SCHIEDAM. Vrachtvervoer s.v.v. PER TRAM. ROTTERDAM. f HET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Van Wijngaarden's schoenhandel bestaat, een halve eeuw- DE BEGROOTING VOOR 1941. DE SPORT VAN ZONDAG. LEDENVERGADERING R-K. FABRIEKSARBEIDERS (STERS) BOND „ST. W1LLIBRORDUS". SCHAAK VER EEN. „HET CENTRUM". Hieronder de uitslagen van de H. H. win- c, groeP J. de VriesJos Limpens, af- afgeor.; p. van DijkJ. Hulsker 0—1; W. de Jos Dimpens 0—1; A. M. v. d. Starre— gebroken; C. J. van KuykJ. A. H. v d poort afgebr.; P. de Vries—A. M. v. d. Starre J. H. v. d. Poort 0—l; M. Wagemans—A. Neuteboom afgebr.; J. de Vries—C. J. van Nuyic 0i. EXCURSIE AMBACHTSSCHOOL. AANBESTEDING VERVOEREN EN LOSSEN VOOR GEMEENTEWERKEN. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Aaltje J„ d. v. L. E. Hulshof en J Hartzuiker, Boerhavelaan 1 Louisa, d. v. J. Goedvolk en I. de Vries, dr. Noletstr. 1 Franciscus B., z. v. B. J. E. Cordemans en H. v. d. Burg, Galileistr 52 een als levenl. aangega kind van A. v. Vliet en A. J. Grondel, Boerhavelaan 1. RIJKSSERUMINRICHTING AUTOBUSDIENST T.O.D. GAAT AAN DE GEMEENTE OVER. EEN BLOK NOODWINKELS ERNSTIG BESCHADIGD. ongevallen. Bij het opblazen van oude fundamenten in de omgeving Goudschesingel. Plechtige installatie van den hieuwen directeur. GEZAMENLIJK KERSTFEEST. Voor de bewoners der evacuatie- noodtehuizen. MIDDELEEUWSCHE KUNST GESCHIEDENIS. Een cursus van drie lessen. DE NOODWINKELS OP DEN GOUDSCHESINGEL. Vrijdag 20 December de officieele opening. OVERTREDING VAN VOOR SCHRIFTEN. OPROEP. BURGERLIJKE STAND. R. K. SCHAAKVEREEN. R. S. R. TE DUUR VERKOCHT. DIEFSTALLEN. JUBILEUM. VRACHTENBERICHT. SCHIEBROEK. DE NEDERLANDSCHE UNIE. RAADSVERGADERING. Zooals wij reeds meldden, hoopt op 22 De cember a.s. de heer C. van Wijngaarden, Nieuwe Haven 29, den dag te herdenken, waarop hij zich voor 50 jaar vestigde als schoenmakerspatroon. Naar aanleiding van dit wel zeer zeld zame jubileum zijn wij eens een praatje gaan maken met den jubilaris en zijn echt- genoote. Wij troffen hen aan in hun winkel, terwijl zij bezig waren hun cliënten te be dienen. Het bleek al gauw dat beiden nog krasse zakenlieden zijn, aan wien men niet zou zeggen dat zij reeds 50 jaar aan een stuk hun zaak drijven, van een grap houden en vast niet op hun mondje gevallen zijn. De heer van Wijngaarden begon zijn zaak in 1890, toen hij bij zijn patroon wegens te weinig werk bedankt werd. In een klein huisje in de Hagastraat begon hij een schoenmakerij. Als het stil was in de schoen makerij maakte hij zelf eenige paren con fectieschoenen, die voor het venster gezet werden en als ze verkocht waren door nieu we werden vervangen. Na eenige maanden huurde hij een winkelhuis in het pand Nieu we Haven 29, waar de zaak nu nog ge vestig 1 is. In 1907 was deze zaak te klein gewor den en werd overgegaan tot een algeheeie verbouwing. Met niets begonnen heeft t« jubilaris door harden en noesten arbeid zun een waardige plaats weten te veroveren n den schoenenhandel. Nog goed herinnert de heer van Wijngaa den zich Schiedam als de nijvere stad. di? toendertijd niet minder dan 412 branderijen telde. Heel veel bruine pluche pantoffels werden er toen verkocht, die in de brande- lijen gedragen werden. Als curiositei ver belden wij. dat het eerste paar schoenen verkocht werd aan den heer v. d. Tuin, rit de Gassttaat, wiens familie nog steeds tot de klanten behoort. Toen de zaak begonnen werd, telde Schiedam ongeveer 25.000 in woners. Voorbij de Gi oenelaan was alles nog onbebouwd. Tusschen Hoofdstraat en West?r- kade i -et echtprar van Wrngtar^en vet eenige, dat de Nieuwe Haven trouw is ge- hieven. Ook in het schoenenwerk is in dien tijd heel veel veranderd. Nog levendig bestaat de herinnering aan den tijd, dat vroeger de schoenen niet zooals nu keurig in doo- zep verpakt stonden, maar dat zij bij paren aan den zolder hingen. Dit bracht mee, dat men altijd goed uit moest kijken, dat de schoenen goed hingen, wilde men niet de kans loopen er een paar op het hoofd te krijgen. In de eerste jaren na 1900 gingen groote bedrijven zich in de Gorzen ves ten en begon het uitsterven van de bran derijen. Dit bracht veel veranderingen mee ln het bedrijf van den jubilaris. Om te be- Ëinnen moest hij vele paren laarzen leveren aan de polderjongens die op de terreinen werkten. Verder werd de vraag naar schoe- neh en werkschoenen grooter, doordat de meHschen meer gingen verdienen. Direct na den vorigen oorlog ging het S°edrin de zaak. Later, in 1931, kwam door de crisis de groote inzinking en was het S°ed, kaast niets meer waard. Aan de hand van zjjB lijfspreuk „Volhard tot het einde" heeft de heer van Wijngaarden steeds vol gehouden. Voor- en tegenspoed heeft het echtpaar meegemaakt en van lieverlee is de zaak die met niets begonnen werd uit gegroeid, door hard doorzetten, tot een flinke schoenenzaak. Dat het echtpaar ar trotsch op is laat zich begrijpen. Behalve aan zijn zaak heeft de jubilaris steeds hard en veel gewerkt aan het groot- i<flfi2iekenfonds in de stad' de A' Z' S' In 1916 Werd dit opgericht. Jarenlang is hij *'an dit fonds reeds secretaris-penningmees- ter en nog nooit heeft hij een vergadering t"erzuimd. Dat dit fonds .van niets uitgroeide tot een fonds met bijna 16.000 leden is voor een groot deel aan het werk van den heer van Wijngaarden te danken. z°ndag 22 December a.s. van 12 tot 3 uur houdt het echtpaar in hun woning een rffnPtie' waarop het zeker niet aan belang- steihng zaj onibreken. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het gemeentebestuur. B. en W. van Schiedam, gelet op art. 238 der gemeentewet, doen te weten, dat de be grooting van de inkomsten en uitgaven dier gemeente voor het dienstjaar 1941, op 11 Dec. 1940 den raad is aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing neer gelegd en tegen betaling der kosten in af schrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. De zwart-witten gaan Zondag bij D.C.L. op bezoek. Thuis hadden ze de grootste moeite om een gelijk spel te behalen. We zijn dan ook niet zoo gerust over den uitslag. Het tweede elftal speelt om 2 uur tegen U. S. C. aan de Laanslootscheweg. Verder is het programma: Fortuna4Ex celsior 3 12 uur Vlaardingen; D.K.S.H. 2 Excelsior 5 2 uur Rotterdam; Excelsior 7 Aeolus 4 12 uur; Excelsior A 3—S.V.W.R Al 2 uur; Excelsior A2Ignatius Al 3 uur; Activitas BExcelsior BI 12 uur. Zaterdag: Spartaan C—Excelsior C 3 uur Voor de elftallen Al en Cl is een dubbele competitie vastgesteld. Hermes D.V .S Doordat D.W.S. Zondag j.l. van Sparta verloor zijn de kansen van H.D.V.S. aanmer kelijk gestegen. Zondag a.s. gaan de blauw- witten echter weer een lastige beurt tege moet. Zij gaan naar Hilversum om den kamp tegen 't Gooi aan te binden. Op eigen terrein zijn de Hilversummers zware tegenstanders die het met hun geweldig enthousiasme de tegenpartij erg lastig kan maken. Gemakke lijk zal H.D.V.S. het dan ook niet hebben, Zij hebben echter de kans. Geven de blauw- witten zich geheel en al dan zullen zij hun supporters niet teleurstellen en de twee puntjes mee naar Schiedam brengen. Zondag a.s. krijgen de Rood-Groenen Gou da op bezoek. In den uitwedstrijd hebben de boschrandbewoners slechts een gelijk spel kunnen bewerkstelligen, willen de rood groenen hun kleine kans nog behouden dan zal het zaak zijn Gouda Zondag er onder te houden. He tweede elftal speelt om 2 uur aan de Damlaan tegen haar stadgenoote H.D.V.S. zoodat hier een spannende wedstrijd te wachten is. Het speelt thuis tegen V.D.L. 2. Op de lijnen naar Linker Maasoever en Noorden en Oosten. Gisteren hield bovengenoemde afdeeling ee" 'edenvergadering die goed bezocht was. a een kort openingswoord van den af- deeimgsvoorzitter, den heer M. Verdoes, feest'"1 der sm kort nog even het zilveren p deehng memoreerde, bracht de secretaris verslag uit van de loopende acties en de gevoerde correspondentie. Uit dit om vangrijk materiaal bleek wel, dat de vak organisatie nu vooral nog een taak te ver vullen heeft, wanneer ze zich niet plaatst op het standpunt van den klassenstrijd. Vervolgens kreeg de bondsvoorzitter, de heer p. J. Kleys, het woord, die op zeer'dui delijke wijze uiteenzette het groote nut van de Katholieke vakorganisatie en aantoonde, a, - 6 s r tegen het oppermachtige libe ralisme, voor 50 jaar begonnen, zeker niet tevergeefsch *s geweest Vervolgens werd namens de contróle-com- missie bijmonde van den heer Th Beumers verslag uitgebracht van het zich in goede orde bevinden avn de boeken en bescheiden va11 den penningmeester. Waarvoor dezen functionaris dan ook décharge werd ver leend. ver Nadat nog enkele vragen waren gesteld aan den spreker, werd de vergadering op de gebmikeiijke wyze gesloten. 2e groep: a. C. Timmerman—W. H. v. d. Polder 1 0, A. Everts—H. Veentjès 01; J. van Steen wijk a. Maliepaard afgebr.; P. Righini—A. Mes 1—0; c. van Rooyen—M. Godschalk VtA>; L. E. van der Wielen—A. C. Timmerman 0—1; H, Veentjer—D. K. Vos 10; P. Righini—M- Godschalk afgebr.; C. J. van RooyenW, H. v. d. Polder 10. 3e groep C. J- ChristensenH. Raven y„y3; H. MostertJ* B. Boot o1; *G. J. Delhaas H. Störmann 10; J. Woudenberg C. Hulsker 1—0; N. V. Dongen—r. Weem- hoff 10; F- HantelmanH. Raven 10' W. Erdtsiech—r. Weemhoff 1—0; r. v d' SluysJ- B- Boot 1—0; C. L. Mac. Pherson— F. v. d. Giezen i__0; B ,v. d. Sluys—c J Christensen 1—q SCHAAKCLUB SCHIEDAM S.C.S. Woensdagavond werd in het Volkskoftie- huis L. Haven 33, door de schaakclub Schie dam S.C.S. als volgt gespeeld voor den huis- houdelijken winterwedstrijd, onder leiding van den heer G. D. v. IJzendoorn. M. VisserJ. F. W. Rorije A. v. d. BergheP. v. Campen H. v. d. HoevenP. Westerveld C. KlompsJ. Moerer H. Mak—P. Bijloo W. v. VelsenW. v. d. Berg J. MoererP. van Campen C. KlompsP. Bijloo M. VisserG. v. IJzendoorn D. G. v. IJzendoornP. Westerveld K. DegelingF. W. Rorije 0—1 0—1 0—1 1—0 0—1 •/z— 1—0 0—1 0—1 Zz—';4 0—1 Woensdagmorgen maakten de leerlingen van de Ambachtsschool afd. Meubelmaken, onder leiding van hun leeraar, een excur sie naar de toonzalen en meubelfabriek van de firma P. H. Plate, Groote Markt te Schiedam. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de toonzalen, waar een groote verscheiden heid van meubelen in diverse houtsoorten en uitvoering door. den heer Plate zelf wer den getoond en toegelicht. Daarna werden de werkplaatsen bezichtigd o.a. de stoffeerderij, meubelmakerij en de afd. machinale houtbewerking. Vooral dit laatste had de bijzondere belangstelling, van de leerlingen, die hiermede een zeer gewaar deerde practische kennis opdeden. Aan het eind van deze leerzame excursie werd den jongelui een verversching aange boden. Voor belanghebbendein vestigen wij de aandacht op de advertentie elders in dit blad betreffende de aanbesteding voor gemeente werken van het vervoer en het lossen van diverse materialeri. OVERLEDEN: T. A. Visser 62 j., echtg. v. W. Schiller, Th. a Kempisstr. 28 N. Veen, 62 j., wed. v. J. v. Lindonk, Mariastr. 106. GEHUWD: J. Lijbers 24 j. en A. H. van Alphen 22 j. Th. van Duivenbode 24 j. en Tb- M. c. Leliveld 29 j. ONDERTROUWD: G. Dekker 25 j. en J. P. Fillekes 24 j. C. van Eijk 28 j. en T. A. Koppenjan 22 j. l. Paardenkooper 27 j. en C. A. Sterk 22 j. w. H. Schram 60 j. en E. Klatter 46 j. Goederenwagens zullen door afzonderlijke motorwagens worden getrokken. Naar aanleiding van de besprekin gen, welke thans gevoerd worden tus schen het Departement van Waterstaat en de tramwegmaatschappijen van de groote steden betreffende de mogelijk heid van het vervoer van vrachtgoede ren door deze maatschappijen, verne men wij, dat in Rotterdam reeds eeni- gen tijd overleg is gepleegd met de R.E.T. Naar de directie ons mededeel de heeft men reeds een plan ontwor pen. De 1:'.' ïen, die voor het vrachtvervoer in aanmerkir ouden komen, zijn in kaart ge bracht en de verschillende mogelijkheden worden door vertegenwoordigers van het Rijk in samenwerking met de directie van de R. E. T. onderzocht. r a deel van de nieuwe vervoersgelegen- heid zal gebruikt worden om het goederen vervoer van de Rotterdamsche Tramweg Mij te ontlasten, aangezien deze maatschappij op het oogenblik overbelast is met het vervoer der Zuid-Hollandsche tuinbouwproducten. Natuurlijk komen de gewone stadslijnen niet in de eerste plaats in aanmerking. De lijnen naar den Linker-Maasoever zouden echter nuttige diensten kunnen bewijzen, everals d- lijnen, die diep het Noorden en Or iten ingr.an. De lijnen op Schiedam zouden minder noodzakelijk zijn, aangezien hier een spoorwegverbinding is. Zooals de zaken thans staan is het niet de bedoeling, dat de goederenwagens achter de personentrams gekoppeld zullen worden, maar dat ze door onderlijke motorwagens zulle- worden getrokken. Zooals men weet, is het plan om vracht wagens achter de gewone passagierstrams te koppelen, geruimen tijd geleden wel het on derwerp van een bespreking geweest. Rotterdam verkeert op het oogenblik ech ter in een lastige positie ten aanzien van het tramverkeer. Onlangs werd de snelheid op sommige lijnen verminderd tengevolge van overbelasting van een onderstation. Nu de trams tusschen 's morgens half acht en des avonds half negen rijden, is het passagiers vervoer overbelast. De R.E.T. heeft dan ook al haar materieel in dienst, zoodat het moei lijk zou zijn om ten behoeve van het goede renvervoer aan motorwagens te komen. De plannen om deel te nemen aan het goe derenvervoer worden hier echter nauwkeuri; bestudeerd en het is mogelijk, dat men een oplossing vindt, die zonder het personenver voer ernstig te schaden, toch gelegenheid biedt tot goederenvervoer. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren alvorens een vaststaand plan kan worden ge publiceerd. Bovendien beschikt men nog niet over goederenwagens, die de tramrails kun nen berijden. Ook is nog geen opdracht ge geven zulke wagens te bouwen. Staan nog meer particuliere ondernemingen op de nominatie Naar wij vernemen, zal vermoedelijk met ingang van 1 Januari 1940, de autobuson derneming van de N. V. Noorder Autobus dienst N. A. D. voorh. T. O. D., welke den dienst onderhoudt tusschen Rotterdam en Schiebroek, door de gemeente worden over genomen. De onderhandelingen dienaan gaande zijn reeds in een vergevorderd sta dium. De R. E. T. zal zoowel het mate riaal als het personeel overnemen. Dege nen van het personeel, die eventueel zou den moeten worden afgekeurd, komen in de wachtgeldregeling. Ook andere particuliere autobusonder nemingen, we noemen o. m. de N. V. Auto busdienst M. E. G. G. A., die van den Oost- zeedijk rijdt naar Capelle a. d. IJssel, de Vlaardingsche Autobusonderneming en de Autobusdienst van de firma v. d. Ende moeten voor overname in aanmerking komen. Een en ander houd. reeds verband met de dezer dagen aangekondigde annexa ties van randgemeenten. De 23-jarige S. KruithofWeening, wo nende Buskën Huetstraat, viel in de Rochus- senstraat met haar fiets. Zij bekwam een zware hersenschudding en werd per auto van den G. G. D. naar het hospitaalschip in de Leuvehaven vervoerd. De 21-jarige loodgieter A. Schuurs, wo nende Breede Hilledijk, kwam bij werkzaam heden op het dak van een pand in Rhoon in aanraking met een hoogspanningsleiding. Door den geweldigen schok werd 's mans linker schouder ontwricht. In zeer overspan nen toestand is hij door den G. G. D. naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Vele fundamenten in de binnenstad worden in verband met de veelal zware constructie, door middel van springstof opgeblazen. Men hoort dan dikwijls zware knallen, welke echter niet veel indruk op ons maken, omdat zij van onschuldigen aard zijn. Gisteravond om ongeveer half zeven werd weer een ge weldige knal gehoord, komende uit oostelijke richting van de stad. Deze explosie heeft echter ernstige gevolgen gehad. Een heel blok van zes noodwinkels aan den Goudsche singel ter hoogte van de Hugo de Grootstraat werd zeer ernstig beschadigd. Enkele zware ijzeren platen, waarmede gewoonlijk even vóór de explosie de fundamenten worden afgedekt, vlogen door enkele etalages, waar door een ware ravage werd aangericht. Bij zonder de noodwinkels van de firma's Den Adele en Van Os werden het zwaarst getrof fen. Van de overige noodwinkels, twee waren nog onbewoond, sprongen alleen de ruiten. Persoonlijke ongelukken hebben zich geluk kig niet voorgedaan, dank zij de omstandig heid, dat de bewoners even te voren zich verdekt aan de achterzijde der winkels had den opgesteld. Terstond is men met het opruimingswerk begonnen. De aangerichte schade zal worden vergoed. Naar wij nader vernemen is een voorbij ganger de 33-jarige M. A. de Ruyter wonen de in de Mariastraat te Schiedam door val lend gesteente gewond aan gezicht en enkel. Met een particulieren auto is hij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Na verbonden te zij" hij huiswaarts keere» De nieuwe directeur van de Rijksserum inrichting, dr. B. J. C. te Hennepe is dezer dagen plechtig geinstalleerd. Dr. C. J. de Gier, bacterioloog hield de installatierede, waaraan wij het navolgende hebben ont leend. Rede dr. C. J^de Gier Toem in het jaar 1904 de Rijksserumin richting werd opgericht, had dit Instituut nog maar een kleinen omvang. Vele plannen sluimerden echter reeds in 't hoofd van den toenmaligen energieken leider prof. Poels, die met zijn lateren opvolger dr. Lourens onvermoeid aan de verwezenlijking hiervan hun beste krachten besteedden. Ook in die dagen werkte de staatsmachine niet altijd even vlug, zoodat de uitbreiding van de werkzaamheden slechts zeer geleidelijk plaats vond. Eerst toen prof. Poels het con tact met den zeer voortvarenden directeur- generaal van den .Landbouw dr. Lovink had gezocht en gevonden, kwamen er groote veranderingen tot stand. Tengevol ge daarvan was er weldra behoefte aan nieuw personeel. En zoo zien wij dan, dat in het jaar 1906 aan de inrichting als as sistent wordt benoemd de heer te Hennepe Hij werd belast met het onderzoek van ziektestoffen op tuberkelbacillen, van welke ziektestoffen destijds reeds zeer groote hoe veelheden werden ingezonden als gevolg van de toen geldende maatregelen tot be strijding der tuberculose onder het rund vee. In verband met deze maatregelen was er ook veel tuberculine noodig, aan de be reiding waarvan ook de heer te Hennepe zijn medewerking verleende. In die dagen kon men haast zeggen, wat zullen wij mor gen weer beleven. Dit echter niet in on- gunstigen zin, maar in de beteekenis van „wat zal de directeur vanavond thuis weer voor nieuws uitwerken", zoo snel volgden namelijk toen de verschillende wetenschap pelijke werkzaamheden elkander op. Naast de werkzaamheden, die u toen reeds had, kwam weldra de bereiding van het varkens- pestserum, een zeer interessante arbeid, om dat de wetenschap daarvan nog in de kinderschoenen stond. Met volle ambitie stortte onze jonge, ijverige assistent zich op de hem toevertrouwde taak en langzamer hand kon een serum worden afgeleverd dat vele varkenshouders tot groot nut is geweest.- Intusschen werd hij bevorderd tot bacterioloog. Aangemoedigd door hetgeen om hem heen plaats greep, was ook de eerzucht bij den heer te Hennepe ontwaakt, want in 1909 promoveerde hij te Bern tot doctor in de veeartsenijkunde op een proefschrift ge titeld: Die Immunisierung gegen Tuberku- lose von Rindern". In hetzelfde jaar werden voorschriften uitgevaardigd betreffende de keuring en tuberculinatie van waardevolle stamboek runderen, welke bestemd waren voor uit voer naar het buitenland. Onder de dieren artsen, aan wie dit werk werd toevertrouwd, behoorde ook dr. te Hennepe. In de na-oorlogsche jaren, ik bedoel na tuurlijk den oorlog 19141918, heeft dr. te Hennepe zich meer gespecialiseerd in het onderzoek der ziekte- en doodsoorzaken van het pluimvee en heeft hij gezocht naar mid delen ter voorkoming of bestrijding dezer ziekten. Zeer belangrijk is uw verdienste op dit terrein, waarbij u zich tevens als een groot organisator op het gebied van pluim veetentoonstellingen en pluimveecongressen hebt doen kennen. Bewijzen hiervoor zijn concreet voorhanden. De Spaansche Regee ring benoemde u tot Commandeur in de orde „Merite Agricola", terwijl de Führer van het Duitsche Rijk u de Verdienstorde 2e Klasse van den Duitschen Adelaar toe kende. En zoo is dan kort geleden uw benoeming gevolgd tot directeur der Rijksserumin- richting. Een zware last is op uw schouders gelegd. Wel is waar zult u in de periode, die thans voor u ligt, successen weten te boeken, maar ook zult u vele moeilijkheden ontmoeten, moeilijkheden van wetenschappelijken, per- soneelen, socialen en economischen aard, die alle van u een bevredigende oplossing zul len vragen. Bij het aanvaarden van uwe nieuwe func tie vindt u, als erfdeel van uwe bekwame voorgangers, een inrichting, wier naam schittert als een ster aan den veterinairen hemel. Overal wordt de inrichting met eer bied genoemd. Waar de zaken zoo staan, zal het een ieder duidelijk zijn, dat het geen gemak kelijke taak voor een nieuwen directeur is dit groote werk van knappe voorgangers op den zelfden voet voort te zetten. Ter bereiking van dit voorname doel en bovendien ter bevordering van den dienst der inriching in het algemeen, zeggen wij allen u gaarne onzen volledigen steun toe. Om aan dezen dag een feestelijk aanzien te geven en als bewijs van sympathie voor den nieuwen directeur, heeft het personeel der Rijksseruminrichting en dat van het Staats Veeartsenijkundig Onderzoekingsinsti tuut gemeend u een bloemenhulde te mogen brengen. Antwoord van dr. te Hennepe. Ik wil beginnen met u te zeggen, aldus spr. dat mij een zware taak wacht. In de eerste plaats wel, omdat wij heden leven in een moeilijken tijd, waarvan wij niet bij machte zijn nu al het einde te zien. Wel mogen wij probeeren een blik in de toe komst te werpen en dan zie ik dat onze Inrichting een schoone tahk wacht. De agra rische productie na dezen oorlog zal bij den wederopbouw een belangrijke functie krij gen toegewezen, omdat Nederland, het land van landbouw en veeteelt, zeer zeker zijn aandeel krijgt, niet alleen om in de behoef ten van eigen land, maar ook om in de be hoeften van 't buitenland te voorzien. Daar om moeten wij zorgen, dat wij beschikken over een gezonden veestapel. Zoo kunnen wij met prof. Berger, directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst in den Haag als centrale figuur, een schakel zijn om dat schoone doel te bereiken. Mijn wetenschap pelijke medewerkers van deze inrichting moeten naast de dagelijksche onderzoekin gen nog voldoende gelegenheid hebben hun studie voort te zetten en daarnaast moe ten n'euwe vindingen in de praktijk gebracht worden. Gelooft niet. dat ik den eenen werker meer zal waardeeren dan den ande ren want zij hebben ieder op hun terrein een belangrijken post in de maatschappij. Wij weten, dat een lichaam, waarin orga nen ontbreken, zijn functie niet precies kan vervullen. Zoo is het ook-met onze inrich ting, die de medewerking van allen noodig heeft. Wij moeten allen één zijn, als één personeel moeten wij de inrichting die nen. Spr. dankte tenslotte voor de bloemen hulde hem gebracht. Op tweeden Kerstdag wordt des middags in de Remonstrantsche kerk aan den Wester singel een Kerstbijeenkomst gehouden voor de bewoners der evacuatie-noodtehuizen. Zooals de bewoners tot alle kerkelijke ge zindten behooren, is ook de voorbereiding en uitvoering van dit Kerstfeest met medewer king van den Hoogeerw. deken van Rotter dam en van Protestantsche predikanten, in handen van een kleine commissie, waarin zoowel katholieken als protestanten zitting hebben. Het wijdingswoord zal worden gesproken door dr. J. J. van der Spek, directeur der Psychiatrische inrichting Maasoord. Een aan tal parochianen der parochie van St. Hilde- gardis voert een Kerstspel op van Henri Ghéon, het Rotterdamsche mannenzangkoor „Zanglusf" oder leiding van Henk v. d. Berg, zingt enkele liederen, met medewerking van de solisten Frans de Geus (bariton), Hen\ Hoefnagels (tenor), terwijl van Vryzinnig- Protestantsche zijde een koortje wordt ge vormd, dat den gemeenschappelijken zang van enkele bekende kerstliederen, met bege leiding van den organist der Remonstrant sche kerk, den heer Ferd. Timmermans, zal steunen. De belangstelling voor het groote en grootsche tijdperk van de Middeleeuwen groeit gestadig. Het is daarom een geluk kige gedachte geweest van de besturen van den Katholieken Kring en de Katholieke Volksuniversiteit een cursus van drie lessen samen te .stellen in de Kerkelijke Kunst, die in de Middeleeuwen zulk een geweldige hoogte heeft bereikt. Pater R. Rats zelf beeldend kunstenaar zal dezen cursus geven. De voordracht zal worden toege licht door fraaie lichtbeelden. De eerste les over de kerkelijke bouw kunst der Middeleeuwen wordt gegeven morgen (Zaterdag)middag te half drie in het gebouw Eendrachtsweg 49 (tusschen Kortenaerstraat en Witte de Withstraat), Voor ieder en belangstellende is deze cursus tegen uiterst lagen prijs toegankelijk. .Nie mand verzuime deze gelegenheid. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een annonce in dit blad. Het Rotterdamsche publiek en reeds velen buiten onze stad hebben den weg al gebonden naar onze twee nieuwe zakencentra in Dijk- zigt en in Blijdorp. De jongste Sint Niklaas- drukte mag daarvoor zeker als een bewijs gelden. We hebben echter nog een andere winkelwijk gekregen, welke in enkele maan den tijds is opgebouwd. We doelen hier op de noodwinkels, welke zich ten getale van niet minder dan 110 bevinden op den Goud schesingel. Deze noodwinkels, die in blokken van zes zijn gebouwd, bevinden zich op de plaats, waar voorheen de weekmarkt werd gehouden. Aan de noordzijde hebben 68 «aken haar deuren al geopend en de loop zit er vrij aardig in. Het zal wel Februari worden voor ook alle noodwinkels aan de zuidzijde zullen zijn betrokken. Op den Goudsche singel zitten over het algemeen heel oude Rotterdamsche zaken, die vóór de Meidagen hetzij in de onmiddellijke omgeving haar bedrijf hebben uitgeoefend, hetzij meer in het centrum van de stad. Nagenoeg elke branche kan men op den Goudschesingel aantreffen. Aan de uiterlijke verfraaiing van deze noodwinkels is betrekkelijk weinig gedaan door de gemeente, maar dit heeft den velen winkeliers niet belet om zoo goed mogelijk voor het interieur te zorgen. Men wil echter nog verder gaan om de belangstelling van het winkelend publiek te trekken. Hiervoor heeft men de koppen bij elkaar gestoken. Er is besloten de winkel- straat-Goudschesingel, ofschoon nog niet ge heel klaar, toch reeds officieel te openen. Deze opening is vastgesteld op Vrijdag 20 December a.s. des namiddags om drie uur. Het gemeentebestuur en de Kamer van Koop handel zullen zich doen vertegenwoordigen. Alle winkels zullen met vlaggen worden ver sierd en het zal een echte oifderwetsche win kelweek worden. Een etalage-wedstrijd zal worden uitgeschreven. Verder zal het publiek een prijs-puzzle worden voorgelegd, terwijl men in de gelegenheid zal worden gesteld een goeden slagzin uit te vinden, die de aandacht op deze noodwinkels zal blijven ve-Hgen. De politie heeft een groote partij goederen in beslag genomen wegens overtreding van de distributie-voorschriften. De directeur van een N.V., W. M. geheeten, had nl. aan een viertal winkeliers een hoeveelheid van 650 kg. aardappelbloem en pudding verkocht, Zoowel tegen den directeur als tegen den winkelier is proces-verbaal opgemaakt. Voorts zijn in beslag genomen 400 blikken geconserveerde kip, die in strijd met het inventarisatiebesluit voor gevogelte verhan- eld werden. Tegen kooper en verkooper werd proces-verbaal opgemaakt. Vrijdag 6 December j.l. werd des morgens om 8 uur op den Goudschesingel bij den Goudscheweg een man aangetroffen, die ern stig gewond naast zijn fiets lag. Het slacht offer J. v. Dijk, wonende in de Van Citters- straat, werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Bergweg ge bracht. Daar de politie het vermoeden heeft, dat een verkeersongeluk heeft plaats gehad, ver zoekt zij eventueelen getuigen zich te melden op het hoofdbureau, Haagscheveer. Aangiften van 11 December 1940. BEVALLENL. v. d. Berge geb. Schrijver d. M. A. Klaassen geb. Bouwmeester z. J C. Sekeris geb. Berkhout d. E. F. Blom geb. Groe nendijk z. C. E. Vos geb. v. Roojjen d. M. P. A. Jongkoen geb. Hoes z. C. v. Bokhoven geb. Gijze d. A. P. Ligthart geb. v. d. Rande z. J. Osseweijer geb. Visser d. N. H. Jansen geb. Ranft z. N. Kamp geb. Alting d. C. G. v. Dongen geb. Leeuwangh d. N. Verhoef geb. v. Wijk z. M. K. de Haan geb. v. d. Bjjl z. J. T. E. v. d. Ploeg geb. v. Blerkum z. J. M. v. Dijk geb. Kossen d. N. D. Trompert geb. Windhouwer z. N. E. v .d. Wilk geb. Rijns burger d. S. M. Backx geb. Schilperoort 2 z. P. Nieuwenhuizen geb. Schuddebeurs d. H. Marré geb. v. d. Reijden d. A. v. Overbeek geb. Smits d. M. H. Lier geb. Monshouwer-^z. M. C. Scholte geb. v. Son z. M. Tom geb. Kromwijk z. GEHUWD: C. v. Driel jm. 23 j. en J. van Pelt U 2 j H. van Dijk jm. 21 j. en W. Holstein jd. 21 j. B. Hak jm. 22 j. en C. C. v. Gammeren jd. 22 j. A. Kersbergen jm. 24 j. en W. Wit- zel jd. 24 j. J. J. Klatten jm. 23 J. en J. Chr. Kiesewetter jd. 21 j. J. C. Loijens jm. 23 j. en M. G. v. der Vreede jd. 16 j. J. A. Nab jm. 27 j. en L. Huisman jd. 22 j. L. van Neijenhoff jm. 27 j. en B. Meijer jd. 20 j. A. H. Pijpers jm. 30 j. en J. A. de Groote jd. 20 j. W. Schuurman jm. 32 j. en M. A. Ritmeijer jd. 33 j. J. C. P. van Veggel wedr. 60 j. en P. Messe- maker gesch. vr. 56 j. J. C. de Vries jm. 21 j. en J. C. van Mullem jd. 20 j. J. van Driel jm. 29 j. en G. W. Mostert jd. 22 j. L. Jansen jm. 21 j. en J. Elzinga jd. 20 j. J. van Meurs gesch. m. 26 j. en G. Aiiart jd. 19 j. T. van der Schee jm. 23 j. en L. de Haan jd. 19 j. J. Slotboom jm. 26 j. en H. van Offeren jd. 20 j. G. Treurniet jm. 28 j. en M. J. van Steenis jd. 25 j. N. H. Bosschaart jm. 21 j. en P. Galjema jd. 21 j. P. Broer jm. 28 j. en J. C. Boeser jd. 26 j. W. M. M. Dankers jm. 30 j. en W. Schotte jd. 25 j. J. A. van der Mee jm. 25 j. en J. B. Geerling jd. 20 j. F Steneker jm. 23 j. en A. van der Hoeven jd. 34 j. J. H. Visser jm. 23 j. en H. Krastman jd. 22 j. H. C. Blom jm. 22 j. en C. G. Hollaar jd. 20 j. G. Bonte jm. 35 J. en W. van Oort jd. 27 j. B. Broere jm. 30 j. en L. Hol jd. 23 j. H. G. Dirkx jm. 25 j. en J. M. Berghout jd. 26 j. C. M. van Dijk jm. 24 j en A. J. van der Put jd, 18 j. F. G. W. Lee- nen jm. 25 j. en J. Baksteen jd. 22 j. C. Meijer jm. 23 j. en M. de Vos jd. 22 j. G. H. van der Wal jm. 332 j. en C. J. Kujjpers jd. 27 j. J. J. van Woensel jm. 26 j. en A. E. M. van Oostrum jd. 36 j. F. Fekkes jm. 26 j. en H. W. Wind jd. 24 j. P. Kaho jm. 32 j. en M. van Kesteren gesch. 27 j. A. J. de Kok jm. 336 j. en L. J. Guzeltj jd. 28 j. D. M. F. Scheuter jm. 29 j. en J. C. C. van Oudennaarden jd. 26 j. A. W. G. Schroeter jm. 2 J. en P. M. E. Bujjte- Iaar jd. 335 j. J. Stolk jm. 26 j. en G. H. E. Mjjveldt jd. 23 j. C. Verhulst jm. 22 j. en S. C. Bleecke jd. 19 j. M. van Vessem jm. 26 j. en Schuijff jd. 23 j. P. J. van de Werken jm. 22 j. en M. A. Rijsdyk jd. 21 j. C. Arends jm. 26 j. en M. van der Draai jd. 22 j. J. Frijlink jm. 25 j. en A. van Moort jd. 25 j. E. A. P. Granzow jm. 29 j. en W. B. Loos jd. 33 j. J. de Groot wedr. 46 j. en M. G. Jouvenaz jd. 42 j. A. Wruithof jm. 24 j. en L. Pluijmers jd. 25 j. J. Wesseling jm. 28 j. en A. van der Kooij jd. 27 j. D. Wiesebron jm. 31 j. en A. G. van Ginkel jd. 30 j. OVERLEDENH. Kreuk m. van A. Heuvel man 42 j. W. C. Könemann ongeh. m. 36 j. E. v. Houten ongeh. vr. 74 j. M. T. Drescher ongeh. vr. 68 j. J. Lute m. van G. HoIIem 69 j. A. de GooiJer wedr. van C. M. Pieterse 78 J. L. v. Belle vr. van A. Boender 61 j. P. r. Oostendorp m. van E. G. Goossens 54 j. G. H. Kagcheiland vr. van A. Suiker 76 j. M. E. Engels wede. van D. H. Geerlink 79 j. C. Limp- gens vr. van W. J. Lammers 75 j. J. D. de Koning ongeh. vr. 19 j. H. A. Klein m. van C. v. Gent 37 j. C. P. Goetgeiuk m. van C. J. Amersdorffer 54 j. V. ter Smitte m. van N. v. Strien 53 j. Voorts als levenloos aangegeven: A. v. Alphen de Graaf z. A. C. Priem geb. Ebing d. De resultaten van de 4e ronde van den winterwedstrijd van de R. K. Schaak vereniging R. S. R. waren als volgt: Smul dersKouwenhoven 10, v. d. Heuvelde Jonge 01, RoemerKoetsheid afgebr. VijverbergF. Strooband 01, Paap Scheerder 1—0, Nivard—C. Strooiband 10, LoosFritschy 10, F. Wierksv. Gastel 10, VisserTh. Wierks 10, Rem- kenVeldman 10, v. d. Schoot Stryards 01. Tegen een commissionnair hier ter stede is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij cacaoboonen te duur aanbood, nl. tegen 1 per kg. Ook werd proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die een electrische kachel voor te duren prijs verkocht. De recherche hield Woensdagavond een auto aan, waarop 10.000 reepen chocolade werden vervoerd, bestemd voor Maastricht. Ook hiervan was de prijs te duur. In bewaring is gesteld de 41-jarige mej. G. F., die op 10 December op heeterdaad werd betrapt, toen zij in den winkel van C. en A. aan de Mathenesserlaan een japon ontvreemdde. Een huiszoeking bracht aan het licht, dat zij ook in het bezit was van een tinnen kan, welke ontvreemd was ten nadeele van magazijn „Rio" aan den Sta- tenweg. Mej. F. is ter beschikking van de justitie gesteld. Voorts is in bewaring gesteld de 29-jjarige metaaldraaier O. L„ die ten na deele van zijn patroon W. B. aan de Vierha- vestraat op 7 December uit een kast op het kantoortje zich een hoeveelheid levens middelen, kleeding en gereedschap, toe eigende. Hij is ter beschikking van' de justitie gesteld. M. B., wonende te Nijkerk, heeft aan gifte gedaan, van diefstal van 50 pakken vet van een aan de Oosterkade staanden wagen. Van den loswal aan de Oosterkade werd eenzelfde hoeveelheid vet ontvreemd ten nadeele van-C. G. S. te Rotterdam. Gisteren herdacht de heer L. van Vlaardin gen het feit, dat hy voor vijftig jaar in dienst trad by de firma J. Hoos, touwslagerij, 's-Gravenweg alhier, welke firma door fusie met andere touwslageryen is overgegaan in de N.V. Verepnigde Touwfabriek^.i, bij welke onderneming de heer van Vlaardingen thans nog werkzaam is. Na door de directie gehuldigd te zijn, vond later een huldiging plaats door het gezamen lijk kantoor-, magazijn- en expeditieperso- neel. De heer Brandenburg, afdeelingschef, sprak den jubilaris namens het kantoorper soneel toe, terwijl daarna de heer Van Nim- wegen namens het magazijn- en expeditie- personeel den heer van Vlaardingen met zijn jubileum feliciteerde. Bij deze toespraken werden geschenken aangeboden. ROTTERDAM, 13 Decemlber 1940. a a r jv e r k100 ton rogige naar Amster dam, 100 ton lijnkoeken naar Delft, 110 ton kunstmest naar Budel, 100 ton maïsmeel naar Zaandam, diverse partijen cokes naar Delfzill alles volgens tarief. Sleeploon: naar Maasbnaoht 20 Ct. per ton voor ledige schepen. Tot leden van den plaatselijken raad van de Nederlandsche Unie voor Schiebroek zijn benoemd de heeren A. J. van Lieshout, G. A. E. Visser, H. A. M. Frooland, J. E. H. M. Jaspar en J. van Hinten. Voorzitter van den plaatselijken raad is de heer Jaspar. De heer A. W. van der Heide Eikenlaan 159, is tqt plaatselijk secretaris bfenoemd,' terwijl de heer Aeckerlin belast is met de leiding van de propganda. De burgemeester heeft een vergadering van den gemeenteraad belegd tegen Zater dag 21 December a.s., des namiddags te S u.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1