vestigd was geweest. In de afgeloopen maan den is het bedrijf voortgezet op verschillende adressen. Deze periode behoort tot het ver leden, nu de zaak gistermiddag een nieuw ge bouw in gebruik heeft genomen aan den Een- drachtsweg 20. Het is een ruim patriciërshuis, dat in ongeveer acht weken een algeheele ver bouwing heeft ondergaan. Het nieuwe gebouw maakt op den bezoeker een voortreffelijken indruk. Op de eerste en tweede verdieping wordt een aantal ameublementen geëxpo seerd, op de derde verdieping zijn enkels model-slaapkamers ingericht. In het souster- rain is de étalage onderbracht benevens de afdeeling tapijten en loopers. Op de bovenste verdieping bevinden zich de werkplaatsen. Ten 'gerieve van de cliëntèle is ook een lift aangebracht. Voorts zijn er enkele kantoor ruimten, benevens een flinke garage voor het stallen van een tweetal auto's. Ter gelegenheid van de opening waren vel» bloemstukken gezonden. De heer C. van der Boom, hulpprediker bij de Geref. Kerk van Rotterdam-Charlois is verhuisd naar Wolphaertsbocht 219c, Rotter- dam.Z. Hij blijft in de gelegenheid andere kerken ce dienen en kan een eventueel beroep terstond in overweging nemen. Telefonisch te hij te berei ken onder no. 71230. DIAMANTEN TERTIARIS. Dinsdag a.s. 19 November, zal mej. de Wed. A. Kolenberg-Spitters den dag herdenken, waarop zij voor zestig jaar haar H. Professie deed in de Franciscaansche Derde Orde- De 95-jarige tertiaris, die een wel zeldzaam jubileum viert, verblijft sedert jaren in het St. Liduina-gesticht te Schiedam. STICHTING OORLOGSSCHADE Tot het bestuur van de Stichting Oorlogs schade is toegetreden de heer G. L. Weidema te Rotterdam. Uit het bestuur is een dagelijksch bestuur gevormd, bestaande uit de heeren: dr. J. J. C. van Dijk, oud-minister van defensie, 's-Gravenhage, voorzitter; J. A. de Monchy, firmant van de firma Pakhuismeesteren, Rotterdam, algemeen adjunct; G. L. Weidema, firmant van de firma Weidema en Van der Feltz, Rotterdam, penningmeester; het secre- tariaat der stichting is voorloopig gevestigd ten- kantore van mr. J. S. Hoek, Westzeedijk 122, Rotterdam. Voor aanmelding komen thans in aan merking: Alle gezinnen met 2 kinderen en 1 kind beneden 16 jaar: op Zaterdag, 16 November van 9 tot 14 uur, wier naam begint met de letter O.— .R. op Maandag, 18 November van 9 tot 17 uur, wier naam begint met de letter b. tot en met Z. Voor bijzonderheden aangaande dezen bij stand raadplege men vorige edities, o.m. ons blad van gisteravond. Evenals in alle andere gemeenten van ons land zijn de voorbereidingen voor de winterhulp-collecte op 29 en X 30 November hier ter stede in vollen gang. Dezer dagen zuil-en allen, die bij vroegere collecten hun medewerking verleenden, van den burgemeester een persoonlijke oproeping ontvangen om 1zich ook thans als collectant ter be schikking te stellen. Daarnaèst wordt langs dezen weg een beroep gedaan op de medewerking van vele anderen om metterdaad te toonen, dat zij instemmen met de algemeene en nationale doelstelling der stichting Winterhulp Nederland, n.l. het steunen van alile behoeftige Nederlanders, die dezen winter in werkelijken nood verkeeren. Opgaven van collectanten worden in gewacht aan het bureau der collecte, Kamer 210, raadhuis, waarna een aan meldingsformulier wordt toegezonden. Aanmeldingsformulieren zijn voorts verkrijgbaar aan alle politiebureaux. Aanmelding van collectanten in Hoek van Holland, Pernis en Hoogvliet kan plaats vinden aan de hulpsecretarieën- aldaar. Ook de medewerking van den win kelstand zal niet kunnen worden ont beerd. In de komende dagen zal tot vele winkeliers het verzoek worden gericht m om door het ophangen van een ra-am- biljet de aandacht op de Winterhulp actie te vestigen. Er mag op worden gerekend, dat aan dit verzoek aller wegen zal worden voldaan. Giften voor de collecte kunnen reeds thans worden overgemaakt op giroreke- o ning 7552, ten name van den gemeente- ontvanger van Rotterdam met vermel ding; Winterhulp. F Stuut, jm. 25 en C. A. Zaal. jd. 26. M. Vos, jm. 22 en G. A. Hagendoorn, jd. 24. C. Westerweel, jm. 20 en H. Junger, jd. 19. T P. Wulffraat, jm. 21 en D. Balkhoven, jd. 19. H. L. Heinrici, jm. 26 en M. E. v. Straaten, jd. 24. W. C. de Kleijn, jm. 33 en G. Bras, jd. 30. L. J. Kouwenhoven, jm. 21 en A. C. F. Koenen, jd. 18. Pas. jm. 33 en-E. Kwakernaak, jd 18. BEVALLENA. Duijster-den Boer, z.; M. H. de Willigen-Hendriks, z.; B. W. de Jong-Smit, z.; A. Breukhoven-Hermans, z.; E. A. Muller-Vleij, z.; Rijkers-Welzenis, d.; A. A. Verkerk-v. Rij, z.; L. v. d. Lingen-Rosenbrand, z.; G. B. Labrijn- Eijgelsheim, z.; C. Evers-Kokken, z.; M. J. Ver- meijs-Snijders, z.; J. L. Wagenaar-de Bondt, z.; G. F. Haghuis-Eylart, z.; C. Meijnckens-Wendrich, d.: H v. Oosten-v. Ammelrooij, z.; M. Baas-v. Setten, z OVERLEDEN: G. Feijen, wed. van F. W Gerardts, 75 j.; G. Plaisier, wedr. van J. Koppel. 87 j.; R. Benschop, zoon, 1 j.; J. Weekstra, vrouw van G Schutte, 71 j.; K. v. Wijngaarden, ongeh vrouw, 29 j.; A. M H. v. d. Bergh man van L. v. Breugel, 71 j.; J. de Graaff, wedr. van A. v d Wal, 64 J. J. Venekamp, ongeh. man, 62 j.; W Lorenzen, man van J. Krebber, 82 j.; H. C. v. Mirigelandt, man van M. Kok, 76 j.; H. A. Rudolph, man van E. Janssen, 8o j.; H. Smit, man tfan D. Ditmars, 67 j.; G. M. v. Aernsbergen, vrouw van A. F. v. d. Waals, 73 j.; H. Hos, wed. van A. de Graauw, 82 jM. A. Heijes, dochter, 14 j.; J. Pater, man van L. Francke, 45 j.; H. J. M. Wolf- ters, man van W. J. E. Klopper, 53 1W. F. Bioch. man van M. C. Snoek. 40 j. Vandaag heeft de burgemeester be paald, dat met ingang van hedenmiddag het drankverbod eenigszins is verzacht Sinds de afkondiging van dit drankver bod was het verboden na 5 uur 's mid dags sterken drank in het klein te ver- koopen; thans is het tijdstip waarop het verbod ingaat gesteld op 6 uur 's middags. Den houders(sters) van de hieronder vermelde distributiestamkaarten wordt verzocht zich ten spoedigste tusschen 9 én 15.30 uur te melden aan het kantoor Schiedamschesingel 183 (Af deeling Interne Controle), onder medebrenging van alle in hun bezit zijnde distributiebe scheiden. 1842 E 9907 F 2258 4964 E 9908 F 2259 5289 E 10324 F 2260 5368 E 10325 F 2261 5369 E 20184 F 10702 5372 E 26348 F 10703 5420 E 26349 F 10704 18664 E 26350 F 10705 20693 E 26351 F 28788 28773 E 30513 F 34852 28774 E 30514 F 34854 28775 E 63709 F 35662 28800 E 63710 F 35664 57415 E 75602 F 35665 98212 E 76448 F 58161 99136 E 76449 F 58162 E 76450 F 58163 A -18857 E 92332 F 58164, A 18851 E 92338 F 61473 A 18859 E 92339 F 66186 A 18860 E 92340 F 66187 A 18861 E 92341 F 66188 E 92342 F 66189 C 57603 E 92870 F 68457 C 91643 *E 92871 F 81994 E 92914 F 89770 D 58383 E 92915 D 60791 E 92916 G 49653 D 60793 ,E 93358 G 49654 D 83082 E 93359 D 88012 E 97646 V 2214 Zij, die aan dezen oproep geen gehoor geven, stellen zich aan strafrechterlijke vervolging bl°0t DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM N. KLAASSEN. Met ingang van Zaterdag 16 November 1940 zal de dienst op lijn T van de Rotterdamsche electrische tram met een autobus met hout gas-generator hervat worden. De dienst van Hillegersberg is een half- uurdienst van 7.00 (op Zon- en feestdagen 8.Q0) tot 21.00; van Terbregge een half-uur- dienst van 7.15 (op Zon- en feestdagen 8.15) tot 21.15. De laatste dienst van Terbregge rijdt door naar de garage Lusthof straat. In verband met het feit, dat de bussen met houtgas-generator niet steeds kunnen stop pen, zullen halten worden geplaatst op de volgende plaatsen: beginpunt Lefévre de Mon- tignylaan bij de Dorpsstraat, Molenlaan bij den Villeneuvesingel, Molenlaan bij den Bergsingel, 'Molenlaan bij de Jacob Ruysdael- laan, Molenlaan bij de Berglaan, Rechter Rottekade bij de Molenlaan, Rechter Rottf kade vóór pand 189 en eindpunt Terbregge. OPENINGSTIJDEN GEMEENTELIJKE x BUREAUX In verband met de verduisteringsvoorschrif ten zal de dienst in de bureaux van de Secretarie dezer Gemeente, de kantoren van den Gemeente-Ontvanger, alsmede de hulp secretarieën te Hoek van Holland, Perms en Hoogvliet in het tijdvak van 18 November—8 December 1940 aanvangen te 9.15 uur des voormiddags. ONDERTROUWD 14 NOVEMBER. K. J. Janse, jm. 29 en A A de Graaff, Jd. 27. J. Slavenburg, jm. 26 en E. Kalishoek, jd. 23. J. Wesseling, jm. 28 en A. v. d. Koou, ld. z/. J. Baas, jm. 38 en W. Moerkerken, ]d. 37. A J. Bakker, jm. 25 en H. Wessels jd. 19. J. A. Bandell, jm. 28 en M. F Kalishoek, jd. 27, P. v. d. Berg, jm. 21 en H. P. Stouthamer, jd. J. V. Bloppoel, Jm. 26 en H. Witkamp, ]d19. P. Diepenbroek, jm. 33 en M. K. Korbijn, jd. 23 T W. Dirks, jm 31 en P. Stok, jd. 24. J. J. Eikerhout. jm. 28 en M. L- j®" W. F. v. Eykelenburg, jm. 21 en H. Jansen, jd. 18. B. Geessink, jm. 26 en J. W. de Groot, 3d. 20 H v. Groningen, jm. 22 en C. J Toussamt, jd. 20. W. Hoppzak, jm. 36 en G. v. d. Zalm, wed. 35. W. Huizinga, gesch. 28 en W. C. Helders, jd. 22. W. J. Jacobs, jm. 2? en M..A, S. de Raad, 3d. 28. A. L. Kaashóek, jm. 31 en A. M. Padmos, 3d. 31 W. Kamp, jm. 29 en E. Rijke, 3d. 28 P J Kolen wed. 65 en W. C. Wiegel, wed. 61. W. kornalijnslijper, jm. 28 en A. v d. Staal, jd. 23. A v. d. Linden, jm. 39 en J. H. v. Barneveld, gesch 40 P v. Rossum, jm. 32 en A. C. ter Horst. jd. 22 C. Stofberg, jm. 23 en A. J. v. Dijk, jd. 20. J. Wetsteijn, jm 30 en E. de Boer, gesch. 2S. F. A. F. E. de Winter, jm. 26 en G. v. d. Wagt, T.'f 2y. Aalst, Jm. 23 en C. J. v. Wensveen. Jd. 26 C Ketting, jm. 31 en M. M. Nieuwveld, jd. 22. A. Kraak, jm. 34 en A. M. Schuttevaar, jd. 32. A. J M. Theuns, jm. 30 en M. H. de Jong, jd. 21 J dé Vries, jm. 25 en P. H. Zormar, jd. 19. A H. P. Wagener, jm. 27 en J. Kusters, jd. 26. 'J Boer jm. 21 en C. J. E. de Gier. jd. 18.' H. C Bouwman, jm. 27 en N. J. Falandt, jd. 25 J. Bakker, jm. 33 en M. Zaaijer, jd. 19. T. G. Derksen, jm 31 en P. M. Vrauwdeunt, Jd. 23, C W. Geleedts, jm. 28 en H. S. v. d. Steenoven, jd. 20. C. J. v. Haaren, jm. 35 en J. Admiraal, jd. 30. C. de kubber, jm. 26 en M. W. Visser, jd. 20. J. Landman, jm. 34 en M. A. Emmerig. jd. 31. O J. v. d. Meijden, jm. 28 en G. M. Jenner, jd 20 S. H. v. Muiden, jm. 23 en C. M. Latour, jd. .21 H. Nuijs, jm. 21 en A. Groenendijk, jd. 21. M H. Opgelder, jm. 32 en J. J. Staargaard. jd. 20 J v. Pelt, Jm. 26 en C Schoonderwoer, jd. 24. L Pollé, jm. 27 en N. de Knikker, jd. 21. J Pons, jm. 24 en H.- Hoogmoed, jd. 21. P. J Poolen, wed. 39 en E. M Timmermans, Jd. 25 G Ripmeoster, jm. 24 en F. I. M. Krümmel, jd. 20 J: Roo" im 25 en R. P. Lund, jd. 24. CM: im. 37 en J. W. P. Voermans. Jd. 43 M Sn- 1, jm. 26 en E. Brouwer, jd. 20. J J. A 'iveren, jm. 23 en A. B S Noorland jd. lf' DISTRIBUTIE TEXTIELPRODUCTEN VOCkS- HANDELAREN De burgemeester van Schiedam maakt be kend» dat rrjet ingang van Maandag 18 Nov. een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van losse Textielpunten aan han delaren. De inlevering der afleveringsbe- wijzen is als volgt: De handelaren schrijven de in hun bezit zijnde afleveringsbewijzen op een staat en overhandigen deze met de afleveringsbe wijzen op het Distributiekantoor, Broersvest 111. Daar worden de staten gecontroleerd met de afleveringsbewijzen en kunnen na accoordbevinding de losse punten worden afgegeven op ontvangstbewijs. "Voor het in ontvangst nemen van deze Textielpunten zal, na inlevering, de betrok ken handelaren woorden opgeroepen. Het bureau is geopend van 912 uur en van 1.3P 4 uur. v Schiedam, 16 November. UITZONDERINGSVERGUNNING VOOR HET BETREDEN DER PROVINCIE 4 ZEELAND. Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen, dat ingezetenen van de meer Noor delijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roozendaal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsver gunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden- Om in de provincie Zeeland te mo gen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun stand punt te dien opzichte hebben bepaald, gezon den naar den bevoegden stafofficier, die gedetacheerd is bij den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burgemees ters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en den duur van het verblijf aldaar.» Personen die den vodtge- schreven weg niet bewandelen en zich des ondanks in het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moe ten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden genomen. WINTERHULP NEDERLAND Het plaatselijk bureau voor Schiedam is ge vestigd ten stadhuize, afd. alfeemeene zaken der gemeentesecretarie. Opgaven van ben, die als collectant mede werker of medewerkster zich willen beschik' baar stellen, worden gaarne ingewacht De aarimeldmgën diénen te geschied an onder opgave van geboortedatum, adres en beroep. Besturen van vereenigingen van personen boven zestien jaar. Worden in het bijzonder opgewekt hun vereen iging als geheel aan het bureau op te geven. In de allereerste plaats wordt thans de zoo zeer gewenschte medewerking gevraagd in dezen vorm, dat men zich als collectant beschik baar stelt voor de collecte, welke op 29 en 30 Nov,ember a.s. op straat en langs de huizen zal worden gehouden. Bovendien bestaan er veel verder strekken' de plannen, doch thans gaat het erom be doelde collecte te doen sic gen. In plaats van speldjes zullen thans licht gevende molentjes worden verkocht, welke verkrijgbaar zijn tegen een minimumprijs van 20 cent. R.K. S.V. EXCELSIOR Excelsior 1 speelt Zondag thuis tegen D. D. C. De laatste weken hebben de zwart- witten zich geheel hersteld en getoond wat zij waard zijn. Zondag a.s. hebben zij weer eigen grond onder de voeten en wij ver trouwen, dat Excelsior haar aanhangers niet teleur zal stellen en voor een klinkende over winning zal zorgen. Het verdere programma luidt: E.D.S. 2 Excelsior 2 2 uur; Schiedam 2Excelsior 3 12 uur; Excelsior 4Ursus 3 12 uur; Excel sior 6Unilever 3 12 uur. Hermes D.V.S. De wedstrijd Hermes D.V.S.Stormvogels die a.s. Zondag te Schiedam wordt gespeeld, is door de bijzonder goede prestaties van Stormvogels in de beide laatste wedstrijden, onverwachts van groot belang geworden. De winnaar van dezen wedstrijd komt n.m. in de bovenste helft van de ranglijst en heeft een behoorlijke kan* ln d» „running te blijven. Gezien ook de overwinning van Hermes D.V.S. op Feyenoord mag men zeker ver wachten dat de Damlaan Zondag veel publiek zal herbergen. Verheugend is tevens, dat men meer en meer van de voor-verkoop adressen gebruik maakt, waardoor lqnge wachttijden aan de kassa's vermeden worden. Hermes D.V.S. 3 speelt om 12 uur tegen V.D.L. 2, terwijl om 2 uur Hermes D.V.S. 4 tegen C.V.V. 3 aantreedt. Laatstgenoemde wedstrijd beslist over de voorloopige bezet ting van een dezer twee elftallen der eerste plaats op de ranglijst. S.V.V. Zondag a.s. kunnen de Rood-Groenen den off-day van verleden week tegen Overmaas goedmaken door Excelsior op Woudestein een nederlaag toe te brengen. Of dit hun echter gelukken zal? Excelsior beschikt momenteel over een zeer sterk elftal. Om te beginnen zullen de Rood-Groenen een heel ander spel letje moeten spelen dan Zondag j.l. daar met zulk spel Excelsior niet te slaan zal zijn. We hopen echter dat S.V.V. uit de dure les ge leerd zal hebben dat zij om een wedstrijd te winnen zich ook werkelijk voor de volle 100 pet. moet geven. Het 2e elftal speelt Zondag thuis de belang rijke wedstrijd tegen Excelsior 2. Wanneer zij deze wedstrijd tot ern overwinning weet te brengen dan zal zij hierdoor haar positie aan merkelijk verbeteren. Dfze wedstrijd wordt gespeeld om 2 uur. Het 3e elftal speelt eveneens thuis en wel tegen Fortuna 2. Het 4e speelt tegen D.H.S. 2 in Spiering- hoek. MARTINIT. Martinit ontvangt Zondag Sliedrecht waar door zij haar kans krijgt de 5—2 nederlaag tegen Spartaan geleden uit te wisschen. VERLOTING. De uitgeschreven verloting van vak A der Luchtbeschermingsdienst gaat niet door. Voor belanghebbenden verwijzen wij naar de kennisgeving in het adivertentiegedoeelte. BEZOEK VOOR ONZE MAGAZIJNEN Telefoon 6 7 6 6 0 ONS BROOD. Ingezonden (buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Geachte redactie! Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn dit schrijven in uw" blad op te nemen Bij voorbaat mijn harte- lijken dank. Misschien is het u en met mij velen huis- móeders opgevallen, dat wij in Schiedam voor goed geld brood krijgen, dat bijna niet eetbaar is. Nu weet is wel, dat er een mengverbod be staat, maar dat gebit toch voor heel Nederland. Hoe kan het dan dat het brood van Rotterdam zooveel beter is? Volgens de Schiedamsche bakkers is er al genoeg geklaagd over de bloem uit Schiedam, maar het helpt hun niets. Hopende, dat de betreffende autoriteiten hierin aanleiding vinden om de zaak eens te onderzoeken, daar anders de Schiedamsche bak kers ongetwijfeld binnenkort zonder klanten komen te zitten. Hoogachtend, EEN HUISMOEDER en abonné. Noot der redactie. Wij kunnen berichten, dat wij op boven omschreven kwestie in den loop van de volgende week- uitvoerig in zullen gaan, na overleg met bevoegde instanties. SCHAAKWEDSTRIJD SCHIEDAM—W.I.K. Woensdag j.l. werd in Volkskoffiehuis L. Haven 33 een schaakwedstrijd gehouden tus schen Schaak' Club Schiedam en de St. Jozef- gezellenschaakclub W.I.K. De uitslag was als volgt: J. v. d. Brugge W. v. Velsen 10, J. BruinhofJ. Moere 0—1, A. BruinhofF) Rorije 01, A. Groenèdijk—G. IJzendoorn 0—1, H. v. d. HorstP. Bijloo 01, G. BruinhofK. Degeling 01, W. PilW. v. d. Berg 10, J. SmitC. Klomps 01, W. de Groot H. Mak 10, A. KemperA. Visser 10. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. van Dijk, 18 j. en H. Batz, 18 j.; E. van Twiek, 23 j. en J. de Vringer, 21 j.; M. van Leeuwen, 24 j. en M. C. J. van Troost, 20 j.; H. Bieze, 21 j. en M. M. Pil, 19 j.; C. Schram, 26 j. en J. Scheenloop, 24 J. GEHUWD: J. Dirkzwager, 31 j. en J. H. -L. Tuin man, 23 j.; J. v. d. Horst, 26 j. en M. van Gulik, 24 j.; C. Plooij, 30 j. en J. G. de Jong, 26 j.; P. Gonlag, 44 j. en J. Vos, 37 j.; B. V. C. Eikmans, 26 j. en G. Lowes, 23 j. GEBOREN: Elizabeth, d. v. P. B. Kloot en B. M. v. d. Bijl; Johanna E. M„ d. v. M. J. Rebers en G. G. Meijer; Clara M. L., d. v. G. C. A. van Geene en M, J. de Vries; Johanna A., d. v. H. J. Schafthuizen en C. M. L. Meerder: Wijntje J., d. v. L. G. H. Poelman en W. Brand; Magdalena C., d. v. C. de Lange en M. C. de Lange; Willeniina P., d. v. L. W. v. d. Schee en W. van Damme: Neeltje, d. v. M. van Brugge en P. G. Warnaar; Huibrechtje, d. v. F. Zandwijk en J. E. Brugmans. GEBOREN: Jan Th. W.. z. v. Th. W. Vrijland e» C. Bel. Louis H. M., z. v. H. J. A. M. Smulders en M. J. G. A. Waucquez. Johan, z. v. M. I. v. d. Zwet en G. Eibers. Antonia J. E.. d. v. A. J. A. Beurze en A. M. A. J. de Waaij. Adrianus M. z. v. P. J. Veringmeier en C. E.Meeder. Johanna Th, d. v. C. L. Kruining en J. H. A. M. Verschuuren. levenl kind van H. P. van Oostende en P. Fre- deriksen. United Press meldt uit Tokio: Een Japansch militair woordvoer der heeft gezegd, dat Japan alle ter beschikking slaande troepen, o.a. tweederde van het Japansche luchi- wapen, uit Midden- en Zuid-China terugtrekt, blijkbaar om ze bij een naar het Zuiden gerichte actie in te zetten. Hij stelde in het licht, dat hel Japansche luchtwapen in Midden- China reeds 14 dagen geen aanvallen meer heeft ondernomen en de vlieg tuigen. die Koenming aanvielen, uit Indo-China kwamen. Pierre Laval, die vanochtend uit Parijs is teruggekeerd om aan den ministerraad deel te nemen, keert nog heden .naar de hoofdstad terug' om. zijn besprekingen met de Duitsche instanties voort te zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1