■>&:-' EEN GEMEENE STREEK. Verstopping 6 LOONEN EN PRIJZEN. üiïi HET NIEUWE DAGBLAD VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1940 DE SPANNENDE AVONTUREN VAN DEN BEROEMDEN FILMHOND De prijsverordening. - f 'S ONRECHTMATIGE HANDELING VAN DE OVERHEID HET ONGELUK OP DEN OVERWEG BIJ BOCHOLTZ. Een der gewonden overleden. Haar taak bij verkoop van inbeslag- genomen goed. DE VUIL-WATERAFVOER VAN TILBURG. MAXIMUMPRIJZEN VOOR ZEEP. FOTOTOESTEL GESTOLEN. PLUIMVEE-DIEFSTALLEN IN DE VECHTSTREEK. Onrechtmatige aantasting van den eigendom door de gemeente. MAXIMUMPRIJZEN GROENTEN. Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Dr. Schleffer's Stofwisselinaszout PERSONENTREIN REED OP STOOTBLOK. Geen persoonlijke ongelukken. VERKOOPVERBOD VOOR PAARDEN. WINTERHULP NEDERLAND. ACHT-JARIG MEISJE OVERREDEN. SANATORIUM „ZONNESTRAAL". ZILVEREN KLOOSTERJUBILEA. f- In het Verordeningenblad van 30 Nov. 1940 werd afgekondigd het trad aanstonds in werking een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Waterstaat, van Binnenland- sche Zaken, van Financiën, van Sociale Zaken en van Justitie inzake de benoeming van een gemachtigde voor de prijzen. Er zal een gemachtigde voor de prijzen worden aangesteld, wiens taak zal zijn de prijzen van goederen en diensten, benevens van vergoedingen van iederen aard te rege len, benevens deze prijzen en vergoedingen te handhaven. Hij wordt benoemd en ont slagen door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Deze gemachtigde heeft in het bijzonder nT /-itTIT1 TTTVTTT bemoeienis met de prijzen voor alle goederen, )h,K I l\ I )h( JdLili UINlJli van belang voor de dagelijksche behoefte voorziening, de huurprijzen voor roerende goederen en de prijzen, huren en pachten van onroerende goederen, de vervoerstarieven, de I Kerstboodschap van het driemanschap gas- en electriciteitstarieven en de renten. yi Hij moet een met het algemeen belang in overeenstemming zijnde prijsvorming verze keren. Daarom kan hij in het bijzonder alge- meene richtlijnen voor de prijsvorming vast stellen en den ambtenaren, die door de secre tarissen-generaal met de behandeling van prijsaangelegenheden zijn belast, terzake aan wijzingen geven. Deze gemachtigde wordt bij de uitvoering van zijn taak bijgestaan door een door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te benoe men commissie, waarin de verschillende departementen vertegenwoordigd zijn. De wettelijke voorschriften tot regeling van de prijzen worden echter door de secretaris sen-generaal na overleg met den gemachtigde, uitgevaardigd. Ziedaar de hoofdpunten van deze wel zeer belangrijke verordening. Er komt dus een prijsdictator, al heeft hij 't tenslotte toch niet op zijn eentje voor het zeggen. Als zoodanig werd reeds benoemd mr. H. C. Schokker, administrateur bij het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Uit de geheele formuleering dezer veror dening blijkt wel de bedoeling, dat hij vooral aandacht heeft te wijden aan de prijsstijgin gen voor die goederen, welke tot de eerste levensbenoodigdheden behooren, zoo ook aan de woninghuren en pachten. Immers deze zijn het vooral, die invloed hebben op de hoogte der loonen. Wil men loonstijging voorkomen, dan zal men zooveel mogelijk de prijsstijging bij deze categorieën moeten zien tegen te gaan. Hoe dit alles nu practisch in zijn werk zal gaan, zegt ons deze verordening nog niet. Im mers zullen wij eerst hebben te wachten, hoe de wettelijke voorschriften zullen luiden, welke de secretarissen-generaal „tot regeling van de prijzen" zullen uitvaardigen. En dan vervolgens, welke algemeene richtlijnen voor de prijsvorming door den gemachtigde zullen worden vastgesteld. Men kan echter vooral in verband met de loonverordening wel bij voorbaat aan nemen, dat prijsstijging en/verhooging van huren en pachten zoo krachtig mogelijk zul len worden tegengehouden. Elke verhooging verbieden is natuurlijk niet mogelijk. Als de productie-kosten of de vervoerkosten hooger worden, zullen ook de prijzen daarmee in overeenstemming moeten worden gebracht. Deed men dit niet, dan zou het nog veel noodlottiger gevolg zijn, dat de productie werd stopgezet, want geen bedrijf kan op den duur met verlies werken. Maar wanneer de productiekosten gelijk blijven, doch de voorraden schaarscher wor den, zouden bij vrije economie de prijzen om hoog gaan. Deze stijging nu zal men zeker tegengaan. Het gevolg hiervan zal dan echter zijn, dat een deel van de vraag niet zal kun nen bevredigd worden. Immers bij prijsstij ging neemt de vraag vanzelf af. Houdt men de prijsstijging tegen, dan blijft echter de vraag onveranderd. Vandaar, dat men dan, om ieder op gelijke wijze te behandelen, over moet gaan tot distributie, tot het bonnen, stelsel. Ook dan kan het nog spaak loopen, zooals wij In deze weken met het vleesch hebben ondervonden, wanneer er meer bon nen zijn geldig verklaard dan waarop de oogenblikkelijke aanvoer berekend is. Opmerkelijk is, dat deze Verordening aan den gemachtigde ook bemoeienis geeft met de pachten. Immers daarvoor geldt al reeds de Pachtwet. Vermoedelijk zullen wij dus nog wijzigingen in deze wet te verwachten hebben in de wettelijke voorschriften, welke de secretarissen-generaal, na overleg (niet in overleg) met den gemachtigde zullen uit vaardigen. Hoewel deze geheele regeling blijkbaar in hoofdzaak bestemd is, om de loonstijging te kunnen tegengaan, zal zij ook op een geheel ander gebied noodzakelijk invloed uitoefenen. Velen vreezen voor een waardedaling van den gulden. Vandaar een vlucht in belegging van gelden in vaste goederen en aandeelen. Immers, naarmate de gulden zou dalen, zul len deze nominaal in waarde stijgen. Haar wanneer door een krachtige prijsrege ling de goederen-waarde, in guldens uitge drukt, onveranderd blijft, zullen wij, althans binnenslands, voor 'n waardedaling van den gulden niet meer al te zeer bevreesd be hoeven te zijn. En wanneer dan de dividend- uitkeeringen door belasting-bepalingen min der neiging tot stijging zullen vertoonen en evenzoo de waardestijging van onroerende goederen door tamelijk draconische belasting maatregelen zal worden tegengegaan, zal men ook op dat gebied van een waardedaling van den gulden weinig meer bemerken, omdat al deze maatregelen feitelijk tot gevolg zullen hebben, dat binnenslands de koopkracht van den gelden vrij wel onveranderd blijft. Maar er is, op dezen merkwaardigen 30sten November nog een derde verordening uit gevaardigd, houdende regelan met betrekking tot het vervreemden van landbouwgronden. Daaraan zullen wij ook nog eenige aan dacht hebben te wijden. LUX" TE AMSTERDAM werd gisteren van HET NIEUWE OPLEIDINGSSCHIP „POL- de werf Verschure naar zijn vaste ligplaats aan de Oosterdokskade versleept. Zij-aan zicht van het fraaie schip. (Foto Holland). In het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie publiceert het Driemanschap de navolgende Kerstbood schap: „Terwijl dit donkere en harde jaar ten einde spoedt, nadert het Kerstfeest. Voor het eerst sinds vele geslachten God geve dat het ook voor het laatst is in een onafzien bare rij van jaren beleeft ons volk een oorlogskerstmis. Ook in oorlogstijd blijft Kerstmis een vredesfeest. Zelfs al zouden óók in dezen Kerstnacht de wapenen der oorlogvoerenden niet rusten zooals toch in menigen oor log door een overeenkomst, die een stukje Christelijke traditie boven het geweld wist uit te heffen, mogelijk was dan toch is in aller gedachten, op de slagvelden zoowel als in de verduisterde landen, de vrede te genwoordig. En vooral is dat zoo in ons vreedzaam en vredelievend land, dat, zelf door den oorlog overstroomd, den vrede toch niet alleen voor zichzelf terugwenscht, maar vurig verlangt om heel de gemeen schap der volken van den oorlogsgeesel en het schrijnende oorlogsleed verlost te zien. Ook onze kerstgroet is daarom een vre- deswensch. En tweevoudig is de vrede, die ons daarbij voor den geest staat. Wij den ken inderdaad in de eerste plaats aan het einde van den verschrikkelijken strijd, die Europa en de wereld verscheurt en vernielt, aan een staatkundigen, economische n en cultureelen vrede, die de landen uit de noodlottige wederzijdsche vernietiging te rugbrengt tot samenwerking in een nieuwe rechtvaardige orde, welker wijs en weidsch uitgelijnd bestek den maatschappelijken welstand en het beschavingswerk der vol ken voor langen tijd mogelijk maakt en verzekert. Naar dien vrede zien wij allen verlangend uit. Hem tot stand te brengen ligt niet in onze macht. Het we.inige, dat wij in ons be zette vaderland tot dien vrede kunnen bij dragen, zullen wij naar beste krachten ver richten. Daarbij stuwt ons de hoop, dat ons land en ons volk in de orde van samenwerking, die eenmaal en moge het spoedig zijn op den wreeden strijd zal volgen, een eer volle plaats zal hebben en dat het aan de werken des vredes zal kunnen mede-arbei den met talenten en met energie, die de groote tradities van zijn verleden waardig zijn. Daartoe reeds nu de geesten voor te bereiden, is een voorname taak, die de Ne derlandsche Unie zich uitdrukkelijk heeft ge steld en die zij in het nauwe kader der mo gelijkheden, door den bezettingstoestand en de overheid omlijnd, naar best vermogen wil vervullen. Daarnaast richt onze vredeswensch zich echter ook op een anderen vrede, die niet van militaire of politieke beslissingen afhan kelijk is, maar als een innerlijk en persoon lijk goed door ieder kan worden verworven, hoeveel strijd de wereld ook vervult: den vrede, die het deel is van hen, die van goe den wil zijn. Het is die innerlijke vrede, die ons in staat moet stellen, de slagen van het lot met sterkte en met wijsheid te dragen haat te bedwingen en rechtvaardigheid te be oefenen te leeren uit de harde lessen der geschiedenis, onze volksgemeenschap sterk te maken en noch vijandschap, noch misken ning te vreezen op den weg, dien de plicht ons voorschrijft. Dien innerlijken vrede moge ons volk behouden en versterken; hij is een hecht iker in de stormen, die ons land hebben geschokt; hij is ook het beste fun dament voor den opbouw van een duurza- men en waarachtigen volkenvrede. In d- zen geest van vredesverlangen, van trouw en Godsvertrouwen wenschen wij aan alle vrienden van de Nederlandsche Unie een gelukkig Kerstfeest". Omtrent het ongeval dat gistermorgen plaats greep op den bewaakten overweg te Bocholtz, waarbij drie arbeiders den dood vonden, vernemen wij nog het volgende, Omstreeks kwart voor vijf in den morgen vertrokken drie bussen met mijnwerkers in de richting Bocholtz-Terheide, waar nog eenige mijnwerkers moesten worden afge haald, die in de mijnen Willem Sophie te Spekholzerheide en Wilhelmina te Ter- winselen werken. Even bulten de bebouwde kom van Bocholtz moesten de bussen den bewaakten overweg passeeren, waarvan de boomen op dat tijdstip geopend waren. De chauffeur van de eerste bus, welke reeds over de spoorbaan was, hoorde plotseling een he- vigen slag, afkomstig van de tweede bus, welke door een losse locomotief werd gegre pen en 92 meter meegesleurd. Toen de in zittenden van de eerste bus ijlings gingen kijken, vonden zij nog slechts brokstukken van den getroffen wagen terug, welke tot ver in den omtrek lagen verspreid. Daartusschen lagen de lijken van de doode mijnwerkers en eveneens de gewonden. De geweldige slag was ook door de bewo ners van Bocholtz gehoord en weldra ver schenen de rijks veld wacht en de politie met burgemeester J. W. H. Houbiers aan het hoofd op de plaats van het ongeluk. De bur gemeester alarmeerde onmiddellijk het St. Jozefziekenhu's te Heerlen, aangezien hij een ramp vermoedde en spoedig arriveer den een aantal ziekenauto's en verpleegsters. Onder leiding van de dokters Gökemeyer en Dirksen werd de eerste hulp geboden, waaraan ook door de -usters van het St. Vincentiusklooster te Bocholtz werd deelge nomen. Pastoor Vondenhoff en twee kape laans dienden den slachtoffers de laatste H. H. Sacramenten toe. Negen gewonde mijnwerkers werden ver volgens allereerst naar het St. Vincentius klooster en vervolgens naar het St. Jozef- ziekenhuis vervoerd .In den loop van den middag is van hen nog de 39-jarige M. van Kan aan de bekomen verwondingen overle den. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Uit het onderzoek is nog niet gebleken, waaraan het ongeluk moet worden toege' schreven, hoewel vast staat, dat de boomen op het moment, dat de locomotief passeerde, open stonden. De overwegwachter is reeds 28 jaar bij de spoorwegen in dienst en heeft zijn taak steeds nauwgezet vervuld. In den loop van den dag heeft het parket uit Maasstricht ter plaatse een onderzoek ingesteld. De te Angeren, gemeente Bemmel, wonen de veehandelaar H. A. B. was door den kan tonrechter te Nijmegen veroordeeld tot een geldboete wegens het voorhanden hebben van drie runderen op een wijze, welke in strijd was met het crisisrundveebesluit 1934 no. 1. Deze runderen werden in beslag geno men en krachtens machtiging van den kan tonrechter voor slachtvee verkocht voor 118. In hooger beroep is B. ontslagen van rechtsvervolging. Toen de opbrengst der runderen den vee houder werd aangeboden, weigerde hij die in ontvangst te nemen en dagvaardde hij den staat voor de rechtbank te 's Gravenhage o.m. stellende, dat de drie koeien stamboek vee waren, gedekt door stamboekstieren, en een waarde hadden van 250 per stuk. Hij eischte daarom schadevergoeding, doch de rechtbank verklaarde B. niet ontvankelijk, waarop de veehandelaar hooger beroep aan- teekende. Hij voerde aan, dat de ontvanger, de run deren voor slachtvee verknopende, daarmee de aan de overheid toevertrouwde belangen heeft verwaarloosd, daar hij de belangen van B. bij dien verkoop in het oog had moeten houden voor zoover deze niet in botsing kwamen- met die der overheid. Om deze re den had de ontvanger de runderen als fok- vee op de markt behooren te verkoopen. Hiermede zou een hooger prijs zijn gemaakt. Maar ook bij onderhandschen verkoop, als thans geschiedde, had een hooger prijs moe ten worden bedongen. Het hof ging dit betoog voorbij en oordeel de, dat geen enkele rechtsregel de overheid den plicht oplegt, indien zij haar taak als overheid op verschillende wijzen kan vol brengen, daarbij de voor den betrokken on derdaan meest voordeelige wijze te kiezen. Van 's hofs afwijzend arrest ging B. in cassatie. In deze zaak heeft de Hooge Raad thans arrest gewezen en o.m. overwogen," dat de aard van deze overheidshandeling ver koop van strafrechtelijk in beslag genomen goed geenszins medebrengt, dat de over heid de taak, die zij op dit gebied heeft, slechts naar behooren kan vervullen, indien zij vrij blijft, naar eigen inzicht het goed van de hand te doen tegen eiken prijs, dien zij goedvindt. Integendeel, de aard van die taak laat toe en vordert, dat ook de overheid bij den verkoop van eens anders goed voor diens belangen heeft te waken en dus slechts verkoopen mag tegen een prijs die, de om standigheden van het geval in aanmerking genomen, inderdaad redelijk is. Dit laatste nu is hier niet geschied, indien waar is, dat de ontvanger voor de koeien geredelijk een prijs had kunnen maken, welke overeenkomt met de waarde van die dieren als drachtig stam- boekfokvee, terwijl hij heeft verkocht tegen een prijs, welke zelfs naar de waarde der dieren als slachtvee veel te laag was. Door zoodanigen verkoop zou voor zoover niet blijkt van omstandigheden, die desalniette min de gedragslijn van den ontvanger ver mogen te rechtvaardigen van overheids wege op onrechtmatige wijze met den eigen dom van B.-zijn gehandeld. Op grond hiervan heeft de Hooge Raad het arrest van het hof vernietigd en de zaak naar dat hof terugverwezen. Vertel dat verhaaltje maar niet aan mij! snauwde de sheriff. Ik geloof alleen, wat ik met mijn eigen oogen gezien heb. Jij hebt een brand veroorzaakt, die dui zend dollars schade had kunnen aanrich ten! Verbaasd en bezorgd volgde Rinty Pop Penny en den sheriff terug naar de stad. De straf voor brandstichting door zor geloosheid was in dat district zeven da gen gevangenis. En bovendien deede de sheriff aan Pop Penny me,e dat hem nooit meer zou wor den toegestaan in Happy Valley zijn goocheltoeren te vertoonen. Het gemeene plan van Amos Stone was maar al te goed geslaagd, want het scheen, dat de arme Pop Penny volko men ten gronde was gericht. Rinty zag het gelaat van zijn ouden vriend naar hem kijken door de tralies van een cel heen. (A. D. Al Rinty zwierf om de gevangenis heen, verdrietig en ongelukkig. Nu en dan zag hij het gelaat van zijn ouden vriend (NADRUK VERBODEN.) naar hem kijken door de tralies van een f cel heen. Later zag hij ook, dat men het draagbare tooneel en de andere benoo- digdheden van den goochelaar op een f onbebouwd stuk grond in de nabijheid 1 van de stad gooide. Geen wonder, dat Rinty zijn kop in de lucht stak en een droef gehuil liet hoo- ren! z DE OP HOL GESLAGEN KUDDE. Twee dagen gingen aldus voorbij. Een klein donkerharig meisje liep door 1 de buitenwijken van het stadje te wan- delen. Het was de kleine Kitty Stone, de 1 dochter van den winkelier. Ik wou, dat de goochelaar maar weer kwam, zei ze bij zichzelf. En die lieve hond! Kitty was te klein, om de moeilijkhe- den, waarin Pop Penny geraakt was, te kunnen begrijpen. Zij hoopte, dat ze den ouden, grijzen goochelaar weer gauw zijn tooneel in het stadje zou zien opslaan. En toevallig lag dat tooneel onbeheerd en ongebruikt op een onbebouwd stuk grond vlak bij haar. Zacht voor zich heen zingend ging het kleine meisje op een groot blok hout zit- ten en begon met haar pop te spelen. Zij hoorde niets van een dof gerommel in de verte als een opkomende donder- bui. Ze wist niets van het gevaar, dat 1 haar snel naderde. In het Happy Valley-district bevonden zich verschillende groote veehouderijen met groote kudden koeien en stieren. En één van die kudden was op hol ge- 1 slagen! De geweldige massa vee rende voort, een zee van deinende horens, waaruit een wild geloei en het getrappel van hoeven donderend opsteeg. Kitty kon het gevaar, dat haar bedreig- de, nu zien. Zij sprong overeind- en keek met een 1 wit gezichtje naar de groote kudde, die 1 op haar kwam aanstormen. Ze was te verschrikt om de vlucht te nemen. En zelfs als ze dat had gepro- beerd, was het toch voor haar te laat 1 geweest, om nog veilig weg te komen. Paatje !Paatje! riep zij. (WORDT VERVOLGD.) Stct. no. 249 bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij maximumprijzen worden vastgesteld voor toiletzeep, huishoudzeep en zachte zeep. Voor verhruikers zijn deze prijzen voor toi letzeep 12Va cent per stuk; voor huishoud zeep 13 cent per dubbel of 6V2 cent per enkel stuk en voor zachte zeep 34 cent per kilo gram, alles inclusief omzetbelasting. Dezer dagen kwam een Leidsche fotohan delaar tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn étalage n kosbtaar fototoestel ter waarde van ru., 0 gulden was verdwenen De politie was van de vermissing in kennis gesteld. Ze ging na, wie den winkel in de laatste uren had bezocht, waarbij de verden king viel op den 25-jarigen jongeman E. R M. Toen de rechercheur zich aan diens wo ning vervoegde, bleek M. juist naar Utrecht te zijn vertrokken. Onmiddellijk werd de Utrechtsche politie gewaarschuwd, zoodat de jongeman bij aankomst direct aangehouden kon worden. Bij fouilleering bleek hij het fototoestel nog in zijn bezit te hebben, zoodat ontkennen onmogelijk was. M. is naar Lei den overgebracht Tegen de Kerstdagen blijken er steeds lieden te zijn, die er op uit trekken om koste loos Kerstboutjes te bemachtigen. Gisternacht werden in de Vecht- en Veenstreek niet minder dan een veertigtal konijnen, een tiental kippen en twee zwanen gestolen. De daders heeft men nog niet kunnen achter halen. Bij een kippenhouder onder de gemeente Loenen aan de Vecht vervoegden zich voorts twee personen, die zich uitgaven voor koop lieden. Zij vroegen den kippenhouder, of hij kippen voor hen te koop had. De kippen houder deelde hun mede, dat hij geen kippen wilde verkoopen. Met de woorden „U zult er spijt van hebben, de prijzen, welke wij u geven, krijgt u nooit meer", verdwenen de kooplieden. Den volgenden morgen vond de kippenhouder het nachtslot van zijn kippen hok verbroken. De dieven hadden echter een vergeefschen tocht gemaakt, want de man was zoo verstandig geweest, zijn kippen na het bezoek van de „kooplieden" een andere plaats te geven. „JAN PIEREWIET", De geschiedenis van een Poppetje, gedroomd, gefotografeerd, geteekend en geschreven door Piet Marée. Een kostelijk bezit voor onze kinders, die naast Pinokkio, Bruintje Beer, Daantje, „Jan Pierewiet" een groote plaats zullen geven in hun hart. De uit gevers van de Cultuurserie hebben zeer veel zorg aan dit opmerkelijke kinderboek gegeven, dat Uw boekverkooper U gaarne voorlegt. Recl.V 9 De landbouwer P. te Oisterwijk is eigenaar van verscheiden woningen onder die gemeen te in de onmiddellijke nabijheid van het riviertje „De Voorste Stroom". Sinds tien tallen van jaren wordt dit riviertje door de gemeente Tilburg in hevige mate verontrei nigd, doordien zij den inhoud der riolen daarin laat afvloeien. Aangezien dit de huur waarde van bovenbedoelde perceelen ver mindert, heeft P. de gemeente gedagvaard voor de Bredasche rechtbank. Hij eischte, dat de rechtbank zou verklaren, dat de handeling der gemeente onrechtmatig is en haar zou veroordeelen, de schade te vergoeden. De rechtbank heeft deze vordering toege wezen, waarop de gemeente in hooger beroep kwam. Hierop heeft het gerechtshof te 's-Hertogenbosch deze zaak behandeld. De gemeente voerde aan, dat de afvoer van het rioolwater een kwestie is van de gemeente lijke huishouding en het beleid der gemeente te dien aanzien niet staat ter beoordeeling van den burgerlijken rechter. Voorts voerde de gemeente aan, dat zü ten opzichte van den rioolafvoer in een noodtoestand verkeert. Het hof verwierp den noodtoestand en overwoog verder, dat, al moge de gestelde schade door de gemeente worden veroorzaakt in de uitoefening van haar overheidstaak, de gemeente niettemin tot vergoeding van schade wegens onrechtmatige aantasting der eigendomsrechten gehouden is en de vorde ring daartoe ter beoordeeling staat van den burgerlijken rechter. Voorts overwoog het hof, dat van vele andere afvoermogelijkheden gebleken is en dat in ieder geval eenige noodzaak óm met het rioolwater juist het riviertje „De Voorste Stroom" tot ver buiten de gemeentegrenzen te verpesten, niet bestaat. Het hof bevestigde dan ook het vonnis der rechtbank. De gemeente Tilburg kwam daarop in cassatie. Thans arrest wijzende, heeft de Hooge Raad overwogen, dat de gemeente Tilburg aan geenerlei bepaling van geschreven of ongeschreven recht ten behoeve van de uit voering van de onderhavige overheidstaak eenige bijzondere bevoegdheid ontleent en aanzien van den eigendom van anderen, laat staan een bevoegdheid, waarvan slechts de gemeente zelf de grenzen zou hebben vast te stellen. Wanneer derhalve, aldus de Hooge Raad, gelijk hier het geval is, het genot van bewoning van de betreffende perceelen wordt verminderd, maakt de gemeente een onge- oorloofden inbreuk op den eigendom dier panden en bedrijft zij dus een onrechtmatige daad 'in den zin van art. 1401 van het burger lijk wetboek. Het oordeel of de grens van hetgeen oirbaar is, is overschreden, staat aan den burgerlijken rechter. Het hof is dus terecht in de beoordeeling van die vraag getreden en heeft haar op goede gronden bevestigend beantwoord. Het cassatieberoep werd op dien grond verworpen. Stct. no. 249 bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij d.d. 20 December, waarbij met ingang van 16 December jl. nieuwe maximumprijzen worden vastgesteld voor verschillende groenten. DAN Men voelt zich vrljeren gezonder. Flacon f 1.06. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Gistermorgen omstreeks elf uur is een personentrein van den dienst Amersfoort Ede ter hoogte van station Voorthuizen, ten gevolge van een verkeerden wisselstand op een stootblok gereden. Dank zij het feit, dat de trein geen groote snelheid had, zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De mate- rieele schade is evenwel aanzienlijk. Die ter monstering zijn aangewezen. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het ver koopen van paarden, die zijn aangewezen om ter monstering voor de Duitsche vorderings commissies te verschijnen, ten strengste ver boden is. De paarden, die voor deze monstering zijn bestemd, moeten in ieder geval worden voor geleid en het wegblijven van deze monstering kan inbeslagneming van de paarden tenge volge hebben. Koopers van paarden wordt er op gewezen, dat het koopen van een paard, dat nog ter monstering moet verschijnen, eveneens ver boden is en dat inbeslagneming van een der gelijk paard kan volgen. De raad der gemeente Blankenham, een gemeente van 554 inwoners, besloot in zijn gisteren gehouden vergadering aan de Win terhulp Nederland een bedrag van 500 gulden te verleenen. Niettegenstaande herhaalde waarschu wingen klommen Vrijdag te Hattem eenige kinderen op een zwaren met twee paarden bespannen houtwagen van de firma Van Eindhoven te Zwolle. Toen de bestuurder den kinderen gelastte van den wagen te gaan. viel het achtjarig dochtertje van de familie Thijssen er af, juist voor een achterwiel met het noodlottige gevolg, dat zij het over het hoofd kreeg. Het kind was onmiddellijk dood. De voerman, die het ongeluk zag gebeuren, zakte bewusteloos ineen hem treft niet de minste schuld. In de vergadering van het bestuur van het sanatorium „Zonnestraal" is benoemd tot geneesheer-directeur dr. A. Bierhorst, die sinds Mei als waarnemend geneesheer-direc teur dr. J. L. van Lier verving, nadat deze zich wegens invaliditeit gedwongen zag, ont slag als zoodanig te nemen. EEN ONGEWONE WEDSTRIJD IN JAPAN. Constructeurs van miniatuur-locomotieven organiseerden een wedstrijd met hun voor treffelijke modellen. De machines kunnen zoowel met hout als met kolen worden gestookt. (Foto Holland). Onder vele blijken van belangstelling her dacht zuster Martino, (mej. A. Pijnenburg uit Udenhout) den dag waarop zij voor een kwart eeuw haar intrede deed in de congre gatie der zusters van Liefde. De jubilaresse is als onderwijzeres aan het St. Leonardusgesticht te Oss werkzaam. Woensdag herdacht de eerw. zuster Itha, (_nej. v. d. Pol,) haar zilveren professie- feest. Zuster Itha is thans werkzaam in het St. Felixgesticht te Udenhout als zuster- assistente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2