DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. SCHIEDAM KRIJGT WEER EEN RAAD 33 LEDEN Vertrouwensmannen aangewezen WEERBERICHT 3 HERDENKING DER GEVALLENEN Medezeggingschap SPORTNIEUWS R.K. S. V. Excelsior Athletiek Cricket S.V.V. te Gouda Hermes D.V.S.-Sparta Afscheid van Broeders Toewijzingen voor aardappelhandelaren BURGERLIJKE STAND Duitschlands schadevergoeding Nederlandsche nota aan de geallieerden HAVENSTAKING OPGEHEVEN E.V.B. aanvaardt de „spelregels" Ned. beleid te Londen. Prof. Gerbrandy stelt memorandum op Mr. Steenberghe gaat terug naar Amerika Uitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'darn Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1945 68sle JAARGANG No. 18787 Tijd1, adrea: Broers vest 8 A Tel. 66804. Abonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. Aan de plaatselijke kiesvereeni- gingen en aan den „Plaatselijken Raad uit de oud-illegallteit" is dooi den wnd. burgemeester een schrij ven verzonden, betreffende de samenstelling van tijdelijke ge meenteraden. In het Koninklijk Besluit van 12 April 1945. Stbl. no. F 45 (Besluit Tijdelijke Voorziening Gemeente raden) is bepaald, aldus bedoeld schrijven, dat tot het tijdstip, waarop de gemeenteraden weder op fle bij de wet voorgeschreven wijze zullen zijn samengesteld, tijdelijke gemeenteraden zullen werkzaam zijn. De leden van deze tijdelijke ge meenteraden zullen worden geko zen door kiescolleges, waarvan het aantal leden het drievoud bedraagt van het- aantal leden van den raad. De leden van het kiescollege wor den door den Commissaris der Ko ningin benoemd, na kennisneming van een door den burgemeester op gemaakte aanbeveling, uit hen, die voldoen aan de vereischten voor 't lidmaatschap van den raad. Aan die eischen voldoen degenen, die geacht worden het vertrouwen van de inwoners der gemeente tijdens de vijandelijke bezetting te hebben behouden of verkregen. Voorts zij, die krachtens het besluit bevol kingsboekhouding, Staatsblad 1936. no. 342, in het bevolkingsregister der gemeente zijn of behooren te worden opgenomen en die Neder lander of door de wet als Neder- landsch onderdaan erkend zijn, den ouderdom van drie en twintig jaar vervuld hebben, niet van de ver kiesbaarheid ontzet zijn, noch van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten krachtens het in artikel 3 der kieswet bepaalde, met uitzondering van gerechtelijke vrij- heidsberooving en veroordeeïing tot een vrijheidsstraf anders dan we gens bedelarij of landiooperij of wegens een feit. waaruit openbare dronkenschap blijkt. Bij het opstellen van de aanbe veling voor de benoeming van het kiescollege doet de burgemeester zich voorlichten door een door hem aan te wijzen commissie van ten minste drie vertrouwensmannen uit de inwoners der gemeente. Blijkens een tot de burgemees ters gerichte circulaire van den Commissaris der Koningin van 27 Juli jj. wordt verwacht, dat weldra tot het kiezen van tijdelijke ge meenteraden zal kunnen worden overgegaan. In verband hiermede zi.in de burgemeesters uitgenoodigd. op korten termijn een commissie van tenminste drie vertrouwens mannen aan te wijzen, welke reeds aanstonds teneinde de procedure der verkiezingen zoo vlot mogelijk te doen verloopen de noodige voorbereidende maatregelen treft voor de samenstelling der uit te brengen aanbeveling, opdat aldus door de burgemeesters binnen een ^er te stellen termijn de aanbeveling voor de benoeming var net kiescollege bij den Commissa ris der Koningin zal kunnen wor den ingediend. In verband met het vorenstaande JS door den waarnemenden buiwe meester een Commissie van ver trouwensmannen aangewezen, be staande uit de heeren Mr. J. G. B. Dommering, A. de Groot, H. Sabel. Mr. a. F. A. van Velzen en H. M. Willemse. terwijl ook de heer B. G. Hoogendam is aangezocht in deze commisise zitting te nemen. In overleg met de Commissie zal behoudens nadere aanwiizing van hooger autoriteit de volgen de procedure worden gevolgd De besturen van de plaatselijke kiesvereemgingen worden in de gelegenheid gesteld een aanbe veling jn te zenden voor de ver vulling van plaatsen in het kies- co lege ten getale van tweemaal het aantal zetels, dat in den ge- door hraad ?'an 31 Augustus 1941 werd bezel0 geestverwanten (Medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Geldig van Maandagavond tót Dinsdagavond: Half tot zwaar be wolkt. iets warmer, aanvankelijk in "et Noorden hier en daar eenige f,c'®en. overigens overwegend droog. wind- °e algemeene weers- zaam verandert slechts zeer lang- h<I™,örM®n3Je Rotterdam van Maxfm'um"'/' 165 komen tusschenTmÏTJ™1®6' 8 uur hedenmorgen)- "ie e-n mum 14.8 Celsius <U' mini" Derhalve: S.D.A.P18 R.K. Staatsp. 18 C.H. Unie 10 A. R. Partij 8 Vrijheidsbond 4 Vrijz. Dem. Bond 2 Comm., P. Ned. 2 Tezamen 62 pi.. Hieraan zullen vier inwoners, zoo mogelijk oud-raadsleden, uit Kethel worden toegevoegd. Vervolgens wordt de „Plaatse lijke Raad uit de Oud-illegaliteit'' in de gelegenheid gesteld een aan beveling in te zenden voor de ver vulling van 33 plaatsen, zoodat in het kiescollege in totaal 99 plaatsen kunnen worden vervuld, wat over eenstemt met het drievoud van het aantal leden van den te kiezen tijd-elijken gemeenteraad. Overeenkomstig het bepaalde in art- 2 van bovengenoemd Besluit Tijdelijke Voorziening Gemeente raden en art. 5 van de Gemeente wet zal de tijdelijke gemeenteraad van Schiedam n.l. 33 leden teilen Ter voorkoming Van misverstand merkt burgemeester Bosch daarbij op dat nóch voor het lidmaatschap van den tijdelijken raad, nóch voor dat van het kiescollege de eisch van het ingezetenschap der ge meente geldt. In de plaats daar van is gekomen de eisch van het inwoner-zijn, zooals hierboven is omschreven. Met nadruk wordt gewezen op den eisch, dat de leden van het kiescollege geacht kunnen worden het vertrouwen van de bevolking tijdens de vijandelijke bezeting te hebben behouden of verkregen. Hoewel zoowel de besturen "der plaatselijke kiesv'ereenigingen als de „Plaatselijke Raad uit de Oud illegaliteit" geheel vrij zijn in het naar voren brengen van nun ean- didaten. wordt verondersteld, dat de „Plaatselijke Raad uit de oud- illegaliteit" in het bijzonder zal rekening houden rpet de nieuwe geestelijke en maatschappelijke stroomingen, welke tijdens en na de bezetting zijn ontstaan, zooals bijv. de Ned. Volksbeweging. Verzocht wórdt de aanbevelings lijst samen te stellen in volgorde van voorkeur, terwijl het op prijs zal worden gesteld, dat eenige 1940—1945 De Oranjevereeniging heeft het voornemen om, in het kader der Bevrijdingsfeesten, die gehouden zullen worden op 30 en 31 Aug. en 1 Sept. a.s. een plechtige her denking der gevallenen te orgam- seeren in de Plantage, op 30 A.ug. a.s. om 8 uur des avonds. Het ligt in de bedoeling om hierbij de naaste familieleden der gevallenen uit te noodigen. Voor nadere bij zonderheden zie men de adverten tie in dit blad- namen meer worden ontvangen, dan het aantal te bezetten plaatsen, aangezien het niet uitgesloten is, dat doublures voorkomen en de mogelijkheid bestaat, dat bepaalde personen niet worden aanvaard, wegens inmiddels gebleken poli tieke onbetrouwbaarheid. De aanbevelingslijst dient voor Zaterdag 25 Augustus te worden ingezonden, nadat vooraf is onder zocht, of de candidaat een benoe ming door den Commissaris der Koningin tot lid van het Kies college zal aannemen. Directe invloed Van de buigers van Schfedam op het bestuur van hun stad staat voor de deur. De oproep tot het vormen van een voorloopigen gemeenteraad door middel van kiesmannen is ver schenen. Het is een van de belang rijkste politieke ontwikkelingen sinds de bevrijding. Immers in het lichaam: Staat, is de gemeente het orgaan, waarvan de toestand onze positie als enkeling, gezin en kring het meest direct beïnvloedt. Hoe gezonder het orgaan, des te wel varender het geheel. Wanneer de cellen van het orgaan Schiedam tot een gezonde werkzaamheid en groei kunnen komen, zullen de gevolgen daarvan Verstrekkend zijn. Persoonlijkheid, verantwoor delijkheid, doortastendheid en on kreukbaarheid in den nieuwen Schiedamschen Gemeenteraad zul len zijn hoeksteenen van weder opbouw en hernieuwing. f Viiv* Zeilwedstrijd op de Maas bij gelegenheid van de Vlooiweek ie Rotterdam die onder geen al te gunstige weersomstandigheden plaats had. (Foto Centr. Persf.b. Hof.) De belangstelling op de terrei nen van O.N.A. was Zondag bui tengewoon groot. De straffe wind bood weinig kans tot uitzonder lijke prestaties. De athleten hebben echter met élan gewerkt. Excelsior voelde bij de tech nische nummers het gebrek' aan een trainer. De prestaties waren middelmatig Anders was het bij de' loopnummers. Op de 800 m werd Koevemans in zijn serie tweede met 2 min. 19.6 sec. Beukers volgde hem met 2 min. 2.48 sec. In een andere serie werd Heister goede tweede met even eens 2 min. 24.8 sec. De sensa- tioneele 1500 m bracht Heetkamp t4 ??in- 44 8 sec- °P de 4e fof tf;„.Rf Prestaties geven reden ziin bnvm?eid' De wedstrijden In bovendien y»n belang ge weest voor de routine. Woensdag as. gaat Excelsior voor een dual-meet naar V F C in Vlaardingen. Het programma omvat 100, 400, 800 1000 m hardloopen; 4 x 100 m estafette, kogelstooten. discuswer pen, hoog- en verspringen. De uitslagen van de gespeelde competitiewedstrijden zijn als volgt Excelsior 4 (70 runs) verliest van H.D.V.S. 4 (80 runs) met 10 runs. Excelsior 2 (117 runs) wint van H.D.V.S. 3 (59 en 48 runs) met innings en 10 runs. Dinsdag a.s. ontvangt Excelsior 1 Xerxes 1. Woensdag a s. gaan de Excelsior' adspiranten op bezoek bij Sparta. De tocht naar Gouda bracht goede successen. C. Roseler werd L et hoogspringen tweede met I.QD m Een ernstige blessure ver- hinderde hem, deel te nemen aan de finale 00 m. Hem ontging daar door een der drie winnaarsplaat sen. De groote gebeurtenis was de 1500 m. Tegen 7 loopers wist van Kampen zich te handhaven en bovendien de le plaats te bezetten. Het was prachtig om te zien, hoe hij de samenspannende concurren ten in een geweldige spurt pas seerde. Toen Beckers, van de A klasse, hem de eerste plaats be twistte, nam hij ook deze in zijn vaart en kwam als eerste door de finish. Helaas heeft hij geen kans gezien de B klasse achter zich te laten. H. Melief plaatste zich in de fi nale D klasse, maar een slechte start deed hem als zesde eindigen. Grootendorst wierp met discus 28.48 m en werd 5de. Slecht wisselen in de estafette was oorzaak, dat de heeren de eer ste plaats verspeelden. Zij liepen de 4 x 100 m in 51,2 sec. De dameswedstrijden zagen C. v. Lith, S. Heysteren en S. van Hof in de halve finale; de finale werd nog niet bereikt. De 60 deelnemers mogen terugzien op een geslaagden dag. Hermes wint de cricket-match met 223 runs tegen 110. V. d. Lin den maakt er 78. De Bowlingcijfers zijn Sparta bij van der Linden 7 voor 34 op een totaal van 223. Een onafgebroken rij dankbare ouders kwam gisteren Broeder Eventius vaarwel zeggen. ,.M jseeft veler sympathie verworven was geen gelegenheidsfraze nu het hem betrof. Zeer velen namen dan pok deze kans waar om hem per soonlijk te bedanken. Er waren afgevaardigden van verscheidene vereenigingen. Broeder Eventius is nu overste geworden van het klooster aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Nog andere geziene krachten verlieten Schiedam. Het hoofd van de St. Bernardus-school. Broeder Rafaël, wordt overste in Venlo. Hij heeft geweldig werk verricht als administrateur van 'het nood-comité in de bange da gen, die nu al weer zoo ver lijken. Velen kwamen van hem afscheid nemen en hem bedanken. Broeder Pacificus, het hoofd van de Ulo-school, gaat met Broeder Rafaël naar Venlo. Broeder Arvasius. die het jon genskoor van het houten kerkje in West dirigeerde, gaat naar Heerlen. Broeder Gabinus verwisselde zijn plaats als hoofd van de St.- Jozef school voor die van hoofd van een school in Den Haag. De nieuwe Broeder-overste Broeder Theodistus, tot nu toe leeraar aan de kweekschool Maastricht. Voortaan kunnen ook nieuwe aardappelbonnen worden geplakt voor het verkrijgen van toewij zingen. Het is echter daardoor niet langer toegestaan om bonnen, die uiterlijk op Vrijdag ingeleverd moesten worden, nog op den Maandag daaropvolgend aan te bieden. Wij vestigen de aandacht op de kaarten, die deze week verzonden worden. Daarop staan de uren vermeld waarop voortaan opplak- vellen kunnen worden ingeleverd. Geb.: Theodora L. d. v. H. Th Rieken en Th. J. Segers, Dr. No- letstraat 1; Johanna P., d. v. D. Anemaat en A. v. Rijthoven, Dr. Noletstr. 1; 16 Aug. Marijke, d. v. A. N. Wijngaard en A. Hartkorn Boerhavelaan 1 De Ned. regeering heeft een nota gericht tot de regeeringen van de V.S., Gr. Brit., Sowjet-Rusland en Frankr., waarin de Nederlandsche aanspraak op schadevergoeding van Duitschland formeel rfaar voren wordt gebracht. De nota herhaalt het eerder gedane verzoek om zoo spoedig mogelijk restitutie te ont vangen van door de Duitschers uit Nederland gestolen eigendommen, die als zoodanig kenbaar zijn, het zij die eigendommen in Duitschland of elders gevonden worden. De nota zegt, dat de Nederland sche regeering den onbevredigendën toestand, die nog steeds en zonder noodzaak of rechtvaardiging t.a.v. vele gestolen goederen, van levend vee en andere Nederlandsche activa heerscht, niet kan aanvaarden. Deze goederen zijn nog niet vrijge geven door de militaire autoriteiten in Duitschland. In de tweede plaats maakt de Nederlandsche regeering aanspraak op een eerlijk en rechtvaardig aan deel. waarbij rekening wordt ge houden met de bijzondere positie van Nederland, wat alle Duitsche binnenlandsche en buitenlandsche activa betreft, welke voor herstel betaling zullen worden aangewend. Voorts herhaalt de Ned. regee ring. dat zij zich hei recht voor behoudt. aanspraak te maken op aangrenzend Pruisisch grondge bied, in dien zin, dat Nederland compensatie kan verkrijgen voor den Duitschen overval. De nota roept vervolgens in her innering, dat met het oog op de bewezen diensten en de zware ver liezen, welke de Nederlandsche koopvaardijvloot gedurende den oorlog heeft geleden, de Nederland sche regeering aanspraak maakt op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle schepen, die Duitschland zal overgeven. De nota legt den nadruk op de mate van de verwoesting, welke door den oorlog is veroorzaakt, en vervolgt met te zeggen, dat meer dan 8% van den bouwgrond van ons land onder water is gezet en dat meer dan 2% braak heeft gelegen met het oog op den aanleg van ver sterkte zones, mijnenvelden en vliegvelden door de Duitschers, 6% is bovendien onbruikbaar gemaakt voor onmiddellijk gebruik door de militaire operaties. In een Zaterdag gehouden ver gadering van de Eenheidsvakbe weging is met bijna algemeene stemmen besloten, de havenstaking op te heffen. De Scheepvaartvereeniging Zuid heeft nadien een brief ontvangen van de E.V.B., waarin deze ver—- zoekt over de aanhangige kwesties onderhandelingen te openen. Mocht daarbij geen overeenstem ming worden bereikt, dan zal door de E.V.B de beslissing van den Rijksbemiddelaar worden aan vaard Dit beteekent dus, dat de E.V.B. gebogen is voor het standpunt der regeering en bereid is in de toe komst zich aan de bekende „spel regels" te houden. Hedenmorgen is het werk alge meen en op de oude voorwaarden hervat. Zondag reeds waren de machinisten aan het werk gegaan. Omtrent het verlo-op van zaken deelde de voorzitter der E.V.B., de heer A. v. d Berg, in bovenbe doelde vergadering mede, dat Vrij dag een van de werkgevers in het havenbedrijf, buiGn de Scheep- vaartvereeniging Zuid om, als be middelaar is opgetreden. Na onder handelingen met de E.V.B. heeft deze werkgever een onderhoud met den betrokken minister ge had, welk onderhoud gunstig is verloopen. Bij de besprekingen met dezen bemiddelaar had het bestuur toegezegd, den leden te zullen adviseeren den arbeid te hervatten, mede omdat gebleken is. dat de geheele bevolking nog altijd sterke antipathieën tegen deze staking koestert. Bovendien waren er troepen aangekomen en wanneer Maandagmorgen het werk niet zou worden hervat, kon het wel eens gebeuren, verklaarde hij, „dat de hel over ons losbreekt." De ministerraad heeft besloten het verzoek tot prof mr. P. Ger brandy te richten om een uit voerig memorandum samen ta stellen, omtrent het beleid van de opeenvolgende Nederlandsche re geeringen te Londen tijdens de bezettingsjaren. Ook de periode de Geer zou hierin dus begrepen zijn. Het is de bedoeling, de behan deling van dit stuk in handen te stellen van de Nationale Advies- Commissie. Deze zou voorts de bevoegdheid krijgen, ook zelfstan dig onderzoek te doen en inlich tingen te vragen aan allen, wier getuigenis gewenscht wordt, op dat zij zich een zoo klaar moge lijk beeld ter zake kan vormen. Prof. Gerbrandy heeft bereids verklaard, dat hij volgaarne wil medewerken tot het afleggen van rekening en verantwoording door de Ned. regeering te Londen en heeft met de samenstelling van het memorandum reeds een aanvang gemaakt. Op de Zaterdag j.L te 's-Gra- venhage gehouden persconferentie deelde mr. M. P. L. Steenberghe mede, dat hij, op verzoek van de regeering, erin had toegestemd, de functie van voorzittter van de Ned. economische missie in de Ver Staten tot Mei of Juni 1946 te blijven bekleeden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1