JEUGD EN ARBEIDSPROCES DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. NIEUW ORGANISATIELEVEN Allemaal bij ons GAS EN ELECTRICITEIT Directoraat voor herstel en voorziening Wot gebeurt er met de jeugd GONGSLAGEN Bij hef overlijden van J. A. M. Bruineman Ongeval WEERBERICHT SeSinw^:ge regenbuien en Gebrek aan energie Belangrijke taak voor ouders en opvoeders Verzekering N.A.C. vraagt- licht- aan regeering PAARDEN GESTOLEN BURGERLIJKE STAND t-Titg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. j. Witlox. A-lg Redacteur: H. A. paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT JUSTUS 1945 68sle J. WCENSDAG 22 AUGUSTUS B8sle JAARGANG No. 18789 Tijdf. adres: Broersvest 8 A Tel. A.bonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentoiën 25 ets. per mm. Vroeger bezat de sociaal-demo cratische arbeidersbeweging een zekere aantrekkingskracht op som mige katholieke arbeiders omdat ei iets fascineerends uitging van de klassenstrijd-gedachte. Het bestaan van klasse-tegenstellingen viel niet te ontkennen: tal van werkgevers maakten het ernaar, dat men aan den anderen kant het liefst naai de wapens greep. De Katholieke en de andere christelijke bonden had den mooi praten van solidariteit en overleg; als het erop aan kwam moest er gevochten worden. Geleidelijk werd dat anders. Aan den kant van de werkgevers groeide het inzicht, dat het bedrijf het best wordt gediend met het handhaven van den vrede, dat de vrede wordt gewaarborgd door over leg en dat de eischen, in het overleg gesteld, meestal redelijk zijn. Ook aan den anderen kant begon men het nut en de wenschelijkheid van vreedzaam overleg steeds meer te erkennen. Ook bij de socialistische organisaties, die de klassenstrijd idee, geheel onwezenlijk en onwaar achtig als zij was geworden, aan de communisten overlieten en zich steeds weer van harte aan de ronde tafel schaarden. Kievit en Kupers hebben er on langs nog in het circus over ge sproken. Reeds in November 1943 had den wij met de werkgevers in het havenbedrijf contact gezocht, zei Kievit. Eén ding stond bij deze besprekingen, die toen ondanks alle gevaren gehouden werden, vast: Niet meer terug naar den toestand van voor den oorlog! De heerschappij van het kapitaal moest plaats maken voor de so ciale rechtvaardigheid. In het algemeen kon men met de werkgevers tot overeenstem ming geraken; zelfs een toch zoo vergaande eisch als medezeggen schap in het bedrijf ondervond geen moeilijkheden. De spoor wegstaking verhinderde nadien verdere onderhandelingen. Met deze doelstelling en met veel wat erop volgt kunnen wij, Katho lieken, niet alleen accoord gaan wij beschouwen het zelfs met zeke ren trots als een erkenning van de juistheid der gedachten, die wij altijd hebben verdedigd. De conclusie, die de socialisten hieruit trekken: nu allemaal in het Van °°k tornen mis plaatst. Nu eerst recht heeft geen enkele Katholiek reden om tot het N.V.V. toe te treden. Wij konden de leus nu gevoeglijker omkeeren: allemaal in de christelijke bonden.' Niet zij immers zijn tot het N.V.V genaderd, maar het N.v.v. heeft water in den wijn gedaan. Op zijn minst dus: in eigen huis blijven! Voor de enquête, die gehouden onder de verbruikers van electriciteit voor kookdoel- kn"u formulieren wor- nl? op Broersvest 95. Dit afhalen moet voor 25 Augustus a.s. plaats hebben en ook zij die tinT vfïu °f gasaanslui- invullen moeten formulieren nader d,^tui? van inlevering zal Me r moe^Tc b?kel?d gemaakt, meebrengen. stamkaart: Hoofd Minister Schermerhorn onder houdt zich op de „Bellona" met vice-admiraal Dickens en Rear-admiraal Cunninghame- Graham AANKOOPEN IN HET BUITENLAND De minister van handel en nij verheid heeft een directoraat voor herstel en voorziening ingesteld. Dit directoraat zal aanvullingen en correcties aanbrengen in het indertijd door de regeeringin Londen opgestelde aankoop-pro gramma voor het 2e halfjaar van 1945, en daarnaast een nauw keurige behoefte-raming voor de periode 19461948 vaststellen. Voor het 2e halfjaar van 1945 zijn de behoefte-ramingen voor het noodzakelijkste herstel vrijwel gereed; zij bedragen voor chemi sche producten 231.800 ton, voor papier en grondstoffen daarvoor 160.000 ton, voor ijzer en staal 500.000 ton. aan bouwmaterialen 2.013.700 ton en aan hout 1.266 300 m3. Deze behoefte-ramingen vormen de basis voor de regeeringsaan- loopen in het buitenland. In over leg met de buitenlandsche instan ties en na toetsing aan de behoef- ten van andere landen, krijgt de Nederlandsche regeering een be paalde hoeveelheid op de wereld markt aangewezen. Voor de 2e helft van dit jaar zijn reeds belangrijke aankoopen gedaan. Toen de „Nieuwe Schiedamsche Courant"ontwaakte na 4 jaar ge dwongen rust, werd haar meteen een duchtig programma voorgezet. Van nu af zou de bijvoeging Schie damsche ook werkelijk in den geest van de krant tot uiting moeten ko men. Het herwonnen leven van Ka tholiek Schiedam zou zich moeten uiten in het lijfblad. Voorlichting en leiding werden van de krant ver wacht. Met die opgave voor oogen willen wij beginnen aan een serie artikelen over de aorta van Schiedams Ka tholiek leven: de Katholieke orga nisaties. De slogan: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" werd al lang vóór den oorlog gehoord. Hy was uit het Derde Rijk opgepoetst ko- men overwaaien en had al gauw burgerrecht. Men vergat er wel is waar bil te zeggen, wat voor een toekomst het zou zijn, maar de slag zin „deed" het en werd spoedig gemeenplaats. Ondanks die reclame voor jeugd en jeugdbeweging, heeft de leiding van onze jeugdorganisaties geen steun gevonden bij de massa van het Nederlandsche volk. De jeugdbeweging was een prach tig middel om de jongens en meis jes op hun vrije middagen van de straat te houden. En dat was meest al de reden, waarom men den kinde ren toestond lid te worden van een groep, die eigenlijk toch maar be schouwd werd als de liefhebberij van een paar excentrieke mannen en vrouwen. Het contact tusschen ouders en leiders was dan ook zeer los en on vruchtbaar. Practische resultaten wierpen de ouderavonden schaars af. Het jeugdwerk wortelde niet in onze Katholieke gezinnen. De bezetting maakte een eind aan de Katholieke Jeugdbeweging in zooverre als die naar buiten op trad. De jeugd was aangewezen op zichzelf. De ouders waren, door den aard van het gecompliceerde maat schappelijk léven, niet bij machte de noodzakelijke aandacht, tijd en middelen te vinden om verwildering te voorkomen. In dien noodtoestand werd het dui delijk. dat jeugdbeweging noodza kelijk is. De meest sceptische tegen stander moest dit aanvaarden. Het overtuigend bewijs van de vrucht baarheid van het jeugdwerk was geleverd. ..Hadden we toch onze oude vereenigingen nog maar" werd een veel geuite wensch. Maar niet- alleen verdiensten, ook fouten teekenden zich in de on derdrukking duidelijk af. Een te klein deel van de jeugd had van het bestaan van organisaties geprofi teerd. Niet allen waren omvat ge weest binnen de gelederen en daar binnen was de zelfgenoegzaamheid al vernielend werk begonnen. De toekomstige jeugdbeweging zal alle goedwillenden moeten om vatten, was een van de nieuwe grondslagen. De Nationale eenheid, die in veler gedachte meer levend begrip was geworden, nam spocuig een groote plaats in de discussies over het nieuwe Jeugdbouwwerk in. Uitvoerige besprekingen werden ge houden en practisch resultaat werd bereikt in de Nederlandsche Jeugd gemeenschap. Wij zullen in ons volgend artikel de organisatie van de Katholieke jeugdbeweging binnen het raam van de Jeugdgemeenschap beschrij- De Katholieke wereld van Schie dam zal zeker getroffen zijn dooi het bericht van het heengaan van den heer J. A. M. Bruineman. Al heeft hij het grootste deel van zijn leven buiten Schiedam gewerkt toch bleven de Schiedammers ge- interesseerd in zijn werkzaamheden. Op 15 Sept. 1885 werd de heel Bruineman geboren. Hij doorliep de H.B.S. in Schiedam en ging daarna Ohineesch studeeren aan de Universiteit te Leiden. Hij ver richtte daar pionierswerk door het oprichten van de R.K. Studenten vereeniging St. Augustinus, In 1910 ging hij naar China om zijn kennis aan de practijk te toetsen. Hij werd adviseur voor Chineesche zaken in Soerabaja en Batavia. Nadien was hij gedelegeerde voor het Suiker syndicaat. Hij werd lid van den Volksraad en was voorzitter van de Indische Katholieke Partij. Na zijn repatrieering werd hij burgemeestei van Druten. Aan de Universiteit in Utrecht doceerde hij land- en volkenkunde als lector. Hij was lid van de le kamer van de Staten Generaal en had zitting in het ver eenigingsbestuur van Oost en West Hij overleed in het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen, na een kortstondige ziekte. Hij werd be graven op de Heilige Landstichting Tijdens werkzaamheden in de bakkerij van de G. aan het Broers, veld alhier, is de 68-jarige K. S„ wonende te Rotterdam, met zijn linkerhand bekneld geraakt in een deegmachine. De. top van zijn middelvinger werd hem hierbij afgekneld. In het Gem, Ziekenhuis is hij behandeld. (Medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt, tijdelijk regen, toenemende, aanvan kelijk krimpende wind, zelfde tem peratuur. i_Jïïaarnemingen te Rotterdam van Bj?ot^or.gen 1130 uur: Winm?-'kerstand; 751,1 m.m. Temoeraftingz-"w" kracht 4. WeCTsets?eMir: 15-° Celsius. Vrrwflrht betrokken, het KVm w®' medegedeeld door dfa tot w ed' Met- Bistituut, gel- bewolk in»°ensda®avondWisselende Tijdens ons onderhoud met den heer P. Rinck, leider van 'het bij- kantoo* hier ter stede van het Gewestelijk Arbeidsbureau, kwam nog een zeer belangrijke 'kwestie ter sprake, namelijik het vraagstuk •d J®,uSdige arbeidskrachten *?eghlt zi°h, aldiis de heer Kinck, in onze stad een ge- brék aan geschoolde en geoefende werkkrachten te doen gevoelen in die takken van bedrijf, waarin het werk reeds op eenigszins grootere schaal is hervat. Wanneer de vraag no° grooter wordt, zal spoedig een tekort aan deze werkkrachten ont staan en zal ter verkrijging daar van contact moeten worden gezocht met Rotterdam, waar het aantal werkloozen momenteel nog ontstel- leTochrzal het zaak zijn, aldus de heer Rinok, op de eerste plaats en zooveel mogelijk onze eigen «ba ders aan het werk te zet.en. Daarbij stuiten wij echter op een groote moeilijkheid, naneUjk het probleem van de jeugdige werk krachten, mannelijke zoowel vrouwelijke, die den leeftijd van circa twintig jaar hebben bereikt. Velen van deze jonge menschen zijn door de Duitsche bezetters uit hun bedrijven en uit het door hen gekozen beroep gehaald. Zij heb ben hier en vooral in Duitsehland hsel ander werk gekregen, zoodat ?y, eigenlijke beroep practisch hebben verleerd. De rest van deze jongelui Ss ondergedoken, aanvan kelijk met de beste voornemens be zield. om zich, door zelfstudie verder te bekwamen. Daarvan echter is over het algemeen al heel weinig terechtgekomen en thans ontbreekt hun de lust en vaaik de energie om het eerstgekozen beroep weer op te vatten. Het gevolg daarvan zal zijn. dat over vijf jaar en waar schijnlijk al veel eerder, een ernstig tekort aan bekwame arbeiders zal ontstaan. De herscholing van arbeiders is de taak van het arbeidsbureau, doch het behoeft daartoe de hulp en de medewerking van ouders en opvoeders. De heer Rinck doet daarom een dringend beroep op de ouders van dergelijke jongelui alsmede op hun vroegere onderwijzers, op de gees telijkheid en op allen, die in nauw contact staan met de jeugd, hem te helpen bij het oplossen van dit belangrijke en dringende vraag stuk. De toekomstige welvaart van ons volk niet alleen, maar ook het toekomstige geluk van de jonge menschen zelf hangt daairvan af. ee?s ^eeft de heer Rinck zich dl v®Hnndmg gesteld met de Rijkswerk,plaats-en, de ai bachtssoholen en ook r^et het Par ticuliere bedrijfsleven Wilton "bij voorbeeld heeft de beschikking over een model-inrichting om werkkrachten op te leiden, die het zelfde loon ontvangen als op de fabriek en die daarenboven nog onderricht ontvangen. Aangezien onder de jeugdige werkkrachten nog weinig geneigd heid bestaat, het vroeger gekozen beroep te hervatten, of een vak te leeren, is ten deze een belangrijke taak weggelegd voor de ouders, die oo" hebben voor het belang van hun kinderen en voor personen, die zich het lot van de jeugd wil len aantrekken, om de rijks,werk- nlaatsen en de vakcursussen te helpen bevolken Op zijn beurt zal dan het arbeidsbureau alles in net werk stellen, om de aldus opgeleide werkkrach'en zoo snel mogelijk te doen opnemen in het arbeidsproces. Eenieder pakke aan. De toestand op de arbeidsmarkt in onze stad ziet er niet al te som ber uit. Het is echter noo-dzakeüik. dat eenieder naar best venmogen aanpakt, zich geheel -geeft aan bet herstel van onze door de oorlogs omstandigheden zoo geteisterde stad. Dan. maar alleen dan, zal het mogelijk zijn, de welvaart te doen ierugkeeren en onze bevolking het leed van de achter ons liggende wereldworsteling te doen vergeten. Aan ijver en goeden wil zal het echter niet ontbreken. Gelouterd door de ellende, welke wij hadden te doorstaan,' zullen wij de kracht weten te vinden om vol energie en vastberadenheid te werken san de toekomst van ons volk. Ons verzet tegen den overwel diger was onwankelbaar. Taai hielden wij stand. Vol vindingrijk heid wisten wij de grootste moei lijkheden gedurende den afgeloo- p'en winter te overwinnen, de afschuwelijkste ontberingen te doorstaan. Zouden we nu, onder zooveel gunstiger omstandigheden, ver sagen? Onze uit nood geboren en door leed gestaalde taaiheid en onver zettelijkheid zullen we nu aan wenden voor het algemeen herstel. Er heerscht nog veel en vaak terechi ontevredenheid. Er wordt nog veel critie-k, afbrekende critiek „eleverd. Maar aan die ontevreden heid, die entiek zal als bij toover- slag en goeddeels het zwijgen wor den opgelegd, als de duizenden handen, die thans nog ledig in den schoot rusten, werk vinden. ^Schiedam wil aan hef werk. Schiedam, de hoofd- en hand arbeiders van Schiedam, wenschen werk. wenschen mee te werken aan het herstel van het bedriifsleven in hun beminde stad, aan het herstel van het geluk en de welvaart in hun geboorteplaats. De wil is er. Aan de verantwoor delijke autoriteiten, aan degenen, die daartoe door hun positie zijn geroepen, is thans de taak er voor te zorgen, dat die wil in de daad zal worden omgezet. Wij, Schiedammers, zullen er voor zorgen, dat onze stad een eereplaats onder de steden van Ne derland iblijift innemen» Op zekeren avond belde bi; mij een man van de verzekering. Hij verkeerde in het onzekere of ik al verzekerd was, maar begon te gelijk te verzekeren dat zijn ver zekering een prima verzekering was. Tot mijn spijt moest ik op mijn beurt gaan verzekeren, dat ik reeds lang het zekere Voor het onzekere had genomen en dus verzekerd was. Aan die heele verzekerings kwestie moest ik weer denken, toen ik „op de tram" zoover zijn we eigenlijk nog niet, nademaal het op het oogenblik nog maar in of aan de tram is een mede passagier binnen enkele minuten zevenmaal „ik zeg" en vijfmaal' „ik geef je de verzekering" had hooren zeggen. Ik vroeg me al spoedig af: wat zal de verzekering van dien man waard zijn. De Nederlandsche staat heeft een aparte verzekeringskamer en de verzekeringsmaatschappijen staan, onder strenge controle. Doch die menschelijke verzekeringen. Nog daags voor den inval gaf Hitler de verzekering, dat er met Holland „nichts los" was. Nou, dat is een prima verzekering geweest! Seyss was een dergelijke verzekeraar. Doch onze burgerij had Van zijn polissen ook niet terug. Echter in gemoede: hoe staat het met onze verzekeringen? Zijn die betrouwbaar? Wij zijn bezig Nederland te laten herrijzen. Jar'enlahg gaf Radio Oranje ons de verzekering, dat Nederland met zekerheid zou her rijzen. Laten onze verzekeringen een goeden Hollandschen naam bezit ten en geen blufferig-Duitschen inslag. Een Hollandsche verzeke ring zij een prima verzekering. Verzeker dan de heele wereld voor mijn part. HENK VAN DER MAZE. Over verloop van zaken 1940/'45. De Nat. advies-commissie heeft zich tot de regeering gewend, ten einde haar te adviseeren het noo- dige te doen, opdat van het ver loop van zaken van 10 Mei 1940 af tot het oogenblik, dat de zetel der regeering weder hier te lande werd gevestigd een zooveel mogelijk door de bescheiden gedocumen teerde uiteenzetting wordt opge steld en ter openbare kennis ge bracht, welke uiteenzetting in staat stelt, zich over het gevoerde be leid een oordeel te vormen. Het is de nationale advies-com missie waar daartoe uiteraard overleg met de afgetreden minis ters noodig zal zijn niét wel moge lijk aan te geven, in welken vorm zulks het beste kan geschieden. Slechts wil zij opmerken, dat ge waakt moet worden, dat niet aan een streven naar volledigheid de zoo wenschelijke spoedige voddoe ning aan de gevoelde behoefte worde opgeofferd. Het §aat niet om een geschiedbeschrijving in alle bijzonderheden (ook deze ls noo dig, doch hier niet aan de orde), maar om datgene wat voor de be oordeeling van het staatkundig beleid moet worden gekend. Ten nadeele van B. C. K. aan de Vellevest alhier, zijn vanaf het sportterrein Boschhoek, alhier, 2 paarden ontvreemd. Geboren: Geertje H, d v N Louis en G H v d Merwe, Dr. Noletstr. 1 Ronald A L, z v G Halvax en E Mi de Jong, Tielm. Oemstr. 3, Overleden: C Sprong, 3 mnd, Nas- saul'aan 75, J 2üjtveld. 77 j, Spoor* straat 4, H Kloet, 9 weken, Dr. Noletstr. 1. NED. STAATSLOTERIJ: 10 EN 24 SEPTEMBER TREKKING. In de 496ste Staatsloterij zal de trekking der 4de kl. plaats hebben op 10 Sept. a.s., terwijl de trek kingen der 5de kl. zullen aanvan gen op 24 Sept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1