u slaagt daar best 1.1 i TOORN Co HET NIEUWE DAGBLAD BB N.V. HERFKENS - BEDDEN- EN TAPIJTHANDE GESORTEERD BANKET Laatste Berichten w, •- PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 22 NOVEMBER DE GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM BIJEEN Weer een aanwinst voor Diergaarde Blij-Dorp ROTTERDAM rij''WITTE'BAZAR Tricotages - Kousen - Sokken Peignoirs - Schorten Burgerlijke Stand Rotterdamsche Gemeentepublicaties w UCDCl/CMO BEDDEN- EN TAPIJTHANDEL N.V. nLlUIVLlld N. BINNENWEG 466-470 SCHIEDAM Koritza door de Italianen ontruimd PAG. 5 Een uitvoerige agenda afgehandeld Inzameling van afvalstoffen Kinderbijslag gemeentepersoneel De brandweer m.* w i/w De nieuwe Rotterdamsche Diergaarde met de drie.kameraden was voor de lei ding van de diergaarde in zooverre een waagstuk, dat men toch niet geheel zeker wist of de dieren het wel met elkaar zouden kunnen vinden, al wist men dan ook, dat de nieuweling een goedaardig karakter heeft. Al gauw ont stond er een stoeipartij tusschen de logge dieren, waarbij de kolossale nieu weling er vooral op gesteld bleek zijn kracht te meten met den grootsten van het drietal, dat al eerder aanwezig was. Zij waren aan elkaar gewaagd, lieten het overigens bij een forsche stoeipartij, die kameraadschappelijk van aard bleef. NIEUWE BINNENWEG 466-470. r^e fornuizen en UAO COMFOREN Mathenesserweg 77—79 Telef. 33628—36628 en Pleinweg 136138 Telef. 73628 Pg COMPLETE UITZETTEN VRAAGT PRIJSCOURANT XQljJt Inlichtingen betreffende het plaatsen van Advertenties in deze rubriek worden op aanvraag gaarne verstrekt door de Administratie van -z==—-= EEN DRACHTSTRAAT 79 81 TEL. 38450 - R'DAM 45 cent per half pond CHR. STEVENS WONINGEN IN ANDERE GEMEENTEN VOOR DAKLOOZEN Wielrijdster gevallen De directeur van de brandweer Bij- of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Aanzienlijke verliezen aan beide zijden Roemenië sluit- zich aan bij het pact van Berlijn Bulgarije en Slowakije zullen volgen De Stille omgang Kan in Maart a.s. niet doorgaan De raad heeft gistermiddag de gansche Seeks van voorstellen, die we in onze kolom men reeds hebben opgenomen, binnen de twee uren afgedaan. Daaronder waren enkele van ingrijpenden aard, zooals de reorganisatie van de brandweer, de regeling voor de inzameling van afvalstoffen, de uitbreiding van Vree- Wijk, de intrekking van onbewoonbaarverkla ringen en andere, al hadden B. en W. ze van Uitvoerige toelichtingen voorzien, die slechts meer formeel waren, als bijvoorbeeld de re geling van de kinderbijslagen, de wijziging van de politie, de vaststelling van het maxi mum aantal vergunningen en verloven e.t.q. Het voorstel inzake de inzameling van de afvalstoffen bracht den heer Kievit op het idee te vragen of de burger of burgeres, die 's winters in de goedheid zijns (haar) harten de vogels spijzigt, daarmee een vergrijp tegen de nieuwe verordening pleegt. Wethouder d e Zeeuw was van oordeel, dat dit zoo'n vaart niet zal loopen. Waarschijnlijk zal trouwens ieder, die het belang inziet van het bewaren van alles wat bij kan dragen tot voedering van het vee, wel zorgen, dat hij de kerk in het midden houdt, en niet zooveel huishoude- lijken afval voor de vogels werpen, dat de koeien en det zwijnen er aan te kort komen. De heer v. Bur ink stak een philippica af tegen het college, dat z.i. deze materie al lang geleden had moeten regelen. Spr. had ze al maanden geleden ter sprake gebracht, maar men had de zaak laten liggen en nu moet op 21 November, de verordening, regelende deze inzameling worden besproken in den raad, d.w.z. op den dag voorafgaande aan den da tum, waarop ze ingevolge de rijksvoorschrif ten van kracht moet worden. In zijn ant woord aan den heer van Burink heeft wet houder de Zeeuw gewezen op den korten termijn, dien de rijksregeling voor de voor bereiding van de verordening liet. In dien tijd is overleg gepleegd met de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, met de groote ge meenten en moest worden nagegaan, wat op dit terrein in de verschillende gemeenten al bestond. Dit was in Rotterdam zóó, dat op den bestaanden grondslag kon worden door gewerkt En met de organisatie der schil- lenophalers heeft het college altijd op de beste manier kunnen samenwerken. Het is de vraag, zoo zeide de wethouder in zijn dupliek, of de organisatie wel op regeling gesteld zou zijn, als er niet tengevolge van de omstandigheden zoovelen zich op het schillen-ophaalbedrijf hadden geworpen. De regeling van den kinderbijslag was den heeren Plate, Keesen, Lührs en Van Burink aanleiding enkele vragen te stellen, die van het laatste drietal «varen, zooals het- zelf toegaf, voor een deel eenigszins bliiten de orde. De heer Plate zag in het voorstel een afwijking van de tendenz van den laat- sten tijd om zich in de gemeentelijke rege lingen zooveel mogelijk bij de rijksregelingen aan te sluiten; de andere drie raadslieden knoopten aan het voorstel, waaraan ze hun stem niet onthielden, vragen vast over het tijdstip waarop over de heele salarisregeling van het gemeentepersoneel zal kunnen wor den oesproken, dit vooral in verband met de «tiisende kosten van het levensonderhoud. De heer Van Burink ging nog een stapje verder dan zijn beide mederaadsleden en vroeg inlichtingen over verhooging van de normen van den werkloozensteun. Wethou- D o n n e r zeide dat het college bij deze gelegenheid slechts de Kinderbijslagwet uit voerde en geen aanleiding had gevonden de vraag °P welke grondslagen de salarisrege ling van het gemeentepersoneel behoort te rusten onder het oog te zien. Hoewel de vragen der heeren buiten de orde waren ge weest kon de wethouder wel meedeelen, dat het college al eens op informatie was uitge weest bii het Centrale gezag. En men wacht nu op 'het antwoord van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van liet depar tement van sociale zaken. Op een paar wij zigingen van den laatsten tijd nog m de Kinderbijslagwet gebracht, vestigde spr. nog de aandacht. Na de afhandeling van dit deel der agenda, heeft de heer v. Burink nogmaals getracht het vraagstuk van de houding van het col lege, tijdens de oorlogsdagen, zooals dat ge formuleerd was in de vragen van den neer de Jong waarover ook in de vorige raads vergadering al was gesproken, aan de orde te stellen. Hij vroeg nl. wat de reden was, dat het voorstel inzake de credietregeling in ver band met den oorlogstoestand, dat wel op de agenda van de vóór-vorige raadsvergadering had gestaan, maar niet op die van de vorige nu ook weer niet op de huidige agenda voor komt Zijn tweede vraag was deze, waarom B. en W. niet op de vragen van den heer de Jong, d.d. 2 November hadde 1 geant woord. De toezending van vragen van raads leden en antwoorden van het college aan den raad is toch een gebruikelijke wijze van publicatie. De voorzitter herhaalde m antwoord op de eerste vraag, wat hij ook in de vorige raadsvergadering al had gezegd, dat B. en W. wachten, totdat de credietregeling uit dezen hoofde een meer finaal karakter kan dragen. En voorts, dat de heer de Jong op 2 November geen vragen aan B. en W. heeft gericht. Het college heeft nu eenmaal ingevolge het reglement van orde het recht op vragen geen antwoord te geven. Dat is den heer de Jong medegedeeld, en deze heeft daartegen geprotesteerd. Dit protest hebben B. en W. voor kennisgeving aan genomen. Toen de heer v. Burink nog eens over het zelfde onderwerp wilde gaan praten, stelde de voorzitter, na eenig gehamer voor, de discussie te sluiten. De raad sloot zich daarbij aan met 3 stemmen tegen (van de heeren de Jong, v. Burink en Bekking). Alvorens tot de benoemingen werd over gegaan, las de heer v. Burink nogmaals het college de les over zijn gebrek aan de ferentie tegenover den gemeenteraad. On langs nog moest de raad zich plotseling neerleggen bij de benoeming van een di recteur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs en nu is het weer hetzelfde met de be noeming van een directeur van de Ge meentelijke brandweer, die nota bene al van 24 October af aan het werk is. De voorzitter ontkende ten stelligste, dat het college gebrek aan deferentie zou hebben getoond jegens dèn gemeenteraad. Er is nu eenmaal een besluit tot reorga nisatie van de brandweer in het geheele land. Die reorganisatie moet op korten ter mijn geschieden. Het college heeft nu met de voorbereiding van die reorganisatie van deze stad ir. J. Govers belast, op wien de bijzondere aandacht van het college was gevestigd. Dit oordeel over de persoon van den heer Govers onderschrijven B. en W. teii volle. Het college is daarop tot de aanwijzing van den. heer Govers overgegaan, in het vertrouwen, dat de raad zal begrijpen, dat het in buitengewone omstandigheden ook wel eens een buitengewonen maatregel moet nemen. Spr. acht het benoemingsrecht van den raad dan ook in geen enkel op zicht geschonden. Overigens zal natuurlijk 'zooveel dat mogelijk is de normale weg worden bewandeld. De heer Meertens kwam nog evenin het geweer bij liet voorstel tot subsidieering van de ontwikkelingscursussen van de Scheepvaartvereeniging Zuid en de toe kenning van een toelage aan den directeur van den distributiekring Rotterdam. Hadden* zoo vroeg hij, de gecoördineerde commissies, aan welke soortgelijk ont wikkelingswerk nu reeds is toevertrouwd, niet kunnen - worden ingeschakeld. Allicht ware dat goedkooper geweest. En de di recteur van den distributiekring doet zeker verdienstelijk werk, maar er is nog een aantal ambtenaren, dat meer dan het nor male gepresteerd heeft. De eene gemeente lijke dienst moet in dat opzicht niet bovep de andere bevoorrecht zijn. Wethouder Nlvard was blij ook zijn stem weer eens te kunnen laten hooren. De regeling van de ontwikkelingscursussen is kant en klaar uit Den Haag gekomen en B. en W. hebben daarop gevraagd in het vervolg hun oordeel o'ver zulke denkbeelden te voren te mogen uitspreken. De vraag over de belooning van bijzondere prestaties zal de wethouder in het college brengen. Rest ons nog mede te deelen, dat de heer J. U. Schilthuis als nieuw raadslid dr. J. Ph. Backx is komen vervangen. mam. heeft weer een aanwinst gekregen: een groolen olifant, die luistert naar den naam Irma. Dezer dagen is de dikhuid, die aangekocht is bij Hagenbeek in Duitschland, hier ter stede aangekomen en gistermiddag heeft Irma kennis ge maakt met de drie olifanten, welke Blij-Dorp reeds bezat. Deze kennismaking geschiedde in het groote buitenverblijf voor de olifanten, een ruime zandvlakte, waarop dit keer de reeds aanwezige drié olifanten ook voor het eerst werden toegelaten. Nog kort geleden hebben wij verteld, dat het binnenverblijf van de olifanten was gereed gekomen en in gebruik genomen. Deze hooge wijde stal maakt, een onder deel uit van de groote Rivièrahal, die haar voltooiing nadert. Het terras, waar de olifanten van de buitenlucht kunnen profiteeren, geeft den dieren de illusie van zeer, veel vrij heid. De bezoekers van den dierentuin hebben op deze zandvlakte een onge hinderd uitzicht. De kennismaking van Irma, een bijna volwassen exemplaar, Vier olifanten is iets nieuws voor den Rotterdam schen dierentuin. Misschien zullen er later nog wel meer bijkomen, want, zooals bekend, wordt er naar ge streefd ovi verscheidene flinke groepen of kudden van dieren bijeen te krijgen, wat voor de bezoekers veelal interes santer is, dan een collectie van zooveel mogelijk verschillende soorten van die ren in slechts één of enkele exem plaren, (Foto N. R. C.) KOOPT IN HET ..WEST"! I jP 4ANVULLWG VAli "UW LINNENKAST m H.BWBEHWEG 231, SCHIED.WEG Ij s» botterdam TEL. 30274) TEL. 364.55 BANKETBAKKERIJ SCHIEDAMSCHEWEG 64 TELEFOON 3013B Aangiften van 21 November. BEVALLEN: A. Bravenboer-de Vos, z.; R. M. v. Jole-Scholte, d.; F. Kuipers-Lindenbergh, z.; F. Weggeman-Kerpel, d. T. Moreel-Musch, z.; G. L. Hagendijk-v. Hengel, d- G. G. Nijssen-Brandt, 7..\ A. Versteeg-Huijzers, d.; J. W. Klein-Cornelisse, z.; J. Boshuizen-Pieterman, z.; B. Hoogerbrugge- Pothof, d.; E. Bossman-de Heer, d.; L. de Ha^n- Ouwens tl.; H. C. Edenburg-Hulstein, z.; A. v. d Hoeven-Sandifort, z.; A. Kramer-Bouwer, d.; B. Schoon-Vermeij, 7..; M. J. v. Leerdam-Ostkamp, z.; B. A. G. v. d. Valk-Vrauwdeunt, z.; G. M. v. Hoewijk-Gelaudie, z.; H. L. v. Putten-Reints, z.; A. Lingmont-v. Gelder d.; J. W. Engelen-Kimmel, d. OVERLEDEN: P Kool, man v. B, v. d. Schee. 72 j B. Bruggeling, zoon, 9 j.; j. H. Crufiio, wede. v A A. Nefs, 92 j.; J. den Boer wedr. v. F. Giffard. 75 j.; M. H. P. V. Steenoven, ongeh. vr„ 64 j M. J Visser, ongeh vr, 33 J.; E G Ko ning. dochter, 1 C. Klerks, man v. M. C. Koe- kebakker, 65 j.; N. Trommel, ongeh. vrouw, 62 j.; M. Biikerk, vrouw v. K Vernie. 65 jj J. v. d. Donker man v. L. v. Baarle, 71 J.; G. Snoeck, man v, A. M. Pak, uO j. ONDERTROUWD, 21 November. C. Ponsen, jm. 28 en J. C. M. v. Duijn id. 25 J J, Veenendaal, jm. 26 en J. 26 j. M A. L. Bergwerff, jm. 28 en M. W. Kik, jd. 21 3- H.' J. Bonte, Jm. 20 en U. de Leeuwe, jd. 183. A. Bosman, jm. en 22 en C. A. Schoon, jd. 22 3. B Bosschaart jm. 20 en N. Verbaas, Jd. 1» J. C. Dekker, jm. 28 en M. Gravekamp, jd. 24 3. J. Eiekenboom, ges. 40 en D. Geervliet, 3d. 20 J. J. Groene, jm. 31 en L. Daninck, jd. 31 1. J, J. Hoenderop, jm. 22 en L. Visser, jd. 21 J. J. H. K. Hoeneveld, jm. 19 en H. v. Galen, 3d. 17 3. A J. Huijgen, jm. 21 en C. Konings, jd. 19 J. M' v. d.Maaij, jm 23 en A. C. Tenwolde, jd. 21 j. A. Kalishoek, jm. 23 en E, C. P. Wolter», ges. 20 j. A, Kersbergen, jm. 24 en W. Witzel, Jd. 24 J. T A Kleiberg, jm. 25 en M. J.. Rompa, jd. 22 N. C. de Koning, jm. SO en A. Fors, jd. 28 j. A. Koorevaar, jm. 29 en F. Verweij, id. 24 j. A A. Kriesch, jm. 20 en C. P. Walop, jd. 20 J. C. Kwadijk jm. 26 en A. Broekzitter, jd. 20 j. B. L. V. d.' Laan, jm. 21 en H. A. H. Moerke», Ai v d. Miuinik, wed. 52 en N. G. Bregt, ges. 43 j. P. Poppe, jm, 26 en A. V. v. Klaveren, jd. 20 J. A. Snikkers, jm. 56 en J. H. Roelink, jd. 46 j. A W B. Diependaal, jm. 26 en G. Huijsman, jd. 18. M. Kievit, jm. 19 en C. E, Verwoerd, jd. 18 j. A H. v. d. Maalj. jm. 26 en A. K. V. Overeem, Jd. 19 J. P. J. Ermen, jm. 20 en J M. Swaans. jd. 18 j. C. P. Haan, jm. 20 en R. Mast, jd. 20 j. J. Kromwijk, jm. 21 en L. J. Coenraad, jd. 21 J. J. Kroon, jm 22 en M. Kooij, jd. 20 j. P G. H. v. Krugten, jm. 23 en D Morin, jd. 19 J. P. J. H. Mager, jm. 27 en G. M. M. Balck, jd. 21. D. C. J. Moen, wed. 38 en J. Bosveld, jd. 36 J. N. V. Munster, jm. 24 en F. P. Mahn, jd. 22 j. P. J. Otte, jm 27 en P. C. Bosch, jd. 21 J. M. v. d. Perk, jm. 31 en H. P. H. Hartmann, Jd, 26. J. Th. Peters, jm. 20 en M. v. d. Berge, jd. 18 J. J Pieete, ges. 45 en J C. Muller, wed. 37 J. C. M. Prinsen, jm. 30 en C. v. d. Ploeg, Jd. 22 j. D. Th. v. Puffelen, jm. 25 en M. A. v. As. jd. 24 J. C. P Punt, wed. 67 en D. N. Roepius, jd. 47 J. A A. Reijnierse, Jm. 21 en B. de Kramer, jd, 18 J. J. H. Ros, jm. 31 en A H. La Bree, ges. 30 j. J. C Ruijzing, jm. 19 en E. A. J. Carnier, jd. 17 J. M. Rijksen, jm. 23 en C. Nijs, Jd. 22 j. J. Tims, Jm. 22 en H. Reuijl, jd. 23 j. G. Torenvlied. Jm. 38 en, G. Meuleman, Jd. 25 J. L P. Tijsmans, jm. 23 en J. Seelbach, jd. 23 j. J. Wanner, jm. 21 en J. de Graaf, jd. 20 j. Jh. v. Zeijl, jm. 25 en A. Breun jd. 23 j. H. Doedée, jm. 20 en M. Hamers, jd. 23 j. P F. Terwijn, jm. 22 en J. v. d. Werkan. id. 20 j. Het Centraal Evacuatie-Bureau maakt bekend: I. Voor door de ramp getroffen gezinnen bestaat nog de mogelijkheid van verplaatsing naar de gemeenten Utrecht en Arnhem, waar een aantal woningen beschikbaar zijn, die door den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon aldaar van het noodige huisraad zullen worden voorzien. Ook bestaat gelegenheid voor verplaatsing naar Haarlem en Apeldoorn, doch slechts voor enkele gezinnen, zoodat zeer spoedige opgave van gegadigden gewenscht is. Zoowel voor Utrecht en Arnhem, als voor Haarlem en Apeldoorn moet men zich schrif telijk (per briefkaart) opgeven aan het Cen traal Evacuatie-Bureau, van Vlooswijkstraat 2. Deze opgave moet bevatten: a. naam van het gezinshoofd, b. samenstelling van het gezin (geslacht en leeftijd), c. oud adres (van de verwoeste woning), d. tegenwoordig adres, e. bedrag en bron van inkomsten. II. Aangezien de leege woningen in de gemeenten: Schiedam, Overschie, Schie broek, Goud a, Vlaardin- gen, Vlaardinger Ambacht, Den Haag en Amsterdam in hoofdzaak bestemd worden voor dakloozen, die reeds buiten Rotterdam verblijven, wordt aange raden in deze gemeenten geen woning te huren zonder voorafgaand overleg met het Centraal Evacuatie-Bureau, aangezien men anders groote kans loopt, dat toestemming voor deze verhuizing zal worden geweigerd door het Bureau Afvoer Burgerbevolking te 's-Gravenhage. III. In Nieuwenhagen (Limburg) bij de Duitsche grens zijn een 16-tal woningen te huur, ook voor niet door de ramp getroffe nen. Deze woningen zijn speciaal geschikt voor gezinnen, waarvan de man of zoon in Duitscn- land werkt De Directeur van den Distributiekring Rot terdam brengt de houders(sters) van de hier onder vermelde distributiestamkaarten in herinnering, dat zij zich ten spoedigste dienen te melden aan het kantoor Schiedamsehe- singel 183 (afdeeling Interne Controle; des Maandags t/m. Vrijdags van 9.15 'tot 15.30 uur, des Zaterdags van 9.15 tot 11.30 uur), onder medebrenging van alle in hun bezit zijnde distributiebescheiden. 1842 D 83082 F 28788 4964 D 88012 F 34852 5289 F 34854 5368 E 10324 F 81994 5369 E 10325 5372 E 63709 G 49653 57415 E 63710 G 49654 99136 E 92870 E 92871 C 57603 Zij, die om dringende redenen niet persoon lijk kunnen verschijnen, moeten daarvan schriftelijke mededeeling doen aan het kan toor Schiedamschesingel 183 (afdeeling In terne Controle). Indien aan dezen oproep geen gehoor wordt gegeven, stelt men zich bloot aan strafrechte lijke vervolging. Inlichtingen verzocht Op den Nieuwen Binnenweg alhier vlak bij de Lage Erfbrug is gisteravond om 7 uur een juffrouw met haar fiets gevallen, toen zij in botsing kwam met twee voetgangers, die over staken. De juffrouw is met een zware hersen schudding in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Haar identiteit kon, omdat zij bewusteloos is en omdat haar handtasch en rijwiel na het ongeluk verdwenen zijn, nog niet worden vastgesteld. Het signalement luidt: leeftijd ongeveer 55 jaar, lengte 1.60 m, zwaar postuur, zwart haar, gekleed in blau wen mantel, bruinen rok en groene trui. De politie van het bureau in de Oostervantstraat verzoekt hun, die inlichtingen kunnen geven zich tot haar te willen wenden. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. Op Zaterdag 23 dezet te 3 uur zal in het Colosseum-theater een concert, geheel gewijd aan Beethoven, worden gegeven onder lei ding van Eduard Flipse. Soliste is Lily van Spengen, die het tweede pianoconcert zal voordragen. Voorts zullen worden uitgevoerd de ouverture „Egmont" ,en de derde sym phonic („Eroica"). Ir. J. Govers, die gisteren door den gemeen teraad is benoemd tot directeur van de ge meentelijke brandweer, is op 3 September 1889 te 's-Gravenhage geboren. Op 20 Juli 1912 werd hij benoemd tot 2e luitenant bij het 3e regiment veldartillerie en vier jaren later, op 20 Juli 1916, aangesteld tot le luite nant. Van 10 September 1919 tot 10 Maart 1920 was hij, op zijn verzoek, op non-activi teit gesteld. Op 20 April 1920 ging luitenant Govers over naar het 2e regiment veldartil lerie, om in 1923 voor den tijd van 3 jaar Ir J. Govers, die gisteren door den gemeente raad is benoemd tot directeur van de gemeentelijke brandweer. (Foto N. R. C.) gedetacheerd te worden aan de Technische Hoogesohool te Delft voor het volgen van een cursus voor hoogere technische vorming. Op 14 October 1926 legde hij het examen af vooi werktuigkundig ingenieur. Op 28 Juni 1928 werd ir. J. Govers aange steld tot kapitein en op 3 November 1930 werd hij gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school. Op 1 November 1933 werd hij ge durende een jaar werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den Generalen Staf. Daarna deed hij een jaar troependienst bij het 2e regiment veldartillerie. Op 1 Janyari 1936 werd ir. Govers benoemd tot kapitein van den Generalen Staf en als zoodanig ge plaatst als adjunot-chef van den staf van de lie divisie. Op 1 Juli 1938 werd kapitein Govers be vorderd tot' majoor en toegevoegd aan den chef van den Generalen Staf. Sinds 1939 was hij op het Hoofdbureau werkzaam als hoofd van sectie II, Technische aangelegenheden. m DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. A. Bruijn, alhier, om een Verlof A voor den verkoop van z wak-al coholischen drank in het klein in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Vellevest 14, alhier; en herinneren, dat binnen 2- weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden inge bracht. GYMNASTIEK EN HANDWERKEN BUITEN DE SCHOOLUREN Eenige dagen geleden werd door den wet houder van onderwijs aan de roule^rende scholen meegedeeld, dat met ingang van 2 De cember a s. de schooltijden als volgt zouden zijn: a. van 10 uur1 uur en b. van 1.30 uur4.30 uur. Naar aanleiding hiervan wordt thans bericht dat deze 3 uren moeten besteed worden aan de gewone leervakken, terwijl handwerken en gymnastiek buiten deze schooltijden moeten gegeven worden. Overleg tusschen de hoofden der rouleerende scholen wordt verzocht, ten einde te komen tot een goede regeling wat het handwerk- en gymnastiekonderwijs betreft. Het gymnastiekonderwijs moet zooveel moge lijk in een gymnastieklokaal gegeven worden. Indien dit niet mogelijk is, moeten openlucht- oefeningen gegeven worden of er moeten marschen worden gemaakt. Er bestaan nog plannen om op de vrije ochtenden of middagen zwemonderwijs te geven. Voor de niet-rouleerende scholen zijn de schooltijden van 10 uur tot 12.16 uur en van 1.30 uur tot 4.10 uur. AANBESTEDING Gisterenmiddag heeft in het Stadhuis de aan besteding plaats gehad van het bouwen en uitbrei den van werkplaatsen en magazijnen voor de Ge meentelijke Technische Bedrijven met bijko-mende werken. Ingekomen waren 33 biljetten. De laagste inschrijving was van de firma J. Kleiwegt Zoon. Hoek van Holland, met 39,200. De hoogste was van de firma A. Rothfusz, Delft, met 63,780. De gunning is aangehouden. De geheele/tesuitaten van de aanbesteding zijn als volgt: fa. J. Kleijwegt, Hoek van Holland, 39,200; P. A. Heijnsbroek, Schiedam, 39.800; Ondei de- linden, Hillegersberg, 40,025; F. Bakker, Naald wijk, 40,300; Techn. Bouwk. bureau ,,de Pol- poort-', Voorburg. 41,200; F. Bijl, Kethel, 41,379; Aarin. v. d. Wal en Woudenberg V'laardingen, 41,500; J. Tervoor, Hilversum. 41,875; A. Castri- cum, te Castricum, 41,975; N.V. V, Splunder's Aann. Mij., Ridderkerk, 42,420; Gebrs. Smits, Schie dam, 42,946; fa. Doedens en Schilder, Alkmaar, 43,334; Kuipers en Kloppers, Schiedam, 43,500; A. Buur, Alkmaar, 43.775; J. J. Teijen, Heiloo. 44.444; A. K. de Snaij-ar, Vlaardinger-Ambaclit, 44.468; fa. A. G. Sondermeijer Zn., Rotterdam, 44,560; J. K. Simon, Schiedam, 44,570; C. Leen- derts, Schiedam, 44,649; B. Hubers, Dordrecht, 45,470; Coöp. Arb. Velg. Rotterdam, 45,581; M. Knop. Maassluis, 40,100; J. Aleman, Schiedam, f 46,230; A. den Ouden, Gouda, 46,500; A. van Duijn, Noordwijk, 46,555; J, Bontenbal. Zeven huizen. 46,994; Roodza-nd, v. d. Vlist en Struik, Rotterdam. 47,390; E. Blok, Rotterdam. 47,600; J. Th. Ruts. Rotterdam, 47,965; v. Hennik en Ver waal, Overschie, 48,300; fa. J. Mak Zn., Schie dam. 49,500; fa. M. den Harlog, Dölft, 52,448; A. Rothfusz, Delft, 63780. TE WATER GERAAKT. Gisterenavond is de 19-jarige S. G. wonen de Geervlietschestraat alhier, door de duister nis met zijn rijwiel in het water van de Nieuwe Haven ter hoogte van de Kippen- brug, gereden. Door den schipper A. C., die met het motorschip „Ajada" in de nabijheid lag, is hij op het droge gebracht en van droge kleeren voorzien. Hij had geen letsel be komen. AUTO IN BRAND. Gisterenavond geraakte bij het starten een vrachtauto van van Gent Loos, voor het kantoor op de Hoogstraat, in brand. De chauffeur van een juist passeerende R. E. T.- autobus heeft met een snelblusscher de vlammen gedoofd, zoodat de schade tot de cabine beperkt bleef. De chauffeur kon nog bijtijds van den auto afspringen en bekwam geen letsel. In de cabine is eenige schade aan gericht en de papieren zijn verbrand. De brandweer, die ter plaatse kwam, behoefde geen dienst te doen. In zijn weermeehisberiehl na IS8 maakt hat Italiaansehe hoofdkwartier hal volgende bakand: Onze dakkingztroapan, bestaande uit twee diviziez, dia bij het begin der vijan delijkheden in defensieve positie waren opgesteld langs de grens tusschen Grie kenland en Albanië, hebben zich na elf dagen strijd terug getrokken lot een lijn ten. Westen van* de stad Koritza, welk# ontruimd U. In dit tijdvak hebben zich hardnekkige ge vechten afgespeeld. Onze verliezen zijn aan zienlijk, doch die van den vijand eveneens en wellicht in érger mate. Onze versterkingen concentreeren zich op een nieuwe linie. On danks de zeer slechte weersgesteldheid, werkte onze luchtmacht samen met de troe- p en en bombardeerde eenige vijandelijke doelen. In Noord-Afrika hebben oyze luchtformaties spoorwegwerken en andere vijandelijke instal laties te Mersa Matroe gebombardeerd. Volgen later ontvangen inlichtingen blijkt, dat tijdens het gevecht, dat zich op 19 No vember heeft afgespeeld, tien vijandelijke pantserwagens vernield zijn, waarvan vier middelmatige grootte, en dat een twintig auto's beschadigd zijn. De aan den vijand toegebrachte verliezen aan menschenlevens waren aanzienlijk. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op Solloem, Bardia, Tobroek en Benghazi. De aangerichte materieele schade is onbeteeke- nend. Vijandelijke schepen bombardeerden de zone ten Oosten van Sidi el Barani alsmede onze stellingen te Ouadi Maktila. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aan gericht. In de Egeïsche Zee Wierpen vijande lijke vliegtuigen op goed geluk bommen op het eiland Leros. Het grootste deel daarvan viel in zee. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade berokkend. In Oost-Afrika heeben onze vliegtuigen het vliegveld Roseires gebombardeerd en een brand veroorzaakt. Tijdens den door onze luchtmacht ondernomen aanval op de haven van Aden, waarvan melding gemaakt is an het weermachtsbericht van gisteren, blijken een schip en installaties van het vliegveld getrof fen te zijn. Vijandelijke toestellen hebben As- sab gebombardeerd, zonder slachtoffers te maken. Er werd ernstige schade toegebracht aan het inlandsche dorp. Te Massaoea, Deca- mere, Asmara werd geen schade aangericht. Evenmin vliel daar slachtoffers. Te Hargeisa werd een persoon gedood en werden vijf menschen gewond. Te Asosa ten Zuidoosten van Koermoek werden acht personen gewond. Na-ar wij vernemen zal Roemende zich vandaag bij het drie-mogend1}!eden-pact van Berlijn aansluiten. Te verwachten is dat Slowakije en Bulgarije dit voorbeeld spoedig zullen volgen. In verband met de huidige tijdsomstandig heden zal het niet mogelijk zijn den gebruike- lijken Stillen Omgang in Maart a.s. te houden. De Nederla-ndsche Spoorwegen zouden geen materieel beschikbaar hebben voor het ver voeren der bedevaartgangers, nóch zou de mogelijkheid bestaan om autobussen te doen rijden. Verder zijn niet alle kerken te Amster dam in de gelegenheid om te verduisteren; terwijl ten slotte de overheid niet toe staat, dat, geduren een zeker gedeelte van den nacht, zich publiek op straat bevindt. Dit sluit echter niet uit, dat ieder voor zyn persoon (maar vooral niet groepsgewijze) den Omgang overdag altijd zal kunnen maken, hetgeen trouwens door de eeuwen heen een vroom gebruik was. Op den dag van den Stillen Omgang, of ongeveer in dien tijd, zoude ook in de plaat selijke kerken een plechtigheid kunnen wor den gehouden, tot welker luister de plaatse lijke afdeelingen veel zouden kunnen bij dragen. Het niet doorgaan van den Stillen Omgang in Maart a.s. houdt tevens in, dat de afgevaar digden der vereenigingen ook geen vergade ring zullen kunnen bijwonen, die in de voor gaande, jaren als regel op een der Zondagen in Januari werd gehouden. Het bestuur van den Stillen Omgang deelt, inverband met het niet-doorgaan van den Omgang, o.m. het volgende mee: „Daar door de tijdsomstandigheden om verschillende redenen de jaarlijksche Stille Omgang in Maart a.s. niet kan worden ge houden in den vorm, waarin dit de laatste jaren geschiedde, zou de Algemeene Bid- en Boetedag, die voor a.s. Zondag, 24 November voor alle geloovigen is uitgeschreven, een mooie aanleiding.zijn, om bij deze gelegenheid een extra Stillen Omgang te maken, waarbij dan gebeden kan worden voor de 3-voudige intentie, die Zijn Heiligheid de Paus heeft gegeven. Deze extra Stille Omgang kan juist door de Amsterdammers en door hen, die daartoe in de gelegenheid zijn, zoo gemakkelijk wor den verricht, omdat iedere deelnemer den Omgang persoonlijk maakt en vooral niet groepsgewijze, hetgeen niet wegneemt, dat, indien 4 of 5 personen bijeen loopen, dit niet als abnormaal te beschouwen is. Voor hen, die den Omgang op Zondag a.s. niet kunnen maken, bestaat in het geheel geen bezwaar om den extra-Omgang op een anderen dag, onverschillig welken, te vol brengen'' VERKOOPING Door notaris dr. Ph. B. Libourel te Delft zijn gisteren in veiling gebracht zes perceelen weiland, samen groot 9.31.70 ha aan den Zoute- veenscheweg te Schipluiden. De uitslag was: percee! 1 4400, perceel 2 4700, perceel 3 1000, perceel 4 1600, perceel 5 3000 en perceel 6 3100. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Leopold, z. van C. Sehruijer en C. Hoornweg, v. 't Hoffplein 13. ONDERTROUWD P. Gijtenbeek 23 J. en W J. v d. Velde 19 j.; S. Dekker 29 j en A E. Brons- dijk '27 j.; J. Scholte 22 j. en W. J. Kruining j A P. Koppenjan 26 j. en M A. A. Middendorp 17 j; J H. Weber 26 j en M. F. Bosman 22 j.; J. Jungslager 32 j. en F. de Bruin 27 J Th. F. B de Haart 46 j. en D. Leeuwenburg 36 j. GEHUWD P. Pols 29 j. «n B. Draijer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1