375.- fokkelman UISHOUD-PUZZI -E'S Voorziening in overheids- en semi- overheidspersoneel Nieuwe bepalingen betreffende het verduisteren DANSSCHOOL - Westhuis Corset - Band - Bustehouder GEZ. WILLEMS, „De Landbouw" A. DAALMEYER PAG. 5 485ste Staatsloterij De nieuwe secretarissen- generaal Burgerlijke Stand ROTTERDAM Gemeentepublicaties Rotterdamsche SCHIEDAM Stookt zuinig HET NIEUWE DAGBLAD VAN WOENSDAG 27 NOVEMBER PAG. 5 Wachtgelders, militairen en ambtenaren zonder voldoende dagtaak, invaliede militairen met te weinig pensioen, enz. gaan voor Inschrijving van alle candidaten De categorieën waaruit geschikte krachten worden aangenomen Registratie van alle candidaten Binnenlandsche zaken wijst geschikten candidaat aan Blauw licht- in verscheidene gevallen voorgeschreven Strengere bepalingen voor fietsen Waar blauw licht moet worden gebruikt Winkels, hotels, reclame- en etalage-verlichting Goedkeuring voor verduisteringsartikelen vereischt Blank Berken Slaapkamer 20 otulayssf Notstandsbeihilfe van den Rijkscommissaris Het gebruik van voetgangerslantaarns Geen etalageverlichting Sint Nicolaas De bepalingen voor fietsen verscherpt Het laatste tunnelstuk Jongetje door stoomtram overreden Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur De wintercollecte Uitspraken DE KERN OPGELOST DOOR: Hoogstr. 156 - Tel. 68324 - Schiedam. N.V. Melkhandelaren-Vereeniging Vellevest 16-18, Schied., Tel. 68239 met brandstoffen van Nieuwe Haven 229 - Tel. 68296 Er verandert veel doch de reclame blijft. Adverteert en alles sal reg kom l De staatscourant van vandaag bevat een beschikking van den secretaris generaal van binnenlandsche zaken, regelende de wijze van aanvulling van het personeel bij de diensten, bedrij ven en instellingen van het rijk, de provinciën, de gemeenten en de Neder- landsche spoorwegen. Artikel 1. luidt: In de behoefte aan personeel bij de diensten, bedrijven en instellingen, in den ruimsten zin geno men, zoowel van het rijk als van de provinciën, de gemeenten en de Neder- landsche Spoorwegen, zal worden voor zien door aanwijzing van daarvoor ge schikte krachten uit de volgende catego rieën van personen: a. Zij, die op 15 Mei 1940 rechtstreeks of middellijk bij het rijk in dienstbetrekking waren, hetzij in burgerlijken dienst, hetzij als beroepsmilitair, dan wel als dienstplichtig onderofficier in den zin van artikel 1 van het Capitulantenreglement 1935, voor zoover voor hen in de laatstelijk door hen bekleede functie geen voldoende dagtaak meer valt te verrichten, alsmede zij, die als eervol ont slagen militair van het Nederlandsch-Indisch leger op 15 Mei 1940 aanspraken konden ont- leenen aan het bepaalde bij artikel 2 van voormeld reglement; b. Zij, die op 15 Mei 1940 in het genot waren van wachtgeld of z.g. wachtgeldver- vangend pensioen ter zake van vroegeren dienst als burgerlijk of militair rijksamb tenaar (hieronder begrepen zij, die in het genot zijn van een uitkeering als omschreven in artikel 99 van het algemeen Rijksambtena renreglement), c. Zij, die op 15 Mei 1940 rechtstreeks of middellijk bij een provincie, bij een gemeente of bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienstbetrekking waren, voor zoover voor hen in de laatstelijk door hen bekleede functie geen voldoende dagtaak meer valt te ver richten; d. Zij, die op 15 Mei 1940 in het genot waren van wachtgeld ter zake van vroegeren dienst als ambtenaar bij een provincie, bij een gemeente of bij de Nederlandsche Spoor wegen; e. Zij, die ten gevolge van i n en d o o r den militairen dienst bekomen letsel uit dien dienst zijn ontslagen onder toekenning van pensioen, doch dje niet uitsluitend met dit pensioen in hun levensonderhoud kunnen voorzien; f. „Belanghebbenden" en „zoons van be langhebbenden", in den zin der Zuiderzee- steunwet 1925, en g. Houders der akte van bekwaamheid als onderwijzer, bedoeld in artikel 77a der wet van 17 Augustus 1878 (staatsblad no. 127), die op 15 Mei 1940 reeds werden aangemerkt als gegadigde voor een plaatsing in overheids dienst. huizing naar de nieuwe standplaats redelijk acht door en ten laste van het gezag, in wiens dienst zij werkzaam worden gesteld, een tegemoetkoming in de kosten van die verhui zing worden verleend, althans voor zoover zij gehuwd zijn of geweest zijn en in het bezit zijn van een volslagen eigen inboedel. Artikel 4. Candidaten, als in art. 1 genoemd, die ter vervulling van eenigerlei functie zijn aangewezen en die weigeren om deze functie te aanvaarden, worden onver minderd hetgeen in de ter zake betrekkelijke wachtgeld- en pensioenregelingen voor der gelijke gevallen is bepaald niet meer ter vervulling van een andere vacature bestemd. Artikel 5. (1) Tenzij door het hoofd van het departement van binnenlandsche zaken anders wordt bepaald, is de chef van de in artikel 2, eerste lid, aangeduide afdeeling be voegd om over de aangelegenheden, rakende de inschrijving en de plaatsing van de in art. 1 aangegeven candidaten, voor zoover zich daarbij geen principieele of gezagskwesties voordoen, namens dat hoofd, in briefwisseling te treden met alle Nederlandsche autoriteiten en met de directie der Nederlandsche Spoor wegen; bedoelde autoriteiten en die directie zijn verplicht, aan genoemde chef alle ge vraagde inlichtingen nopens bedoelde aange legenheden te verstrekken. (2) Omgekeerd is voormelde afdeelingschef gehouden, alle daarover van hem gevraagde in lichtingen te verschaffen aan de Nederlandsche autoriteiten en aan de directie der Nederland sche Spoorwegen. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940. Ie Klasse. 3de Lijst. 100 Nummers. PRIJZEN VAN: 1500.—: 10290 1000.—: 1817 200.—: 10992 PRIJZEN VAN ƒ20.—: 1434 1481 1528 1596 1656 1921 1983 2219 2500 2554 2774 2619 2630 3092 3273 4091 4192 4246 4643 4802 5187 5589 5656 5792 5900 6167 6347 6702 6850 7167 7254 7499 7701 7800 7905 7961 8224 8323 8373 8375 8999 9066 9325 9342 9827 10410 10457 10471 11091 11254 11344 11617 11636 11733 11949 12533 12972 13642 13666 14025 14778 15222 15340 15751 15764 15907 16074 17078 17381 17580 17610 17641 17850 18321 18430 18477 18491 18618 19159 19227 19329 19380 19606 20013 20288 20431 20488 20521 20535 20987 21042 21110 21302 21380 21644 21763 21768 Artikel 6. De regeling ter bevordering van de benoeming in betrekkingen in dienst van het rijk als ambtenaar in den zin der pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) van houders der akte van bekwaamheid als onderwijzer, bedoeld in artikel 77a der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), zooals die regeling onder dagteekening van 30 Juni 1937, no. 241, kabinet m.r., is vast gesteld, wordt bij deze ingetrokken. Artikel 7. Ten gevolge van het gestelde in artikel 3 blijft het bepaalde in de onder scheiden wachtgeldregelingen nopens toeken ning van een tegemoetkoming in de kosten eener verhuizing buiten verdere toe passing. Artikel 8. (1) Deze verordening wordt ge acht te zijn ingetreden met ingang van 1 Augustus 1940. (2) Zij wordt ter algemeene kennis gebracht door plaatsing in de Nederlandsche staats courant en kan worden aangehaald als „plaat singsverordening overheids- en semi-overheids- personeel 1940". Artikel 2. (1) Alle personen, behoo- rende tot de categorieën, genoemd onder a. tot en met g. van het voorgaand artikel, worden bij de afdeeling „overheids- personeelvoorziening" van het departe ment van binnenlandsche zaken groeps gewijze ingeschreven als candidaat ter plaatsing in den overheids- en semi- overheidsdienst. (2) Indien by een van de diensten, bedrijven of instellingen, betzij van het rijk, dan wel van een provincie, een gemeente of van de Nederlandsche Spoor wegen, in de behoefte aan een werkkracht moet worden voorzien, dient het in deze tot benoemen of tot indienststellen be voegd gezag aan het departement van binnenlandsche zaken een aanvraag in tot aanwijzing van een geschikten can didaat. (3) Kan geen geschikte candidaat worden aangewezen, dan mag in de be staande vacature worden voorzien door keuze uit vrije sollicitanten. (4) Overigens is hei in het tweede lid aangeduide gezag verplicht, den aan gewezen candidaat in dienst te stellen. Artikel 3. Aan de in artikel 1 aangegeven candidaten, die ter vervulling van eenigerlei functie worden aangewezen en hun dienst moeten verrichten buiten hun tegenwoordige woonplaats, kan indien het hoofd van het departement van binnenlandsche zaken ver- De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft tot secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming prof. dr. J. van Dam te Amsterdam en tol secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten dr. T. Goedewaagen in Den Haag benoemd. De beide nieuwbenoemde secreta rissen-generaal zijn vandaag door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied beëedigd. In eer korte toespraak wees de rijkscommis saté* op de redenen voor de instelling vafti de nieuwe departementen alsmede op de taak. welke zij zulien hebben te vervullen. De langer wordende nachten en de tot dusver opgedane practische ervaringen heb ben nieuwe en aanvullende bepalingen op het gebied van de verduistering noodzakelijk gemaakt. Om deze reden is er thans een verordening van den rijkscommissaris ver schenen, die als aanvulling van de verduiste- ringsverordening 34/1940 van 4-7-1940 be doeld is en de volgende buitengewoon belang rijke nieuwe bepalingen bevat: Voortaan mag voor de volgende onder- deelen der verduistering alleen nog don kerblauw licht gebruikt worden: a) Voor die deelen van gebouwen en woningen, welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen, b.v. hallen, vestibules, voorportalen, gangen enz. Deze ruimten moeten evenzeer als totnogtoe volkomen verduisterd zijn. Het blauwe licht is alleerf voorgeschreven, opdat er bij het openen van de deuren niet te veel licht naar buiten zal vallen. b) Voor binnenvertrekken, welker ven sters en buitendeuren weliswaar licht dicht moeten zijn afgeschermd, doch van tyd tot tijd geopend moeten worden, terwijl in die vertrekken een zwak licht brandt, zooals bijv. in ziekenhuizen voor het ventileeren van de ziekenzalen enz. Zulke vertrekken dienen naast de nor male ook van een verlichting door middel van blauwe lampen te zijn voorzien, w®lke laatste telkenmale voor het weg nemen van de afscherming van de ven sters of buitendeuren in plaats van de normale verlichting moet worden ont stoken. c' Donderblauw licht is verder voorge schreven voor de binnenverlichting van spoortreinen, trams, autobussen en motor rijtuigen, voorzoover een binnenverlich ting noodzakelijk is. In spoorwegcoupé's, welker vensters en deuren lichtdicht afgeschermd zijn, kan de normale verlichting blijven branden, voor zoover deze coupé's bovendien van een ver lichting door middel van blauwe lampen voor zien zijn. Deze laatste moeten telkenmale voor het openen van de deuren of het afnemen van de afscherming van de vensters in plaats van de gewone verlichting worden ontstoken. d) Verkeersaanduidingen en lichtbronnen, welke voor de veiligheid van het verkeer dienen (verlichte richtingsborden en waar- schuwingsteekens, verkeersschildpadden, zui len bij tramhaltes, obstakellichten bij bouw werken en gevaarlijke plaatsen enz.) a'lsmede perrons, wachtkamers en telefooncellen mogen voortaan eveneens slechts van een verlichting met donkerblauw licht voorzien zijn. Hiervan zijn uitgezonderd verkeers- seinen en verkeerslichten. e) De richtingshorden en lijnnummers van autobussen, trams en andere locale spoor wegen, alsmede de lampen van taxameters in huurauto's en rijtuigen moeten ook donker blauw verlicht zijn. Nederlandsche industrie reeds een aantal goedgekeurde zaklantarens, alsmede hulpmid delen, die op iedere normale zaklantaren kunnen worden aangebracht om aan de nieuwe voorschriften te voldoen, in den han del brengt Er zijn in den laatsten tijd groote moeilijk heden opgedoken in verband met de ver duistering op het gebied van de reclame- en etalageverlichting. Meestal werd deze ver lichting lichtvaardigerwijze niet op den juisten tijd gedoofd en brandde dan nog lang na zons ondergang door. De nieuwe verorde ning verbiedt nu elke reclame- en etalageverlichting ook op den dag. Aangezien de duisternis tijdens de wintermaanden reeds geruimen tijd voor winkelsluiting intreedt, laat de nieuwe ver ordening de aanduiding van winkels, hotels, café's, theaters en bioscopen, enz. toe, door middel van verlichte aanduidingen. Voor deze aanduioingen mag eveneens slechts donkerblauw licht gebruikt worden; zij mogen slechts den aard van het bedrijf en den naam van den eigenaar vermelden, alleen bij theaters en bioscopen mag boven dien de titel van hetgeen vertoond wordt, aangegeven worden. De afmetingen en de lichtsterkte van deze verlichte aanduidingen zullen door de rijksinspectie voor de lucht bescherming nog nader worden vastgesteld. Deze verlichte aanduidingen moeten doofd worden: S' uF- w^n^e's bij winkelsluiting; b. bij hotels, restaurants en café's bij het mgaan van den sluitingstijd; c. bij theaters en bioscopen een kwartier n&a u" aanvan§ van de laatste voorstelling; d. bij luchtalarm onder alle omstandigheden onmiddellijk. lampen zulk een overvloed van ljcht tenge volge gehad, dat nu ook voor de. afscherming van de rijwiellampen een radicale verscher ping van de bepalingen noodig is. Volgens de nieuwe verordening moeten de rijwiellampen thans zoodanig afge schermd zijn, dat slechts een 8 cm lange en 0,4 breede opening in de bovenste helft het licht doorlaat; bovendien moeten de lampen van boven worden afgedekt. Voor de ten uitvoerlegging van deze bepaling wordt een termijn van 8 dagen gegeven. Met ingang van 4 December moeten dus alle fietsers hun lampen vol gens het nieuwe voorschrift hebben ver duisterd. In dit verband wordt er bijzonder op ge wezen, dat de Nederlandsche industrie reeds een heele serie practische en goede verduiste ringsartikelen voor rijwiellampen in den han del heeft gebracht, die door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goedgekeurd. Deze artikelen hebben weliswaar niet altijd de nieuw voorgeschreven opening, maar des ondanks zijn zij overeenkomstig de' voorschrif ten wat betreft hun lichtsterkte, indien zij het controleteeken der rijksinspectie voor de luchtbescherming dragen, t.w. een ingestem- pelden of opgedrukten rechthoek met daarin de letters I.L.B., gevolgd door het keurings nummer. Dergelijke artikelen zijn in alle be hoorlijke zaken op dit gebied voor slechts weinige centen te verkrijgen. Deze kleine uit gave behoedt den wielrijder voor moeilijk heden, daar bij zelfgemaakte verduisterings middelen altijd het gevaar bestaat, dat zij niet volgens de voorschriften zijn. Van groote beteekenis voor industrie en handel is de bepaling in de nieuwe verordening, dat in de toekomst verduis teringsartikelen voor - alle soort voertui gen met inbegrip van rijwielen, voor zak lantaarns en voor verlichte aanduidingen van elke soort slechts dan in den handel, of op andere wijze aan den man gebracht mogen worden, indien zij door de rijks inspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goedgekeurd, hetgeen moet blijken uit het bovengenoemde contróle- teeken: I. L. B. met keuringsnummer in een rechthoek. Lits-jumeaux. Groote 3 deurskast, toilettafel, 2 nachtkastjes, tafel en 2 st. Zeer aoarte en mooie uitvoering aparte en WONING-INK ICHTING NIEUWE BINNENWEG 2SS-294 Centrale Rotterdam, Mecklenburglaan 55, Telefoon 45724. Aanmeldingskantoren, voor Rechter Maas oever: Gouvernestraat 56, voor Linker Maas oever (Noordereiland inbegrepen) Heidestr. 5 ingang Erikaplein. Wier namen beginnen met de letters L en M op Donderdag 28 November tusschen 9 en 17 uur. Voor bijzonderheden zie men ons blad van gisteravond. ge- °e nieuwe verordening brengt ingrij pende bepalingen met betrekking tot het gebruik van voetgangerslantarens. Van e uitvaardiging van de verordening af mogen deze lantarens alleen nog gebruikt worden met donkerblauw licht. Zij mogen oven ,en een bepaalde lichtsterkte wei e oor e rijksinspectie voor de lucht- besc eiming nog nader zal worden vast gesteld, niet overschrijden. De sterk verbreide slechte gewoonte urn met zaklantarens naar boven te schijnen of andere verkeersdeelnemers te verblinden is door de nieuwe verordening eveneensstraf- baar gesteld. Van groot belang is, dat, afge zien van een bestraffing van den schuldige in de open lucht gebruikte voetgangerslantarens (hang- en handlantaarns) die niet aan de voorschriften der nieuwe verordening vol doen, in beslag genomen kunnen worden Ieder, die graag in het bezit van zijn lantaren wil blijven, doet er daarom verstandig aan. deze voorschriften stipt in acht te nemen. Hierbij dient nog vermeld te worden, dat de Het is den bevoegden instanties bekend, dat het verbod van etalage-verlichting bij dag voor bepaalde bedrijven bijzondere moeilijkheden met zich medebrengt. De nieuwe verordening laat lerhalve voor zekere zaken, wier etalage-artikelen ook bij dag niet te onderscheiden zijn, b.v. in donkere passages enz., toe, dat bij uit zondering toestemming wordt gegeven voor eenige verlichting van de etalages. De richtlijnen hiervoor zullen nog door de rijksinspectie voor de luchtbescherming wor den vastgesteld. Er wordt echter nu reeds op gewezen, dat zulk een uitzonderingsvergun ning slechts in hoogst zeldzame gevallen zal worden gegeven. Aan zaken, welker etalages aan open straten en pleinen liggen, zal onder geen voorwaarde een vergunning worden verleend. Met het oog op het a.s. Sinterklaasfeest, xt j nlet Z^n voorafgaande dagen voor de Nederlandsche zakenwereld van zoo groot belang is, zal tot en met 5 December overdag nog een zwakke etalageverlichting (geen reclame-lichten) zijn toegestaan. Hierbij wordt echter nadrukkelijk opgemerkt, dat hiermede geen normale groote verlichting bedoeld is- alleen maar de geringste mate van belichting mag worden toegepast. Wordt door winkeliers tot en met 5 Decem- er 1940 overdag étalage-verlichting ont- f.™in- dan moet er ten strengste op gelet oneaen' ^at d^ adeen maar tusschen zons- an$ en zonsondergang geschiedt. Tegen den' vènnUlt ?alatigheid hun étalagelichten in ondergang kk overgangstiid n°g na zons- o dergang hebben branden, zal op de meest derhalve6 r^ewiWOrden opgetreden. Er wordt derhalve met den meesten nadruk gewaar schuwd tegen het misbruik van deze voor de bijzondere Sinterklaas-periode toegestane te gemoetkoming. De tijden van zonsop- en zons ondergang, die dagelijks in de pers bekend worden gemaakt, dient men dus nauwlettend in het oog te houden. Met ingang van 6 De cember mag étalage-verlichting alleen nog maar in de bovenbedoelde uitzonderingsgeval len en alleen met bijzondere schriftelijke ver gunning worden ontstoken. Afgezien van het feit, dat juist onder wiel rijders in de laatste maanden een massa over tredingen van de verduisteringsvoorschriften moest worden /vastgesteld, hebben na het van Kracht worden van de huidige voorschriften omvang van het rijwielverkeer in Holland en de hier gebruikelijke sterke Het is onnoodig er nogmaals op te wijzen dat de nieuwe bepalingen inzake de verduis tering in het belang van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zijn uit gevaardigd. Het nakomen van de nieuwe bepalingen brengt geen moeilijkheden met zich mede, wanneer ieder maar voor zich zelf een weinig oplettendheid betracht. In den laatsten tijd kon steeds opnieuw worden vastgesteld, dat de overtredingen van de verduisteringsbepa lingen voor het allergrootste deel uit vergeet achtigheid en nalatigheid werden begaan. En wel vooral in de eerste uren na zonsonder gang en in de eerste morgen-uren voor zons opgang. Daar wij nu den tijd van het jaar tegemoet gaan, welke het meest arm aan licht is, moe ten ter handhaving van een onberispe lijke verduisteringsdiscipline nu eenmaal de strengste maatregelen tegen overtreders wor den genomen. In de toekomst kan geen enkele overtreder meer op genade rekenen. Daarom wordt nogmaals aan allen de ver maning gericht: Houdt u aan de verduiste- ringsvoorschriften en betracht de strengste verduisteringsdiscipline. Get. R a u t e r, S.S.-Brigadeführer. Men zal wellicht de ervaring opdoen, dat er op het oogenblik moeilijk aan zaklantarens vol gens het nieuwe voorschrift namelijk met blauw glas te krijgen is. Dit is Juist. Men kan zich echter vooreerst met een stukje blauw papier be helpen dat men op het glas van zijn lantaarn bevestigt. Overigens is de industrie ijverig bezig met den aanmaak van lampen volgens het nieuwe voorschrift, die vermoedelijk binnen zeer korten tijd verkrijgbaar zullen zijn. In eenige zaken ztln zij zelfs nu reeds te krijgen. Red. Aangiften van 26 November. BEVALLEN: M. C. A. Ruijg-Post d.; H. de Schrijver-Grund, z.; C. de Graaf-Roze, d.; S. Tax-Stad, z.; W. de Zwart-v. Leeuwen, z.; J Bes- v. Oeveren. d.; M. R. Akkermans-Stok, z.; A. de Groot-v. Kesteren, z.; H. C. Ruitenberg-de Loor, z.; C. G. Fenijn-Wijzenbroek, z.; M. T. v. Tricht- Lodders, z.; J. M. Montfoort-v. Hees, z'.; K. Schot- Fortuin. z.; P. W. V. Dijk-v. Dijk, d.; G. Elffers- de Vaal, z.; C. W. Vermeulen-Eikenaar, d.; M. A. v. Luik-de Jong, z. en d.; M. A. Klaris-v. d. End, d.; W. Stuij v. d. Herik-de Outer, z.; P. Beekman- Berm, z.; G. K. J. v. Adelberg-Dievelaar. z.; L. M. v. d. Wal-Boon d.; J. Delweli-Riksman, d.; A. C. Gouweleeuw-Raaymakers, 2 z.; T. Schoovers- Postma, d.; L. Spits-Martijn, d.; A. Franken Bakker, z.; P. v. Wijngaarden-Ton, 'z.; D. de Koning-Droppert. z.\ A. L. Boer-'t Hart, z.\ H. J. Kemp-Makkinga, levenl. z.; H. C. de Hees-van Rinsum, levenl. z. OVERLEDENM. J. v. Willigen, vrouw van A. v. d. Merwe, 34 j.; C. M. Haagberg, wed. van P. Ruijs, 78 j.: C. H. de Munnik, man van J. Punt. 73 j.; W. J. M. Verbunt, wedr. van H. J. M. Jansen, 77 j.; H. A. Minoli, man van A. E. v. d. Klugt, 71 j.; C. Meijer, man van W. J. Peper, 53 j.; R. I. Marx, wedr. van H. Waehs, 90 j.; C. W. Daane, zoon 17 j.; J. Kluijtmans, man van J. Blum, 60 i.; J. T. Schouten, wed. van T H. Mulders, 72 j.: A. Post. ongeh. man, 23 j.; A. A v. Reine, man van W. Schaap, 69 j.; C. de Bruin man van L. Tieleman, 63 j.; H. Cramer, zoon, 2 J.; J. G. Koevoet, wed. van J. A. Volbell 67 j.; J. A. Grootjen, ongeh. man, 37 j.; L. C. j. Leautaud, wedr. van L. v. d. Sluijs, 52 j.; B. M. Penters, ongeh. vrodw, 56 j. Nog denzelfden dag, dat het laatste tunnel stuk naar de rivier was gebracht boven de definitieve plaats, die het in de rij der tunnel elementen zal innemen, is het ook tot zinken gebracht. Men heeft gebruik gemaakt van het optrekken van den mist om tot het zinken over te gaan. Het zal voor den leek een voldoening zijn te weten, dat wat de tecljnici, directie en aannemer met wiskundige preciesheid hadden berekend, ook in vervulling is gegaan. Het zesde tunnelstuk past precies tusschen het vijfde en zevende. Men heeft het feit, dat toch zeker een belangrijke mijlpaal in de historie van den bouw is, gevierd door de Neder landsche en Deensche vlag de laatste om de aannemers te eeren uit te steken. De vorige winter heeft, zooals men zich her innert, door de vorst eenige maanden stagna tie gegeven en de oorlogsdagen hebben even eens het werk iets doch niet belangrijk achteruitgezet. In totaal echter zal men niet meer dan een maand of vier bij het aanvan kelijke bouwprogram achter zijn. Het werk aan de voegen tusschen de laatste tunnelstuk ken is nog het eenige buitenwerk, dat aan de tunnel te verrichten valt. Doen zich geen buitengewone omstandigheden voor, dan mag men er op rekenen, dat in den herfst van 1941 de tunnel in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Gistermiddag omstreeks vier uur is net zesjarige jongetje A. M. Baars, gewoond hebbende in de Putschelaan alhief, bij he: spelen op de rails van de R.T.M. in deze laan, door een stoomtram overreden en op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld. ONTEIGENING. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam brengen ter openbare kennis, dat blijkens aan zegging van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw, als bedoeld in artikel 5 van het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 24 Mei 1940 (Staatsblad no. 552) betreffende den Wederopbouw (II), ten name van de gemeente Rotterdam z ij n ont eigend perceelen in den Varkenoordschepol- der (tusschen den Stadionweg, de Kreekkade, den Groene Laagjesdijk en den Spoorweg Rot terdamDordrecht (onteigening Rotterdam B) en dat deze aanzegging met bijbehoorende lijst en grondplan van 28 November 1940 af gedu rende 3 weken ter Secretarie der Gemeente in het Stadhuis (Kamer 101) voor een ieder ter inzage zal liggen. Rotterdam, 27 November 1940. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam, De Secretaris, De Burgemeester, M. SMEDING OUD. De directeur van den distributiekring Rotter dam wijst er op, dat de distributiestamkaarten en andere distributiebescheiden van in Duitsch- land te werk gestelde personen, ten spoedigste moeten worden ingeleverd bij de afdeeling "be volking, raadhuis (loketten 4, 5 en 6). Indien hieraan geen gehoor wordt gegeven, INLEVERING KOLENBONNEN. De directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon maakt be kend, dat de kolenbonnen ter waarde van 5.75 en 2.85, uitgereikt aan werkloozen, door de kolenhandelaren ter verzilvering kunnen worden aangeboden op Dinsdag December 1940, van des n.m. 2 tot 314 uur in het Beursgebouw aan den Dam. Na dien datum kunnen geen bonnen meer worden aangenomen. Aanvang nog van een R.K. club en wel op Zondagmiddag WARANDE 207. TEL. 68211. SCHIEDAM. In verband met de Winterhulpinzameling, welke aanstaanden Vrijdag en Zaterdag ook in onze stad zal plaats hebben, vestigt de bur gemeester onze aandacht op het navolgende: De stichting Winterhulp is een instelling, welke niet staat of valt met de hulpverlee ning voor dezen winter, maar is een instel ling, die gericht is op een nieuwe, een blijven de en een algemeene wijze van hulpverlee- r.ing aan allen, die hulp van noode hebben. Allereerst dus geldt het eene instelling, eene organisatie, welke als duurzaam is be doeld en die algemeen zal werken in de ge dachte: allen voor iedereen en niet dus voor eenige bijzondere of afgescheiden groep op welk terrein dan ook. Boven het geheel kroont er als een koepel de algemeene wil en zin om door het volk als éénheid een ieder van dat volk, die noodlij dend is, die hulpbehoevend is, te helpen en te steunen. Het is feitelijk de verwezenlijking in den meest algemeenen zin van de bekende zin spreuk: „Draagt elkanders lasten". Met „algemeen", met „elkander" is dan be doeld, maar in dit verband dan ook ten volle voor honderd procent bedoeld, „het Neder landsche volk"; het Nederlandsche volk zal aaneengesloten moeten strijden, als één man moeten opkomen voor de belangen van eiken Nederlander, die er deel van uitmaakt, onver schillig tot welken stand, tot welke richting, tot welke gezindheid, tot welke afstamming hij behoort. Zij, die meenen dat het de bedoeling is de ingezamelde gelden naar het buitenland te zenden, vergissen zich; van alle, ook van de meest Nederlandsche gezaghebbende, zijden is met de grootste stelligheid verzekerd dat hiervan geen sprake is; de leiding dezer in stelling, de samenstelling der werkgemeen schappen, zoo voor het heele land als in de verschillende gemeenten afzonderlijk, de na men en de ambten van hen, die een plaats in de financieele en in de eere-comité's ge vonden hebben, zijn hiervoor een vaste waar borg: wie niettemin blijft twijfelen, doet te kort aan hun eerlijke bedoeling en aan hun open en duidelijke verzekering. Dewijze waarop, de regels waarnaar, deze stichting werken zal, worden opgesteld door op het gebied der liefdadigheid deskundige personen; dit vordert tijd en overleg; de in zameling, welke deze week zal plaats hebben, is daarom eigenlijk een vooruitloopen op het geen als stelsel nog moet wordenuitgebouwd; men zou ze kunnen vergelijken met eene alge meene crisis-collecte, zooais die ons uit vroe geren tijd bekend is; zij wordt evenwel thans gehouden, om reeds nu te kunnen helpen, waar hulp het dringendst noodig is; het eerst bij kinderrijke gezinnen, terwijl een talmen en een wachten gebrek en leed slecht noode- loos zou vergrooten en verlengen: er is hierbij gedacht aan de groote offervaardigheid, waarvan wij steeds de blijken gaven bij de feesten en gelegenheden, waaraan de maand December wel bijzonder rijk is. De inzameling heeft plaats door onze eigen menschen, door Schiedamsche burgers; het geld wordt afgedragen aan degenen, die al hier een werkgemeenschap vormen om den burgemeester in de hem opgedragen taak te steunen en die geen anderen zijn dan de voor aanstaande personen, die er op dit gebied hun sporen reeds verdienden en die zich ons ver trouwen steeds volkomen waardig toonden; het geld wordt vervolgens gestort bij de ge meente, terwijl alsnog in overweging is of en welk deel daarvan uitsluitend aan „onze" hulpbehoevenden ten goede komen kan. Als hierboven werd gesproken van een nieuwe wijze van hulpverleening, dan is het nochtans niet de bedoeling dat het bestaande uitgeschakeld wordt, integendeel, uit druk- kelijk wordt beoogd het bestaande te hand haven, dit echter tevens te bezien in een groo- ter verbandin dat van het geheele volk voor ieder van zijn leden; de hulpverleening omvat het maatschappelijk hulpbetoon, de armenzorg, de werkloosheidszorg, doch teven3 wordt beoogd door de algemeenheid in haar eenheid een overmaat van collecten en een ongezonde bedelarij te remmen en in een be tere baan te leden; zoowel het maatschappe lijk hulpbetoon als de kerkelijke armenzorg blijven ten volle ingeschakeld; de Winter hulp zoekt haar contact met elke van deze en wil slechts, gesteund en voorgelicht door het schitterende werk dat door deze verricht, in onderlinge samenwerking de meest eerlijke, algemeene gelijkmatige verdeeling bevorde ren. Er mogen dus nog eens herhaald worden dat blijft bestaan, wat ongebouwd is en dat door deze, het Nederlandsche volk in zijn ge heel omvattende, stichting slechts coördinee- rend en niet concurreerend wordt gewerkt: zij beoogt de hulpvaardigheid van 't Neder landsche volk nog verder te bevorderen en zijn bekende offervaardigheid met blijmoedig heid tot haar recht laten komen. De wijze, waarop de hulp verleend zal wor- den ook dat zij nog eens onderstreept gaat dus in veelzijdig en na kundig overleg een overleg met oude, eigeejie instanties in geld dan wel in goederen, met bon of anders zins, voor voeding, voor dekking of voor klee ding en wel als „extra" hulp, bij 't geen van andere zijde reeds als onontbeerlijk werd ver strekt. De Winterhulp is mede opgericht om te die nen als een getuigenis van nationale kracht, van nationale saamhoorigheid, als een bewijs van éénheid en van een stalen overbreekba- ren wil om door ons eigen volk, daar waar het volk lijdt, ook in zijn kleinste onderdeel, den stoffelijken grootst mogeiijken steun te bren gen. Mogen bezwaren om te geven, en, 'X ar het kan, zelfs rijkelijk te geven en moger. allerlei vooroordeelen, die ten aanzien d' t hulpver leening hebben postgevat, hiermede worden opgeheven. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Wegens diefstal van een fiets is J. P. ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. M. v O., die op den Westzeedijk met een vrachtauto een fietser had aangereden, tengevolge waarvan de fietser is o v e r 1 e d en, kreeg veertien dagen hechtenis Wegens zedenmisdrijven zijn veroor deeld C O. tot drie maanden, H. v d. V tot zes maanden, G. A. v. d. L. tot een jaar een zes maanden met aftrek, H. E. tot een jaar met af trek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, J. V. tot zes maanden waarvan vier voorwaarde lijk, F. J. G. tot een jaar met aftrek, T. L. D tot een jaar met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk, A. J. B. tot een jaar met af trek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, en A. J. V. tot een jaar van alle goede reclame CO URANTENRECLAME BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pieternella C M., d. v. A. P. Schrier en C. M. Verburg: Cornelis, z. v. A. Magielse en M. J. Ploolj; Jan H., z. v. J. v. d. Sluis en A. Meijdam. OVERLEDEN: J. M. Albers, 81 j.; J. F. Baas. 49 j.; A. v. d. Kraan, 69 j. DE SLAGERIJEN In een Maandag j.l. gehouden bespreking van de slagersvereeniging hier ter stede is bepaald, dat in den vervolge de slagerszaken ook Vrijdags gesloten zullen zijn. Een en ander houdt verband met het geringe aanbod van slachtvee, waardoor in de slagerijen geen voldoende werk meer is om een geheele week geopend te zijn. Ook de reeds geldende sluitingsdag Maandag blijft gehand haafd. LAAT NU UW repareeren o wassehen. Billijk en vlug Vraagt Uw leverancier onze gesteriliseerde MELK en HAVERMOUTPAP.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1