LAATSTE BERICHTEN ROTTERDAM Rennersclub Feijenoord Rotterdamsche jemeentepublicaties VOOR DE DAKLOOZEN VAN ROTTERDAM 485ste Staatsloterij SCHIEDAM Burgerlijke Stand VOOR EEN GOEDE Hillegersberg HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 25 NOVEMBER DE Wl NTERHULP-COLLECTE I TE ROTTERDAM a op 29 en 30 November De Kamstra-beker uitgereikt Een ongegrond gerucht Engelsche bommen op ons land De uitvoer van „crisisproducten" Zonder ontheffing verboden Catharine van Rennès overleden Oproep aan de burgerij Jonge acteurs zullen trachten wat geld bij elkaar te spelen Physico-HierapeuHsch instituut Oude zaken in nieuwe omgeving Vereeniging voor de belangen van cognossementhouders Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Lade gelicht in het City Theater te Amsterdam Acht inbraken te Huizen B^)V. D. AREND DOOR £EN VALLENDEN PAAL GETROFFEN. REDUCTIEBONS VOOR BOTER De directeur van den distributiekring Rot terdam vestigt de aandacht van belanghebben den er op, dat de reductiebons voor boter tot uiterlijk 1 December 1940 bij een van de betaal- kantoren van de Nederlandsche Middenstands- bank ter verzilvering kunnen worden aange boden. Na dien datum zal inwisseling in geen geval meer mogelijk zijn. Zondagmorgen hield bovengenoemde ver- eeniging in gebouw Zuid aan de Doklaan- recordritten over 2 maal 500 Meter. Howard Wing maakte den snelsten tijd over de 500 Meter n.l. 19. sec. De uitslagen waren: Junioren: 1 Schoonderwald 46 sec., 2 Schoots 47 sec., 3 Beukelaar 53.4 sec., 4 Bol- laart 56.8 sec. Nieuwelingen 1 Stehouwer 43.8 sec., 2 de Winter 45.8 sec., 3 v. d. Anker 51.2 sec., 4 Wuurman-52.6 sec. Veteranen: 1 Goverden 46.2 sec., 2 Wagner 50.4 sec. Amateurs: 1 How. Wing 39.4 sec., 2 Mijns- bergen 41.2 sec.. 3 Vijfvinkel 41.6 sec., 4 Wes- terveld 41.6 sec., 5 Meerkerk 42.6 sec 6 Scholtens 42 6 sec., 7 v. d. Veken, 42.6 sec' 8 v d. Wal 42.8 sec., 9 du Pree 44.8 sec 10 v Eekelen 44.8 sec., 11 Jacobs 46.2 sec.,. 12 den Otters 46.6 sec., 13 Wordragen 47.2 sec., 14 Blom 50 2 sec. Dat de interesse voor het schaakspel weder groeiende is, bewees de groote opkomst Za terdag in de studentensociëteit „Asker", bij de uitreiking der prijzen, behaald in het jongste tornooi, dat de schaakclub Kralingen om den Kamstra-beker had georganiseerd. In zijn welkomstwoord releveerde de voor zitter van Kralingen de vele moeilijkheden, die men had moeten overwinnen ten einde dit derde tornooi om de bokaal tot een goed einde te brengen. Dat men daarin is geslaagd dankte men voor een belangrijk deel aan den onvermoeiden werker voor de schaakclub, den heer Chr. W Goris, den secretaris der ver een iiging De heer Van der Kooy wen9chte hierna dr. Euwe geluk met den eersten prijs en richtte tevens gelukwenschen tot W J Mühring en Chr. Vlagsma, volgens het stelsel Sonnen- bornBerger respectievelijk 2 en 3 met een gelijk aantal punten. De heer Kamstra prees eerst het wijs beleid van het bestuur van Kralingen en bracht in het bijzonder hulde aan den heer Goris. Spe ciaal dient men dr. Euwe erkentelijk er voor te zijn, dat het tornooi zulk een mooi succes is geworden. Immers, hij, die eenmaal door het veroveren van den wereldtitel weder het bewijs heeft geleverd, dat een klein land groote zonen kan voortbrengen, heeft bijzon- deren luister aan den wedstrijd verleend. Met nog eenige toepasselijke woorden bood hij daarop achtereenvolgens dr. Euwe, Muh ring en Vlagsma de door hen behaalde prijzen aan. De voorzitter van den Neder la ndschen Schaakbond, de heer G. W J Zittersteyn, zette het bestuur van Kralingen evenzeer in het zonnetje en huldigde daarbij eveneens den heer Kamstra. De Nederlandsche Schaakbond was èn het bestuur van Kralingen èn den heer Kamstra voor het jaarlijks inrichten van den wedstrijd dan ook zeer dankbaar. Ook de voorzitter van den Rotterdamschen Schaakbond, de heer A. de Bruyn bracht den heer Kamstra en het oestuur van Kralingen hulde. Hij greep daarbij de gelegenheid aan te wijzen op de onbillijkheid van het systeem Sonnenborn-Berger en zonder tekort te willen doen aan de prachtige prestaties van dr. Euwe in dit tornooi, meende hij toch, dat, de omstan digheden in aanmerking genomen, waaronder dit tornooi moest worden gespeeld en de resul taten. die waren behaald, men in Vlagsma den moreelen overwinnaar van het tornooi moest zien. Dr. M. Euwe zeide met buitengewoon veel genoegen aan den wedstrijd te hebben deel ge nomen. Ook de beide andere Amsterdammers, Kmoch en Landau, hadden hem opgedragen het bestuur van Kralingen1 te bedanken voor de aangename verpoozing, die het deelnemen aan het tornooi hun had verschaft. Het was voor hen noch voor dr Euwe zelf geweest een „veni, vidi, vici". De uitslag had dit aangetoond. Nadat de heer Van der Kooy alle sprekers dank had gebracht en den heer De Bruyn de toezegging had gedaan dat men zou trachten een andere bepaling voor het zoo gehekelde systeem Sonnenborn-Berger te vinden, werd de gongwedstrijd gehouden, waaraan 5 groepen elk van S spelers deelnamen. De hoofdgroep werd gevormd door dr. M. Euwe, G. W. J Zittersteyn, W. J. Mühring, Chr Vlagsma, rar. E. Mulder, J. v. d. Gevel, J Snoek en A. R. Sewen. De uitslagen luiden: Groep I: 1 en 2 di. M. Euwe en W. Mühring, elk met 7 pnt.; 3. Chr. Vlagsma met 6 p.; 4. A. R. Sewen met 5 p. Groep II: 1. en 2. W de Kwant en T. J. Dupuis, beiden 5% p.; 3. en 4. J. W. A. Koster en F v Santen, beiden 5 p. Groep III: 1. A Kentie 6 p.; 2. W. A. Koster 5 p.; 3. C. Zwaneveld 4 p. en 4. P. Vermeulen 31/2 P- Groep IV: 1. en 2 P. Smit en C. v. Staveren, beiden met 5 p.; 3. C. v. Bergen iVi p. en 4. J Sluis met 4 p. Groep V: 1. J. D. Vos 6 p.; 2. C. Dieke 5 p.; 3. en 4. C. Snoek eri J. Gret, elk 4 p. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar ons van bevoegde zijde wordt mee gedeeld is een hier en daar loopend gerucht als zou Nederland Duitschland een leening van 1 milliard gulden verstrekken, ongegrond. Een persoon zwaar gewond. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Zaterdag op Zondag, evenals in dien van Zondag op Maandag zijn wederom Engelsche vliegers boven, ons land verschenen. In vele plaatsen werd luchtalarm gemaakt doch slechts boven enkele werden bommen afgeworpen. De hierdoor aangerichte schade was evenwel van geen beteekenis. Een zes-tal huizen is min of meer beschadigd. Ongeveer trwee dozijn andere huizen kregen glasschade. Een persoon is bij deze luchtaan vallen zwaar gewond. Het rijksburean «>or de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat thans op grond van het besluit van 23 September 1940 (Verordeningenblad stuk 31, no. 174) het te koop aanbieden, het te koop doen aanbieden, het verkoopen of doen verkoopen, met bestem ming naar het buitenland, van alle bij of krachtens artikel 1 der landbouw-crisiswet 1933 aangewezen crisisproducten, is verboden. Voorts is bepaald, dat voor de onder dit ver bod vallende producten waarvan een uitvoer- monopolie bestaat, ontheffing van dat verbod kan worden verleend door de crisis-organisa tie, die als monopoliehoudster voor den uit voer der betreffende producten is aangewezen. Voor producten van de bloementeelt en de boomkweekerij, bollen en knollen van bloem gewassen kan zulk een ontheffing worden ver leend door de Nederlandsche Sierteeltcentrale te 's-Gravenhage en voor turf en turfproduc- ten door de Nederlandsche Turfcentrale te Assen. Hoewel nog slechts korten tijd geleden opgericht, heeft de Stichting „Winier- hulp-N ederland" reeds op tal van wijzen de aandacht op zichzelf en daarmede op het doel, dat zij beoogt, weten te ves tigen. Dat doel is, zooals bekend, het ver schaffen van hulp en ondersteuning aan alle Nederlanders, die in behoeftige om standigheden verkeeren, zonder aanzien des persoons. Om aan deze ruime doelstelling, waar mede iedere Nederlander zal kunnen instemmen, te kunnen voldoen, zijn, zooals men zal begrijpen, ruime midde len vereischt. De eerste stoot om deze te verwerven zal zijn een groote lande lijke collecte, welke ook hier ter stede op 29 en 30 November a.s. zal worden gehouden. In moeilijke tijden, waarin by velen de nood hoog gestegen is, heeft de Rot terdamsche Burgerij steeds in ruime mate medegewerkt aan het welslagen van acties, die zich het lenigen van dien nood tot taak hadden gesteld. Reeds nu zijn er teekenen, die erop wijzen, dat dit ook bij de a.s. collecte het geval zal zijn. Het aantal personen, dat zich op een enkele opwekking heeft aangemeld als collectant, is van dien aard, dat dit reeds de beste verwachtin gen wettigt omtrent een mooi resultaat der collecte. Ik houd er mij dan ook van over tuigddat de Rotterdamsche bevolking ook ditmaal in ruime mate gehoor zal geven aan mijn oproeping om door het geven van een milde bijdrage deze in zameling tot een succes te maken en daardoor den nood van hun landgenoo- ten, van hun getroffen stadgenooten in het bijzonder, te helpen verzachten. De burgemeester van Rotterdam, OUD. Voorvechtster voor het Nederlandsche lied. In den ouderdom van 82 jaar is Zaterdag middag overleden de bekende componiste en zangpaedagoge Catharine van Rennès. Catharine van Rennès werd op 2 Augustus 1858 te Utrecht geboren. Op zeer jeugdigen leeftijd wijdde zij, zich aan de muziek; zij stu deerde solozang bij Messchaert, piano bij van der Werff en compositieleer en muziekgeschie denis bij RichaiVl Hol. Het diploma voor kla vier en zang behaalde zij op de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst te Utrecht. Na beëindiging van haar studie richtte zij een eigen school, „Bel canto", op, waar zij in klassicale en solo-lessen een groote schare muziekvrienden in de schoon heden van de muziek inwijdde. Niet alleen op dit gebied verwierf Catharine van Rennès groote verdiensten; in 1907 breidde zij haar Bij het Jong Rotterdamsch Tooneel, eenige jonge acteurs, tezamen met de beste krachten uit studententooneelvereenigingen, onder lei ding en regie van Tonny Bok en Bob Oost hoek, is het plan gerijpt, door het geven van voorstellingen te Rotterdam, Delft, Leiden, Haarlem, Utrecht, Breda en andere steden een fonds te vormen, waaruit de organisatie van het ontwikkelings- en ontspanningswerk ten behoeve van de Rotterdamsche dakloozen, die in noodhuizen hier en elders zijn onderge bracht, op eenigszins ruimen voet mogelijk zou blijken. Als te vertoonen stuk werd Shaw's Candida gekozen. Voorts zullen eenvoudige, boeiende stukken voor de dakloozen worden gegeven en zullen ook cabaret-, muziek en filmavonden worden georganiseerd, zoomede kinderinatinées, St. Nicolaas- en Kerstuitvoe ringen. Dinsdag 10 December zal in de Kleine Come- die te Rotterdam de première van Candida wor den gegeven en reeds op 11 December is de eerste kostelooze voorstelling voor de dakloo zen, eveneens in De Kleine Comedie; dan zal De Spooktrein worden vertoond. Er heeft zich een commissie van aanbeveling gevormd, waarin naast het geheele gemeente bestuur vooraanstaande personen uit kunst- en zakenwereld hebben zitting genomen la tie Het eerste jaarverslag spreekt van welslagen en bloei In het zoo juist verschenen verslag over hei eerste werkjaar van het Physico-therapeutisch instituut te Rotterdam, uitgebracht door den geneesheer-directeur, dr. J. C. Mom, wordt ge constateerd, dat ondanks verschillende moeilijk heden gesproken kan worden van welslagen en blQei en dat het bestaansrecht van het instituut bewezen is. Het aantal particuliere patiënten is minder snel gestegen dan dat der fondspatiënten. Ge durende het tijdvak 1 October 193930 Sep tember 1940 kwamen ter behandeling 626 pa tiënten. Het aantal toegepaste behandelingen bedroeg: hydrotherapie afd. H 6212, hydrothera pie afd. D 6161, subaquaal darmbad 56, electro- therapie, hoogtezon, intensolbestraling 8817, Zanderoefeningen 6252. Vart deze behandelingen zijn verstrekt: aan particuliere patiënten 8389, aan fondspatiënten 17,449, aan gemeentepatiënten 103, gratis be handelingen 1557. Het blijkt, dat 61 pet. onzer patiënten valt onder rheumatische ziekten (sit venia verbo), de overige 39 pet. waren patiënten met verschillende andere ziekten. Eenigen tijd voor de oorlog begon, had het bestuur stappen gedaan om te komen tot de oprichting van een consultatiebureau voor rheumatische ziekten. Deze plannen moeten worden uitgesteld tot lateren datum. De ruimten, die bestemd waren voor het consul tatiebureau en de polikliniek, worden thans ge bruikt door de poliklinieken voor oogziekten. Het armamentarium van het instituut onder ging in den loop van het eerste jaar een be langrijke uitbreiding. Na den 14den Mei zijn verscheidene gewonden, die in de ziekenhuizen geen plaats konden vinden, opgenomen. Daar toe werd de beschikbare ruimte ingericht voor dertig patiënten, verplegend personeel en doc toren. Later zijn deze patiënten naar verschil lende gemeentelijke en particuliere ziekenhuizen overgebracht. NOTSTANDSBEIH1LFE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS VOOR ROTTERDAMMERS Centrale Rotterdam, Mecklenburglaan 55, Telefoon 45724. Aanmeldingskantoren, voor Rechter Maas oever: Gouvernestraat 56, voor Linker Maas oever (Noordereiland inbegrepen) Heidestr. 5, ingang Erikaplein. In aanmerking komen thans gezinnen zon der kinderen en gezinnen met uitsluitend kin deren boven 16 jaar: wier namen beginnen met de letters H. I. J. op Dinsdag 26 November tusschen 9 en 17 uur. Voor nader inlichtingen zie men het avond blad van Zaterdag. Onze lezers, die daaraan de voorkeur mochten geven, wijzen wij er op, dat bijdragen kunnen worden overgemaakt op giro 7552 van den Gemeente-Ont vanger van Rotterdam, met vermel ding „Winterhulp". ONDER VRIENDEN Zaterdagavond waren twee vrienden, zwer vers en bekende recidivisten, te Amsterdam, samen aan den zwier gegaan. Zij bezochten diverse café's. In de omgeving van cle War moesstraat en op een van deze wandelingen verdween een van de vrienden plotseling. De andere zette den tocht alleen voort, doch toen hij op een gegeven oogenblik moest afrekenen, bleek zijn beurs, waarin zich ruim 40 bevond verdwenen te zijn. De politie had zijn met gezel weldra opgespoord. Het geld werd nog op hem gevonden. Hij is" thans opgesloten en zal zich binnenkort te verantwoorden hebben. (Foto: Archief N. R. C.) school uit met eenige klassen voor rhythmi- sche gymnastiek volgens het systeem Dalcroze. Deze kunstvorm werd door haar in ons land geïntroduceerd. Evenwel niet alleen door haar paedagogi- schen arbeid verkreeg zij in den lande groote bekendheid. Zij componeerde talrijke een- en meerstemmige kinderliederen, klaviervertel lingen, concertstukken, duetten, operettes en werken voor gemengd koor. Door haar werk zaamheid heeft zij zich voor de verbreiding van het goede Nederlandsche lied onschatbare verdiensten verworven; zij slaagde erin mu ziekstukken te componeeren, welke niet alleen uitmunten door een technisch knappe toe passing van de compositieleer, doch ook door een melodierijke samenstelling. De kinder liederen van Catharine van Rennès werden niet alleen door kinderen gezongen; zij kwa men voor op alle programma's van vereeni- gingen, welke zich tot taak hadden gesteld het Nederlandsche lied in gemeenschappe- lijken volkszang dichter tot het publiek te brengen. Ons land kent niet veel componisten, die een lied weten te schrijven, dat gemakkelijk in het gehoor ligt, dat daarenboven beschaafd is en dat door allen gezongen kan worden. In dit opzicht was de thans overleden compo niste een meesteres, die haar leerlingen ook ver buiten haar 'school tot muziekbeoefening, in vereenigingsverband of thuis, aanzette. Ook in onze overzeesche gewesten genoot zij een groote bekendheid. Catherine van Rennès heeft in den vorm van onderscheidingen als de Huisorde van Oranje-Nassau en die van Ridder in de orde van Oranje-Nassau de officieele erkenning van haar streven gevonden. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 27 dezer te 12 uur op de derde •'gemeene begraafplaats te Utrecht. In de winkelgalerij aan den Goudschesingel alhier heeft de juwelier H. van Loon Zaterdag j.L zijn zaak heropend. Vergeleken bij den ouden winkel op de Kolkkade kan dit nieuwe interieur den toets der critiek zeker doorstaan. Er is zoo met de ruimte gewoekerd, dat er nog een apart hoekje kon worderi ingericht voor het ontvangen van clientèle. Hoewel de ge heele voorraad destijds verloren ging, heeft de firma van Loon nog tijdig de hand kunnen leggen op een aantrekkelijke collectie. Nog twee jaren en de van ouds bekende firma P. W. Trousselot zoon, ln koffie, thee tabak en sigaren, had in haar zaak aan de Óppert 159 het eeuwfeest kunnen vieren. De omstandigheden hebben evenwel anders beschikt. Thans heeft de firma Trousselot een noodwinkel laten inrichten aan de Admira- •iteitskade no. 81, waar zij haar clientele v-«r een uitstekende service kan bieden. Wat kun je op een tandem toch prachtig van de natuur genieten, vind je ook niet Otto? De Vereeniging voor de belangen van cog nossementhouders heeft haar jaarlijksche leder- vergadering gehouden. Aan het jaarverslag van den secretaris, mr. H. Craandijk, is het vol gende ontleend: Terwijl de eerste helft van 1939, voor wat betreft de werkzaamheid der vereeniging een normaal verloop had, brachten de laatste maan den een ongekende drukte. Buitengewoon tal rijk waren de moeilijkheden met reederijen en in 't algemeen met betrekking tot scheeps ladingen, als gevolg van het intreden van den oorlogstoestand. Als een voortzetting van den arbeid uit het voorafgaande jaar worden vermeld twee proce dures betreffende schade, door belanghebben den aan maisladingen geleden ten gevolge van onjuiste stuwage en behandeling der lading aan boord. DeZte procedures werden bij de recht bank te Rotterdam voortgezet. Vervolgens zijn voortgezet de werkzaamheden in verband met het internationaal contact tus schen de belanghebbenden bij het vervoer (Usagers de Transport) binnen het kader der Internationale Kamer van Koophandel. Er be stond daarvoor ook hier te lande veel belang stelling in de groepen, waarin de grootere ondernemingen in het bedrijfsleven zijn ge organiseerd. Het spreekt wel vanzelf, dat met deze internationale mogelijkheden thans niet valt te rekenen en dat de plannen tot later zullen moeten rusten. Na September 1939 ls in 62 gevallen de bij stand der vereeniging ingeroepen. Somtijds waren het op zich zelf staande adviezen,'doch meestal betrof het gevallen, waarin voor de belangen der leden moest worden opgekomen, door bijstand tegenover zekere eischen van reederijen. Zeer veel werk hebben gegeven de gevallen van aangehouden lading in talrijke havens. Deze gevallen zijn behandeld in samenwerking met de commissie voor aangehouden lading, in welke commissie de secretaris werd opgenomen Vermeld worden de onderhandelingen met de directies der Duitsche reederijen, met de ver tegenwoordigers der Engelsche ladingbelang hebbenden te Londen en met de Italiaansche autoriteiten te Rome. Van de Nederlandsche be langen bij deze schepen was een groot gedeelte in handen van leden der vereeniging. Het ledental is in 1939 belangrijk vermeerderd. De heer W. C. Schalkwijk werd als bestuurs lid herkozen en ook de secretaris, mr. H. Craandijk, werd herbenoemd. Aangiften van 23 November SCHAAKVEREENIGING S.I. O. De uitslagen voor de bordencompetitie wa ren als volgt: L. P. Kroep—A. G. v. Zijl af gebr., L. v. ZijlJ. F- Luijten afgebr., H. C. Smits—L. Hanswijk afgebr., M. Stroek—W. J. Meesen afgebr., A. de ReusW. Quispel 01, L. G. SlofG. Mormée 01, v. d. VeldeJ. Taverne 0—1, F. Jansen—S. Disse 1—0, J. Al- lartVermeulen 10, B. KroonSnoeek 10, v. d. Lugit—J. v. Elswijk 0—1, L. P. Kroep— G. Monnee 01. A.s. Zondag speelt het tweede tiental haar eersten competitiewedstrijd voor den R.S.B. van dit seizoen tegen Feijenoord II. PLAATS MAKEN VOOR PASSEERENDE TROEPENAFDEELINGEN Op verzoek van dep Ortskommandant wordt ter algemeene kennis gebracht, dat voor gesloten troepenafdeelingen of voor dienstdoende troepenonderdeelen, die alsdan den stalen helm dragen, de weg vrijgelaten moet worden, zoodat zij ongehinderd de aan genomen marschrichting kunnen volgen. Een ieder wordt in zijn eigen belang eri ter voorkoming van moeilijkheden aangeraden zich hiernaar te gedragen. Schiedam, 25 November 1940. ONGENOODE GASTEN IN DE BLOKHUT Bij de Politie alhier is aangifte gedaan, dat onbevoegden zich toegang hebben verschaft in de blokhut van de Padvinders aan den Parallelweg te Schiedam. Eenige kilo's draad nagels, enkele boomstammetjes en planken worden vermist. De politie stelt een onder zoek in. 800 gulden gestolen. Zaterdagavond omstreeks acht uur is een brutale diefstal gepleegd in het City Theater te Amsterdam. Uit een der kassa's bij den ingang, is een bedrag van 800 gestolen. De dieven hebben, gebruikmakend van de duister nis, een mica spreekruitje ingedrukt, daarna het verduisteringsgordijntje ter zijde gescho ven, de ruit geopend en het geldkistje, waarin de recettes geborgen waren, gestolen. De juffrouw van de kassa was juist even naar boven gegaan. Zij is misschien vijf minuten weg geweest en in dien tijd hebben de dieven hun slag geslagen. DIEFSTAL UIT TUINHUISJE H. F. en J. J. H. H., beiden wonende te Schiedam, hebben bij de Politie aangifte ge daan van diefstal van een boormachine en een tweetal snoeischaren, welke voorwerpen in een huisje, staande op hun volkstuintje in het Sterrebosch, waren opgeborgen. De deuren van deze huisjes waren door onbe voegden opengebroken. Door de Politie zal een onderzoek worden ingesteld. ONWILLIGE BRUG Zaterdagmiddag wilde de Spoelingbrug bij het Oversehiescheplein alhier, die door den brugwachter S. was opengedraaid, niet meer dicht. -Hierdoor werd het rijverkeer gedurende omstreeks een uur gestremd en door de politie via Boterstraat en Schie omgeleid. Geld, postzegels, levensmiddelen en distributiekaarten gestolen. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Zaterdagmiddag heeft de afdeeling Rotter dam va<n de Ned. Natuurhistorische Vereeni ging in een der vergaderlokalen van het Beursgebouw een bijeenkomst gehouden, waar in de heer D. van Sijn een voordracht met kleurenprojeotie hield over „het Herfstwoud in kleuren". Een serie op artistieke wijze opgenomen fo to's, elk een natuurschilderijtje op zichzelf, illustreerde duidelijk, wat er op het gebied vain de kleurenfotografie, in het bijzonder ten behoeve van natuurstudie en natuurpropagan- da, door een g-oed fotograaf te bereiken valt. De meeste opnamen bleken de grens van het volmaakte reeds vrijwel bereikt te hebben. Het meerendeel der foto's was gemaakt in de bosschen van Hagenau en gaf een goed beeld van de kleuren, die een bosch in herfst tooi ons te zien kan geven. Het voornaamste onderwerp van de voordracht vormden de paddenstoelen. Niet alleen het bosoh is rijk aan padden stoelen ook op de heide komen mooie soorten voor, bijvoorbeeld het subtiele hedde-knots- zwairanetje, dat slechts ongeveer 3 om hoog wordt. De heer Van _Sijn besprak ook het leven en de voortplanting van mossen en varens. De wnd. voorzitter der afdeeling, dr. A. B. van Deinse, dankte den spr, aan het slot voor het gebodene en wees op de groote verande ringen, die zich in weinige jaren tijd op het gebied van de natumTotografie hebben vol trokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan den Nieuwen Bussumscheweg te Huizen acht inbraken gepleegd. Bij twee zijn de inbre kers niet verder gekomen dan de ruiten, die ze hadden uitgesneden, daar ze toen bemerk ten dat de bewoners wakker waren geworden. Van de zes andere waren de voornaamste bij den heer Tammes en mevrouw Oranje. Bij den eerste, was evenals bij alle overigen, een glas in lood ruit, na met zeep te zijn besmeerd, uitgenomen, het spanjolet van het serreraam opgeheven en van de telefoon de draden doorgesneden. De kasten waren overhoop gehaald, de buit bestond hier uit vier spaarpotten met totaal 18 inhoud, vijf kistjes met 150 sigaren. Uit een losbladig postzegelalbum waren de twee bladen met de veertig Koningin'Wilhelmina- zegels weggenomen, die thans een waarde van f 200 vertegenwoordigen. Bij mevr. de wed. Oranje zijn twee goucten dameshorloges, een gouden heerenhorloge en een gouden damesarmband die in een kastje lagen, gestolen. Ook eenige pakjes thee, kof fie, koffiesiroop,, zeep e.a. actueele kostbaar heden. Een koffer met kleeren van de gebroe ders van Driel uit Rotterdam, die hier bij hun zuster, logeerden, was meegenomen, doch de kleeren waren er uitgehaald en op tafel gelegd. Bij de andere families zijn het ook hoofd zakelijk levensmiddelen die vermist worden; bij den burgemeester, den heer Vlug, zijn alleen de distributiekaarten weg, de stamkaarten heeft men laten liggen. De politie vermoedt dat men hier te doen heeft met beroepsinbrekers; er is met hand schoenen gewerkt. Van de acht villa's staan er zes naast elkaar. ■■■MM NAAR De aankomst ven het laatste tunnelstuk op de rivier. (Foto: Kierdorff.) HOOGSTRAAT 91 TELEF. 68814 KATH. BOND „VOOR HET GEZIN" Sl. Nicolaasfeest gaal door Aan de leden kan worden medegedeeld, dat het St. Nicolaasfeest dit jaar toch door gang vindt. Niettegenstaande buitengewoon veel moeilijkheden op allerlei gebied is net bestuur er tochi in geslaagd deze te overwin nen. Aangezien het gebouw van de R. K. Volksbond niet beschikbaar is, vindt het St. Nicolaasfeest plaats in de zalen onder de H. Hartkerk en wel in 2 gedeelten op de Zon dagen 8 en 15 December a.s. De leden ontvangen een dezer dagen de gebruikelijke circulaires ter invulling. Daarnlj dient opgemerkt dat voor niemand uitzon dering zal worden gemaakt wat betreft de leeftijd der kinderen. Zij die voor het mooie doel nog wat willen afstaan kunnen hun giften bezorgen aan aen penningmeester, den heer P. Groenendaal, Tuiniaan 56c, Giro 251176. AANRIJDING. Zaterdagmiddag ontstond een aanrijding tus schen een wielrijder en een vrachtauto op den Straatweg bij de Juliana van Stolberglaan, doordat de wielrijder, de 53-jarige G. H. B., wonende te Rotterdam, te vlug naar links uit haalde, met het gevolg, dat hij werd aangere den door een vrachtauto, bestuurd door T. A. te Borgschenhoek Het rijwiel werd zwaar beschadigd en de wielrijder bekwam een ge- kneusden enkel. Hij is per politic-auto naar zijn woning gebracht. Vrijdagmiddag is de 11-jarige H. Bos te Winschoten, die in de Meftloornlaan speelde, door een neerstortende paal van de Radio cen trale getroffen. Ernstig gewond is de jongen naar het R.K. ziekenhuis vervoerd alwaar hij gistermiddag is overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1