H. KORVING Werk der kinderhuizen kapot ROTTERDAMS VLOOTWEEK GEVALLEN GIJZELAARS HERDACHT Prins Bernhard opende de tentoonstelling Monument Loosduinsche illegale strijders Onze brandstoffen Men krijgt vermoedelijk 7 eenheden RAMP BIJ HET VUURWERK Verscheidene dooden en talrijke gewonden Onderlinge Oorlogs schade Verzekering Maatschappij vóór 28 Augustus a.s. Lange Kerkstr. 66, Schiedam, Minister Schermerhorn spreekt Kleuters vechten tegen soldaten Team 44 in zak en asch Goud en zilver naar Nederland Hout uit Zweden SPORTVARIA Massale wolkenschepen zeilen door de lucht, doch ze laten groote blauwe vakken vrij. Zoo kan de zon de stad in feestverlichting zet ten, die weelderig kleurt in rood- wit-blauw en oranje. En vele dui zenden trekken in den morgen naar de binnenstad om een glimp op te vangen van de otticieele opening der vlootweek, het eerste groote publiek evenement s^e de Duitschers op 10 Nlei 1 neRhendik stonden de mensehen langs den Cool singel en wijd rond het tentoonstellingspand der fa. Gerzon stond een enorme menigte dicht opeengepakt. Bijzonder na tuurlijk gold hun belangstelling z.K.H. Prins Bernhard, die om streeks half elf met zijn vliegtuig landde op het vliegveld bij den Gordelweg en vandaar per auto naar de stad kwam gereden. On der luid gejuich arriveerde hij bij het gebouw, waar hij werd ver welkomd door den Engelschen vice-admiraal Sir G. C. Dickens en verscheidene burgerlijke auto riteiten. Vervolgens begaf het ge zelschap zich naar het podium, waar wij om. opmerkten den Engelschen admiraal Tovey, com modore Tully-Shelley, als ver tegenwoordiger van de Ameri- Wanscbe marine, admiraal Furst- ner, minister De Booy, burgemees ter Oud en de generaals Clark en Kruis. Vice-admiraal Dickens heette Prins Bernhard en de overige gas ten welkom en zette in het kort de redenen uiteen, waarom Vloot week en tentoonstelling zijn geor ganiseerd en die o.a. moet worden gezien als een uiting van dank baarheid voor de vriendelijkheid, welke de geallieerden hier hebben ondervonden. Commodore Tulley-Shelley bracht een groet over van de Ver- eenigde Staten en prees de Neder- landsche marine voor de groote bijdrage, die zij heeft geleverd dn den grooten strijd. Thans zijn ook de Japs op de knieën en heeft de samenwerking van alle geallieer den den oorlog gewonnen. Spr. hoopte dat dezelfde samenwerking er in zou slagen den vrede te win nen voor ons zelf en ons nage- Minister De Booy greep deze ge legenheid aan om de Engelsche marine te danken voor hetgeen zij voor ons land en volk deed en de Amerikanen voor het enorme aan deel, dat zij hebben gehad in den strijd om de bevrijding van Ihdië. Met Engelschen humor begon Sir Tovey te vertel ion. dat zijn hoofd kwartier is gevestigd te Chatham. plaats, die een van de meest roemruchte daden zag van de Ne- derlandsche vloot. Verder ging hij den prachtigen staat van dienst na van de Nederlandsche marine tij dens dezen oorlog op alle zeeën, waarvoor hij warme waardeering uitsprak. Tenslotte opende Prins Bernhard met een enkel woord de tentoon stelling. De band van de Royal Marine Guards speelde vervolgens onder leiding van captain Vivian Dunn, de drie volksliederen, waarna een rondgang over de tentoonstelling werd gemaakt. Tot slot gaven buiten commando troepen een demonstratie, welke door de autoriteiten van de bal cons werd gevolgd. Omstreeks één uur begaven de Prins en verdere hooge gasten zich per auto naar Den Haag. Toen eenigen tijd later de ten toonstelling voor het publiek werd verdrong zich alras een dichte menigte in de zalen. De concerten en demonstraties trokken verder den geheelen dag Onder groote belan-gstellfng is in de Em mast raat te Loosduinen een eenvoudig monument onthuld voor de twaalf illegale strijders, die tij dens de Duitsche bezetting hun ïeven voor de vaderlandsche zaak gaven. De commandant der B.S. te Loosdui nen voerde hierbij het woord en v.eide, dat dit eenvoudige en ruwe monument paste bij den eenvoudigen 2L/uYen stry<3« door de gevaliencn hu? eIi> Hi1 b,acht hun dank voor S„.Joopffermgen en moed. Daarna liet' Oranje'-mm ..¥efrenh°er namens eenige k,an«J£ Loosduinen. Nadat leeiden Vnkefe "aren Belegd, defi- B S. Het ligt fn eompagnfeen van de loop van tijd dit vo£?io?m» "a ver~ ment. dat bestaat uit i??p monu- geöen'kbord. door een blijve?? met denkteeiken te vervangen. ge- tragische DOOD VAN VADER EN KIND. In de Liesboschlaan nabij hotel Burek te Breda vond een tragisch pngeluk plaats. Het 2-jarig doch- sTIfc Van den heer c- M- uit Hoeven k<TerR£nverwacht den drukken ver een njfm ?ver» °P het moment, dat vorior .*a,re- wagen naderde. De vader, d£'"g van den - 1 aan den overkant van oen wep VJV-11 IV<UM wegtrekken ï?2 2nd4 Wllde h,et kina legenheid meer kref« Seen ge heid te brengen nPpJ!:i.d m veilig- dochter van te?è„„ ?',dat vader en weg opliepen ko„ B?ste de z«de ck'n naar links noch n*chaufi?r noch wijken Met het kinri ''echts uit werd de heer M. dSor'5en^uto'ge0 grepen en meegesleurd BaktenJir' den op slag gedood. - «eiuen wer- enorme belangstelling, waarin de oorlogsschepen ruim deelden. Vooral bij de jeugd vormden de ducks" (amphibievoertuigen) het groote attractiepunt De parade, welke hedenmorgen op den Coolsingel zou worden gehou den is wegens het slechte weer af- gelast. Voor morgen vermeldt het pro- gramma gelegenheid tot bezoek aan de schepen van half 2 tot half 7 en aan de tentoonstelling van 10 tot 10 uur. Verder concert op de Beurs- trappen door het Politiemuziek- korps van half een tot kwart voor twee, bij het stadhuis en het ten toonstellingsgebouw demonstraties van King's Squad en Commando met medewerking van de Royal Ma rine Band van 2.10 tot 3.40 uur. Van 5 uur tot 6.15 concerteert de politie weer op de Beurstrappen en van 7.30 tot 8.20 weer demonstra ties als des middags. Verwacht wordt, dat het, behou dens onvoorziene omstandigheden, mogelijk zal zijn, ongeveer 7 bon nen voor de verstrekking van vaste brandstoffen aan te wijzen. Men zal echter geen eischen kun nen stellen ten aanzien van de kwaliteit. Ook cokes en bruinkool briketten zullen in aanmerking komen. Of er ook brandstoffen zullen worden beschikbaar gesteld voor centrale verwarming in particuliere woningen staat nog niet vast. Om den zwarten handel tegen te gaan. krijgt, de handelaar niet meer brandstoffeneenheden toegewezen, dan hij aan bonnen ontvangt. Intusschen is de aanvoer van ko len uit Duitschland en Amerika in Augustus beter dan in de vorige maanden en voor September wor den nog gunstiger cijfers ver wacht. Wat de gaslevering betreft: Verhooging van het gasrantsoen is alleen mogelijk, wanneer de invoer van steenkolen uit het buitenland beter wordt. Wat de eleetriciteitsvoorziening betreft, er wordt op het oogenblik hard gewerkt aan het betrekken van electrischen stroom uit het buitenland. Nader wordt nog meegedeeld, dat er 100 kg cokes zal worden verstrekt, als er cokes op de bon nen wordt geleverd, ter vervan ging van 70 kg steenkolen of bri ketten. De cokes der gasfabrieken zal ter plaatse worden gedistri bueerd en niet, zooals vroeger, ook naar andere gemeenten worden vervoerd, daar de transportmidde len beter voor andere doeleinden kunnen worden aangewend. VOOR DE MISSIE BESTEMD Door Z.H, Exc. Mgr. L. Ie Hunsec, generaal der Congregatie van den H. Geest, wei-den 104 Nederlandsche Paters en 16 Broeders dier Congre gatie voor de Missie benoemd en wel voor Engelsch Oost-Afrika 26 missio narissen; voor Fransch West- en Equatoriaal Aif't-tka 29; voor rFarsch Kameroun 15- voor Portugeesch West-Afrika 31: voor Belgisch Congo 2; voor Brazilië 10; voor de A tillen 5. ZEEPVERVANGENDE WASCHMID- DELEN Het centr. distributiekant. deelt, mede, dat in de prov. N.-H.j Z.-H. en Utrecht zeepvervangende waschmiddelen, voor zoover zij voor radig zijn, in het vervolg zonder bon mogen worden verkocht. Het vuurwerk, dat de Engel sche Marine gisteravond als slot van de openingsfeestelijkheden van de vlootweek gaf, had een zeer tragisch en dramatisch verloop, dat ten slotte de feestelijkheden met een tragedie deed besluiten. In den loop van den avond was de Parkk-ade met een ontzag lijke menigte volgestroomd, deels op de kade zelf deels langs en op den heuvel van het Park. Het was kort voor het ontsteken van het vuurwerk zóó vol en de menschen stonden er zóó compact opeengedrongen, dat men hier en daar zelfs een kinderwagentje boven de hoofden uit moest dra gen. Vooral voor de „Onslow" die evenals de „Gartih" en de onder zeeërs aan de kade was gemeerd, was de drom menschen tot zulk een aaneengedrongen kluwen samengeklit, dat er geen heen of weer mogelijk was. Toch was de stemming opge wekt; men keek naar de verlichte schepen en wachtte op de lumi- neuse dingen, die komen gingen. Alleen toen een „Jeep" toch nog met het noodi-ge getoeter zich een doorweg door de menschen- menigte heenbrak, brak een oogenblik hier en daar de volks passie door, zich in eenige zeer pittige opmerkingen ontladend. De eerste vuurpijlen brandden plotseling met geknetter en ge knal los. Als altijd geboeid stond men naar het kleurige geflonker te kijken. Aan boord vah de „Onslow" werd een vuurpijl af£e~ stoken, die blijkbaar niet goed ontbrandde. Tenminste een stuK vuur viel omlaag en kwam blijk baar terecht in den voorraad vuurwerk aan boord. Een geweldige klap volgde; het vuurwerk ontbrandde en ontlaad de zich in alle richtingen. Over de menschenmassa voor het schip vlogen brokken vuur en kleurige kogels heen. die gedeeltelijk tus- schen de menschenmenigte neer kwamen, gedeeltelijk tegen den heuvel aansloegen, waar ze op nieuw tot ontploffing kwamen. Tegelijk met de vuurpijlen wa ren aan boord ook de Bengaalsche vuurpotten ontbrand, zoodat het leek alsof de destroyer zelf in vlammen opging. Het was een ontzaglijk lugu ber en angstwekkend gezicht. Aan boord van het schip zag men ma trozen van de brug afspringen en ook over boord wippen. De angst voor een munitie-ontploffing greep bij het zien van de vlam men menigeen aan. Van de menigte uit' klonk van alle kanten gehuil en geschreeuw. Een betrekkelijk geluk was het, dat de schrik en de angst zich alleen op die manier konden mani festeeren, en dat de volte een al- gemeene vlucht en paniek on mogelijk maakte: Men kon niet voor- of achteruit. Ware dat wel het geval geweest dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn ge weest. Toch waren de gevolgen al ernstig genoeg. Niet minder dan vijf personen werden op de plaats zelf waar zij stonden, en vanwaar ze zich niet konden verwijderen, door de kracht waarmede de stukken vuurwerk hen troffen, gedood. Het zijn. de 34-jarige mevr. L. de B., de 14-jarige W. v. d. M., de 31- jarige politie-agent J. N., de 24- jarige N. J. H. en de 67-jarige G, v. K. Door de G.G. en G D. wer den zeven zwaargewonden en 40 lichtgewonden naar de ziekenhui zen Coolsingel, Diaconessenhuis en St. Franciscus-gasthuis overge bracht; de lichtgewonden konden, na verbonden te zijn, inmiddels naar huis worden gebracht. Onder de bemanning van de „Onslow" waren een zeventiental getroffenen, waaronder zich ook enkele dooden moeten bevinden. Toen de Bengaalsdhe vuurpotten waren uitgebrand, was de „brand" aan boord van de „Onslow" spoe dig gebluseht. Maar langzaam, voetje voor voetje, trok de dichte menigte, sterk onder den indruk van het doorleefde, weg. REGEER1NGSVLIEGDIENST De regeering heeft besloten, een rageeringsvliegdienst in te stellen, waardoor luchtverbindingen zullen worden onderhouden van 's-Graven- hage uit met Maastricht, Enschede en Groningen en waarbij tevens is ge dacht aan de mogelijkheid van een doorverbinding met Amsterdam Een en ander ten dienste van regeerings- personen, ambtenaren en zaken lieden, op grond van urgentieverkla ringen. af te geven door de departe menten of de commissarissen der Koningin. Laan Copes v. Caltenburch 1 's-GRAVENHAGE Wij maken getroffen verze kerden erop attent dat oorlogs- en bezettingsschaden aangemeld moeten zijn bij de Plaatselijke Schade-Enquête- Commissies. Wilt U de schade ook vóór dien datum aan ons opgeven? Accountant Belastingconsulent Telefoon 68631—69704. Tot waarn. secr.-gen. van het dep. voor H. en N. is met ing. van 15 Sept. a.s. benoemd dr. P. Kuin, tot nog toe chef van het secretar. van de dir. van de Nederl. Sp.w. te Utrecht. De schuld en haar diepste oorzaak De herdenking van den eersten Duitschen moord op onschuldige gijzelaars, waarvan vijf Nederlan ders het slachtoffer werden, had Woensdag 15 dezer plaats op de open plek in de bosschen van Goirle, waar dit vijftal afkomstig uit de kampen te Sint Michielsge stel en Haaren in den vroegen och tend van 15 Aug. 1942 werd neergeschoten. De herdenking weid door vele honderden oud^ijzeiaars uit het geheele land en door zeer vele an dere belangstellenden bijgewoond De lijken der slachtoffers waren, zooals men weet, na de opgraving te Tilbung begraven, doch het stof felijk overschot van twee hunner werd nadien naar de plaats van den moord teruggebracht. Hier' lig gen zij, graaf Otto van Limburg Stirum en baron Alexander Schim- melpenninck van der Oye, begra ven met als eenig grafmonument een boomstam met het opschrift: hun Koningin getrouwe. De ande ren: W. Ruys, C. Bennekers en mr. Robert Baele, werden in hun woonplaats Rotterdam bijgezet. Mr. F. baron van Voorst tot Voorst opende de plechtigheid. Daarna legde de particuliere secre taris van H. M. de Koningin, drs. M. Kohnstamm, een krans namens H, M. op den eenvoudigen gedenk steen die was geplaatst. Vervolgens nam prof. Schermerhorn het woord om te spreken als oud kampleider van Haren als één van hen die den nacht van 15 Aug. 1942 als een weerzinwekkende herinnering zullen bewaren. Prof. Schermerhorn liet zijn ge dachten gaan naar de personen der gevallen kameraden waarbij hij er op wees dat het geheele jonge ge zin van R. Baele aan den oorlog ten offer is gevallen. Zijn moedige jonge vrouw heeft in de verzetsbe weging verder gewerkt en heeft in Heel Nederland kent den arbeid voor de „Stichting Kindertehuizen 1945 Rotterdam", waarvoor het 6e- roemd geworden team 44 van het Roode Kruis onder leiding van den onverzettelijken Pater Henri de Greeve zich dag en nacht op offert. Drie tehuizen, „Beatrix", „Irene" en „Margriet" met 250 kindertjes konden reeds worden geopend. Dertig barakken aan den Dorpsweg worden nu klaar ge- gemaakt. Over een maand zouden 1500 andere kinderen kunnen wor den opgenomen, waarmee een unicum in Nederland als charita- tief-sociaal werk zou zijn gesticht. Als een explosie werkend is thans bij het team het bericht binnen gekomen: stop met dien arbeid, de 30 barakken zullen door militairen worden betrokken. Op aV van militaire autoriteiten! en zat begrijpen dat, toen we «Hi°weerden naar wat nu, ter* sLrUtSlelooze team en de zus- aantroffenteft"Izen,. terneergeslagen aantroffen. Het enthousiasme bleek doodgeslagen Heel Nederland zal van deze beslissing opzien. Met een het land overrompelende geestdrift had team 44 zich opge steld en een offensief geopend om in een recordtijd 5000, niet vijftig of vijfhonderd, maar vijfduizend ondervoede kindertjes zoodanig hulp te verschaffen, dat hun kost bare leventjes zouden behouden blijven. Dit sociale werk was geen liefhebberij voor de toekomst, maar een dringende eisch van het oogen blik, waarvan de vervulling alleen met een grandiooze krachtsinspan ning kon geschieden Het „grond- kapitaal" bestond slechts uit houten barakken, eigenlijk restanten, zoo waren zij leeg- en stukgeroofd. Daken, deuren, leidingen, kranen, schakelaars, vensters waren ver dwenen, aarden wallen en zware scherfmuren omgaven de schamele ruïnes in een groenende wildernis.. Geen nood. Nederland werd op geroepen. Aan giften en als resul taten van de Vierde-Beest-opvoe- ringen kwam reeds meer dan 50,000 gulden binnen. Het team trok dag en nacht uit onder- het motto: voor het Rotterdamsche kind. Het haalde ten behoeve van de 125 werk krachten onder leiding van den Gem. Techn. Dienst grint uit Vlaardingen, deuren uit Grauw in Friesland, sanitair uit Maastricht, benevens spijkers, hout, verf, lood, rioolbuizen en wat al niet meer uit ontelbare andere plaatsen. Voor het kind. Na de ontzaglijke karwei van het egaliseeren. het afbreken van de scherfmuren, kon en kan den barakken een waardig, schoon en lief aanzien worden geschonken. Aanzien van buiten in zachte tin ten en groenende omgeving, aan zien van binnen door schitterende inrichting van recreatiezalen, keu kens, verblijven met honderden en honderden ïedikantjes, aparte ruim ten met vaste kinderboxen En dat zijn nog maar de opstallen. Het team zwoegde verder voor klomp jes. schoeisel, ondergoed en boven goed handdoeken, lakens, dtkens, schalen, kopjes, kammen en nog vijftig andere soorten voorzienin gen, teneinde over een maand wederom 1500 kinderen te kunnen herbergen. De dertig barakken der kleuters zullen nu door soldaten worden veroverd en bezet. Nederland offerde voor het kind. soldaten zul len ervan profiteeren. De kinder- ledikantjes zullen verdwijnen, de kinderboxen zullen worden gevuld met geweren. De hier werkende arbeiders schonken hun vacantie- week aan het kind en ploeterden voor hen en nu eenmaal niet voor militairen. Nederland offerde tevergeefs. De kindertjes verloren tot op dit oogenblik den strijd. De weerlooz-en moeten wachten. Hebben de hier beslissende auto riteiten het werk der kindertehui zen van nabij gezien? Weten zij, wat hier is geofferd en in zwaren arbeid en onder hoogdruk wordt gepresteerd? Met schitterend resul taat. Met tientallen kwamen de peuters, die in ons een dokter zagen, hun beterende hoofdjes, armpjes en voetjes toonen, de grijn zende doodskopjes waren reeds ge- metamorphoseerd in lachende en echte kindergezichten. Het is een gemakkelijke manier en een volgen van den weg van minsten weer stand. om wat anderen onder zoo'n rustel'oozen arbeid en onder be paald aanlokkelijk motto bereik ten, zonder meer in beslag te nemen. Wie in „Beatrix" of „Irene" is geweest en werd ontroerd bij zoo veel schoons, wordt koud en ver ontwaardigd, wanneer hij van die vordering hoort gewagen. Een vader-militair, die hier wordt gedetacheerd en kennis van zaken krijgt, gaat voor de deur der barakken liggen. De legerautoriteiten zijn o.i. aan hun eer verplicht deze beslissing ongedaan te maken. één der afschuwelijke Duitsche concentratiekampen het leven ge laten. Sprekende over de verantwoorde lijkheid van het geheele Duitsche volk voor dezen moord zeide de ministerpresident o.m.: Juist die Duitschers, die met ons in de gruwelen van 15 Aug. 1942 het schrijnende onrecht kunnen be leven, zullen hebben te beseffen, dat zij uit gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid op het aan vaarden van schuld en boete door het geheele Duitsche volk zullen moeten aandringen. Zonder dat zal geen verkeer met dit volk meer mogelijk zijn. Hetgeen voor ons vandaag openbaar wordt, toont he laas meer verband met den geest van hen, die den moord op 15 Aug. bedreven dan van hen. voor wie schuld en boete levende werkelijk heid zijn. Maar, wanneer ik be paalde verschijnselen vandaag aan d endag in ons eigen land signaleer in verhoudingen, waarin de eene mensch macht uitoefent over den ander, dan ben ik geneigd te er kennen. dat macht een gevaarlijk wapen is, dat macht van menschen over menschen een geestelijke kracht en een zedelijk gehalte veigt die helaas door te weinigen wordt opgebracht. Een feit, dat ons ook nu, in ons nationale leven beelden te zien geeft, die een gelijkenis ver- toonen met hetgeen het Duitsche volk in de afgeloopen jaren aan de wereld te zien gaf. Zoo is het vrienden: organisatie is macht en macht is bederf, tenminste daar waar er geen geestelijke kracht, geen besef van goed en kwaad, geen begrip voor de absolute waar den, die God in deze wereld stelde, tegenover staat. Ziedaar het droevig beeld van een menschelijke samen leving, zooals die is ontaard en waarvan wij vandaag slechts een van de duizenden excessen in smart en weemoed gedenken." Prof. Schermerhorn legde ten slotte een krans onder de vlag, die niet halfstok woei, doch in top ge- heschen was, ten teeken van het feit, dat zij, die hier vielen, de overwinning behaald hebben. Ook vele andere kransen werden nog door verschillende deputaties neergelegd. Eenige dagen geleden zijn van uit Wolverhampton in drie treinen meer dan twaalfduizend kistjes ge munt zilver en goud van de Neder landsche regeer ing naar een haven gebracht, van waaruit ze naar Ne derland zullen worden verscheept. Van de zijde van het Departe ment van Financiën wordt aan dit bericht toegevoegd, dat het hier slechts een transport betreft van de eene opslagplaats naar de an dere. Te IJmuiden is het m.s. „Eemns" gearriveerd, komende uit Wester- vik (Z.-Zweden), met 100 standaard gezaagd hout aan boord. DE WEDSTRIJDEN TEGEN DENEMARKEN AFGELAST. Naar wij van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond vernemen, kunnen de beide wed strijden van het Nederlandsche Bondselftal tegen Denemarken, bp 19 en 21 Augustus, resp. in Aarhus en Kopenhagen, wegens transport moeilijkheden niet doorgaan. OM DEN ZILVEREN BAL Zondag 2 Septembei G. 16 uur: HDVS-—winner C: M: 11.15 uur: win. ner F—Willem II: I: 12.30 uur: winner D—winner A; K: 1.45 uur: winner B—winner E: L: 3 uur: winner G— winner H; M: 4.15 uur: winner I—- winner K. n Zonda>g 9 September; eindstrijd: 2 uur: winner L—winner M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3