OPENING GEBRS. WAGEMANS' SLAGERIJ LUXOR PROLONGEERT NLEVEN LANG Ijzerwaren en LAATSTE BERICHTEN CINEAC I PAULA WESSELY Gereedschappen PAG. 5 PAG. 5 ROTTERDAM SCHIEDAM Waar dat wiel draait instance HET NIEUWE DAGBLAD VAN DONDERDAG 28 NOVEMBEF Rotterdamsche juweliers en goudsmeden THANS 1ste MIDDELLANDSTRAAT lOB De gemeentelijke bronnen van inkomsten Burgerlijke Stand de nieuwste film van Weenen's BEROEMDSTE EN TALENTVOLSTE ACTRICE Een Wien Film der Tobis onder regie van GUSTAV UCICKY met JOACHIM GOTTSCHALK en MARIA ANDERGAST De aangrijpende geschiedenis van een dapper vrouwenhart en een groote liefde VOORAF: HET U.F.A.-WERELDNIEUWS Aanvangsuren: 2.30, 5 en 7.30 u. Zondags: 2, 4, 6 en 8 u. - Toegang: boven 18 jaar Vestiging van een grasdrogerij H. P. v. Vliet Oude zaken in nieuwe omgeving De Winterhulp Gemeentepublicaties ROTTERDAM. SCHIEBROEK DE WINTERHULPCOLLECTE Opwekking van den burgemeester ALGEMEENE MIDDENSTANDS- VEREENIGING SCHIEDAM VOOR ALLEEN Het goedkoopste adres Hoogstraat 67-69Tel. 68436 JAPANSCH PROTEST Tegen anti-Japansch optreden in Nederlandsch Indië Auto met vier personen te water gereden De inzittenden om het leven gekomen In Ned. Indië in beslag genomen Duitsche schepen De aanspraken op ladingen Sleepboot in den IJssel gezonken Praeses W. de Jongh N.R.C. UITGEBREID NIEUWS BINNEN- EN BUITENLAND OP TOPSNELHEID Behoud van Kunstschatten Een Daverende Teekenfiim WALT DISNEY CINEAC is geopend Rechtszaken Bedriegerij Men schrijft ons: Meer dan eens zijn er pogingen gedaan om de vele en verschillende Rotterdamsche ju weliers in een of anderen organisatie-vorm bijeen te brengen. Gedurende korten tijd, ja ren geleden, heeft een vereeniging van Rot terdamsche juweliers eenige activiteit ontwik keld, doch zij heeft zich niet staande kunnen houden en slechts is er een afdeeling van den R.K. bond Sylvester blijven bestaan. Dat er wel wat te bereiken viel, heeft deze afdeeling meer dan eens bewezen. Zoowel de komende bedrijfs-organisatie als de verschillende vraagstukken, waarvoor de juweliers in dezen tijd komen te staan, heb ben aanleiding gegeven tot het zoeken van contact. Curieus is het zeker wel, dat het eer ste initiatief daartoe, ook omgezet in een daad van.belasting-zijde is uitgegaan. Het hoofd van den Waarborg op gouden en zilveren werken alhier en een inspecteur van de om zetbelasting hebben een dezer dagen op een zeer druk bezochte bijeenkomst zoo'n beetje college gehouden over nieuwe besluiten en voorschriften. Eerstgenoemde heeft daarna het nut van organisatie in dezen tijd belicht en in een gisteren gehouden vergadering waarvoor opnieuw groöte belangstelling was is wederom praktische voorlichting, gegeven, ditmaal ook door den voorzitter van de Nederlandsche Juweliers-vereeniging, o.a over de diamantvergunningen, over de op gaven van de voorraden goud en zilver voor de industrie en over verschillende andere punten. Vanzelf kwam daardoor de wenschelijk- heid, ja, de noodzakelijkheid van een vasteren vorm van organisatie naar voren. Een vorm, die niet anders dan een aansluiting kon be- teekenen bij een der groote Vereenigingen, welke gezamenlijk de Federatie van goud- en zilverhandelaren uitmaken: Juweliers-ver eeniging (neutraal), Sylvester (katholiek) of Uurwerkmakers (Christiaan Huygens), zij het dat deze laatste geen vast verband met de federatie hebben, welke overigens nog be staat uit, de vereeniging van grossiers, die van fabrikanten en de Nijverheids-vereeni- ging (goud- en zilver-industrie) te Schoon hoven. De Kring Rotterdam en omgeving werd opgericht. Aan den leider der beide vergaderingen, een buitenstaander, het hoofd van den Waarborg, verzocht men verdere voorbereidingen te treffen. Inmiddels werden reeds twee besluiten genomen, van belang voor het koopend publiek. Het eene is, dat er een einde gemaaktwordt aan het geven van cadeaux, zooals schaaltjes, lepeltjes, enz. bij den aankoop van verlovings- of trouw ringen. Voorts worden alle kortingen afge schaft. En ten derde zullen de juweliers als regel van het koopend publiek kunnen ver langen,' dat het een gelijke gewichtshoeveel- heid goud of zilver moet inleveren tegen vergoeding natuurlijk als van het sieraad of voorwerp, dat wordt gekocht. Des avonds kwamen de goudsmeden „werkmeesters" is de officieels wets-term nog bijeen. Ook hier werd de diamant vergunning en de grondstoffenpositie bespro ken. Ook hier ging men tot stichting van een organisatie over. Waar de Federatie echter deze „klein-nij veren" nog niet georganiseerd heeft, zal men trachten hiervoor een vorm, zoo mogelijk een landelijke afdeeling van de fabrikanten te stichten. VRIJDAC. 29 NOVEMBER des morgens 10 uur opening van voorheen KRUISKADE 75 en REEDERIJSTRAAT 3, Aanbevelend, GEBRS. WAGEMANS O-brengslen in October weer belangrijk lager dan verleden jaar. Het vergelijkend overzicht van de gemeente lijke bronnen van inkomsten over October toont aan, dat de opbrengsten, op een enkele Uitzondering na. weer belangrijk lager zijn in dezelfde maand van het vorige jaar. De ge meente ontving aan brug- en sluisgeld f 20,287.71 (het vorige jaar 14,064.62); aan havengeld voor zeevaartuigen 10,904.45 92 573.89); aan havengeld voor binnenvaar tuigen 35,581.26 58,342.35); aan marktgeld (uitgezonderd het marktgeld op de veemarkt en den visphafslag) 8,489.92 15,005.33); aan opbrengsten van den yischafslag 1,244.17 2,471.56); aan belasting op de honden 4,860.95 5,585 35); aan belasting 0p ver makelijkheden i 29,997.43 60,869.17); aan straatbelasting 224,420.13 173,239.20); aan begrafenisrecht 5,670.25 6,088.50). De totale opbrengst uit deze bronnen was in October 341,456.27, tegen 428,239.97 in Octo ber 1939. In de periode van Januari tot en met October bedro.eg de opbrengst 4,212,498.27, tegen 7,572,541.71 in dezelfde periode van ver leden jaar. De cijfers van de omzetten der gemeentelijke diensten vertoonen het volgende beeld. Drink waterleiding, afgeleverde hoeveelheid water in m3, 2,768,165 (3,057.699); Veer- en dokbedrijf: veergelden 27,229.79 20,537.34), dokgelden 167.71 2604.10); openbare slachthuis c.a.: keur- en slachtloonen c.a. 36,714.46 58,744.16) marktgeld op de veemarkt io,456.30 14,154.50). GEHUWD 26 NOVEMBER A v. d. Linden, jm. gesch. 40. i en J. H. v. Barneveld. GEHUWD. 27 NOVEMBER. T. F. v. Aalst. jm. 23 en C. J v. Wensveen. Jd. 2e P. v. d. Berg, jm. 21 en h P. Stouthamer, Jd. 20. J. v. Bloppoel, jm. 26 en H. Witkamp, jd. 19. W. F. v. Eykelenburg, jm. 21 en H. Jansen, jd. 18 C. J. v. Haaren. jm. 35 en J Admiraal. 1d. 30. W. J. Jacobs, jm. 29 en M. a. S. de Raad, Jd. 28 C. Ketting, jm. 31 en M M. Nieuwveld, jd. 22. W. c. de Kleijn, jm. 33 en G. Bras, jd. 30. J. L. J. Kouwenhoven. jm. 21 en A. C. F. Koenen, jd. 18. J. Landman, jm. 34 en M. A. Emmerig, jd. 31. S H. v. Muiden jm 23 en C. M. Latour, jd. 21. L. Pollé, jm. 27 en N de Knikker, jd. 21. P J. Poolen, wed. 39 en E. M. Timmermans, jd. 25 C' M. Smit, jm. 37 en J. W. P. Voermans, jd. 43 J J. A. v. Staveren, 'jm. 23 en A. B. S Noorland. jd. 19. F. Stuut, jm. 25 en C. A. Zaal jd. 26. M. Vos, Jm. 22 en G. A. Hagendoorn, jd. 24. P. Dieper;broek, jm. 33 en M. k. Korbijn. jd. 23. H. v. Groningen, im. 22 en C. j. Toussaint, jd. 20. W. Hoppzak, jm. 36 en G. v. d. Zalm, wed. 35. W. Huizinga, gesch. 28 en W. c. Helders, jd. 22. A. L. Kaashoek, jm. 31 en A. M. Padmo's, jd. 31 W. Kamp, jm. 29 en E. Rnke, jd. 28. M. H. Opgelder, jm. 32 en J. J. Staargaard. Jd 20 J. de Vries, jm. 25 en P. H. Zormar, jd. 19. T. P. Wulffraat, jm. 21 en D. Balkhoven, jd. 19. J. J. Eikerhout, jm 28 en M. L. Kapteijn, jd. 19 J. Rook, jm. 25 en 'r. P. Lund, jd. 24. J. Baas, jm. 38 en W. Moerkerken, jd. 37. A. J. Bakker, jm. 25 en H. Wessels jd. 19. J. Bakker, jm. 33 en M. Zaaljer, jd. 19. A. Kraak. jm. 34 en A. M. Schuttevaar, jd. 32. H. Nuijs, jm. 21 en A. Groenendijk, jd. 21. J. Slavenburg, jm. 26 en E. Kalishoek, Jd. 23. M Snelleman, jm. 26 en E. Brouwer, jd. 20. C. Stofberg, jm. 23 en A. J. v. Dijk, jd. 20. A. J. M. Theuns, jm. 30 en M. H de Jong, Jd. 21 A. H. P. Wagener, jm. 27 en J. Kusters. jd. 26. C. Westerweel, jm. 20 en H. Junger, jd 19. J. Wetsteijn, jm. 30 en E. de Boer. gesch 25. H. L. Heinrici, jm. 26 en M. E. v. Straatén, jd. 24. P. J. Kolen, wed. 65 en W. C. Wiegel, wed 61. W. Kornalijnslijper, jm. 28 en A. v. d. Staal, jd 23 G. Ripmeester, jm. 24 en F. 1. M. Krümmel. jd. 20 J. A. Bandell, jm. 28 en M. F. Kalishoek, jd 27 T. W. Dirks, jm 31 en P. Stok, jd. 24. B. Geessink, jm. 26 en J. W. de Groot, Jd. 20. C. de Kubber, jm. 26 en M. W. Visser, jd. 20. J. Pons. jm. 24 en H. Hoogmoed, jd. 21. J. Nijenhuizen, jm. 28 en A. C. Knijff, Jd. 23. ,S. Smeets, Jm. 23 en A. avn der Sande, Jd. 23. J. H. Spruijt, jm. 34 en J. H. Hermans, jd. 26. J. Tindal. jm. 27 en A. J. M. Olffers, jd. 19. J. Weers, jm. 26 en M. C. Ringlever, jd. 24. J. H. Kemper, jm. 31 en M. Beek jd. 24. A. G. Gillet, jm. 28 en W. J. van Santwijk. jd 23 J. Nouwen, jm. 22 en D. J. Kieboom, jd. 22. C. J. Baijens, Jm. 28 en H. Bussem, jd. 24. C. H. Srwich, jm. 32 en A. H. D. Boekhout, jd. 26 B. Majoor, jm. 21 en M. de Wijs, jd. 20. E, Nelis, jm. 24 en B. M. Smits, jd. 23. L. van den Berg, Jm. 23 en I. H. Botterweg, jd. 25 B- W. P. Lenssen, jm. 26 en T. P. Ruijters, jd. 22, A. C. Sunkar, gesch. 38 en C. J. Groenewegen, jd 20 8- Douma, jm. 21 en M. H. Keurnsjes, jm. 25. P. Ipn der Goot, jm. 25 en A. Kalis, jd. 27 V. Weerden, Jm. 30 ep A. W. E. d# Jong, jd. 30 1 Aangiften van 27 November. BEVALLEN: P. Huisman-v. Wijk, z.; A. M. E. Dekker-ter Smitten, z.; c. W. Both-Knuppe, z.; J. den Otter-v. d. Reest, d.; W. K. Reijntjes-de Koning, z.; J. C. v. d. Wéghe-Stijger, z.; M. M. Hoefsloot-v. Garderen, z.; M. v. d. Lecq-Kole, z.; J. M. Krauwinkel-v. Gemmingen, d.; A. C. de Bus- Westerman z.; D. S. Uittenbogaart-Voglezang de Jong, z.\ W. Huijgen-de Hooge, z.; P. Kieboom- v. Wijk. d.; C. H. de Winter-Berns, d,; M. W. J. de Bruijn-v, Gooi, d.; E. M. Jager-Sleeuwits, z; C. Capelle-Wildeman, levenl. z. OVERLEDEN: H. Duijm, man van P J. Dekker, 41 j.; J. H. Gerritsen, wed. van J. de Soete, 89 j.; M. v. d. Haar, vrouw van J. Drenth, 69 j.; J. Blok, vrouw, van R. de Jong, 60 j.; W. J. v. Zijderveld. man van J. P. Kleij, 77 j.; G. C. Ooijens, man van M. Molendijk, 49 j.; G. Verhagen, ongeh. man, 73 j.; A. de Jongh. ongeh. man. 32 j.: B. E. de Jong wed van D. Westerhout, 81 j.; H. v. Beest, man van D. Sluimer, 59 j.; F. J. Arnout, man van G. v. Setten, 84 j. Te Rotterdam bestaat reeds een particuliere instelling. Naar aanleiding van de mëdedeelingen, ge daan in de jongste vergadering van.de afdee ling Rotterdam van de Holl. mij. van Land bouw, betreffende het stichten van een ge meentelijke grasdrogerij te Rotterdam, vestigt men er onze aandacht op, dat er hier ter stede reeds een particuliere grasdrogerij bestaat en wel bij de firma W. A. Pesch jr. aan den Keileweg. Deze grasdrogerij, zoo meldt men ons, behoort tot het grootste, tot nu toe bestaande type; ze heeft een capaciteit van 40 a 50,000 kg gras per dag. In het winter seizoen worden er andere landbouwproducten dan gras gedroogd. Het bedrijf werkt dag en nacht en geeft op het oogenblik werk aan 25 tot 30 werknemers. OPROEP AAN DE MOEDERS Sinds tal van jaren hebben de Padvinders van Rotterdam ter gelegenheid van het komende Sint Nicolaas-feest een inzameling gehouden van gebruikt speelgoed om dit weer aan arme kinderen te schenken op 5 Decem ber, nadat het speelgoed zoo goed mogelijk was gerepareerd. Vele kinderen van Rotterdam zijn dit jaar nog armer geworden. Immers hebben zoowel kinderen van minder en beter gesitueerden al hun speelgoed verloren. Voor alle kinderen heeft dit een massa verdriet beteekend, maar voor vele arme kinderen duurt dat verdriet ook thans nog voort Dit heeft de Vrouwelijke vrijwillige hulp begrepen en zij tracht dat verdriet te ver zachten, zooals zij ook ander leed heeft ver zacht. Zij heeft een oproep gericht aan de moeders, wier kinderen niet door de ramp werden getroffen, om speelgoed te schenken, speelgoed dat door haar kinderen niet meer werd gebruikt en nog in goeden staat ver keerde. Thans zit echter de V. V. H. voor de moei lijkheid, dat er nog veel aanvragen om speel goed komen, doch dat zij weinig speelgoed meer heeft. Ook de Padvinders hebben wei eens voor deze moeilijkheid gezeten en zij kunnen zich goed indenken wat dat be- teekent. De Padvinders willen graag meehelpen om de V. V. H. uit deze impasse te verlossen en daarom richten zij thans een verzoek tot u allen, moeders van Rotterdam, om de speel goedkast van uw kinderen eens te inspectee- ren. U vindt zeker wel iets, dat uw kinderen niet meer gebruiken en waarmee een arm kind dolgelukkig zou zijn. En als dit zoo is, geeft u dan een teeken aan het distriqts- hoofdkwartier van de Nederlandsche Pad vinders, Haringvliet 76, door middel van een kaartje of van een telefoontje (Tel 46217) De Padvinders halen dan het speelgoed in hun vrijen tijd bij u af. U helpt daarmede de Padvinders, de Pad vinders helpen de V. V. H. en de V. V. H. helpt arme kinderen. U ziet. het is waar achtig de moeite waard! Morgen wordt de heer H. P. v. Vliet, consul- generaal van Japan en commissaris van N.V. Phs. van Ommerens scheepvaartbedrijf te Rotterdam 70 jaar. De heer Van Vliet, die op den leeftijd der sterken nog volkomen gezond en fit is, komt nog eiken dag uit Wassenaar, waar hij eerst sinds een achttal jaren woont, om in het hem zoo vertrouwde gebouw op den hoek van de Westerlaan en de Westerkade zijn werk als consul-generaal te verrichten. De heer Van Vliet heeft in zijn geboorte stad Rotterdam, welke zich na het graven van den Nieuwen Waterweg zoo snel ontwik kelde, een merkwaardige carrière gemaakt Op 1 December 1886 was hij als jongste be diende op het kantoor gekomen van de firma Van Ommeren, in 1898 werd hij procuratie houder en op 1 Januari 1920 werd hij als firmant in het scheepvaartbedrijf opgenomen. Toen in 1923 de firma werd gewijzigd in een naamlooze vennootschap werd de heer Van Vliet gedelegeerd commissaris. Thans is hij nog altijd commissaris van de onderneming, waaraan hij zijn heele leven heeft gewijd. In Mei 1920 werd hij vice-consul van Japan, in October 1923 consul, in April 1933 consul- generaal. Zijn verdiensten zijn door de Neder landsche regeering erkend door zijn benoe ming tot officier in de orde van Oranje Nas sau en ridder van den Nederlandschen Leeuw; de Japansche regeering verleende hem de medaille van verdienste en het ridderkruis van den Heiligen Schat van Japan De banketbakkerij van den heer J. Nien- huis, tot Mei gevestigd aan den beneden Oostzeedijk, is thans aan den Oudedijk 229 weer in bedrijf gesteld. De firma P. K. Buurman, vroeger geves tigd aan de Meent, heeft haar zaak in tapijten, gordijnen, tafelkleeden, enz., in een gemeen telijken noodwinkel aan den Goudschesinge> heropend. Onder auspiciën van burgemeester Oud zal Zondagmorgen 8 December de Rotterdam sche Harmonie een concert geven in het Capitol theater, ter, bate van de Winterhui- Nederland Tevens ligt het in de bedoeling, het Noorsche filmwerk Lajla te vertoonen. Het concert zal onder leiding staan van kapelmeester Johan F. Pala. De Directeur van den Distributiekring Rot terdam maakt bekend, dat omstreeks 1 Februari 1941 voor alle artikelen nieuwe opplakvellen in omloop zullen worden gebracht. Detaillisten en grossiers, die zelf hun, opplakvellen laten druk ken, dienen hiermede rekening te houden. Belanghebbenden zij medegedeeld, dat de „Notstandsbeihilfe" thans ook geldig is gemaakt voor hen, die voor 10 Mei 1940 in Rotterdam woonden, maar tengevolge van de gebeurtenis sen naar andere plaatsen evacueerden of op andere wijze vertrokken. Voor deze hulp komen in aanmerking: a. alleenstaande personen met een inkomen lager dan 11 per week, b. gezinnen met ten hoogste vier kinderen en een inkomen lager dan 20 per week, c. gezinnen met ten hoogste zes kinderen en een inkomen lager dan 22 per week, d. gezinnen met meer dan zes kinderen en een inkomen lager dan 24 per week. De gezinsinkomsten worden voor 50 pet. bij het inkomen van den kostwinner berekend. Alle verdere inlichtingen worden verstrekt op het vluchtelingenbureau ten gemeentehuize Schiebroek. Schiebroek, 27 November 1940. De burgemeester, DHONT. Schiedamsche Medeburgers, Morgen en overmorgen wordt een Jferoep op U gedaan, om ieder naar zijn krachten, den nood te helpen dragen, die er op stoffe lijk gebied zoovele landgenooten met zorg en kommer heeft verveuld. Tientallen onzer stadgenooten verklaarden zich bereid om heel den dag uw giften aan te nemen en stellen voor dit doel hun werk en tijd beschikbaar. Schiedammers, gij weet waarom het gaat, 't betreft uw éigen vaderlanders en op de eer ste plaats uw éigen stadgenooten! Niet dat gij wars zijt van het geven, als buiten onze grenzen om steun en hulp wordt gebeden, als ver van eigen huis en hof er leed ten hemel schreit, maar thans dringt tot U op, nog meer dan ooit tevoren, 't gebrek van 't éigen volk! Van 't éigen volk, het Nederlandsche volk, waarvan er velen zijn, die zelf of in 't gezin, bijzonder zijn getrof fen door 't pijnigend geweld van dezen oor- logsgeesel. Die met ons samen lijden in geest, in ziel en hart, maar die daarnaast dat leed nog met zich dragen dat, wat het leven vraagt, wat er net leven èischt, in voeding en in kleeding, naar noodzaak vaok ontbreekt! Schiedammers, gij moogt, gij moet de over tuiging hebben de directeur van 't werk dezer hulpe, de namen ook van hen die in de comité's en in de werkgemeenschap een plaats gevonden hebben, zij strekken u tot waarborg dat uwe giften zijn bestemd voor hen, die met u samen vormen de vaderland- sche éénheid, dat niemand van deez' allen, van welke richting ook, van welken gods dienst of gezindheid, daarvan is uitgezonderd en dat zij een getuig'nis zijn van uwen wil, het diepst gevoel in onze harten, dat wij als éénheid willen torsen, wat er den enkeling treft en drukt. Schiedammers, wij strijden voor elk.ander, wij strijden ook voor onze landgenooten, laat er het rood en wit en blauw de schitt'rende kleuren der Nederlandsche vlag in volle fierheid waaien over een rijk bedragals offer onzer stad! Voor 't eigen volk met Godes zegen! De Burgemeester van Schiedam. Woensdagavond heeft de algemeene midden- standsvereeniging Schiedam, afdeeling van den Ned. Middenstandsbond in hotel Beijersbergen een ledenvergadering gehouden, die deels was een voortzetting van de jaarvergadering, welke op 30 April was verdaagd. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer D. Maltha, woorden gewijd aan de nage dachtenis van de middenstanders, die slacht offer geworden zijn van den oorlog en aan die van den overleden penningmeester, den heer W. de Ridder. Uit het jaarverslag van den heer M. Oranje bleek, dat het ledental met twee gestegen was. De financieele positie van de vereeniging is gunstig. In de kascommissie zijn benoemd de heeren Van Meurs en Bergjjk. De voorzitter heeft vervolgens mededeeling gedaan over de stichting van de Ned. midden standscentrale en haar doel en gesproken over de werkzaamheden in de permanente commis sie, waarin binnenkort besproken zal worden de winkelsluiting. Besloten werd, dat aan de P.C. zal worden voorgesteld, de winkelsluiting te bepalen op 7 uur 's avonds, behalve op Zaterdag, wanneer om 8 uur zal moeten wor den gesloten. De regeling zou moeten duren zoolang de verduistering die noodzakelijk maakt. In elk geval voelde men niets voor een verplichte 6-uur sluiting, in verband met de winkels in consumptie-artikelen, die na 6 uur nog heel veel verkoopen. Er werden informatorische besprekingen ge voerd over stands- en vakorganisaties en de mogelijkheid zal worden overzien, hier ter stede ook te komen tot de stichting van vak organisaties, waarnaast echter aan de stands organisaties eveneens een belangrijke plaats is toegedacht. Overwogen wordt de mogelijkheid van een nauwer contact tusschen de winkeliers of ver tegenwoordigers van winkeliers, eenerzijds en den distributiedienst anderzijds, bijv. door het stichten van een commissie, waarin vertegen woordigers van groepen van winkeliers van verschillende branches, die met de distributie te maken hebben, waardoor directe besprekin gen gehouden kunnen worden tusschen leden van die commissie en den chef van den distri butiedienst. Met een kort woord sloot de voorzitter de vergadering, waarin de heer W. Hagers, Rem- brandtlaan 57b, voorloopig belast werd met het waarnemen van het secretariaat en waarin is meegedeeld, dat de voorzitter benoemd is tot bestuurslid van het district 8, Zuid-Holland van den Ned. Middenstandsbond. GESLAAGD Bjj de op 19 en 20 November gehouden Middenstandsexamens slaagden o.a. mej. M. W. Mays en de heeren P E. Bij-n*,, Geveke, C. Muys, A. Olivier, J. v. Oossanen, G. v. Steennis, A. v. d. Vlies en J. de Winter, allen leerlingen van het Instituut Pont, alhier. OPENBARE VERKOOPING Notaris H. B. E. Blaisse heeft gistermorgen in zaal Concordia te Vlaardingen verkocht eenige perceelen weiland met stal, tuingrond, kade en vlietland te Vlaardinger Ambacht in den Broekpolder te zamen groot h.a. 18.63.11 in drie perceelen. In veiling voor perceel 1 29,783.perceel 2 8,360.35, perceel 3 14,192.Gecombineerd verkocht voor 53,035.35. VAN DE VASTE WAL GERAAKT Gistermiddag omstreeks 12 uur stond er een vierwielig voertuig, beladen met koolasch, op de Nieuwe Haven, tegenover de Hagastraat Voor die wagen stond een paard gespannen. De wagen stond zoo geplaatst, dat de koo ascb in een aldaar liggende schuit kon worden gelost. Voor een der wielen lag een blok hout. Door onbekende oorzaak geraakte het blok hout voor een dei elen van die wagen van daan en de wag -u achteruit te rijden Het voertuig, be' koolasch, viel daar op op de schuit ird bleef op den wal De bestuurder t gespan. C. M., li Schiedam, was moment niet op ei wagen. Met vee: ai ;e is het gelukt de wagi weer op den wal te krijgen. Domei meldt uit Tokio: De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka zal, naar wordt ver wacht, binnenkort een krachtig protest indienen bij den Nederlandschen ge zant, generaal J. C. Pabst, tegen het herhaalde anti-Japansche optreden in Nederlandsch-Indië en formeele ver ontschuldigingen, schadevergoeding en een garantie voor de toekomst eischen. Kort geleden hebben zich drie ernstige gevallen voorgedaan: 1. De Japansche eigenaar van een ijzer fabriek te Batavia op 11 November aange vallen en mishandeld door een. Nederland schen politiebeambte. 2. Op 23 November is de Japansche vlag, die bij-een kapperszaak te Bandoeng uithing, verbrand. 3. Denzelfden dag wérd de kanselier van hef Japansche consulaat-generaal te Batavia, Ariyosji, bij het passeeren van de ambts woning van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië door een schildwacht aan geroepen en met geweld naar hat politiebureau opgebracht. Hij werd echter spoedig op vrije voeten gesteld, omdat niet alleen de beschul diging vap het illegaal fotografeeren van het paleis van den Gouverneur volkomen onge grond bleek te zijn, zooals hij zelf met nadruk had verklaard, doch het fotografeeren ook wettelijk was toegestaan, waaruit de onnoo- dige onderdrukking door de Nederlandsche autoriteiten blijkt.' Er wordt verder nog melding gemaakt van enkele minder belang rijke gevallen, o. a. geweldpleging door Nederlandsche soldaten. In den afgeloopen nacht is op den Buik sloterweg te Amsterdam een personenauto te water gereden. De vier personen, die in den wagen gezeten waren, zijn daarbij om het leven gekomen. Nabij het politieposthuis op den Buiksloten weg heeft de autobestuurder naar alle waar schijnlijkheid zich in den weg vergist. In plaats van rechtsaf te slaan js hij met zijn wagen rechtuit gereden, het water in. Twee politie-agenten, die het roode achterlicht van den auto in het water zagen verdwijnen, waarschuwden onmiddellijk brandweer en g.g. en g.d. Ondanks de energieke pogingen om de inzittenden in veiligheid te brengen, slaagde men hier niet in. Toen de auto op het droge gehaald was, waren de deuren en ramen nog dicht. De levensgeesten der vier inzittenden waren reeds geweken. Volgens een uit Tokio ontvangen .bericht, heeft het departement van oeconomische zaken te Batavia belanghebbenden bij ladin gen, welke zich bevinden in door het Neder- landsch-Indische gouvernement inbeslagge- nomen Duitsche schepen, opgeroepen hun aanspraken op die ladingen onder overlegging van de noodige bewijsstukken, voor 1 Decem ber a.s. geldend te maken. Ladingen ten aanzien waarvan voor dien datum geen reclames worden ingediend, zullen door het Nederlandsch-Indische gouvernement worden verkocht. Belanghebbenden kunnen hun eventueele reclames, onder overlegging van bovenge noemde bewijsstukken, onverwijld indienen bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, afdeeling zeescheepvaart, Bezui- denttout 30, 'sGravenhage. Lek gesioolen op de resten van een vernielde spoorbrug. Gisteravond is op den IJssel voor Deventer de sleeper Woudina, thuisbehoorend in Slie- drecht, na in aanvaring te zijn geweest met onder water liggende deelen van de destijds vernielde spoorbrug, gezonken. De Woudina, kapitein de Bruin, sleepte het 500 tons schip Rival uit Lith, schipper van Lent, van IJmui- den naar Goor. Het met cement geladen schip werdvoor den wal gelegd, waarop de sleep boot wilde opvaren naar de stad. De aanvaring was zoo krachtig dat de boot vrijwel onmiddellijk zonk. De uit drie personen bestaande bemanning riep om hulp, het geen op de Rival gehoord werd. De zoons van den schipper kwamen onmiddellijk met een roeiboot te hulp en slaagden erin de beman ning te redden. Hun eigendommen en de ge- heele inventaris gingen verloren. Van den sleeper steken slechts de pijp en een deel van de stuurhut boven water. De bakenmees- ter en politie waren spoedig ter plaatse om de noodige maatregelen te treffen. De gezon ken sleeper zal zoo spoedig mogelijk worden gelicht. JONGETJE OVERREDEN Doodelijk ongeluk te Leeuwarden. Op de Oldegalilleën te Leeuwarden sprong gisteren een zesjarig knaapje van een vracht wagen, waarbij hij kwam te vallen. Een der wielen ging hem over het lichaam. Met ern stige verwondingen is het kind naar het zie kenhuis vervoerd waar het hedenochtend is overleden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den hoogeerw. hooggel. heer W. J. J. de Jongh, president van het Theologicum te Warmond, benoemd tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem. UIT Recordprestaties op de ski, te paard, met motorboot en auto een interessante documentaire film in kleuren van iederen ochtend van 9.3013.30 uur. Donderdag (St. Nicolaasdag), Vrijdag, Zaterdag en Zondag den GEHEELEN dag tot 11 uur 's avonds. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM GELD UIT DE CLUBKAS UITGELEEND Een Gooische politieagent, vroeger voorzit ter van een wandelsportvereeniging, had uit de clubka's een bedrag van ruim honderd gul den aan familieleden geleend, welk geld hem niet werd terugbetaald, zoodat hij niet in staat was het bedrag terug te leggen. Wegens verduistering had de rechtbank hem tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep heeft het Hof vandaag een clemente straf opgelegd en den agent tot vijf tig gulden boete veroordeeld. HET DUITSCHE LANDGERECHT BURGERLIJKE STAND GEBORENJohanna G„ d. v. M. J. v. Tiel en A. W. Zagwijn. OVERLEDEN: M. C. de Ruiter. 29 j.; A. P. Kockx, 81 j. echtg. v. J. W. v. Slobbe; E. M. de Iruyn, 47 j. echtg. v. J. Bijloo. GEHUWD: H. Bieze 21 j. en M. M. Pil, 19 j.; .VI. v. Leeuwen, 24 j. en M. C. J. v. Troost, 20 j.; E van Twisk, 23 j en J. de Vringer, 21 j.; C. van Dijk, 18 j. en H. Batz, 18 j. In de zitting van het Duitsche landgerecht zijn gisteren nog behandeld een zaak tegen twee personen, die wegens bedrog terecht moesten staan, aldus het A.N.P. Eenige maanden geleden waren twee Ani- sterdammers wegens overtreding van de de- viezenvoorschriften gearresteerd en opgesloten. De echtgenooten van beide gearresteerden verkeerden als vanzelfsprekend in groote on gerustheid en gingen dan ook gretig in op een aanbod, dat haar gewerd om te trachten de mannen weder vrij te krijgen. Het initiatief ging uit van I. D. uit Amster dam, die zich „kunstcriticus" noemde. Hij is Duitscher van geboorte, heeft den oorlog van 1914 meegemaakt, doch werd door de Engel- schen gevangen genomen. Na den oorlog ves tigde hij zich in Amsterdam. Deze I. D. stond in relatie met den schilde rijen-restaurateur M. F., eveneens van Duitsche nationaliteit, die sinds 1937 te Amsterdam woont en aan wien D. had voorgespiegeld, dat het met behulp van een invloedrijk persoon wel mogelijk zou zijn de mannen vrij te krij gen. Per persoon zou een bedrag van 2000 betaald moeten worden en F. zou daarover de onderhandelingen voeren. Dit bedrag was voor beide vrouwen echter te bezwaarlijk en na eenig praten kwam men tot overeenstemming voor een lager bedrag, waarvan 100 als voor- loopige kosten werden betaald, terwijl het restant zou worden afgedragen, wannéér de mannen in vrijheid zouden zijn gesteld. Bij het getuigenverhoor bleek, dat beide de- viezenovertreders later wél in vrijheid zijn ge steld, doch natuurlijk geheel afgescheiden van de „bemiddeling" van de twee beklaagden. Deze bekenden het hun te laste gelegde, waarbij F. zich beriep op zijn goed vertrouwen in de voorspiegeling van zijn vriend D. In zijn requisitoir noemde Staatsanwalt dr. Koblitz dit bedrog der beide beklaagden een zeer gemeene handeling, waarbij zij misbruik maakten van den nood der twee vrouwen, wii r mannen gevhngen waren genomen. Aangezien het hier niet om groote bedragen ging, terwijl voorts in een der gevallen een gedeelte van het voorgeschoten bedrag is terugbetaald, vor derde hij tegen I. D. een gevangenisstraf van zes maanden, terwijl de Staatsanwalt tegen F. wiens goede trouw hij wilde aanvaarden, geen strafpleging vroeg. De rechter, dr. Trier, ging met dezen eiseh accoord en veroordeelde I. D. wegens bedrog in twee zaken tot een gezamenlijken gevange nisstraf van 6 maanden, verminderd met een voorloopige hechtenis, terwijl M. F., wiens goed- geloovigheid en zijn vaste overtuiging dat D. inderdaad voor do arrestanten hulp zou kunnen brengen, ook door het gerecht werd aanvaard, is vrijgesproken. VECHTPARTIJ IN DE Z.H.B. Voor het Duitsche landgerecht heeft een zaak gediend tegen de gebroeders B. en K. van B., beiden bierbrouwersknecht bij de Zuid-Holland- sche bierbrouwerij in Den Haag, wegens het feit, dat zij eenige maanden geleden twee brouwmeesters, beiden van Duitsche nationali teit, hebben mishandeld. Ter zitting beriep van B. junior er zich op, dat hij in drift had gehandeld, omdat hij bang was voor ontslag, terwijl de oudere broer zich opwierp als een beschermer van zijn broer Bas, voor wien hij vroeger altijd had gezorgd en dien hij thans niet broodeloos wenschte te zien gemaakt. Beide broers bekenden de te laste gelegde feiten, en erkenden, dat het een gemeene streek was zich op deze wijze aan de brouwmeesters te hebben vergrepen. Zij verklaarden echter in drift te hebben gehandeld en wisten zich van de juiste toedracht niet veel meer te herinneren. Na getuigenverhoor vorderde de Staatsanwalt dr. Koblitz tegen ieder van hen een gevange nisstraf van 1 jaar en 6 mkanden. Nadat de verdediger, mr. Schim van der Loeff er op had gewezen, dat hier slechts sprake is van een gewone mishandeling, waarbij het feit, dat de beide brouwmeesters Duitschers zijn, in het geheel geen rol speelt hetgeen door de mishandelden zelf ook werd toege geven veroordeelde het gerecht de beide broers ieder tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, waarvan twee maanden voor loopige hechtenis in mindering zal worden gebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1