ROTTERDAM. SCHIEDAM. DE WONINGBOUW TE ROTTERDAM. Laatste berichten. 5 BELANGRIJKE UITBREIDING BIJ DE DROOGDOK. Aankoop van 23,2 H.A. gemeente grond rond Heijschehaven. ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN BERGSCHENHOEK. Boven den grondprijs van 3.50 per M2 nog 250.000 als schadeloos stelling voor bouwput en opstallen. DE HAVENTARIEVEN. Continuatie der reducties. LICHAMELIJKE OEFENING Op leerplan van de dagambachts scholen. KATHOLIEKE BOND „VOOR HET GEZIN". GEMEENTERAAD. Gemeentelijke Publicatie. OUDE ZAKEN IN NIEUWE OMGEVING. „ROOMSCH TOONEEL". MERKWAARDIGE CIJFERS OVER VOORHEEN EN THANS. Het aantal onvoldoende gehuisveste gezinnen bedraagt 11.000. ERI DinO COlNCERT. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. VOORSTELLINGEN R. K. VROUWEN BOND. KENNISGEVING. FEESTAVOND „VRENASTU". ZWIJNTJE. BURGERLIJKE STAND. VAN ZWOL IN HET MINERVA-HUIS. BOUWGROND. OVERSCHIE. GEMEENTERAAD. Nieuwe luchtaanvallen op Zuid-Oost Engeland. De Duitsche mijnen voor Britsche havens. ITALIË'S WEERMACHTS- BERICHT. VAN HET PAARD GEVALLEN. SPERRMARK-KOERSEN. VRACHTENBERICHT. Zoojuist verschenenHet fraai uitgevoerde WERELDKRONIEK-KERSTNUMMER Het ideaal Kerst-cadeauZoowel voor oud als jong Verhalen, artikelen, prachtige illustra ties, familie-spelen, jeugdrubriek, kunst-kqlen- der en fraaie kleurbijlagen Reeds geruimen tijd geleden heeft de N.V. Rotterdamsche Droogdok Mij. kenbaar gemaakt, dat zij zich gaarne een ruime uitbreidingsmogelijkheid voor haar bedrijf wilde verzekeren en is zij met de gemeente in onderhande ling getreden over den aankoop van het daartoe benoodigde terrein ten westen van haar tegenwoordige instal laties aan de Heyplaat. Het in den koop te betrekken ge bied heeft een oppervlakte van 23,2 H.A. Het sluit aan bij het in 1932 aan dezelfde maatschappij verkochte ge deelte van den mond der Heysche- haven en omvat in hoofdzaak die haven zelf en een gedeelte van het daaraan gelegen werkterrein der ge meente. Ten gevolge van den verkoop wordt do Gemeente derhalve voor de noouzaiteiijkhtuu gesteld belangrijke wijzigingen aan haar werkterrein aan te brengen. Verder zai een nieuwe toegang tot de werkhaven moeten worden gegraven, terwijl deze haven te vens moet worden vergroot, om haar ge schikt te maken voor het bergen van groote objecten, die tot dusverre 's winters ge woonlijk een plaats vonden in de Heyscne- haven. Een ander gevolg is het verloren gaan van den in 1921 aangelegden bouwput voor het vervaardigen van caissonmuren, die het laatst gebruikt is voor het maken van de tunnelstukken. Uit technisch opzicht bleken hiertegen geen bezwaren te be staan; wel diende hiermede rekening te worden gehouden bij het opstellen van de financieele voorwaarden. De wijzigingen in de situatie ter plaatse maken het voorts noodzakelijk den toe gangsweg tot de Quarantaine-Inrichting om te leggen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat een smalle strook aan de oostzijde van het terrein dier Inrichting, ter grootte van 0,2 ha., alsnog in den verkoop wordt begre- pen, zoodat overleg met het Rijk over dit punt noodzakelijk was. Ten itte reikt het te verkoopen terrein oostzijde juist even over de grens van het aan de R.D.M. in erfpacht uitge geven terrein van het Tuindorp Heyplaat, zoodat voor een bevredigende scheiding tus- schen het industrieterrein en het woonhui- zencomplex moest worden gezorgd. Overeenstemming is bereikt over den verkoop van beide perceelen, met dien ver stande, dat de levering van perceel A aan stonds plaats heeft en perceel B wordt over gedragen, wanneer de R.D.M. het verlan gen daartoe kenbaar maakt, doch uiterlijk 10 jaar na de levering van perceel A. Voor beide perceelen is een prijs overeengekomen van 3.50 per M2. Deze prijs dient te wor den beschouwd als een gemiddelde. Bij de beoordeeling van den prijs is rekening ge houden met de voorwaarde, dat het ver kochte (gedeeltelijk onopgehoogd terrein en water) wordt aanvaard in den toestand, waarin het zich bij de 'e vering bevindt, nadat de Gemeente nog de gelegenheid is gesteld de bruikbare o-^ecten er van te verwijderen. De R.D.M. is,voorts verplicht de Gemeen te schadeloos'te stellen voor het- verlies van den bouwput, waartoe een bedrag van 123.000 tegelijk met den koopprijs van perceel A zal worden voldaan. Vervolgens neemt zij op zich de bovenomschreven wij zigingen aan het werkterrein en de werk haven op haar kosten en naar genoegen van het College tot stan'd te brengen en wel binnen een jaar. nadat de Gemeente den wensch daartoe te kennen heeft gegeven en uiterlijk binnen 5 jaar na de levering van perceel A. Tegelijk met de oplevering dezer werken zal zij nogmaals een bedrag van f 125.000 aan de Gemeente voldoen, als vergoeding voor eenige opstallen, die niet konden worden gesloopt en als bijdrage in de door de R.D.M. te verrichten werkzaam heden begrepen. Voor het medegebruik van de Gemeente van de Heyschehaven gedurende den tijd dat het niuwe werkterrein nog niet in gereed heid is gebracht, is een speciale regeling ge troffen. In bijzondere gevallen behoudt de Gemeente bovendien ook na dien tijd de bevoegdheid om zware objecten, die niet of moeilijk door de nieuwe werkhaven zou den kunnen worden gesleept, via de Hey schehaven op haar terrein te plaatsen. De nieuwe oevers van de Heyschehaven, die mede tot het te verkoopen terrein be heren, zullen door de koopster van een oeververdediging moeten worden voorzien en door haar moeten worden onderhouden. Voor het aanbrengen van de nieuwe schei ding tusschen het terrein der R.D.M. en het Tuindorp Heyplaat is door den Tech- nischen Dienst een plan opgemaakt, waar mede de Maatschappij zich heeft vereenigd en dat t.z.t op haar kosten ten uitvoer zal worden gelegd. Het net overgedragen aan Rotterdam. De gemeente Bergschenhoek heeft beslo ten tot liquidatie van haar eigen distributie bedrijf en tot concessieverleening aan Rot terdam. De verhouding van Rotterdam tot Berg schenhoek wordt daarmee gelijk aan die, welke met Bleiswijk is tot stand gekomen en welke rifeds eerder bestond met Hillegers- berg en Schiebroek. De inhoud van hét met Bergschenhoek te sluiten contract is dan ook in groote trekken gelijk aan dien van de met de ander,e genoemde gemeenten gesloten contracten. Hiermede komt, met uitzondering van Schiedam, Vlaardingen en Overschie, die zelf distribueeren, de electriciteitsvoorziening in het door de Rotterdamsche centrales bedien de gebied in één hand, waardoor het voeren van een gelijk gerichte tarievenpolitiek be vorderd wordt ten gunste van een verdere ontwikkeling van het electriciteitsverbruik. Het is n.l. de bedoeling, evenals in Bleiswijk, zooveel mogelijk de Rotterdamsche tarieven te benaderen en naast het gewone vastrecht tarief, een kWh-prijs van 3 '4 cent in te voe ren; de prijs voor nachtstroom zal echter niet 13 cent, doch 1% cent per kWh bedra gen; het week-end-tarief zal niet worden toegepast. De grensprijs per kWh voor ge woon verbruik en de prijs voor krachtstro.o welke in Rotterdam respectievelijk 23 en 11 i cent zijn, zullen voor Bergschenhoek op 2 resp. 15 cent worden bepaald. Voorts zal, V bevordering van een goede stroomvoorz'o- ning, het net moeten worden verbeterd. Hei net zelf zal Bergschenhoek in eigendom overdragen aan Rotterdam, met overneming door deze gemeente van de daarop rustende lasten. Een en ander is op dezelfde'wijze geregeld als indertijd met de andere hiervoor vermelde gemeenten is geschied. Zooals ge bruikelijk zal het contract worden aange gaan voor den tijd van 25 jaren, zulks ge rekend van 1 Januari 1940 af. Een bijzondere bepaling, verband hou dende met de liquidatie van haar distribu tiebedrijf, Is deze, dat aan de gemeente Bergschenhoek een in 4 jaren afloopende uitkeering tot een totaal-bedrag van 1.250 wordt toegekend wegens uitkoop van haar opzichter, die met het onderhoud van het net was belast en nu overcompleet wordt. Onder de huidige omstandigheden, nu er van zeescheepvaart nagenoeg geen sprake is, stellen B. en W. den Raad voor de reducties gedurende het jaar 1941 voorloopig in het algemeen ongewijzigd te handhaven. Mocht er in den Io n van het volgende jaar aanlei ding ontstaan op deze beslissing geheel of gedeeltelijk terug te komen, dan zullen zij een daartoe strekkend voorstel zoo spoedig mogelijk bij den Raad aanhangig maken. Blijkens hun voordracht aan den Gemeente raad hebben B. en W- van Amsterdam zich op hetzelfde standpunt gesteld. Slechts op een tweetal punten, beide de Gemeentelijke Handelsinrichtingen betref fende, achten B. en W. een correctie op de bestaande regeling gewenscht. In de eerste plaats worden de bestaande reducties op de terrein- en loodshuren der Handelsinrichtingen verleend, ongeacht den aard van het bedrijf. B. en W. zijn van mee ning, dat deze regeling in zooverre dient te worden herzien, dat de reducties in het ver volg slechts ten goede komen aan die huur ders, die daarvoor ook in aanmerking zou den komen, indien hun bedrijf op gemeen telijk terrein buiten de Handelsinrichtingen zou zijn gevestigd. Voorts wordt op de tarieven der Handels- inrchtngen voor het gebruik maken van ligplaats langs de kade een reductie gege ven, welke in het algemeen 15 pet. en voor het maximum-tarief 28 pet. bedraagt. Of schoon algeheele afschaffing van deze kor tingen thans nog niet verantwoord schijnt, zijn B. en W. van meening, dat zij voor wat betreft de tarieven voor ligplaats langs open terrein niet gehandhaafd behoeven te wor den, terwijl het toepassen van gedifferen tieerde procentueele reducties op de tarie ven voor ligplaats langs terrein met loodsen, die nominaal 0,40, 0,50 en 0,65 per ml 1 er etmaal bedragen, tot een onnoóclige ver zwaring van de administratie leid zoodat het h.i. aanbeveling verdient de-re tarieven "delijk vast te stellen op va e bedragen resp. 0,35, 0,45 en 0,50. Van de besturen van de Vereeniging „De Ambachtsschool", de Ver. „R. K. Ambachts school St. Joseph" en de Vereeniging tot op richting en instandhouding voor Christelijke Nijverheidsscholen voor jongens en meisjes is een schrijven ingekomen, waarin zij ver zoeken de invoering van het vak lichame lijke oefening op hun ambachtsscholen zoo spoedig mogelijk noodig te verklaren. Hier bij vestigen zij de aandacht op het rond schrijven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 23 Juli j.l., waarbij deze o.m. ter kennis van besturen van ambachts scholen met twee-jarigen cursus heeft ge bracht, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat een gedeelte van den schooltijd, zij het voorloopig bij -wijze van proef, wordt inge ruimd voor het vak „lichamelijke oefening met inbegrip, indien mogelijk, van het zwemmen. De Besturen deelen voorts mede, dat het in het voornemen ligt de les uur) te doen geven binnen het raam van de be staande lestijdenregeling, welke 3832 uur per week omvat, en dat de kosten van de in voering van het leervak beperkt zullen kun nen blijven tot die van het geleidelijk aan schaffen van de voor het vak benoodigde toestellen of van het huren van gymnastiek lokalen. Deze kosten zullen voor de vijf scholen ongeveer 2500,per jaar bedra gen, waarvan 30 pet. of 750,ten laste van de gemeente zal komen. B. en W. stellen den Raad voor de ge noemde uitbreiding van het leerplan voor noodig te verklaren. t Het bestuur van den Kath. Bond „Voor het Gezin" kan weer op een welgeslaagd St. Nicolaasfeest terugzien. Dezen keer werd het feest op twee Zondagen gevierd en wel 8 en 15 December in het Parochiehuis der H. Hartkerk. Tegen alle verwachting, is dit jaar buitengewoon ruim ingeteekend op de lijsten en zijn de fabrikanten ook gul ge weest met hun giften in natura. Hierdoor kon aan de vele kinderen van de leden een gezellige middag bezorgd worden. De ge bruikelijke fllmvertooning had plaats, waar bij diverse tractaties werden gegeven, terwijl vanzelfsprekend de clou van den middag vormde het bezoek van St. Nicolaas en diens knecht. De kinderen gingen dan ook op beide Zondagen welvoldaan naar huis, ter wijl hen bij het weggaan het gebruikelijke pakket werd uitgereikt. De dames, die zich bezighielden met het rondgaan voor de in zameling alsmede de heeren, die zich op andere wijze verdienstelijk maakten, past een wSrm woord van hulde. De commissie uit het bestuur, de heeren Groenendaal, Bors- boom en Markx hebben weer alle eer van hun zware doch dankbare taak gehad. De gemeenteraad vergadert Donderdag 19 December a.s. des namiddags te 2 uur. De Direct' ur van de Drinkwaterleiding maakt bekend, dat de druk in het Wes- telijk stadsdeel, begrensd door Nieuwe Maas, Leuvehaven, Coolsingel en de spoorbaan Rotterdam-Schiedam, op Dinsdag 17, Woensdag 18 en Donderdag 19 December^ in verband met werkzaamheden aan het buizennet, lager zal zijn dan normaal en verzoekt den bewoners van genoemd stads deel op deze dagen tusschen 7 en 19 uur zoo weinig mogelijk water te tappen. De Directeur der Drinkwaterleiding. De firma Hoebe, die jaren lang haar me- - belmagazijnen heeft gehad aan den G--u.rU Schesingel en in de Pannekoekstraat, beeft dézer dagen haar intrek genomen in een van I de noodwinkels van het complex, dat aan den Statenweg is gebouwd en waarvan ar- chitect is de heer A. J, M. Buys. De Gebr Smits hebben dezen noodwinkel opgetrok ken. De firma heeft thans de beschikking over 450 M2. oppervlakte, waar zij op zeer overzichtelijke wijze een keur van meube len heeft tentoongesteld. De verschillende modelkamers geven den bezoekers direct een kijk, hoe gezellig men zijn huis- en eet kamer of salon kan inrichten. Op Donderdag 26 December a.s. geeft c!e vereeniging ten bate van de St. Vincentias Vereeniging te Oudenbosch een reprise van het suceesspel „Lord or Lady". Dienzelfden middag wordt in de Remonstrantsche Kerk a.d. Westersingel het Kerstfeest opgeluis terd, hetwelk de bewoners van de evacua tie noodtehuizen wordt aangeboden met een opvoering van Henri Ghéon's „Kermisvolk op Kerstmis". iel over de verschillende me re '-kenden stond abusievelijk vermei i, door een aantal parochianen een Kerst- yyoï pgevoerd. Dit moet echter i „Kot.is.h jeoneel". In het tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw komt een artikel voor van ir. E. J. de Maar over den woningbouw te dezer stede, waaraan wij het navolgende hebben ontleend. Ongeveer 25.000 woningen zijn verloren gegaan, waardoor 78.000 inwoners dakloos werden. Van die 25.000 woningen stonden er ongeveer 1700 leeg, zoodat in rond 23.000 woningen 78.000 personen gehuisvest waren. Het aantal bewoners per woning bedroeg dus in het verwoeste deel ongeveer 3,20, Dit op vallend lage cijfer vindt zijn verklaring in het feit, dat in de binnenstad nog een groot aantal éénkamerwoningen voorhanden was. waarin vooral oudere menschen, alleen wonend of getweëen, dus in overgroote meerderheid zonder kinderen onderdak had den gezocht. Een vrij troosteloos beeld. Voor het grootste gedeelte waren de wo ningen matig; slecht waren er vele en het geheele beeld, dat de oude binnenstad van Rotterdam bood, was uit een oogpunt van volkshuisvesting vrij troosteloos. Van de ruim 165.000 woningen in Rotterdam waren pl.m .8000 (d. i. bijna 5 pet.) genoteerd voor onbewoonbaarverklaring. In de Meidagen zijn er ongeveer 5000 vernietigd. Intusschen levert juist het feit, dat groo- tendeels goedkoope tot zeer goedkoope wo ningen werden vernietigd, thans bij het op- loopen van de bouwkosten bij afnemende koopkracht bijzondere moeilijkheden. Reeds onder normale omstandigheden zou bouw van nieuwe woningen voor deze inwoners van Rotterdam niet meer zonder exploitatie tekort mogelijk zijn geweest. Onder de hui dige omstandigheden derhalve nog minder. Rotterdam staat thans voor een pro bleem, dat zoowel stedebouwkundig als uit een oogpunt van volkshuisvesting er toe noopt het vraagstuk van de huisves ting van de minder draagkrachtigen principieel te stellen. De bovenstaande algemeene omschrijving, die voor andere groote steden eveneens, maar zeker in mindere mate zal gelden, laat zien, dat hoewel het stadscentrum in het alge meen gesproken in economischen zin een begeerd object is, waarvan hooge grondprij zen de afspiegeling zijn, in een deel van dat centrum een bebouwing voorhanden was, die slechts voor huisvesting in aanmerking kwam voor lieden, die aan het productie proces niet deelnamen of daarin een zeer be scheiden rol speelden. Inderdaad parasiteer den op de oude voorhanden bebouwing kleine bedrijfjes en dito bestaantjes. Dat daarin geen verandering kwam of slechts zeer langzaam, werd veroorzaakt door den sterk verbrokkelden eigendom, de onzeker heid, die in vele opzichten over de toekom stige ontwikkeling van de binnenstad be stond, doch het meest door het feit, dat in tensievere exploitatie voor citydoeleinden slechts voor een veel kleiner oppervlak in aanmerking kwam dan het thans verwoeste gedeelte en de daarop aansluitende wijken meten. Uit het bovenstaande volgt, dat het te betwijfelen valt of de bouw van wonin gen voor minder draagkrachtigen in de binnenstad in het algemeen wel moet worden bevorderd. Kleine midden standswoningen o.m. voor employe's in de cityzaken en woningen voor beter gesitueerde arbeiders zijn daar waar schijnlijk meer op hun plaats. Omvang van de ontstane behoefte. Door de ramp werden 23.000 gezinnen dakloos. Naar elders vertrokken 7000 gezin nen, zoodat 16.000 gezinnen in Rotterdam een nieuwe huisvesting zochten. Leeg ston den nog ongeveer 6000 woningen, waarvan ongeveer 2000 tot de krotten werden gere kend. De ramp heeft evenwel gemaakt, dat vele van deze sedert jaren leegstaande wo ningen thans opnieuw betrokken zijn. Voorts bleken de duurdere woningen voor de vei en onbereikbaar. Een groot aantal daarvan werd door winkÉs, kantoren en café's in gebruik genomen. Zeker mag daarom het aantal leegstaande woningen, dat door ge zinnen werd betrokken, op niet hooger dan 4000 worden gesteld. Zonder woning restee- ren dus 10.000 gezinnen. Deze zijn veelal bij andere gezinnen ingetrokken. Tenslotte trokken nog vele gezinnen naar noodwonin gen, die klandestien werden betrokken; zij betrekken keten, of vonden onderdak in de optrekjes in volkstuintjes. Deze vorm van huisvesting is in het algemeen volkomen on voldoende. Evenmin is bekend hoeveel van de 12.000 bij andere gezinnen ingetrokken of, met andere gezinnen samenwonende, ontoelaat baar slecht zijn gehuisvest. Voorloopig moet dit aantal, zooals uit oppervlakkig onderzoek bleek, op 8000 worden gesteld, zoodat het aantal onvoldoende gehuisveste gezinnen in bewoonde niet-woningenenz. (1000), ui krotten (2000) en in daarvoor ongeschikte ruimten (8000) op 11.000 moet worden ge steld. Omvang van de vraag. Vele gezinnen nemen thans genoegen met woningen, die naar den maatstaf van voor den oorlog nauwelijks voldoende of bepaald onvoldoende geacht werden. De huren zijn echter meestal belangrijk lager. De afgeno men draagkracht is voorts een motief te meer voor de getroffenen om niet naar een andere woning te willen overgaan, ook al is deze nog zoo aantrekkelijk, zooals bij de nieuwe noodwoningen het geval is. Hoe groot de vraag zou zijn .indien de overheid blijft berusten in de samenwoningen en het wonen in keten oogluikend toelaat, is moei lijk te bepalen. Zij zal zeker belangrijk klei ner zijn dan de berekende behoefte. Na aldus de huurklassen van de nieuw te bouwen woningen en de grootte van behoef te en vraag te hebben bezien, komt de vraag van de productiemogelijkheden ter sprake. Productiemogelijkheden. In de voorgaande jaren bedroeg de wo ningproductie te Rotterdam ongeveer 5000 woningen. In verband met de te verwachten moeilijkheden in de materialenvoorziening moet worden aangenomen, dat de productie zeker voorloopig niet hooger dan op 10.000 woningen per jaar mag worden gesteld. Zou dit aantal woningen worden bereikt, dan zou de woningvoorraad weder in betrek kelijk weinig jaren zijn aangevuld. Het cou.-c.-t van het Residentie-orkest on- ~.i 'lclciirg v. n l .U Eihuurman begon mer cait jeagdv.ei'it u.a een Duitschen componist I 01 Stephan, c'.'.e in 1215 in den wereld oorlog cp het C-c'Uront sneuvelde. Over deze compositie „t.tusik für Orchester", werd reeds geschreven, na een uitvoering in den I Haag, in het avondblad van Donderdag. De ontvangst van dit opus, dat zich kenmerr.t door originaliteit, meesterlijk muzikale be werking, kleurrijke instrumentatie, uitste kende thematische bewerking en vooral door inhoud en melodische rijpheid was bij de be zoekers van dit concert maar heel wei nig enthousiast. Alleen reeds de uit stekende wijze, waarop het orkest het werk speelde en nauw reageerde op de in tenties van Schuurma 1, wiens opvatting be wees, dat hij zich geheel in het werk had ingewerkt, had meer hartelijken dank ver diend. Een zeldzaam gespeeld werk op het pro gram was het voorspel „La fuite en Egypte' van Berlioz. Een Berlioz, die zoo geheel ver schilt van den componist, zooals hij meer al gemeen bekend is uit zijn „Damnation e Faust", zijn „Requiem" en „Symphonie fan- tastique", werken van zwaar geladen roman tiek, overgevoelige sentimentaliteit en naast pathos, massa-effecten en uiterlijk bravour. H t voo-spel uit het tweede deel van „L'eu- fance du Christ" ademt een geheel anderer, g.'--.t: fijne simpele, melodie; :e, boeiende muziek van een blij-rehgieus karakter en gezond sentiment. Met een pittige reproductie van de Ouver ture „Eenvenuto Cellini" eveneens van Ber lioz werd het concert besloten. Laurens Bogtman was solist. Hij zong „Requiem" (voor bariton en orkest) van Mengelberg en „Trois ballades de Francois Villon van Debussy. Vooral in het „Re quiem" een in eenvoud en waarachtigheid bewogen, diep-menschelijke compositie, met een prachtige tekstbehandeling en sfeer volle orkestbegeleiding, toonde Bogtman zijn allerbeste kwaliteiten als zanger. Zijn volle en mooi gecultiveerde bariton, zijn be- heersching', stemtechniek, en intelligen tie, boeiende voordracht waren volop te ge nieten. Ook in de balladen van Debussy. Zijn succes was groot, waartoe de toege wijde en warm-muzikale medewerking van het orkest veel bijdroeg. Complimenten we derzijds waren verdiend. G. Zaterdagmorgen is de 21-jarige M. A. M.H.. die bij een slager, tot het bekomen van vleesch, in een rij stond, door de koude bevangen. Nadat zij bijgebracht was, is zij door de politie naar haar woning vervoerd. De R.K. Vrouwenbond organiseert een tweetal voorstellingen, waarvan een kinder middag en een middag voor de leden. Zondag a.s. wordt in het Parochiehuis Lekstraat het gebruikelijke jahvlijksche kin derfeest gegeven, terwijl op Dinsdagmiddag 7 Januari a.s. voor de leden een vroolijke middag is georganiseerd. Nadere bijzonder heden zullen aan de leden per aparte circu laire worden bekend gemaakt. De burgemeester van Schiedam, plaatselijk directeur van de W. H. N. vestigt er de de aandacht op van belanghebbenden, dat plaatselijke kerkelijke sociale instellingen, organisaties, vereenigingen e.d. evenals voor heen een openbare inzameling zullen kunnen houden, mits zij zich met het verzoek hiertoe tot den burgemeester als plaatselijk direc teur van de Winterhulp Nederland wenden en op het verzoek gunstig wordt beschikt. Dit geldt eveneens voor Kerstcollectes, ook, indien deze door niet-kerkelijke organisaties worden gehouden. Het bestuur van „Vrenastu" heeft tegen 28 December a.s. een feestavond belegd in het Volksgebouw aan de Tuinlaan. Voor dezen avond is de keus gevallen op so'rée-dansant. Ter afwisseling zullen eenige schetsjes uit Vrenastu's tweede revue „Humoreske", auteurs H. Paulussen en L. Noordijk, ten tooneele gebracht worden. Bij de politie zijn een drietal aangiften binnengekomen van diefstal van rijwielen, welke onbeheerd waren neergezet op de Lange Haven, Rembrandtlaan en Rubens plein. GEBOREN: Jacobus, z. v. H. F. Daal- meijer en J. C. Middendorp, Oude Maas straat 12; Leendert, A., z. v. J. F. Wohler en J. J. Botbijl, Boerhavelaan 1; Johanna M., d. v. H. M. Huisman en E. J. Goode, Lorentz- laan 57; Aalberta, d. v. J. C. A. Poot en G. W. Kramer Freher, Broersveld 157; Een le venloos aangegeven tweeling van P. Kiela en H. M. Ouwenijk, Boerhavelaan 1. OVERLEDEN: B. G. v. d. Linden, 63 jaar, Dr. Noletstraat 1. Bij de vele zaken, die in de afgeloopen maanden van haar herrijzen deden blijken, voegt zich thans wederom een echte oud- Rotterdamsche affaire en wel die van C. van Zwol N.V. in haarden, kachels en fornuizen, vroeger Nieuwe Markt, thans Meent 106 in het Minervahuis, in de nabijheid van de nieuwe beurs. Van Zwol is er in geslaagd op niet meer dan vijf minuten loopen van de plaats waar eens de oude zaak stond een up-to-date moderne blijvende verkoopruimte te stich ten, waarmee de uitgebreide clientele zeer gedi.nd zal zijn. Tijdelijk kwamen velen van heide en ver naar het filiaal Schiedam om bij dit oude vertrouwde adres, dat heele families reeds van de onmisbare warmte- gevers voorziet, inkoopen te doen. 't Was echter een heele reis. Van Dinsdag 17 December af zal men Van Zwol dus weer in Rotterdam vinden. Aan de zeer ruime winkelinrichting is alle zorg best edt o.a. door J. H. Goors win kel Inrichtingsbedrijf uit Rotterdam. Een ruime etalage; drie toonbanken, vele rek ken en opstanden zullen de potten en pannen, de kachels en haarden aan de koo- pers vertoonen. Zelfs een zeer moderne glas vitrine ontbreekt niet. De verduisteringsmaatregelen laten het niet toe, doch wanneer de verlichting aan zal mogen gaan in rustiger tijden, zal een zee van licht gelijk een vuurtoren reeds van verre verkondigen, dat men van Zwol nadert. Deze licht installatie werd verzorgd door van Rietschoten en Houwens Electr.-, Mij. Rotterdam, terwijl Willems Erns- ting uit Schiedam loopers en gordijnen voor haar zorgen namen. Wij twijfelen er niet aan of door deze vestiging aan de Meent komt van Zwol weer in dezelfde belangstelling te staan als voorheen aan de Nieuwe Markt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het advertentie gedeelte. B.en W. stellen voor om in beginsel te luiten tot verkoop aan de navolgende ersonen van de achter hun namen vermel de perceelen bouwgrond; «- a. aan den heer J. C. van der Vorm een perceel aan den Dorpsweg, groot 663 c.A., tegen 19 per M2.; b. aan de N.V. Handel Maatschappij v.h. J. C. Tims, een perceel aan de Coolhaven Z.z., heek Eerste IJzerstraat, groot pl.m. 754 c.A., tegen ƒ35 per M2.; e. aan de heeren D. en H. P. van der Vorm en aan de N.V. Aannemingsmaatschappij Gebrs. v. d. Luitgaarden elk een perceel aan de Wolphaertsbocht, resp. groot 567 c.A. en 530 c.A., beide tegen 22,50 per M2.; d. aan den heer L. J. Gillet een perceel aan den 's-Gravenweg, hoek Oudorpweg, groot pl.m. 685 c.A., tegen een totaal-prijs van 12.000; e. aan de N.V. Schop's Vleeschwarenfa- briek en aan de N.V. M. de Heer's Banket-, Beschuit-, Chocolade- en Suikerwerkfabrie- ken elk een perceel aan de Galvanistraat, reso. groot pl.m. 1280 en pl.m. 1250 c.A., onderscheidenlijk tegen 20,50 en 22 per M2.: en op de verder overeen gekomen voor waarden. De begrooting aangenomen. Vrydagavcnd verged de de raad. Als raads lid werd in de vacature G. J. Bertou ge ïnstalleerd C. J. Boos. Besloten werd tot grondruil met den polder Zestienhoven, de vaart langs het Verlaat zal worden gedempt. De gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen werden vastgesteld. Het electriciteitsbedrijf heeft een winst van 38.482 en het waterbedrijf 23.316.50. De reiniging toont een verlies van 28.206. Een uitgebreide discussie ontspon zich over het voorstel den Rotterdamschen Rijweg en der Delftweg van Rotterdam over te nemen; Rotterdam betaalt daarvoor 30.000. De heer v. Mastrigt zag er een financieel nadeel in. De heer Hegge vroeg toezegging, dat na overneming spoedig tot rioleering en tot aanleg van trottoirs zal worden overgegaan. De voorzitter kon die toezegging niet doen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd een geldleening aan te gaan van 102.000 tegen 4% pet. rente en jaar- lijksche aflossing van 3400. In den polder Zestienhoven, waar nood woningen worden gebouwd, werden aan de straten namen gegeven als volgt; Zuiderlaan, Noorderlaan, Verlaatstr,aat, Schielandstraat, Delflandstraat, Rhijnsburgerstraat en Land zichtstraat. Daarna kwam de begrooting in behande ling. De heer Hegge informeerde naar de plannen, inzake annexatie door Rotterdam. De voorzitter antwoordde, dat hem daarvan niets bekend was. Voorts vroeg de heer Hegge instelling van een gezinstarief voor electriciteit. De voorzitter kon daaromtrent geen toezegging doen. De begrooting werd aangenomen met een totaal bedrag van 973.956 voor den gewonen dienst BERLIJN, 16 December (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede; „In den nacht van 14 en 15 December heb ben gevechtsvliegtuigen aanvallen gedaan op Londen en andere voor den oorlog belang rijke en militaire doelen in Zuid-Oost En geland. Voor een Engelsche haven werden opnieuw mijnen gelegd. In den loop van den dag ondernam de luchtmacht met het oog op het weer slechts verkenningsvluchten. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche rijk een aantal brand- en explosieve bommen geworpen. Te Berlijn konden eenige zol- derbranden snel gebluscht worden. Eenige huizen, waaronder twee ziekenhuizen, wer den beschadigd. Het verkeer op een spoor lijn werd tijdelijk gestremd. In andere plaat sen is slechts lichte schade aan gebouwen aangericht. Te Kerford is een kerk door bomtreffers vernie'd. In een fabriek in Midden-Duitschland werd een brand in de kiem gesmoord. De productie ondervindt geen belemmering. Vier burgers zijn gedood, twaalf gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd bij het na deren door nachtjagers .neergeschoten. De Duitsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden". BERLIJN, 15 December (D.N.B.) Het op perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den nacht van Vrijdag op Zater dag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht tengevolge van het ongunstige weer beperkt tot het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den loop van Zaterdag hebben afzon derlijk vliegende Duitsche toestellen ver scheidene voor den oorlog belangrijke ob jecten in Zuid- en Midden-Engeland aan gevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een belangrijke fabriek door zware bommen rechtstreeks getroffen. Boven het Duitsche rijk hebben geen vijandelijke toestellen gevlogen. In het be zette gebied wierp de vijand op twee plaat sen bommen, zonder echter sfchade aan te richten." ERGENS IN ITALIë, 16 December (Ste- fani). In zijn weermachtbericht No. 192 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In het grensgebied van Cyrenaica duurt de druk van de vijandelijke strijdkrachten voort. Onze luchtmacht heeft den gepantserde af- deelingen van den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front zijn nieuwe aan vallen van den vijand afgeslagen. Tijdens hevige gevechten zijn gevoelige verliezen ge leden, zoowel door den vijand als aan onze zijde. In Oost-Afrika heeft een vijandelijke lucht aanval op Assam schade aan eenige gebou wen in de stad veroorzaakt. Zaterdagmiddag begaf de 26-jarige mej. E. van de Mortel zich te paard naar de meet van de cross van de Tilburgsche rij vereeni ging. Op den Hilvarenbeekschen weg schrok het paard plotseling en sloeg een zijweg in. Bij een scherpe bocht in den weg is mej. van de M. van het paard gevallen. Zij kwam te recht met het hoofd op een paaltje en bleef bewusteloos liggen. Per auto van den G.G. en G.D. is zij naar het St. Elisabeth-zieken- huis overgebracht waar zij in den loop van den nacht is overleden. Het ongeluk is bijzonder tragisch daar haar vader mr. J. van de Mortel, burgemees ter van Tilburg, verleden week in het O. L. Vrouwe-ziekenhuis te Amsterdam is opgeno men waar hij heden zou worden geopereerd. Ook mevr. van de Mortel bevond zich te Am sterdam. AMSTERDAM, 16 December 1940. 16 Dec. 14 Dec 13 Dec. Handelsmarken 3934-41% 3941 3840 Registermarken 59—61 59—61 5961 Ondersteun-marken 43 41 43 Reism. (accred.) 43 41 43 Reismark, (chèques) 73 73 73 Duitsch-Poolsche on dersteun. Mrk74 74 74 ROTTERDAM, 16 December 1940. VAARWERK: 150 ton cokes naar Heusden, 120 ton rogge, naar Leiden, 100 ton bloem naar Assen alles volgens tarief. IJstoeslag 16 December: Kring 1 en 2 25 pet., kring 3, 5 en 8 15 pet.. SLEEPLOONnaar Maaebracht 20 ct. per tM voor ledige schepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1