TWEEDE COLLECTE voor Winterhulp-Nederland m V Wj 7 7 HET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG 24 DECEMBER 194Ö RADIO-REDE VAN DEN DIRECTEUR-GENERAAL. Een goed en een groot werk ten behoeve van het volk, dat wij liefhebben. REORGANISATIE VAN DE RADIO. Vrijdag mededeelingen via den omroep. H.H. WIJDINGEN. DUITSCH-NEDERLANDSCH BETALINGSVERKEER. Nieuwe faciliteiten. HET HANDELSVERKEER MET DENEMARKEN. BRAND IN HOOFDSTATION TE GRONINGEN. DRAMA IN DE MAAS TE HEDEL. Nadruk verboden. SURROGATEN EN VERVANGINGSMIDDELEN. Verkoop veel geringer dan werd verwacht. Zuiveringszout in de thee AKU BOUWT NIEUWE FABRIEK TE ARNHEM. Grond gekocht in de Kleefschewaard Zondagmiddag heeft de directeur-generaal voor de Winterhulp-Nederland, de heer C. Piek ,over beide zenders de volgende rede gehouden over het werk, waarvoor 27 en 28 December a.s. een tweede maal wordt ge collecteerd. Volk van Nederland. De eerste collecte van de Winterhulp Ne derland is op den 29sten en 30sten November met suces gehouden. Ik wil daarom in de al lereerste plaats een woord van hartelijken dank spreken tot hen, die dit werk hebben doen slagen. De burgemeesters, hun mede werkers, de collectanten, de gevers. Dat is de groep, die ons dit werk heeft mogelijk gemaakt. De burgemeesters en hun medewerkers hebben groot werk verricht. Het was niet eenvoudig om na zoo korten tijd van voor bereiding een groot werk op te zetten, maar het is geslaagd en wij kunnen daarover ver heugd zijn. Een van de moeilijkste posten is ongetwijfeld die der collectanten. De col lectanten hadden weliswaar mooi weer. De twee dagen dat zij collecteerden, waren zeer goed, maar zij hadden een zwaren post, om dat zij geheel vooraan stonden, temidden van het volk, en het volk, dat hen op velerlei gebied nog niet begeep. Ik wil daarom spe ciaal ook den collectanten mijn grooten dank uitspreken, en wel, omdat ik begrepen heb, dat door hun werk en door hun ijverigen en vreugdevollen inzet het mogelijk is ge weest, dit werk te doen slagen. U heeft daarbij dikwijls wellicht minder prettige ervaringen opgedaan. Zooals u weet, heb ik zelf eenige malen gecollecteerd. Ik was in Den Haag, ik was in Amsterdam en ik heb vastgesteld, dat niet iedereen begreep, waar voor gij daar stondt. Laat u echter door een dergelijke houding niet ontmoedigen. Voor alles moet gU bedenken, dat gij de voorpost zijt geweest van een groot werk, dat wij zijn aangevangen. Het groote werk zal slagen, daarvoor zijn wij allen garant. En u kunt weten en er verzekerd van zijn, dat, wan neer gij bij de aanstaande collecte weer uw plicht doet, ieder, die met dit werk verbon den is, achter u staat en u steunt, ook al is dat dikwijls op 'n afstand en zal dit niet altijd worden gemerkt. Zij, die daar staan op eenzame posten in Nederland, die daar staan temidden van het drukke gewoel der groote steden, gij kunt weten, dat ik veel beter met mijn gedachten- bij u ben en absoluut overtuigd ben, dat dit werk, dat gij doet, een goed en een groot werk is ten behoeve van het volk, wij liefhebben. Degenen, die gegeven hebben en er zijn vele, vele giften binnengekomen, getuige een bedrag van circa anderhalf millioen, dat ons is toegezonden de gevers, ik dank hen hartelijk. Zij hebben getoond, den tijd te verstaan en ik kan hun zeggen: wij zullen met het geld, dat u ons hebt toevertrouwd, het beste doen en het beste verrichten, dat gij ervan verwacht. Wij zullen zorgen, dat zü, die onze hulp behoeven, geholpen wor den. U weet dat: er is reeds achthonderd duizend gulden aan waardebons uitgezon den. Ik vertrouw, dat zij spoedig zullen zijn uitgedeeld en vreugde zullen brengen in ge zinnen, die thans uitzie.i naar deze hulp, en gij kunt weten, dat ook andere bedragen, en alles wat ons zal worden toegezonden, met de grootste snelheid wordt verwerkt, ten einde, nogmaals gezegd, de vreugde te bren gen in die gezinnen, waar zulks noodig is. De nieuwe inzameling- En thans staan wi) voor den 27sten en 28sten December. Een tweede collecte is aangekondigd. Het Is wederom een huis- en straatcollecte. Deze collecte zal worden gehouden ln volkomen denzelfden vorm als de eerste, op den 29sten en 30sten November. Ik hoop .dat gij allen daar uw beste kach- ten aan zult wijden. Ik ben overtuigd, dat wederom onder de leiding en de voortduren de energieke leiding van de burgemeesters een goede arbeid zal worden verricht en dat deze arbeid zal slagen ten behoeve van ons volk. De collectanten: zhebben op nieuw een zwaren post te betrekken. Wij hebben daarbij nog de weersomstandighe den, die wellicht ons nog kunnen tegenwer ken. Wij hebben daarbij de kortere dagen, die zoo omstreeks het einde van het jaar ons maar een bepaald aantal uren licht geven om te werken .Dit alles zal niet wegnemen, dat ik verwacht dat boven alles met even veel energie en met dezelfde vreugde de arbeid zal orden aangevat, die ons allen zoo na aan hev hart ligt. Daarnaast wil ik thans een enkel woord zeggen over de algeheeie gedachten, die ons bij dit werk den, en wel in het bijzonder, omdat ik heb kunnen vaststellen dat nog niet overal het juiste begrip voor dit werk be staat. Wij hebben zoo in den loop der maan den het een eu ander gehoord over de Win terhulp Nederland. Ik heb voor eenige weken gezegd, dat dat, wat onvriendelijk gezegd wordt en wat onvriendelijk bedoeld wordt, naast mij zal worden neergelegd. Als dra ger van een ideaal sta ik ver boven derge lijke dingen. Het komt erop aan, dat ik met u, collectanten, met u, medewerkers en hee- ren burgemeesters, werk voor een prachtige zaak, die ieders bewondering moet hebben. Sociaal werk voor het volk door het volk. Daarom wil ik zeggen tot hen, die het nog niet weten, dat dit groote sociale werk een prachtige toetssteen is voor onze sociale in stelling als volk in zijn geheel. Wij hebben in de afgeloopen jaren, en in de tientallen jaren, die achter ons liggen, groot werk ge zien op charitatief gebied. Wij zijn daarover verheugd en wij erkennen dit ten volle. Wij willen echter dezen arbeid grooter en ster ker zien, omdat het zal zijn: een sociaal werk voor het volk door het volk, 01 "S ït- tende een ieder, die in nood verkeert, zij het dan in Groningen of in Zeeland of in Noordholland of in Limburg. Dit moet onze kracht zijn, dat wij weten, dat een ieder daarin zijn taak kan vinden. Voor alles stel ik daarom vast, dat, wanneer er menschen zijn, die meenen, nu afzijdig te moeten staan of zonder op een post te zit ten, die tevens verantwoordelijkheid met zich meebrengt, 'n afwerend gebaar te moe ten maken, ik hun zou willen zeggen: weest voor alles objectief en oordeelt eerlijk en naar een eerlijk en overtuigd geweten. Dan zult gij zien, dat dit werk ook u een plaats inruimt. Deze plaats zal in elke plaats en op elk gebied mogelijk zijn. Wij zien daar voor ons het werk in het bedrijf als zoodanig. Wij zien daar provinciale kantoren, wij zien daar de plaatselijke kantoren, wij zien het hoofdbureau .Daarnaast zijn duizenden pos ten noodig om niet alleen de gelden te ver zamelen, maar ook om e gelden uit te ge ven. Wij kunnen deze taak natuurlijk in den aanvang overlaten aan vele ervaren men schen, dia bereid zijn ons bü den eersten stoot te helpen. Maar is het niet veel mooier en veel grootscher, wanneer wij in iedere gemeente in de toekomst een kern opbou wen en die kern zal dan zijn een groep van menschen, die de waarachtige bedoeling hebben om de zorgen en den nood te leni gen ,die in de gemeente bestaat. Dat moet de grondgedachte zijn. En derhalve zou ik iedere organisatie, welke dan ook, willen zeggen: wanneer gij toch afzijdig staat van dit groote werk, overweegt dan welke mo gelijkheden in dit werk liggen en treedt toe tot de werkgemeenschap in de gemeen ten, om het voor de meesten mogelijk te ma ken van uw nuttige ervaringen en kennis gebruik te maken ten behoeve van het werk, dat wij gezamenlijk hebben aangevat. De winterhulp Nederland is een sterk or gaan. Zij zal slagen en daarvoor heb ik reeds voldoende aan u duidelijk gemaakt, dat alle inzet aanwezig is. Wij hebben na tuurlijk duizend er een moeilijkheden te overwinnen. Dit zal ons niet verhinderen steeds weer voort te gaan. Wanneer dan nu spoedigde tweede col lecte zal worden gehouden, en wij daarbij opnieuw moeten vragen aan de samenle ving: wilt gij offeren ten behoeve van een ieder ,die in nood is, wilt gij daarbij uw offer brengen in zoo ruim mogelijke mate, opdat gij werkelijk het brood breekt in twee gelijke stukken, opdat gij werkelijk zult of feren in den waarachtigen zin des woords, dan hoop ik, dat gij daarbij tevens wilt den ken aan de mogelijkheid om uw werk mede gestalte te helpen geven en om tenslotte te bereiken, dat er een eendrachtige wil ont staat in dit geheele volk van 8% millioen zielen, dat thans noodig en boven alles een gezamenlijken arbeid behoeft. Wanneer dat u voor de oogen staat, dan moge ik aan de nieuwe gevers, hun, die de vorige maal voorbij zijn gegaan zonder te geven, nu nog maals op het hart drukken: ziet uw collec tanten daar staan;; weet, dat zij op hun arm dragen een rood-wit-blauwen band, waarop Winterhulp Nederland staat; dat zij die rood- wit-blauwe kleuren hoog houden, dat zij ge zamenlijk strijden voor een sterk Neder- Op Vrijdag 27 December zal ir. W. L. Z. van der Vegte, raadadviseur bij het depar tement van volksvoorlichting en kunsten, te 18 uur over de radio mededeelingen doen over de reorganisatie van de radio. landsch ideaal, dat niemand ons uit de hand zal kunnen nemen, omdat het goed en eer lijk is. En trekt daarom gezamenlijk op, om in de eerste plaats te verzorgen hen, die in nood zijn, en in de tweede plaats om een volk te dienen, dat gij allen liefhebt en waarbij uw hulp ook niet kan worden ge- mist. Moge het zoo zijn bij de tweede collecte. Wees sterk, wees groot en wees krachtig, Volk van Nederland. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen diende in de kapel van het Albertinum te Nijmegen de volgende H.H. Wijdingen toe Op 21 December des avonds de Tonsuur en op 22 December de mindere orden aan de Eerw. Fraters: L. F. M. van Velsen, A. M. J. v. Adrichem, F. J. M. van der Vaart, J. van Vugt, H. C. van Elswijk, A. M. J. Kreijkamp, N. J. Smout, J. B. M. Eikenboom, D. J. Gomes, W. E. M; Tepe, van de Orde der Domini canen; Hugo Vandalon, Stephanus van Budhem, Paulus Arendse, Eeclo Ypma, Joannes Teu- ben, Ambrosius van der Linden, Felix van den Dries van de Orde der Augustijnen. c De Tonsuur op 21 December aan de Eerw. Fraters: Johannes van Empel, Eduardus Gerrits, Johannes Gielen, Theodoras Heurkens, Cor nelius Hoogedoorn, Theodoras Koeken Joseph Kreijen, Gerardus Martens, Simon Nadorp, Franciscus van Roessel, Leonardus Stappers, Johannes Thönissen, Franciscus Verkooijen, Andreas Wilbers, van de Missio narissen van Scheut-Sparrendaal. Het H. Diakonaat op 22 December aan de Eerw. Fraters: H. J. A. Jansen, M. A. van Groenestijn, J. A. Vijverberg, J. G. F. van Pampus, A. W. G. Merk, F. Dunnewijk, W. J. Heijns- broek, P. L. van Breemen, A. H. Bosch, A. G. Brouwer, van de Orde der Dominicanen; IN HET ALBERTINUM DER PATERS DOMINICANEN te Nij megen is een fraai beeld voor de Moeder Gods aangebracht. Het Madonnabeeld werd vervaardigd door beeldhouwer P. Rovers 'te 's-Bosch. (Foto Het Zuiden.) Emmanuel Zilkens, Caspar Oddens, Mar cellus FrancissenAloysius Luttikhold Michaël van Schaik, Hiëronymus Leenhou wers, Hubertus Verbeeten, Melchior Ver- heijen, van de Orde der Augustijnen; Laurentius Soemodiwirjo, Jacobus Bram. mer, Josephus Verhoeven, Joannes Eering, Joannes den Boer, Henricus Nienhuis, Jose phus Jurgens, Franciscus van Vroonhoven, Abraham Lamot, Henricus van Haaren, van de Orde der Kraisheeren. Zaterdag heeft Mgr. Carton de Wiart in de St. Pieterskerk te Leuven tot priester gewijd den Eerw. fr. Malachias van Dam van Kwakel en de wijding van het subdia- konaat toegediend aan de Eerw. fraters Godefridus Kloeg van Rotterdam, Jacobus Lips van Hoeven en Joannes Zegers van St. Michiels-Gestel allen van de St. Bernardus Abdij te Bornhem (België). BERLIJN, 23 December 1940 (D.N.B.) Voor het betalingsverkeer met de bezette Neder- landsche gebieden zijn nog meer faciliteiten ingesteld. Zoo heeft de rijksminister van eco nomische zaken bepaald, dat de lijst van goe deren, die slechts met „devisenbescheinigung" uit de bezette Nederlandsche gebieden kunnen worden betrokken, aanzienlijk beperkt wordt. Bovendien is bepaald, dat geen beperkingen meer bestaan voor het overmaken van op brengsten en renten. Naar D.N.B. uit Kopenhagen meldt, zijn regelingen getroffen nopens de handels- en betalingsverhoudingen van Denemarken tot Nederland en België. De overeenkomsten met Nederland omvatten de eerste helft van het komende jaar, terwijl die met België slechts korten tijd zullen gelden, daar nieuwe on derhandelingen voor de nabije toekomst overwogen worden. De beteekenis van de overeenkomsten is hierin gelegen, dat de goederenrail met deze landen nu hervat kan worden en tevens een regeling voor de afwikkeling der betalingen getroffen is. Gisternacht omstreeks twaalf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in het stationsgebouw te Groningen. De brandweer rukte met groot materiaal uit onder leiding van haar commandant, den heer P. Ploegh, en.bestreed het vuur met vijf stralen op de motorspuit. De brand is ontstaan in de conducteurs kamer en sloeg over naar de daarnaast ge legen telegraafwerkplaats. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer kon voorkomen worden, dat het geheele stationsgebouw in vlammen opging. De conducteurskamer is uitgebrand, terwijl de telegraafwerkplaats veel schade bekwam. De 28-jarige H. K. uit Amsterdam geraakte Zaterdagavond bij werkzaamheden aan de spoorbug te Hedel te water. K. kon zich ge- ruimen tijd boven water houden, doch de duisternis maakte het moeilijk, zijn positie te bepalen. Van de schipbrug werd een red dingsgordel toegeworpen, welken hij wist te bemachtigen. De koude echter bemoeilijkte het reddingswerk en eerst na veel moeite slaagde men er in den drenkeling aan land te brengen. Geneeskundige hulp baatte toen niet meer. HET GROENE OOG VAN BAA-AL UIIIIIII!llllillllllllllllllllllllUllllll|||||||inilllllll!IIIIIIII|IIItllllMlll!lllllllIIIIIIIIIIIItlllltllllllllllllllllllll!lllllll!IUIIIIIIIII!UHf!IIIIIIIIM 137. Intusschen ontdekten dokter Bergman en zijn gezelschap de eene opslagplaats na de andere. Hier waren allemaal rijkdommen opgestapeld aan oliën en stoffen. De vaten olie stonden netjes in rijen naast elkaar en de stof fen lagen stevig verpakt op breede planken. Het was duidelijk, dat al deze goederen hier door den Amerikaan waren opgestapeld. Hij had natuurlijk gedacht, dat hier nooit iemand zou komen. 138. Hassan was intusschen vol be zorgdheid voor de kinderen. Hij vond het nog al roekeloos van zijn meester, om Tonny en Jet in deze gevaarlijke omgeving te brengen en hij had zich dan ook vast voorgenomen, een oogje in het zeil te houden. Kinderen echter geven zich dikwijls geen rekenschap van de gevaren, die hen bedreigen, en zoo was het ook met Tonny en Jet. Ze wandelden overal rustig rond, alsof ze thuis waren. 139. De vermoedens van Hassan en dokter Bergman werden spoedig be waarheid, toen de dokter op een gege ven oogenblik achter een luikje het gezicht van den Amerikaan zag. Deze had natuurlijk dit bezoek niet ver wacht en was daarover dan ook alles behalve tevreden. Hij bromde wat bin nensmonds en grinnikte daarop den dokter toe: Ja, ja, ik heb U gehol pen, om Uw dochter, die verdwaald was in de wildernis, terug te vinden. 140. Dat heb ik gedaan, om U te bewijzen, dat ik haar niet ontvoerd had, maar van dit oogenblik af zijn we weer vijanden en U kunt ervan op aan, dat ik U niet met vrede zal laten, voor ik het Groene Oog in mijn bezit heb. De Amerikaan sprak deze woorden op zeer opgewonden toon en zijn oogen flikkerden van toorn. Dokter Bergman begreep al heel gauw, dat er een won der zou moeten gebeuren, wilde dit goed afloopen. 141. Jet, die erg veel van haar va der hield, dacht dat de Amerikaan hem naar het leven stond en met een smak wierp zij het ijzeren luikje dicht. Het ongeluk wilde, dat de Amerikaan juist zijn hand er doorheen had gestoken. De slag kwam heel hard aan en de Amerikaan stond te springen van pijn. Hij wist niet waar hij het zoeken moest van nijd en zijn woede was des te he viger, omdat zoo'n klein wicht hem de baas af was geweest. 142. Jet had het echter niet zoo kwaad bedoeld en zij had er werkelijk spijt van, dat ze zoo wild was geweest. Zij bood den Amerikaan haar veront schuldiging aan en zeide, dat zij alleen zoo uit liefde voor haar vader gehan deld had, doch het was te laat. De Amerikaan was voor geen rede vat baar meer. Hij riep een paar negers en liet hen alle deuren sluiten van het vertrek, waarin het kleine gezelschap zich bevond. 143. De Amerikaan nam strenge maatregelen. Om het gebouw liet hij een wacht plaatsen, die alle deuren moest bewaken en eerst tegen den avond liet hij de hoofddeur openen, echter niet om de gevangenen in vrij heid te stellen, doch om hen door ne gers naar zijn in de nabijheid liggend schip te laten brengen. Daar werden de arme menschen opgesloten in een hut, die door zware ijzeren luiken ge sloten werd. 144. Daar zitten we nu, zei dok ter Bergman. Zooals immer in moei lijke gevallen, liet hij zich echter niet van streek brengen ën ging onmiddel lijk op zoek naar een middel, om uit de benarde positie te geraken. De deu ren werden heel goed bewaakt. Daar langs was dus geen ontvluchten moge lijk. Maar in het plafond zat een nood- luik. Ook in dezen uitweg had de dok ter niet veel vertrouwen maar het was te probeeren. (WORDT VERVOLGD.) (Fax-Holland.) Waren in ons land tot voor korten tijd sur rogaten en vervangingsmiddelen betrekkelijk zeldzaam kunstzijde en margarine kan men moeilijk meer een surrogaat noemen de schaarschte aan vele artikelen, heeft 't aantal surrogaten aanmerkelijk doen toenemen. Dit bracht voor den keuringsdienst van waren, die o.a. belast is met de dagelijksche controle op alles wat voor menschelijke consumptie wordt verkocht, een enorme hoeveelheid werk met zich mede. Ir. J. Straub, directeur van dien dienst te Amsterdam, heeft hierover een en ander ver teld. De nieuwe in dein handel gebrachte surro gaten aldus ir. Straub bepalen zich vrij wel uitsluitend tot genotmiddelen, en wel in hoofdzaak tot koffie, thee, specerijen en ci troensap. Voor voedingswaarden bestaan geen surrogaten. Vet is vet en koolhydraten zijn koolhydraten. Smaken zijn na te maken, voe dingswaarden echter niet. Vóór 10 Mei waren de surrogaten, welke in den handel werden gebracht, alle vastgesteld in koninklijke besluiten. Deze K. B.'s beston den o.a. uit het volgend artikel: „Waren, die in eigenschappen of uiterlijk gelijken op een der waren in een der voor afgaande artikelen (van het K„B.) genoemd en ten doel zouden kunnen hebben deze te vervangen, moeten worden aangeduid over eenkomstig hun samenstelling en mogen niet dan met overheidstoestemming en onder door de overheid te stellen voorwaarden worden aangeduid met namen, waaruit den aard en de samenstelling niet of niet voldoende blij ken". Hierdoor moet de tekst van het etiket zóó zijn, dat het publiek weet wat het koopt. Bovendien verschaft het den directeuren der keuringsdiensten ook thans nog de gelegen heid nieuwe surrogaten onder hun controle te stellen. Slechts voor koffie- en theesurrogaten is een nieuwe verordening afgekomen, welke echter geringe wijzigingen vertoont. De overstelpende hoeveelheid surrogaten van dit soort maakte een aparte regeling noodzakelijk. Het is meer een kwestie van aanduiding, dan van samenstelling aldus ir Straub. De fabrikant is vrij, zijn surrogaat te maken uit stoffen, welke hem goeddunken, mits zij maar niet schadelijk zijn voor den verbrui ker. De keuringsdienst waakt voor de volks gezondheid, let op de kwaliteitseischen, welke de wet aan sommige artikelen stelt en moet er bovendin voor zorgen, dat het publiek in den waren zin van het woord geen „knollen voor citroenen" koopt. Tegen misleiding van het publiek treden de keurmeesters zeer streng op. Merkwaardig is het, dat het publiek on danks de schaarschte toch weinig gebruik van surrogaten maakt, weinig in den zin van veel minder dan verwacht werd. Zoowel den fabrikanten als den winkeliers is de verkoop tegengevallen. Vrijwel alle surrogaten, zoo verzekerde ir. Straub, zijn binnenlandsch fabrikaat. Het buitenland voert thans op dit gebied vrij wel niets in. Uit het feit, dat de keuringsdienst van wa ren slechts mag ingrijpen, wanneer de te koop aangeboden artikelen of de etiketten den inhoud onjuist vermelden, volgt, dat hij niet kan optreden tegen het in den handel brengen van chemicaliën,- kunstmiddelen, die bijvoorbeeld worden aangeboden om het quantum van voedingsstoffen te vergrooten. Knollen voor citroenen. Zoo is aldus ir. Straub een middel bekend, dat onder schoonschijnende reclame wordt verkocht om botervoorraden te ver dubbelen en dat uit niets anders bestaat dan uit een stof met behulp waarvan men de boter met water kan vermengen. Het quan tum wordt inderdaad grooter, doch de voe dingswaarde daalt. Een andere stof wordt tot een belachelijk hoogen prijs verkocht om thee dubbele waarde te geven. Het isna triumbicarbonaat zuiveringszout dat het vermogen bezit meer kleurstof uit de blaadjes te trekken en aldus den schijn te wekken dat de thee sterker is. In wezen is dit bedrog. Het wekt verwach tingen, waaraan niet voldaan wordt. De keu ringsdienst van waren kan hiertegen evenwel niets doen. Het eenige middel, dat bestaat, is het publiek op de hoogte te stellen van de namen van dergelijke artikelen en van de verkoopers, opdat men weet waar men aan toe is. Gelukkig blijken de huisvrouwen ech ter zelf vpldoende inzicht te hebben en laten zij zich niet spoedig bij den neus nemen. Het publiek kan zich overigens met klach ten tot den dienst wenden. „Hoe meer klach ten, hoe liever, doch men moet er bij beden ken, dat de dienst in het algemeen belang \verkt. Zuiver persoonlijke klachten vallen er dus buiten, terwijl de klager alle klach ten worden onderzocht slechts bq hooge uitzondering op de hoogte wordt gesteld van den uitslag van het onderzoek". Bij besluit van 30 Mei 1938 heeft de ge meenteraad van Arnhem van de Levensver zekering Maatschappij „Arnhem" het groot ste gedeelte van de Kleefschewaard aange kocht teneinde de haven van Malbprgen uit te breiden en meer industrieterrein beschik baar te hebben. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den raad is nu op voorstel van B. en W. besloten aan de N.V. Algemeene Kunstzijde Unie voor de oprichting van een fabriek ter verwerking van stroo een terrein ter grootte van ongeveer 23 H.A. van de Kleefsche waard te verkoopen tegen ƒ1 per M2., zoodat thans vaststaat, dat de Aku ook een van haar nieuwe industrieën in Arnhem zal vestigen Een terrein in de Kleefschewaard van 8 H.A., dat Dij na geheel was. opgehoogd, blijft eigendom van de gemeente. Het werk van de ophooging, het graven van een hav n en verbindingskanalen, dat door de gemeente in werkverschaffing wordt uitgevoerd, zal nu verder voor rekening van de A. K. U. worden ter uand genomen, zoo ook de aanleg van eenige kadewerken. Het voorstel werd algeiheen in den raad gunstig ontvangen en zonder hoofdelijks stemming aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3