ZEEHAVEN-POLITIEK. RUSLAND'S VLIEGMACHINES. 6 6 SET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG Ï7 DECEMBER 1910 Naar een arbeidsgemeenschap der Noordzeehavens. Punten voor practische samenwerking. BEKENDE VAN DE POLITIE GEARRESTEERD. BLOEMPRIJS VERHOOGD. Geen verhaal op consumenten. KIPPENBOUT EN HEERENCOSTUUMS IN BESLAG GENOMEN. Tal van inbraken gepleegd. TER NAGEDACHTENIS AAN DE GEVALLEN GELDERSCHE SOLDATEN HET SPOORWEGONGELUK BIJ LEIDSCHENDAM. Nieuwste proefvluchten met vliegtuig zonder staart. Strategische steunpunten aan de Noordpool. OOK IN 1941 TEELTBEPERKING VOOR DEN TUINBOUW- DE SPANNENDE FUSIE IN DE SCHERMSPORT. DE WINTERHULP. AVONTUREN VAN DEN BEROEMDEN FILMHOND ONTSLAGEN. HET NIEUWE STADHUIS TE LEIDEN. DOOR EEN AUTOBUS GEDOOD. Gisteravond is de 19-jarige dochter van den heer V. te Noordwijkerhout bij den Tilten- berg onder de gemeente Bloemendaal door een autobus van den dienst HaarlemDen Haag overreden. Zij kreeg een der voor wielen over het hoofd en was op slag dood. Het lijk is naar het gemeentehuis te Noord wijkerhout vervoerd. H. D. DADE f VOETBALSPORT. DE TWEEDE KLASSERS. CALDENHOVE HERSTELLENDE. EXAMENS. RIVIERTIJDINGEN. ii. Met niet minder belangstelling, doch wel met meer voldoening en instemming dan van het artikel van Staatsraad Helfferich in de „Essener National Zeitung" hebben wij kennis genomen van een beschouwing over hetzelfde onderwerp, welke dezer dagen van de hand van Dr. A. F(rankenfeld) in het toonaangevende Duitsche weekblad „Das Reich" is verschenen. „De verhouding tusschen de zeehavens stond internationaal, maar ook binnen de Duitsche groep, jarenlang in het teeken van een scherpe concurrentie. Iedere haven deed, wat zij kon, om een zoo groot mogelijk ge deelte van het overslagverkeer naar zich toe te trekken. De daartoe aangewende midde len gingen dikwijls ver uit boven het nut, dat men er van verwachten kon". Na tal van voorbeelden dezer over en weer toegepaste concurrentiemethoden van diver sen aard te hebben besproken, wijst schr. op het de laatste jaren veld winnend besef, dat men op deze wijze niet moest doorgaan, doch in een arbeidsgemeenschap tot een billijke arbeidsverdeeling moest geraken. Tusschen de Duitsche Noordzee- en Oostzeehavens kwam het bereids tot con crete afspraken ten aanzien van de haven- tarieven en de vervoerspolitiek. Gezien het groote aandeel, dat Rotterdam en Antwerpen als Rijnmondingshavens verkregen door de stijging van den Duitschen massalen in- en uitvoer, in 1938 was rond 68 procent var het Rotterdamsche verkeer op Duitschland gericht en te Antwerpen 22 procent ont stond bij de Duitsche Noordzeehavens een streven naar het voeren van een nationale havenpolitek, welke concreten vorm heeft aangenomen in de bijzonder lage Seehafen- Ausnahmetariefe bij de Duitsche spoorwegen alsmede in den aanleg van het Hansa-ka- naal als een goedkoope waterwegverbinding tusschen het Rijn-Roer-bekken en de Duit sche Noordzeehavens. Ook hebben Bremen en Emden door den aanleg van groote mo derne óverslag-irtHchtingen voor massagoed hun positie versterkt ten opzichte van de beide Rijnmondingshavens. Al bewezen ook de verkeersstatistieken van de laatste Jaren voor den oorlog de volstrekt overheerschen- de positie van Rotterdam, zoo wist van den anderen kant Hamburg zijn eerste plaats als stukgoedhaven te handhaven en verzekerde zich daarmede een bijzonder waardevol aan deel in de internationale goederehbeweging. De politieke gebeurtenissen, welke zich ook tot de positie van de Rijnmondingsha vens uitstrekten, hebben het oude concur rentie-probleem tusschen de zeehavens op nieuw actueel gemaakt en daarmede tegelijk de beslissende oplossing naderbij gebracht. De werkelijke aanleiding om dit probleem tot oplossing te brengen is de wensch, om de functioneele capaciteit van iedere haven te bewaren en te vergrooten, maar tegelijk de middelen daartoe door een zorgvuldig af wegende havenpolitiek zoo op elkander sf te stemmen, dat in de toekomst geen onnoo- dige concurrentie ontstaan en geen haven hierdoor schade lijden kan. Op dezen econo mischen grondslag is de gedachte van een arbeidsgemeenschap van de Noordzeehavens opgebouwd. Deze gedachte gaat derhalve niet uit van de politieke bedoeling om de groep der Noordzeehavens, welke dus voor namelijk Hamburg, Bremen, Emden, Rotter dam en Antwerpen zou omvatten, onder één bestuurscentrale te brengen. Evenmin als Hamburg er aan denkt, zijn haven, de groot ste Duitsche omslaghaven, tot een Rijksha ven met een dienovereenkomstige organisa tie om te vormen, haar dus te centralisee- ren, zou een arbeidsgemeenschap der Noord zeehavens een centrale instantie behoeven. Veeleer zou zulk een arbeidsgemeenschap slechts als een controleerend orgaan kunnen functioneeren, noodig voor de natuurlijke concurrentie en de verhooging van den goe derenomslag in elk der aangesloten havens. Zulk een arbeidsgemeenschap zou b.v. in zekere mate marktregelend kunnen ingrij pen bij de vaststelling van havengelden, van vervoerstarieven en de loodsgelden kunnen ordenen. De in den oorlog tot stand gekomen af schaffing van de Duitsche Seehafen- Ausnahme-tarieven zou bij haar de vraag ter behandeling aan de orde stellen, op welke aequivalent de Duitsche zeehavens te rekenen zouden hebben, indien binnen het raam der nieuwe ordening ook de buiten- landsche Rijnmondingshavens zouden wor den gebracht. Daarbij zou b.v. een rol kun nen spelen de vraag eener verhooging van de nu nog zoo buitengemeen lage Rijnvrach ten, welke van zoo'n invloed zijn op de pre ferentie voor dezen waterweg en daarmede de westelijke havens zoo bevoordeelen; als ook de verhaaste uitvoering van het Hansa- kanaal. Daarentegen zouden vermoedelijk noch de verdeeling van het achterland, noch een kunstmatige splitsing in de soorten van het omslagverkeer tot de taak van zulk een arbeidsgemeenschap behooren. Want hierbij gaat het om de organische behoeften van handel en verkeer. De achterlandsbelangen der zeehavens spruiten op de eerste plaats voort uit de aansluitmogelijkheden op den waterweg, den spoorweg en den autoweg, dus uit de practische behoeften van de eco nomie zelve. Er zijn ook groote structureel» belangenverschillen tusschen de afzonder lijke Noordzeehavens. Zoo b.v. tusschen Hamburg, Bremen en Rotterdam eenerzij ds en Antwerpen anderzijds. Want de eerste drie genoemde havens zijn uitgangsbasis voor groote eigen handelsvloten, terwijl Ant werpen een uitgesproken aanloophaven is voor vreemde vlaggen en de Belgische han delsvloot van geen beteekenis is. Tot de vragen, die verder in het middel punt van gemeenschappelijke interesse staan, behoort ook de interne regeling van den ha venarbeid, de samenvatting der bedrijfs groepen, de sociale verzekering van de ha venarbeiders, in wier positie tegenwoordig nog buitengewoon groote verschillen De- staan. Duitsche deskundigen zijn juist met Belgische en Holland sche instanties in ver binding getreden om zulke problemen tot oplossing te brengen. Er wordt hierbij niet overhaast te werk gegaan en geenszins zon der meer een schema nagebootst, hetwelk m Hamburg of Bremen bereids aanwezig is. Veeleer neemt men pijnlijk notitie van de individueele behoeften der afzonderlijke ha vens en onderzoekt daarbij nauwkeurig de tot nu toe opgedane ervaringen en bereikte resultaten. De zaken zijn ook op dit gebied nog hangende; overal echter openbaart zich het gemeenschappelijk streven aan een ko mende oplossing ook van de Continentaal- Europeesche havenproblemen mede te wer ken, al hangt dan ook het definitieve fun dament van de samenwerking op dit ge wichtige gebied ten nauwste samen met de nieuwe politieke ordening op het Europee- sche Continent. Men zie hiervoor ons avondblad van Maandag. De Staatscourant van Maandag bevat een wijziging eener beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij in dier voege, dat de bloemprijs met 20 cent per 100 kg. is verhoogd. De meelfabrikanten, die deze hoo- gere opbrengst ontvangen, hebben zich ver plicht, het bedrag, dat zij daarvoor meer ontvangen, af te dragen aan 't Bakkerij fonds 1940, dat dient tot het verleenen van hulp aan de door de krijgsverrichtingen getroffen bakkerij -ondernemingen. De prijsverhooging zal niet op de consu menten worden verhaald. Men meldt ons uit Amsterdam: De rechercheurs van de afdeeling distri butiezaken, die onder leiding van hun chef, inspecteur Haarman, den laatsten tijd tallooze speurtochten organiseeren, hebben hun on misbaarheid weer eens op frappante wijze gedemonstreerd. Bij een kleermaker in de Helmersstraat hebben zij een groote partij heerencostuums in beslag genomen, alsmede een politieauto vol ingeblikte kippen. Het spoor naar dit adres leidde via een cafétje in de binnenstad, waar de recher cheurs hadden geluisterd bij een tafeltje, waar belangrijke transacties werden gesloten. Zeer voorzichtig kwamen ook 'n monster van de stof en een blik, waaruit een kippenpoot te voorschijn kwam, voor den dag. De re chercheurs wisten nu genoeg om deze zaak te kunnen ontmaskeren. Op het moment, waarop in de Helmersstr. de transactie werd gesloten, waren de rechercheurs aanwezig. Zij hadden de handelaren gevolgd en belden aan op het moment, waarop de zaak met klinkende munt werd afgedaan. Enkele poli tieauto's verschenen ten tooneele en de ge- heele inventaris, die tegen woekerprijzen van de hand ging, verhuisde naar 't hoofd bureau. Met een volgende auto kwamen de fraudeurs, tegen wie proces-verbaal is opge maakt. Men meldt ons uit Den Haag: In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier op niet minder dan vijf plaatsen inge broken. De politie slaagde er echter in den inbreker reeds achter slot en grendel te zet ten, alvorens alle aangiften bij haar waren binnengekomen. In genoemden nacht is achtereenvolgens een bezoek gebracht aan een perceel aan de Kraaienlaan, waar niets werd ontvreemd. Vervolgens heeft de nachtelijke bezoeker zijn geluk beproefd op de Laan van Poot. Hij ontvreemdde hier uit een huis negen overgordijnen en bovendien uit een bureau tje 40 en verder cfiverse artikelen. In een ander perceel aan deze laan werden alleen post- en plakzegels weggenomen, daar de dief hier vermoedelijk gestoord is door den hond. Nog een ander perceel aan dé Laan van Poot werd met een bezoek vereerd, doch ook hier sloeg de hond aan, waarop de mén, naar de Wildhoef laan is getogen, waar een portemonnaie werd ontvreemd met 2.—. Toen de politie Zondagochtend van ver schillende bewoners aangifte kreeg en de rechercheurs hun werk begonnen, viel het hun op, dat de wijze van opereeren van de zen inbreker veel gelijkenis vertoonde met een twintigtal inbraken, welke in Maart 1939 in dezelfde wijk waren gepleegd. Overal waren n.l. glas-in-lood-ruitjes verbroken, waarna de ramen waren geopend. Eveneens was opmerkelijk, dat in twee perceelen was ingebroken, welke ook bij de inbrakense- rie van verleden jaar waren betrokken ge- waast. Als dader van deze inbraken was destijds gearresteerd de 24-arige groente boer D. K., die toen twee maanden gevan genisstraf en drie maanden voorwaardelijk had gekregen. Een en ander bracht de recherche dus op het idee, dezen bekende eens op te zoeken. Hij was echter niet thuis, en naar men zeide gaan schaatsenrijden. Dé politie wachtte hem op en bij de terugkomst werd K. gearresteerd. Hij viel al spoedig door de mand en bekende de inbraken te hebben gepleegd. De buit kon bij hem thuis in be slag genomen worden. De dader zeide verloofd te zijn en spoe dig te willen trouwen en nu trachtte hij op deze manier aan de noodige gebruiksvoor werpen te komen om zijn huis te kunnen installeeren. Zijn plan was eerst geweest in een villa op Scheveningen in te breken, doch toen hij op den Badhuisweg een nieuwe fiets had zien staan, had hij het toch maar beter gevonden op deze fiets naar de hem zoo bekende wijk te peddelen en daar zijn plan nen ten uitvoer te leggen. Verder bekende hij ook nog twee inbra ken te Wassenaar op zijn geweten te hebben. Hier waren het een villa en een keet van den rijkswaterstaat, welke het moesten ont gelden. Uit de villa had hij een cactus mee genomen en uit den tuin een bos bloemen j voor zijn meise. Ook huishoudelijke artikelen en een kist thee waren van zijn gading. In Lisse had hij nog ingebroken in een bouwkeet, waar hij een passerdoos en tsekenbenoodigdheden bemachtigde. Hierna bracht hij nog een bezoek aan Delft waar een schrijfmachine werd gestolen. Het onderzoek in de verschillende gemeen ten is nog gaande. De trouwlustige inbreker is in bewaring gesteld. Eenigen tijd ge ^den hebben we melding gemaal van de oprichting der Geldersche vrouwenbeweging tot stichting van een oor logsmonument. Sedert dien zijn in verschil lende plaatsen van Gelderland commissies voor dit doel gevormd. Het comité zal ie ontvanga. bedragen besteden voor de stich ting van een fonds, een herstellingsoord of iets dergelijks voor de blijvend invaliden of nagelaten betrekkingen van de Gelderscne soldaten. Het comité ontving reeds vele blij ken van instemming met zijn streven en de medewerking van vele vooraanstaanden in de provincie. Omtrent het spoorwegongeval dat gister morgen plaats vond bij Leidschendam, wordt nader vernomen, dat zes wagons van den ko- lentrein door onbekende oorzaak ontspoord zijn. De trein uit Amsterdam is met volle vaart tegen de ontspoorde wagens gereden, met als gevolg, dat de eerste wagen van de zen trein over de sloot langs de spoorbaan vloog en zich met den kop in de modder boorde. De bestuurder van dezen trein is hierbij om het leven gekomen. Door den schok liep een aantal passagiers licht kwet suren op, er is hierbij echter alleen sprake van builen en schrammen. De aangerichte vernieling is zeer groot en den geheelen dag was het traject onberijd baar. De dienst Leiden-Den Haag werd door de N.Z.H.T.M. onderhouden. Bovendien lie ten de spoorwegen elk uur een trein van Amsterdam naar 's-Gravenhage en Rotter dam rijden via Gouda. Men hoopte, dat heden de dienst, zij het dan ook over enkel spoor, hervat zou kunnen worden. MOSKOU, 17 December (V.P.B.) Rusland is een van de landen, waar de vliegtuigbouw techniek het verste is gevorderd en nog steeds vooruitgaat. Door de uitbreiding, welke het sovjetgebied heeft ondergaan se dert September 1939, van de noordelijke IJszee tot aan de Zwarte Zee, is zijn bevol king gestegen tot 193 millioen zielen, die leven op een oppervlakte van 21,6 millioen vierkante kilometer. In dit uitgestrekte ge bied speelt natuurlijk het vliegtuig, als mo dern verkeersmiddel zoowel als verdedi gingswapen een groote en belangrijke rol. De reusachtige afstanden, die door het luchtruim moeten worden afgelegd, maken het noodig, dat men de beschikking heeft over vliegtuigen met een grooten actieradius en aanzienlijke draagkracht. Men heeft zich dan ook in Rusland van het begin af toege legd op het bouwen van groote machines) die zware lasten konden vervoeren, zware bom- menwer'* ts met meer dan een motor en groote transportvliegtuigen. Thans behooren de zeamotorlge transport vliegtuigen van het Maxim Gorki-type tot de grootste ter wereld. Zij zijn ontworpen als geheel metalen middeldekkers en hebben een vleugelspanwijdte van 60 meter. Het eerste vliegtuig van dit type, dat in 1934 uit kwam, bezat acht motoren met een gezamen lijke sterkte van 6400 P.K. Zes er van waren in de vleugels aangebracht en twee achter elkaar in een motorgondel. Daar intusschen weer krachtiger motoren zijn geconstrueerd, kunnen de nieuwe, verbeterde machines de zelfde prestatie verrichten met 6 motoren. De Russische transportvliegtuigen kunnen een flink aantal soldaten in volledige uit rusting vervoeren. Zij kunnen ook worden gebezigd voor het vervoer van wapens, zoo als machinegeweren, lichte stukken geschut, lichte auto's en last not least voor het transport van valschermtroepen. Het is van algemeene bekendheid, dat het sovjeUeger het eerste is geweest, dat dit soort troepen heeft ingevoerd en de ontwikkeling van dit nieuwe wapen sterk heeft bevorderd. De sovjet-unie wijdt de grootste aandacht aan het nieuwste, staartlooze vliegtuig. De ontwikkeling daarvan dagteekent reeds van het jaar 1923, toen er proeven werden geno men met het staartlooze zweefvliegtuig, „Parabola" genaamd met zeer lichte vleuge s en gebouwd in den worm van een groote tor. Naar dit model werd later ook een motor vliegtuig gebouwd. Men neemt thans ook proeven met een jachtvliegtuig, dat plaats biedt voor meer dan een persoon. Deze machine is toegerust met door lucht gekoelde motoren, op zij van den romp in de vleugels gebouwd. Mild«n in den romp bevindt zich de „commando toren". Boeg en dek zijn voorzien van torens voor machinegeweren. Hand in hand met de ontwikkeling van nieuwe typen en de proefnemingen met ver schillende buitenlandsche constructies ging ook de verbetering van de bestaande typen, vooral ook van de bommenwerpers. De laatste jaren heeft de sovjet-unie zich ook sterk toegelegd op de ontwikkeling van de luchtlijnen naar de Pool. Er werden ver schillende poolvluchten georganiseerd, als mede lange-afstand-vluchten via de Pool naar Canada en de Vereenigde Staten. De in de Poolzee gelegen eilandén, overdekt met en omringd door sneeuw en ijs, welke vroe ger om zoo te zeggen van geen practische ceteekenis waren, zullen in de toekomst ge roepen zijn tot het spelen van een groote rol, als steunpunten voor het innemen van proviand en brandstof. Eerst in het jaar 1942 zullen de luchtlijnen naar de Noordpool, die van strategisch be lang zijn, geheel in gereedheid zijn gebracht. Zij zullen, in groote lijnen den loop der groote Siberische stroomen volgend, van het Inreniand naar de kust van de Noo:rdelijke IJszee leiden, waar zij zullen aansluiten op de dwarsverbinding die zich uitstrekt van de Behringstraat tot Archangel. Eenigen tijd geleden is een sovjet-Rus sische hydrografische expeditie te Archan gel teruggekeerd, die op het poolschip „Nord" wetenschappelijke on lerzoekingen had ingesteld en een groot aantal kartogrr l'ischè opnamen had gemaakt. Daarbij wcs o a. gebleken, dat er 35 eilanden waren, welke tot dusverre op geen enkele kaart voorkwamen. De heer J. Elfferich, secretaris van den Ned. Tuindersbond schrijft ons: Reeds leermalen zijn in de dagbladen be richten verschenen waarin sprake was van verhoogde eilingsomzetten en welke naar buiten den indruk vestigden, als zou het met de tuinderij in 194" aanmerkelijk beter zijn gegaan dan in 1939 en daarvoor. Zoo ook weder dezer dagen en wel onder het opschrift ,Ook in 1941 teeltbeperking voor den tuin bouw", (jj welke gelegenheid door de vei ling Poeldijk cijfers zijn verstrekt, waaruit buitenst? anders zouden kunnen concludee- ren en dit ook al -eeds hebben gedaan, als zou het met den tuinbouw in 1940 nog zoo slecht niet zijn gegaan. Aan het einde der verschillende cultures, acht ik mij ver. ?ht in het belang van den tui" uw iertegenover mijn zienswijze 'e geven en .oc te trachten te voorkomen, dat zich hier een totaal verkeerde publieke opinie vormt omtrent den gang van zaken in den tuinbouw en wel als gevolg van het feit, d it in het algemeen is nagelaten bij het verstrek ken van veilingcijfers, deze behoorlijk te documenteeren. In het algemeen zegt een verhoogde vei lingomzet weinig of niets, omdat daarop ver schillende factoren van invloed kunnen zijn. Een verhoogde veilingomzet kan b.v. worden veroorzaakt door cultuurverschuivingen en de desbetreffende cultuur kan op zichzelf een hoogeren omzet teweegbrengen, terwijl zij alsnog verliesgevend kan zijn. Een verhoogde veilingomzet kan ontstaan door de betere uitkomsten van één enkele cultuur, maar daar o- tuinbouw als gehe i met diverse cultures te maken heeft, kan ondanks zulk een stijging de tuinbouw als geheel nog zeer verliesgevend zijn. Dit euvel doet zich in 1940 gerekend over de geheele linie, dan ook weder in sterke mate voor .Een vergelijking zonder meer van omzet cijfers aan veilingen met cijfers van vorige jaren gaat te eenenmale niet op en dit geldt zeker ten opzichte van 1939, omdat men dan een vergelijking maakt met jaren, waarhij het voor den tuinbouw op het hopelooze af was en waardoor hij ook nu nog in de groot - ste moeilijkheden verkeert. Ook trekt men in dit geval een vergelij king met jaren, waarin men den tuinbouw met steuii, al is deze dan ook steeds onvol doende geweest, op de been heeft trach en te houden en welke steunbedragen niet in de veilingomzetten zijn verwerkt en waardoor m.i. ook geen juiste conclusie kan worden ge trokken. Het zou te ver voeren hier een technische uiteenzetting te geven, hoe in het verleden de tuinbouwsteun heeft gewerkt en hoe het had moeten en kunnen zijn. Slechts zou ik willen opmerken dat kort geformuleerd do gang van zaken als volgt was. Voor half Mei 1940, dus ook in de jaren, die achter ons liggen, ontving de tuinbouw een zeker percentage steun en wel berekend naar den gemiddelden landeljjken opbrengst- prijs dep producten tot aan een voor ie "Gr product gestelden richtprijs, deze laatste af geleid van een kostprijs. Ik spreek hier uit drukkelijk van een kostprijs, omdat naar mijn meenir de kostprijs voor den tuinbouw in het verleden nooit op de juiste wijze is tot stand gekomen. Na half Mei is dit beeld door het vaststel len van vaste exportprijzen aan de veilingen in zooverre veranderd, dat de tuinbouw, her geen hij vroeger aan opbrengst plus steun in perioden ontving, hem nu ineens in handv.ii kwam, althans dit lag in de bedoeling en eén ie-ler zal dan ook voelen, dat de tuinder et ten opzichte van 1939 financieel niets op is vooruitgegaan, enkelen uitgezonderd, doordat voor enkele producten de exportprijzen aan de veilingen zoo waren gesteld, dat deze n- derdaad een levensmogelijkheid voor de per sonen, die deze ter veiling brachten, inhiel den. p- zou hier met name de koudekndruiven willen noemen, die aan het beeld van een verhoogden veilingomzet te Poeldijk wel niet vreemd zullen zijn geweest. De aan deze veiling aangevoerde perziken b.v. laten reeds zien, dat dit product niei heeft geprofiteerd van den hoogeren omzet aan de veiling te Poeldijk, daar in 1939 de gemiddelde prijs volgens de gegeven cijfers was pl.m. ƒ5.29 per 100 stuks (1.363.606 stuks voor een waarde van 72.144) en in 1940 ƒ5.19 (1.721.766 stuks voor een waarde van ƒ89.405). Wel heeft de uitbre' ng van de perziken- cultuur een verhoogden veilingomzet van ruim ƒ17.000 (ƒ72.144,35 in 1939 tegen ƒ89.405.49 in 1940) teweeg gebracht, maar als men nu bedenkt, dat de perzikencultuur in 1939 niet loonend is geweest, dan lijkt mü hier verdere commentaar overbodig. Ook spreekt men maar al te gauw van een millioen omzet meer, terwijl de juiste stijging aan de veiling te Poeldijk hierbij nog ruim 156.0000 ten achter blijft aan de hand van de door deze veiling verstrekte cijfers op 24 November j.l. 2.750.422,61 op 24 Novem ber j.l. en 1.905.056,06 in 1939). Men dient bij vergelijkend cijfermateriaal bovendien nog te bedenken, dat de tuinbouw reeds gedurende een groote periode in 1940 onder sterk verhoogde kostenfactoren heeft moeten werken en de teelt '41, waarvoor nu weder de kosten moeten worden gemaakt, daaraan ook in sterke mate onderhevig zal zijn. Summa summarum kunnen wij constatee ren, dat de tuinbouw ook momenteel nog in de grootste moeilijkheden verkeert en het verstrekken van veilingcijfers zonder eenige documentatie en omgekeerd het doen van uit spraken zonder overlegging van eenig nader bewijs, kan bijdragen tot het vormen van een totaal verkeerde publieke oipie en men daar mede den tuinbouw allerminst een dienst be wijst. jiiiiitmiiimiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiimiimimimmmiHiiimiimiimimiiimiiui miiimiiimifiiillh In hotel „Hof van Holland" in Den Haag is de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van den Ned. Amateur Schermbond. Aan de orde kwam het voorstel tot opheffing van alle bonden in den N.A.S.B. en invoering van het rechtstreeksch lidmaatschap voor alle bij die bonden aangesloten vereenigingen. De voorzitter deed mededeeling, dat het de wensch van de overheid is, dat de centralisatie voor 1 Januari a s. een feit is geworden. Hij deed voorlezing van een schrijven van het Dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarin deze wensch tot uiting kwam. Het voorstel, hoe het bestuur zich deze re organisatie gedacht had, werd ingediend en tevens het voorstel een commissie te benoe men tot herziening van de statuten en 't huis houdelijk reglement, waarin 6 vertegenwoor digers van verschillende bonden en 2 leden van het hoofdbestuur zullen zitting nemen. Deze voorstellen werden na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. De Alg. Ned. Bouwarbeidersbond heeft een bedrag van 5000 ter beschikking gesteld voor de stichting Winterhulp Nederland, dat in vjjf maandelijksche termijnen zal worden voldaan. Hij zag Jim Bradley naar de deur gaan en in het duister daarbuiten verdwijnen en hij hoorde Mr. Quigg zuchten: Jammer! Jammer mompelde hij. Ik hield van dien jongen, maar ik kan geen dief in dienst houden. En dit beteekent, dat we Jim's hulp zullen moeten missen, als we morgen met onze tentoonstelling naar Maybridge gaan. DE LOSGEBROKEN SPOORWAGON. De trein naar Maybridge stoomde de lange helling op naar de Blackrockheu- vels. Kathleen zat bij het spoorraampje in diep nadenken verzonken. r Arme Jim. Ik ben er zeker van, dat grootvader zich vergist moet hebben, dacht ze bij zichzelf. Ik weet zeker, dat hij geen dief is. Wat de oude heer Quigg betreft, die kon nooit lang zonder zijn geliefde wassen beelden Hij was door den trein heengeloopen naar den laatsten wagon, een goederen wagen, die vol met zijn wassen beelden stond. Het begon donker te worden en de electrische lampen waren aan. Mr. Quigg bekeek zijn wassen beelden. Er was niets, dat op eenig gevaar wees. En toen, plotseling, gingen de lichten uit Hemeltje schrok de heer Quigg, ter wijl P'ty een diepen blaf liet hooren, daar zijn instinct hem waarschuwde, dat er gevaar dreigde. Zij voelden, dat de snelheid van den wagon verminderde. Rinty was naar een venster gespongen »n was er tegen op gaan staan, om naar buiten te kijken. "En toen hij dit gedaan had, begon hij luid te blaffen, want hij kon de rest van den trein zien doorrijden, terwijl de laat ste wagon achterbleef! De koppelingen ware gebroken, juist op het oogenblik, dat zij het hoogste punt van de helling hadden bereikt En nu begon de wagen achteruit de hel ling af te rijden, sneller en steeds sneller. De oude Mr. Quigg begreep nu het ge vaar, waarin zij verkeerden. Zij bevonden zich in een losgebroken spoorwagon, die (NADRUK VERBODEN.) iIiiiHiiiiitiitiifiiimiimiiiiiiilimtMifmiiimmiiiiiiiiiiiiimifiimiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiim met steeds grootere snelheid een meer dan tien kilometer lange helling ging afrij den Vroeger of later moesten zij ergens tegen opbotsen. Mijn wassen beelden Mijn prach tige wassen beelden zullen vermorzeld worden! kreunde Mr. Quigg. Plotseling volgde een bijzonder hevige stoot. Hij was zoo hevig, dat Mr. Quigg uit zijn evenwicht werd geworpen en dat een der wassen beelden tegen den grond sloeg. En toen gebeurde er een vreemd di..g, want plotseling viel er een straal licht door den donkeren spoorwagon. Het was de lichtstraal van een grooten lantaarn een zilveren zaklantaarn! Het beeld, dat omgevallen was, was dat van Mary, koningin van Schotland en de lantaarn was uit een zak in haar costuum gevallen. En zelfs terwijl hij nog half verdoofd op den vloer lag, herinnerde Mr. Quigg zich alles weer. Wel heb ik ooit! Ik heb dien lan taarn in den zak van den mantel gestopt, terwijl ik een kleine herstelling aan het beeld uitvoerde, herinner ik me nu! hijgde hij. Jim Bradley heeft hem heelemaal niet gestolen. Ik heb den lantaarn er in laten zitten en vergeten hem mee te nemen! En intusschen reden zij nog steeds met razende vaart door het duister, onbekende gevaren tegemoet. Maar het licht van den lantaarn had Rinty op een idee gebracht. Hij had vaak menschen teekens zien geven met licht. Misschien kan ik zoo om hulp sei nen blafte hij. Rinty pakte den lantaarn tusschen zijn tanden. Opnieuw ging hij op zijn aehter- pooten tegen hc' raam opstaan en duwde den lar ?arn door de opening, hem met zijn kop heen en weer schuddend. Nu wilde het geval, dat er een jongen over den eenzamen weg fietste, niet ver van de spoorbaan af. Het was de jonge Jim Bradley, die met een zwaar hart op zoek was naar werk. Op c n gegeven oogenblik kreeg hij een eigenaardig flitsend licht in het eog (WORDT VERVOLGD.) Door de diensten in gebruik genomen. Nadat in den middenzomer de dienst van Gemeentewerken van Leiden zich reeds een plaatsje in het nieuwe stadhuis had veroverd, is men thans met den afbouw zoover gereed gekomen, dat de overige gemeentediensten er geleidelijk in kunnen worden ondergebracht. In de afgeloopen week was dit het geval met de kantoren van den gemeente-ont vanger, die sinds den rampzaligen stadhuis brand in 1929 waren gevestigd in het gebouw van de Nederlandsche Bank op den hoek van het Kort Rapenburg en Galgewater. In de eerste dagen van deze week zullen de afdee- lingen Algemeene Zaken, Financiën en On derwijs, die in het voormalige hopital Wal- lon aan het Rapenburg, dat als gemeentehuis gebruikt werd, gehuisvest waren, het nieuwe stadhuis betrekken. In het midden dezer week zal deze verhuizing geschied zijn en zoo zal het nieuwe gebouw, zij het dan onoffici eel weer als gemeentehuis in eere hersteld zjjn. Daarmee zijn evenwel de werkzaamheden binnen het nieuwe gebouw nog lang niet ten einde en de officieele opening zal nog wel eenige maanden op zich laten wachten. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan de duisternis, waardoor het slachtoffer, dat de bus aan wilde houden, niet zag, dat het voertuig nog een stukje doorreed. Den chauf feur treft dan ook geen schuld. Een van de bekende figuren in de Amster- damsohe sportwereld, de heer H. D. Dade, is Maandagmorgen te Amsterdam overleden. In den loop der jaren heeft de overledene zeer veel werk verricht. Behalve als secretaris van den voormaligen Amsterdamschen Voetbalbond heeft hij zich door zijn voorzitterschap van Ajax ge kenmerkt als een hard werker, wien nooit iets te veel was. Zijn eere-voorzitterschap, dat hem na zijn aftreden aangeboden werd, was dan ook een verdiende belooning voor het werk, dat hij voor zijn vereeniging gedaan had. Dat zijn werk ook in den A- V. B. gewaar deerd werd blijkt hieruit, dat hem het eere- lidmaatsohap van den bond verleend werd, een onderscheiding, welke slechts aan zeven andere personen verleend is. Slechts één wedstrijd gespeeld. Alle vastgestelde wedstrijden voor afdee ling B zijn afgelast en ook 4 van de 5 ont moetingen, die in de 2de klas A gespeeld moesten worden, konden geen doorgang vin den. Emma—Vios 4—0. Zondag heeft Emma haar elfde overwin ning behaald en blijft hiermede zonder een enkel verliespunt regelrecht op het kam pioenschap afstevenen. Toch hebben onze stadgenooten met het zwakke Vios, dat bo vendien nog 6 invallers telde, meer moeite gehad dan de uitslag zou doen vermoeden. Dank zij goed verdedigen van de Haagsche achterhoede, kon Emma door Leemans voor de rust slechts eenmaal het doel vinden, en dat nog door 'n foutje van den rechtsback Jacobs. Op het harde veld brengt Vios het tot den eersten aanval, het schot van Schu rink is echter te zacht, zoodat Dijkers ge makkelijk kan stoppen. Nadat de Dordt- sche doelman eens op tijd is uitgeloopen, fiiiiii|iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii|l||i(|l||lll,l,llll||||,„lt,ll|llllt|t|ll||||l|ln en v. d. Starre opnieuw gered heeft, doel punt Emma. De scheidsrechter keurt dit te recht wegens buitenspel af. Dan boft Em ma, wanneer een vrije schop tegen den staander terecht komt, waarna van Gogh naast trapt. Vios geeft ondanks 6 invallers geducht partij, en Emma kan maar niet los komen. Wanneer onze stadgenooten er eens doorzijn, doelpunt van Welzenis. Deze heeft Langenberg echter ongeoorloofd aangeval len, zoodat de scheidsrechter ook dit doel punt niet toekent. Dan heeft van Welze nis opnieuw den bal, hij speelt echter iets te ver vooruit, waardoor een mooie kans verloren gaat. Trouwens, de wedstrijd is ca. 3 kwartier aan den gang zonder dat wij 'n en kel goed schot van Emma gezien hebben. De Haagsche achterhoede geeft de Dordt- sche voorhoede daartoe geen kans. Nadat Langenberg dan een schot van Van Wel zenis gestopt heeft, maakt Jacobs bij een volgenden Emma-aanval een foutje, waar door Leemans Emma de leiding kan geven. Onmiddellijk hierna is het rust. Direct na de hervatting schiet Moonen hard in, Dukers slaat het leder weg, waar na Schurink mist. Dan geeft v. d. Rest Lee mans een opgelegde kans, doch deze mist hij door te lang wachten. Aan de andere zijde is v. Zouwen er tusschen uit, Dukers weet diens schuiver echter te stoppen. Weer mist Leemans een goede kans; neen het gaat nog niet in de Dordtsche voorhoede, waarin het schieten slecht verzorgd is. Een vrije schop tegen Klapper, vliegt naar het Emma-doel. Eindelijk ziet F. v. d. Gijp kans den stand op 20 te brengen, waarna aan den over kant Schurink een voorzet van Moonen overkogelt. Het regent nu hoekschoppen op het Vios-doel, uit één hiervan scoort F. v. d. Gijp het derde doelpunt. Vios raakt er nu uit, waardoor Emma in den aanval blijft Kort voor het einde weet F. v. d. Gijp het vierde en laatste doelpunt van den wed strijd te scoren. Vios verdiende voor haar werken een tegenpunt. De bekende internationaal Oalden/hove is een week geleden aan zijn knie geopereerd door dr. Tetzner. Een minis,cus is met goed gevolg ver wijderd en er is alle reden om aan te nemen, dat de D.W.S.'er te zijner tijd weer zal kunnen spelen. Hooger onderwijs. UTRECHT, 16 December. Gepromoveerd tot doctor m de wis- en natuurkunde, op proef schrift „de aansilagfunetie van het metastabiele twee tot de derde S-niveau van helium" en heer J- P- M. Woudenberg, geboren te Rotterdam. Stuurlieden-examens. 's GRAVENHAGE, 16 December. Voor het di ploma stuurman groote handelsvaart slaagden de heerenvoor diploma le stuurman A. C. An drea, L. A. de Voogd, P. Kikkert, L. A. van Wamel, G. D. Roetering en Th. J. A. Pater; voor 3e stuurman: D. Gravekamp en J. van der Heul. HANSWEERT, 16 December 1940. Gepasseerd vor 2 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Koophandel, Oio va art.Joma, de Vuyst; Leendert Pleter, van Groezén; Vol taire, Ambachtsheer; AMSTERDAM: Brabo, v. Damme; DELFZIJLFrederika Johanna, Ridde- rikhof. DUITSCHLANDRijn Schelde 6, Ilegems; Theodoor, Dungen; Tonale, Rejjniers; Cornelia, Visser; Cato, Kruithof; Jeanne, Schouten. Von del, Kok; Brunhilde, Steinhoff; Rjjn Schelde 13, Verhagen. BELGIë: Fragri, Mooy; Maatje Anna, Jans- sens; Whistier, de Vries; Diaz, de Vries; Leon- tine, Pols; Paul, Smits; Marcel, v. d. Wjjgerd; Frank, RomejjnBorussia, Versluis; Dickens, HekhuisTitania, HeussLorette, Tronckoe; Grunwinckel, Hammer; THribo, Pasmann; Tele graaf 18, v. d. Mast; Lievin, de Vos - La Patience, Arènds; Reiger, Meersman; Lady Jeanne, Loys- sens; Jakla, Groen; Firmina 2, van Kessel; Fa vorable, Sleeuwaart; Pro Patria, Bosman; Zeel. "ulster, v d. KloosterCyrille, DoomsMartha, Bondewe); Christina, Slager; Express '26, Zim- mermann; Telegraaf 5, Roer; Aukina, de Groot; Fiat, Wagemakers; Vriendschap, den Braber; Na- vexmotor 2, van Damme.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2