Collectieve opwekking van stroom en koppeling van centrales an/verï DANSSCHOOL - Westhuis Laatste Berichten PAG. 5 ROTTERDAM Burgerlijke Stahd Rotterdam sc He jemeentepublicaties SCHIEDAM De klant, de winkelier en de bon Heerlijke warme onderkleding DE KERN HET NIEUWE DAGBLAD VAN ZATERDAG 16 NOVEMBER PAG. 5 DE ELECTRICITEITSVOORZIENING IN ZUID-HOLLAND Oprichting van een n.v. met een kapitaal van 430,000 Het aanleggen van de koppel- leidingen Den Haag-Leiden en Rotterdam-Dordrecht is reeds begonnen De financieele regeling De .werkzaamheden bereids begonnen Onbewoonbaarverklaring ingetrokken HARMONIE Notstandsbeihilfe van den Rijkscommissaris voor Rotterdammers COLOSSEUM Uniform sluitingsuur noodzakelijk ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Tel. 68357 uitreiking bloemkaarten Verschillende maten TRIPLEX Frans van Thtenen, Broersveld 123 KETHEL Parochie van den H. Jacobus de Meerdere Verscheidene inbraken in Den Haag opgehelderd Aanwijzing van crisisproducten Schip gezonken De Engelsche luchtaanvallen op ons land Na ontvangst van het rapport van de commissie-van Karnebeek welke com missie opdracht had te onderzoeken, of inderdaad aan een stelsel van collectieve stroomopwekking oeconomische voordee- len zijn verbonden, deelen Ged. Staten van Zuid-Holland thans aan de Provin ciale Staten mede, dat de commissie van oordeel is, dat een stelsel van collectieve stroomopwekking belangrijke oeconomi- sche voordeelen biedt boven de tegen woordige productiewijze. Voor de ver wezenlijking van dat stelsel adviseert de commissie tot oprichting van een naam- looze vennootschap door de provincie en de zes thans stroom produceerende ge meenten, welke vennootschap de koppel- lijnen zal bezitten en de leiding zal hebben bij de exploitatie van de gemeentelijke fabrieken. Het college heeft de overtuiging, dat de in het rapport ontworpen regeling hoe eerder boe beter dient te worden ver wezenlijkt. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden toch is nog van bijzonder belang, dat de voor gestelde productiewijze een oeconomischer brandstoffenverbruik en een geringere behoef te aan nieuwe machines ten gevolge zal hebben In het bijzonder zijn Ged. Staten met de commissie van oordeel, dat de provincie actief moet deelnemen aan de collectieve stroom opwekking, De. commissie betoogt dat bij de ontworpen regeling zoowel algemeene provin ciale belangen als de belangen der stroom afnemende gemeenten in dit gewest zijn be trokken; voorts, dat de provincie een ver zoenend element kan vormen, indien zrch tusschen de stroom produceerende gemeenten belangentegenstellingen mochten voordoen; tenslotte beveelt zij de medewerking van de provincie aan ter verhooging van het crediet der vennootschap. Voorts wijst het college er op dat het voornemen bestaat de Elektrici teitswet spoedig in geheel m werking te doen treden. Op dat tijdstip vervallen de met die wet strijdige bepalingen der provinciale- electriciteitsverordemng; en de overige voor schriften dier verordening verliezen een jaar daarna haar gelding. Indien de provincie nu geen deel zou nemen aan de productiecombi natie zou zij in de toekomst vrijwel alle be moeienis met de electriciteitsvoorziening missen. De medewerking aan de productiege meenschap denken Ged. Staten zich met de commissie als volgt: In de eerste plaats zal de provincie een gedeelte van het maatschappelijke kapitaal der vennoot schap verschaffen door daarin deel te nemen voor ruim 14 van het aantal aan- deelen. Dit maatschappelijk kapitaal is gesteld op 430,000, verdeeld in 43 aan- deelen, elk groot 10,000, waarvan de provincie 11, Rotterdam 10, den Haag 8, Dordrecht 5, Leiden 4, Delft 3 en Gouda 2 aandeelen zal hebben. Het op de aandeelen uit de keeren di vidend wordt in de statuten beperkt tot ten hoogste 6 pet. per jaar. Voorts zal de provincie zich met de zes deelnemende gemeenten garant stellen voor eventueel door de vennootschap te sluiten leeningen en wel op deze wijze, dat de provin cie 1/3 gedeelte van het bedrag dezer leenin- gen zal garandeeren, de zes' gemeenten het resteerende gedeelte, elk in verhouding tot de bevolkingscijfers van haar verzorgingsgebied, naar beneden afgerond tot een veelvoud van tienduizend. Door deze bepaling zal het de ven nootschap gemakkelijker vallen op aanneme lijke condities geld op te nemen. Niettemin zou hei dt vennootschap door haar onbekendheid bij het beleggend publiek in de aanvangsjaren toch moeilijk kunnen vallen de groote bedra gen, noodig voor den aanleg en de overneming van koppellijnen, alsmede bet noodige kasgeld tegen redelijke voorwaarden te leenen. Daarom slell de commissie voor, dal de provincie haar de hiervoor noodige be dragen tot een totaal van ten hoogste 13 millioen gulden zal verstrekken op de zelfde voorwaarden als waarvoor deze zelve het geld zal kunnen opnemen. De pfovincie neemt hiermede belangrijke verplichtingen OP. 21®". Zy moet binnen een ■wellicht betrekkelijk koit tijdsverloop een voor haar aanzienlijk bedrag leenen om dit op haar beurt ter beschikking te stellen van de ven nootschap. De groote belangen, betrokken bij een spoedige totstandkoming van de koppel- lijnen en de ..zekerheid, dat op deze wijze de kosten daarvan zoo laag mogelijk worden ge houden, rechtvaardigen naar de meening van Ged. Staten ook in dit opzicht medewerking te verleenen. Op één punt kon in de commissie geen overeenstemming worden bereikt, namelijk ten aanzien van de plaats van vestiging der vennootschap. Eenerzijds werd Rotterdam hiervoor de aangewezen plaats geacht, ander zijds werd door een even groot aantal leden de voorkeur gegeven aan de gemeente 's-Gra- Venhage. Naar de meening van Ged. Staten komt, nu de eigendom der electriciteitsfabrie- ken bij de gemeenten zal verblijven en de vennootschap enkel de koppellijnen in eigen dom' zal krijgen, Den Haag, welke ge meente als de hoofdstad van dit gewest is aan te merken, meer in aanmerking dan Rotter dam. Ged, Staten deelen voorts mede, dat de omstandigheden het college er toe hebben gebracht, reeds voordat de commissie haar arbeid voltooid had, maatregelen te tref fen ter verzekering van de totstandko ming van de koppelverbindinge*- Wat k>ch was het geval? ^e directeur-generaal der electriciteitsvoor- l'6bing, als lid der commissie inzake de col- s,ctieve stroomopwekking bekend met den tj^^d van haar werkzaamheden en de opvat- ijf8eh harer leden, bracht, kort nadat ons land da K6n 00rl°ë was blokken, onder de aan- liin dat de voor den'' b°uw van de koppel- n noodige grondstoffen en halffabrikaten z;: r spoedig niet meer verkrijgbaar zouden Z6n °f enkel tegen aanzienlijk hoogere prij- beu en op langen termijn. Wilde de bouw der hSrijkste en meeste urgente koppellijnen, die tusschen Dordrecht en Rotterdam en die van 's-Graven hag e naar Leiden binnen afzienbaren tijd nog mogelijk zijn, dan moesten onverwijld de nog beschikbare mate rialen voor dat doel worden aangekocht. Na beraad, in verband met deze ernstige waar schuwing, heeft het college, omdat het niet mogelijk was op korten termijn van de sta ten een beslissing te verkrijgen, zich tot den secretaris-generaal van het departement van financiën gewend met de vraag, of niet het rijk ter voorkoming van een mislukking van deze gewichtige zaak zijn medewerking, kon geven en wel op deze wijze, dat van rijks wege de belangrijkste onderdeelen der kop pelverbindingen zouden worden aangekocht. De secretaris-generaal verklaarde zich bereid de gevraagde medewerking te verleenen en voor rekening van het rijk de noodige mate rialen te koopen tot een bedrag van ten hoog ste twee millioen gulden. Als voorwaarde werd hierbij gesteld, dal Ged. Staten zich verbonden de door het rijk aangekochte materialen door de provincie te doen overnemen voor een koopsom, gelijk aan het totale bedrag, dat door den staat voor dit doel zou worden uitgegeven, verhoogd met een rente van vier ten honderd tot den dag van terugbetaling door de provincie. Tot dien dag ook zuilen de materialen het eigendom blijven van het rijk, al mogen ze wel reeds ten behoeve van de koppellijnen verwerkt worden. Deze voorwaarden schenen alleszins aan nemelijk. De terugbetaling van de voorgescho ten gelden en van de daarop verschuldigde rente kan na de oprichting der N.V. Elec- triciteitsbedrijf Zui d-H o 11 a n d ge schieden uit de aan deze vennootschap door de provincie ten behoeve van den aanleg °n de overneming van de koppellijnen te ver strekken geldleeningen. Na aanvaarding van het aanbod van het Rijk hebben Ged- Staten zich gewend tot de gemeentebesturen van Dodrecht en Leiden, welke gemeenten in de eerste plaats belang hebben bij de totstandkoming der koppel lijnen. 'Ook de dagelijksche besturen dezer gemeenten bleken doordrongen* van de be- teekenis en de urgentie dezer aangelegenheid en waren genegen tot volledige medewerking en tot het voorschieten van verder noodige gelden. Na overleg met deze besturen werd besloten tot oprichting van een provin ciaal bouwbureau, dat de voorbereiding en de uitvoering der beide voornaamste koppelverbindingen onverwijld ter hand zou nemen. Aan dit bureau is de vorm gegeven eener stichting, genaamd „stich ting koppeling electriciteitsfabrieken Zuid-Holland". Voor de oprichting van die stichting was in verband met de daaromtrent bestaande rechtspraak de afzondering van geldsom noodig, wes halve ged. staten hiervoor een bedrag van een duizend gulden uit de provinciale kas beschikbaar hebben gesteld. De stichting heeft aanstonds den bouw der koppelingen met kracht ter hand genomen, zoodai de verwachting bestaat, dat behoudens onvoorziene tegenspoeden de beide belangrijkste koppellijnen voor den winter 1941/'42 voltooid zullen zijn. Op grond van het voorgaande stellen ged. staten aan prov. staten voor te bekrachtigen hetgeen in dezen is gedaan en te besluiten tot medewerking aan de verwezenlijking van de collectieve stroomopwekking overeenkom; stig de voorstellen der desbetreffende com missie. Ged. staten verwachten, dat ook de raden der zes belanghebbende" gemeenten spoedig zullen besluiten tot het verleenen hunner medewerking. •b. en W. deelen den gemeenteraad mede, dat zij op 7 Juni aan Ged. Staten hebben ge schreven, dat het in hun voornemen lag met het oog op het groote aantal woningen, dat- te Rotterdam verwoest is en den daardoor ont- stanen wonipgnood, de onbewoonbaarverkla ring van de woningen 's-Gravenweg nos 68-' t.m. 15 niet uit te voeren. Daaraan hadden zij toegevoegd, dat om dezelfde redenen verdere onbewoonbaarverklaringen voorshands ach terwege zouden worden gelaten en dat de termijn van ontruiming van reeds onbewoon baar verklaarde woningen voor onbepaalden tijd zou worden verlengd. Uit van een Ged. Staten ontvangen brief blijkt, dat dit college zich in beginsel wel met dezen gedachtengang kan vereenigen. Het wordt echter gewenscht geacht, dat de for maliteiten in de Woningwet voorgeschreven, ook thans worden gevolgd. Daartoe is het noodig, dat de raad zijn besluit van 8 April 11 ten aanzien van de woningen 's-Graven weg nos. 68' t.m. 15 intrekt en dat tot verlen ging van ontruimingstermijnen wordt be sloten. B. en W. meenen te mogen aannemen, dat de raad zijn standpunt, dat onder de bestaan de omstandigheden aan de onderhavige on bewoonbaarverklaring geen gevolg behoort te worden gegeven, zal deelen en ze stellen der halve voor het betrekkelijk besluit in te trekken. Ten aanzien van de verlenging van ontrui- mingstermijnëh van vroeger onbewoonbaar- verklaarde woningen wordt nog een onderzoek, ingesteld naar de vraag, voor welke wonin gen deze verlenging toepassing zal kunnen vinden. B. en W. zijn voornemens binnenkort ter zake het noodige voorstel aanhangig te maken. Zooals bekend hadden de eigenaars tegen de onbewoonbaar verklaring van de genoem de woningen bij Ged. Staten voorziening ge vraagd. Dit bezwaarschrift bevond zich om bericht en raad in handen van B. en W. Deze week gaat in Harmonie een weten schappelijke film, welke bij het einde den bezoekers wel voldoening zal geven. Deze film beeldt den wetenschappelijken strijd uit tusschen de denkbeelden van Robert Koch en Dr. Chicow over het onderwerp, hoe de tuber culose ontstaat. De werkwijze van Robert, Koch, welke rol voortreffelijk door Emu Jannings gespeeld wordt, toont de film in haar geheel. Als plattelandsdokter, waar hij voor de arme bevolking naast zijn kennis ook zijn geld over heeft, doet Dr. Koch zijn eerste ontdekking en weet deze in Berlijn na ont zaggelijk veel inspanningen te vervolmaker Dan volgt de strijd tusschen de theorie vpn dr. Koch en die van de boven hem geplaatste dr. Chirov. Laatstgenoemde ziet de betere theorie van dr Koch in en beide geleerden reiken elkaar de hand om in samenwerking deze vreeselijke ziekte te bestrijden. Centrale Rotterdam, Mecklenburglaan 55, Telefoon 45724. A.anmeldingskantoren, voor Rechter Maasoever: Gouvernestraat 56, voor Linker Maasoever (Noordereiland inbe grepen) Heidestr. 5, ingang Erikaplein. In aanmerking komen alle Rotter dammers (met uitzondering van hen, die op 2 November j.l. bij Maatschap pelijk Hulpbetoon waren ingeschreven), voor zoover zij eeen lager inkomen hebben dan: 11.— per week voor alleenstaande personen; 20.per week voor gezinnen mei ten hoogste 4 kinderen ben. 16 j.; 22.per week voor gezinnen met 5 of 6 kinderen beneden 16 jaar; 24.per week voor gezinnen mei meer dan 6 kinderen ben. 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de tielf t bij het loon van den kostwinner gerekend.) De aanvrager moet de volgende stuk ken medebrengen: 1. identiteitsbewijs en/of stamkaart; 2. trouwboekje; 3. laatste belastingbiljetten; 4. a. indien in loondienst: werk geversverklaring (wit), ook van werkende kinderen, door werk gever geteekend en met stempel voorzien; b. indien zelfstandig; een door kostwinner geteekende verklaring voor zelfstandigen (blauw): (formulieren zijn op alle politie- bureaux verkrijgbaar.) 5. huurkaart. Voor aanmelding komen thans in aan merking: Alle gezinnen met 1 en 2 kinderen beneden 16 jaar wier naam begint met de letter S tot en met Z, op Maandag 18 November tusschen 9 en 17 uur. Alle gezinnen met 1 of meer kinde ren beneden 16 jaar, welke door om standigheden niet in staat waren zich op de aangegeven dagen te melden: op Dinsdag 19 November tusschen 9 en 17 uur. Alle Rotterdammers, die in werk verschaffing te werk zijn gesteld, komen voor zoover zij een inkomen hebben beneden de vastge stelde normen eveneens voor de uitkeering in aanmerking. Zij moeten zich voorzien van een werkgeversver klaring, die bij alle politiebureaux verkrijgbaar zijn gesteld. Deze werk geversverklaring moet worden ingevuld met naam, voornamen en adres van den aanvrager, alsmede het object (plaats), waar hij te werk is gesteld en daarna ingeleverd worden bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Het betreffende formulier ontvangen zij dan ingevuld per post terug. Bij het bepalen van de norm wordt rekening gehouden met voeding en kolengeld. De „Notstandsbeihilfe" zal nog door de dagbladen bekend maken, wanneer bedoelde personen zich moeten melden aan de betreffende kantoren. Na een muzikale eenacter van aardigen in houd en een grappige teekemfikn „De Gees ten" vertoont het Colosseum deze week de amusante Tobisfilm „Kareltje op Dwaal wegen". Het is Henz Rühmann, die het publiek met zijn komisch spel aangenaam weet bezig te houden en de zorgen voor een poosje doet verdwijnen. Het vlotte spel van Heinz Rüh mann komt in deze rol van Kareltje, een kellner van de beste soort, goed tot zijn recht. Karei weet het zijn gasten naar den zin te' maken, maar niet zijn aanstaanden schoonpapa. Deize meent terecht, dat Karei na een drie jarige verloving met zijn do-chter, Greetje, eindelijk eens aan trouwen moet denken. Maar Kareltje wil eerst wat van de wereld zien. hij wil „hooger op", en aan vaardt een betrekking in Berlijn. In, deze groote wereldstad geraakt hij op dwaalwegen, die hem verder en verder van zijn verloofde afvoeren. Hij leert evenwel de „upperten" kennen en door hen ook de politie, waar mede hij vroeger nooit in aanraking was ge weest. De verwikkelingen, die door den on- noozelen hals ontstaan, zijn voor hem alles behalve aangenaam, doch voor het publiek de moeite waard er nader mee kennis te maken. JUBILEUM Vandaag herdenkt de heer A. v. d. Steen oven het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij het gemeentelijk gasbedrijf. De jubilaris bekleedt thans de functie van tech nisch ambtenaar. De directeur, ir. J. P. Vader, heeft den heer v. d. Steenoven van ochtend toegesproken, waarna ir. H. v. Meurs den jubilaris complimenteerde en hem namens het personeel een geschenk aanbood. Verder heeft de afdeelingschef, de heer P. C. Waning, nog eenige woorden van geluk- wensch gesproken. Aangiften van 15 November. BEVALLEN: M. v. Wijk-Polderdijk, z. C. P. A. Huibrechts-v. Schijndel, d. J. M. Smit-Kamp, z.. C. Vondeling-de Jong, d. F. Meijer-Visser. d. A. C. v. Diest-Koot d. G K. v. Yperen- Niiding, d. H. Cooiman-Sterk, z. H. M. de Haan-v. Leeuwen, d. C. M. Versteeg-Hendriks, z. D. S. A. Roerade-v Wijngaarden, d. P. V. Buijtenen-de Bruin, z. A. J. de Bruijn-Hooghuis, d. G. J. Lucas-Bodiin, z, N. Spetter-de Visser d. J. A. C. Baljè-Jahncke, z. W. v. d. Linde- Goethart, d. C. SchiidwachtrSnoek, z. V. Mastenbroek-v. d. Thiltart, d. en z. W. Rietveld- Wijntjes, d. M A. Stiemer-Teekens, z. C. Liber-Wels, d. P. M. Dorpmans-Peelen levenl. z. OVERLEDEN: G. Meuldijk, m. v. B. J. Scherpe- nisse, 59 j. P. A H. v. Os, m. v. M. H. Wiesman U 3- P. J. Schu'ltz, vr. v. H. Frankhuizen, 37 j. M. Lans, vr. v. P. J. Hoogstad, 32 j. A. Koetsveld, gesch. m. v. A. v. d. Sluis, 75 j. G. P. Capiau, wedr v. W. H. Anemaet, 58 J. T. Oord, wedn. v. A Banga. 87 j. P. J. v. Geldere, m. v. J. Colet 46 j. H. J. M. v. d. Berden, z., 2 j. T. J. Mangnus z., 10'j. J. v. Heijnsber- gen. wedn. v. D. D. Lagendijk, 90 j. N. Evertse. wed. v. N. Opden Kelder. 59 j. In verband rnet de verduigteringsvoorschrif- ten zullen de kantoren van den Distributie kring voortaan als volgt voor het publiek ge opend zijn: van 18 Nov a.s.—8 Dec a.s. van 9.15—15.30 u. van 9 Dec. a s 26 Jan. 1941 van 9.30—15.30 u. van 27 Jan, 1941—9 Febr. 1941 van 9.15—15.30 u. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM De' Permanente Commissie van den ge- organiseerden Middenstand verzoekt ons plaatsing van het volgende: Gedurende de afgeloopen maanden heeft zich vrij snel een ingrijpend proces in het oeconomische leven ontwikkeld, dat thans zijn stempel drukt zoowel op bijna alle onder deelen van de behoeften-voorziening, als op de taak van de huisvrouw. Dit proces staat bekend onder den naam: distributie. Voor den Nederlander-van-van- daag beteekent dit woord niet anders dan: bonnenstelsel. Dit stelsel is doorgevoerd op bijna alle gebieden. De bon vervult een noodzakelijke rol in het leven van de beide groepen, welke thans meer dan ooit op elkander aangewezen zijn: de middenstand en het publiek, oftewel de win kelier en de huisvrouw. Tot vopr een half jaar waren beiden vrij. Nu is de „bon" de noodzakelijke metgezel van het geld en als zoodanig minstens even waardevol, zoowel voor de huisvrouw als voor den winkelier. De huisvrouw moet nu behalve voor een verstandig beheer over de financiën, ook zorgen voor een wijs beleid op het gebied der distributie. Ook de winkelier heeft er door de invoering van het bonnenstelsel zorgen bij gekregen: hij moet de bonnen verzamelen, soms opplak ken; hij moet z# inleveren op tijd om te zorgen dat'hij toewijzingen voor nieuwen voorraad ontvangt, enz. Uitgaande van het feit, dat beiden, zoowel winkelier als huisvrouw, extra-zorgen heb ben, is het vooral in dezen tijd een eerste eisch, een vooropstaande plicht van beiden, voor elkander deze zorgen zooveel mogelijk te verlichten. VENUS Camisoles 1.60 Directoires1.60 zuiver wol Camisoles2.90 Directoires2.90 KUBLER zuiver wol s Camisoles5.65 Directoires5.95 HOOGSTRAAT hoek Korte Dam De directeur van den Distributiekrmg Rot terdam maakt bekend, dat zij, die tot op heden verzuimden de voor hen bestemde bloemkaarten in ontvangst te nemen, deze als nog op Maandag 18 November a.s. en volgende dagen kunnen afhalen aan het lokaal van Lennepstraat 131. Er is iets veranderd in de verhouding tus schen winkelier en klant. De klant is niet meer in die mate „koning" als vroeger. Maar het publiek meene niet, dat de winkelier deze veranderde situatie toejuicht. Hij is er in zijn hart niet blij om, dat zijn klant-koning van den troon is gestooten. Ook in dezen toestand is hij gebleven, wat hij altijd is ge weest: de dienaar van den klant, ook al is de klant meer op hem aangewezen dan vroe ger. De raad van den vakman, het vertrouwen van den klant, dat zijn thans twee raderen, welke hechter ineengrijpen dan ooit. Hoe vaak komt het niet voor, dat de huis vrouw haar leverancier alle bonnen voor een week of voor een langere periode toever trouwt? En wij zouden niet gaarne de non chalance. ten toon willen spreiden van hen of haar, die er ten eenenmale niet van op de hoogte zijn' welke bonnen nu geldig zijn. Waar vroeger de bestelauto de bestellingen thuis bracht, daar inoet nu de fiets voor zorgen.' Het publiek kan hierin voor de noodige verlichting zorgen, door meer etffiëncy in zijn bestellingen te betrachten. Ook de verduitering brengt den winkelier vele moeilijkheden. De ervaring heeft geleerd dat in de duis ternis de animo tot het boodschappen-dóen aanmerkelijk verminderd is. Dit is in de af- geloopen, weken hier ook duidelijk gebleken. Terwijl dus eenerzijds de winkel noodza kelijk geopend dient te blijven omdat het pu bliek ook nog na zonsondergang wenscht te koopen, ziet de winkelier anderzijds met het vallen der duisternis zijn toeloop van klanten verminderen. V.ele winkeliers zijn er dan ook reeds toe overgegaan het sluitingsuur hunner zaken te vervroegen. En het is gebleken, dat het pu bliek over het algemeen de billijkheid van dergelijke maatregelen inziet en geen mis bruik maakt van de welwillendheid van den winkelier. Het is echter noodzakelijk, dat wat meer orde wordt gebracht in de'sluitingstijden, zoo dat zoowel de winkelstand als het publiek wete, waaraan zich te houden. Ongetwijfeld zullen de drie middenstands organisaties binnen zeer korten tijd hun leden In dit opzicht adviseeren. De Perm. Commissie heeft hierin geen be slissing genomen, doch aangezien zeer waar schijnlijk een sluitingstijd van zes uur of half zeven wel de meest practische is voor de nog restende Novemberdagen zij dringt er bij den Schiedamschen middenstand met den meesten klem op aan het vrijwillig aanvaarde sluitingsuur in toepassing te brengen, alsof het wettelijke winkelsluiting betrof. Na advies van de organisaties zal onge twijfeld ook overleg gepleegd worden tus schen de Perm. Commissie en de filiaal- en grootwinkelbedrijven, zoodat verwacht mag worden, dat zeer binnenkort een uniform sluitingsuur zal worden gehandhaafd. Tevens mag verwacht worden, dat de eensgezindheid en de collegialiteit onder den winkelstand thans van zoodanigen aard is, dat uit concurrentie-zucht geen misbruik van de te ontwerpen vrijwillige regeling zal wor den gemaakt. Het publiek kan hieraan zijn medewerking verleenen, door niet na het nader bekend te maken tijdstip inkoopen te doen. Wij mogen tot slot nog opmerken, dat het gezamenlijk dragen van deze moeiten ^en zorgen niet anders kan strekken dan ten voordeele van de verhouding tusschen klant en winkelier. PAARD OP HOL Gistermiddag sloeg een voor een melkwagen gespannen paard, bestuurd door H. P. K. uit Overschie, in de Fahrenheitstr. alhier op hol Het paard kon zonder schade of ongelukken te hebben veroorzaakt, spoedig worden ge grepen. AL VROEG OP HET SLECHTE PAD Op aanwijzing van een winkelierster zijn gisteren door de politie een drietal minder jarige jongens aangehouden, Sie door de winkelierster op heeterdaad waren betrapt bij het stelen van snoepgoed uit haar winkel. Na door de kinderpolitie te zijn verhoord, zijn dejongens aan de ouders teruggegeven. MONOPOLE THEATER Meisjes van 17 jaar. Een film van bijzonder goede kwaliteit, al is het niet een der nieuwsten, draait deze week in het Monopole-Theater. Meisjes van 17 behandelt het puberteits- proces van een der leerlingen van een gym nasium en de verhouding tot een der leeraren. Het is een groote strijd tusschen leerling en leeraar die uitstekend wordt uitgebeeld door Jutta Freijbe als leerling en Karl Ludwig Diehle als de leeraar. Vooral deze. laatste speelt voortreffelijk. De oplossing van het verhaal wordt ge vonden, doordat de leeraar zijn ontslag aan vraagt en belooft zijn leerling te komen halen als zij haar examen gedaan heeft. Het voorprogramma is wederom goed ver zorgd en wordt zoowel voor als na de hoofd film vertoond. „BEL AMI" IN PASSAGE-THEATER Passage-Theater draait deze week „Bel Ami", een vroolijke en luchtige geschiedenis, die zich aan het einde van de vorige eeuw in de Fransche hoofdstad afspeelt. De hoofd rol wordt vertolkt door Willy Forst, die ook de regisseur van deze film was. George Du- ray komt na een diensttijd van 5 jaar in het koloniale leger in Marokko, in Parijs terug. Hij ontmoet een oude vriend, die hoofdredac teur van een dagblad is geworden. Deze noo- digt hem te dineeren. Op dat diner ontmoet hij vele invloedrijke personen. Duray valt in dit gezelschap op door zijn groote kennis van Marokko. Hierdoor komt hij ook terecht op het pad der journalistiek, waarin hij het ver brengt. Door Vijn artikelen wordt een minis ter ontmaskerd, die door speculaties trachtte '"groot voordeel te trekken van Marokko. Het publiek is enthousiast en kiest Duray als mi nister van koloniën. Hij ordent de zaken en houdt het verantwoordelijke ambt slechts 24 uur vol, want dan eischt de liefde hem. Het is een film, grootsch van opzet en montee ring. Ook fotografisch is de film uitstekend verzorgd. Een programma dat wij volwas senen aanbevelen. DE GORZENKERK GEHEEL VERDUISTERD Ook voor de kerken levert de verduistering vele moeilijkheden op. Een kerk is met haar vele ramen een moeilijk object om te ver duisteren. De Havenkerk heeft het initiatief genomen in Schiedam en de biechtkapel ver duisterd, waardoor daar morgen om 6 uur reeds een H. Mis gelezen wordt. Het blijkt thans dat de Gorzenkerk niet achter gebleven is en pastoor Ruigewaard is zeer radicaal te werk gegaan en heeft zijn heele kerk ver duisterd. In de heele kerk kan thans weer vol licht branden. De H. Missen worden op gedragen op de gewone tijden. Al is het onder de eerste H.H. missen buiten nog don ker, in de kerk zal het volop licht zijn, waardoor men het H. Misoffer geheel zal kunnen vólgen én daarbij ook zonder eenig bezwaar het kerkboek kunnen gebruiken. R.K.S.V. „EXCELSIOR" Het hockey-programma voor a.s. Zondag luidt: Dames: Tempo 1—Excelsior 1, 2 uur; Exceb sior 2R.B.C. 2, 12 uur. Heeren: Excelsior 1Tempo 2, 2 uur. ronde stukke lattei. alle maten Tel, 69799, Opslagpl. Baan 40-42, Schiedam MEDISCHE ZONDAGSDIENST Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: J. A. H. v. d. Berg, L. Nieuwstraat 175; H. C. v. d. Broek, W. de Zwijgerlaan 23; W. T. P. Nyen- huis, B. Knappertlaan 154; H. J. Ormel, Singel 76. Geopend zal zijn de apotheek van de firma C. I. Jansen, Swammerdamsingel 41 en de firma Gou-ka Co., Groenelaan 127, die beide in de komende week tevens den nacht dienst waar zullen nemen. Aanvang nog van een R.K. club en wel op Zondagmiddag WARANDE 207, TEL. 68211. SCHIEDAM. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Teuntje, d. v. T. Spronk en G. Baas; Maria M., d. v. J. W. M. v. d. Moezel en H. W. Th. Gillisse; Flora R„ d. v. B. Polak en A. J. H. Goosens; Anna D., d. v. A. v. d. Zouwen en C. Stigter; Pieter, z. v. A. J. v. d. Hoeven en J. P. Willemstijn, Aart A., z. v. J. W. K. van Dijk en M. W. van Schelven. Week-agenda: Heden de 27ste Zondag na Pinksteren. De vroegmis is te half 9 en de hoogmis te half 11 Te 3 uur Lof ter eere van de H, Lidwina met Rozenhoedje en gebed tot de H. Lidwina. Dinsdag feest van de1 H. Elisabeth. 'sAvonds 7.30 K.J.M.V- Donderdag feest van Maria Presentatie. De kinderen komen te biechten te half 1 en de al gemeene H. Communie der kinderen is Vrij dag onder de H. Mis van half 9. Vrijdag feest van de H. Cecilia- Zaterdag gelegenheid om te biechten van 4—5 en van 67 uur. Zondag ais. is de laatste Zondag van het kerkelijk jaar en De Wereld-Biddag. Intenties der H.H. Missen: Zondag 17 Nev. half 9 Joannes van Noordt, lid van de L.T-B.; half 11 geestel. en tijdel. welzijn der parochie. Maandag half 8 md. Arie Lansbergen Jac.z.; half 9 overl. fam. Lansbergen en v- d. Kraan. Dinsdag half 8 md. Henricus Lansbergen; half 9 md. Nicolaas Kester. Woensdag half 8 md. Hendrika de Vette van Velsen; half 8 jrgt. Leonardus Hofstede en Antonia v. d. Stap- Donderdag half 8 tot zekere intentie (B); half 9 md. overl. ouders v. d. Water. Vrijdag half 8 beider overl. ouders. (K-); half 9 Catherina Petronella Langelaan en overledenen. Zaterdag half 8 ter eere van den H. Josef; half 9 Thomas de VetteBrinkman. Zondag a.s. half 9 Antonius Maat en Catha- rina de Vreede; half 11 Geestel. en tijdel. welzijn der parochie- In de maand November zal het kerkbestuur bij U rondgaan voor de z.g. najaarscollecte, die U ten zeerste wordt aanbevolen en tevens betuigt het St. Radboud-comité zijn besten dank voor uw bijdragen voor de Universiteit. De zelatricen van het Kruimeltjes-fonds worden verzocht hun kruimel ij es op te halen. De Haagsche politie heeft in de laatste da gen eenige successen geboekt door het' op helderen van verscheidene inbraken, welke kort geleden in den Haag waren gepleegd. In den nacht van 2 op 3 November werd ingebroken in het pakhuis van een levens- middelenbedrijf in de Ascubastraat, waar de dieven zich toegang verschaften door het .ver breken van een hangslot aan de buitendeur. Hier was de buit vijf balen rijst van 100 kg. elk en zes kisten gecondenseerde melk, he, totaal 280 blikjes, tot een waarde van 20i De verdenking viel op een aantal bloemen— kooplieden, de hun bedrijf uitoefenden in ds buurt van het Valkenboschplein. Zij werkten weinig, doch maakten vrij groote verteringen, waarbij hun stamcafé was het café Bianco in de Cartesiusstraat. In den avond van 12 November werd inge broken in het perceel aan het Calandplein, waar gevestigd is de Netam (Nederlandsche tankapparaten en machinefabriek). Ook hier verschaften de inbrekers zich toegang door het verbreken van een hangslot. Gestolen werden zeven complete autobanden, met bin nenband en velg, tot een waarde van 800. In den loop van den avond van 13 Novem ber deed de politie hierop een inval in boven genoemd café, waar werden aangetroffen de 35-jarige schilder J. B. en de 22-jarige chauf feur F. A. A. B. I. D. Tijdens dezen inval kwam nog binnen de 27-jarige koopman H. S., terwijl verder nog in zijn woning werd aan gehouden de 35-jarige koopman P. B. De huiszoekingen leverden een goed restil- taat op. In de woning van D. werden zes auto banden gevonden, afkomstig van de inbraak. De zevende band was verkocht aan een ver- huisonderneming hier ter stede, waar deze dan ook later in beslag werd genomen. Ook de 6 gevonden banden waren reeds verkocht, doch nog niet afgehaald. De inbrekers hadden hiervoor reeds 200 handgeld ontvangen. Voorts bleek, dat de blikken gecondenseerde melk waren verkocht aan een caféhouder, die geheel te goeder trouw was. Ook deze partij is in beslag genomen. De rijst was verkocht aan den 45-jarigen koopman W. I* F. die deze weer had verkocht aan de directie van een restaurant hier ter stpde. T. werd even eens aangehouden, verdacht van heeling. Het onderzoek bracht verder nog aan het licht, dat in de woning van S. een vrijwel nieuw heerenrijwiel aanwezig was, dat op 9 November op de Paul Krugerlaan was gestolen. Van beide diefstallen zijn dus alle ont vreemde goederen teruggevonden, hetgeen mede te danken is aan de groote activiteit van de rechercheurs J. Krul en H. van der Graaf.. De vier inbrekers zijn voor den officier van justitie geleid. Een ander succes boekte de Haagsche politie op 12 Nov. Een rechercheur keerde te mid dernacht van een onderzoek elders per auto naar het bureau terug, toen hij op de Bierkade een bakfiets zag waarbij zich eenige mannen bevonden. Gezien het late uur wilde de recher cheurs een onderzoek instellen. Hij riep de mannen aan, die daarop met achterlating van de bakfiets de vlucht namen in de richting van de Wagenstraat. De rechercheur zette een achtervolging in, waarbij hij uit zijn re volver eenige schoten in de lucht loste. Op zijn geroep van houdt de dieven werden de vluch telingen tegengehouden door een Duitscha militair, die ze aan de politie overgaf. Het waren de drie minderjarige jongens, n.l. de 19-jarige A. V. V., bijgenaamd het „stekeltje", de 18-jarige autospuiter C. van de M. en de 16-jarige suikerwerker J. W. J. De bakfiets bleek een groote partij vetten te bevatten, n.l. driehonderd acht en tachtig halve pondspakken vet, 199 pondspakken vet, 28 halve pondspakken margarine en 17 pak ken vet van 5 kg ieder. Deze partij bleek gestolen te zijn bij de n.v. Friesche margarine- fabriek in de Scheepmakersstraat. De bak fiets hadden zij voor de inbraak buitgemaakt op de Veenkade, waar zij wisten dat deze dikwijls onbeheerd stond. Bij het onderzoek bleek, dat zij voorts de daders waren van de inbraak welke in den avond van 6 November is gepleegd in de Koffiebranderij en theehandel van de Erven Van den Bergh in de Jacobastraat. Hier had den zij buitgemaakt 68 halve ponden koffie, 635 pakjes thee van 75 gram elk en 125 pakjes thee van een ons. Dit kwam aan het licht doordat bij huiszoeking in de woning van v. d. M. een partij thee werd aangetroffen, die van deze inbraak afkomstig was. Een deel van de partij thee bleek verkocht te zijn aan den 24-jarigen zwager van v. d. M., den instrumentmaker E. de W., een goede bekende van de politie. Voorts bekende v. d. M., dat hij in den laats ten tijd hier ter stede zich schuldig gemaakt had aan diefstal van acht heeren rijwielen, een bakfiets en een koffer. Naar deze laatste zaken stelt de politie thans een onderzoek in. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zijn als crisisproducten in den zin van artikel 1 der landbouwcrisiswet mede aangewezen specerijen, gember, jenever bessen en uien. Het 144 ton metende zeilschip „Nieuwe Zorg", schipper J. Bonis, is tijdens stormweer op de rivier de Krammer voor Herkingen gezonken. Het schip was te Ouddorp geladen met suikerbieten met bestemming Putters- hoek. De bemanning, de schipper, zijn vrouw en knecht, kon met groote moeite en levens gevaar den vasten wal te Herkingen berei ken. Waar de bemanning in grootten haast het schiip móest verlaten, kon niets worden gered dan het veege lijf. Het A.N.P. meldt: De acties van de Engelsche luchtmacht bo ven ons land waren in den afgeloopen nacht weder minder intensief dan gisteren. Desal niettemin zijn er onder de burgerij drie doo- den en zes gewonden te betreuren. Ongeveer een dozijn huizen is beschadigd, waarvan een geheel vernield is. De meeste bommen kwa men op het open veld neer. Er valt vrij veel schad» aan broeikassen te vermelden. BRUTALE INBRAAK Vannacht hebben dieven hun slag geslagen in de coöperatieve zuivelfabriek te Budel. Zij zijn erin geslaagd de brandkast te forceeren en te ledigen. Omtrent het ontvreemde be drag zijn de juiste cijfers nog niet bekend, doch naar schatting beloopt het enkele dui zenden guldens. De politie stélt een onderzoek in. van alle goede reclame COURANTENRECLAME

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1