-200- FOKKELMAN LAATSTE BERICHTEN PAG. 5 PAG. 5 .nederlandsche vlag geen ROTTERDAM Rotte rdamsche Gemeentepublicaties Modelkamers SCHIEDAM Rede van Mussolini vandaag verwacht Burgerlijke Stand Th. J. Mouwens 40 jaar voorzitter van den R.K. Volksbond Ciano naar Duitschland vertrokken HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 18 NOVEMBER PARTTJVLAG Pastoor P. J. A. Bos S.J. Reorganisatie van de brandweer pe vrijwillige brandweer zal niet worden opgeheven Burgemeester en Wethouders van Rotter dam hebben bij den Gemeenteraad inge diend het voorstel tot reorganisatie van Losse berichten Kinderbijslagregeling gemeente- personeel 9.6 aangeven VAN ondernemingen Diefstal van coupons stof Ter gelegenheid van de herdenking van de afkondiging der sancties De Engelsche luchtaanvallen op ons land CONTROLE OP WIELRIJDERS GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN VOOR VLUCHTELINGEN In intiemen kring hartelijk gehuldigd De huldiging Hitier zal Ciano en Suner ontvangen Distributie van peulvruchten MENGVERBOD VOOR BOTER Het korps Rijksveldwacht zal worden opgeheven Voetganger door een autobus aangereden en gedood .Henri van Abbe t Benoeming In het bisdom Haarlem Op verzoek van den commissaris- generaal voor openbare veiligheid, 1 SS-Brigadeführer Rauter, heeft de secretaris-generaal van het departe- ment van justitie aan de procureur- generaal, fungeerende directeuren van politie, een aanwijzing gezonden, waar- in wordt verzocht ertegen te waken, dat de Nederlandsche vlag gebruikt wordt voor 'partijpolitieke doeleinden. In het bijzonder zal het verboden jzijn de Nederlandsche vlag van partij- I gebouwen te doen waaien, aldus meldt het A.N.P. Installatie van den nieuwen herder van den „Westzeedijk" Gistermorgen voor de Hoogmis in de St. Ignatiuskerk aan den Westzeedijk, is de Zeer- eerw pater P. J. A. Bos S J- door den Hoog- eerw. heer kan. J. W. van Heeswijk, deken van Botterdam, geïnstalleerd als pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Terwijl de nieuwe-herder geknield was op de treden van het altaar, in tegenwoordigheid van zijn medebroeders en de kerkmeesters, de hee- ren H. J- A Hoogeweegen, E. J. H. M. Drie beek en I. R. Brenninkmeijer, die mede in het priesterkoor waren gezeten, deed de Hoog- eerw. heer deken voorlezing van den benoe mingsbrief. Vervolgens legde pastoor Bos den gebruikelijken eed af, waarna achtereenvol gens de liturgische plechtigheden van de over dracht volgden. Daarna nam de Hoogmis een aanvang, die door den nieuwen herder werd opgedragen. Het zangkoor der kerk, onder lei ding van zijn directeur, den heer H. A. Smits, Vorde de Missa „Festiva" van Jan Nieland uit, Waarbij de tenorsoli werden gezongen door den heer Corn. v. Munster. Na het Evangelie sprak de Hoog eerw. heer deken de talrijke geloovigen toe, waarbij hij de zorg en de toewijding1 in het licht stelde, die den vertrokken pastoor Janssen had voor den luister van Gods huis en het geestelijk leven van zijn parochianen. Hij verzocht hun pastoor Janssen in de gebeden te blijven gedénken. Moge de liturgische gebruiken welke de kerk bij de installatie van een pastoor heeft voorge schreven, den band hebben gelegd van vriend schap en volgzaamheid van u allen met uw nieuwen pastoor. Zijn taak is het, als leeraar in een klein ge deelte van Gods Kerk u den weg naar de eeuwige zaligheid te wijzen. De deken besloot zijn toespraak met de g'eloovigen te vermanen het geloofsleven te verstevigen en te verdiepen, waarbij hij met nadruk wees op de opvoeding van de jeugd. In lange rijen kwamen vervolgens parochia nen, vrienden van de kerk, corporaties van de parochie hun opwachting maken bij den nieu wen pastoor. de brandweer. In hun toelichting op dat voor stel zeggen ze: Bij schrijven van den secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, d d. 28 September j.l. ontving ons college het bericht, dat over gegaan zal moeten worden tot een reorganisa tie van de brandweer hier ter stede. Uit nader ontvangen mededeelingen en de daarop gevolgde besprekingen is ons gebleken, dat in gemeenten met meer dan 100,000 inwoners een beroepsbrandweer zal'moeten worden ingesteld ter sterkte van 1 man per 2000 inwoners. Voor onze gemeente heeft zulks ten gevolge de vorming van een corps van ongeveer 300 man vast personeel, waartoe echter eerst ge leidelijk zal behoeven te worden overgegaan. Voorloopig zal n.l- kunnen worden volstaan met de oprichting van een kernorganisatie ter sterkte van ongeveer 120 man, uit welke kern de definitieve organisatie zal kunnen worden opgebouwd. Bij de aanstelling van het noodige personeel zal als volgt te werk worden gegaan. In de eerste plaats zal het personeel van den Gemeentelijken vervoer- en motordienst, reinigingsdienst en ontsmettingsdienst, dat reeds een taak bij de bestaande brandweer vervulde, naar den nieuwen brandweerdienst overgaan- Voorts zijn zij, die aan de Vrijwillige brand weer waren verbonden, in de gelegenheid ge steld naar een functie bij de beroepsbrand weer tÊ solliciteeren, waai bij zij, om voor een benoeming in aanmerking te komen, uiteraard aan bepaalde eischer. zullen moeten voldoen. Voor zoover dan nog plaatsen te vervullen zijn, zal hierin worden voorzien door benoe ming van personeel, dat tot dusverre aan den Opbouwdienst was verbonden. Hoewel een en ander uiteraard niet zonder invloed kan blijven op de plaats, die de Vrij willige brandweer thans inneemt, ligt het niet in de bedoeling tot opheffing daarvan over te gaan. Zoolang de nieuwe dienst nog met volledig functionneert, zou de Vrijwillige brandweer trouwens moeilijk kunnen worden gemist; het ligt in het voornemen naar een oplossing te streven, waarbij dit aloude Rot" terdamsche instituut, naast de nieuwe organi satie, ook in de toekomst nog nuttige diensten zal kunnen bewijzen. Het eerste vraagstuk, dat bij het in het leven roepen vjn een dergelijken dienst aan de orde komt, is dat van de leiding, d;e im. mers terstond zoowel de organisatie van den dienst als de opleiding van het personeel ter hand zei moeten nemen. Om die reden was het met het oog op den spoed, welke bij de reorganisatie was te betrachten, noodzakelijk reeds dadelijk over te gaan tot de aanwijzing van het hdofd van den nieuwen dienst, waar bij de keuze is gevallen op den heer J- Govers, werktuigkundig ingenieur, voordien majoor bij den Generalen staf van het Ne derlandsche leger. In verband daarmede heeft de heer Govers op 24 October j.l. met ziin werkzaamheden reeds een aanvang gemaakt- B. en W. stellen voor, dat de raad de door hen' gedane aanwijzing zal bekrachtigen, door ir. J. Govers te benoemen tot directeur der gemeentelijke brandweer. Zij geven verder in overweging aan deze functie een jaarwedde te verbinden van 7380. met 5 tweejaarlijk- sche verhoogingen van 324 opklimmende tot een maximum van 9000, op welke bedragen Uiteraard de algemeene korting van 5 pet. in mindering zal komen. Diefstal in R.K. Kerk. In den afgeloopfen nacht heeft men zich via pastorie aan de Hammerstraat alhier, toe gang verschaft tot de r.k. kerk van de St. R'ldegard-isparochie. Een bedrag van circa 45 Sui<ien Wo<rd;t vermist. Op 1 Januari 1941 treedt in werking de z.g. Kinderbijslagwet Deze wet is van toepassing op arbeiders, in dienst van een onderneming, waaronder mede worden begrepen zij, die in dienst zijn vain een publiekrechtelijk lichaam. Aangezien derhalve de wet ook voor het per soneel in dienst der gemeente zal gelden, heb ben B. en W. overwogen, welke maatregelen ten aanzien van dit personeel door de inwer kingtreding van de wet noodzakelijk worden. De arbeider, wiens gezin meer dan twee kin deren telt beneden den leeftijd van 15 jaar heeft, voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den genoemden leeftijd nog niet heeft bereikt, recht op een kinderbijslag voor eiken dag, waarop hij gewerkt heeft, zulks met dien verstande, dat over zeven achtereenvolgende dagen nooit meer dan zes maal het hem per dag toekomende bedrag wordt uitgekeerd. De kinderbijslag bedraagt per kind en per werkdag: 0.10, indien het loon 100 of min- der per maand, 24 of minder per week of 4 of minder per dag beloopt; 0.15, indien het loon meer dan 100, doch met meer dan 150 per maand, meer dan 24, doch niet meer dan 36 per week of meer dan f 4, doch niet meer dan 6 per dag beloopt; 0.20, indien het loon meer dan 150, doch niet meer dan 200 per maand, meer dan 36, doch niet meer dan 48 per week of meer dan 6, doch niet meer dan 8 per dag be loopt; 0.25, indien het loon meer dan 200 per maand, meer dan 48 per week of meer dan 8 per dag beloopt. In de uitvoering der wet wordt voorzien door: kinderbijslagfondsen van bedrijfsraden; kinder bijslagfondsen van erkende bedrijfsvereenigin- gen; een rijkskind erbij slagfonds. De middelen tot dekking van de toe te ken nen bijslagen en van de administratiekosten worden door de werkgevers opgebracht, be rekend naar de regelen van het premiestelsel, terwijl de premie jaarlijks door het hoofd van het betrokken departenjent wordt vastgesteld. De wet laat echter binnen zekere grenzen aan den werkgever de bevoegdheid, om zelf het risico der verzekering te dragen. Niet als ar beider worden beschouwd zij, voor wie een regeling in zake de toekenning van kinder bijslag is getroffen, welke door de regeering als bijzondere regeling is erkend. Dergelijke erkenning kan worden verkregen op een rege ling, getroffen voor personen, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, mits door de afzonderlijke voorziening de belangen van deze personen niet worden geschaad. De thans te dezen opzichte voor het perso neel der gemeente geldende regeling voldoet niet aan deze laatste voorwaarde. Volgens deze regeling wordt aan de ambtenaren, die meer dan drie kinderen beneden den 16-jarigen leef tijd te verzorgen hebben, een tijdelijke uit- keering verleend, die voor ieder der bedoelde kinderen boven het aantal van drie 0.95 per, week of 49.40 per jaar bedraagt. Bij infor matie ten departemente is van die zijde te ken nen gegeven, dat deze regeling niet als gelijk waardig aan die der wet aangemerkt zal kun nen worden en dat een definitieve erkenning daarvan als bijzondere regeling in den zin der wet naar alle waarschijnlijkheid niet zal kun nen worden verkregen. Er van uitgaande, dat de gemeente zich on der de gegeven omstandigheden tot eenvoudige uitvoering van de wettelijk voorgeschreven bijelagregeling dient te bepalen, heeft zij der halve de keuze, haar regeling ter *ake alsnog met die der wet in overeenstemming te bren- gen, dan wel de ingevolge de wet verschul-# digde premie te betalen. Ter voorbereiding van deze keuze is aan de hand van de beschikbaar zijnde yoorloopige gegevens een berekening opgezet, blijkens wel ker uitkomst bij betaling van de premie een belangrijk hooger bedrag zal moeten worden uitgegeven dan bij het dragen van eigen risico. Het verdient daarom aanbeveling, voor het per soneel der gemeente een kinderbij slagregeling vast te stellen, voldoende aan het in de wet voor de verkrijging van erkenning van een zoodanige regeling gestelde vereischte, t.w., dat door de onttrekking van het personeel aan de werking der wet de belangen van dit perso neel niet worden geschaad. In dezen gedacht engang hebben B. en W. een concept-verordening doen ontwerpen, die ge heel overeenstemt met de regeling in de wet Voor hen, die krachtens de thans geldende re geling een hoogere uitkeering genieten dan hun volgens de ontworpen verordening zou toeko men, worden deze hoogere aanspraken bij wijze van overgangsmaatregel gehandhaafd. De commissie voor de algemeene personeels zaken, welker advies wij daaromtrent hebben verzocht, heeft zich met de ontworpen rege- Ling kunnen vereenigen. Voorts is over dit ontwerp overleg gepleegd met de in de Centrale commissie van overleg en de in de gelijknamige commissie voor de hoogere ambtenaren zitting hebbende perso neelsorganisaties. De laatstgenoemde commissie heeft met het ontwerp haar instemming betuigd. Enkele vertegenwoordigers in de Centrale commissie van overleg hebben enkele wenschen te kennen gegeven. Anderzijds is betoogd, dat de kinderbijslag, zooals deze in de Kinderbijslagwet is geregeld, sneciaal voor wat de hooger bezoldigde per sonen betreft, te laag is. Men verzocht daarom, bij aanvaarding ,yan deze regeling het maxi mum van den oijs.ag op een hooger bedrag te bepalen. B. en W. meenen, dat geen vrijheid kan wor den gevonden om aan deze wenschen tegemoet te. komen. Vandaag is ter verbetering van het inter local telefoonverkeer van het telefoonnet Botterdam met de in de naaste om geving gelegen netten Barendracht, Berg- schenhoek, Berkel (Z.H.), Capelle aan den IJssel, Kethel Krimpen, Lekkerkerk, Maassluis, Nieuwerkerkaan den IJssel, Ouderkerk aan den IJssel, Oud Verlaat, Overschie, Pernis, poortugaal, Rhoon Ridderkerk, IJsselmonde en Zevenhuizen (zh) een hulptelefooncentrale in dienst gesteld. Voor het aanvragen van ge sprekken met deze netten moeten de Rotter- damsche aangeslotenen het bijzondere telefoon nummer 9.6 kiezen Dit voorschrift kan men ook vinden op den omslag van den nieuwen noodtelef°°hgids. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vestigt de aandacht van de belanghebbenden erop dat de Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het aangeven van onder nemingen ook van toepassing is op onderne mingen toebehoorende aan ambachtslieden, kleine handelslieden en straatventers. De aan vankelijke tekst van de verordening wekte den indruk, dat de verplichtingen, welke deze verordening oplegt, niet gelden voor deze ondernemingen. De verordening is op dit punt echter aangevuld. INBRAAK AAN DEN WESTER&INGEL Dieven zijn door het verbreken van een ruit aan de achterzijde van de woning van den heer W v. d. V. aan den Westersingel alhier binnen gedrongen. Uit een tuinkamer zijn een aantal vorken en lepels gestolen, zonder dat de be woners merkten dat er dieven in huis waren. In den tuin is een iruitschaal teruggevonden. Verscheidene arrestaties te Rotterdam. In den nacht van 6 op 7 November is* in gebroken bij den kleermaker P. B. aan de 1ste Middellandstraat alhier, waarbij de dieven 100 coupons stof, ter waarde van eenige dui zenden guldens, hebben buit gemaakt. De po litie heeft, verdacht van deze inbraak, aange houden den 30-jarigen A. H. R., de 23-jarigen P. v. O., den 20-jarigen J. G. B. en den 22- jarigen T- v. Z. Ket onderzoek wees uit, dat de dieven de coupons door bemiddeling van den 40-jarigen J. T. verkocht hebben aan deu 31-jarigen M. v. O. en den 33-jarigen A. S., die een gedeelte verkochten aan den 50-jari- gen G. J. K- en de rest aan den 28-jarigen P. A. v. P. Bij den verkoop heeft de 54-jarige A. N. R. zijn bemiddeling verleend- Behalve de dieven zijn de helers in het huis van be waring opgesloten, uitgezonderd G. J. K. en P. A. v. P-, tegen wie proces-verbaal is op gemaakt. BATA IN DE NIEUWE BEURS In het Beursgebouw is dezer dagen een filiaal geopend van Bata. Deze zaak is gelegen aan de Meentzijde no. 122. Van de acht schoenenwinkels van Bata zijn er in Mei drie verdwenen, n.l. die van de Korte Hoogstraat, de Jonker Fransstraat en den Ouden Binnenweg. De nieuwe zaak in de Beurs vervangt deze drie. Bata heeft zich daardoor in de binnenstad kunnen handhaven en heeft reeds plannen om bij den wederop bouw van het centrum haar aandeel te nemen en de verloren gegane zaken geheel te her stellen. De winkel aan de Meent is modern en geriefelijk ingericht. Men vindt er een uit gebreide collectie schoenen en voorts twee afdeelingen, die vooral bedoelen service aan de klanten te bieden: d-e voetverzorging en de kousenreparatie. Voor de pedicure zijn speciaal opgefeide dames aanwezig, die in de cabines, welke volgens de laatste eischen en met de modernste apparaten zijn toegerust, de cliënten kunnen ontvangen. De reparatie van kousen, ook een afdeeling welke reeds in de oude zaken aanwezig was, kan vooral in dezen tijd van textielpunten nuttig werk doen. ONTEIGENING. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam brengen ter openbare kennis, dat in verband met de door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw voorgenomen ont eigening van perceelen, gelegen tusschen de Rotte, de Jonkerfransstraat, de Heerenstraat en de Tweede Lombardstraat (onteigening Rotterdam H) ten name van de gemeente Rotterdam en ten behoeve van haar weder opbouw; 1°. van 19 November 1940 af tot 3 Decern» ber 1940 ter Secretarie der gemeente Rotter dam in het Stadhuis (Kamer 101) kosteloos voor een ieder ter inzage zullen worden nedergelegd een lijst van de te onteigenen perceelen, een kaart, waarop deze zijn aan- geciiftd, een situatieteekening en een toe lichting; 2°. één of meer vertegenwoordigers van den Algemeen Gemachtigde voor den Weder opbouw ten Stadhuize te Rotterdam (kamer 102) op Dinsdag 3 December 1940, des voor middags 10 uur, zitting zullen houden ten einde eventueele bezwaren tegen deze ont eigening aan te hooren; 3°. belanghebbenden uiterlijk twee dagen vóór den sub. 2°. genoemden zittingsdag ook schriftelijk bezwaren kunnen indienen bij den Algemeen Gemachtigde voor den Weder opbouw, Carel van Bylandtlaan 30 te 's-Gra- venhage. Rotterdam, 18 November 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, M. SMEDING. OUD. tegen sterk gere duceerde prijzen 1 WONING -INRICHTING T NIEUWE BINNENWEG 281-294 7 (Reel. 20) DE HANZE VERGADERDE 21 Nieuwe leden geïnstalleerd Gistermiddag heeft de afd. Schiedam van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in een der zalen van hotel Beyersbergen een ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. J. Vredebregt, opende de vergadering met het gebed van de Nieuwe Gemeenschap en sprak zijn vreugde uit over de groote op komst. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Vervolgens gaf de voorzitter een uit eenzetting van de verdeeling van het geld van het Middenstandsoffer. Verder deelde hij mede, dat er weer een nieuwe kern begon nen was waarvoor zich nog nieuwe leden kun nen opgeven. Vervolgens werden er met een hartelijke speech 21 nieuwe leden door den voorzitter geïnstalleerd, waarna de geestelijke adviseur het woord nam en zijn vreugde uitsprak over de groote toeloop van leden. Binnenkort hoopt de Hanze haar 200ste lid in te schrij ven en het plan bestaat om de installatie van dat lid een feestelijk karakter te geven. Verschillende distributie-aangelegenheden werden hierna besproken. De moderator van de K.J.M.V., kapelaan Roosen, werd vervolgens gelegenheid gegeven een propagandawoord voor zijn vereeniging te spreken. Druk werd hierna gediscussieerd over het uur voor winkelsluiting. De slot- meening was dat men niet met het donker worden kon gaan sluiten daar December een goede koopmaand is en dat het publiek dus ook gelegenheid tot koopen moet hebben. Be sloten werd voor de maanden December en Januari in de week om 6 uur te shiiten en op Zaterdag om 7 uur. Door de permanente commissie zullen deze plannen verder uitge werkt worden. De electriciteitstarieven waren hierna aan de orde. Er zal getracht worden een studie commissie in het leven te roepen via de per manente commissie teneinde met het elec- triciteitsbedrijf een regeling te treffen. Na de rondvraag kwam om half 3 het einde van deze zeer geanimeerde en vruchtbare ver gadering. United Press meldt uit Rome: Mussolini zal vandaag ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van de afkondiging van de sancties tegen Italië zijn eerste rede voering houden sinds het in oorlog treden van Italië. Farinacci bevestigt in de Regime Fascista, dat de Duce vandaag zal spreken zonder evenwel bekend te maken waar en wanneer de rede gehouden zal worden. Algemeen neemt men aan, dat Mussolini van het balkon van het Palazzo Venezia het woord zal voeren, daar hij daar om half één de fascistische leiders uit geheel Italië zal ontvangen. De redevoering zou dus ongeveer tusschen een en twee uur kunnen wdrden uitgesproken. Naar Farinacci mededeelt, zal de rede in de eerste plaats gericht zijn tegen de Britsche propaganda, in het bijzonder tegen de Brit sche bewering, dat de Engelschen bij een luchtaanval op Tarente de Italiaansche vloot zware verliezen hebben toegebracht. f Bovendien zou ook de veldtocht in Grieken land door Mussolini in zijn te verwach''e genoemd worden. De rede zou per r? geheel Italië verbreid worden. R.K.S.V. „EXCELSIOR" De uitslagen van de gisteren gespeelde Hockey wedstrijden luiden als volgt: Dames: Tempo IExcelsior I 21; Excel sior 2R.B.C. 3 00. Heeren: Excelsior 1Tempo 2 11. „HET VOORNTJE" Zondag hield de hengelaarsver. „Het Voorntje" een zeer geslaagd Concours in de Watering de S c h i e. De vangst was geering. De prijzen werden behaald als volgt: 1ste E. H. Schlörmann, 2e. F. Doesburg, 3e P. v. Heiten, 4e P. Els- hout, 5e M. Schwagerman, 6e P. de Regt, 7e M. Velt, 8e A. J. v. Alphen. Controleurs-prijs werd behaald door F. K a e b i s c h. Het geheel stond onder leiding van den hoofdcontroleur F. Kaebisch. DOODELIJK ONGELUK OP GUSTOWEG Vanmorgen heeft op de grens van Rotter dam en Schiedam een ernstig ongeval plaats gehad, dat een tot nu toe onbekende jongen van circa tien jaar het leven heeft gekost, terwijl zijn vriendje Pieter Loch wonende Dwarsstraat te Schiedam in zorgwekkende toestand naar het gemeenteziekenhuis moest worden overgebracht. Een auto van den expediteur van der Mos, geladen met zware houten balken, wilde de Marconistraat inrijden. Drie jongens liepen naar de met matige snelheid rijdende auto toe om erop te klimmen. Juist toen ze er vlak bij gekomen waren, ging de lading schuiven, waardoor het hekwerk afbrak en vier balken van den wagen afvielen. Twee jongens werden getroffen. Van een der knapen werd de schedel totaal verbrijzeld en deze was dan ook op slag dood. Zijn vriendje kreeg een ernstige schedelfractuur. De derde jongen is van schrik hard weggeloopen. Naar wij nader vernemen, is het slacht offer van het ongeval op de Gustoweg de 9-jarige B. Bruggeling, gewoond hebbende aan de Hagastraat 40. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna AUda, d. v. A. C. de Hoop A. M. v. Harmeien, Puttershoekschestr. 52; Ja cobus Leonardus, z. v. M. A. Heljnemans en M. Akkerman, Nieuwe Maasstr. 40. Overleden: J. Verkaaik. 76 j. Buitenhavenweg 60; A. Houwer, 47 J., echtg. v. P. v. Klaveren, Nassaulaan 75. Het A.N.P. meldt: Omtrent de aanvallen van Engelsche vlie gers op ons land in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag zijn ons de volgende bijzonderheden medegedeeld. De Engelsche aanvallen hebben een heele serie nederlandsche plaatsen ten doel gehad. De meeste geworpen bommen zijn op Ijet vrije veld of in water terecht gekomen, hetgeen aan het hooge vliegen der Engelschen te dan ken moet zijn. Een aantal Engelsche bommen echter is op woonhuizen terecht gekomen. Ongeveer een dozijn woonhuizen is geheel of zoo goed als geheel vernield. Eenige andere huizen leden schade door luchtdruk en bom scherven, Ook is er veel schade aan broei kassen. In een kustplaats werd van groote hoogte mitrailleurvuur afgegeven. In totaal zijn er drie personen gedood en acht gewond, van wie drie zwaar. Een Engelsch vliegtuig is door het afweer- vuur neergeschoten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar het A.N.P. verneemt, zal met in gang van heden de Duitsche Ordnungs- polizei gezamenlijk met de Nederland sche politie in alle groote steden een scherpe controle op het rijwielverkeer uitoefenen. Er zal streng op worden toegezien dat de bekendmaking op de verkeersdiscipline wordt nageleefd. De secretarissen-generaal van sociale zaken en van binnenlandsche zaken hebben goedgekeurd, dat de gemeenten aan vluchtelingen goedkoope leversmid- len op denzelfden voet verstrekken als aan werkloozen en armlastigen. GEVONDEN VOORWERPEN Gedurende de in het tijdvak van 9 tot en met 15 November 1940 gevonden voorwerpen rijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het hoofd bureau van politie alhier terug te bekomen. Diverse sleutels, handschoenen, ceintuurs, kin dermandje inh. portemonnaie m. inhoud; rozen krans, zadeldek, kinderportem. (ledig), r.k kerk boekje, kinderpistool, rijw. bel. merk in etui, brume heerenhoed, etui met schoolbehoeften rol reclamepapier, koperen ons gewicht, vulpotlood, passer, heerenhoed, bril in etui. beige rubber schoen, linnen broodzak, schort (zeildoek), koste loos rijw. bei. merk. grijs wollen polsmof. Bij vinders: omzet-bel. zegels, de Lange, Gr. Florisstr. 35; snelbinder, P. Marrevee, Kortland- str. 20b; armbandje J, H. Brouns, Aleidastr 78; kinderrozenkrans, H. Versluis, P, de Hooghstr. 18c; huissleutel. J. van Steenoven, Aleidastr. 1101 gouden ketting met kruisje, J. van Steenoven, Aleidastr. 110; kinderportem. met inh., J. Wasse naar, Sneliiussingel 12a; donker blauwe dames- handschoen, H. Ilmer, Strijenschestr. 35; zilverbon, J. van Duin, Oostsingel 9/7! portem. met inh., A. Gerlings, Groenelaan 27; dames armbandhorloge, T. Putters Beijerlandschestr. 49a; vulpotlood. W. Bakker, Sportlaan 105, Vlaardinger-Amb.; bril in etui, W. Ruts, Gordonstr. 16b; kinderwantje J, Hengst, St. Anna Zusterstr. 37; idem, W. Wester- daan, Brugmanstr. lc; heerenpolshorloge, C. Al- men, Marconistr. 19a; bankbiljet 10, F. J, Kool, Poortugaalschestr. 23; ooiknop, G. Hoed, Celsius- str. 26b; zakje met centen, L. Krommenhoek Sin gel 154; grijze glacé heerenhandschoen, A. Foist, Gustostr. 6b; bruine damesparapluie. J. Padmos, Brugmanstr. 3b! rijw. bel. merk, K. Schouten, Boerhaveplein 14/11; bruine portem, met inh., J. Mak, Jan Vermeerstr. 35b; vulpotlood, C. Drop- pert, Oude Maasstr. 16; gladde ring, G. van Noort, Oostsingel 66; kinderwantje, J. v. d. Berg, St. Liduinastr. 98; grijze pet, H. Zuidgeest. W. Brouwerstr. 30;2 contactsleuteltjes, H. Scheper, Galileistr. 64a; portem. inh. ongeveer 70, J. van Buuren, Rotterdamsehedijk 241; paar beige meis jeskousen, A. Timmers, Anth. Muijsstr. 40ta; glacé heeren handschoen, N. de Jonge, Noordvestlaan 16; rozenkrans, F. Mak, van Leeuwenhoekstr. 3; oorbel, L. Beukers, Westfrankelandschestr. 8b; grijze damesceintuur, J. van Wageningen, kin derhandschoen W. Bergwerf, Da Costastr. 29a. Indien een gevonden voorwerp door een eige naar bij een vinder wordt afgehaald, wordt me- dedeeling verzocht aan het hoofdbureau van po litie alhier, telefoon 68036 en 68070. Aangiften van 16 November. BEVALLEN C. Pothoven—Breurman d.A. JongeboerBuis, d. H. Visserv. d. bttaaten, d. W Tombalde Vries, d. M. E. Schelling Vlas- kamD z. K. SjoukesNoordermeer, z. J- M. Boutkan—de Ruiten, d.A. M. Langeveld—Marij- nissen d.H. WilleijnsBudny, z.J. B. de Vos— v Eii'k z. E. T. Bantje-Vrijmoet. z.A. W. Schuiiin'g—Kok. z.M. P. de Geus—Knappen, z. A P J Voorhout—Mulders, z. J. v. Leeuwen— Bandéll, d.A. J. E. Zee—v. Muijden, d.L. J. M S. Wannet—Bolte, d. J, H. Bouman—Zuid- hoorn, z H. A. J. Haast—Knoop, d. E. M. Michels Dreés 'z. M. Dijksman—Olthuis, d.J. A. v. d. Vegl—de Melker Worms, d.J. C. v. Dinther— Vrekke. z. G. Blonk—Andeweg, z.C. v. Dalen— Knegt, 'z. OVERLEDEN L. J. M. Vogelaar, dochter, 4 m.; J. Offerman, vrouw v. D. M. v. Pol. 55 j.; L. Schonenberg, man V. T. E. v. d. Berg 54 j. A. Gouweloos, vrouw v. W. H. Dries, 62 j.J. P. Peters, wede v. F. A. Schoevaars, 80 j.J. v. Houten, vrouw v, J. W. Kersten, 88 j.N. Hanf. wede v. J. v. Cleeff 80 j.J. P. Elias, gesch. man v A E. v. d. Bergh, 76 j.A. v. Bezooijeffi wedr. v' B. den Hollander, 65 j. E. J. B. v. d. Bil, vrouw v. D. v Dijn 61 j O. Ouwendijk, man v. S. C. C. v. Voorene, 69 j.; J, H. Bax, man v. G. v. d. Wiel, 43 j. Een zeldzaam jubileum heeft de afd. Schie dam van den R.K. Volksbond gisteren gevierd. De heer Th. J. Mouwens herdacht den dag, waarop hij voor 40 jaar werd gekozen tot voorzitter van de afd. Schiedam van den R.K. Volksbond. Wie den heer Mouwens kent zal begrijpen, dat hij zich gaarne aan deze hul diging had onttrokken. Het overige bestuur had echter, geheel buiten den jubilaris om, een plan in elkaar gezet en door de sponta neïteit waarmee dat was gebeurd was er, ook voor den heer Mouwens, geen speld tusschen te krijgen. Wij zijn overtuigd, dat het bestuur hiermede geheel in den geest van de leden gehandeld heeft. De heer Mouwens werd in Maart 1899 in het bestuur gekozen. Op 12 November 1900 werd hij tot voorzitter benoemd en zonder on derbreking vervult hij thans deze lang niet eenvoudige functie nog. Vanaf 1905 tot aan de opheffing in 1935 had hij de leiding en de administratie van de teeken- en vakschool „St. Joseph". In 1907 werd de heer Mouwens gekozen in het hoofdbestuur van den R.K. Volksbond, hij is daar thans vice-voorzitter. Sinds 1907 heeft de heer Mouwens de lei ding van bet informatie-bureau, waar leden en ook niet-lederi steeds gratis gedegen adviezen in ontvangst kunnen nemen. Dat dit bureau in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat ruim 9500 zaken behandeld zijn. Geruimen tijd had hij zitting in het Steuncomité 1914. In 1920. ontving hij de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pbntifice". Geruimen tijd had de jubilaris zitting in de commissie voor onderwijs aan volwassenen. Van deze commissie was hij penningmeester. Thans heeft de jubilaris behalve in den R.K. Volksbond, nog zitting in het bestuur van de vereeniging R.K. Ambachtsschool „St Joseph" te Rotterdam, in het bestuur van „Katholiek Schiedam", in het bestuur van het Wit-Gele Kruis, in het bestuur van de R.K. Leeszaal, in de cultureele commissie voor werkloozen- zorg, in de Commissie voor Kindervoeding, in het plaatselijk crisis-comité „Commissie B". Hij is verder nog secretaris van de com missie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden en van de Vereeniging Volkshuis vesting. Als men bij al deze functies bedenkt, dat de werkzaamheden daaraan verbonden door den heer Mouwens geheel belngloos en voor het grootste deel 's avonds na zijn dagtaak als onderwijzer Werden verricht, kan men zijn werk pas op de juiste waarde schatten. Hieruit blijkt tevens zijn liefde en zorg voor onze stad Schiedam, haar bewoners, vooral de minder met aardsche goederen bedeelden en voor het vereenigingsleven. Om half 5, na de sluiting van het St. Willi- brordus-triduum in de Gorzenkerk, vereenig den in de bestuurskamer van den R.K. Volksbond het bestuur van de afd. Schiedam van den R.K. Volksbond, de geestelijk advi seur Rector H. Coppens en de bestuursleden van de onderafdeelingen. Tegen een der muren prijkte een portret van den jubilaris, waarboven in lichtletters het cijfer „40" stond. Hieronder nam de jubilaris met zijn vrouw, kinderen en verdere familieleden plaats. De vice-voorzitter, de heer S. H. Brouwer nam als eerste het woord. ^Spr. wees er op, dat deze dag niet zoomaaf voorbij mocht gaan. Het is een bijzonder feit als de voor zitter 40 jaar de teugels in handen heeft. Gaarne hadden wij het uitgejubeld. Door de tijdsomstandigheden is dat echter onmogelijk. Het was een vreugde, dat wij allen vanmor gen uw jubileum herdacht hebben. Spr. hoopt en wenscht dat de jubilaris den R.K. Volks bond nog vele jaren mag besturen. Wij hebben gemeend, iets te moeten geven. Spr. stelt den jubilaris gerust ep geeft de ver zekering, dat het de kas niets kost. Het be drag bijeen brengen ging heel gemakkelijk. Spr. hoopt dat het cadeau naar wensch zal zijn en overhandigt een salon-ameublement. Als volgende spreker voerde de geestelijke adviseur, Rector Coppens, het woord. Nu U gelegenheid heeft gehad het cadeau te aan' schouwen, dat U natuurlijk niet aanvaarden wilt, maar dat U aanvaarden moet,wil spr. als adviseur zijn gelukwenschen aanbieden. Wij zijn over het algemeen erg gehoorzaam aan Uw adviezen. Met z'n allen hebben wij een plan in elkaar gezet, waarvan U de hoofd persoon was. In een vergadering werd una niem besloten U te huldigen- Het is aan wei nig vereenigingen gegeven 40 jaar een en dezelfden voorzitter te hebben. Sinds mijn adviseurschap is het mij duidelijk geworden, dat men U niet graag zou missen. Vele dagen en uren heeft U voor de vereeniging over ge had. Als Uw medewerking gevraagd werd was U altend bereid. Spr. memoreert als voorbeeld het werk aan het adviesbureau. Tot zelfs thuis dient U de belangen van ae leden. Dat alles heeft gemaakt, dat in die 40 jaar de R. K. Volksbond zoo'n goeden naam heeft gekregen- De omstandigheden zitten niet mee. Toch meenden wij dit jubilé te moe ten vieren en het niet te laten samenvallen met het gouden jubilé van de afd. Schiedam, dit binnenkort gevierd zal worden. Allen stemmen van harte in met de wenschen die ik tot U mag richten. Wij zijn U dankbaar voor Uw werk. Neem bij het cadeau den warmen en diepen dank in de harten van de Volksbonders. Spr. hoopt, dat het nog vele jaren zal duren, eer den jubilaris den pen sioengerechtigden leeftijd voor wat betreft den RK. Volksbond bereikt, daar de over tuiging bestaat, dat er nog heel veel jonge kracht schuilt voor onze vereeniging. De hui dige leiding is een veilige leidng. Ook Mevrouw Mouwens betrekt spr. in de huldiging. Vele uren moet hem !in den huise- lijken kring missen. Bij den dank aan den voorzitter sluiten wij U in. Ook de overige familieleden worden door spr. gehuldigd. De heer C. Etman veorde vervolgens het woord. Gaarne hadden wij u een grootscne huldiging gebracht, aldus deze spreker. De tijdsomstandigheden waren echter niet gun stig. Als u aan die afgeloopen 40 jaar terug denkt, kunt u constateeren het verschil in den arbeider van 40 jaar terug en die van thans. Dat heeft u weten te bewerkstelligen. Moge het u gegeven zijn, dat God Zijn zegen over u en uw gezin blijve schenken. Spr. overhan digt een fruitmand, een taart en een kist sigaren. De heer Th. J. Mouwens heeft hierna een dankwoord gesproken. Het is thans mijn plicht wat te zeggen. Wat ik gedaan heb, heb ik ge daan, omdat ik met moest doen voor mijn evennaasten. Mijn vader zei: „Als je iemand een pleizier kan doen moet je het niet laten Dat is steeds mijn richtsnoer geweest. Zoolang ik wat doen kan, zal ik het probeeren. Dat ik over eenigen tijd weg moet gaan, is zonder twijfel. De tijd, dien ik hier heb doorgebracht, zal ik nooit vergeten. Ofschoon ik uw harte lijkheid op prijs stel, had ik dit liever niet gewildè Thans aanvaard ik het. Laten wij in de oude vriendschap voortleven, dat is de beste wensch. Hierna bestond er gelegenheid den jubilaris en zijn familie de hand te drukkqn, waarvan allen cbruik maakten. Hiermee was er een einde gekomen aan deze intieme maar daarom niet minder hartelijke huldiging. Het D.N.B. meldt uit Rome: Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft zich gis teravond naar Duitschland begeven. Vanmorgen is graaf Ciano te Salzburg aan gekomen, waar minister Von Ribbentrop hem begroette. Na inspectie van de eere- wacht geleidde de Rijksminister van buiten landsche zaken zijn gast naar hotel öster- reichischer Hof. Serrano Suner, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken is vanmorgen in Berch- tesgaden aangekomen, waar Von Ribbentrop hem welkom was komen heeten. De Rijks minister heeft ook dezen gast naar een hotel begeleid. Van semi-officieele zijde wordt te Berchtesgaden medegedeeld: Naar men verneemt, zullen graaf Ciano, en Serrano Suner, in den loop van den dag door den Führer ontvangen worden. Klaarblijkelijk staan zoowel afzonder lijke als gemeenschappelijke besprekingen op het programma. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat op Dinsdag 19 November een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van peul vruchten. Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, wordt onder peulvruchten verstaan alle voor menschelijke con sumptie geschikte soorten groene erwten, spliterwten en grauwe erwten, capu- cijners, witte boonen, bruine en andere gekleurde boonen. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten, spliterwten en wellicht ook capucijners worden beschik baar gesteld. De distributie zal plaats vinden op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje, welke gedurende een bepaalde periode recht zullen geven op het koopen van een bepaalde hoe veelheid peulvruchten. Voor de eerste periode, welke loopt van Dinsdag 19 November tot en met 16 December, is bon 56 van het algemeen distributiebon- boekje aangewezen, tegen afgifte waar van men derhalve kg. peulvruchten bij den winkelier zal kunnen betrekken. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra rantsoen peulvruchten, kunnen zich hiertoe onder overlegging van een gecontroleerd medisch attest tot den plaatselijken distributiedienst wenden. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen op aanvrage toewijzingen ontvangen op basis van 100 pet. van het normale verbruik. In een afzonderlijke publicatie zijn nadere bijzonderheden, welke voor detail listen, grossiers en houders van hotels, cafe's, restaurants e. d. van belang zijn, vermeld. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het met in gang van 18 November verboden is, boter met margarine te vermengen. Dat de pro ductie van melange den laatsten tijd van vrij wel geen beteekenis meer was, blijkt wel uit het feit, dat deze productie teruggeloopen is tot ongeveer 5000 kg per week. Ten gevolge van het mengverbod zal derhalve voortaan geen melange meer verkrijgbaar zijn. Het A.N.P. meldt uit Den Haag, dat thans is besloten, dat het korps Rijksveldwacht zal worden opgeheven en dat de leden daarvan naar het korps Marechaussee zullen overgaan. De uitwerking van deze maatregelen vorm) nog een onderwerp van overleg. Gisteravond omstreeks acht uur is op den rijksweg TegelenVenlo, de 22-jarige H. West- heim uit Venlo, door een autobus van de N.E. D.A.M., welke een dienst onderhoudt tusschen Venlo en Roermond, aangereden. Het slacht offer liep zoodanige verwón-dingen op, dat hij ter plaatse is overleden. Op 60 jarigen leeftijd is te Eindhoven over leden de heer Henri van Abbe, directeur en oprichter van de Karei I sigarenfabrieken, In 1900 heeft de heer Van Abbe, in samen werking met zijn vader, deze fabriek gesticht, welke tot grooten bloei is geraakt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. Heer A. van der Voorn, benoemd tot Kapelaan te Heiloo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1