1 LAATSTE BERICHTEN Boekhandel P. HANOU VULPENHOUDERS in ruime Ontwerp-begrooting 1941 verschenen ROTTERDAM Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM PAG. 5 HET NIÉUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER PAG. 5 Het zilveren feest van rector J. Nolet Hoe het zal worden herdacht Kinderzorg OVERSCHIE SCHIEBROEK Notstandsbeihilfe van den Rijkscommissaris DE KERN De Winferhulp-collecte HOOGSTRAAT 50 SCHIEDAM TEL. 69663 SCHILDERIJEN KRUISBEELDEN BOEKEN MISBOEKEN, KERKBOEKEN ENZ. Aanbesteding uitbreiding kantoor gemeentewerken KANTOORBOEKHANDEL Z. - HOLL. sorteering DE NIEUWE BONNEN De betrekkingen tusschen Japan en Ned. Indië Thailand door Indo-China aangevallen De moeilijkheden met de vleeschdistributie Onjuiste geruchten Een geraamd tekort van bijna zeven ton! Daar de eigenlijke feestdag op 6 December a.s., een eersten Vrijdag valt, zal de viering van het zilveren jubileum van rector J. Nolet, als voorzitter van de Rotterdamsche Vereeni- ging voor Katholiek Onderwijs, op Zaterdag 7 December plaats vinden. Op dien dag zal des morgens te kwart over tien uur in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis en den H. Ignatius aan den Westzeedijk door den jubilaris een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarbij het onderwijzend personeel en de kinderen van de hoogste klassen tegenwoordig zullen zijn. In het middenschip van de kerk zullen aan weerszijden de eerste drie rijen zijn gere serveerd voor de lqden van het bestuur en genoodigden. De gezangen in deze H. Mis zullen door de kinderen in samenwerking met een jongenskoor worden uitgevoerd. Na de H. Mis zal het bestuur der Vereeni- ging met enkele genoodigden in de pastorie der kerk aan den jubilaris een lunch aan bieden. Dienzelfden dag om half drie des namid dags zal een receptie worden gehouden in het gymnastieklokaal van de St. Paschalis Baylon-school aan de Tidemanstraat no. 43. Bij den aanvang der receptie zal de jubilee- rende voorzitter worden toegesproken onder aanbieding van enkele geschenken. Het onderwijzend personeel der scholen wordt verzocht bij den aanvang der receptie tegen woordig te zijn. Vervolgens zal er gelegenheid zijn voor alle belangstellenden uit de stad om den jubilaris te komen geluk wenschen. Op Maandag 9 December zal er des middags te half drie in het R. K. Vereenigingsgebouw van de parochie van den H. Franciscus van Assisië aan het Afrikaanderplein (te bereiken met lijn 2) een feestelijke bijeenkomst worden gehouden, waarin de voorzitter meer speciaal door het onderwijzend personeel zal worden gehuldigd. In de week van 9 tot en met 14 December zal aan de schoolkinderen der Vereeniglng gelegenheid worden gegeven tot het bezoeken van filmvoorstellingen, die voor dit doel in enkele theaters zullen worden gegeven. Jaarlijksche vergadering van de Vereeniging binnen de classis Rotterdam. Onder leiding van ds. W. H. Kelder, heeft de vereeniging „Kinderzorg" binnen de classis Rot terdam haar 33e jaarlijksche vergadering, in de Prinsekerk alhier, gehouden. De voorzitter sprak een openingswoord naar aanleiding van Prediker 11:1 Werp een brood Uit op het water, want gij zult het vinden na vele dagen. Spr. dankte allen, die zich met toewijding voor 'dit werk gaven, hij denkt daarbij in het bijzonder aan de leden van het damescomité, aan den heer van Peski secretaris, die met den heer Barendse, adrninistraieur en mej. Schenk steeds op de bres stonden voor de belangen van Kinderzorg. De heer van Peski deed verslag van de werk zaamheden der Vereeniging. In de Meidagen zijn het administratie-gebouw, het archief en de kleeaingvoorraden verloren gegaan. Toen in het bestuur de vraag werd gesteld, oi de zaken van Kinderzorg voortgang konden hebben, werd besloten met moed en levensdurf voort to ^3^^' Het totale aantal kinderen, waarover Kinder zorg de voogdij heeft, heeft de 600 overschreden; sinds de oprichting der vereeniging hebben haar verlaten 873 kinderen; het aantal waarover de vereeniging de voogdij uitoefent en uitge oefend heeft, bedraagt tezamen 1472 kinderen. Van het bestuur waren aan de beurt van af- treden de heeren mr. J. J. Carp, notaris F. W. A. J. van Peski en dr. A. Hijmans. Beide eerst- genoemden, die herkiesbaar waren, werden herkozen; in de plaats van dr. A. Hij mans, die niet direct herkiesbaar was, werd gekozen Ir. W. Royer. Als leden van de commissie van toezicht werden herkozen de heeren mr. Abm. van der Hoeven, O. S. Knottnerus en J. G. L. Roder NOTSTANDSBEIHILFE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS VOOR ROTTERDAMMERS De burgemeester van Overschie maakt be kend, dat de te Overschie wonende gezinnen en alleenstaande personen, welke op 10 Mei 1940 te Rotterdam woonden en ten gevolge van de oorlogsgebeurte nissen naar Overschie zijn geëvacueerd of op andere wijze vertrokken, in aanmerking komen voor de „Notstandsbeihilfe van den Rijkscom missaris voor Rotterdammers". In aanmerking komen zij, die aan boven staande vereischten voldoen en een lager in komen hebben dan: 11-per week voor alleenstaande personen; 20.per week voor gezinnen met ten hoogste 4 kinderen beneden 16 jaar; 22.per week voor gezinnen met ten hoogste 6 kinderen beneden 16 jaar; 24.— per week voor gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar; (Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gerekend.) Ingezetenen, die ingevolge bovenstaande be- palingen voor de „Notstandsbeihilfe" in aan merking wenschen te komen, kunnen zich daar- toe aanmelden ten Gemeentehuize van 13—17 uur en wel: op Woensdag 4 December 194 0, •wier namen beginnen met de letters A tot en met H; op Donderdag 5 December 194 0, wier namen beginnen met de letters I tot en met P; op Vrijdag 6 December 194 0, wier namen beginnen met de letters Q tot en met Z. De aanvrager moet daartoe de volgende stuk ken meebrengen: le. identiteitsbewijs en of stamkaart, 2e. trouwboekje; 3e laatste belastingbiljetten; 4e.' huurkaart of huurkwitantie; 5e. a. indien in loondienst: Werkgevers verklaring (Wit), ook van de werken de gezinsleden, door den werkgever geteekend en van een stempel voor zien. b. indien zelfstandig: een door kostwin ner geteekende verklaring voor zelf standigen (blauw). De sub 5 bedoelde formulieren zijn van neden af ter secretarie verkrijgbaar. Overschie, 29 November 1940. De burgemeester voornoemd, BAUMANN. Binnen enkele weken, waarschijnlijk in de maanden Januari en Februari a.s. zal in de gemeenten Overschie, IJselmonde en Vlaar- dinger-Ambacht een belangrijk aantal nood woningen gereedkomen. Hieronder bevinden zich een 24-tal noodwinkels. De in de gemeente Schiebroek verblijvende Rotterdamsche vluchtelingen, die voor één dezer noodwoningen of noodwinkels in aan- paerking wenschen te komen, kunnen hiervoor een schriftelijke aanvrage indienen. Formulieren voor deze aanvrage zijn ver krijgbaar op het vluchtelingenbureau ten gemeentehuize Schiebroek, van Maandag 2 December a.s. alwaar tevens nadere inlich- tingeta kunnen worden ingewonnen. Schiebiyiek, November 1940. De burgemeester van Schiebroek, DHONT. Centrale Rotterdam, Mecklenburglaan 55, Telefoon 45724. Aanmeldingskantoren, voor Rechter Maas oever: Gouvernestraat 56, voor Linker Maas oever (Noordereiland inbegrepen) Heidestr. 5. ingang Erikaplein. Wier namen beginnen piet de letters Q en R op Zaterdag 30 November tusschen 9 en 14 uur. Voor bijzonderheden zie men ons blad van gisteravond. ROTTERDAMSCHE KINDEREN TE ALMELO. Nadat het eerste contingent Rotterdamsche kinderen uit Almelo vertrokken was deed de commissie Huisvesting van het Oorlogsrampen- comité-Almelo opnieuw een beroep op de bur gerij om wederom aan een groot aantal Rot terdamsche kinderen gastvrijheid te verleenen. De aanbiedingen kwamen in zulk een grooten getale binnen, dat lang niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. Aanvankelijk meende men. dat allen die zich daarvoor hadden aan gemeld een logeetje zouden kunnen krijgen, maar in tegenstelling daarmede waren de be richten die men m Almelo uit Rotterdam ont ving zoo vaag, dat men er tenslotte aan ging twijfelen, of er nog wel een tweede contingent zou komen. De opgaven over het aantal jongens of meisjes klopten steeds niet en toen dan ein delijk het definitieve bericht kwam, dat er zooveel jongens en zooveel meisjes kwamen in totaal bijna 130 moesten nog halsoverkop maatregelen genomen worden in verband met het feit, dat zich zoowel gezinnen die graag een jongen sis logeetje wilden hebben hsdden ssn- geboden als gezinnen die de voorkeur gaven aan een meisje. Maar tenslotte is alles nog terecht gekomen en arriveerde het tweede con tingent, dat op buitengewoon hartelijke wijze is ontvangen. De directie van de N.V. Bendien bood de kinderen ra aankomst een eenvoudigen maaltijd aan in de recreatiezaal van de fabriek en vergastte hen verder nog op bekers choco lade tijdens het wachten bij de overgave aan»de pleegouders, waarbij aan enkele administratieve eischen moest worden voldaan. Nu zijn er echter nog vele gezinnen die zich voor 'n logeetje hebben aangemeld, doch nog moeten wachten op het derde contingent. Hoe wel het gerucht girg, dat nu niet meer kinderen naar Twente zouden komen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat na Kerstmis althans in Almelo nog een contingent kan worden ver wacht. SCHOOLVOEDING Inlevering bonnen Ten behoeve van de voedselverstrekking aan schoolgaande kinderen dienen voor de volgende vierwekelijksche periode onderstaande bonnen te worden afgegeven: 4 Vleeschbonnen (geen worstbon) Np. 10, 11, 12, 13. 1 Rijstbon No. nog niet bekend. Maandag 2 December worden de bonnen aan de eetzalen in ontvangst genomen. De bonnen dienen op tijd te worden ingeleverd. Het niet op tijd inleveren van alle bons heeft afvoer van de eetzaallijst tengevolge. Ouders, wier kinderen van de voeding ge bruik hebben gemaakt, doch die de vorige periode de bonnen niet, of niet op tijd indien den, waardoor hun kinderen de voorbijgegane periode niet konden komen eten, kunnen, mits zij nu de gevraagde bonnen inleveren, hun kinderen opnieuw naar de eetzaal zenden. Zij behoeven daartoe geen verzoek tot de hoofden van scholen te richten. De bonnen van deze kinderen moeten ook Maandag 2 December worden ingeleverd en zij kunnen dan op 3 December weer komen eten. De aandacht wordt er tevens op gevestigd, dat de vereeniging thans in staat is op iederen werkdag voedsel te verstrekken. ONDERTROUWD 28 NOVEMBER C. A. Ilmer, gesch. 34 en J. v. d. Oudenalder, jd.25 H A. Gerrisse, jm. 23 en A. C. v. Loo, jd. 24. C. Areilds, jm. 26 en M. v. d. Draai, jd." 22. H. C. Blom, jm 22 en C. G. Hollaar, jd. 20. G. Bonte. jm. 35 en W. v. Oort, jd. 27. P. Broer, jm. 28 en J. C. Boeser, jd. 26. H. J. J. v. Dalen, Jm. 28 en J. E. L. Jansen, jd. 30 W. M. M. Dankers, jm. 29 en W. Schotte, jd. 25. C. v. Driel, jm 22 en J. v. Pelt, jd. 22. C. M. v. Dijk, jm. 24 en A. J. v. d. Put, jd. 18. H. v. Dijk, jm. 21 en W. Holstein jd. 21 A. Fasti, gesch. 26 en E. Melkowski, jd. 28. J. de Groot, wed. 46 en M. G. Jouvenaz, jd. 42. M. Horn, jm. 24 en A. Vegter, Jd. 24. R. Katan, jm. 23 en R. Roos, jd. 23. A. J. de Kok, jm. 35 en L. J. Guzelj, jd. 28. A. Kruithof, jm. 24 en L. Pluijmers, jd. 25. F. G. W. Laenen, jm. 25 en J. Baksteen, jd. 22. J C Loijens, jm. 23 en M. G. v. d Vreede, jd. 16. J.' v. Meurs, gesch. 26 en G. Allart! jd. 19. F. Steneker, jm. 23 en A. v. d. Hoeven, jd. 34. C. in 't Veld, jm. 30 en H. de Kroes, jd. 25. J v. Driel, jm. 29 en G. W. Mostert, jd. 22. T. v. d. Schee, jm. 23 en L. de Haan, jd. 19. J- Velenturf, jm. 23 en P. H. Leenders, jd. 24. JJ. H. Bossccaart, jm. 21 en P. Galjema, jd. 21. B- Broere, jm. 30 en L. Hol, jd. 23. - Erijiink, jm. 25 en A. v. Moort, jd. 25. L. Jansen, jm. 21 en J. Elzinga, jd. 20. J. J. Klatten. Jm. 23 en J. c. Kiesewetter, jd. 21. J- A. y. d. Mee, jm. 25 en J. B. Geerling, jd. 20. L. Meijer, jm. 23 en M. de Vos, jd. 22. J. A. Nab, jm, 27 en L. Huisman, jd. 22. Sr ftobers, jm. 30 en J. A. de Groote, jd. 20. JV Sehroeter, jm. 32 en P. M. E. Buijtelaar, j doö W. Schuurman, im. 32 en MA- Ritmetjer, jd. 33 JSlotboom, jrn 26 en H. v. Offeren, jd. 20. J- Jr°i lm26 en G. H. E. Mijveldt, jd. 23. j Trotsenburg, jm 28 en N. Leeneman, jd. 25. J. C. F- v. Veggel, wedr. 60 en P. Messemaker, gescn. 5o. c. Verhulst, jm, 22 en S. C. Bleecke, jd. 19. M. v. Vessem, jm 26 en J. Schuijff, jd. 23 J. H. Visser, jm. 23 en H. Krastman, jd 22 J. G. de Vries, jm 2j en J. C. v. Muilen jd. 19. G H. v. d. Wal, jm 32 en C. J. Kuijpers,' jd. 27. P. J. v. d. Werken, jm, 22 en M. A. Rijsdijk, jd. 21 D. Wiesebron, jm. 31 en A. G. v. Ginkel, jd. 30. J. J. v. Woensel, jm. 26 en A. E. M. v. Óostrum, jd. 36. H. G. Dirkx, Jm. 25 en J. M. Berghout, jd. 26. Aangiften van 28 November. BEVALLEN: H. de Waard-Verrijp, z. -w. Geerlofs-Spiering. z. j j zUjddam-Degeling, z K. Luthart-de Jong, z. j Meulendijks-Snij- ders, d. M, H. Monquil-v. Helden, d. M. v. d. Gaag-Nederveen, d j. v Veen-Severs, d. H. Boogers-v. Gelder, d. j. m p v d Meer- Hammer, z. J. 11Ruberg-Kerstens, d. T. E. v. d. Wij ngaard-Coolen, d H de jong-Laats, d. G. T. Stempels-Snijders, z. A. J. Vonk- Palms, d. A. J. C. Krebbers-Nijssen, d. C. L. v. Zwieten-v. Roosendaal z. Avrf Keur de Vlieger, z. - A v. d. Vlis-v. Delft d. G. A- v. Campenhout-de Groot, d. N. H. v d. Stelt-d<A Jong. d. G. Boeree-Vroegop, d. _J c. G. Wielhouwer-Hes, d. C. M. Soek-Oosenbrug, d. M Beijk-Vergouwe, z. M. Loopik-Heems- kerk, z. p veldhoen-Nels. d. M. a. de Lange-Poldervaart d L. G. V. Deursen-Bagger- man d. s. Hoetoian-Kloet, d. A J. Klein- Struik z. D. Franssen-v d. Broek, d. C. G. Bijl-Vri;dag, z. h. Pieterse-Kramer, z. H. p. de Bruijn-Knoppen, z. A. H. Fransen-de Jong, levenl. d. OVERLEDEN: P. Hameetman, man van W. Vastenhout, 67 j.; A. H. den Toom, vrouw van D. v. Brakel, 26 j.; J- D. Jansen, man van W. Meijer, 47 j.: J. Bakker, vrouw van G. Nootenboom, 74 j.; J- H. v d. Dungen, zoon, 1 j.; j, p, v. Mastrigt. man van M. C v. Bol Es, 57 j.; j. v. Velzen, wedr van A. koopman, 75 j.; J. Hoogenboom, L man- 63 I J D- Kenninck, man v. P. C. 58 h; M. C. Greebe, vrouw van J. A. kerk vr^, U A. H. Baars, zoon, 6 j.; A. Heems- raai mm F- Haasbeek' J47 i' J- C. Admi- pfj' van T n N. Weers, 75 j.l P. v. Leeuwen, SL Godschalk, I3 ?°od' 66 J" S Blitz' wedr' va" van aBe goede COURANTENRECLAME s reclame ECLAME SCHAAKVER. „HET CENTRUM". Hieronder volgen de uitslagen van de ge speelde H. H. wintercompetitie: le groep: J. LimpensA. M. v. d. Starre 10, J. A. H. v. d. Poort—J. Hulsker 1—0; 2e groep: W. H. v. d. PolderD. K. Vos 10, G. v. KatwijkJ. v. Steenwijk 1—0, L. E. v. d. WielenH. Veentjes !4li, A. EvertsM. Godschalk afgebr., P. RighiniA. Maliepaard V2A. C. Timmerman—C. J. v. Rooijen 10; 3e groep: F. HantelmanB. v. d. Sluijs 01, F. v. d. Giezen—C. J. Christensen 1—0, R. WeemhoffH. G. W. Stürmann 1—0, H. MostertC. Hulsker 10, J. B. Boot—N. v. Dongen 1—0, G. J. Delhaas—J. Woudenberg 1—0. C. L. Mac. Pherson—A. Hermsen 1—0, C. J. ChristensenW. Erdtsieck 10. DIEFSTAL VAN UNIE-INSIGNES Men meldt ons: .Woensdagavond is door 3 onbekende perso nen ten huize van een medewerker van De Nederlandsche Unie te Overschie onder be dreiging een aantal Unie-insignes gestolen. Er schijnt voor deze insignes een zoodanige vraag te bestaan, dat men in bepaalde krin gen niet schroomt zich deze met geweld en diefstal toe te eigenen. De politie stelt een onderzoek in. Centrum II Spangen II. P. de VriesJ. Hoogedoorn A. M. v. d. StarreL. J. Bekink 01 M. Wagemans—A. v. d. Meijden 0—1 W. RottevelP. H. Muaze H. Veentjer—M. P. Dekker V2—V2 L. E. v. d. Wielen—P. A. Donker 01 A. C. TimmermanS. D. Abramoff 01 J. Hulsker—T. Vis D. K. VosL. E. Schipper A EvertsJ. F. Dumoulin 01 Totale uitslag 2%Uh De burgemeester sprak de collectanten toe. Er heerschte gisteravond een groote drukte in de toonzaal der Technische bedrijven aan de Broersvest. Immers vanuit dat gebouw wordt de groote actie naar buiten gevoerd van de „Winterhulp"-collecte, die vandaag en morgen gehouden wordt. Gisteravond kwamen in de toonzaal de collectanten en collectrices bijeen om de laatste instructies te ontvangen en bovenal om te luisteren naar den burge meester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, die hen toe zou spreken. Toen ik, aldus de burge meester, uit het duister hier binnen kwam, zag ik u aanwezig in groot getal. Dat is een mooi en goed begin. Het is een moeilijke taak die op de schouders van den burgemeester gelegd is, laat ik hem hier in verband met wilt de taak van den burgemeester steunen en voor een deel overnemen. Zonder die medewerking gaat het niet. Dank zegt spr. voor de medewerking. Het comité heeft spr. reeds dank gezegd. Thans dank ik u in het bijzonder. Zonder u kan dit mooie werk niet slagen. De laatste weken stonden in het teeken van de winterhulp. Het klonk ons een weinig vreemd in de ooren. Jlet is een verlichting van de nooden van onze eigen landgenooten. Als er buiten onze grenzen geleden werd, was er sympathie genoeg om mee te werken. Geef gerust als het thans bedoeld is voor het Nederlandsche volk. Als u aan het doel van de opbrengst twijfelde hoop ik, dat het thans is weggenomen. De namen van de leden der comité's staan borg voor het doel. Ga samen, sla uw handen in elkaar. Help uw eigen menschen, die nood lijden. Het gaat niet orn menschen met een bepaalde opvatting. Het gaat van mensch tot mensch. Wij kunnen trachten in de stoffelijke nood die er heerscht. wat verzachting te bren gen. Uw vriendelijk woord en uw vroolijk gedicht gunnen daaraan meewerken. Het dubbeltje offeren is een idee geworden. De bedoeling is thans iets te bereiken wat een beter eindresultaat brengt. De bedoeling van dit Nederlandsche werk is te zorgen, dat er een centrale pot komt, waaruit wordt bij gesprongen juist in die gemeenten en bij die menschen die te kort komen. Daarom moeten de menschen uit het idee van het dubbeltje gehaald worden. De bedoeling is naar kracht en mogelijkheid de nood te lenigen en wat vreugde te brengen. Het is „de" gelegenheid om van het traditioneele dubbeltje af te komen. Zijn er die slechts 10 cent of zelfs nog minder kunnen geven, dan hoeft hen het speldje niet onthouden te worden. Wie geeft wat hij heeft is woord dat hij leeft. Vele zullen meer als de 2 dubbeltjes kunnen geven van hun overvloed. Spr. hoopt dat er met een blijheid, die door een stortbui niet verdreven kan worden, zal worden ge collecteerd. Nogmaals mijn hartelijken dank voor uw medewerking. Laat ons onder de kleuren van onze vlag kunnen zeggen: „Hier ligt de opbrengst van Schiedam." De heer K. J. Heyboer heeft hierna iets ver teld over de „techniek" van het collecteeren. Hierbij werd vooral op het volgende ge wezen: blijf bij alles vriendelijk, sla niets over in de wijken, houdt vol, begin niet te laat en laat uw bus zoo zwaar mogelijk worden; en tot slot: werk uw wijk direct af. De burgemeester heeft hierna er nog op ge wezen dat er een beroep gedaan is op hulp in liefdadigheid. Spr. hoopt, dat de belooning voor de collectanten gevonden wordt in een zware bus. Hierna waren de collectanten gereed voor de aanval. Zij die vandaag deelnamen aan de huis-aan-huiscollecte namen de verschillende benoodigdheden in ontvangst. Voor Zaterdag wachten 5600 speldjes om aan „den man" of „de vrouw" gebracht te worden. Katholieke en Algemene Lectuur Gistermiddag heeft ten stadhuize de aanbeste ding plaats gehad van de uitbreiding van het kantoor van gemeentewerken. Ingekomen waren 23 biljetten met de volgende resultaten: A. Rothfusz, Delft, 16.300; B. A. Steenbergen. Rotterdam, 19,687; Gebrs. Smits, Schiedam, i 19,887; F. Bijl, Kethel, 20,189; fa. J. Mak Zn., Schiedam, 20,210; fa. A. G. Sondermeijer Zn., Rotterdam/Schiedam, 20,470; J. Shotel, Schiedam, 20,480; Kuipers en Kloppers. Schiedam, 20,610; C. Leenderts, Schiedam, 20,840; J. K. Simon, Schiedam, 20,900; Roodzand, v. d. Vlist en Struik, Rotterdam, 21,425; v. Splunder, Ridderkerk, 21,900; B. Hubers, Dordrecht, 21,957; P. A. Heijnsbroek, Schieddm, 22.000; J. Th. Ruts, Rot terdam. 22.363; A. den Ouden, Goud, 22,400; Arb. Coöp. Uitv. Bouwwerken, Rotterdam, 22,681; A. Castricum, Castricum. 23,400; J. Bontenbal, Zevenhuizen, 23,744; Techn. Bureau „de Pal- poort", Voorburg, 23,800; Gebr. Overkamp, Gouda, 23,940; A. Buur, Alkmaar, 25.900; fa. Doedens en Schilder, Alkmaar, 26,450. De gunning wordt aangehouden. KATHOLIEKE BOND „VOOR HET GEZIN" St. Nicolaasfeest. Nader kam nog worden medegedeeld, dat het St. Nicolaasfeest wordt georganiseerd voor kinderen van leden van 5 tot 12 jaar. Zondag a.s. kunnen de kaarten worden afge haald in het Gebouw v. d. R.K. Leeszaal-Dam Nr. 8 van 35 uur. Vóór of na dien tijd wor den geen kaarten afgegeven, kaarten worden niet op verzoek toegezonden. Kaarten worden uitsluitend afgegeven op vertoon van trouw boekje en contributiekaart. DE DIRECTEUR VAN DE WINTERHULP GAF EEN UITEENZETTING. Burgemeesters van 67 gemeenten op het Stadhuis. Woensdagmiddag heeft de heer C. Piek, directeur van het Win ter hulp werk, in het Stadhuis te Schiedam een uiteenzetting ge geven van het werk van de Winterhulp voor burgemeesters van 67 gemeenten, allen af komstig uit gemeenten in de omgeving van Schiedam. POSTBESTELLINGEN EN BUSLICHTINGEN In verband met de heersohende duisternis tijdens de morgen- en avonduren zullen de postbestellingen tot nader order aanvangen te 7.45 u., 13.30 u. en 17 u. De stadsbrievenbussen worden gelicht te 7 u., 11 u., 13.20 u., 17.45 u. en 20 u. De lichting van 17.45 u. sluit aan op de laatste verzendingsgelegenheid. Op Zondag vindt één buslichting plaats te 13 uur. Collectrices en collectanten, die aan de winterhulp-collecte van Zaterdag deelnemen, zullen de verschillende benoodigdheden in ontvangst kunnen nemen op Vrijdagavond tus schen half 7 en half 8. Met den meesten na druk wordt er op gewezen, dat er van hooger- hand is bepaald, dat de collectanten en col- lectricen niet in uniform, welk dan ook be halve overheids-ambtskleeding mogen ge kleed zijn en ook niet door het dragen van speldjes of anderszins op eenigerlei wijze uiting geven aan hun politieke richting. Hier aan zal streng de hand worden gehouden. DOOZEN LUXE POSTPAPIER PASSAGE 7 TELEFOON 68254 NOUVEAUTe'S SCHIEDAM DE APOTHEKEN GAAN OM 7 UUR SLUITEN De Wet op de Artsenijbereidkunde zegt dat Apotheken dag en nacht geopend moeten zijn. Het Staatstoezicht op de Volksgezondheid kan echter vergunning verleenen tot sluiting op bepaalde tijden, mits de Apothekers een regeling treffen, die ieder jaar aan de over heid moet worden aangevraagd en goed gekeurd. Het Staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft nu vergunning verleend om de Apo theken gedurende de maanden December, Januari en Februari op 19 uur te sluiten. De Nachtdienst gaat dus voor de dienstdoende Apotheek ook om 19 uur in. Daar de Atrsen hun Spreekuur des ochtends om acht uur handhaven blijft de opening onveranderd, dus ook om "acht uur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Dirk, z. v, M. Groeneveld en A. Wöhler; Wilhelmus L„ z. v. W. Boekelman en H. G. Mulder. OVERLEDEN: G. J. J. Verschuur, 2 mnd. GEHUWD: K. A. de Jonge, 20 j. en J. v. d. Horst, 18 j. ONDERTROUWD: P. M. Ruitenberg. 25 j. en J. N. Hoogendoorn, 18 j.; H J. Halfmouw, 26 J. en A. C. Staal, 25 j.; A. Klein, 37 j. en M. C. E. Mettrop, 29 j.; Th. v. Duivenbode, 24 j. en Th. M. C. Leliveld. 29 j.; J. C. v. Hartingsveldt, 39 j. en J. E. v. d. Hoeven, 39 j.; G. M. v. d. Waarden burg, 21 j. en W. v. d. Horst, 20 j.; J A, H. C. Raadsen, 22 j. en M. v. Hofwegen, 19 j.; J. J. de Boer, 46 j. en J. A. La Brijn, 38 j. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend: Brood en gebak op broodbon 17 Elke der met „17" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood o f 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „17" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het dftarachter geplaatste aantal grammen: Biscuits 75 gram Biscuits en wafels 90 gram Speculaas 140 gram Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 8 December nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 9 tot en met 15 December a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „2" genummerde bon nen van de bloemkaart gedurende het tijd vak van Maandag 2 December tot en met Zon dag 29 December a.s. recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of een half rantsoen „gebak" als hier boven genoemd. Bloem op bon 2 van de bloemkaart. De met „2" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweit^neel. Rijst op bon 43 van het algemeen distributie-bonboekje. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 November tot en met Vrijdag 27 December a.s.' geeft de met „43" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel (gemengd meel). Een ei op bon 36. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 Dec tot en met Zondag 8 December a.s. geeft de met „36" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 8 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 15 December a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 9 tot en met 15 December niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Vier bonnen voor kaas. In de distributie van kaas is een wijzi ging aangebracht, welke den consumen ten mogelijk maakt een stuk kaas of een geheel kaasje aan te schaffen. Het ligt in het voornemen in den vervolge voor kaas vier bonnen aan te wijzen voor een tijd vak van vier weken. Elke der bonnen is dus vier weken geldig. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. geeft elke der met 49, 50, 62 en 63 genum merde bonnen van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Domei meldt uit Tokio; De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft in de dagelijksche persconferentie uiting ge geven aan zijn verwondering over de toe nemende anti-Japansche gezindheid in Nederlandsoh-Indië. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, waarom de anti- Japansche gevoelens aldaar toenemen sedert het sluiten van het driemogend- hedenpact tusschen Japan, Duitschland en Italië. Dit pact heeft n.l. niets te maken met de betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië. De invloed van de in Nederlandsch-Indië wonende en aan Japan vijandig gezinde Chineezen vormt geen voldoende verklaring voor de toenemende anti-Japansche gezindheid. Er moet een andere reden voor bestaan, betoogde de woordvoerder. Desondanks hebben wij de besprekingen te Batavia niet opgeheven. Wij zijn integendeel van meening, dat de onderhandelingen nog voortduren, ondanks de afwezigheid van den leider der Japansche delegatie van Batavia, Itsjizo Kobajasji, minister van handel en industrie. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar Domei meldt, heeft het opper bevel van het leger van Thailand bekend gemaakt, dal Thailand door Indo-China wordt aangevallen en tot een vergeldingsactie zal overgaan. Als in den jongsten tijd slechts 1600 instede van 16,000 slachtdieren aan de markt komen, is dat zoo werd vandaag van bevoegde zijde medegedeeld te wijten aan bepaalde agrarische organisaties en vereenigingen van veetelers, die de belanghebbenden niet in vol doende wijze hebben voorgelicht. Verschillende onjuiste geruchten doen de ronde. Eenerzijds vreest men ten onrechte een aanzienlijke depreciatie van den gulden. Anderzijds ducht men een speciale heffing op of wel de in-beslag- neming van een deel van het vee, waar aan echter niet gedacht wordt. Als op grond van dergelijke praatjes de aanvoer stokt,, is dat niet de schuld van den directeur-generaal voor de levensmidde lenvoorziening en zijn ambtenaren, doch het gevolg van de tekortkomingen van bepaalde organisaties van belanghebben den. Mochten deze organisaties niet tegen de situatie en tegen haar taak opge wassen blijken, dan zal op drastische wijze worden ingegrepen. Een beroep op het gezonde verstand van de leiders der organisaties, wier bemoeiingen in het bijzonder op de veehouderij en vee teelt betrekking hebben, schijnt alleszins gerechtvaardigd. de geldigheidsduur van deze bonnen eindigt op 29 December a.s., zoodat zij na dien datum niet meer gebruikt mogen worden. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad: Schreven wij ten vorigen jare in den ge- leidebrief van de begrooting voor 1940, dat de aanbieding van de begrooting wel onder zeer bijzondere omstandigheden plaats vond, thans is dit in nog sterker mate het geval, nu ons land zelf bij den oorlog is betrokken. Bij het opmaken van de begrooting zijn zoo veel mogelijk in acht genomen de wijzigingen, welke ons via het Provinciaal Bestuur door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken zijn verstrekt. Omtrent den invloed van de bijzondere omstandigheden wordt in deze aanwijzingen het volgende opgemerkt: „Bij vrijwel alle onderdeelen der begroo ting doet zich de vraag voor in hoeverre reke ning moet worden gehouden met een voort duren ook in 1941 van de bijzondere omstan digheden. Een antwoord op deze vraag is be zwaarlijk te geven, teminder omdat evenmin nog kan worden voorzien, weiken invloed, financieel, een wijziging der omstandigheden in de naaste toekomst zou hebben. „Uit een oogpunt van begrootingstechniek schijnt de meest juiste weg deze, dat de ver schillende ramingen worden opgezet naar den toestand van het oogenblik. Belangrijke wijzi gingen zouden dan eventueel nog voor het begin van het dienstjaar kunnen worden aangebracht. „Ramingen van werkloosheidsuitgaven, ar menzorg e.d. waren dus te baseeren op den toestand van het oogenblik van het aanbieden der begrooting. Evenzoo b.v. de ramingen ten aanzien van straatverlichting, lichtbedrijven, vleeschkeuringsdiensten, slachthuizen, havens enz. op welke de oorlogstoestand en de in ver band daarmede genomen maatregelen invloed hebben." De aldus opgemaakte gemeentebegrooting vertoont een tekort van 673,649. In vergelijking met de begrootingen voor voorafgaande jaren lijktdit tekortern- stiger dan het is; immers tot nog toe kon behalve de objectieve bijdrage van het Rijk in de kosten der werkloosheidsuitgaven, welke bijdrage voor Schiedam 85 pet. van de daar bij in aanmerking te nemen uitgaven bedroeg, daarboven nog een extra-bijdrage, een sub jectieve bijdrage, worden geraamd, welke voor Schiedam 14 pet. der genoemde uitga ven bedroeg, zoomede een belastingbijdrage. In de oorspronkelijke begrooting voor het loopende jaar werd dan ook als extra bijdrage en belastingbijdrage een bedrag geraamd resp. groot 273,000 en 280,000 alzoo te zamen 553,000. Volgens de ontvangen aanwijzingen mogen daarentegen voor 1941 voorshands geen bij zondere bijdragen uit 's rijks kas worden ge raamd, zoodat hetgeen voorheen als extra- en belastingbijdrage kon worden geraamd, thans als tekort moet worden aangemerkt. Voor 1941 maakt dit een verschil van omstreeks 506,000 (welk bedrag op dezelfde wijze be rekend is als het zooeven génoemde, voor 1940 uitgetrokken bedrag groot 553,000, doch wegens verminderine van de raming der werkloosheidsuitgaven een evenredig lagere uitkomst oplevert). Wanneer men bovendien bedenkt, dat de uitkeering uit het gemeentefonds ingevolge de ontvangen aanwijzingen voor onze gemeente op 124,097, lager moest worden geraamd dan voor 1940 is het nadeelig saldo grooten- deels verklaard, vooral als men rekening houdt met de verhoogde posten van de poli- tie-uitgaven 43,802 meer) wegens de voor genomen uitbreiding van het corps met 2 adjunct-inspecteurs en 24 agenten, waarvan reeds 12 agenten, in verband met uw besluit van 3 September 1940, zijn aangesteld. Wat betreft de uitkeering uit het Gemeente fonds herinneren wij eraan, dat volgens de bestaande regeling van de financieele ver houding op deze uitkeering gedurende een tijc>^: van tien jaren voor onze gemeente ieder jaar een vermindering wordt toegepast groot pl.m. 40,000. Tot 1940 bleef deze vermindering als gevolg van het feit, dat de opbrengst van de belastingen, welke het Gemeentefonds voeden, een stijgende lijn vertoonde, zeer belangrijk beneden dit be drag. Voor de begrooting 1940 beliep de vermindering reeds ruim 38,000, terwijl thans de vermindering abnormaal hoog is ais gevolg van het feit, dat de opbrengst van de bedoelde belastingen door het Rijk aan zienlijk lager is geraamd. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij erop, dat men uit het bovenstaande niet moet afleiden dat de overige posten van de begrooting nagenoeg gelijk zijn aan die van 1940. Dit is stellig niet het geval, doch tegen over de nadeelen, welke bepaalde posten opleveren (bijv. Havengeld, Bedrijfsuitkom- sten, Verplegingskosten krankzinnigen, Distri butie, enz.) staan voordeelen van andere posten (besparing straatverlichting, enz.). Onder deze laatste noemen wij in het bijzon der de posten, welke betrekking hebben op de Arbeidsbeurs, welke instelling volgens onze inlichtingen omstreeks het begin n het nieuwe jaar naar het Rijk zal overgaan. Het weglaten van eenige posten in Hoofdstuk IV, par. 1 en in Hoofdstuk IX, par. 1 levert geen besparing op, daar de betrokken ramingen ingevolge de voorschriften thans op de begrooting voor Maatschappelijk Hulpbetoon zijn uitgetrokken. Overigens moe ten wij nog wijzen op het feit, dat in het algemeen met prijsstijgingen geen rekening is gehouden, zoodat de kans op tegenvallers uit dien hoofde niet uitgesloten is. Met grooten ernst dringt zich nu de vraag naar voren; Wat zal het Rijk doen ten aan zien van het thans als nadeelig saldo ge raamde bedrag? In wezen "is dit dezelfde vraag, welke reeds jaren om antwoord roept: Wanneer zal het Rijk de werkloosheid geheel als Rijkszaak beschouwen? Nu voorgeschreven wordt, dat op de be grooting zelf niet meer dan 85 pet. van de werkloosheidsuitgaven als Rijksbijdrage mag worden geraamd, kan wel worden aange nomen, dat verreweg de meeste gemeenten voor zeer ernstige moeilijkheden worden geplaatst. In deze omstandigheden is het vanzelf sprekend, dat de ramingen sober gehouden zijn en dat voor bijzondere doeleinden geen gelden zijn uitgetrokken. Met name kan thans niet aan saneering van de oude stad worden gedacht, welke veel kosten zou vergen en bovendien <Jen eisch van den bouw van nieuwe woningen met zich zou medebrengen, waaraan in dezen tijd van materiaalgebrek in geenen deele zou kunnen worden voldaan. Ditzelfde geldt uiteraard ook ten aanzien van de Stadhuisplannen Wat den geneeskundigen dienst betreft, waarvan de voorbereiding ernstig is vertraagd, kan evenwel binnenkort een nader bericht worden tegemoetgezien. De behandeling van de gemeentebegrooting zal evenals dit in 1938 en 1939 het geval was moeten plaats vinden zonder dat de gemeenten weten, welke de houding van het Rijk zal zijn. Wij rekenen echter erop, dat in ieder geval het Rijk de gemeenten in het algemeen niet en zeker niet onze gemeente het tekort zal laten dragen. Aan de vergezellende Staat van verschillen" ontleenen wij o.m.: Uitkeering uit het gemeentefonds over 1940 635,818, voor 1941 511,721. Nadeelig ver schil 124,097; Rente vlottende middelen 1940 53,942, 1941 34,375; voorddel 19,467; Politie 1940 218,072; 1941 257,924; Na deelig t.a. van 1940 39,582. Politie aan klee ding etc. 1940 32,'395; 1941 27845; nadeel 5450. Kosten Luchtbescherming 1940 13,600; 1941 9450; voordeel 4150; Onderhoud en kosten straatverlichting 1940 102,000, 14,012, voordeel 87,988; Belasting wegens gebouwde eigendommen 1940 213,000, 1941 217,000, voordeel 4000. Havengeld 1940 35,000, 1941 20,000; nadeel 15,000. Loodsgeld en andere gelden betref fende de Havendienst 1940 52,348, 1941 42,487; nadeel 1361. Subsidieëering bij zondere bewaarscholen 1940 49,315, 1941 41,727, voordeel 7588. Steun aan uitge trokken werkloozen 1940 292,500, 1941 245,250, voordeel 47,250. Extra bijdrage in de koten van steunver- ieening en werkverschaffing 1940 273,000, 1941 273,000, administratiekosten hierover 1940 58,406, 1941 41,821, nadeel 16,585, subsidie werkloozenkassen 1940 75,000, in 1941 60,000, voordeel 15,000. Uitkeering uit het werkloosheidssubsidie- fonds 280,000, nadeel 280,000 uitkeering uit winst van het electricteitsbedrijf 1940 357,300, 1941 237,300, nadeel 120,000. Over 't algemeen geven de cijfers weinig houvast daar de verschillende factoren door de tijdsomstandigheden geheel in de lucht hangen. Ze wordt dan ook bijna geheel be- heerscht door een ramingsgeest die nu een- Zekere getallen treffen echter bijzonder en daarom gaven wij hierboven enkele cijfers 19401941 en de eventueele geraamde voor- en nadeelige verschillen. Een bedrag van slechts 8604 voor gemeentelijke distributie- kosten komt ons echter onwaarschijnlijk laag voor, ook al wordt dan het grootste deel door het rijk betaald. De wijzen van dekking van het tekort van bijna zeven ton kunnen thans niet worden aagegeven daar de houding van het rijk wat betreft de te geven bijdrage niet kan worden bepaald. Met belangstelling zal de oplossing van dit cijfer echter door de gemeentenaren worden tegemoetgezien!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1