SCHIEDAM. Hrssdf m reef Hsen mm zonder nm. JEUGDACTIE ROTTERDAM. DANSSCHOOL - WESTHUIS Laatste berichten. Het treinverkeer. Noordoostpolder gesloten. ROTTERDAM. Si HET NIEWE DAGBLAD VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 PRIVé en CLUBLESSEN WINTERHULP NEDERLAND. KATHOLIEKE BOND „VOOR HET GEZIN". DE ST. LAUREN8KERK. ALLES OP 'T GEBIED VAN GLAS N.V. Katwïjk's Glashandel. Tel. 68357 MONOPOLE THEATER. Verschillende maten TRIPLEX Frans v Thienen, Broersveld 123 R.K.S.V. „EXCELSIOR". BURGERLIJKE STAND. KETHEL. BELANGRIJK BERICHT VOOR DEN MIDDENSTAND. medische zondagsdienst. 7 uur in. PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS DE MEERDERE. INTENTIES VAN DE H.H. MISSEN. OPROEP. GOUDEN JUBILEUM. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. LIJK GEVISCHT. KANTONGERECHT. LEERLINGEN-UITVOERING MUZ1EKLY CEUM. Een prijzenswaardig initiatief van verstrekkende beteekenis. „DE PREMIèRE DER BUTTERFLY". OPENBARE VERKOOPINGEN. NOTSTANDSBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR ROTTERDAMMERS. Van vergunningen geen sprake. HET VERGAAN VAN DE „SALVADOR". 228 personen omgekomen, 124 geredden. Laatste gat in den dijk gedicht. VEREENIGING SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS. Het record van 191/ geslagen. Het grootste aantal baden door het bad huis aan de Lange Haven over een jaar verstrekt was tot op heden 40698 in 1917. Op Vrijdag, 13 December 1940 was het te verwachten, dat dit aantal overschreden zou worden, welk resultaat, in tegenstelling met 1917 met dagelijksche openstelling, thans in het loopende jaar, met uitzondering van enkele weken, hoofdzakelijk op Vrijdag en Zaterdag is verkregen. De steeds beter wor dende outillage heeft hierbij een zeer be langrijke rol gespeeld. Tegen het tijdstip, dat het recordcijfer overschreden zou worden, was het dage- lijksch bestuur, bestaande uit de heeren dr. J. Ris Dzn., voorzitter, N. J. Bouvet, tech nisch lid en Joh. C. van Zijderveldt, secre taris-penningmeester in het badhuis aan wezig. Om 5 minuten voor zeven kwam de heer C. Markestein, Jan Vermeerstraat 36 de inrichting binnenstappen, kocht zijn bad- kaartje en werd daarna door den secretaris penningmeester verzocht op het kantoortje van den badmeester te komen. De voorzitter deelde hem daarop mede, dat hij de 40699ste bezoeker in 1940 van het badhuis was, waadoor het record van 1917 gebroken was, welk feit het bestuur van Ttst badhuis niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan. Namens de Vereeniging bood hij den heer Markestein een azalia in pot, alsmede een kaart vöor 12 baden aan. De heer Markestein zeide onbewust van dit alles zijn reeds jarenlang gebruikelijken gang naar het badhuis te hebben gemaakt en thans aangenaam verrast was, dat hij de gelukkige recordoverschrijder bleek te zijn. Hij sprak de hoop uit dat het bestuur zich in een steeds drukker wordend bezoek aan het badhuis zou kunnen verheugen en dank te hartelijk voor de ontvangen cadeau:*. Aan de overige wachtende bezoekers isters) werd ter eere van dit feit een ver snapering aangeboden. WARANDE 207, TELEFOON 68211, SCHIEDAM. De leden, die wenschen ingelicht te wor den over de toepassing van de Kinderbijslag wet, kunnen zich om inlichtingen wenden tot den secretaris, den heer A. J. C. v. Oppen, Hoogstraat 182 Heinz Ruhmann in Zoologica. Hoe langer hoe meer blijkt Heinz Rühmann in den smaak te vallen van de bezoekers van het Monopole-theater. Gisteravond draaide zijn film „Zoölogica" voor een uitverkochte zaal. Heinz is in deze film student, doch zijn huisknecht schijnt beter geprepareerd te zijn voor het examen dat Heinz wacht, dan de candidaat zelf. Hoewel hij op den dag van het examen bijzonder vroeg uit de veeren is, verslaapt hij toch nog zijn tijd en verschijnt dus niet voor zijn examinatoren. Dat is de derde maal en hij wordt dan ook voor goed ,;uitgewezen" van de universiteit. Op verzoek van zijn oom moet hij zich uit drie meisjes een vrouw kiezen. Hij doet dit op een bijzondere manier. Hij plakt drie por tretten op een boom en schiet dan. Degene die hij raakt zal zijn vrouw worden. Hij schiet mis, doch raakt een passeerende dame. Nu begint het verhaal nog interessanter te worden, want deze dame is de dochter van een circusdirecteur en om haar te winnen moet hij artist worden Hij probeert van alles, doch niets heeft resultaat. Toch wordt hij nog artisttegen wil en dank en treedt als donteur op, waardoor hij bij zijn a.s. schoon vader in de gratie valt en zoo eindigt deze film met een voor Heinz Rühmann niet ge bruikelijk slot. Het is een film vol tintelende humor, die yan het begin tot het einde de lachspieren in beweging houdt. Het voor-programma bevat journaal en een twee-acter, getiteld „Kwaadspreeksters". ronde stokken en latten in alle maten Hockey-programma voor Zondag a.s. Dames Pioniers 2Excelsior 3 2 uur. Gistermorgen te omstreeks 9 uur werd op de Hoofdstraat nabij de Koningin Wilhel- minabrug een wielrijder door een vrachtauto overreden. Voor de geopende brug had zich een groep wielrijders opgesteld, waarachter een colonne vrachtauto's stond. Toen de brug weer voor het rij verkeer opengesteld werd, gaf de chauffeur van de voorste vrachtauto blijk baar plotseling te veel gas, waardoor de wagen vooruit schoot en een wielrijder om ver reed. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De politie stelt een onderzoek in. De opbrengst der collecte- De totaal-ontvangsten in Schiedam zijn tot nu toe gekomen op 4.983.55'A, doordat nog een belangijke gift, nl. 1000, is inge komen van de directie van de N.V. Veree- nigde Glasfabrieken; 10 van de N. V. Hendrik de Fries en 5 van N. N. Op Vrijdag en Zaterdag, 27 en 28 De cember a.s. is de volgende collecte vastge steld. Op Vrijdag zal weer de huis-aan-huis- collecte plaats hebben en op Zaterdag de straatcollecte. Hoewel de data niet zoo heel gunstig zijn, om verschillende redenen konden geen andere worden genomen, wordt erop ver trouwd, dat het niet ongunstigt resultaat van de vorige collecte zal worden verbeterd. Imers is nu wel duidelijk gebleken, dat het belangrijk grootste gedeelte der opbrengst hier ter beschikking van Schiedamsehe in gezetenen is gebleven, terwijl een volkomen neutrale verdeeling stellig verzekerd is door de samenstelling van de werkgemeen schap en niet in het minst doordat de bur gemeester op haar adviezen, zonder aanzien van godsdienst of richting, zijn beslissing neemt Vanzelfsprekend kunnen nog een aantal collectanten worden gebruikt Helpt mede, den nood van land- en stad- genooten te leenigen. Meldt u aan bij het Plaatselijk Bureau, afd. Algemeene Zaken, Stadhuis, onder op gave van adres, geb. datum en wanneer men beschikbaar is. Zij, die in Schiedam per giro willen stor ten kunnen dit doen op Girono. 398382 ten name van de „Winterhulp-Nederland", af- deeling Schiedam. De verdeeling der waardebonnen. Nu de burgemeester, als plaatselijk direc teur van de Winter hulp, een bepaald be drag aan waardebonnen heeft toegewezen gekregen ter eerste verdeeling over hen, di daarvoor in aanmerking komen, wordt door het plaatselijk bureau al het mogelijke daan de uitkeeringen nog voor de Kerstda gen te doen geschieden. Hiertoe kon niet eerder worden overgegaan wegens het ont breken van e-n bepaalden leiddraad. Zij, die tot n ut'oe wel een schriftelijke aanvrage hebben ingediend, zijn uitgenoo- digd Maandag of Dinsdag a.s. aan het gym nastieklokaal Oude Kekhof te komen tot het verstekken van nadere gegevens, met medbrnging va ntrouwboekje, belastingbil jet enz. Ter bevordering van een vlugge afhande ling wordt dringend verzocht, de gestelde vragen kort, zoo beknopt mogelijk, te be antwoorden en er geen verhalen van te maken. Vanzelfsprekend worden alle aanvragen gecontroleerd en zal niet idereen, die een verzoek indiende, een bijdrage kunnen krij gen, zeker niet bij deze eerste verdeeling. Hun aanvragen blijv enechter voor vol gende keeren gelden. Om de beoordeeling van de uitgebrachte adviezen zoo juist mogelijk te doen geschie den is de werkgemeenschap, waarin voor- loopig zitting haden de heeren: A. v. d. Berg, K. J. Heijboer, A. J. Breve, M. Sta- venga en A. M. Sunderman, die meer de voorbereiding der collecten verzorgen, als mede de propaganda, uitgebreid met ver tegenwoordigers van diacoonieën, armbe sturen e.d., derhalve uitsluitend met perso nen die in dit werk ervaring hebben. Zij zijn gevraagd uit zooveel mogelijk verschil lende kringen op liefdadig terrein. Hoewel nog niet van allen antwoord is ingekomen, kan worden medegedeeld, dat in de werk gemeenschap zitting zullen nemen: Voor het R. K. Parochiaal Armbestuur, de heer P. Kappelhof; armenzorg en tegen bedelarij, de heer J. Lechner, voor de Oud- Katholieke Gemeente, de heer N. Bergers, voor de diaconie der Christ. Geref. Kerk de heer S. R. Kamphuis. Dezen zullen zoo spoedig mogelijk om trent de ingekomen aanvragen adviseern aan de bugemeester, die in de laatste instan tie beslist. (Ongecorrigeerd.) GEBOREN: Susanna M. d. v. J. Hoppe en N. C. W. Zonneveld, Zwartw.str. 57: Jo- hanes, z. v. J. F. Zwang en H. M. van Mas- trigt, Boerhavelaan 1; Gerda, d. v. E. Ras en J. C. Ossel, Boerhavelaan 1, Aaltje, d. v. A. J. de Roo en W. Krabbendam, Chr. Huij- gensstr. 4; Aridina, d. v. C. v. d. Slot en M. W, Jansson, Poortugaalschestr. 9. OVERLEDEN: H. G. Bloem, 58 jaar Ga- lileistr. 22. Het bestuur van de Hanze vestigt er de aandacht op dat bij de steun in natura, welke door de Winterhulp Nederland wordt ge geven in den vorm van waardebons de detail handel daarbij geheel ingeschakeld wordt. De waardebons worden uitgegeven in coupures van 0.50, ƒ1 en 2.50 en staan aan de achterzijde ten name van den ondersteunde Alle waardebons zijn onmiddellijk verzilver baar bij de kantoren van de Ned. Midden standsbak. De bons mogen slechts in betaling worden aangenomen bij levering van levens middelen, kleeding of brandstoffen. Zij die nen door den winkelier tot hun volle waarde te worden aangenomen. Geheele of gedeelte lijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. Morgen zullen de volgende geneesheeren voeg' speodgevallen aanwezig zijn J. A. H v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175; H. C. v. d Broek, W. de Zwijgerlaan 23; W. T. P. Nijen- huis, B. Kappertlaan 154; H. J. Ormel, Sin gel 76. Geopend zal zijn de apotheek van de firma J. H. Evers, Lange Haven 81, die in de komende week tevens den nachtdienst waar zal nemen. De nachtdienst gaat 's vonds te Heden de derde Zondag van den Advent, genaamd Gaudete. De Vroegmis is te half 9 en de Hoogmis te half 11. Na de Hoogmis „Rorate coeli". Te 3 uur Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje en gebeden voor den vrede. Dinsdagavond 7.30 uur K.J.M.V. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag quater temperdagen. Woensdag 7 uur de Gulden Mis, d.w.z. de gezongen Votiefmis van O. L. V. in den Ad vent met Gloria en Credo. Bij de woorden: „Et incarnatus est" knielen allen tot en met „Et homo factus est". De H. Mis is ter eere van het Goddelijk Moederschap der H. Maagd. Donderdag: De kinderen komen biechten te half 1 en cte algemeene H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van 9 uur. Zaterdag feest van St. Thomas, Apostel begin van den winter, gelegenheid om te biechten van 45 en van 67 uur. Zondag 15 Dec. half 9 H.D. voor Corne lls Adrianus Lansbergen half 11 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der pa rochie. Maandag half 8 ter eere van Maria voor den vrede 9 uur meest verlate% zielen. Dinsdag half 8 Jrgt. Jacobus" Joannes Noordt 9 uur overl. fam. v. Rijn, de Vette. Woensdag 7 uur voor de weldoeners der kerk 9 uur Catharina Verspeek, geb. Lansbergen. Donderdag half 8 M.D. voor Joannes Heijdra 9 uur overl. fam.. v. Veen. Vrijdag half 8 Leonaröus v. d. Helm en echtgenoote 9 uur M.D. Joannes van Noord. Zaterdag half 8 Petrus Lansbergen, lid van het H. Hart 9 uur Jrgt. Adrianus de Vette en Catharina Stolk. Zondag s.s. half 9 Jrgt. Joanna Petr. Lansbergen, geb. v. d. Broek half 11 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der pa rochie. Werkzaamheden om het bouwwerk tegen verder verval te bewaren. In September besloot de inspecteur van e kunstbescherming, dr. Jan Kalf, om de ssten van de St. Laurenskerk te doen be schermen tegen de weersinvloeden. Aan den Rotterdainschen architect Jos. de Jonge werd verzocht de noodige maatregelen te ne men. Begin October werd dit werk aanbe steed en opgedragen aan den aannemer I. Woudenberg te Utrecht. Het werk bestond in het met een pannen dak afdekken van de zijkapellen, waarin de oorspronkelijke gewelven nog aanwezig wa ren, het dichten van gaten en scheuren in de muren en het afdekken van de boven kanten daarvan. Met het laatste was de aannemer druk be zig, toen geconstateerd werd, dat de zuide lijke schipmuur niet te vertrouwen was en gestut zou moeten worden. Hiertoe was een plan in bewerking, toen de storm in den nacht van 13 op 14 November den drie en twintig meter hoogen muur in beweging bracht en de door den brand sterk bescha digde pijlers het gewicht niet langer konden dragen, zoodat de geheele muur 's morgens in de kerkruimte lag. De aansluitende vieringpijler en transept muur standen er toen gevaarlijk bij en na tijdelijk stutten bleek het noodig dit ge deelte te doen sloopen. Ook de andere schip muur bleek niet meer betrouwbaar en ook deze zal onder sloopers handen moeten val len. Dezer dagen heeft de firma L'ekkerker- ker hiermee een aanvang gemaakt. Intusschen zijn ook de pijlers van het koor onder handen genomen en deze zullen tegen de verdere inwerking van water en vorst beschermd worden door ze geheel te ommet selen. Bovendien worden de vieringpijlers aan de koorzijde nader gestut, zoodat gegronde hoop bestaat, dat hetgeen van het koor is over gebleven ook behouden kan worden. Wordt eenmaal definitief tot restauratie besloten, dan zullen verschillende nog be staande deelen van dit monumentale bouw werk geheel vernieuwd moeten worden. Het is echter van belang om thans nog zooveel mogelijk van de St. Laurens tegen verder verval te beschermen, hetgeen dan ook met de meeste zorg geschiedt. Gistermorgen te omstreeks 9.30 uur is door een onbekend gebleven man eer? vrouw uit het water van het Lischplein gehaald, welke man daarna een in de nabijheid wonend arts heeft gewaarschuwd. De vrouw is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. De commissaris van politie in de derde afdeeling verzoekt dezen man zich ten spoedigste te melden aan het bureau van politie aan den ^ergsingel alhier, tot het geven van inlich tingen. Hetzelfde wordt verzocht aan even tueele andere getuigen. Gisteren herdacht de heer Werkhoven het feit, dat hij 50 jaar geleden bij de firma Rijken de Lange in dienst trad. Aanvan kelijk zorgde hij voor de clientèle in de omgeving van Rotterdam en vele oude klanten in plaatsen als Brielle en Hellevoet- sluis zullen zich zijn artistieken haardos her inneren. Later, in de jaren, dat de phonola- piano zoo zeer in trek was, was hij het voornamelijk, die met buitengewone muzi kaliteit deze instrumenten aan de klanten voorspeelde. De Firma gaf toen in verschil lende plaatsen concerten, waar de phonola- piano werd bespeeld en ook dan was het meestal Werkhoven, die het instrument liet hooren, waarbij vaak bleek, dat het spel nauwelijks van dat van een kunstenaar te onderscheiden was. Dit is binnen enkele weken het tweede vijftigjarig jubileum, dat bij de firma Rij ken de Lange wordt gevierd en ook van dezen jubilari- kan men zeggen, dat hij ongetwijfeld nog lang zijn werkzaamheden zal kunnen uitoefenen. De gemeentepolitie van Soest heeft den Utrechtenaar C. J. O. aangehouden onder verdenking van diefstal of heling van een rijwiel. De man trachtte in een rijwielhan del een zoo goed als nieuw heerenrijwiel te verkoopen voor vijftien gulden. De winke lier vertrouwde de zaak niet en verwittigde de politie. Deze onderzocht het geval en hierbij- kwam aan het licht, dat de fiets Zondagavond te Utrecht ontvreemd was. O. werd gearresteerd, naar Utrecht overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Gistermorgen heeft personeel van de rivierpolitie in de Delfshavensche Schie het stoffelijk overschot drijvende gevonden van een ongeveer 50-jarigen man. Per politieboot is het lijk naar 't bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven gebracht, waar het her kend werd als dat van den 53-jarigen Van Liersen, sedert 4 November vermist. De man woonde in het evacuatiehuis, dat toen aan den Gordelweg gevestigd was. H. C. v. d. P., fabrikant, wonende alhier, werd veroordeeld, pmdat hij op 1 Mei jl. omstreeks te 2034 uur, verkeerende toen onder den invloed van het gebruik van alco holhoudenden drank, op de Mathenesserlaan met een door hem bestuurde auto rijdend uit de richting van de Rochussenstraat en in de richting naar den Heemraadsingel ten opzichte van een in tegenovergestelde rich ting over dien weg rijdenden tramwagen der Rotterdamsche Electrische Tram niet op zoo danige wijze is uitgeweken, langzamer heeft gereden of stil heeft gehouden, dat deze tramwagen zonder oponthoud en ongehinderd kon doorrijden, doch met dat motorrijtuig plotseling naar links is gaan rijden en zich heeft begeven op de tramrails, waarover die tramwagen toen op korten afstand naderde, tengevolge waarvan een aanrijding tusschen dat motorrijtuig en dien tramwagen is ont staan, tot een geldboete van 1000 subs. 2 maanden hechtenis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 1 jaar, alsmede 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, benevens een geldboete van 10 subs. 4 dagen hechtenis. Op Maandag 16 December des avonds 7.30 uur,- zullen eenige leerlingen van de afdeeling „Conservatorium" van de vereeni ging „Muzieklyceum" een uitvoering geven. Werken Van Bach, Mozart, Beethoven, Cho pin, Liszt, Bruch, Debussy, Ravel en Luctor Ponse. Op Woensdag 18 December, des namid dags 3.30 uur, zullen eenige leerlingen van de afdeeling „Muziekschool" van de ver eeniging „Muzieklyceum" een voordrachts oefening houden. Een uitstekende zangfilm „de première der Butterfly" draait deze week in Passage- theater. Maria Cebotari en Lucie Englisch vertolken de hoofdrollen. De film, die ge maakt is oder regie van Carmine Gallone, is een lust voor het oog, maar ook voor het oor. Maria Gebotari zingt de muziek uit Puc cini's beroemde opera op verrukkelijke wijze. Over den inhoud het volgende Op een bal ontmoet de beroemde operazangeres een pia nist en uit deze ontmoeting ontstaat bij het paar de groote liefde. De pianist moet na eenigen tijd het land verlaten om in Amerika carrière te maken. Zij blijft hem trouw. Hij trouwt echter in Amerika. Als zij een verzoek krijgt de hoofdrol te spelen in Puccini's But terfly, neemt zij dit aan. De Butterfly, die bij de eerste opvoering een fiasco was, wordt nu een groot succes door haar vertolking, daar de inhoud van de Butterfly geheel met haar leven overeenstemt. In het voorprogramma wordt naast de jour naals een film over het Roemenië van nu vertoond, terwijl het concertorgel door den heer Breton bespeeld wordt. Voor volwassenen. Gisteren hebben de notarissen Frans L. Hartong en mr. P. Donker in den R.K. Volks bond verkocht 't pand en erf aan den Vlaar- dingerdijk 16 te Schiedam groot 1 a. 18 c.a. In veiling voor 4900, daarvoor verkocht. Notaris J. F. W. Meijer heeft in den R.K. Volksbond in veiling gebracht de volgende panden Een woonhuis met zijgang, tuin en erve, aan den Oostsingel 18 te Schiedam, groot 1 a. 85 c.a. In veiling voor 5600, ver kocht voor 6300. Een pand bevattende sme derij en afzonderlijke bovenwoning aan de Overschieschestraat 20, hoek Emmastraat te Schiedam, groot 1 a. 31 c.a. In veiling voor ƒ5800, daarvoor verkocht. Een pan bestaande uit winkelhuis, ingericht als rijwielstalling, woonhuis en erve aa nde Nieuwe Haven 265 en 267 Schiedam, groot 1 a. 26 c.a. In vei ling voor ƒ4500, niet verkocht „Leert het lend zijn vrijen tijd nuttig te besteden De gedeeltelijke schooltijden, de verduistering, het verwoeste stadsdeel en nog andere factoren kunnen ertoe meewerken, dat er bij de jeugd een verwildering intreedt, welke voor hemzelf en voor onze maatschappij als buitengemeen schadelijk moet wor den geacht. Het is daarom meer dan ooit noodzakelijk, dat allen, die met de jeugd te maken hebben, hun uiter ste krachten inspannen om dit te voorkomen. Men gaat dit thans geza menlijk doen en deze poging zal een ieder, die het oprecht meent met het kind van harte toejuichen. Er is in de Maasstad in nauwe samenwerking met de bestaande Rotterdamsche jeugd- vereenigingen en instituten van alle gezindten een „Jeugdactie Rotterdam" in het leven geroepen, teneinde het kind* te leeren zijn vrijen tijd zoo nuttig mogelijk te gebruiken. Op een conferentie ten stadhuize, waar verschillende personen waren genoodigd, die uit hoofde van hün beroep veel met de jeugd in aanraking komen en welke conferentie stond onder leiding van den wethouder van onderwijs den heer L. de Groot, zijn ons ver schillende mededeelingen gedaan omtrent de plannen, welke de „Jeugdactie Rotterdam" koestert. De wethouder begon met de mededeeling. dat zijn geheele dienst bereid is dit werk voor de jeugd te steunen, waarna de organisator van het plan, de heer G. H. L. Schouten, directeur van de clubhuizen „De Arend", een nadere uiteenzetting gaf. Nadat een commis sie van aanbeveling was gevormd, bestaande uit mr. H. de Bie Sr., mej. dr. J. J. van Dullemen, mevr. M. C. Grimberg-Huyzer, mevr. C. Goddard-Lengkeek, mr. P. B. Kod de, rector P. J. Maas, mr. K. P. van der Mandele, mej. E. C. Pabbruwe en de heeren P. A. Pols, A. Reitsma, dr. Joh. van der Spek en dr. J. J. Stam, hebben de initiatiefnemers zich tot de overheid en verschillende parti culiere instanties gewend om steun voor de uitvoering te vinden. Men heeft zich dien steun kunnen verzekeren en men is daar uiteraard dankbaar voor, al heeft de uitvoe ring van de plannen, geheel buiten ieders schuld, eenige vertraging ondervonden. Van daar dat voor het oogenblik niet het geheele plan ten uitvoer kan worden gelegd en slechts met een klein gedeelte een begin kan worden gemaakt. IVat de plannen behelzen. Voorop staat, dat de „Jeugdactie Rotter dam" geen overkoepeling of federatie wil zijn, doch eerder waar noodig als de moto rische kracht wil fungeeren. Men wenscht het werk van de jeugd vereenigingen te stimuleeren, teneinde de jeugd te leeren den vrijen tijd zoo nuttig mogelijk te gebruiken. Den volkshuizen zal worden gevraagd kinder middagen te organiseeren. Voorts is gedacht aan wandeltochten, vraagteekentochten, ten- toonstelling- en museumbezoek, gymnastiek- uren, knutselwedstrijden, opstellenwedstrijd, het uitgeven van een bouwplaat, enz. De plannen zijn volstrekt niet beperkt tot de lagere schooljeugd, ook de ouderen zullen er in betrokken worden. Vooral echter in de komende Kerstvacantio wil men gaarne het een en ander vast onder nemen. Het kwam den initiatiefnemers wen- schelijk voor zoo spoedig mogelijk een raad van initiatief te vormen, teneinde een mo- reelen en financieelen steun voor de plannen te vinden. Dit laatste is echter om der wille van den tijd, welke nog restte voor den aan vang van de Kerstvacantie achterwege moe ten blijven. Straks echter, als de ergste druk te achter den rug is, zal men ongetwijfeld in overleg met de daarvoor aangewezen instan ties er alsnog toe overgaan een raad van initiatief te stichten en de commissie van aanbeveling uit te breiden. Een aantal kindervoorstellingen. De tijd drong echter en er moesten spijkers met koppen geslagen worden. In overleg met den wethouder van onderwijs heeft men ge meend op korten termijn een aantal kinder voorstellingen te moeten organiseeren en wel gratis voor de leerlingen van de 3e, 4e, 5e en 6e klasse, in de verschillende theaters. Verder een aantal poppenkast- en goochelvoorstel- lingen voor de leerlingen van het eerste en tweede leerjaar bij de jeugdvereenigingen en in het gebouw voor K. en O. Men is derhalve bij de schooljeugd begon nen en later zal de activiteit zich ook tot de rijpere jeugd uitbreiden. Zoo gaarne hadden de initiatiefnemers de hoofden van scholen bijeen geroepen, teneinde de plannen uiteen te zetten. Edoch, de tijd ontbrak De verwachting is echter gerechtvaardigd, dat dit voor niemand een verhindering zal zijn, dit mooie werk voor de jeugd te steunen. Inmiddels is aan alle hoofden van scholen een circulaire gezonden waarin gevraagd wordt per omgaande te berichten, dat zij de voorstellingen onder opgave van het aantal kinderen willen bijwonen. 30.000 kinderen zijn welkom. Voor 30.000 kinderen zijn de voorstellingen gereed en wanneer de commissie nog tijdig in het bezit van de antwoorden is, wordt nog vóór den aanvang van de Kerstvacantie aan elke school het benoodigde aantal plaats- kaarten toegezonden. De kinderen van het 'derde tot en met zesde leerjaar krijgen twee voorstellingen: een tooneelvoorstelling, waar in de Sprookjesspelers onder leiding van Abraham van der Vies „De nieuwe kieeren van den Keizer" en „De Varkenshoeder" zul len opvoeren en een voorstelling van kinder films. De jonge kinderen kunnen, zooals ge zegd een poppenkast- en goochelvoorstelling bezoeken. Het behoeft nauwelijks betoog, dat deze voorstellinen op hoog peil zullen staan. Zooals gezegd, is de organisatie van deze kindervoorstellingen slechts een eerste begin, 't Werk van de „Jeugdactie Rotterdam" rij kt verder. In de toekomst zal met meer instan ties en personen overleg worden gepleegd en meer organisaties zullen worden uitgenoodigd aan het werk van deze jeugdactie deel te nemen. Wanneer deze eerste poging maar slaagt en de Kerstvacantie achter den rug is, zal er tijd voldoende zijn, om de verdere orga nisatie nader uit te werken en te vervolma ken. Mr. H. de Bie Sr., die van ganscher harte deze jeugdactie toejuicht, zeide echter bij zonder bekommerd te zijn over den vrijen tijd van de jeugd, wanneer de scholen weer nor maal aan den gang zijn. De kinderen moeten vooral ook bezig gehouden worden, wanneer de duisternis is ingetreden. De heer v. Driel sprekend namens de Onderwijzers-organisa ties was het zeer wel eens met mr. De Bie. De ouders, zoo zeide hij, moeten erop worden attent gemaakt, de kinderen na het donker thuis te houden, maar dan moeten wij de jeugd een gezellige bezigheid geven, waaraan de volle aandacht kan worden gegeven. Er is een toenemende verwildering onder de jeugd en het is onze duurzame plicht, geza menlijk te beraden wat er moet gedaan wor den, om dit euvel te bestrijden. Nu de eerste stap, collectief in de goede richting is gezet, mogen wfj de verwachting uitspreken en wij zijn het daarmede volmaakt eens met den heer Schouten, dat er in onze goede stad voldoende energie is overgeble ven, om de realiteit onder de oogen te zien en te bouwen aan de toekomst, een toekomst die nu en in alle tijden aan de jeugd is. Wanneer het daarom gaat, is er in de Maasstad slechts zelden aan doovemansdeur geklopt! Centrale Rotterdam, Mecklenburg- laan 55, Telefoon 45724. Aanmeldingskantoren, voor Rechter Maasoever: Gouvernestraat 56, voor Linker Maasoever (Noordereiland in begrepen) Heidestraat 5, ingang Erika- plein. Nadat inmiddels het noodige contact met de diverse gemeentebesturen, waar geëvacueerde Rotterdammers zich op houden, is verkregen, maken wij tot goed begrip van de juiste toepassing der door de „Notstandsbeihilfe" vast gestelde richtlijnen het navolgende be kend: In aanmerking komen alle Rotter dammers, zoowel gezinnen als alleen staanden (ook steuntrekkenden) die op 10 Mei te Rotterdam woonden en ten gevolge van de gebeurtenissen direct of later naar elders zijn vertrokken. Ook zij wier have en goed geen schade heeft geleden, komen in aanmerking. Voorwaarde is slechts, dat zij voldoen aan de navolgende normen: De verdiensten of gezinsinkomsten mogen niet hooger zijn dan de volgen de bedragen: 11.per week voor alleenstaande personen; 20.per week voor gezinnen met ten hoogste 4 kinderen beneden 18 j 22.per week voor gezinnen met ten hoogste 6 kinderen beneden 16 j 24.per week voor gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar (Geainsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner berekend). In aanmerking komen thans: alleen staande personen ouder dan 21 jaar, die niet in gezinsverband leven en wier namen beginnen met de letters O, P, Q, R, op Maandag 16 December tusschen 9 en 17 uur; wier namen be ginnen met de letter S op Dinsdag 17 December tusschen 9 en 17 uur; op Woensdag 18 December geea inschrij ving. Voor personen ouder dan 60 jaar kan, al wonen zij in gezinsverband, een uitzondering gemaakt worden. Alle Rotterdammers, die in werk verschaffing te werk zijn gesteld, komen voor zoover zij een inkomen hebben beneden de vastgestelde normen eveneens voor de uitkeering in aanmer king. Zij moeten zich voorzien van een werkgeversverklaring, die bij alle po- i itiebureaux verkrijgbaar is gesteld, "•e werkgeversverklaring moet worden Ti gevuld met naam, voornamen en dres van den aanvrager, alsmede het object (plaats), waar hij te werk is esteld en daarna ingeleverd worden bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Het betreffende formulier ontvangen zij Jan ingevuld per post terug. Bij het bepalen van de norm wordt rekening gehouden met voeding en kolengeld In verband met de vele lot haar gerichte vragen deelt de directie der Nederlandsche Spoorwegen .mede, dat haar niets bekend is, van plannen om de treinen alleen open te stellen voor personen, die in het bezit zou den zijn van een reisvergunning in den een of anderen vorm- ISTANBOEL, 14 December. (U.P.) Naar thans is komen vast te staan, zijn 228 personen verdronken bij het vergaan van het onder Uruguaansche vlag varende schip „Salvador". Dit lot) ton metende schip bevond zich met Joodsche emigranten aan boord op weg van Varna naar Haifa. In de zee van Marmora is het vergaan. Tot dusver zijn 101 lijken aangespoeld. 124 per sonen, meerendeels vrouwen, werden ge red. De hulpstuurman van het schip, die zwemmende de kust wist te bereiken, waar hij als eerste het bericht van de schip breuk bracht, verklaarde, dat het schip slechts met een zwakken hulpmotor was uitgerust. Bij den sterken golfslag kon men met dezen motor niets aanvangen. Gistermiddag om twee uur is het laatste gat gedi-'it van den dijk rondom den Noord- Oostpolder. Hiermede is de ruim vier en vijftig kilo meter lange dijk gereed gekomen en de pol der, ruim 47.000 H.A. groot, afgedamd. Het werk begon in Mei 1936, toen op Urk verd begonnen met den aanleg van een werk- haven. Op 3 October van het vorige jaar werd het laatste gat in den dijk tusschen Lemmer en Urk gedicht waardoor het isole ment van dit eiland werd opgeheven en de Friesche kust door middel van een dijk met Overijssel werd verbonden. Op 13 November j.l. werd het Zwolsche Diep afgedamd en moest de scheepvaart langs het nieuw gegraven scheepvaartkanaal worden omgelegd en gistermiddag is tenslotte de laatste opening in den dam gesloten. Om negen uur was er nog een opening van ongeveer veertig meter lengte. Er stond geen stroom en er was slechts weinig wind, zoodat het werk kon beginnen. Zoodra het gemaal te Lemmer, dat het verst gevorderd is, gereed is, kan met het leegmalen van het nieuwe gebied worden begonnen. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1