NED. SCHEEPSBOUW MIJ. Recht op schadevergoeding VOLKSGEZONDHEID IN GEVAAR Met voortvarendheid aan jen wederopbouw ZONDAG LANDING IN JAPAN? De met Tokio getroffen schikkingen Gevangenkampen tekort Het verkeer Groeiende onveiligheid Die rare wereld Cursussen voor militairen Registratie van effecten Tramongeval DE NEDERLANDSCHE NOTA Symptoom van ongerust heid Geroofd Ned. goed terug Aanvoer van groenten en fruit Vlasfabriek uitgebrand Doktoren vreezen voor den winter Doo delijke val Er. begint allerwegen teekening ie Komen in den wederopbouw. Als het een wedstrijd gold tussehen de zwaar gehavende bedrijven in voortvarendheid naar opruiming, herbouw en vernieuwing zou de 1 ederlandsche Scheepsbouw Mij te Amsterdam zonder twijfel in de kopgroep haar plaats hebben. Van de ravage, die haar direct na de bevrijding,.°"£e°deel baar maakte is geent kken in .neer over. enkele kUnk. bedrijf en raten ee^r^ is in het hamer, ma de directeur der Mh0nde 'heer Goedko°P aan een A Ni'p.-Aneta verslaggever vertel de* met betrekking tot de geschatte tijden waarbinnen zich de vernieu wing zal voltrekken. Van de vijf hellingen, waarover de Mij. beschikt, is de nieuwste en grootste tijdens den oorlog gereed gekomen. Voor de drie door de Nederlandsche regeering bestelde slagkruisers, waarvoor ze oorspron kelijk was bedoeld, heeft ze geen d,enst gedaan, maar en dat is van belang 'ook niet voor eeniger- lei vijandelijken oorlogsbodem Ook de afbouwpier, voor hetzelfde doel ontworpen, is omstreeks den zelfden tijd afgebouwd. Thans kan gezegd worden, dat over 6 weken deze pier met de daarop gemon teerde kranen opnieuw bedrijfs klaar zal zijn. Nog dit jaar zal op dit deel van de werf door installatie van een nieuwe kraan, die men n.b. al die bezettingsjaren ondergedoken heeft kunnen houden en nadat van dirie vernielde twee volledig bruikbare kranen zijn gemaakt, de situatie zoo zijn, dat vier sohepen van elk 4000 ton tegelijk in een half tijds gebouwd kunnen worden. Van de overige 4 hellingen zul len er twee in Februari of Maart de resteerende twee in het najaar van 1946 gereed zijn, waarna niets meer aan het geleden leed zal her tnneren. Het Japansche nieuwsbureau heeft medegedeeld, dat volgens het japansche departement van voor lichting de eerste geallieerde bezet tingstroepen aanstaanden Zondag op het vïegveld Soeki ten Zuid- Westen van Tokio zouden landen. Volgens deze Japansche mede- deeling zouden geallieerde vlooteen- heden de haven van. Yokosoeka in de baal van Tokio binnenloopen. Naar Domei nog meldt, hebben het keizerlijk Japansche hoofd kwartier en de Japansche regeering een communiqué uitgegeven, waar in de lormeele aankondiging ge schiedt van regelingen voor de lan ding van geallieerde troepen op het Japansche moederland. In dit communiqué wordt o.m. het volgende medegedeeld :v „Een eerste groep van geallieerde bezet tingsstrijdkrachten zal volgens de hiervoor opgestelde plannen begin nen met landen op 26 Augustus a s in de baai van Tokio. Teneinde conflicten te vermijden is besloten, dat de landingen volgens de volgen de regelingen zullen plaats vinden: De eerste groep der landingsstrijd krachten voor het bezetten van het moedereiland zal landen op het gedeelte van het moederland rond om de hoofdstad Tokio en in de prefectures Tschiba, Kanagawa Ja- manaschi en Schisoeok». Te begin nen op Zondag a.s. zullen lucht landingsoperaties plaats vinden oveg het moedereiland; luchtlan dingstroepen zullen op het Atsoegi- vliegveld beginnen te landen van Zondag a.s. af. Op denzelfdeq dag zal de geallieerde vloot de Sagami- baai binnenvaren, terwijl een ge deelte van deze vloot, bestaande uit lichte schepen, de baai van Tokio zal binnenvaren. De andere bezet tingsstrijdkrachten zullen van Dins dag a.s. af uit de lucht en uit zee landen in de sectoren Atsoegi en Jokosoeka". Domei heeft medegedeeld, dat de Japansche autoriteiten een ver bod tot verbroedering hebben uit gevaardigd. In het betreffende be richt wordt verklaard: „er za! Efn11 ''ecJ contact bestaan tus- Jopansche publiek en de gelande geallieerde strijdkrachten: WIJ leggen specialen nadruk op dit punt." 1 De maatschappij van^onT- verwerkingscapaciteit v g veer 100 000 ton materiaal per jaar. Al is de wereldtonnage groot er dan voor den oorlog door het be schikbaar komen van het uiteraard aanzienlijke aantel oorlogsbodems, ma," op voldoende opdrachten ge rekend worden. Al zal de ver scheidenheid in de eischen, welke de reeders over de geheele wereld stelden, welk sterk gebreideld her- verschijnen, ze zal toch van dien aard blijven, dat aan de bekwaam heid van leiding en staf der bouw maatschappijen niet mindere eischen worden gesteld. De Nederlandsche scheepsbouw maatschappij werkt zich omhoog naar een goede toekomst- In de laatste wintermaanden, toen de Duitsohers overdag van 9 tot 5 roofden, werd door het personeel ondanks koude en gevaar voor een waarde van meer dan een millioen m veiligheid gebracht. Op verzoek van de landelijke leiding van den raad van verzet heeft de minister van oorlog, mr J Meynen, dezer dagen op een ..yraagcongres", vragen van zeer uiteenloopend karakter beant woord, o.a. over het gebrek aan gevangenkampen. Het aantal men- schen dat gedetineerd moet wor den. aldus de min., kan men ramen op ongeveer 125,000. Thans zijn er in het geheel 80,000 personen ge detineerd. In verband met den ko menden winter is er aan te ver warmen verblijven, w^lke ook aan hygiënische eischen voldoen, be schikbaar een ruimte voor onge veer 40,000 personen. De minister deelde mede, dat er absoluut geen materiaal beschik baar is om nieuwe kampen te bou wen of oude uit te breiden. Het voorstel om onbenutte fa- brieksruimte in te richten voor onderbrenging van gedetineerden zou door den minister onderzocht worden, „want" zoo zeide hij, „voor de winter komt, moet er een op lossing gevonden zijn". Rijnaken, waarin wij gevangenen zouden kunnen onderbrengen, zijn er ook niet, al zijn de eerste transporten van door de Duitschers gestolen schepen, reeds in Delfzijl aange komen. RECTOR In de Residentie stijgt het aan tal verkeersongevallen onrustba rend. Van elders is hierover, we gens het ontbreken van statistische gegevens, weinig bekend, zoo schrijft ons de K.N.A.C. In Brabant staan op de groote wegen opvallende borden, waarop eiken dag het aantal slachtoffers, dooden en gewonden wordt bij gewerkt. In Engeland vielen meer verkeersslachtoffers dan door de V's in dezelfde tijdsperiode. Het verschijnsel is dus waarschijnlijk universeel als vroeger. Wat kan „the man in the street" daartegen doen? Alles!of vrijwel alles! 95 pet- of meer der verkeersonge vallen is vermijdbaar. Het ideaal kan benaderd worden als alle weg gebruikers met aandacht aan het verkeer deelnemen en zich vooral houden aan deze simpele regelen: Voetgangers dus op de trottoirs, voetpaden of bermen! Fietsers op de rijwielpaden! Rijdt voorzichtig en uiterst rechts. Bestuurders. Op de rechterweghelft! Rijdt voorzich tig en houdt rekening met fouten van anderen. GAAT L. PAULSSEN RUSTEN De directeur van St Donatus Brandwaarborg-maatschappij, rector L. Paulssen, gaat rusten en zou zich tijdelijk gaan vestigen in het St. Elisabeth-gesticht. Tot zijn op volger is benoemd de zeereerw. heer W. Nólet. Ongeveer half Sept. zal ook mgr. <S' X?" oort zijn intrek nemen m ot. Donatus en de functie van onderdirecteur uitoefenen. Het adres is: Keizersgracht 148. Het blijkt, dat niet alleen oorlog voeren een levensgevaarlijk werk is. Ook met het opslaan van den oogst kunnen menschenlevens zijn gemoeid. .^et ..Plaatsje Port Arthur, ,zlJn onlangs 19 personen gedood toen de elevator van een werden lal ontplofte. Bovendien gewond Va" personcn ernstif? het graan stuivende stof ROTTERDAMSCHE TRAMWEGMIJ. De opbrengst van bet personenver voer van de N.V. Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij bedroeg gedu rende de maanden Jan. t.m. April '45 f 1760 tegen 714,907 in de overeen komstige neriode van 1944. De op brengst van het goederenvervoer be droeg van Jan. t.m. April 1945 f 21,474 (v. j. 143.578). De totale opbrengsten t.m. April 1945 bedroegen f 23,234 (v. j. 858,485). Bij de Koninklijke Nederland sche Strijdkrachten is een Cen traal Bureau „AVOS" gesticht.. Dit bureau organiseert thans een volledig cursus-programma, be. staande uit technische cursussen, lessen in de Engelsche taal en technisch Engeïsch. Maieisch, Fransch. Nederlandsche taal en correspondentie, en een opleiding voor het middenstands-diplma. Door deze cursussen zullen de Nederlandsche militairen in staat gesteld worden, zich reeds in diensttijd klaar te maken voor een geambieerde functie in leger of burger-maatschappij. De organisatie van de midden stands- en talen-cursussen zijn door „AVOS" opgedragen aan het Nederlandsch Talen Instituut te Rotterdam. In September a.s. be gint de eerste cursus in de Engel sche taal en technisch Engelsch: hieraan zullen naar schatting 40.000 militairen deelnemen. VOORSCHRIFTEN ZULLEN WORDEN GEWIJZIGD. In zijn rede ter gelegenheid van de installatie van den Raad voor Rechtsherstel op Maandag 1.1. heeft de minister van justitie, mr. H. A M. T. Kolfschoten, medegedeeld, dat het in bet voornemen der re geering ligt, de ter zake van de registratie van effecten gestelde voorschriften, op korten termijn te wijzigen. De tramongelukken neimen toe. Bij het inistappen in een over volle tram aan de Bijenkorf werd de 45-jarige mej. C. B. van de Noorderhavenkade door het drin gende publiek weggedrukt. Zij kwam daarbij te vallen en liep een hersenschudding op. De nota, waarmede de Nederland sche regeering haar aanspraken op schadevergoeding bij de regee ringen van de Vereenigde Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk de vier mogendheden, die de her stelcommissie te Moskou vormen aanhangig heeft gemaakt, is te Londen met gemengde gevoelens ontvangen. Zij is de eerste stap van dien aard, wélke door een der kleinere bondgenooten, die niet in de ge allieerde schadevergoedingscommis sie te Moskou zijn vertegenwoor digd, is ondernomen om zijn zaak naar voren te brengen, sedert het communiqué van Potsdam de be sluiten aangaande bedoelde com missie publiceerde. Zij vormt dei- halve een precedent, en bovendien een precedent, dat tamelijk krach tig van toon is, en dat kan zijn, wijl in de nota met krachtige en onweerlegbare argumenten wordt gewerkt. Wekt dit eenerzijds vol doening, wijl de Engelsche regee ring daardoor wordt gesteund in haar voornemen om in West-Europa een Zoo sterk mogelijk herstel door te voeren, anderzijds voelt zij ook aan. dat er tegenstanden zuller komen, welke, naar ®'jv' ,lfden Er' tot teleurstellingen zu len £*emoet is onbescWhJk weinig materiaal om dit herstel door te voeren. Niet alleen moreel, ook materieel is Europa één groote ruïne, en het zal de uiterste in spanning kosten niet om alle. maar om de voornaamste herstellingen aan te brengen. De Nederlandsche nota wordt dan ook, naar Reuter uit Londen meldt, in Engelsche kringen in dit stadium beschouwd als een actie van meer dan zuiver nationale be- teekenis. Zij wordt gezien als een symptoom van de ongerustheid der kleine geallieerden, die een snelle en duidelijke omschrijving wenschen van hetgeen de tussehen de groote mogendheden overeenge komen politiek zal beteekenen. wan neer zij eenmaal in de practijk wordt gebracht. Het is een groote fout der groote drie geweest, dat in de herstelcom missie geen vertegenwoordigers uit de door Duitschland bezet geweest zijnde landen zijn opgenomen. Wel is, eigenlijk in strijd met de be sluiten van Yalta, ten slotte aan Frankrijk een zetel als vierde per manente lid der commissie inge ruimd. maar voor andere landen, die minstens evenveel hebben gele den. en die bovendien den strijd nooit hebben opgegeven, en steeds met heel veel offers den oorlog tot het einde toe hebben meegemaakt, is in de herstelcommissie, die toch ook voor hen van vitaal belang is, nog steeds geen plaats: wat natuur lijk beteekent. dat zij, tenzij in deze regeling nog een wijziging wordt gebracht, er bij de defini tieve afrekening we drukken ons zeer zacht uit minder goed zullen afkomen, dan rechtvaardig en billijk zou zijn. De Fransche regeering heeft on middellijk, nadat zij in de commis sie was opgenomen, duidelija ge maakt, dat zij voorbehoud maakte ten opzichte van de herstelclausules van de overeenkomst van Potsdam. De Nederlandsche nota is in diep ste wezen een soortgelijk voorbe houd, nog bekrachtigd door een aantal eischen. welke alleen en uit sluitend op voor ieder begrijpelijke, voor de hand liggende rechtsgron den worden opgesteld. Na Neder land zullen waarschijnlijk nog an- defe volgen, en de indruk is dan ook, dat vele paragrafen van de overeenkomst van Potsdam zullen moeten worden herzien. Want recht en rechtsherstel is de eerste eisch voor den opbouw van een beter Europa. Naar de minister van oorlog Lawson in het Engelsche Lagerhuis mededeelde, hebben de geallieerde autoriteiten in de Britsche bezet tingszone van Duitschland reeds in bescheiden mate een begin gemaakt met de teruggave van door de Duit schers uit Nederland geroofde goe deren. Hij hoopte, dat, als gevolg van kort geleden uitgevaardigde in structies, spoedig een behoorlijke hoeveelheid gemakkelijk als zoo danig te herkennen goederen aan de Nederlandsche en andere ge* Sllicerdeh zou worden teruggegeven. Blijkens mededeeling van het plaatselijk verdeelingskantoor voor groenten en fruit, rayon Rotter- dam. werden in de week van 13 tot en met 18 Augustus 1945 in Rotterdam aangevoerd en onder den kleinhandel verdeeld: 1238 ton groenten, waarvan 00 ton peen. ruim 100 ton komkom mers, 133 ton spercieboonen, 334 ton roode kool, 26 ton andijvie, ruim 76 ton snijboonen, 297 to-n tomaten, en 210 ton overige soor ten, benevens 1033 ton fruit, te we en ruim 507 ton peren, i49 ton appelen, ruim 29.9 ton pruimen, en 77 ton andere fruitsoorten. "V ei moedelijk door blikseminslag ls gisteravond omstreeks half elf brand uitgebroken in de vlasfabriek van de wed. BarendregtHuigen aan den Rijsdijk te Rotterdam. De brandweer, die met twee autospui ten en den gereedschapwagen uit rukte, slaagde, er in de omliggende huizen te behouden. De fabriek is echter uitgebrand. Een groote partij vlasvlokken worden behouden. Aan het blusschingswerk nam de motorspuit van Rhoon deel. kon ook GEVAREN DER GEVANGEN KAMPEN Dr. Lashley, het hoofd der sectie volksgezondheid van het M. G. te Rotterdam en met hem de plaatse lijke geneesheeren zijn bezorgd voor onze volksgezondheid. De t.b.c. grijpt onrustbarend om zich heen en daarnaast is het aantal ge vallen van typhus, diphtherie, dy senterie en andere besmettelijke ziekten wel verdrievoudigd. Per dag moeten 2 a 3 gevallen van typhus geconstateerd. En de bron is nog niet ontdekt. De zeer on voldoende hygiënische toestanden zijn hier een groote schuldige. De repatrieerenden hebben het getal onzer zieken belangrijk uit gebreid. Onder de 32,000 repatri anten in Rotterdam moest men 5219 ziektegevallen constateeren en daaronder 208 uitgesproken geval len van t.b.c. en niet minder dan 1175 verdachte. En dan moet men bedenken, dat het t.b.-onderzo'ek zwaar wordt be lemmerd doordat de bestralings artsen niet beschikken over films voor doorlichting, zoodat vele ge vallen niet kunnen worden gecon stateerd. In den strijd tegen de andere ziekten heeft men te kampen met gebrek aan vaccin en personeel. is het wonder, dat de geneeshee ren den winter met zorg tegemoet zien? Medicamenten zijn er niet, verzorging kan men niet geven én de bevolking heeft geen voldoenden weerstand. Want. zoo zeide ons dr. Lashlev, we moeten ons niet verbeelden, dat ons volk het nu goed heeft. De voe ding is lang niet op 't peil, waarop zij zou moeten staan. Vooral krij gen we te weinig vet en eiwit. En al zijn de ergste gevallen van hon geroedeem genezen, het oedeem zelf is daarom nog niet verdwenen. Nog maals de doktoren zien met schrik den winter tegemoet. Ais er een epidemie uitbreekt, zijn de gevol gen onberekenbaar. In dit verband brengt tijdens deze bespreking de inspecteur van den P.O.D., kapitein Bals, een recente publicatie in een der Rotterdamsche bladen ter sprake, waarin protest werd aangeteekend tegen de in- koopen welke door den F.O.D. te Rotterdam zouden worden gedaan ten behoeve van de N.S.B.-ers in de hulpgevangenissen en kampen. Er .zijn in Rotterdam 7000 ge vangenen en onder hen komen schurft, luis, diphtherie, open t.b.c. en andere ziekten voor. Daarbij komt, dat deze menschen voor een groot deel zijn opgesloten in vee', te kleine ruimten. Aan verbetering van dit laatste wordt hard. gewerkt Intusschen houdt die toestand groote gevaren in voor de Rotter damsche bevolking en in het bij zonder voor de bewakers Een en ander was voor de eigen bataljonsdoktoren dezer bewaker.' aanleiding hun groote bezwaren ten deze naar voren te brengen. Indiër, de hygiënische toestanden niet worden verbeterd, kunnen zij geen verantwoordelijkheid blijven dragen Daarom heeft het M.G. in overleg met de medici opdracht gegeven te trachten verschillende arti kelen aan te koopen. Vele daarvan zijn bovendien uitsluitend bestemd voor de bewakers of voor de kin deren, wier vader en moeder beiden zijn gevangen genomen, doch weikr kinderen zelf geen gevangenen zijn. Als men b.v. ook dekens voor de N.S.B.'ers wil koopen geschiedt dit omdat deze menschen niet alleen op stroo slapen maar men denkt aan de teruggekeerden uit Duitsch land voor een deel geen deken bezitten. En één deken zullen zt toch voor den winter moeten hebben Met den minister-president houdt men zich aan den stelregel, dat wij Nederlanders zijn en daarom geen Duitsche methoden wenschen toe te passen, waarbij deze menschen met honderden zouden sterven. Dan kan men ze beter ineens tegen den muur zetten. Met de bedoelde aankoopen za! dan ook beslist worden doorgegaan Dal hierbij ook maar eenigszins van zwarte prijzen sprake zou zijn, werd beslist ontkend. Gewezen werd intusschen ook or de zeer slechte omstandigheden waaronder de bewakers, die feitelijk militairen zijn, moeten dienst doen 't Eten is niet al te best, betaling evenmin, ze slapen op stroo en doen zwaren dienst. Behoorlijke schoenen hebben ze totaal niet terwijl wapens al evenzeer ont breken. Doordat op 8 Augustus de B.S werden ontbonden en ook velen dienst namen als oorlogsvrijwilli ger, is het aantal dezer menschen nog verder gedund, zoodat er nu veel te geringe bezetting is vooi de te vervullen diensten. In dezen deplorabelen toestand moet dan ook dringend de noodigc verbetering komen. Daar wordt aan gewerkt, doch het resultaat was neg niet groot. Wat de gevatTgenverblijven be treft. vernamen wij nog. dat met de geallieerden overleg wordt gepleegd over het onderbrengen van poli tieke gevangenen in bestaande kam pen in het Rijnland. Tenslotte werd ook nog gewezen op hel feit. dat uit Nederland 600 doktoren naar Indië zullen moeien gaan. Voor Rotterdam beteekent dit een extra zorg omdat men hier toch al in tegenstelling met Amsterdam en Den Haag cen tekort aan geneesheeren heeft. Overleg over deze kwestie, opdat Rotterdam niet al te zeer zal wor sen cro-inr.poT-tj ;s gaande. D<?. 42-jarige slooper C. p. o uit de Agnieseslraat viel gisteren in de Zaagmolenstraat van een rijdende vrachtauto. Met een onderbeenbreuk en een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht, waar hij bij aankomst overleed. DR. J. F. TOUW. f Gistermorgen is na een kort stondige ziekte overleden dr. J. F. Touw, waarnemend directeur- geneesheer van het Zuider Zieken huis in Rotterdam-Zuid. Sinds de opening van het ziekenhuis was hij waarnemend leider der in richting en tevens hoofd der in terne afdeeling. Dr. Touw was om zijn arbeid en eigenschappen een bekende figuur. De dokter, pas 42 jaar oud, zal Vrijdag a.s. te Leiden worden begraven. ZUIVERING BURGEMEESTERS ZUID-HOLLAND Het mil. gezag heeft op grond van hel zuiveringstoesl in hun functie geschorst met ingang van 8 Mei 1945: D. J. Visscher burgcin. van Dirksland; Melissani en Her- kingen; W. F. van den Hoff. burgern. van Brielle; P. v. Rees. burgem. van Papendrecht: H. L. du Boeuff, burgem. van Maasland. In hun functie zijn gestaakt: W van der Pteeg, burgem. van Püttershoek en Heinenoord; C. J. van Bommel, bur gem. van Hellevoetsluis; jhr. C. W. Stern, burgem. van Heerjansdam en P. F. Zeeman, burgem. van Roekan je. KARNEMELK VOOR KINDEREN In de distributiekringen Rotter dam. Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis. Ridderkerk. Cap. a. d. IJssel, Dordrecht en Zwijndrecht kan op de melkbonnen B16 en C16 tevens V2 L. karnemelk worden gekocht. HET GEBEURDE IN DE RUBROEKSTRAAT Men verzoekt ons er op ie wij zen, dat de 28-jarige J. Vink van den Boezemsingel, een der slacht offers van de schietpartij onlangs in de Rubroekstraat.. met dit geval niets had uit 1e staan. De man pas seerde toevallig ter plaatse, toen hem het doodelijk schot trof. DOODELIJKE AANRIJDING Bij een botsing met een auto in de Jericholaan, is de 30-jarig<e motorrijder H. N. Bockhove uil de Dordtsche laan, vrijwel op slag gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3