JAPANS ANTWOORD De tekst van het antwoord HET DRAMA IN ZUID-OOST AZIË EEN WOORD VAN PRINSES JULIANA Verklaringen van Attlee, Truman en Stalin DE AFWIKKELING DER OVERGAVE Drie orders Ned. Ind. regeering wil naar Batavia terug STAAKT HET VUREN Bevel van Hirohito PÉTAIN TER DOOD VEROORDEELD De maarschalk spreekt Op weg naar Neurenberg Premier oyer Japans capitulatie Nederl. moed en trouw in Indië Over het Roode Kruis werk in Indië HET CONFLICT IN DE HAVEN De werkgevers en de eischen der arbeiders Mij der Nederlandsche letterkunde Engeland* premier Attlee heeft Woensdag om 12 uur voor de radio verklaard, dat Japan zich heeft overgegeven. Ook president Truman heeft medegedeeld, dat Japan de ▼oorwaarden der Geallieerden voor overgave heeft aanvaard, terwijl maarschalk Stalin de onvoorwaardelijke capitulatie in een radio-boodschap heeft bekend gemaakt. Generaal MacArlhur is benoemd tot geallieerd opperbevel hebber voor het in ontvangst nemen van de overgave. Rege lingen zijn getroffen voor een formeele onderteekening der bepalingen van de overgave op een zoo spoedig mogelijk oogen- blik. Intusschen is aan de geallieerde strijdkrachten bevel gegeven de offensieve actie op te schorten. De Ertgelsohe minister-president Attlee heeft m zijn middernachte lijke radioboodschap den tekst be kend gemaakt van het Japansche antwoord. Deze tekst luidt: „Verwijzende naar de mededee- ling van 10 Augustus betreffende de aanvaarding van de bepalin gen van de verklaring van Pots dam en het antwoord der regee ringen van de Ver. Staten, Groot Brittannië, de Sovjet-Unie en China, verzonden door staats secretaris Byrnes op 11 Augustus, heeft de Japansche regeering de eer als volgt te antwoorden aan de regeeringen der vier mogend heden: 1. Zijne majesteit de keizer heeft een keizerlijk rescript uit gegeven betreffende de aanvaar ding door Japan van de bepalin gen van de verklaring van Pots dam. 2. De keizer is bereid machti ging te geven tot en de ondertee kening door zijn regeering en het keizerlijk hoofdkwartier te ver zekeren van de noodzakelijke bepalingen voor de uitvoering der bepalingen van de verklaring van Potsdam. 3. Zijne majesteit is ook bereid deze mededeeling door te geven aan alle militaire-, marine- en luchtvaartautoriteiten, ten einde te worden uitgegeven aan alle onder haar bevel staande strijd krachten, waar deze zich ook mo gen bevinden met het bevel den actieven weerstand te staken en de wapens over te geven". Attlee besloot zijn radio-toe spraak als volgt: Laat voor het oogenblik allen, die daartoe in staat zijn, rusten en zich verheugen in het bewust zijn, dat zij goed gewerkt hebben. De vrede is weergekeerd op aarde. Laat ons God danken voor deze groote bevrijding en voor Zijn barmhartigheid. Leve de Koning. Door bemiddeling van Zwitser land is een boodschap overhan digd aan de Japansche regeering, welke de drie vólgende orders be vat: 1. Onmiddellijke staking der vijandelijkheden door de Japan sche strijdkrachten, en mededee ling van het juiste uur dezer staking aan den geallieerden opperbevelhebber. 2. Onmiddellijke zending van afgezanten naar den geallieerden opperbevelhebber met inlichtingen Dver de opstelling der Japansche Iroepen en hun commandanten De afgezanten moet gemachtigd zijn alle maatregelen te treffen, welke de geallieerde opperbevel hebber gelast, teneinde riem tn ïtaat te stellen een door hem be paalde plaats te bereiken, om de efficieele overgave in ontvangst te nemen. 3. Mac Arthur zal de Japansche regeering van uur, plaats en andere bijzonderheden betreffende de officeele overgave mededeeling doen. De heer P. A. Kerstens, direct, van het dep. van onderw. en eered. van Nederlandsch-Indië, thans In disch regeeringscommissaris ter be schikking van den min. van over-z. geb., zal vooralsnog zijn werkzaam heden in laatstgenoemde functie hier te lande blijven vervullen. Nochtans zal hij spoedig genoeg naar het Verre Oosten vertrekken, teneinde gezamenlijk met de ande re leden der Indische regeering de rentree in Batavia mede te maken. Het ligt n.l. in de bedoeling, dat de Ned. ind. regeering in pleno naar Batavia zal terugkeeren. Londen, 16 Aug. (ro.) Het Ja pansche nieuwsbureau heeft heden bekend gemaakt, dal de keizer bevel heefl gegeven aan aile Japansche strijdkrachten de vijan delijkheden onmiddellijk te slaken. De Japansche keizer Hirohito heeft voorgesteld om leden van de keizerlijke familie naar de ver schillende gevechtsfronten te zen den teneinde controle uit te kunnen oefenen op de uitvoering van het keizerlijk bevel. Hiervan werd mededeeling gedaan in een bood schap aan het hoofdkwartier van generaal MacArthur. In deze boodschap werd voorts nog verklaard, dat het nog wel 12 dagen zou kunnen duren, voordat aan alle onderdeelen van het Ja pansche leger het keizerlijk bevel bekend zou zijn. 's KEIZERS OOM KABINETS FORMATEUR. Keizer Hirohito heeft zijne keizer lijke hoogheid Maroehiko Higasji- koeni bevel gegeven een nieuw kabinet te vormen, aldus het Japan sche nieuwsbureau. Keuter voegt hier aan toe, dat Maroehiko Higas- jikoeni, die een oom is van ilen keizer, in April van dit jaar door den keizer was benoemd tot opper sten raadsman; men noemde hem reeds voor eenige maanden als candidaat voor het premierschap. JAPAN NIET IN BEZETTINGS ZONES VERDEELD. Tijdens een persconferentie heeft president Truman medegedeeld, dat Japan niet in bezettingszones zal worden verdeeld, doch dat door troepen van de vier groote mogend heden onder het opperbevel van generaal Mackarthur vermoedelijk aan de bezetting zal worden deel genomen. De president wees er op, dat de bezettingsproblemen in het Verre Oosten geheel en al afwijken van die, welke in Duitschland bestaan. Maarschalk Pélain is Dinsdag door het gerechtshof ter dood veroordeeld. Het gerechtshof heeft echter den wensch uitge sproken. dat hei vonnis, ge zien den hoogen leeftijd van den veroordeelde, niet zal wor den voltrokken. Nadat de laatste pleidooien waren uitgesproken, las maar schalk Pélain langzaam de vol gende verklaring voor: „Mijn eenige gedachte is ge weest in Frankrijk te blijven en het lijden van het land te ver zachten. Wat ook gebeuren moge, Frankrijk zal dat niet vergeten. Rechters en gezworenen, mijn leven en mijn vrijheid zijn in uw handen, maar mijn eer is aan Frankrijk, waaraan ik haar toe vertrouw Gedurende dit proces heb ik gezwegen, nadat ik aan het Fransche volk de redenen van mijn houding had verklaard. Het volk weet, dat ik het verdedigd heb, zooals ik Verdun verdedigd heb. Bèschik over mij zooals uw geweten u voorschrijft. Mijn ge weten is zuiver. Aan het einde van mijn lange leven en op den drempel van den dood, geef ik u de verzekering, dat ik geen ander verlangen heb gehad, dan Frank rijk te redden". Daarna ging de jury in beraad, die Pétain schuldig bevond aan wijziging van den regeer mesvorm met voorbedachten rade en aan verstandhouding met den vijand De „Evening Standard" meldt, dat de twee-en-vijftig grootste Duit sceh oorlogsmisdadigers zijn over geplaatst, nu het tijdstip van hun berechting door het intergeallieer- de gerechtshof te Neurenberg na dert. Zeven en dertig zijn gezon den naar Wiesbaden, de rest naar Neurenberg, Onder de laatsten be vinden zich von Ribbentrop, Goe ring, Keitel, Robert Ley, von Pa pen en Seyss-Inquart. LAATSTE OORLOGSDAG EEN RAMPDAG VOOR DE AMERIKAANSCHE MARINE Naar de A. F. P. meldt, is op den laatsten dag van den oorlog tegen Japan de Amerikaansche kruiser „Indianapolis" in de lucht gevlo gen, waarbij van de bemanning 875 opvarenden werden vermist, terwijl 5 dooden en 316 gewonden werden geteld. De kruiser vervoerde materiaal naar de bases van de vliegende su pervestingen voor het uitvoeren van aanvallen met atoombommen. JOSEPH GREW AFGETREDEN President Truman heefl het ontslag aanvaard van den onderstaatssecre taris Joseph Grew en in zijn plaats benoemd Dean G. Acheson. Voor den zender „Herrijzend Ne derland" heeft de minister-presi dent, prof. ir. W. Schermerhorn, naar aanleiding van de capitulatie van Japan een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ont- leenen: In Zuidoost-Azië heeft zich een drama afgespeeld van wereld-his torische beteekenis, dat waar schijnlijk nog belangrijker is dan de verpletterende nederlaag van Duitschland. In 1981 begonnen, is de Japan sche oorlog tot zijn hoogtepunt ge komen in December 1941, bij den overval op Pearl Harbour. Is het wonder, dat toen de Nederlandsche regeering oogenblikkelijk overging tot de oorlogsverklaring aan Ja pan? Met Pearl Harbour begint op 7 December 1941 de gigantische worsteling, waarin van te voren vaststond, dat Nederlandsch-Indië te zeer aan zich zelf overgelaten, het onderspit zou moeten delven. De Nederlandsche marine, onder aanvoering van den admiraal Doorman, heeft de beste tradities van de Koninklijke marine hoog gehouden. Spreker herdacht alle helden in de lucht, op zee en te land, die in den ongelijken strijd het offer van hun leven brachten. In den nacht van 6 op 7 Maart steeg de luitenant-gouvemeur-ge- neraal dr. van Mook, vergezeld van een kleine groep geselecteerde ambtenaren, per vliegtuig op van een-straat in de buitenwijken van Bandoeng een onbekende toekomst tegemoet, een toekomst waarin zij als eenig doel zagen: werken in den strijd tegen den verdrukker Op den 7den Maart 1942 bleef de gouverneur-generaal van Starken- borgh eenzaam achter. Van Star- kenborgh heeft met den moed en de wijsheid, die zijn persoon eigen zijn, zijn plaats op een histo risch oogenblik gekend, door op zijn post te blijven. Dat gold op voorbeeld van van Starkenborg'h voor alle ombtenaren van de Indische regeering, voor de tallooze burgers van Nederlandsche nationaliteit. De Japanners hebbeli den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië gevangen genomen. In hét dagboek van een op Nieuw- Guinea gesneuveld Japansch over ste, die getuige is geweest van de afschuwelijke overgaveplechtig- heid, heeft men gelezen, welk ont zag de gouverneur-generaal den vijand wist in te boezemen. De regeering zal oogenblikkelijk maatregelen treffen om een schip naar de dichtstbijgelegen haven plaats te zenden, teneinde den gouverneur-generaal, indien zijn gezondheid dit toelaat, met eere terug te voeren naar de plaats, die hij op 7 Maart 1942 moest verlaten, den troon van Buitenzorg. Het afgeloopen jaar heeft duide lijk getoond, dat duizenden van de besten uit ons vaderland bereid zijn om hun kracht te geven aan een taak in Indonesië. Laat ons volk den plicht, die er voor ons ligt, om in ons rijk overzee de hand te reiken aan blank en bruin, goed verstaan en dienover eenkomstig handelen. Rede min. Logemann. Na den minister-president sprak de minister van overzeesche ge bieden, prof. Logemann, die o.a. zeide dat de regeering alles in het werk zal stellen, om de verbindin gen met Ned. Indië te herstellen, opdat men hier te lande zoo spoe dig mogelijk omtrent familieleden enz. kan worden ingelicht. De allereerste bezetting van Ned.-Indië zal door geallieerde strijdkrachten worden voltrokken, maar Nica-eenheden zullen met hen Indië binnentrekken. Sinds de bevrijding zijn wij bezig, alle mo gelijke krachten te mobildseeren. Onze jongens hebben willen vechten. Zij zullen teleurgesteld zijn. Maar wij doen juist nu een beroep op hen. Er valt in Indië een groote taak te verrichten. Wat de wijziging der Ned.-Indi sche staatsregeling aangaat, heeft de regeering de eerste voorberei dende maatregelen reeds ter hand genomen. j Landgenooten, Het verheugend nieuws, hetwelk ons volk in spanning heeft verbeid, is thans wereldkundig geworden. Ook in het verre oosten heeft de vijand de wapens neergelegd Voor onze zestig millioen rijksgenooten in Indië staat nu de bevrijding voor de deur. In dit oogenblik gaan onze ge dachten naar hen uit. Gedachten, vol blijdschap over dezen gelukki gen keer, gedachten tevens vol groeiende onzekerheid over het lot van onze verwanten en vrienden. Het is mij dan ook een vreugde u enkele mèdedeelingen te kunnen doen omtrent de maatregelen in dit opzicht door het Nederlandsche Roode Kruis getroffen. Ons Roode Kruis, dat vooral na de bevrijding van ons land zich zulk een plaats in aller harten wist te verwerven, heeft terstond, in overleg met de regeering, den vertegenwoordigers van het internationale Roode Kruis, die zich het dichtst bij het benarde Indië bevinden, verzocht zich daarheen te begeven. Hun rapporten omtrent de daar aange troffen toestanden zullen de basis vormen, waarop het Nederlandsche Roode Kruis mede kan helpen den eersten nood te lenigen Bovendien kan ik u mededee- len, dat de regeering haar goed keuring heeft gehecht aan ons voornemen een groot aantal medi sche eenheden naar ons overzeesch rijksgebied te zenden. Een tien tal dezer, speciaal uitgeruste een heden is reeds gemobiliseerd. Voorts zullen twintig medische specialisten aan deze eerste hnln- verleening deelnemen. Ook zal niets onbeproefd wor den gelaten om u in contact te brengen met uw verwanten. Daar voor zullen dezer dagen bij ae burgemeesters en bij de afdeel ings- besturen van het Nederlandsche Roode Kruis formulieren beschik baarzijn. Daarop kunt u niet alleen om inlichtingen verzoeken omtrent den welstand van de uwen maar bovendien in korte bewoordingen mededeelingen doen omtrent u zelf. Mogen de berichten, welke u zul len bereiken een einde maken aan de onzekerheid, waarin u thans verkeert. Ik weet ons Roode Kruis vervuld van blijmoedigen werklust, om ook thans weer te helpen waar hulp zoo zeer van noode is. Den Haag, 15 Augustus 1945. w.g. JULIANA, Prinses der Nederlanden, voorzitster van het Nederl. Roode Kruis. Opnieuw is een staking uitgebro ken in de Rotterdamsohe haven Dinsdagmorgen was het werk op de gewone wijze begonnen, toen op het s.s. Tower Hill, dat met een lading erwten en graan lag te los sen in de Waalhaven, enkele werk lieden eigenmachtig de sterkte van een der ploegen wijzigden. Dit werd, toen het feit werd geconsta teerd, hersteld, doch een kwartier later lag heel het werk «aan deze boot, waar ongeveer honderd man werkten, stil. Des middags om 5 uur heeft op de verschillende bedrijven het over groote deel der arbeiders het werk beëindigd, in plaats van den offi- cieelen tijd van half 6. De avond ploegen kwamen echter gewoon op en togen om 6 uur aan den arbeid. Behoudens enkele moeilijkheden hier en daar over de ploegenkwes- tie is zonder eenige storing door gewerkt tot half 3, toen ook weel een half uur te vroeg de meesten het werk neerlegden. Al deze men- schen worden als stakers be schouwd. Het. werk i<n de Rotterdamsche ha ven ligt thans geheel stil. De arbei ders. die Woensdag nog hebben ge werkt, hebben op hun beurt des mid- <tegs een half uur te vroeg hun werk geëindigd, zoodat ook zij worden ge acht in staking te zijn gegaan. Van de 134 havenarbeiders, die nog in het bezit waren van hum boekje, en dus niet tot de stakers behoorden, hebben er zich heden morgen honderd aangemeld en zijn tewerkgesteld. Toen aan de overigen werd mee gedeeld, dat zij op de algemeen geldende voorwaarden. du9 voor den duur van 8'A uur, aan het werk konden gaan, weigerden zij dit. Aan de overige arbeiders, die in grooten getale waren opgeko men, werd dezelfde mededeeling gedaan, waarop zij eenparig wei gerden het werk te hervatten. Van een uitsluiting is geen sprake. Evenmin is juist, dat in de Am- sterdamsche haven op de door de E.V.B. gestelde voorwaarden wordt gewerkt. Ook daar geldt de alge- meene voorwaarde van 8% uur. Momenteel liggen er vier sche pen, geladen met tarwe, wol, levertraan, hout en diverse andere arttikelen in de haven en kunnen niet worden gelost. Het Deensche schip „Hroar", geladen met boter, spek en eieren, ligt eveneens op lossing te wachten. In totaal bedraagt het aantal schepen, dat op het oogeniblik in de Rotterdamsche haven ligt, 31. Vier groote Liberty-schepen zijn inmiddels reeds naar een andere haven gedirigeerd. Ir. een uitvoerige beschouwing heeft de Scheepvaartvereeniging Zuid nu aan de bevolking van Rotterdam het standpunt der werkgevers uit eengezet en aanzien van dit conflict. Zij begint daarin met te constatee- ren, d,at de E.V.B, pas is ontstaan nè het uitbreken van de Juni-sta- king De E.V.B. heeft derhalve ook nimmer tevoren eenige poging ge daan door het indienen van wenschen of eischen in overleg met de werk gevers tot een oplossing *e komen van event, grieven of moeilijkheden. Die eischen werden dan ook pas ge formuleerd, toen de staking al ®en paar dagen duurde. Niettemin heeft de S.V.Z. met het bestuur der E.V.B. geconfereerd en zich bereid verklaard, onmiddellijk nadat het werk zou zijn hervat, met hen in onderhandeling te treden. De E.V.B.-bestuurders verklaarden zich bereid dit tegenover de arbeiders te verdedigen; zij hielden zich echter niet aan hun woord, doch spoorden integendeel aan. de staking voort te zetten. Tenslotte nam de regeering de zaak in handen en stelde uitdruk kelijk. dat verder contact of overleg met de E.V.B. buiten haar om niet meen kon plaats vinden. En v*m overleg wil de regeering niet weten, alvorens de E.V.B. zicn tegenover haar schriftelijk bereid verklaart zich aan de „regels van het spel" ié houden. Deze houden in: le. dat eerst ernstig wordt gepoogd door onder handeling tot overeenstemming te komen; 2e dat, wanneer geen over eenstemming wordt bereikt, beide partijen zich onderwerpen aan de Uitspraak van den rijksbemiddelaar. t standpunt is gebaseerd op een. wettelijk voorschrift, dat tijdens den oorlog is uitgevaardigd. Toen tenslotte, in overleg met de regeering, de burgemeester vrijwil ligers opriep, werd de steking opge heven. Na deze historische beschouwing behandelden de werkgevers stuk voor stuk de 13 eischen van de E.V.B. Aan dit betoog ontleenen we nog het vol gende. Een vast wachtgeld werd ver langd v,an 28.50 per week; met te rugwerkende kracht is f 30.90 per week toegekend. (Het minimumloon bij 48 uur werken bedraagi 38.«o, doch door de vele extra's is het ge middeld 45 a 50). Verkorting arbeidsduur: de S.V.Z. meent, dat dit een regeeringszaak is; zij zelf oordeelt, dat er geen aanlei ding toe bestaat, 48 uur is wettelijlc vastgelegd. Schoeisel: aan alle bij de HAR. geregistreerde arbeiders is reeds sinds lang een paar werkschoenen van de allerbeste kwaliteit gratis verstrekt. Werkkleed-ing is er niet evenmin als voor de rest der Nederlandsche be volking. Ploegensterkte: deze wordt bepaald door den aard van het werk en be draagt zoo noodig, zelfs meer dan de geëïschte 16 man, in andere gevallen echter minder. Naleving C A.O.: In overleg met de edkende bonden is voor deze con trole reeds een contactcommissie in- gepteld. Een „vertrouwensman" op elk schip beteekent wederinstelling van den Duitschen ..soctelen voor man" Dit kan niet ernstig worden genomen meent de S.V.Z. OuderdomspensioenReeds tijdens den oorlog is met de bonden beslo ten gezamenlijk dit mint te bestu- deeren en uit te werken. Al met al meenen werkgevers dan ook. d-at geen redelijke grond voor staking bestaat. Zij hopen nog altijd, dat de arbeiders zullen inzien, dat hun optreden niet verdedigbaar is en door geen enkel goedwillend Nederlander onder de huidige om standigheden kan worden -goedge keurd. Binnenschippers blijven aan hel werk De particuliere schippers te Rot terdam zonden een telegram aan den minister-president, houdende mededeeling, dat zij zich bereid verklaren, uitsluitend in het lands belang, gevolg te geven aan den oproep van de regeering om voors hands tegen de verlaagde tarieven reizen te accepteeren. Daarbij wordt gerekend op het initiatief en de volle medewerking der regeering om onverwijld te komen tot rede lijke vrachttarieven en bevrach- tingsregelen. Woensdagmiddag hebben de schippers al „genummerd". De Mij. der Nederlandsche let terkunde heeft te Leiden een jaar- lijksche vergadering gehouden. Er werden drie nieuwe bestuursleden gekozen: mej. dr. H. J. van Lessen, dr Th. J. G. Locher en mr. P J-v Idènburg. Tot penningmeester werd gekozen dr. C. C. Krieger. De Mij. benoemde tot gewone Je- den: dr. Th. K. d'Angremond, J'kvr. dr. C. M. de Beaufort, A. Bicker Caarten, dr. F. Boerwinkel, mej. J. Brants, dr. H. L. M. van Can_mr. A. B. Cohen Stuart, dr. B. C. Dam- steegt, dr. A. van Deursen H J. M. Bbeling, dr. <3. A van Es, dr. Dalmatius van Heel, u f'e Jong, dr. W. Leende#», P. Noorde loos, pastoor Ad. J. Rientjes, dr. A. J. C. Rueter, dr. P. van Schilf- gaarde, dr. H. Stoel. De leden, die in 1940 en 1941 hun lidmaatschap hebben opgezegd wegens de poli tieke omstandigheden, zijn weder toegetreden. De Mij. gaat hare werkzaamhe den in vollen omvang hervatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2