ONZE STAATSSCHULD HERSTEL ONZER DEMOCRATIE BIJZ. GERECHTSHOF TE DEN HAAG ,IN TWEE GEVALLEN DOODSTRAF GEËISCHT „De landwacht- was een hyena-instituut" Een aantal menschen den dood ingejaagd Katholieken, N.V.B. en R.K. Staatspartij Tot het viervoudige gestegen Groot Amerik. kerkhof in Limburg Politieke vraaggesprekken Minister Beel over de verkiezingen en het noodparlement Letter en geest van de grondwet Zooals reeds gemeld, heeft het hijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage gisteren in de speciaal daarvoor ingerichte Balzaal van het paleis aan den Kneuterdijk zijn eerste zitting gehouden. De rol vertoonde een mengel moes van verschillende zaken. Bij de samenstelling had nl. de bedoe ling voorgezeten zoo spoedig mo gelijk een aantal prineipieele uit spraken te krijgen, welke als lei draad jn de toekomst kunnen dienen. De eerste verdachte, welke voor het hof verscheen, was de fabri kant D. van Wijk uit Pijnacker, die jn 1944 als groepscommandant van de Nederl. landwacht was opge treden. Als zoodanig had verd., zooals tijdens de behandeling kwam vast te staan, jacht gemaakt op onderduikers en radiotoestellen. Zelfs had hij in één geval een on derduiker, die bij zijn arrestatie trachtte te ontsnappen aange schoten. De procureur-fiscaal, mr. Zaayer, was van oordeel, dat vast is ko men te staan, dat de Ned. land wacht. welke onder de bevelen van Rauter stond, een onderdeel uitmaakte van de SS. Derhalve heeft verd. zich schuldig gemaakt aan het in dienst treden bij een vreemde krijgsmacht, ja erger, van de krijgsmacht van den vijand. Mr. Zaayer hekelde in zijn re quisitoir zeer de landwacht. Hij noemde het een hyena-instituut, waarvan de leden niet wilden vechten aan het front, maar er in het op dat oogenblik voor hen vei lige Nederland geen been inzagen de burgers op le jagen, te kwellen en soms zelfs te berooven van het kleine beetje voedsel dat zij op moeizame hongertochten hadden weten te verkrijgen. De proc.-fis- eaal meende dan ook. dat lieden, die van deze organisatie lid zijn geweest, stuk voor stuk, op enkele zeer zeldzame uitzonderingen na, den dood verdiend hebben. Mr. Zaayer requireerde dan ook tegen dezen verdachte de doodstraf. De verdediger, mr. Niessen uit Rotterdam, bestreed de conclusie van mr. Zaayer, dat de Ned. land wacht een Duitsche organisatie zou zijn. Hij verzocht naar het geestesvermogen van verdachte een onderzoek te laten instellen, daar hij bekend staat als zeer excentriek, terwijl zoowel aan va ders- als aan moederszijde imbe- ciliteit in de familie voorkomt. De tweede verdachte, welke in de zaal verscheen, was J- Breed- veld uit Delft, die terecht stond wegens het plegen van verraad. Hij had, zooals uit het getuigen verhoor kwam vast te staan, ver schillende Joden en leden van een organisatie, welke hulp aan Joden verleende, aan den S.D. of aan een als N.S.B.'er bekend staanden re chercheur van politie te Delft uit geleverd. De proe.-fiscaal noemde het ver raad, zooals dit door verd. is ge pleegd. gluiperig. Het gevolg is geweest, dat een aantal menschen den dood is ingejaagd. Op grond hiervan meende mr. Zaayer, dat verdachte niet minder dan de doodstraf heeft verdiend. Boven dien requireerde hij ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht. F. A. van Vliet, nagelheeter uit Delft, nam vervolgens plaats in de verdachtenbank. Hem werd ten laste gelegd, dat hij getracht had een jongeman er toe te brengen toe te treden tot de S.S. en dat hij een ander, die hem landverrader had genoemd, bij de Duitschers had aangebracht. Beide daden hadden geen ernstige gevolgen gehad en in verband hiermede eischte de proc.-fiscaal tegen van Vliet een veel geringere straf dan tegen de eerste twee verdachten, nl. een ge vangenisstraf voor den tijd van Vijf jaar en ontzetting uit het kies recht en de kiesbaarheid voor het leven. De behandeling van de vierde zaak contra P. Groeneweg, grond werker te Berkel, werd uitgesteld tot 4 Sept. a.s. wegens ontbreken van getuigen. Als vijfde beklaagde verscheen J. P Kunz, tuinarbeider te Delft, die zijn buurman, die naar de En- gelsche radio luisterde, had verra den en meer algemeen als verra der was opgetreflen, voor het hof. Het door den verdachte geptiegde verraad heeft geen ernstige gevol gen gehad, mede als gevolg van de houding van verdachte, die, zoo als mr. K. Ph. M. van Rijckevorsel, de verdediger, naar vdren bracht, later alles in het werk heeft ge steld om de gevolgen van zijn ver raad zoo gering mogelijk te maken. De proc.-fiscaal eischte in deze zaak eveneens vijf jaar gevange nisstraf en ontzegging van het ac tieve en passieve kiesrecht voor den tijd van het leven. In alle zaken zal over veertien dagen uitspraak worden gedaan. Omstreeks kwart over twee werd ie zitting van Vet bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage voort gezet met de behandeling van de '.aak tegen J. van 'tHof te Delft. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij in 1941 een stadgenoot, die illegale pamfletten verspreidde, heeft aangebracht. Het gevolg was dat ook nog anderen in de zaak betrokken werden en eveneens in handen van den S.D. vielen. Verdachte beweerde, dat hij in een gesprek met den rechercheur van politie van Rij zonder opzet het feit had genoemd maar zeker niet den opzet had gehad aangifte te doen. De procureur-fiscaal, mr. Zaayer, geloofde niet, dat verdachte hier opzettelijk en met voorbedachten rade getracht heeft menschen in handen van den S.D. te spelen. De rol van den rechercheur van po litie is zeker te laken. Het gevolg is intusschen geweest, dat een medeburger langer dan een half jaar van zijn vrijheid is beroofd geweest en derhalve eischte mr. Zaayer een gevangenisstraf voor den tijd van eén jaar en ontzegging van het actieve en passievé kies recht voor den tijd van 10 jaar. J. C. van den Ende, fabrieks arbeider te Delft, nam vervolgens in de verdachtenbank plaats. Zijn dagvaardig vermeldde het verra den van medearbeiders, die een pamflet, waarin tot staking werd aangespoord, in hun bezit hadden gehad. Het gevolg van zijn ver raad was, dat sommige van de ge arresteerden vier jaar in gevan genisschap hadden doorgebracht. De verdachte ontkende het hem ten laste gelegde. Hij was even eens in de pamflettenaffaire be trokken geweest en gearresteerd. De procureur fiscaal meende, dat uit het getuigenverhoor de schuld van verdachte is komen vast te staan. Vier jaar hebben twee menschen door zijn schuld gevangen gezeten en op grond hiervan eischte hij acht jaar gevan genisstraf en ontzegging van het actief en passief kiesrecht. De verdediger, mr. J. A. M. van Staay verzocht vrijspraak, subs, een lichte straf. Als laatste verdachte van dezen eersten zittingsdag was opgeroepen de agent van politie K Vermeulen uit Katwijk. Deze Vermeulen had, toen op het raadhuis van Katwijk, waar de distributiebescheiden va ren ondergebracht, door een aantal ondergrondsche strijders een over val werd gepleegd in plaats van dien overval voortgang te doen heb ben. dezen belemmerd en verijdeld en daarbij een van de deelnemers, P. Maaskant, doodgeschoten. Mr. W. J. Wolderingh van der Hoop, burgemeester van Katwijk als getuige gehoord, verklaarde, dat het distributiekantoor van Katwijk maandelijks een vaste bijdrage aan bonnen aan de ondergrondsche gaf. Instructies van Nederlandsche zijde in geva] van een overval wa ren nooit gegeven. Toen de behandeling zoover ge vorderd was trok het Hof zich in raadzaal terug. Na een kort beraad, maakte de president bekend, dat het Hof besloten had de zaak tot een nader onderzoek terug te wij zen naar een rechtercommissaris en voor onbepaalden tijd te schor sen. Hiermede was de zitting afge- loopen De katholieke onderteekenaars van den oproep der Ned. Volks- bew. verzoeken opname van de volgende verklaring: ..Overtuigd van de noodzakelijk heid. in dit tijdsgewricht van een fundamenteele vernieuwing van ons volksleven, ook in zijn staat kundigen sector, hebben wij den arbeid der Ned. Volksbew. mede aangevat. Wij zuilen dezen arbeid onver zwakt voortzetten, vooral nu de leiding der Ned. Volksbew. in for- meelen zin het gesprek met de leidingen van die politieke partijen welke feitelijk en wezenlijk 'het personalistisch socialisme na staan, aan de orde h«eft gesteld. Onder deze politieke partijen rekenen wij bij uitstek de Katho lieke Staatspartij. Wij koesteren groote waardee ring voor de houding van open heid. voor het vernieuwingsstreven en bereidheid tot overleg, die de leiding der Staatspartij getoond heeft in de stichting van het lan delijke ..centrum voor staatkundige vorming". Wij meenen. dat deze daad met vertrouwen moet worden beant woord. De ..verjonging en vernieuwing", die de Staatspartij beoogt, zal al leen dan kunnen voldoen aan den eisch van dit oogenblik, als de discussie in het vormingscentrum in de eerste plaats ruimte biedt voor de behandeling van wat aan ons. en met ons aan tal van Katho lieken, als fundamenteel-noodzake- lijke en opbouwende hervorming voor oogen staat. Om dit te bevorderen stellen wij ons voor in positieven zin zoo krachtig mogelijk deel te nemen aan de gedachtenwisseling in h „centrum voor staatkundige vor ming". Wij wekken onze geestverwanten op hetzelfde te doen." POLITIEKE GEVANGENEN NAAR DUITSCHE KAMPEN? In verband met het feit, dat in de noodgevangenis voor politieke gevangenen de opeenhooping ge vaar voor besmetting meebrengt, vooral nu zich betrekkelijk veel gevallen van schurft, diphtherie, typhus en open t.b.c. hebben voor gedaan. worden er met de geal lieerden besprekingen gevoerd over het in gebruik nemen van vroegere Duitsche concentratie kampen in Westfalen en het Rijn land. IN ZEE VERDRONKEN Bij het zwemmen in zee, ter hoogte van het Zuider havenhoofd te Scheveningen, is de 12-jarige J. van der Zwan, wonende in de Vechtstraat, door den sterken stroom afgedreven en verdronken. Zijn vriendje, dat ook ir. levens gevaar verkeerde, kon gered w-orden. JENEVER IN PLAATS VAN MELK Rechercheurs hebben te Leid- -chendam in een melkwinkel een ■landestiene jeneverstokerij ont- lekt. De geheele installatie werd n beslag genomen. De waarnemend Secretaris-Gene raal van het Departement van Fi nanciën heeft ter algemeene ken nis gebracht een overzicht van de Nederlandsche Staatsschuld per 31 December 1944. Volgens deze cijfers gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscou rant bedroeg op 31 December 1944 de totale geconsolideerde schuld 5,879,491,300 (vorig jaar f 5,662,000,000). De aflossing op deze schuld beliep in 1944 249,888,800. Gedurende den oorlog is onze geconsolideerde staatsschuld dus belangrijk gestegen, zooals uit on derstaande cijfers blijkt: Overzicht der Nederlandsche Staatsschuld Per Geconsol. Vlottende lJan. schuld schuld Totaal (in duizenden guldens) 3,211,795 774,834 3,986,629 3,140.000 1,078,563 4,218,553 3,587,000 1,742,000 5,329 000 4,463,000 2,394,000 6,857 000 5,331,000 3,177,000 8,500 000 5,622.000 4,180,000 9,842 000 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1945 5,879,000 6,843,000* 12,722,000 Raming. De, geconsolideerde schuld ls in de oorlogsjaren bijna verdubbeld terwijl de vlottende schuld met bij na 900 pet. steeg. De totale schul denlast is sedert 1939 in ronde cij fers toegenomen van 3,9 milliard tot 12,7 milliard. Daarnaast moet echter nog rekening worden ge- houden met de 4,5 milliard „sa mengebalde koopkracht" bij de Nederlandsche Bank. Deze markenvordering is ont staan door zgn. „export" van goe deren en fondsen naar Duitschland gedurende de oorlogsjaren, door financiering van loonbetalingen van gedwongen in Duitschland te werkgestelde arbeiders etc. De Ne derlandsche Staat zal deze vorde- ring van de Nederlandsche Bank dienen over te nemen, zoodat op deze wijze onze staatsschuld feite- jyknog met 4% milliard tot 17.3 milliard zal toenemen, een stijging ten opzichte van 1939 met ruim 400 pet. Voegt men hier nog aan toe de groote verplichtingen, welke de staat zal krijgen gedurende de periode van wederopbouw, door extra credietverleening aan ge troffen en stilgelegde bedrijven, door uitkeeringen aan oorlogs slachtoffers, door ondersteuningen aan de achtergeblevenen van de gesneuvelden ter land, ter zee en in de lucht, door financie ring van onzen strijd tot be vrijding van Indonesië. Enorme bedragen zullen hiermede gemoeid zijn. als men bedenkt dat momen teel alleen op de ingevoerde le vensmiddelen jaarlijks 575 mil joen wordt bijgepast. Het is duidelijk, dat de schul denlast van het rijk ook in de ko mende jaren nog enorm verzwaard zal worden, waardoor de aflossin gen en rentebetalingen jaarlijks een enorm deel van ons volksin komen zullen gaan opeischen Ons budget is dientengevolge wel extra uit het evenwicht geslagen zoodat er heel wat voor noodig zai zijn om tot een sluitende begroo- keeren weder te kunnen terug- Wil echter de saneering van het k" een succes worden, dan zal de gulden, indien deze weder „gaaf' genoemd kan worden, ook „gaaf" dienen te blijven. Als onze regee ring er in slaagt de zwevende Koopkracht af te roomen, dan moet -voor worden gezorgd dat er ontstaa7UWe zwevende koopkracht In het plaatsje Margraten, gelegen aan den f raaien verkeersweg Maas- tricht-Gulpen-Vaals, ligt op een pla- groot Amerikaansch kerkhof. Midden in een typisch Limburgsch /fH?sc p.' ,met weilanden, boomgaar- rie" akïer?' liggen hier meer dan WdaU'Znnd- Amerikaansche soldaten begraven, die hun leven hebben gege ven voor de bevrijding van West- Europa. Het is een ontroerend gezicht op dezen uitgestrekten doodenakker waar een reusachtige Amerikaansche vlag halfstok wappert; de duizenden en nog eens duizenden witte kruisen van de symmetrisch aangelegde graven, te zien. Dag in-dag uit zijn vele han den bezig, de laatste rustplaats van hen. die ook voor Nederlands vrij heid vielen, te onderhouden. Het kerkhof wordt nog steeds uitgebreid aangezien alle in Duitschland gesneu velde Amerikanen naar hier worden overgebracht. Van Nederlandsche zijde is reeds net denkbeeld geopperd, de ver-zorging der graven door Nederlandsche fami lies, volgens een adoptatiesysteem, te doen plaats hebben. Aan de nabe staan d'en van de betrokken gesneu velden zou dan worden medegedeeld w'e de verzorging van een bepaald graf op zich heeft genomen, Verder worden plannen uitgewerkt voor het oprichten van een monument op het kerkhof. Dit zal een grootsch bouw werk moeten worden, anders is het gevaar aanwezig, dat het monument, gezien de grootte van het kerkhof, ken in h€t niet dr€igt le zin' Het ligt in de bedoeling, het dicht bijgelegen vliegveld te Beek dusdanig te vergrooten, dat vliegtuigen uit Amerika hier kunnen landen, ten einde aan de nabestaanden de moge lijkheid te geven, het kerkhof te Mar graten gemakkelijk te bezoeken. CONTROLE OP MINDERJARIGE MEISJES. In nauwe samenwerking met de Canadeesche politie, die personeel en een auto hiervoor heeft beschikbaar gesteld, houdt de zedenpolitie te Am- sterdam thans geregeld strenge con- trole in hotels, café's en parken ter bëscherming van de vrouwelijke jeugd De eigenaar van een hotel of pension, waar een minderjarig meisje wordt aangetroffen, krijgt een ern stige waarschuwing Bij herhaling kan zijn zaak worden gesloten. De minderjarige meisjes worden door de politie meegenomen na,ar liet bureau, waar zij door haar ouders kunnen worden afgehaald. Den volgenden dag kunnen de meisjes haar per soonsbewijs terughalen en moeten zij zich zoo noodig medisch laten onderzoeken. (Van onzen parlementairen redacteur) Wie *s avonds laat langs den donkeren Hofvijver loopt en over het stille water heen het fraaie silhouet beschouwt van het oude Gravenverblijf, van de Binnenhof gebouwen, waar de torentjes van de Ridderzaal zoo prachtig boven uit steken: wie hier op een van de banken van het middenplant soen mediteert over het centrum van de Landsregeering, dat hier vóór hem ligt, vindt tien tegen één in dit geheel ven donkere rust nog enkele ramen verlicht: de ramen van het Torentje. Het Torentje, dat heelemaal in het water staat, los van de eigenlijke Binnenhofgebouwen en toch har monisch ermee verbonden. Het To rentje, waar eenmaal ,,de jonge Ruijs" zijn naam aan verbond en dat. nu weer door een jong, katho liek minister wordt bezet. Een jong minister, die weet wat hij wil en die wil wat hij weet, dat goecf is voor het vaderland. Die heel den dag en een deel van den nacht doorwerkt aan de uiterst moeilijke taak van den wederop bouw van het bestuursapparaat in ons vaderland. Vanuit dit kleine lichtende torentje zal straks het licht weer worden ontstoken in al die donkere gebouwen van het oude Binnenhof. Volledig herstel der democra tie, daar is inderdaad mijn streven en dat van heel de regeering op gericht, doch dat herstel is moeilijk. Daarbij staan allerlei dingen in den weg, die '•-slechts met groote moeite overwon nen kunnen worden. Verkiezingen. U doelt op de technische moei lijkheden van een verkiezing, Excel lentie? De technische moeilijkheden zijn inderdaad belangrijk, doch er wordt op het oogenblik hard gewerkt aan de overwinning ervan. Wij zijn druk bezig met de reconstructie van de be volkingsregisters en al wat daarmee samenhangt. Gezien echter den dé- plorabelen toestand, waarin de bevol kingsregisters zich in vele gemeenten bevinden, zal met deze reconstructie nog zeker geruime tijd gemoeid zijn. Er wordt echter alles op gezet, even- tueele verkiezingen technisch op den kortsten termijn voorjaar 1946 mogelijk te maken. Men lieeft mij wel het denkbeeld aan cfe hand gedaan noodverkiezingen te houden aan de hand van de tweede stamkaart of de persoonsbewijzen, doch ik acht dit geen reëele oplossing. Er zijn tijdens de bezetting zooveel valsche exemplaren van deze documenten in omloop gebracht en zooveel duplica ten, dat een verkiezing, daarop geba seerd, afgezien nog van verdere tech nische bezwaren, onvoldoende waar borgen van zuiverheid kan bieden Bovendien zou het voorbereiden van zoo'n „nood "-verkiezing eveneens enkele maanden vergen Beoogt men met dergelijke verkiezingen dus een snel bijeenkomen van een noodparle ment, dan bereikt men zijn doel niet. U wilt dus snel een noodparle ment? Zoo snel mogelijk, ja. Het gemis aan een volksvertegen woordiging, tegenover welke men zijn beleid kan openleggen en waarin men zijn opvattingen kan toetsen aan hetgeen leeft onder het volk, wordt door de leden van het kabinet pijnlijk gevoeld. Doch langs den weg van do verkie zingen kan een dergelijke volksverte genwoordiging ook om andere dan technische redenen nog niet tot stand komen. U bedoelt? Nog niet verkiezingsrijp. Ik bedoel, dat wij voor de ver kiezingen nog niet rijp zijn Stelt U zich den "toestand van ons land eens even voor oogen. Toen de oorlog uit brak. verkeerde ons partijwezen reeds in een overgangstoestand. Overal waren nieuwe gedachten bezig zich baan te breken, gedachten aan nieuwe organisatie-vormen. gedachten aan nieuwe mogelijkheden van samenwer king. Ook bij de besten leefde de overtuiging, diat het zóó niet langer ging. Doch het feit is onmiskenbaar, dat ons volk, iets anders willead dan in het verleden, nieuwe vor men van blijvende waarde wel zoekt maar nog niet heeft ge vonden. Zoolang dit niet het ge val is, acht ik het niet-verani- antwoord om verkiezingen over dit volk te laten heengaan en het te dwingen tot het doen van een uitspraak. Er dient zooals mi nister-president Schermerhorn in zün radiotoespraak heeft verklaard aan het volk gelegenheid te worden gegeven, zich een denk beeld te vormen omtrent de vraag stukken, die thans de politieke scheidingslijnen bepalen. Eerst daarna kan een juist beeld ver kregen worden van de in de be volking levende staatkundige in zichten, hetgeen toch met het houden eener verkiezing wordt beoogd. En de ervaringen die men elders met verkiezingen heeft op gedaan. versterken mij in die overtuiging. Ik hoop echter, dat ons volk den vorm van zijn staatkundige organisa tie spoedig vindt en dat velen, die zich in het verleden onttrokken aan hun plicht om hun plaats in het staat- kundig leven in te nemen, thans be reid zullen zijn een werkzaam aandeel daarin te nemen. Het noodparlement. Intusschen wilt U dus een nood parlement? Op den kortst mogelijken termijn En in welken vorm? In het kiezen van den vorm ben ik niet. meer vrij. De thans gekozen vorm heeft den grondslag gevormd van de besprekingen tijdens de kabi netsformatie en te dien opzichte is overeenstemming bereikt. U hebt ge zien. dat de zuiveringscommissie haar arbeicf reeds heeft aangevangen. Een Koninklijk Besluit tot bijeenroeping van de tijdelijke Staten-Generaal dat zijn de oude Kamers na het vol trekken van de zuivering ligt ge reed en aan deze tijdelijke Staten- Generaal zal een ontwerp tot instel ling van een voorloopige Staten-Gene- raal dat is een noodparlement worden voorgelegd. Ik hoop. dat de tijdelijke Staten-Generaal nog' tegen het einde van deze of uiterlijk in het begin van de volgende maand bijeen zullen komen en het ontwerp van het noodparlement in behandeling zullen kunnen nemen. Ik ben er mij volkomen van bewust, dat andere nood-oplossingen mogelijk rijn. Ik beweer niet, dat dit de beste oplossing is, maar het is tenminste een oplossing, die het parlement spoe_ dig weer in functie brengt en recht doet aan den noodtoestand, waarin wij zijn geraakt. Nood recht,. Noodrecht dus? Inderdaad. Ik heb de vaste over tuiging. dat in dit geval een afwijking van grondwet en wet verantwoord is. Vooreerst om dia t de noodtoestand, waarin wij ons bevinden, een volle dige toepassing onzer constitutioneele bepalingen te cenenmale uitsluit. Verlenging van den zittingsduur, en zuivering van de Staten-Generaal. dat zijn in wezen evenzeer afwijkingen van de grondwet. Wie de grondwet naar de letter wil toepassen, komt nooit uit de moeilijkheden. Zoo'n toepassing naar de letter van de grondwet, daar kan ik mij zeker onder de hnidïge om standigheden niet mee vereeni gen. Ik ben van oordeel, dat wjj moeten handelen naar den geest der constitutie. De grondwet werd in een anderen tijd en met een heel anderen achtergrond geschre ven. Het kan de bedoeling nooit ziin geweest om den wetgever in een zoo totaal veranderden en ab- normalen liid aan c,e letter van haar formuleeringen te houden. Het was den grondwetgever te doen om de vorming van een col lege dat het vertrouwen van het volk bezit Naar best vermogen wordt nu getracht om met de middelen, waarover wij op het oogenblik beschikken en die wtf kunnen gebruiken, in de gegeven situatie tot de samenstelling van zoo'n college te geraken en ik ben ervan overtuigd dat daarmee in den geest van de grondwet wordt gehandeld en dus ook aan de vo jrwaarde van goed noodrecht wordt voldaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2