TWEEDE WERELDOORLOG TEN EINDE Japan heeft de voorwaarden aanvaard DAGBLAD VOOR SÖHIEDAM EN OMSTRÉKEN. Washington, 14 Augustus. (A.F.P.) Domei deelt mede, dat de Japansche regeering de voorwaarden, vervat in de nota, welke door de Vereenigde Staten aan Tokio is overhandigd, heeft aanvaard. Washington, 14 Augustus. (A.F.P.) Het nieuws van de capitulatie kwam door om 24 uur gmt. Naar een betere toekomst HET VERLOOP DER CAPITULATIE BERICHT <A.R BE IDS KWESTIES IN SCHIEDAM Correspondentie met krijgsgevangenen burgerlijke stand OOSTBURG ZAL Verwachtingen verre overtroffen Reeds 2 pakhuizen vol goederen HERRIJZEN Nederl. bankbiljetten in Amerika WEERBERICHT De tramdiensten Vier nieuwe lijnen De voedselvoorziening 927 ton groente, 1325 ton fruit Weldra bevoorradinr gedistilleerd Uitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1945 68sle JAARGANG No. 18784 Tijcï. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. Abonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertenüiën 25 ets. per mm. Tusschen den lsten September 1939, den dag waarop Duitschland zonder oorlogsverklaringen zijn soldatenhorden -op Polen losliet, en den 4den Augustus 1949, den dag van Japans onvoorwaardelijke capitulatie, en daarmede van het einde van den tweeden wereld oorlog,, ligt een lange zware weg van onmetelijk lijden en gruwe lijke verschrikking. De sombere periode, welke hoogmoedswaanzin en drift om allen en alles te over- heerschen bijna zes jaar geleden ontketenden, is enkele dagen na en mede ten gevolge van de meest angstwekkende menschelijke uit vinding, de atoomsplitsende bom. afgesloten. Eén zucht van verlichting, één kreet van vreugde stijgt uit dege- heele menschheid op: de oorlog is voorbij, de nachtmerrie is verdwe nen; een nieuw tijdperk is aange broken, de geweren en kanonnen worden ontladen, de schepen ver voeren geen oorlogsttuig mee-, de vliegtuigen werpen geen bommen meer uit: vredeswerk zal weer lc bin non worde» - -rol flulit. - BluJctijk - is het oogenblik aangebroken, waarop met volle kracht aan het herstel der verwoeste wereld kan worden gearbeid. Niet vernietiging, maar opbouw gaat de volle energie opeischen en krijgen; op de velden rijpen de vruchten voor de voed selvoorziening der verhongerde volken, de snelle schepen zullen graan en vleesch en vet en grond stoffen voor de industrie naar alle deelen der aarde brengen. Het is weer mogelijk geworden aan de welvaart der menschen te denken en daarvoor te zwoegen. De don kerste wolk, welke ooit den hemel heeft bedekt, is weggetrokken; de zon is doorgebroken, er komt weer licht en warmte, en daarmede menschelijk geluk. geen ware vrede. Misschien is het zelfs nog geen volledige wapenstil stand, want het blijft mogelijk, dat hier en daar Japansche soldaten, die zich tot dusverre practisch nooit hebben overgegeven, tot het bittere einde een guerilla zullen blijven voeren; maar dit rallen slechts plaatselijke en ongeorgani- seërde acties zijn, hoezeer zij nog zorgen kunnen baren. Maar de werkelijke oorlog is voorbij. Gelijk Duitschland capituleerde, zoo heeft nu Japan gecapituleerd, onvoor waardelijk, zich op genade en on genade aan den tegenstander-over winnaar overgevend. De eischen, welke aan Japan zul len worden gesteld, zullen zwaar en onverbiddelijk zijn. Het is noodzakelijk; want de laaghartige en verraderlijke manier, waarop Japan den 7den December 1941 poogde zonder oorlogsverklaring de Amerikaansche vloot te Pearl Harbour te vernietigen; de wijze ook, waarop het vaak oorlog heeft gevoerd en burgers en krijgsgevan genen in strijd met alle menschen- rechten en volkenrechtelijke over eenkomsten heeft behandeld, ver dienen een voorbeeldige straf. Der gelijke misdaden mogen in de toe komst niet weer voorkomen. Even zeer als het Duitsche volk zal het Japansche volk moeten boeten en herstellen, wat het heeft vernield Beide volken moeten worden her opgevoed tot een gezonder menta liteit, w^nt het is hun mentaliteit, welke hen tot die misdaden dreef. Met het doel een snelle, den vijand verpletterende overwinning te behalen. In beide gevallen zien we aanvankelijk geweldige succes sen, dan een stilstand en ten slotte een verpletterende nederlaag; een straf reeds in zichzelf. Voor Duitschland waren het de vernede rende namen Stalingrad, El Ala- rhein, Normandië en Remagen; voor de Japanners Guadalcanal, Leyte en Okinawa, die den onder gang aankondigden. De Japanners zijn ten slotte verstandiger ge weest dan de Duitschers, die hun geheele land aan de vernietiging prijs gaven; zij hebben de waar schuwing van twee atoombommen ter harte genomen. Zoo gaat Japan den nieuwen tijd in met een regee ring en een bestuursapparaat, welke het den overwinnaars mak kelijker zullen maken hun herstel- eischen te verwezenlijken; maar anderzijds ook een georganiseerd herstel van Japan zullen verlich ten. De tweede wereldoorlog is voQr- bij. Nu moet de vrede worden ge wonnen, beter dan na1918. Daar voor zijn noodig Godsvertrouwen, oprechte samenwerking van men schen en volken, arbeidslust en discipline. De hr.at, welke nog breede kringen trekt, moet olaats maken voor rechtvaardigheid hoe gestreng deze ook moge zijn, en een door eerlijk wederzijdsch be grip gedragen billijkheid; het on verbiddelijke recht moet, zooals Z.H. Pius XI eens zeide, getemperd worden door de vergevingsgezinde liefde. Dat zijn de eenige funda menten, waarop de ware vrede kan worden opgebouwd. Moge onder Gods zegen dit nieu we tijdperk in de wereldgeschie denis worden tot een waarlijk ge lukkigen tijd voor de menschheid, tot een periode van rust en orde, van welvaart en vooruitgang; een tijdperk, waarin alle menschen en volken elkaar begrijpen en waar- deeren, en de handen ineenslaan om gezamenlijk te werken aan de verwezenlijking van de hooge idea len, voor welke in dezen tweeden wereldoorlog zoo hloedig is gestre den, zoo onmetelijk is geleden. WASHINGTON, 14 Aug. (A.F.P.) Op 10 Augusus om 14 uur maakte de Japansche radio-omroep be kend, dat Japan bereid was zich te onderwerpen aan de voorwaar den van Potsdam, op voorwaarde dat de positie van den keizer niet zou worden aangetast. Om 18 uur 45 bereikte de Japansche nota Washington. Op Zaterdag 11 Au gustus om 10 uur 30 werd het Amerikaansche antwoord aan de Zwitsersche ambassade overhan digd, ten einde te worden doorge geven aan Japan. De V.S. namen het Japansche voorstel aan, maar Ie Mikado zou ondergeschikt zijn aan het geallieerde opperbevel. Op Maandag 13 Augustus schre ven de Japanneezen het uitblijven van hun antwoord toe aan het niet ontvangen der Amerikaansche nota. Op Dinsdag 14 Augustus om 1 uur maakte de Japansche radio bekend, dat Japan de Amerikaan, sche voorwaarden aanvaardt. JAPAN'S ANTWOORD IN BERN. Bern, 14 Aug. (A.F.P.). Naar Agence France Press uit gezag hebbende bron verneemt, is het Japansche antwoord op de nota der geallieerden in Bern aange komen. Het is een zeer lang do cument, dat' momenteel ontcijferd wordt en vermoedelijk dezen na middag aan de legaties van de Vereenigde Staten en van China zal worden overhandigd. Zij, die zich op de „Nieuwe Schiedamsche Courant" wenschen te abonneeren, gelieven het op de achterzijde van dit blad afgedrukte beslelbiljel ingevuld aan den bezorger mede te geven, dan wel dit Biljet af te leveren of te zenden aan het adres van onze administratie: Broersvest 8 A Tel. 68804. In verband met den feestdag van Maria ten Hemelopneming zal deze courant morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. Als al deze gedachten op dit historische oogenblik met een film achtige beeldenrijkheid door onzen geest flitsen, dan moet het hart wel vervuld geraken van een diepe dankbaarheid jegens God, Die den mensch wel zwaar heeft beproefd en gestraft, maar toch zijn barm hartigheid heeft doen zegevieren. Het Te Deum, dat straks in alle kerken ter wereld omhoog zal klin ken, zal een loflied van dank en belofte, maar ook van smeeking zijn; een gebed, dat de mensch deze harde les toch moge hebben begrepen, en dat de nieuwe wereld, welke op de moreele en materieele puinhoopen van het verleden moet worden opgebouwd, een samen leving moge zijn, waarin Gods wet ten de richtlijnen niet alleen van het particuliere, maar evenzeer van het, openbare leven zullen zijn Als we nu nog met weten, dat alleen een herstel met God de eenige waarborg niet alleen voor geeste lijk, maar zelfs voor materieel geluk is.dan zijn deze zes onmen- schelijke jaren doelloos verloren over ons heengegaan. De 8ste Mei was V.E.dag, de dag, waarop de overwinning in Europa, de verplettering van het monster achtige nazidom werd gevierd. Over de vreugde van dien dag hing echter de schaduw van den oorlog in het Verre Oosten We weten het: ook na dezen wereld oorlog zullen er nog heel wat moei lijke uren komen. Want er is nog slechts wapenstilstand, geen vrede Sindis de bevrijding van ons land1 van het ondraaglijke juk der Duit sche bezetters, "dringen vraagstukken en problemen van allerlei aard als het ware op ons aan en vragen om een oplossing. De taak van de pers, als klankbord van de openbare meening, als spie gel van bet dagelijksche leven en als orgaan van voorlichting op alle gebied, is in dit opzicht een zware en veelomvattende. gehandicapt als zij nog wordt door gebrek aan com municatie-middelen en papier. De Nieuwe Schiedamsche Cou rant" is niettemin voornemens, zich naar best vermogen te kwijten van haar taak. Een der eerste en meest belang rijke kwesties, omcij t zij de toe komst. de welvaart en het geluk van onze bevolking raakt, is ongetwijfeld het vraagstuk van den arbeid. Het ligt daarom in onze bedoeling in de volgende nummers van ons blad eenige artikelen te wijden aan dit actueele en belangrijke probleem, zooals het zich in onze gemeente voordoet. Ter gemeentesecretarie (zij-in gang stadhuis) zijn verkrijgbaar formulieren voor de corresponden, tie tusschen Nederlandsche onder danen, die zich in krijgsgevangen, schap bevinden en hun familie in Nederland. De uitgifte is beperkt tot één formulier per week per aanvrager en mag alleen plaats vinden aan de naaste verwanten van Neder landsche krijgsgevangenen. De formulieren mogen alleen met potlood worden beschreven. Toegelaten zijn de volgende talen: Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Duitsch. Overleden: H. de Groot, 59 j„ Dr. Noletstr. 1. Geboren: Joannes C. M., z v. P. M. Thijssen en C. M. L. v. Kr'ug- ten, Dr. Noletstr. 1: Petrus Hen- dricus, z. v. W. J. Wuisman en L. Koppenhagen, Boerhavelaan 1; Adrianus N. M. C., z. v. A. A. v. d Lugt en A. M. E. Bennik, Dr. Noletstraat 1. Schiedam helpt Oostburg. Het helpt met een vrijgevig hart en gulle hand. „Oostburg zal herrijzen". Onder deze leuze werd de actie voor bereid. werden alle maatregelen getroffen, om een doeltreffende en spoedige hulp mogelijk te maken. Gisteren reden voor het eerst de wagens uit, om de goederen, welkt, de Schiedamsche bevolking wilde afstaan voor haar pleegkind, iri ontvangst te nemen. Het resultaat heeft alle verwachtingen overtrof fen. Het is zelfs zoo geweest, dat we nu reeds durven te voorspel len, dat de aanvankelijk aange heven leuze geen leuze zal blijven: Oostburg zal werkelijk herrijzen. Schiedammers, reeds nu kunnen wij u gelukwenschen, want als het zoo doorgaat, wordt de in zamelingsactie een overweldigend succes. Als het zoo doorgaat, want het gaat er om, twee- tot drie duizend menschen te helpen. De twee pakhuizen, welke be stemd waren voor den oogst aan goederen, die gedurende deze heele week zouden worden opgehaald, konden na den eersten dag al worden gevuld. Twintig groote kratten konden geheel met het geschonken aarde werk worden gevuld. Met bedden, dekens, lampen en gereedschappen werden de wagens hoog opgeladen. De ambachtsschool, die de door haar leerlingen vervaardigde werk stukken anders verloot, heeft deze afgestaan ten behoeve van Oost burg. Kachels, fornuizen, haarden en kachelpijpen, stoelen, tafels, heele dressoirs en buffetten, schoenen en zelfs medische artikelen worden ter beschikking van de getroffen Oostburgers gesteld. Onder een der tafels had de gever een brief bevestigd, waarin dengenen, die uiteindelijk in het bezit van het meubelstuk zouden komen, werd verzocht, hem mede te deelen, wat zij nog meer noodig hadden. Hij zou dan zien, wat hij nog meer kon doen. Met bloementafeltjes zijn de Schiedammers al heel gul geweest. Van deze sierlijke, maar toch niet zoo dringend noodzakelijke voor werpen heeft men er reeds giste ren zoovele ontvangen, dat naar schatting ieder gezin in Oostburg de beschikking zal kunnen krij gen over... tien stuks! Daarentegen is de oogst aan naalden, spelden en garens weinig bemoedigend. Wij doen dan ook een beroep op de Schiedamsche vrouwen, om haar naaimandjes eens goed te doorzoeken Misschien blijkt dan, dat er van deze zoo noodzakelijke artikelen wel wat ten behoeve van de Oostburgsche huismoeders kan worden afge staan. Ook geldzendingen zijn welkom. De leider, die het toezicht houdt op de door de stad rijdende wa gens, heeft een lijst alsmede een bus bij zich. Men kan dus op de lijst inteekenen en zijn bijdrage in de bus deponeeren. Alles is wel kom, want alles is noodig. Dank zij Schiedam zullen de be woners van Oostburg weer eetge rei, meubelen en gereedschappen krijgen, die hun eigendom zijn. Vol spanning wacht Oostburg op wat Schiedam zal doen, vol span ning, maar ook wol hoop. Het zal niet teleurgesteld wor den. want Schiedam kent zijn plicht Oostburg moet en zal herrijzen. De heeft Nederlandsche Regeering een overeenkomst gesloten met de Federal Reserve Bank of New York, waarbij daar tot 18 Augustus Nederlandsche bankbil jetten van tweehonderd, driehon derd, vijfhonderd en duizend gul den mogen worden ingeleverd. De koers is: 100 37,38, d.w.z. de dollar wordt berekend op 2,67. Het Kon. Meteorologisch Insti tuut te de Bilt geeft de volgende weersverwachting zwaar bewolkt met plaatselijk een enkele bui. Zelfde temperatuur. Noordelijke wind. In het bericht van gisterenavond, dat de electrische tram te Rotter dam weer heele dagen zal gaan rijden, is door een abuis de datum van ingang weggevallen. Deze regeling begint op Donderdag a.s. Voorts kan worden medegedeeld dat met ingang Van dien datum aan het bestaande tramnet een viertal tramlijnen zal worden toe gevoegd. Deze tramlijnen zijn: lijn 1 AelbrechtspleinHoninger- dijk; lijn 9 Station D.P.Lange Hilleweg; lijn 14 Heemraadsplein Hillegersberg (Molenlaan); lijn 15 RuigepaatbrugCrooswijk. Door het in exploitatie nemen van de tramlijnen 14 en 15 zal, eveneens met ingang van Donder dag 16 Augustus a.s., lijn 10 weer haar oude route krijgen. Voorloopig zal van Maandag t/m Vrijdag worden gereden van 6.30 uur (de lijnen 1 en 14 vangen eerst om 7 uur aan) tot 18 uur, des Zaterdags van 6.30 uur (resp. 7 uur) tot 17 uur. Op Zondagen blijft de duur van den dienst on gewijzigd (9 uur tot 16.30 uur). In verband met de stroombeper- king zal buiten de spitsuren met een minder frequenten dienst worden gereden. In den loop der vorige week is heel wat groenten en fruit ge ruimd. Het Plaatselijk Verdeelingskan- toor voor groente en fruit, rayon Rotterdam, omvattende rond 750.000 consumenten verstrekt ons nu nadere mededeelingen daarom trent. Daaruit blijkt, dat in de week van 6 t/m 11 Augustus in totaal zijn aangevoerd en ver deeld onder den kleinhandel: 927.000 kilo groente, waarvan 82.000 kilo Peen, 97.000 kilo Kom kommers, 209.000 kilo Spercie- boonen. 43.000 kilo Snijboonen, 288.000 kilo Tomaten en 214.000 kilo overige soorten. 1.325.000 kilo fruit, te weten 815.000 kilo Peren, 186.000 kilo Ap pelen. 271.000 kilo Pruimen en 53.000 kilo andere fruitsoorten. DE INLEVERING VAN GROEN TEN- EN FRUITBONNEN. Het plaatselijk verdeelingskantoor voor groenten en fruft te Rotterdam deelt mede, dat kleinhandelaren in groenten en fruit geen oressie mogen uitoefenen bij hun klanten, dat zij bij het afgeven van den groentenbon ook de fruitbon moeten inleveren. De consumenten zijn geheel vrij in hun keuze van een groenten- en fruitleverancier. Binnen afzienbaren tijd waar schijnlijk reeds in den loop van September, zullen de hotel-, café- en restaurantbedrijven, alsmede de slijterijen, weer bevoorraad worden met gedistilleerde dranken op basis van 40 pet. van het gebruik in nor male tijden. Dit percentage zal ver moedelijk in een niet al te verre toekomst geleidelijk verhoogd kun nen worden. Het tijdstip, waarop de rantsoeneering definitief hervat zal worden, wordt nader bekend gemaakt. De groote advies-commissie der illegaliteit heeft aan den minister president en den voorzitter der nat. advies-commissie een telegram gezonden, waarin zij te kennen geeft, dat het de aangewezen weg ware geweest, de nat. advies-com missie te kennen in de procedure der zuivering van het parlement en haar zoo mogelijk deze zuivering zelve op te dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1