fokkelman LAATSTE BERICHTEN '4 m ROTTERDAM SCHIEDAM Burgerlijke Stand Rotterdamsche Gemeentepublicaties 485ste Staatsloterij PAG. 5 HET NIEUWE DAGBÜAD VAN DINSDAG 26 NOVEMBER PAG. 5 ^Katholieken, nu volhouden Uit de meubelbranche De eerste vergadering van de onlangs gevormde commissie Old Finish SalonameubSement 20 etalages Verboden prijsverhooging Mi ■■fc i HM Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af. en aankon digingen van het gemeentebestuur Winterhulp Een goede raad, koopt vroegtijdig De betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije Geringe scheepsruimte voor de Amerikaansche landen De Amerikaansche scheepvaart conferentie geopend DE TEXTIELDISTRIBUTIE Vervallen vrijstellingen en nieuwe puntenwaa rdeeri ngen Fraude met machtigingen voor benzine Voor 20 duizend liter valsche papieren vervaardigd Em. pastoor A. Sprenger Rector S. Braakman Nomoera naar Washington Tokio acht verbetering van de betrekkingen mogelijk Te vroeg uit den trein gestapt Winkels open tot 10 uur Engelsche bommen op Nederland Naar aanleiding van den vredesoproep van Z.H. Paus Pius XII ontvingen wij uit eigen lezerskring verschillende brieven, waarvan de algemeene strekking samen te vatten valt met bovenstaande woorden aan een van de brieven ontleend. Nu de Paus als voornaamste heul gewezen heeft op een verbetering van eigen levens wandel, doèn de meeste inzenders een krach tige opwekking hooren can aan die aansporing vooral gehoor te geven en vol te houden in den geest, die op den biddag tot uiting kwam. Een abonné dringt er verder nog op aan om zoo mogelijk van 17 Dec. af in iedere pa rochie een noveen te beginnen tot intentie van het herstel van den wereldvrede.. In een parochie in Hillegersberg is een dergelijke hoveen reeds in voorbereiding. Een ander spoort aan tot het bidden van den Kruisweg op Vrijdag. Hij richt zich meet- in het bijzonder tot de oudleerlingen van het St. Ignatiuscollege te Amsterdam, die Vrijdags altijd den Kruisweg baden- Wat toen gevraagd werdd, zegt hij, moeten wij nu vrijwillig doen. Mogen deze initiatieven een zoo groot mogelijk effect sorteeren! In een der zalen van het Beursgebouw heeft gistermiddag de onlangs op initiatief, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam in het leven geroepen commissie De Meubelbranche van de* Textielstichting Botterdam haar eerste vergadering gehou den. Er bestond voor deze bijeenkomst zeer groote belangstelling. De voorzitter, de heer H. W. Toolenaar heette de aanwezigen welkom en sprak den wensch uit, dat de commissie de wegen zal vinden tot den wederopbouw en het in stand houden van de Roterdamsche meubelbranche. In een toespraak heeft de heer A. H. V e g- t e r uit naam van de Textielstichting Rotter dam gezegd, dat de gang van zaken in de meubelbranche de stichting zeer ter harte gaat. Spr. gaf een overzicht van hetgeen de stichting in het belang van de gezamenlijke bedrijfsgenooten gedaan heeft. In de eerste plaats is zoo nauwkeurig mogelijk nagegaan, welke schade er in de textielbranche is ge leden. Daarbij is uitgegaan van de gedachte, dat vanwege de hoogere instanties de geheele schade zal worden vergoed. In afwachting van de schadevergoeding is getracht een voor schot lot te krijgen om alvast aan het werk ■t - kunnen gaan. Dit is dank zij de medewer king van de Kamer van Koophandel, gelukt. Er kwam een voorschot van eenige millioenen beschikbaar. Voorts werd in overleg met de autoriteiten in Den Haag gestreefd naar een regeling van den aanvoer van voor de be drijven onontbeerlijke goederen. Spr. herinnerde aan het werk van de reeds vóór Mei bestaande Commissie voor de ver- koopbelangen, die ter zake van den aanvoer veel organisatorisch werk verricht heeft, dik wijls onder zeer moeilijke omstandigheden. Zij is er, al zijn er dan wel eens fouten ge maakt, in geslaagd veel goederen -naar Rot terdam te brengen. Spr. bracht de commissie daarvoor hulde. In den loop der maanden is er tusschen cie Textielstichting en deCommissie voor de verkoopbelangen een nauwe samenwerking gegroeid; een samenwerking, waarvan ook de commissie voor de Meubelbranche zal Jtuonen profiteeren. Deze laatste commissie Zal als onderdeel van de Textielstichting een zelfstandig bestaan voeren. Zij zal echter zoo veel mogelijk dezelfde werkwijze van de Textielstichting vo'gen. Spr. deed tenslotte een beroep op het saamhoorigheidsgevoel van de bij de commissie aangeslotenen en verzocht, vooral met het oog op de toekomst, elke over dreven -concurrentie achterwege te laten. Uit naam van de Kamer van Koophandel sprak mr. W. F. L i c h t e n a u e r die uit eenzette, dat sinds Mei de Kamer in nauwer contact staat met de ondernemers van allerlei aard- De Kamer is daardoor in staat den pols slag van het Rotterdamsche bedrijfsleven beter te voelen dan voorheen. Spr. verheugde zich over de totstandkoming van een orga nisatie in de meubelbranche. Hij sprak den wensch uit, dat de bedrijfsgenooten elkaar met taaie vastberadenheid zullen steunen tijdens deze zware dagen. De heer R. Kamstra, voorzitter van de Centrale commissie voorziening Rotterdam, sprak over het verband tusschen deze com missie en de zoo juist opgerichte commissie Meubelbranche. De Centrale commissie is mede op verzoek van de autoriteiten in Den Haag gesticht met het doel, den Rotterdam- schen zakenmenschen van.de noodige bedrijfs- grondstoffen te voorzien. Dit kan thans des noods geschieden door in andere gebieden van ons land een soort blokkade in te stellen. Op basis van wat historisch gegroeid is, zal de distributie van hetgeen het Rotterdamsche bedrijfsleven in al zijn schakeeringen noodig heeft, geregeld worden. De commissie Meu belbranche zal bij deze distributie worden in geschakeld. Nadat de heer Toolenaar de sprekers had bedankt, heeft hij nog een uiteenzetting gegeven van de doelstellingen der commissie Meubelbranche. Gestreefd zal, worden naar de bevordering van do bevoorrading en herbe* voorrading van Rotterdam en naar bevorde ring van de belangen der geheele plaatselijke meubelbranche. De commissie wil voorts den getroffenen metterdaad tot steun zijn en zij wil haar medewerking verleenen bij het geven van credieten en schade-uitkeeringen door de bevoegde instanties. Ook zal zij er naar streven, dat de burgers die schadevergoeding beslaande uit 4 fauteuils QlC met zware epinglé fcHJ' trokken en clubtaiel WONING-INRICHTING NIEUWE BINNENWEG krijgen, hun benoodigdheden bij de Rotter damsche zaken gaan koopen. Met het oog daarop is het noodig, dat de voorraden in de Rotterdamsche meubelbranche voldoende zijn. Als niet-getroffene in het meubelvak sprak de heer G. Berg, vice-voorzitter van de commissie, die eveneens de aandacht vestigde op de noodzakelijkheid van een tijdige bevoor rading. Spr. hoopte, dat er een aangename samenwerking zal zijn tusschen getroffenen en niet-getroffenen. De secretaris, drs. F. van Har ting s- veldt, gaf nog een uiteenzetting van het financieele element der commissie, waarna er gelegenheid bestond tot het stellen van vragen. De grossier C. S. hier ter stede heeft voor dat het verbod tot afleveren vap melkpoeder en gecondenseerde melk afkwam een vrij groote partij gekocht van den handelaar V., welke laatste evenwel een te hoogen prijs heeft berekend, zoodat tegen hem proces verbaal is opgemaakt. De grossier heeft nadien de partij verder verkocht en afgeleverd, toen het, uitgezonderd voor den detailhandel, ver boden was deze artikelen te vervoeren Daarom is tegen hem en tegen twee hande laren, die van het kochten en weer verder verkochten proces-verbaal opgemaakt, wegens opdrijving van den prijs en overtreding van het crisiszuivelbesluit. distributiebescheiden. Buitenlandsche binnenschippers. Scheepsleveranciers of cargadoors, die een zeeschip gedurende het verblijf in de haven moeten proviandeeren. In Duitschland te werk gestelde per sonen, die hier gedurende korten tijd met verlof zijn, voor zoover zij niet in net bezit zijn van distributiebescheiden. In dit geval dient het ontvangstbewijs van de indertijd ingediende bescheiden te worden medegebracht. Zij, die door hen ontvangen Wehrmachts- marken wenschen om te ruilen in rant' soenbons. De Wehrmachtsmarken dienen op opplak' vellen te worden ingeleverd en wel ir zoodanige hoeveelheden, welke het moge' lijk maken, rantsoenbons van 250 gram van een bepaald artikel te verstrekken. Voor ieder artikel moet een afzonderlijk opplakvel worden gebruikt Aangiften van 25 November. BEVALLEN: M. E. v. Helden-v. Erp, d.; M. E, Boxem-Stark, d.; A. Overgaauw-Molendijk, z.; N. J. Brink-Lagerwerf, z; J. O. E. Veldhorst-Zijde- mans, d.; M. L. Scheelings-Reiche, z.; C. Stolk- Rooduijn, z.; J. H. S.hutt-Rouwitt, z.; N. de Jonge- Blok, z.; C. v. Gelder-v, Ruiven, d.; T. den Boer- Schoonewagen, d.; J. v. Grondeile-Mouthaan, z.; M. v. d. Boom-Monster z.; W. M. Kioot-Teeuw, d.; M. M. Heijkoop-Eiderhorst, z.; L. C Oosterwijk- de Zeeuw, d.; J. Verweij-Snijder, z.: A Schippers- Klappe, d.; M. v. d. Barselaar-v. Hecken, d.; G. M. H' v; Cutsen-Flipse, d.; A. A. v. Kesteren-Lupgens, z.; A, W. H. Rutteman-v. Pinxteren, d.; H. H. M. Esveld-v. Slobbe, d.; J, J. Swaerdens-IIartman, z.\ M. S. Engelage-Friesz, d.; J. Luijendijk-Verveer, d.; C. J. Dorre'man-Mol, z: A. M. L. v. d. Eerden- Schoufour, d.; C. M. v. d] Velden-Vuisting d.; J. Evenboer-Kalden, z.; A. C. Koestering-Klein, d.; A, Brand-Hanemaaijer, d.; C. T. Burgerhout-Rou- bqp, d.; R. V. Loon-Sonneveld, z.; H. C. Meijers- v.'Ópijnen, z.; B. Teeuw-Jongkind, d.; A. C. Dan- sen-v. d. Meijde, d.; W C. Huisman-Schutter, z.; H. v. Vessem-Riel, z.; M. v, Opzeeland-Voorburg, z.; D. Sips-v. d. Hoff, z.; G. Beukema-Versluis, d.; E, M. Janssen-Smolinski d.; C. A, Koote-Klootwijk, z.; E. M. v. d. Stokker-v. d. Ploeg, z.; N. de Kok- v. d. Kemp, z.; M. v. d. Rijsselberg, z.; A. R. Schuurbiers-Tunzi, d.; J. M. Roerdinkholder-Hol- derikx, z.; A. Vosbergen-Stiebolt, d.; C. Edeischaap- Vermaat, d.; M. F. Polderman-Tournier, d.; N. Hagers-Maan, z.; L. R. Diemel-Wörner, d.; M. F. Andriese,-v. d. Velden, d.; J. M. Basting-de La- couture, d.; M. E. v. Helden-v. Erp, d.; M. V, d. Valk-Ravesloot, z. OVERLEDEN: C. v. Rijn, wed. van C. A. Brekel- mans alias de Vries, 81 j.; P. C. de Hooge, man van W. D. P. Nederveen, 55 j.; .C. v. Middelkoop, ongeh. vrouw, 67 j.; J. v. d. Horst, vrouw van L. Spee. 58 j.: C. A. de Bruijn, vrouw van W. Broersen. 59 j.; J. B. te Vruchte, wedir. van G. Leien, 70 j.; J. C. v. d. Straten, vrouw van N. v. Appelen, 56 jM. W. Heijboer, wedr. van C. I. Hage, 73 jK. Dorsman, vrouw van J. Kom, 72 J.; A. M. Brouwer, wed. van J. A. Hilgers, 89 j.; M. Rijsdijk, vrouw van A. Vijfwinkel, 71 j.; C. J. Gebuis, dochter, 7 mnd.; S. C. J. Karsch, vrouw van J. P. H. V. d. Tol, 51 J.; T. M. A. H. Spaapen, wed. van J. A. van Schijndel, 79 j.; C. D. Spring vloed. man van C. W. G. Verfilrth, 52 j.; J. H. van Hattem, man van A, W. Kalkman, 63 j.; J. G. Wondergem, wedr. van B. H. v. d. Linde, 77 j.; A. J. Buskens, ongeh. man, 18 j.; H. T. Bonte, man, van J, Hoogland, 62 j. ZIEKENHUIZEN, HOTELS, CAFE'S. RESTAURANTS, CANTINES ENZ. De directeur van den Distributiekring Rot terdam maakt bekend, dat de verantwoordings- staten van de instellingen, welke de kring nummers 636, 637, 638 en 639 hebben (dus welke gevestigd zijn aan den Linker Maas oever, met inbegrip van het Noordereiland), van 1 December 1940 af dienen te worden in geleverd aan het kantoor Putschestraat 22. Aan dat kantoor zullen de toewijzingen voor de loopende maand worden uitgereikt. De ge legenheid hiertoe staat open tot en met den lOen van de maand. Zij, die na den lOen hun verantwoordingsstaat indienen, en dus te laat zijn, moeten zich vervoegen aan het kantoor Baan 163. Aanvragen voor eventueele extra toewijzin- gen en klachten omtrent de toegewezen hoe veelheden worden alleen aan het kantoor Baan 163 behandeld, waar de benoodigde be scheiden overgelegd moeten worden. De directeur van den Distributiokring Rot terdam brengt ter kennis, dat voortaan, behalve aan het kantoor Baan 163, ook aan het kan toor Putschestraat 22, voor de onderstaande personen gelegenheid zal zijn tot het in ont vangst nemen van losse rantsoenbons: 1. Niet ingeschreven caféhouders. 2. Tijdelijk hier te lande vertoevende vreemdelingen. 3. Personeel ontslagen uit den Opbouw- dienst, dat nog niet in het bezit is van HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 21 November 1940 vergunning verleend aan: 1. De N.V. Industrie- Handelsvereeniging v/h. C. Diederik en Zoon tot oprichting van een fabriek van bakkerijgrondstoffen in het pand Noord vest 53; 2. de firma J. D. Vogelij tot uitbreiding van de machinefabriek en ketelmakerij in de panden Noordvest 7781; en 3. P. J. B. Wouters tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Overschieschestraat 16. Schiedam, 16 November 1940. Ingekomen is een verzoek van A. C. H. de ■long, om vergunning tot oprichting van een zaagselmalerij in het pand Noordvest 10, kadaster- Sectie A No 1410 (ged.), met 1 elec tromotor van 30 P.K., dienende voor het drijven van een hamermolen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag, den lOden December 1940, des voormiddags 11M uur, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 26 November 1940. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS Hiermede wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat de Wethouder van Onderwijs morgen, Woensdag, geen spreekuur zal houden. KERSTVACANTIE VOOR DE SCHOLEN Met het oog op- de brandstofbesparing is de Kerstvacantie van de Openbare Scholen voor dit jaar vastgesteld van 21 December 1940 tot en met 5 Januari 1941. Gisteravond heeft de burgemeester een toij- eenkomst gehad met de door hem gekozen leden van de kern van de werkgemeenschap, waarin hij in 't kort uiteenzette de wording en het doel van de Winterhulp. Hij gaf daarbij uiting aan zijn vertrouwen, dat juist het doel van de Winterhulp, n.l. steunverieening aan ieder noodlijdenden Nederlander, tot welke godsdienst, tot welke overtuiging hij ook be hoort, dus een crisis-inzameling onder een an dede naam, tenslotte bij allen de overtuiging zal vestigen, dat deze actie waard is ten volle gesteund te worden. Morgenavond zal de burgemeester hierom trent een overzicht in de pers publiceeren. Bij de huis-aan-huis-collecte op Vrijdag a.s. zullen geen speldjes worden verkocht; dit is een gewone collecte. Zaterdag bij de inzame ling op straat, worden, de lichtgevende speld jes aangeboden, welke, zooals reeds eerder vermeld, 20 cent per stuk moeten opbrengen. Een flink aantal collectanten, van verschil lende richtingen, gaf zich reeds op, doch.... nog meerdere kunnen goed gebruikt worden. Men kan zich aanmelden aan de Afd. Alge meene zaken Stadhuis, telefoon 69051. De feestdagen naderen. Het feest voor jong en oud bij uitnemendheid, het feest van den goeden Spaanschen Bisschop Sint Nicolaas, staat voor de deur. Ondanks de sombere tijdsomstandigheden zal dit feest ook dit jaar wel weer in de meeste echte Hoilandsche gezinnen gevierd worden, al zullen er wel niet zooveel boterletters, suikergoed enz. bij te pas komen ais anders. De lange avonden leenen zich uitstekend voor een gezellige Sint Nicolaasviering. Hoe een vreugde zal er heersehen als in een gezellige warme en goed- verliohte kamer de pakjes, al óf niet voorzien van een fraaie rijm, van hun verpakking worden ontbonden. Waarlijk, er zullen er niet veel zijn die dit jaar dit familiefeest bij uit nemendheid willen missen. Maar om die pakjes klaar te kunnen maken moet men eerst de inhoud daarvan in de een of andere winkel gaan koopen en daar zit hem juist de kneep. In vroegere jaren ging men er op een avond op uit. De winkels waren toen langer geopend en men had eën zee van tijd om zijn keus te maken. Door de verduistering is dit echter veranderd. Het is 's avonds in het donker niet prettig om buiten te zijn. Een 'eder zoekt zoo gauw de duisternis gevallen is zijn woning op en komt er, indien het niet dringend noodig is, niet meer uit voor de volgende' morgen. In het belang van de koo- pers en ook van de winkeliers raden wij eon ieder aan vroegtijdig te koopen. Wacht niet tot den laatsten dag. Wacht ook niet tot s avonds. Koopt thans reeds uw geschenken endoet het zoo mogelijk in de morgenuren of vroeg in den'middag. De winkelier en zijn personeel hebben dan de gelegenheid U met zorg te helpen en U in het maken van Uw keus vakkundig te adviseeren. Het feest van Sint Nicolaas brengt de men- sohen in een milde stemming. Koopers laat ook de winkelier van die stemminé genieten, dat kunt U heel makkelijk bereiken door mee te werken. Lezers knoopt dus onze raad in Uw ooren: „Koopt vroegtijdig en vroeg op ■den dag". Het is Uw belang en dat van den winkelier. De afkondiging van den uitzonderingstoe stand in zekere gebieden van Turkije heeft, aldus het D.N.B. uit Sofia, daar zeer de aandacht getrokken. Volgens te Sofia heer schende opvatting is er van Bulgaarsche zijde volstrekt geen aanleiding toe gegeven. Inle gendeel heeft Bulgarije, zoo heet het, alles gedBan om zijn vredespolitiek met name jegens Turkije te laten gelden. In dezen zin moet b.v. de onlangs in het licht gegeven beschikking van het Bulgaarsche ministerie van oorlog verstaan worden, volgens welke de weerplichtigen van vele lichtingen na hun oefeningen van 75 dagen zijn afgedankt. Eveneens wordt herinnerd aan de Bulgaar sche verklaring, die de concentratie van Bul gaarsche troepen aan de Turksche grens logenstraft. In het gebouw van de Pan-American Union is gisteren de eerste scheepvaartconferentie der 21 Amerikaansche landen plechtig ge opend. Vertegenwoordigers der Spaanscb Amerikaansche landen verklaarden, dat men zich voor de toekomst niet wilde vastleggen, doch uitsluitend actueele vraagstukken wilde bespreken die een gevolg waren van den oorlog in Europa en bovendien vraagstukken der vereenvoudiging en aanpassing van de officieele voorschriften voor het scheepvaart verkeer. De Amerikaansche vice-minister van buitenlandsche zaken Welles, die de confe rentie met een toespraak opende, wees er dan ook herhaaldelijk op, dat deze eerste confe rentie slechts het karakter van een studie commissie heeft teneinde elkaar te leeren kennen en de wederzijdsche verlangens te be spreken. Het was echter niet de bedoeling, over individueele gevallen te beslissen of be sluiten van bindend karakter te nemen. Het voornaamste vraagstuk van de confe rentie noemt het weekblad The Hemisphere het gebrek aan vrachtruimte, nu de Duitsche, Italiaansche en andere schepen uit den dienst op Zuid-Amerika zijn gehaald en de Engel- sche, alsmede een reeks van neutrale scheen, voor de verzorging van Engeland noodig zijn. De door de conferentie op te lossen vraag stukken betreffen dus een meer systematisch gebruik van de nog beschikbare scheeps ruimte, de vaststelling van gelijke vracht tarieven en de verlaging der havenkosten in de Zuid-Amerikaansche landen, alsmede de uitbreiding der koopvaardij in de afzonderlijke staten. Het blad vermeldt verder, dat de Ver- eenigde Staten reeds een programma hebben opgesteld om in de eerste tien jaar 500 vracht schepen te bouwen. De lijst van vrijgestelde textielproducten heeft wijzigingen ondergaan, doordat de vol-, gende artikelen niet meer zijn vrijgesteld: 1. 'Geheel uit natuurzijde geweven, ge- lfreide of tricot stoffen en daaruit vervaar digde artikelen, boven- en onderkleeding, in clusief kousen en sokken. De waardeering voor deze uit natuurzijde vervaardigde arti kelen is gelijk aan die, welke voor de over eenkomstige'artikelen in de groep kunstzijde vermeld wordt. 2. Crêpe georgette, crêpe mousseline, or- gandi, opal, glasbatist, velours chiffon, bro- caat- en laméstoffen, cisselé en daaruit ver vaardigde stoffen. Voor de stoffen per meter geldt de waardeering 5 punten voor kunstzijde en 10 punten voor weefsels uit andere grond stoffen dan kunstzijde, telkens per vierkanten meter. Voor bovenkleeding geldt de waardee ring die in de groep kunstzijde vermeld is. 3. Kleeding, luiers en benoodigdheden voor baby's en kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet bereikt heb ben. Deze artikelen zullen van heden af uit sluitend op speciale vergunningen verkocht mogen worden, welke speciale vergunning door de. plaatselijke Distributiediensten alleen wordt afgegeven op vertoon van de distribu tiestamkaart ten name van het kind. Voor de kinderen welke nog niet geboren zijn, kan een speciale vergunning worden verleend voor luiers en andere benoodigdheden op vertoon van een doktersattest of een briefje van vroedvrouw of wijk-verpleegster. 4. Regenjassen, regenmantels en regencapes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaar digd. De puntenwaardeering voor deze arti kelen luidt als volgt: voor mannen en vrouwen 25 punten; voor jongens en meisjes 18 punten. 5. Handbreigarens, vervaardigd uit natuur zijde, celwol, melkwol enz. Deze artikelen worden gewaardeerd op 2 punten per 100 gram, of 1 punt voor 50 gram of een gedeelte daarvan. Vrijgesteld blijven garens in den kleinen op maak voor handwerk-doeleinden, zooals stren getjes, kluwentjes, spoeltjes, bolletjes en pijpjes. (De Manufacturier.) (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Na een omvangrijk onderzoek, dat met zeer veel beleid moest worden ingesteld, is de Rotterdamsche politie er in geslaagd een ernstige fraude met benzinebonnen op te hel deren. Men ging tot dit onderzoek over, omdat gebleken was, dat op markten hier ter stede vrij geregeld een clandestiene handel in dergelijke bonnen werd gedreven, waarbij de prijzen steeds hooger werden. De bonnen bereikten hun einddoel langs diverse kanalen en daardoor was het uiterst moeilijk om na te gaan, waar zij vandaan kwamen. Het toeval heeft tenslotte het on derzoek in de goede richting gedreven, toen bleek, dat er een benzine-machtlglng was afgegeven op naam van een expeditiefirma, welke firma deze machtiging niet had aan gevraagd en ook niet in haar bezit had gekregen. Op deze machtiging had het distri butiekantoor bonnen afgegeven voor 1500 liter benzine. Nadien kon worden vastgesteld, dat op een tweede valsche machtiging bonnen voor 2400 liter waren verstrekt. De mach tigingen waren met hetzelfde handschrift ingevuld. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat een jongmensch uit Overschle de tweede machtiging bij het distributiekan toor hier ter stede had aangeboden. Hij was echter te goeder trouw geweest en had de bonnen óp de valsche machtiging af gehaald in opdracht van zijn patroon, den 39-jarigen autoslooper W. G. H. J. H. Deze laatste werd daarop gearresteerd. De auto slooper bleek een neef te hebben, die ambte naar was bij de Rijksverkeersinspectie hier ter stede, de instantie, die de machtigingen afgeeft, welke neef, de 54-jarige W. J. H. eveneens door de politie werd gearresteerd. Er volgde toen een zeer uitgebreid onder zoek in de administratie van de Rijksver keersinspectie, waarbij ontdekt werd, dat er verscheidene doorslagen van afgegeven machtigingen verdwenen waren. Men kon ten eerste vaststellen, dat er frauduleus mach tigingen Waren ingevuld op naam van expe ditiebedrijven voor 2400, 2100 en 2600 liter. Nadien kwam aan het licht, dat op naam van een zuivelfabriek vier machtigingen, elk voor 3000 liter waren uitgeschreven. Het onder zoek in deze zaak is nog niet geheel geëin digd; vermoed wordt'evenwel, dat er in totaal voor een 20 duizend liter valsche machtigin gen zijn ingevuld. Het handschrift van deze machtigingen, die bij het distributiekantoor waren ingeleverd om de bonnen te krijgen, bleek overéén te komen met dat van den auto slooper. Tenslotte heeft de man bekend, dat hij de machtigingen kreeg van het familie lid. De ambtenaar, die aan den slooper de machtigingen verschafte, om deze in te vul len, plaatste er de vereischte stempels op. De bonnen, die de autoslooper H. op deze wijze verkreeg, verkocht hij aan drie mannen, die ze weer verder verkochten. Tegen dit drietal is proces-verbaal opgemaakt. Vast is nog komen te staan, dat H. voor een bon 25 cent kreeg en dat de bonnen, nadat zij door verscheidene handen waren gegaan, tenslotte 60 tot 80 cent opbrachten. Gouden priesterfeest. Men meldt ons uit Den Haag: Op 20 December a.s. hoopt emeritus pastoor A. H. J. Sprenger, thans verblijvende in de St. Carolus Borromaeusstiohting aan de Prinsegraeht 36, zijn gouden priesterfeest te vieren. Den geheelen dag zal er dan gelegen heid zijn de jubilaris geluk te wenschen. Op Zondag 22 December, den dag waarop het 50 jaar geleden is, dat hij zijn eerste plech tig H. Misoffer opdroeg, zal pastoor Sprenger om 1014 uur de plechtige Hoogmis celebreeren in de kerk van den H. Jacobus in de Park straat. Pastoor Sprenger werd op 27 Maart 1865 te 's-Gravenhage geboren. Na zijn priesterstudies op de seminarie Hgeveld en Warmond te heb ben voltooid, werd hij op 20 December 1890 priester gewijd. Vier dagen later volgde zijn benoeming tot kapelaan te Vogelenzang. Na ook nog op verschillende andere plaatsen ka pelaan te zijn geweest, was hij achtereen volgens pastoor te Oud-Beijerland, Zwaag en Leimuiden. Thans woont hij als rustend pas toor bij de eerw. Zusters aan de Prinse- gracht alhier. Van da laatste H. H. Sacramenten voorzien De zeereerw. heer S. Braakman, rector van het gesticht „De Voorzienigheid" en het R.K. jongensweeshuis te Amsterdam, is, naar wij vernemen, ernstig ziek geworden, terwijl hij eenige weken bij zijn familie te Bovenkarspel vertoefde om wat rust te nemen. De vorige week moest de rector in het St. Nicolaas-ge- sticht te Lutjebroek worden opgenomen, waar hij dezer dagen van de laatste H. H. Sacra menten is voorzien. Zijn algemeene toestand was gisteren iets beter, maar blijft zorgwekkend. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers heeft naar den toestand van den zieke geïnformeerd en hem zijn bisschoppelijken zegen geschonken. DINSDAG 26 NOVEMBER. 1e Klasse. 2e Lijst. 750 Nummers. PRIJZEN VAN: 20.000.—: 19733 5.000.—: 11924 2.000.—: 10165 1.500.—: 10546 1.000: 5880 18478 400.—: 6913 11347 13607 200.—: 5376 7196 10220 100.—: 5082 11151 11530 20720 PRIJZEN VAN 20.- 18018 13629 20526 Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens Domei koestert men te Tokio groote verwachtingen van een verbetering in de gespannen betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten, in verband met de ver andering in den post van Japanschen ambas sadeur te Washington. Dezer dagen wordt de officieele benoeming van den nieuwen ambas sadeur, Nomoera, verwacht. Men wijst erop. dat men met het oog op het critieke stadium van de relaties tussohen Japan en de Ver, Staten, als opvolger van Horinoetsji een man van groot kaliber heeft uitgezocht. Daarom heeft men Nomoera benoemd. BOERDERIJ TE DOETINCHEM AFGEBRAND Vanochtend om half zeven is de boerderij van de weduwe Sloetjes te Doetinchem geheel uitgebrand. Twee varkens zijn daarbij om gekomen. De oorzaak is onbekend. December nadert en achter de Bosehjes van Poot te 's-Gravenhage is men begonnen met het kappen van d^nneboomen voor het kerstfeest. Het vervoer "an de hoornen naar de verzendplaats.„u (Foto Schimmelpenning!!.) BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth, dochter van J. B. Franken en W. A. Voermans; Johanna Maria, dochter van B. J. Kemmer en R. J. M. Dekkers; Lena, dochter van H. J. Degenaar en Th. C. van Steenoven; Frans August, zoon van A. Schramm en F. A. G. Boer; Lijdia, dochter van C. J. P. Schreij en C. Brouwer; Maria, dochter van J. P. Kazenbroot en Daniels; Karei Maria Johannes, zoon van w. Kistemann en M. Schmitz; Petronella, dochter van L. P. A. Pors en C. L. Ooms; Jacob, zoon van L. M. A. Koster en J. Kooke. OVERLEDENP. Th. Kruning, 6 jr.; M. Schnei der, 1 mnd.; D. Wolters, 83 j. LIJK OPGEHAALD Gistermorgen is in de Buitenhaven het lijk opgevischt van J. F. Baas, gewoond hebbende te Schiedam. De man werd vanaf 4 November vermist en is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geloopen. EEN ONVRIJWILLIG BAD Hedennacht heeft de politie in een sloot langs den Noordvestsingel een persoon ge vonden, die blijkbaar geruimen tijd in het water had gelegen. Hij was geheel verstijfd van de koude. De man die nog leefde is per politie-auto naar het hoofdbureau van politie gebracht, alwaar hij van droge kleeren is voorzien. Nadat hij van zijn onvrijwillig bad eenigs- zins was bekomen, kon hij naar huis toe gaan. De man genaamd B. v. d. S. uit Schiedam, heeft vermoedelijk geen nadeelige gevolgen van dit ongeval bekomen.. KOFFÏE, VIJF GULDEN PER POND. Twee personen gearresteerd. Het is de Rozenburgsche, Maassluissche en Maaslandsche politie in nauwe samenwerking gelukt twee personen, afkomstig uit Maas sluis en Maasland, die zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding van ie Prijsopdrij vings- en Hamsterwet 1939 aan te houden. Zij hadden aan particulieren koffie zonder bon voor den prijs van 5 per pond verkocht. Doodelijk ongeluk te Nijmegen. De ruim 60-jarige J. van Sambeek, lid der gemeenteraad van Nijmegen en oud-hoofd van de bijzondere school te Neerbosch, is gister avond laat om het leven gekomen. De heer van Sambeek kwam per trein uit 's Herto- genbosch naar Nijmegen en wilde daar op het perron uitstappen. Hij stapte te vroeg uit en viel tusschen het perron en den trein. Een der wielen ging over zijn rechterarm, welke geheel verbrijzeld werd. Onmiddellijk toe geschoten hulp bracht hem op het perron, waar geneeskundige en geestelijke hulp werd geboden. Per ziekenauto is de heer van Sam beek naar het St. Caniusziekenhuis overge bracht. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Een uur later is hij overleden. Met het oog op Sinterklaas. We herinneren er aan, dat .ingevolge de Winkelsluitingswet alle winkels van 25 No vember tot en met 5 December tot 10 uur 's avonds voor het publiek geopend mogen zijn. Ingevolge een arrest van den Hoogen Raad van 6 Juni 1933 maakt de Zondag in dit tijdperk vallende dit jaar dus Zondag 1 December hierop een uitzondering. Weinig schade; een gewonde. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegers eenige bommen op Nederlandsch gebied neergeworpen. De schade is gering. Vier woonhuizen zijn beschadigd, een meisje is gewond. 1025' 1084 1099 1128 1132 1153 1210 1214 1242 1259 1291 1324 1328 1336 1368 1371 1395 1483 1485 1497 1524 1544 1579 1583 1605 1630 1707 1734 1752 1762 1801 1812 1865 1886 1911 1917 1918 1935 1989 2008 2013 2071 2272 2288 2306 2312 2326 2398 2418 2452 2483 2539 2556 2569 2593 2602 2608 2618 2633 2646 2654 2681 2692 2699 2710 2743 2759 2772 2776 2780 2817 2890 2908 2974 2984 2988 3011 3032 3082 3103 3119 3155 3168 3184 3204 3237 3267 3268 3300 3353 3410 3416. 3509 3530 3555 3573 3618 3641 3724 3799 ,3822 3885 3945 3995 4006 4052, 4064 4149 4188 4207 4222 4271 4291 4299 4364 4402 4439 4497 4508 4524 4570 4732 4750 4787 4810 4842 4852 4860 4945 5040 5066 5096 5137 5177 5198 5201 5219 5264 5280 5303 5319 5330 5340 5391 5419 5420 5481 5508 5529 5654 5657 5658 5683 5701 5742 5803 5840 5844 5882 5895 5899 5924 5937 5941 5947 5953 5955 6048 6055 6061 6069 6075 6119 6162 6193 6210 6224 6237 6273 6276 6295 6296 6361 6372 6391 6404 6460 6472 6558 6584 6603 6618 6619 6711 6723 6727 6785 6800 6808 6829 6914 6983 7118 7121 7161 7183 7215 7251 7270 7309 7344 7356 7413 7461 7490 7491 7513 7653 7655 7661 7720 7734 7739 7742 -7776 7827 7837 7850 7852 7858 7875 7898 7903 7918 7970 7978 7979 8043 8049 8063 8096 8125 8144 8182 8192 8206 8269 8288 8292 8328 8399 8433 8460 8521 8540 8580 8583 8589 8654 8660 8669 8705 8721 8744 8745 8765 8775 8840 8842 8949 9046 9079 9167 9210 9221 9287 9329 9343 9361 9455 9464 9471 9518 9519 9520 9530 9554 9567 9595 9639 9660 9702 9705 9724 9725 9786 9820 9835 9842 9872 9886 9892 9893 9924 9995 9997 10010 10012 10044 10046 10066 10084 10086 10103 10183 10275 10327 10335 10421 10429 10443 10468 10480 10512 10519 10522 10525 10535 10559 10580 10588 10607 10634 10669 10680 10685 10702 10710 10715 10718 10722 10752 10785 10825 10840 10895 10935 10974 11031 11040 11077 11090 11107 11121 11125 11159 11211 11217 11313 11326 11331 11375 11388 11433 11481 11493 11502 11521 11536 11544 11558 11592 11606 11629 11655 11657 11661 11664 11673 11693 11715 11800 11857 11892 11927 12025 12052 12055 12061 12084 12100 12137 12157 12189 12219 12249 12253 12256 12257 12302 12332 12386 12416 12441 12459 12460 12492 12584 12688 12710 12754 12766 12805 12815 12831 12877 12889 12936 12951 12974 12983 12989 13037 13073 13084 13128 13201 13211 13215 13256 13264 13302 13342 13378 13432 13509 13545 13549 13571 13703 13733 13736 13780 13824 13831 13874 13952 13988 13999 14010 14018 14043 14050 14074 14105 14126 14184 14242 14249 14269 14317 14342 14359 14366 14369 14384 14432 14462 14513 14545 14582 14586 14616 14619 14634 14636 14655 14728 14784 14801 14805 14808 14821 14892 14896 14915 14953 14973 14974 15003 15009 15044 15074 15181 15205 15227 15243 15245 15290 15323 15337 15345 15374 15382 15386 15412 15520 15530 15570 15575 15618 15635 15652 15660 15688 15705 15763 15822 15896 15947 15968 15982 15989 15999 16037 16043 16057 16086 16130 16133 16138 16147 16157 16170 16180 16231 16244 16256 16277 16296 16327 16335 16341 16448 16481 16487 16499 16504 16517 16532 16544 16546 16635 16637 16699 16701 16713 16715 16718 16719 16724 16783 16871 16933 16937 16964 16976 17053 17107 17131 17143 17147 17179 17195 17222 17259 17311 17333 17392 17412 17444 17450 17493 17551 17569 17586 17609 17637 17668 17683 17710 17738 17773 17782 17825 17826 17837 17849 17887 17915 17941 17988 18072 18082-18147 18154 18233 18284 18339 18340 18343 18423 18461 18464 18533 18636 18693 18806 18873 18890 18894 18922 18963 18966 18972 18997 19025 19052 19973 19086 19087 19118 19201 19207 19229 19393 19396 1943-5 19442 19460 19472 19481 19496 19565 19575 19614 19713 19722 19726 19791 19811 19835 19849 19895 19966 19970 20029 20047 20059 20064 20074 20076 20084 20096 20101 20120 20163 20211 20222 20234 20274 20305 20312 20366 20398 20434 20443 20448 20450 20462 20513 20574 20587 20677 20729 20752 20793 20818 20851 20896 20936 20945 20946 20947 20949 20973 20996 21002 21009 21016 21067 21072 21075 21077 21084 21099 21104 21180 21231 21233 21343 21397 21437 21446 21465 21503 21533 21554 21669 21694 21721 21782 21797 21811 21835 21857 21884 21899 21977 21980 21992

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1