SCHIEDAM. LAATSTE BERICHTEN. 5 5 ROTTERDAM. HET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1940 EEN NIEUWE BOOT VOOR DEN HAVENDIENST. OPENBARE LEESZAAL EN bibliotheek. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. HINDERWET. NOTBEISTANDSHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR ROTTERDAMMERS. DE ,KREEKBAAN'' GAAT VERDWIJNEN. NOTSTANDSBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR ROTTERDAMMERS. JEUGDSPAREN. Nu is het tijd om kleine beetjes weg te leggen. DE VERDUISTERING EN DE VOETGANGERS. ONZE VOEDING VOORHEEN EN THANS. R.K.S.V. „EXCELSIOR". HANDELSBERICHTEN. Voorschriften voor de blauwe lampjes. 485e STAATSLOTERIJ. te Maar zal in een andere omgeving herrijzen. BURGERLIJKE STAND. DE ENGELSCHE LUCHT AANVALLEN. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. VRACHTENBERICHT. „DE SPROOKJES-SPELERS.". HILLEGERSBERG. RESTAURATIE OUDE RUÏNE TE HILLEGERSBERG. VOETBALSPORT. Emmas tiende overwinning in afdeeling A. Een kleine overwinning van U.V.V. op H.VV. Vriendenschaar blijft O.D.S. in Culemborg de baas. De uit het jaar 1914 dateerende haven boot, wier levensduur was gesteld op 20 jaar, vraagt thans dringend om vernieuwing. De laatste jaren is de boot nog wel vaarbaar gehouden, maar de reparaties nemen een steeds grooteren omvang aan, zoodat de on- kostenrekening steeds hooger moet worden opgevoerd. Het is dan ook al sinds geruimen tijd, dat plannen worden overwogen hierin verbete ring te brengen, hetgeen uiteraard moeilijk anders kan geschieden dan door tot aan schaffing van een nieuwe boot over te gaan. Van de commissie voor den havendienst hebben B. en W. het daartoe strekkend voor stel ontvangen. Het daarbij aangeboden pro ject is voor de leden van den raad ter inzage g6l6gd« Omtrent dit ontwerp kunnen B. en W. mededeelen, dat de boot, overeenkomstig t' advies van den havenmeester, zal worden gebouwd van staal en gedreven zal worden door een tweecylinder tweetact Kromhout Scheepsdieselmotor met een vermogen van 100 E.P.K. De constructie van de boot en de kracht van den motor geven voldoenden waarborg, dat het vaartuig in voorkomende gevallen als ijsbreker zal kunnen worden gebruikt, zoodat in het vervolg voor-dit doel geen hulp van anderen meer zal behoeven te worden gevraagd en op de kosten daarvan aanmerkelijk zal worden bespaard. Tevens is de boot voorzien van een hut. waarin bij het vervoer vanuit de havens, gewonden kunnen worden ondergebracht, zoodat aan den dienaangaande sinds jaren geuiten wensch van de haveninspectie zal worden voldaan, temeer waar het de bedoe ling is in de boot een raam-de Mooy en een brancard aanwezig te doen zijn Van groot belang voor de scheepvaart is ruimte zal worden Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het gemeentebestuur. hpt dat in de boot een - bestemd voor het meevoeren van drinkwater ter voorziening in de behoefte hieromtrent van de binnenschippers. De bedoeling is voorts de boot van een centrale verwarming te voorzien en daarin ook een radio-telefooninstallatie te doen aan brengen, omdat zoowel het een als het ander zeer nuttig moet worden geacht. Tenslotte wordt nog op een ander belang rijk onderdeel de aandacht gevestig n. o brandbluschinstallatie. Dit onderdeel heeft bij de voorbesprekingen een belangrijk punt eevormd, voornamelijk in verband met ®!Lg welke beteekenis daaraan moet wor den toegekend en welke capaciteit voor de nomP het meest in aanmerking komt. Alge meen heerscht de overtuiging, dat deze ge legenheid moet worden benut om de boo. i tevens aan de brandblussching dienstbaar te I maken; verschil van opvatting kan bestaan omtrent de vraag hoever in deze moet en kan worden gegaan. ...n Als resultaat van de besprekingen stellen t, pn W. voor de boot te voorzien van een 1 snuit welke een capaciteit van 2000 liter per S'ut zal hebben met een opvoerhoogte Van Rfl -een begin van brand-in vaartuigen en l aan sfeter gelegen gebouwen enz. zal deze boot goede diensten kunnen bewijzen. Fpn ander voordeel van deze installatie is. I d t lek geworden vaartuigen kunnen worden leeggepompt of wel drijvende kunnen wor den gehouden. Van de ingekomen prijsopgaven komt hec meest in aanmerking die van de jachtwerf Kaas" (firma Akkerboom en van Lent), hu. het overgelegde project heeft ingezonden die he levering zou kunnen worden en aan wie de teven g heeft verkiaarcl opgedragen. Waar «J uitvoering garanfte3 blijven met een levertijd van zes i mDedtontaalkosten moeten ^JeZZ- op 43.000, bij welk bedrag de tegenwoor dige materiaalprijzen zijn aangehouden. Waar het aanbeveling verdient in verband met de steeds stijgende prijzen der bouw stoffen de opdracht tot uitvoering spoedig ce geven stellen B. en W. in overeenstemming met het advies van de financieele commissie voor tot aankoop van genoemde havenboot te besluiten en de daarvoor noodige gelden beschikbaar te stellen. NAGEKOMEN GIFTEN WINTERHULP AFD. SCHIEDAM. Aan nagekomen giften voor de Winterhulp kwam nog binnen: P. v. V. 2.50; Bingham Co 10 i ■N-V' V-h' Gebrs- Bervoets 100. Aan Schiedamsche firma's, kantoren, fa brieken e.d. en particulieren wordt dringend verzocht giften voor de Winterhulp-Neder land, afdeeling Schiedam, uitsluitend te stor ten op giro no. 398382, ten name van deze afdeeling. Doet men dit op andere wijze, dan zou êeen juist beeld verkregen worden van het bedrag, dat door Schiedam werd bijeen gebracht. Er wordt nog op gewezen, dat het in de bedoeling ligt bij de volgende collecte lijsten te laten circuleeren voor bijzondere giften. Vanzelfsprekend'is het echter niet noodig daarop te wachten. De openbare leeszaal en bibliotheek heeft in November 1940 uitgeleend in totaal 20.924 boeken, tegen 18,744 in November vorig jaar. Het hoofdkantoor aan de Lange Haven leende 18.242 boeken uit; daarvan waren 2186 kinderboeken. 5911 studiewerken en 10.145 romans. Het filiaal in de Gorzen leende 2682 boe ken uit; daarvan waren 341 kinderboeken, 1174 studiewerken en 1167 romans. Het aantal houders van leeskaarten bedroeg 2919; het boekenbezit bedroeg 38.464 exem plaren. De burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de termijn voor indiening van een H-formulier ter verkrijging van petro leum voor verlichting gesloten is per 1 De cember 1940. Schippers kunnen voor dit doel en wel voor roefverlichting nog een H-formulier indienen tot en met 14 December 1940. Schiedam, 10 December 1940. Ingekomen zijn verzoeken van le de Fir ma J. Schamle en L. Sleijffers (Banketfa- briek „Reno") om vergunning tot oprich ting van een banketbakkerij in het pand Branderssteeg no. 3, kadaster Sectie C Nok. 635 en 413, met een gasoven en een electro motor van 2 P.K.. dienende voor het drij ven van een patrijn en twee amandelmo lens en 2e. C. Polack (Chemische Industrie Cha- poline) om vergunning tot oprichting van een fabriek tot vervaardiging van chemi sche producten in het. pand Prinsenst.eeg no 10, kadaster Sectie A no. 1266, met 3 elec- trömotoren van resp. 3, 1.1 en 0.5 P.K., die nende voor het drijven van een compri- meermachine, een rollenwals en een vul- en sluitmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie ge legd. Op Dinsdag, den 24sten December 1940, des voormiddags ten 11% ure. zal ten Raad- huize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten Schiedam. 10 December 1940. De burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de te Schiedam wonende gezin nen en alleenstaande personen, welke op 10 Mei 1940 te Rotterdam woonden en ten gevolge van de oorlogsgebeurtenissen naar Schiedam zijn geëvacueerd, of op andere wijze vertrokken, in aanmerking komen voor de „Notbeistandshilfe van den Rijks commissaris voor Rotterdammers". In aanmerking komen zij, die aan boven genoemde vereischten voldoen en een lager inkomen hebben dan: 11 per week voor alleenstaande per sonen; 20 per week voor 'gezinnen met ten hoogste 4 kinderen beneden 16 jaar; 22 per week voor gezinnen met ten hopgste 6 kinderen beneden 16 jaar; 24 per week voor gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar; (Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gerekend). Ingezetenen, die ingevolge bovenstaande bepaling en voor de „Notbeistandshilfe" in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich daartoe aanmelden op het Evacuatie- Bureau, Dwarsstraat 42, en wel op Dinsdag 10. Woensdag 11 en Donderdag 12 Decem ber 1940, tusschen 10 uur v.m. en 1 uur n m of tusschen 2 en 5 uur n.m. De volgende stukken dienen te worden mïe WenüWitsbewijs en distributiestam kaart; b. trouwboekje; c. laatste belastingaanslagbiljetten; d. huurkaart of huurkwitantie; e. Ie. indien in loondoenst. Werkgevers- verklaring, ook van de werkende gezinsle den, door den werkgever geteckend en van een stempel voorzien (witte kleur); 2e. indien zelfstandig- een door kostwin ner geteekende verklaring voor zelfstandi gen (blauwe kleur). De onder e bedoelde formulieren zijn eveneens aan genoemd bureau verkrijgbaar. Schiedam, 10 December 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. Centrale Rotterdam, Mecklenburg- laan 55, Telefoon 45724. Aanmeldingskantoren, voor Rechter Maasoever: Gouvernestraat 56, voor Linker Maasoever (Noordereiland in begrepen) Heidestraat 5, ingang Erika- plein. Nadat inmiddels het noodige contact met de diverse gemeentebesturen, waar geëvacueerde Rotterdammers zich op houden, is verkregen, maken wij tot goed begrip van de juiste toepassing der door de „Notstandsbeihilfe" vast gestelde richtlijnen het navolgende oe- kend: In aanmerking komen alle Rotter dammers, zoowel gezinnen als alleen staanden (ook st-euntrekkenden) die op 10 Mei te Rotterdam woonden en ten gevolge van de gebeurtenissen direct of later naar elders zijn vertrokken. Ook zij wier have en goed geen schade heeft geleden, komen in aanmerking. Voorwaarde is slechts, dat zij voldoen aan de navolgende normen: De verdiensten of gezinsinkomsten mogen niet hooger zijn dan de volgen de bedragen: 11.— per week voor alleenstaande personen; 20.per week voor gezinnen met ten hoogste 4 kinderen beneden 13 j 22.per week voor gezinnen met ten hoogste 6 kinderen beneden 16 j 24.per week voor gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar (Geainsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner berekend). In aanmerking komen thans: alleen staande personen ouder dan 21 jaar, die niet in gezinsverband leven en wier namen beginnen met de letters E, F. G, op Dinsdag 10 December tus schen 9 en 17 uur; op Woensdag geen aanmelding; op Donderdag 12 Decem ber wier namen beginnen met de let ters H, I, J. Voor menschen ouder dan 60 jaar kan al wonen zij in gezinsverband een uitzondering gemaakt worden. Alle Rotterdammers, die in werk verschaffing te werk zijn gesteld, komen voor zoover zij een inkomenhebben beneden de vastgestelde normen eveneens voor de uitkeering in aanmer king. Zij moeten zich voorzien van een werkgeversverklaring, die bij alle po- iitiebureaux verkrijgbaar is gesteld. De werkgeversverklaring moet worden ingevuld met naam, voornamen en adres van den aanvrager, alsmede het object (plaats), waar hij te werk is gesteld en daarna ingeleverd worden bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Het betreffende formulier ontvangen zij dan ingevuld per post terug. Bij het bepalen van de norm wordt rekening gehouden met voeding en kolengeld. „Het is nu geen tijd om te sparen" hebben we al heel vaak hooren zeggen. Dat hooren we niet alleen nu, maar eigenlijk altijd. Het lijkt een wijsgeerige manier om de traagheid, welke oorzaak was, dat iets goeds werd ver zuimd, te verontschuldigen. De Spaarbank te Rotterdam heeft een propaganda-geschrif- je uitgegeven waarin verschillende argumen ten naar voren worden gebracht, die aan- toonen, dat sparen onder welke omstandig heden ook, immer noodzakelijk is. Wendt de spaarbank zich in hoofdzaak tot de school gaande jeugd, ook de ouders krijgen ver schillende wenken. De bevordering van spaarzaamheid, zoo heet het, is een stukje arbeid, dat niet mag verloren gaan. Reden om te gelooven aan de nutteloosheid ervan is er niet en zal er niet zijn. Geen volkshuishouding ter wereld heeft ooit de overbodigheid van het spaar- beginsel ernstig gepropageerd en welvaart zonder spaarzaamheid is ondenkbaar. Om het dagelijksch leven meer comfortabel te maken, moeten vaak uitgaven worden ge daan, die van het periodieke inkomen niet ineens kunnen worden bekostigd. Dat was en is zoo hier in. onze samenleving en is ook van toepassing overal elders in verleden en heden. Sparen beteekent niet, dat men groote be dragen naar de spaarbank brengt, omdat men geld teveel heeft. Sparen is zorgen. Als het inkomen ruim is, dan zal ook het spaar- bedrag, dat opzij gelegd moet worden, iets ruimer kunnen zijn. Als het inkomen gering is, dan zal er minder gespaard kunnen wor den. Het is begrijpelijk, dat deze bijzondere tijden de gedachte aan spaarzaamheid heb ben verslapt, maar het zou verderfelijk zijn om de kinderen de lijdelijkheid der volwas senen deelachtig te laten worden. Daarom werkt de spaarbank met het onderwijzend personeel van 140 scholen en vele jeugdlei ders onversaagd door aan het bevorderen der spaarzaamheid onder de jeugd. Langs verschillende wegen heeft de spaar bank reeds jarenlang contact gezocht met de schoolgaande jeugd, teneinde het sparen te helpen beoordeelen. Men maakte gebruik van spaarbusjes, automaten, -kniptangen en spaarapparaten; een afhaaldienst werd in het leven geroepen. Om dit alles te propa- geeren werden propaganda-films gedraaid, aardig geschreven en geïllustreerde boekjes uitgegeven, terwijl ook de vouwpuzzles niet werden vergeten. Een spaarclub werd geor ganiseerd, die nu reeds 15000 leden telt Wellicht hebben deze tijden den spaarzin wat verslapt, maar na dezen tijd komt een andere, waarin het sparen evenveel zin zal hebben als vroeger en nu. Daarom, zoo ein digt het vlugschriftje: „leert uw kinderen sparen door ze regelmatig een klein bedrag laten afzonderen". Ook de Nederlandsche Wielren-Unie heeft in deze kwestie haar volle medewerking toe gezegd, zoodat als alles een vlot verloop krijgt, in 1941 een nieuwe wielerbaan zal draaien. De uitslagen van de Zondag gespeelde hockeywedstrijden luiden als volgt: Dames: P.T.T.Excelsior 06. Andere wedstrijden afgelast. ROTTERDAM, 10 December 1940. OLIëN. (Qfficieele noteering van de Vereeniging voor den handel in olie te Rotterdam. Medegedeeld Moor de N. V. Commissiehandel v.h. Julius van Roosendaal, aldaar). Lijnolie vliegend groothandel J25^, kleinhandel 28X. SCHIEDAM, 10 December 1940. MOUTWIJN. De officieele noteering van de -Oïnmissie uit de Kamer van Koophandel be- a£t per H.'L. van 46 pet., zonder fust en be ating 23.50. SPOELING (niet officieel), 1.50 per ketel. Om iederen twijfel wig te nemen, maakt de Höhere S.S. und Polizeiführer bij het rijkscommissariaat voor de bezette gebieden het volgende officieel bekend In verband met de verduisteringsmaatre gelen betreffende de invoering van blauw licht zal in de eerstvolgende dagen aan de firma's, welke gloeilampen vervaardigen, door de rijksinspectie voor de luchtbescher ming de voorgeschreven kleur en lichtsterk te voor de blauwe lampjes medegedeeld wor den. Het is verboden naar eigen goeddunken voor verduisteringsdoeleinden blauwe gloei lampjes te vervaardigen en in den handel te brengen. Met de vervaardiging van de voorgeschreven blauwe lampjes zal in de eerstvolgende dagen een begin worden ge maakt. De bevolking wordt verzocht met den aan koop van blauwe lampjes nog eenige dagen te wachten tot de voorgeschreven lampjes in den handel komen, daar bij het gebruik van niet voorgeschreven lampjes met inbe slagneming en bestraffing moet worden ge rekend. TWEEDE KLASSE TWEEDE LIJST Trekking van 10 December. 20.000 No. 19020. 5.000 No. 1881. 1.500 No. 2330, 10487. 1.000 No. 2928, 8621. 400 No. 3976, 4113, 17777. 200 No. 8771, 11295, 16262. 100 No. 4935, 6824, 16956, 21185. PRIJZEN VAN ƒ30. 1008 1020 1050 1065 1076 1113 1114 1154 1169 1195 1230 1233 1234 1247 1248 1275 4082 4086 4183 4199 4234 4261 4262 4301 4325 4399 4451 4456 4480 4509 4515 4522 De wielerbaan „de Kreek" aan den Sta- dionweg te Rotterdam, waar in de laatste jaren verschillende groote en kleine wed strijden werden gegeven, gaat verdwijnen. De eigenaar van 't groote terreinen-complex waarin de wielerbaan ligt, heeft deze voor industrie-doeleinden verkocht. De baan zal in den kortst mogelijken tijd worden afge broken. Dat dit bericht, vooral onder de renners en wielerenthousiasten, groote teleurstelling zal verwekken, behoeft hier wel geen nader betoog. Op de Kreek toch hebben verschil lende renners, vooral de jeugdige, vele lau weren geoogst en vaak een harde leerschool moeten doormaken, eer zij geschikt geacht werden om aan de wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen deel te kunnen nemen. Juist deze categorieën zijn het geweest die voor de wielersport baanbrekend werk hebben verricht. Waren de wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen niet altijd het spannendst Uren lang vochten deze knapen voor een werkelijk sportieve overwinning tot den laatsten meter. De directie van de Kreek heeft gemeend niet bij de pakken te moeten zitten. De heer Verhey heeft het oog laten vallen op een terrein, eveneens aan den Stadionweg gele gen, dicht bij trein en tram gelegen, waar door een zeer ideale verbinding zal ontstaan welke zeer zeker de wielersport ten goede zal komen. Reeds thans deelde de heer Verhey ons mede, dat de directie, indien haar beroep op B. en W. vruchten draagt, een model-wieler baan zal laten verrijzen. Een baan, waarop Rotterdam terecht trotsch zal kunnen zijö. Voordracht van dr. Wagenaar. Voor de vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid heeft dr. M. Wagenaar, adjunct-directeur van den gemeentelijken keuringsdienst van waren een met lichtbeelden verduidelijkte lezing gehouden over „onze voeding voorheen en thans". Na gesproken te hebben over de geschie denis der voeding, liet spr. een overzicht volgen van de verschillende bestanddeelen, waaruit onze voeding bestaat: eiwit, vet, koolhydraat, voedingszouten en vitaminen. In verband met de omstandigheden wees hij er op, hoe de eene energiebron door de an dere vervangen kan worden. Eiwit kan de mensch niet opbouwen, zooals de planten doen, hij moet dit aan een andere eiwitbron ontleenen. Behalve vleesch, zijn ook melk, kaas (ook magere), brood, rijst, erwten, boo- nen, pinda's, aardappelen en paddenstoelen eiwitbronnen. Vet kan de mensch uit zetmeel zelf opbouwen, maar dit eischt enorme in spanning van de verteringsorganen. Meelspijzen zullen ruim gedistribueerd worden, omdat het hier een goedkoope voed selbron betreft, waarvan enorme productie mogelijkheden bestaan. Ook over de voedingszouten behoeven wij ons in tijden van voedselschaarschte geen zorgen te maken. Zij zijn in alle voedsel in voldoende mate aanwezig. Uitvoerig heeft dr. Wagenaar nog stilge staan bij het belangrijke hoofdstuk der vita minen. Bij gewijzigde voeding vragen deze speciaal onze aandacht Vitamine A kan in het lichaam binnengevoerd worden door bijv. worteltjes en spinazie als voedsel te gebruiken. Vitamine B vindt men rijkelijk in bruin brood. Vitamine C, het vitamine der vruchten, waarvan in het lichaam 't meeste verbruikt wordt (vooral bij ziekten, die met koorts gepaard gaan) vindt men in aar dap- pelen, koolsoorten en uien. Vitamine E krijgt men hoofdzakelijk bin nen met rauwe jonge groenten. Aangiften van 6 December 1940. BlETVALLENS. Visser geb. v. d. Reest cl. A. E. Roon geb. Ratings d. G. D. v. Schelven geb. v. Wingaarden z. N. J. Snikkers geb. Her- rebout z. W. Kooke geb. Vingerhoed z. F. H. v. Ee geb. Verschuuren z. L. M. F. Pijl geb Akkermans d. A. Madlener gelb. Siepkes d. A. Andes gëb. Blaak d. G. v. d. Zande geb. Berendsen d. B. C. Scheepmaker geb. Wijnen z. B. de Boer geb. Klaucke z. T. Brandse gelb. Beenhakker d. W. M. Knikkenberg geb. Admiraal z. J. M. Rennings geb. Warrens d. J. J. Duif geb. Kleefstra z. J. v. Titborg geb. Bekker d. C. A. Wilhelm geb. Zweedijk z. H. Sanders geb. Koning z. J. v. Schaik geb geb. Boogaard z. J. M. Visser geb. Hooghr.r z. C. L. Veger geb. Scheffer d. P. A. Bij. gelb. Vuijk d. A. J. v. Kleef geb. Ameling cl. D. M. A. Bedee geb. Heuer z, M. W. Was- sink geb. v. d. Berg z. C. Overduin geb. Bec ker d. M. Putters geb. Molhoek d. E. Har cl - sen geb. Baijens d. S. Dekker geb. Burger (L A. H. M. Bergers geb. Stello d. V. Henkel- man geb. Szabo z. C. H. Janssen geb. Dekker d. M. E. Minnebruiker geb. Lipps z. E. C. Rietveld geb. Waalboer z. Q. de Jong geb. v d. Spek d. N. v. Altena geb. Trouwborst d. OVERLEDENH. W. Siep, vrouw van N. v d-, Vliet 64 j.,A. Levering, man van M. v. d. Matten 69 j. S. P. Ruurda, zoon 10 j. G. L. P. Zijderveld, zoon 4 mnd. D. v. Halem. man van J. P. Sparreboom 73 j. A. Midden dorp, wede. van W. Warnaar 65 j. S. A. v Loon, ongeh. man 78 j. P. Snel, ongeh. vrouw 60 j. H. Palm, wedr. van J. C, v. d. Waar den 81 j. J. Hoogendoorn, wedr. van H. de Jong 65 j. M. W. den Turk, wede. van A. v. d. Perk 64 j. A. G. Venis, ongeh. vrouw 83 j. M. A. de Lange, dochter, 8 d. S. Ham- melburg, vrouw van H. Kiijnhoff 59 j. Aangiften van 7 December 1940. BEVALLENJ. C. Nieuwstad geb. Hoogenboom z. A. M. Kraan geb. Heystelc z. W. J. de Jongh geb. Geleijnse z. C. C. Janzen geb. v. Son d. M. v. Dam geb. Roos z. N. de Jong geb. v. d. Gaag d. W. S. v. Breugel geb. de Raaij z. M. Baas geb. Alders z. M. Vis geb Ducaneaux d. C. A. v. Gestel geb. de Wit d. K. J. Tournier gelb. Vermeulen d. A. A. Klop geb. v. Bijnen d. A. Loef geb. Boll 2 drs. C. v. d. Wal gelb. Hartwig z. M. v. Woezil; geb. Kuiper d. H. G. Verbiesen geb. v. Sloo- ten z. OVERLEDEN: J. D. v. Schijndel, wede. var H. Funnekotter 76 j., S. Sipkema man van A. Dorsman 66 j. D. J. Rexwinkel, man van J de Labij 59 j. C. H. Hes, wede. van C. J. y. d. Grind 72 j. M. Twigt, zoon 13 j. M. de Boer, vrouw van J. Frederiks 65 j. A. M. L Meijer ongeh. vrouw 45 j. P. A. van Lith doch ter 17 d. J. de Voogt, wedr. van K. J. Ver beek 87 j. G. v. d. Nieuwendijk, man van M. C. Gelton 65 j.— D. Schotting vrouw van J. B. Bakker 67 j. J. Vrijenhoek, vrouw van L. H. Boezaar 63 j. A. J. Middelhoek, man van C A. v. Hengst 60 j. Voorts als levenloos aangegeven: F. v. d. Ent den Ouden dochter. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn slechts op enkele plaatsen in Nederland Engelsche bommen geworpen. Er is geen noemenswaardige schade veroorzaakt en ook geen persoonlijk letsel voorgekomen. ROTTERDAM, 10 December. Heden werden aan den vischafslag alhier van Moerdijk, Mon nikendam, Pernis en elders aangevoerd 1370 pond spiering, 250 pond riviervisch, 78 pond levende bot en 14 kistjes gestoomde schar. De prijzen warengroote levende bot 60—65 ct., kleine idem 45—55 ct,, siperdng 31—41 ct., ideim zeer kleine 12—15 ct., brasem 25—28 ct., voorn 14—24 ct. per pond, gestoomde schar 1.251.4Ö per kistje, alles plus omzetbelasting. SCHEVRNINGEN, 10 December. Hedenochtend waren alhier aan de markt 15 motorioggers met tezamen 554, 3 kotters met 81 en 23 schok kers met 910 besomming. In totaal besomden 41 kustvisschers 1545. De aan de markt zijnde schepen hadden ge ringe vangsten, doordat zij door de ongunstige weersgesteldheid slechts 1 a 2 uur de visschery konden uitoefenen. Ook viel het gety erg onvoer- deelig, zoodat de vaartuigen weer spoedig binnen moesten komen. Door de zeer kleine aanvoeren waren de vischpifjzen hedenochtend ongekend hoog. Wijting liep op tot 32 per kist van 40 kg. hetgeen tot op heden niet is voorgekomen. Voorts waren aan de markt enkele partytjes zoetwater- visch. De noteerinig hiervan was: snoekbaars 1.30, baars 85 ct., spiering 80 ct„ levende aal 1.30 en karper 90 ct. alles per kg. ROTTERDAM, 10 December. Vee. Aanvoer in totaal 1322 stuks, waarvan 1025 stuks gebruiks- vee, 10 varkens en 287 bokken en gelten. Kalf- koelen le so ort 485, 2e soort 375, 3e soort 290, melkkoeien resp. 480, 308 en 295, varekoeien resp. 310, 255 en 205, vaarzen resp. 320, 270 en 180, pinken resp. 260, 190 en 150, bokken of geiten resp. 80, 55 en 22. Kalf- en melkkoeien aanvoer gelijk aan vorige week, handel kalm, prijzen iets hooger. Vare koeien aanvoer iets ruimer, handel redeiyk, pry- zen stygende. Vaarzen en pinken aanvoer flink handel tamelijk, prijzen hooger. Bokken en gei ten aanvoer groot, handel iets stroever, prijzen iets hooger, ROTTERDAM, 10 December. Aardappelen eigenheimers (klei) 3.61'/a, idem (zand 3.09% bintjes 3.26%, eerstelingen 3.26%. Aanvoer voldoende, handel kalm. ROTTERDAM, 10 December. V aarwerk: 300 ton gerst naar Delft, 100 ton kolen naar Alphen a/d Rijn, 120 ton idem naar Latem, 140 ton kunstmest naar Stavexiisse, alle® volgens e e p 1 o o n: naar Maasbraoht 20 ct. per ton voor ledige schepen. 1369 4528 1378 4533 1432 4535 1460 4609 1515 4629 1535 4633 1557 4636 1324 4678 6645 6677 6691 6759 6846 6871 6949 6978 6987 6995 7002 7008 7018 7039 7046 7073 7095 7107 7175 7198 7212 7218 7335 7339 9749 9751 9759 9763 9773 9867 9868 9894 9957 9965 9985 9990 10007 10026 10054 10111 10115 10143 10157 10207 10230 10291 10311 10368 10431 10492 10502 10503 10539 10553 10601 10606 10617 10633 10655 10667 10697 10705 10719 10725 10757 10857 10880 10888 10899 10973 10989 10995 11025 11033 12687 12689 12708 12728 12749 12827 12864 12906 12930 12966 13014 13045 13047 13169 13197 13212 13248 13273 13291 13382 13385 13400 13429 16183 16196 16220 16245 16389 16420 16450 16489 16491 16577 16626 16628 16673 16703 16725 16782 16796 16870 16874 16887 16909 16914 16920 13443 16931 13498 16938 13548 13585 13620 13631 13655 13712 13741 13748 13749 13753 13822 13883 13886 13900 13921 13964 13978 17332 13983 17356 14007 14045 14062 14067 14035 14092 14143 14145 14252 14313 14390 17669 14400 17721 14417 17734 14456 17741 1633 4724 7475 1703 4758 7479 1730 4778 7494 1774 4805 7497 1844 4844 7539 1898 4922 7591 1908 4929 7599 1937 4939 7605 1973 4950 7632 2014 4958 7743 2029 4968 7744 2032 4993 7749 2048 5046 7752 2058 5061 7872 2062 5068 7921 2168 5076 7924 2179 5129 7942 2189 5144 7954 2216 5155 7967 2239 5167 7980 2270 5205 8057 2273 5237 8067 2291 5297 8068 2300 5305 8074 2379 5331 8075 2381 5374 8076 2392 5384 8110 11048 2464 5398 8126 11099 2469 5402 8141 11101 2502 5409 8147 11130 2513 5450 8198 11186 2596 5467 8238 11191 2600 5545 8503 11203 2643 5554 8519 11237 2684 5559 8528 11238 2806 5597 8539 11266 2822 5606 8546 11297 2857 5641 8554 11327 2882 5669 8599 11329 2893 5686 8632 11349 2899 5715 8639 11385 2942 5736 8650 11411 2983 5762 8692 11415 3001 5793 8696 11430 3022 5829 8764 11432 3087 5837 8769 11451 3217 5839 8772 11478 3228 5865 8778 11488 3352 5892 8856 11489 3369 5932 8862 11523 3397 5963 8901 11546 3437 5964 8923 11581 3465 5977 8956 11686 3471 5990 8965 11745 3487 6002 8981 11753 3490 6010 8986 11784 3531 6012 9000 11817 3557 6029 9024 11942 3619 6033 9058 12014 3648 6072 9081 12035 3658 6089 9088 12079 15380 3670 6111 9106 12086 15441 3688 6164 9153 12099 3689 6165 9178 12131 3695 6205 9204 12156 3725 6244 9208 12175 3726 6275 9229 12220 3731 6324 9320 12238 3741 6340 9360 12284 3773 6390 9461 12367 15876 3780 6392 9488 12384 15882 3783 6437 9508 12385 15891 3861 6454 9552 12486 15946 3880 6484 9590 12523 15960 3881 6488 9601 12553 3882 6527 9629 12567 3901 6537 9647 12571 3918 6549 9652 12581 3942 6571 9678 12623 3969 6614 9711 12626 3985 6625 9723 12663 16981 16998 17000 17005 17012 17018 17046 17093 17098 17150 17171 17189 17221 17252 17302 17329 17363 17396 17410 17424 17443 17445 17510 17578 17646 17655 14494 14501 14528 14548 14549 14567 14597 14617 14661 14683 14759 14780 14787 14837 14850 14947 14959 14999 15056 15190 15201 15217 15230 15244 15284 15286 15322 15472 15506 15540 15572 15593 15805 15818 16002 16008 16017 16035 16078 16131 16155 17753 17776 19009 19046 19051 19058 19076 19078 19089 19095 19175 19298 19302 19311 19331 19349 19402 19407 19443 19451 19463 19464 19530 19532 19568 19598 19660 19670 19736 19779 19780 19816 19829 19902 19928 19940 19942 19986 20028 20069 20075 20083 20187 20240 20251 20277 20297 20303 20310 20330 20390 20429 20458 20493 20500 20516 2054f 20551 20582 20624 20649 17802 20704 17817 20709 17854 20737 17899 17903 17905 17970 17973 17991 17995 18077 18106 20777 20778 20796 20858 20889 20900 20903 20911 20928 18136 20960 18161 21010 18184 18197 18286 18290 18323 18393 18399 18425 18451 18452 18496 18503 18521 18587 18611 18617 18625 18633 18658 18671 18690 18718 18754 21037 21049 21053 21109 21125 21139 21147 21150 21178 21181 2119? 21265 21267 21285 21336 21348 21388 21401 21423 21511 21526 21532 21537 18774 21539 18786 21546 18801 18860 18884 18902 18967 18974 19001 21677 21687 21724 21792 21815 21982 Voor de kinderen der leden van de V. U. hebben „de Sprookjes-spelers" onder leiding van Abraham van der Vies Zaterdagmiddag in het Arena-theater een welgeslaagde voor stelling gegeven van een tweetal sprookjes van Andersen in de bewerking van Martie Verdenius. Als eerste spel ging het geestige „De nieuwe kleeren van den Keizer", dat in het cloor Leo Meter ontworpen decor en met muziek van Robert de Roos een boertige ver tolking kreeg, welke bij 'het goedlachsche publiek bijzonder in den smaak viel. De dansen, welke waren ingestudeerd door Jacoba van der Vies, gaven aan het spel een lichten toets. Na de pauze werd vertoond „De Varkens houder", dat mede door de smaakvolle cóstu- meering een fijn afgestemde vertolking kreeg in hoofschen stijl. Er waren bloemen voor de uitvoerenden. Blijkens de statuten stelt de vereeniging oud-Hillegersberg en Rotterdam zich ten doel de bevordering van de kennis van en de belangstelling in de geschiedenis van Hil legersberg, het gebied van de voormalige ambachtsheerlijkheid Hillegersberg en Rot- terban en omstreken en het behoud van de aldaar nog aanwezige bouwwerken en voor- werflpn, welke uit een oogpunt van kunst, locale geschiedenis of folklore van» belang zijn. Het bestuur vat zijn taak serieus op, Het heeft aan het kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente te Hillegersberg de restau ratie aangeboden van de oude ruine van het kasteel op de begraafplaats en zich in ver binding gesteld met de Rijkscommissie voor de monumentenzorg. Verschillende opdrachten aan kunstenaars zijn voorts door het bestuur gegeven. Het ligt in het voornemen om het Prentenkabinet met een reeks van kunstwerken te verrijken. De belangrijke medewerking, die de vereeni ging van vele aanzienlijke Rotterdammers geniet, stelt haar in staat den steun aan het Prentenkabinet aanzienlijk uit te breiden. Voor de belangen van den kunstenaar heeft het bestuur een open oog. Het streeft er naar de werkgelegenheid voor de kunste naars zooveel mogelijk te verruimen. Er worden dienaangaande verschillende plan nen bestudeerd. In een zeer eenzijdigen wedstrijd heeft Emma te Dordrecht het Schiedamsche Mar- tinit met 7—0 een lesje gegeven. Het was al dadelijk te zien, dat de Dordtenaren niet van zins waren hun ongeslagen record prijs te geven. Voor de rust brachten resp. N. N„ van Welzenes en Leemans den stand op 30. In de tweede helft toog Emma wederom direct ten aanval en Okkenburg fabriceerde twee goede doelpunten. Enkele minuten later nam van Welzenes het zesde Dordtsche doel punt voor zijn rekening. Tot vlak voor het einde bleef het hierbij. Toen liepen van Wel zenes en Leemans het zevende doelpunt ach ter Troost, tot wiens „troost" erkend moet worden, dat hij aan dezen uitslag, die, ge zien de groote meerderheid van Emma, geenjszins geflatteerd is, niets kon veran deren. Vios heeft Neptunus met een nederlaag van 43 huiswaarts gezonden. De bezoekers waren het eerst in den ^aanval, doch door buitenspel gingen verscheidene kansen ver loren. Hierna nam Vios den aanval over en al vrij spoedig had de thuisclub succes door van Gogh. De Rotterdammers speelden niet slecht, doch het noodige enthousiasme ont brak. Intusschen liet de gelijkmaker niet lang op zich wachten, want uit een Rotter- damschen aanval van den linkervleugel, scoorde van Seyen. Neptunus viel nu wat beter aan en uit een hoekschop wist zij zelfs een voorsprong te verkrijgen. Nog voor de rust zagen de gastheeren evenwel kans om een achterstand van 12 om te zetten in een voorsprong van 32; de gelijkmaker kwam door toedoen van Moonen en het 3de doelpunt werd door Schuring gemaakt. In de tweede helft was Neptunus het meest aan vallend, doch de verdediging van Vios hield goed stand. Nadat van Seyen den stand op 3—3 had gebracht en Neptunus enkele mi nuten voor het einde een strafschop ten deel viel, dacht men, dat het pleit beslecht was. Het schot miste evenwel zijn doel en tenslotte ging Vios nog met de eer strijken, doordat Jacobs uit een vrijen schop even buiten het strafschopgebied genomen, het winnende punt scoorde. In een forsch en spannenden wedstrijd heeft U.V.V. op het nippertje van de Hage naars gewonnen. Na ruim 10 minuten spelen openden de Utrechtenaren de score, waarna H.V.V. het spel in handen nam en met twee doelpunten haar achterstand in een voor sprong van 12 omzette. Vooral het plaat sen van de thuisclub was bepaald slecht. Even voor de pauze wist U.V.V. nog den ge lijkmaker te scoren (22)a Na de hervat ting was H.V.V. sterker en zij bracht dit tot Biting door het fabriceeren van een doelpunt. Toen wist U.V.V. het spel te verplaatsen en de Hagenaars werden geheel teruggedrongen. Uit een van de vele aanvallen distilleerde U.V.V. den gelijkmaker. Het spel werd steeds forscher en heftig werd om de over winning gestreden. Even voor het einde gaf de rechtsbuiten van U.V.V. een zeer scher pen voorzet en een der achterspelers van de gasten was zoo ongelukkig den bal in eigen doel te schoppen. Op inedrdaad verdiende wijze heeft Vrien denschaar van O.D.S., die bij haar op bezoek kwam, met 20 gewonnen. Er ontwikkelde zich dierct een levendig spel, waarbij beide doelmannen om beurten op de proef werden gesteld. Vriendenschaar nam allengs het spel in handen en met succes, want uit een voor zet van rechtsbuiten van Zomeren scoorde Amsens, na eerst handig den uitgeloopen daelman omzeild te hebben. O.D.S. bleef niet bij de pakken neerzitten en doelman Vink reeg dan ook eenige goede schoten te ver werken. Nadat een keurig schot van van Zomeren juist tegen de lat was beland, kon Richter uit een voorzet van van Zomeren onhoudbaar inschieten, zoodat met de rust de stand van 20 reeds verkregen was. Ook in de tweede helft bleven de partijen goed spel vertoorien. De aanvallen van O.D.S. strandden herhaaldelijk op de hechte verde diging van Vriendenschaar. Doelman Vink werd eenmaal gepasseerd, doch het doelpunt moest wegens buitenspel geannuleerd wor den. Hetzelfde lot onderging een doelpunt, dat Vriendenschaar scoorde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1