DISTRIBUTIE-BONNEN HOE 285 KOLENTREINEN KUNNEN WORDEN BESPAARD. De distributie van gas en electriciteit. DE FACTOOR VAN FROZEN INLET. het oude jaar BET NIEUW DAGBLAD VAN VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 Zuinigheid en de macht van het kleine. DAPPERE DAAD VAN EEN ELFJARIGEN JONGEN. PRIJSPUZZLE „VOOR HET KIND". Zijn broertje van den dood gered. DOOR TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD. MIl KORT VERHAAL. KERST- EN NIEUW J AARS- GESPREKKEN MET INDIE Wanneer de Indische autoriteiten medewerking verleenen. DE MOORD TE DELFT. Vijfhonderd gulden helooning uitgeloofd. DE VRIJGEZELLENFUIF. BENZINEVAT UITEENGESPRONGEN. DE VORST EN HET VERKEER. RADIOPROGRAMMA'S VOOR MORGEN. nadert zijn einde Van bevoegde zijde schrijft men ons: Zooals bekend, is het gas- en electrici- teitsverbruik met ingang van 15 Decem- bre j.l. gerantsoeneerd op den grondslag van 10Ö pet. van het verbruik in de over eenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Hoewel deze verbruiksbeperking een lo gisch gevolg is van de distributie van vaste brandstoffen, is het mogelijk van nut dit oorzakelijk verband nader te beschouwen. Natuurlijk weet ieder wel, dat voor de fabricage van gas en de opwekking van electriciteit dezelfde grondstoffen worden vereischt, die gerantsoeneerd worden bij de distributie van vaste brandstoffen. De gas- en electriciteitsproducenten ver bruiken jaarlijks enkele millioenen tonnen brandstoffen, gedeeltelijk om den verbruiker het gas en de electriciteit te leveren voor zijn woning, gedeeltelijk (en dit is wel het grootste part) voor industrieele doel einden. Gas- en electriciteitsproducenten zijn dus wel zeer groote verbruikers van vaste brandstoffen, die uit den aard der zaak moeilijk aan den greep der distributie konden ontkomen. Toch waren er voor de invoering van de distributie van gas en electriciteit nog andere oorzaken. Na de invoering van de distributie van vaste brandstoffen is het gebruik van gas en electriciteit bij vele afnemers zeer aan merkelijk gestegen, daar zij de hun ten op zichte van de verwarmhrgsdoeleinden op gelegde beperkingen compenseerden door middel van gas en electriciteit. Daarenboven is door het wegvallen van petroleum en vaste brandstoffen voor kook- doeleinden het gas- en electriciteitsverbruik eveneens in sterke mate toegenomen. Kan dit laatste toelaatbaar worden geacht, on toelaatbaar en een sociale onbillijkheid is het te noemen, indien de meer gegoeden in de gelegenheid zouden zijn het betrekke lijk ongerief van de beperking van het ver bruik. van vaste brandstoffen op te heffen door een overmatig gebruik van gas en electriciteit als warmtebronnen. Aan de gas- en electriciteits'oedrijven is thans de taak opgelegd nauwgezet de rant soenen te bepalen ente handhaven, om te voorkomen, ,dat de brandstoffenpositie van deze bedrijven in gevaar zou komen en dus een strengere rantsoeneering zou moe ten worden toegepast. Teneinde een stijging boven dit genorma liseerde verbruik van gas en electriciteit te voorkomen, heeft de overheid in het z.g. „Gas- en electriciteits-rantsoeneeringsregle- ment 1940 no. 1" een overschrijding van het rantsoen terecht strafbaar gesteld. Voorshands zal deze distributie wel geen bijzondere moeilijkheden opleveren, om dat het niet in de bedoeling ligt het ge noemde percentage van 100 pet. te verla gen. Wel moet er rekening mede gehouden worden, dat zich vervoersmoeilijkheden kun nen voordoen, die een regelmatigen toe voer van steenkool naar de gas- en electri- ctieitsfabrieken zouden storen en aflei ding zou kunnen zijn, dat de overheid tot rantsoensverlaging zou moeten besluiten. Toch kan ieder er toe bijdragen, om deze rantsoenverlaging te voorkomen, althans zoolang mogelijk uit te stellen. Het een voudige recept hiervoor is: zuinigheid. Het wil ons voorkomen, dat nog niet ieder duidelijk voor oogen staat, dat, als men dit ter simpele illustratie bij het ko ken de vlam niet 2 c.m. binnen den pan bodem houdt, men een ketel vol water op zet, wanneer slechts een klein theepotje gevuld moet worden, men het licht laat branden als men een kamer verlaat, men onnoodig de radio laat spelen, kortom gas en electriciteit verspilt, men er mede de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de thans geldende rantsoenen voor gas en electriciteit niet zouden kunnen worden gehandhaafd. En tochwe willen een poging wagen om te zien, hoe door de macht van het kleine het algemeen belang gediend wordt. Hoe gemakkelijk kan met behulp van eenpansgerechten en kookkist, met spaar lampen en met het devies „.Strijk alles zooveel mogelijk in één keer" b.v. 20 pet. gespaard worden op het gebruik van gas en electriciteit. Geautoriseerde vertaling.) door JAMES B. HENDRYX. Hoeveel dat wel is? Dat is 285.000.000 kg. of 285.000 ton! Een lange kolentrein van 50 a 60 wagons kan zoo ongeveer één dui zend ton steenkool vervoeren. Een beetje zuinigheid beteekent voor ons land dus 285 van die lange, lange treinen. Een beetje zuinigheid beteekent zoo on geveer 17.000 wagons met kolen, een beetje zuinigheid en dit wilden wij vooral naar voren laten komen beteekent, dat de kans op een straffe distributie van gas en electriciteit aanzienlijk kleiner wordt en dat meer transportmateriaal vrij komt voor huisbrandvervoer. Voor de goede oplossers van de prys- puzzle „voor het kind", welke wij in ons Vrijdagavondblad publiceerden, zijn nog enkele extra prijzen beschikbaar gesteld, n.l. een tiental goede boeken en als bij zondere attractie het origineele aquarel* waarnaar een der prentbriefkaarten „Voor het kind" is gemaakt. Er zij aan herinnerd, dat de inzendingen moeten worden gefrankeerd met 2 of 3 kin derpostzegels van 2% cent (twee, als een briefkaart of een brief in Amsterdam wordt verzonden; drie, indien men van buiten een brief zendt). De oplossingen moeten uiterlijk Maandag 30 December binnen zijn. Een zeer moedige daad heeft Dinsdagmorgen te Bussum de 11-jarige Arie van Loenen ver richt door zijn 10-jarig broertje,, dat door het ijs gezakt was, van een wissen dood te red den. De twee broertjes waren met een elf jarig vriendje, Piet Bakker, de Funtus op gegaan om meerkoeten te vangen. Op onge veer honderd meter van den wal zakte de 10-jarige Aart door het ijs, even later ge volgd door Piet Bakker. Arie van Loenen zag kans zijn vriendje te redden, doch kon zijn broertje niet meer bereiken, die midden in het wak dreef. Arie, die een goed zwem mer is, sprong toen met schaats en al te water, greep zijn broertje en wist dezen zoo lang boven water te houden, tot hulp kwam opdagen. Met een ladder kon men de beide jongens op het ijs trekken. Het was hoog tijd, want de jongste van de twee had reeds het bewustzijn verloren, terwijl de dappere Arie geheel verstijfd van de kou was. Door middel van kunstmatige ademhaling bracht men den jongste weer tot het bewustzijn. Te Culemborg is Dinsdag de 25-jarige on gehuwde klompenmaker Brands, die we gens ijsgang niet per gierpont over den Lek kon en daarom over de spoorbrug liep, door een goederentrein gegrepen en gedood. ARTIKEL Bloem Boter of margarine Bon- aumm. 21 22 Brandstoffen haardei en kachels voor centr. verw GELDIGHEIDSDUUR tot en met 29 December tot en met 27 December tot en met 3 Januari Brood en gebak Eieren Rijst of Rijstemeel of Rjjstgries Havermout of Ha /ervlokken of Gort of Grutten Gort of Gortmout of Grutten 8-10 15-24 19' 20 tot en met 29 December t/m 29 Dec event. 5 Jan 22 1 21 tot en met 29 December t/m 29 Dec event 5 Jan 43 83 zie onder Maïzena of Pud dingpoeder Macaroni of Ver micelli of Spaghetti Hondenbrood Kattenbrood 83+88 tot en met 31 Januari, tot en met 31 Januari. RANTSOEN 6u a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of M> rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem pd. boter of margarine of flesch slaolie. pd. boter of margarine OOK EEN METHODE. Hoe men in den Haag nalatige huisvrouwen en dienstboden afstraft voor het niet tijdig binnenhalen van den vuilnis emmer. (Foto Schimmelpeningh) eenheid vaste brandstof eenheid vaste brandstof. 125 giair roggebrood of 100 gram ander brood of i rantsoen gebak tot en met 27 December tot en met 27 December tot en met 27 December 93 98 11 tot en met 27 December tot en met 27 December tot én met 31 December Kaas Peulvruchten Petroleum Slaolie 11 49-50 62-63 35 103 'er. C Per. 7 21 boter of vetk. Suiker Thee of Koffie Vleesch Vleesch waren Zeep Scheerzeep 86 18 12 13 12 13 tot en met 31 December tot en met 29 December tot en met 29 December tot en met 12 Januari. tot en met 19 Januari, tot en met 29 December tot en met 27 December tot en met 17 Januari tot en met 31 Januari 1 ei pond pond pond 1 ons 1 ons groep I en H 10 kg.III 8 kg., IV 5 kg. V 4 kg., VI 3 kg. 1% kg. Het was in vorige jaren gewoonte, dat tusschen Nederland en zijn koloniën, in het bijzonder Nederlandsch-Indië, z.g. Kerstge- sprekken, „draadlooze telefoongesprekken", konden worden gevoerd. De Duitsche instanties hebben ook dit jaar deze gesprekken mogelijk willen ma ken en in overleg met de Nederlandeche postautoriteiten zijn alle maatregelen getrof fen om de familieleden over en weer tus schen Kerstmis en Nieuwjaar in de gelegen heid te stellen, enkele woorden met elkaar te wisselen. Het wachten is echter nog op de mede werking van de Indische autoriteiten en zoo dra deze wordt verleend, zullen nadere bij zonderheden worden bekend gemaakt. 1 ons pei bon. 125 gram (extra rantsoen) 1 pond voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter. Vt flesch slaolie, welke mag worden afgeleverd tot en met 31 Januari. 1 kilogram half pond koffie of 75 gram thee tot en met 29 December t/m. 5 event. 8 Jan. 17 116 tot en met 29 December t/m. 5 event. 8 Jan. tot en met 31 December tot en met 31 December 1 ons vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. 1 rantsoen 1 rantsoen 50 iram scheerzeep of een tube scheercrtme of een pot scheerzeep De met gemerkte nummers zijn niet meer geldig in hotels, restaurants e.d. De officier van justitie heeft een bedrag van ten hoogste vijfhonderd gulden uitge loofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke kunnen leiden tot het opspo ren van den dader van den moord op den 48-jarigen heer J. Bouwer, gepleegd in den avond van 11 December j.l. in zijn woning aan de Hof van Delftlaan 124 te Delft. Bertus Vink kon er niet buiten, hij moest een vrijgezellenfuif geven. Tweemaal had hij kans gezien, zijn beurt in de club van vier te doen overslaan, maar nu moest zijn portemonnaie er ein delijk aan gelooven. „Eén-schotel-gerecht!" had Bertus bij zichzelf gezegd. „Ze krijgen boerenkool met worst! Dat heeft vele voordeelen. In de eerste plaats kom ik er met een spot koopje af, in de tweede plaats geeft het minder rompslomp en in de derde plaats is het uiterst modern. Ik spaar een wijn tje uit, kook het potje zelf, laat een klein fleschje cognac aanrukken en niemand kan zeggen, dat ik niet goed voor den dag gekomen ben!" „Juffrouw Wammes", had de ruim veertig-jarige welgevulde vrijgezel tot zijn hospita gezegd, „ik krijg vanavond eters!" Juffrouw Wammes, een sloverig menschje van onbestemden leeftijd, wees op d'r papiljotjes en zei: „Dat treft el lendig, meneer Vink, ik zeg: ellendig! Ziet u die proppen in m'n haar? Dat worden krulletjes, ter eere van m'n broers zilveren bruiloft Daar mag ik vanavond niet mankeeren!" „Dat noem ik pech!" vond Bertus Vink, om beleefd te zijn, want hij meende het tegendeel Juffrouw Wammes haatte alle luidruchtigheid en was in staat burenge rucht te maken, als de bezoekers het wat bont maakten. Eén ding was er, waar ze beslist voor zorgen moest en daar werd een tikje diplomatie voor vereischt. „Uche uche!" hoestte Bertus, „ik kan m'n gasten niet meer bereiken, anders belde ik ze af. Want grieperig dat ik ben, grie perig! Vanochtend nog zei de dokter: pik 'n week lang 's avonds een stevig cog- nacgrokje, voor je onder de wol kruipt!" „Cognac?!" verontwaardigde juffrouw Wammes, „sterke drank in mijn huis?" „Uche-uche!" kuchte Bertus, „dokters voorschrift maakt den sterksten drank tot geneesmiddel!" Maar het kostte hem nog een kwartier lang redeneeren, eer juffrouw Wammes ertoe te bewegen was een half fleschje cognac voor 'm te halen. „Zet 't maar in de onderste la links van m'n bureau, dan vind ik het wel!" besloot Bertus Vink, toen de hospita hoofdschuddend wegslofte. Voordat Bertus naar kantoor ging, liep hij, voorzien van een groote ijzeren pot, bij den groenteboer langs. Daar had hij reeds een afspraak met de vrouw des huizes, dat ze de boerenkool en verdere ingrediënten kooklaar zou maken. Hij behoefde den pot met inhoud dan enkel op te zetten en, volgens aanwijzing, flink door elkaar te stampen. Na kantoortijd nam hij het geval in ontvangst en zette zich thuis aan 't ko ken en stampen. Voorts zocht hij een paar zuinig opgespaarde worstbonnen bij elkaar en toog naar zijn slager. „Worst?" zei de slager verwonderd, „worst?" En hij poogde Bertus aan 't verstand te brengen, dat hij totaal uit verkocht was. Bertus, die gewoonlijk zijn potje klaar van zijn hospita ontving, wist niet wat 'm overkwam. Geen worst in de boerenkool? Dat moest een blamage voor 'm worden. Hij verloor zijn vrijgezellenkalmte, zei dat de slager geen grapjes moest verkoo- pen en sloeg ten slotte met de vuist op de toonbank. De slager werd er bleek van onder den neus en stond nog sprake loos, toen Bertus Vink plotseling naar een hoek van den winkel was gestapt, een daar hangende prachtig gekromde worst had weggekaapt, hem een gulden naar het hoofd had geworpen en de straat op was gerend. „Wel hamsteren voor zichzelf", gromde Bertus onderweg, „maar een armen vrij gezel afschepen. Dat zit 'm nu niet glad!" Thuis verdween de appetijtelijk glim mende worst geheel in den stamppot. Nu konden zijn kornuiten optreden. En ze kwamen, drie in getal, met hon gerige magen en dorstige kelen. Luid ruchtig en in de beste stemming traden ze binnen. De keurig door Bertus ge dekte tafel was aanlokkelijk genoeg, maar de waterglazen stonden hun niet erg gaan. En toen Bertus met een air van „vind je mijn idee niet origineel?" van den eenvoudigen stamppot gewaagde, ken de gezichten bedenkelijk in de lengte, trokken de gezichten bedenkelijk in de lengte. Het dreigde bepaald een catastrofe te worden ,toen de boordevolle ijzeren pot midden op tafel was geplaatst, ieder met een nijdigen greep zijn bord had volge' schept en de eerste vórken-vol in de monden glipten. „Dat is cement!" gruwde Kees van der Velden „Gewapend beton!" vond Steef Reinders. Bertus Vink poogde zelf tever geefs zijn hap weg te slikken. Hij keek eens in den pot, graaide naar de worst en vischte erbrokken gips uit. De worst die hij in een kwade bui bij den slager had meegenomen, was imitatie geweest, alleen bestemd als reclame in de etalage. Bertus kon niet anders doen, dan het geval haarfijn vertellen en zijn spijt uit drukken. „Maar laten we het geval van den komischen kant bekijken!" trachtte Bertus Vink de situatie te redden. „De borrel8 zal er niet minder om smaken!" En hij schoof de onderste la links van zijn bureau open, om het fleschje cognac te grijpen. Wat hij slecht vond was een halve citroen en een citroenpers. Be nevens een briefje van juffrouw Wam mes: „Heete citroen helpt veel beter te gen griep. Veel genoegen en beterschap", Er dreigde in de club van vier revolu tie uit te breken, totdat Bertus Vink zuchtend zijn steerien varken met ge spaarde kwartjes kapot sloeg en noodge dwongen zijn gasten inviteerde in het restaurant op den hoek. Het grapje kostte hem meer dan drie behoorlijke ontvang- steq thuis. JAME. (Nadruk verboden). Ten gevolge van de vorst is het mogelijk, dat enkele pont- en veerdiensten gestaakt of aanzienlijk ingekrompen zullen worden. Aangezien juist het wegverkeer, met het oog op het dichtvriezen der binnenwateren, aanzienlijk meer beteekenis zal krijgen, heeft de K.N.A.C. een inlichtingendienst ingesteld voor 't wegverkeer, waar men, ook geduren de de Kerstdagen, op telefonische aanvraag bij het secretariaat Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage (telef. lokaal 115674 en inter lokaal QQ) van 10 tot 5 uur alle inlichtin- apr\ omtrent de voornaamste pont- en veer- Garagehouder gedood. Door een kleine onachtzaamheid heeft de 32-jarige garagehouder Bron te Velsen, zijn leven met den dood moeten bekoopen. De heer Bron was bezig met het snijden van ijzer met een electrisch snijapparaat. Toen hij een cirkeltrekker aan dit apparaat wilde bevestigen, legde hij het snijapparaat op een ledig benzinevat. Blijkbaar heeft hij er niet aan gedacht, dat een mengsel van gassen welke zich in het blik bevond tot explosie zou kunnen komen. Met een geweldige ex plosie sloeg het vat uit eikaar, waardoor de snijbrander met zulk een kracht tegen het hoofd van B. werd geslingerd, dat deze vrij wel op slag werd gedood. HILVERSUM I (415 M. 723 K.H.) Nederl. programma verzorgd door de VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP-, gramofoonmu- ziek (ca. 8.30 VARA-almanak) 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven 12.00 Esmeralda en soliste (In de pauze: VARA-almanak) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Orgelspel 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Causerie „Een zeldzaam hemelverschijn- sel" 2.15 Gramofoonmuziek 3.00 Tuin- bouwhalf uurtje 3.30 Sylvia-amusements-, orkest 4.15 Lezing „Karaktervorming bij'': lichamelijke opvoeding" 4.35 Orgelspel en zangdeclamatie 5.05 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 VAR A-orkest 6.00 Causerie „Van staat en maatschappij" 6.15 VARA-orkest 6.42 VARA-almanak 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 tot 7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II (301 M. 995 K.H.) Het pro gramma wordt verzorgd door den KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Wij be ginnen den dag 8.30 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Berich ten. eventueel gramofoonmuziek 12.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest - 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest 1.45 Gramofoonmuziek 2 00 Voor de jeugd 3.00 Onze Zaterdag middag 5.00 VPRO: Causerie „Onder den kansel" 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP 5.30 Reportage 6.00 Sportpraatje 6.15 Propaganda-toespraak 6 30 Overpeinzing met muzikale omlijsting 6.45 tot 7.00 Actueele reportage of gramofoon muziek, sluiting- Treedt het nieuwe Jaar ln bü de schoone klanken van een nieuw radiotoestel, type 1941 van N.V. COUZY, le Middellandstr. 72. 15.) In het eerst ontkende hij zwakjes, maar, toen hij bemerkte, dat zulks nutteloos was, begon hy jou en mij en de Compagnie en het heele Noorden te vervloeken. Hy dreigde te zullen nemen wat hij noodig had, om daarmee naar het Zuiden te trekken. Ik wees hem op het doellooze van een derge lijke poging en kwam tenslotte met hem over een, dat hy mij door de voorjaarsdrukte zou heen helpen, waarna ik er voor zou zorgen, dat hjj met de boot naar de Moose Factory zou kunnen teruggaan. In dien tijd had zich een mijl of tachtig hier vandaan aan de rivier een vrijhandelaar gevestigd. Ik stuurde Furnot met drie In dianen en de walvischboot de rivier op ten einde de Indianen op het meer op te vangen en zoodoende te voorkomen, dat die vrijhan delaar ons schade zou kunnen berokkenen. Maar wat denk je dat die schooier deed Hij liet de Compagnie in den steek en associeerde zich met dien vrijhandelaar en dank zij zijn kennis van de Indianen en een brutalen han del in drank slaagde hij er in het kostbaar ste bont uit het binnenland in handen te krijgen. Maar hun voorraden raakten op en een voor een kwamen ze naar me toe. Furnot s compagnon was de eerste en ik stuurde hem met Luke mee naar het Zuiden. Toen ver scheen Furnot, 'en, nadat hij een pistool op me gericht had en gedreigd had me te ver moorden, indien ik hem niet gaf wat hij vroeg, zond ik hem alleen weg, met een hand slee en juist genoeg levensmiddelen om den spoorweg te kunnen halen. Bij die gelegen heid pochte hij er zelfs op, dat hij wel betere mannen dan ik was gedood had. Je moet hem op weg hierheen gepasseerd zijn. Het meisje schudde het hoofd. Neen, maar hij heeft waarschijnlijk de kust ge volgd, terwijl Luke en ik telkens heele bochten afsneden. We hebben zijn spoor zelfs niet gezien, maar we hebben heel wat sneeuw gehad, zoodat enkel een veel be treden spoor nog zichtbaar kon zijn ge weest. Het spijt mij, .dat hij zich zoo ge meen gedragen heeft. Ik mocht hem werke lijk wel. Nu begrijp ik, dat dit alles ook op de Moose Factory bekend moet zijn ge weest, want, toen ik mr. Mc Gregor naar hem vroeg, antwoordde hij tamelijk kort. Hij zei, dat hij niet wist waar hij uithing, of hoe hij het maakte, maar dat hij gehoord had, dat hij vrijhandelaar was geworden. Ja, ze zullen het natuurlijk gehoord hebben. Ik rapporteerde de kwestie aan Hilton en vroeg hem om een nieuwen klerk. Verstuurde mijn brief per boot en drong er op aan, dat hij mij nog voor de winter- drukte een nieuwen man zou sturen. Ik heb Luke daarna nogmaals een brief mee gegeven, maar ze hebben me geen klerk gezonden! Er kwam een ongewoon bittere klank in de stem van den ouden man. De Com pagnie trekt zich er niet veel van aan, hoe hard een man moet werken. Ze pooten hem neer in een van God en alle menschen ver laten oord als dit en verlangen van hem, dat hij bont en nog eens bont instuurt, ter wijl zij hun vette dividenden opstrijken en van hun geld een leventje van plezier leiden. Maar vader! Als, iemand anders dat van de Compagnie zou durven zeggen, zoudt U hem, ik weet niet wat, doen! De Nascopie" moest hier vandaan, heelemaal 'naar Fullerton en mr. Hilton kan uw rapport zoodoende pas in het najaar ontvangen heb ben. En aan de Baai is nergens een klerk over. Ja, meisje, je hebt gelijk. Let maar niet op het gemopper van een oud man. Je weet, dat ik niets dan respect heb voor de oude Compagnie. Wat zou er van de inboorlingen geworden zijn, indien ze aan de genade van de vrijhandelaren waren overgeleverd? Het is mogelijk, dat mijn ziekte mij onredelijk bitter heeft gemaakt. Het meisje stond op en drukte den ouden man een kus op het voorhoofd. O, waarom hebt U me toch verboden een dokter te laten halen Alexander gaf een liefkoozend kneepje in de hand van het meisje. Het zou niets gegeven hebben. Medische wetenschap kan mij niet meer baten. Mijn tijd is gekomen en tot op zekere hoogte ben ik daar blij om. Ik ben een oud man en moe doodmoe. Het is goed, dat ik nog lang genoeg in leven ben gebleven om jou terug te zien, je stem nog eens te hooren en je alles te kunnen vertellen, dat je diende te weten. Ja vader, over Giles Furnot en over het kistje met de papieren, en Ja, Furnot. Ik was bang, dat hij je daar ginds zou komen opzoeken. Ondanks zijn ge meenheid heeft die jongen aangename ma nieren en een gladde tong, wanneer hij dat wil en een handigheid, waarmee hij het, als eerlijk man, ver zou kunnen brengen. Maar let wel, meisje, ik verbied of gelast je niets. Ik weet, wat jeugdig bloed beteekent. Je moeder en ik hebben alle verboden getrot seerd en zijn samen gevlucht en hebben er geen seconde spijt van gehad. Ik heb je van de feiten op de hoogte gebracht. Je moet je eigen leven leiden. Durf altijd je eigen oor deel opvolgen. En, als je te zijner tijd be hoefte aan advies mocht voelen, of aan een vriend, dan zijn er vier menschen, wier vriendschap in den loop van de jaren hecht gebleken is. Je kunt je met evenveel ver trouwen tot hen wenden als je dat tot mij zoudt doen David Gaunt, zijn vrouw, Anne, McGregor, of korporaal Downey. Als je me nu even wilt helpen, ga ik naar bed. En, als het mocht zijn, meisje, dat dit de laatste maal is geweest, dat wij samen gepraat heb ben, dan wensch ik je vaarwel en Vader Neen, neen, meisje, geen verdrietDaar is geen enkele reden voor. Maar Duncan Alexander stierf dien nacht niet en evenmin den volgende. Hij begaf zich niet meer naar het pakhuis, maar eiken och tend kleedde hij zich met behulp van Luke en zijn dochter aan en nam plaats in den giooten stoel naast de kachel, waar hij uren lang droomerig zat te soezen. En in dien stoel, slapend, ging hij rustig en kalm van het leven in den dood over. Toen zij op een middag van een korte wan deling terugkeerde en de deur opende, voelde Anne meer dan zij zag, dat de ziel het ver weerd lichaam, dat met gesloten oogen en vorovergezakt hoofd in den stoel zat, ver laten had. Met een vreemd gevoel van doffe verlam ming liet het meisje zich op liaar knieën neer vallen en verborg het gelaat in haar armen, welke op den schoot van den ouden man rustten. Geruimen tijd bleef zij aldus liggen geen tranen, geen gesnik enkel die vreemde verdooving. Dan stond zij op en na een langen blik op het dierbare gelaat te hebben geworpen, opende zij de deur en riep den ouden Luke. Vijf dagen later begroeven zij hem in een graf, vlak naast dat van zijn vrouw. Daartoe waren zij gedwongen geweest den bevroren grond eerst met een flink vuur te ontdooien. Den volgenden dag stuurde Anne beide In dianen de rivier op om het bont uit de hut van de vryhandelaars te gaan halen. Alexan der had bevolen, dat het bont naar de factory gebracht moest worden en dat de opbrengst op rekening van de Indianen geboekt moest wor den, wier schuld geheel of gedeeltelijk on betaald was gebleven. Tijdens hun afwezigheid verwijderde het meisje den steen van haar moeders graf en, na ook daar den grond ontdooid te hebben, groef zij het koperen kistje op, dat zij naar haar kamer droeg. De Indianen keerden met een vol beladen slede terug en rapporteerden, dat zij nog minstens evenveel bont langs de rivier ver borgen hadden, omdat zij niet alles hadden kunnen transporteeren. Kort daarop viel de strenge koude in. De eene sneeuwstorm volgde op den andere en het meisje bracht haar tijd door met het on derzoeken van de papieren, terwijl zij ver geefs trachtte plannen voor de toekomst te maken. Zoodra de stormen zouden zyn af genomen, zou zij de Indianen uitsturen om de rest van het bont te halen, de rekeningen van de Indianen in haar boeken afsluiten en dan Frozen Inlet Post voorgoed verlaten. Luke en Peter zouden achterblijven. Zij zou in Churchill aangaan en den fac toor daar zou een klerk of handelaar naar de Inlet sturen om den voorjaarshandel op te knappen, en zij zou de wereld intrekken. Maar waarheen Naar Ottawa Terug naar de school van miss Easton Neen, niet terug naar miss Easton. Schotland Zij zou haar eigendommen daar kunnen gaan bezoe ken. Neen, riep zij hardop, ik haat die menschen, wier wreedheid mijn vader en moeder verbannen heeft naar een land, dat zij beiden haatten Ik wil hen nooit zien, noch schrijven, noch iets met hen te d°e& hebben! Maar waar zou zij heengaan Wat zou zij beginnen Telkens en telkens deden deze vragen zich aan haar voor, telkens en telkens zocht zij een antwoord, zonder het te vinden. Toen werd op een dag, dat zy in haai boe ken zat te werken, de deur van het magazijn plotseling opengeworpen, waarop een tot aan zijn oogen ingepakte figuur het lokaal bin nentrad. Xs dit Frozen Inlet vroeg een door dikke dassen gedempte stem, waarin woede en verontwaardiging »;ondanks duidelijk te herkennen waren. Zonder ook maar één blik op het meisje te werpen, of op antwoord te wachten, vervolgde de stem Ik moet den factoor spreken. Ik ben als klerk naar dit ver vloekte oord gestuurd! Waar is de factoor? Foor je me niet Een Indiaan was achter den man naar bin nengekomen en hielp dezen nu zwijgend zich van zij stijf-bevroren das te ontdoen. Vol ongeloof staarde het meisje hem aan. Een klerk! Hierheen gestuurd? Waar vandaan? Door wien Dit was geen Noordeling, het was duidelijk, dat hij nooit eerder in het Noorden was geweest. Hij vroeg naar den factoor en de factoor wasdood. Frozen Inlet Post, toevertrouwd aan zulk een man! De zaken konden nog beter worden overgelaten aan Luke en Peter, voor 't geval de factoor van Churchill zelfs geen handelaar zou kun nen sturen. Frozen Inlet vormde tenslotte haar tehuis, het eenige tehuis, dat zij ooit ge kend had. Zij hield er van, hield van de Indianen, wier bestaan afhankelijk was van den factoor van Frozen Inlet. Wat zou er van hen worden, indien deze man, die het land noch zijn be woners kende, hun lot in handen zou krijgen Bliksemsnel flitsten deze gedachten door haar geest. Frozen Inlet had haar noodig, hier lag een taak voor haar. Het brandend probleem was meteen opgelostBeslist klapte Anne Alexander het boek dicht en liep om de toonbank heen. Juist viel de bevroren das op den grond. Enkele oogenblikken stond zij zwijgend tegenover den jongeman, die haar met groote oogen van verbazing aanstaarde. Dan beant woordde zij kalm en zeker zijn vraag: IK BEN DE FACTOOR! HOOFDSTUK XI. ZWERVER VAN BEROEP. Ross Garland werd wakker en bleef de eerste oogenblikken in de hem omringende zwarte duisternis liggen staren, terwijl zijn pijnlijk-kloppend brein moeizaam probeerde zich te oriënteeren. De lucht was vervuld 1 van een dof gerommel, overstemd door het rhythmisch geknars van ijzer op ijzer. Hij werd door elkaar geschud, waarbij elke beweging hem een felle pijn in zijn heupen en rug veroorzaakte, terwijl een doordringen de kou hem tot op het gebeente scheen te doortrekken. Stijf richtte hij zich half over eind, waarbij zijn hand steun vond op een ruw houten vloer. Hij duizelde, zijn hoofd hamerde pijnlijk en hij ha cl een onbeschrijf- lijken smaak in z'n mond. Zich vermannend, stak hij een hand uit, welke echter even snel weer werd teruggetrokken. De hand was in. aanraking gekomen met een gezicht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2