De richtlijnen voor Duitschland Nieuwe Schiedamsche Courant BESTELBILJET Geen hoogere standaard dan slachtoffers Teruggave geroofde goederen aan Nederland Vertrek van Broeder Fulgentius Meer dan 70.000 Neder- landsche gevangenen DE BELGISCHE CHRIS TELIJKE VOLKSPARTIJ Aansluiting op de traditie Ned. „Liberator" stort neer Bandenproductie in de V.S. Het eerste Fransche zeeschip aangekomen Scheepvaartberichten Ongem. Slaapkamer JONGEN GEVRAAGD NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN eenige jongelieden met diploma 5-j. H.B.S. EEN WERKSTER BROERSVEST 8 A - SCHIEbAM Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van heden te abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" en het abonnementsgeld te voldoen: a per week ad 0.26 b per maand ad 1.10 e per kwartaal ad 3.25 Naam en adres: De vraag, welke richtlijnen de groote overwinnaarstaten willen vol gen om op den duur Duitschland te maken tot een democratischen staat, die den wereldvrede niet meer in gevaar zou kunnen en wil len brengen, houdt de geesten, ook nog na het communiqué van Pots dam, fel bezig. Er is hoop en vrees, maar bovenal twijfel. Hebben de bondgenooten inderdaad een pro gram, of treffen zij hun maatre gelen, al naar de omstandigheden dit eischen, zuiver op optporuini- teitsgronden? Xn de groote, vele problemen om vattende radiorede, welke president Truman de vorige week voor het Amerikaansche volk heeft gehou den om de besprekingen van Pots dam te belichten, heeft hij ook dit vraagstuk uitvoerig en grondig be handeld. Hij knoopte daarbij aan bij de instelling van den raad van mi nisters van buitenlandsche zaken, welke spoedig zal moeten beginnen met het voorbereidende werk voor het opstellen van het vredesverdrag met Duitschland. Maar, merkte Truman niet zonder sarcasme op, de uiteindelijke inwerkingtreding van deze vredesvoorwaarden zal toch moeten wachten, tot Duitsch land een regeering zal hebben voortgebracht, waarmede een vre desverdrag kan worden gesloten. En dan schetste hij een breed pro gram van voor het doel geschikte politieke en economische richtlijnen volgens welke Duitschland door de bezettende «mogendheden zal wor den geregeerd. De overwinnaars pogen Duitschland te bevrijden van de machten, die het zoo lang in de geheele wereld gevreesd en gehaat hebben gemaakt en die Duitsch land tot den volledigen ondergang brachten. Het is het doel van deze beginselen om het nazidom, de be wapening, de oorlogsindustrieën, den Duitschen generalen staf en zijn gansche militaire traditie te vernietigen; om door de controle op de Duitsche opvoeding, door de reorganisatie van het plaatselijk be stuur en de rechtspraak, door het bevorderen van de vrijheid van spreken en van pers, de vrijheid van godsdienst en het recht van de arbeiders om zich te organiseeren een democratie op te bouwen. De Duitsche industrie, zette Tru man uiteen, moet gedecentraliseerd worden om de concentratie van economische macht in kartels en monopolies te doen verdwijnen. Het sterkste accent zal van nu af val len op den landbouw en de vredes- industrieën. De Duitsche econo mische macht, die het in staat stel de oorlog te voeren, moet worden vernietigd. Ook moet als onverbiddelijke re gel gelden, dat de Duitschers geen hoogeren levensstandaard hebben, dan hun voormalige slachtoffers; de volken van de verslagen en be zette landen van Europa. En in dit verband deelde de president kort en krachtig mede: wij hebben niet de bedoeling weer de vergis sing van na 1918 te maken, n.l. om herstelbetalingen in geld te eischen en daarna Duitschland het geld te leenen, waarmede het moet betalen. Herstelprestaties zullen ditmaal worden voldaan uit feite lijke activa, uit die hulpbronnen van Duitschland, die niet noodza kelijk zijn voor zijn bestaan in vre destijd. Echter, besloot Truman dit deel van zijn toespraak, is in Ber lijn overeengekomen, dat de her stelprestaties, uit welke zone ook genomen, steeds genoeg hulpbron nen moeten overlaten om het Duit sche volk in staat te stellen te le ven zonder de voortdurende hulp van andere volken te moeten ont vangen. Nu Japan het lot van Duitsch land deelt, kan deze offcieele uit eenzetting van wat het verslagen Germaansche Rijk wacht, ongeveer een denkbeeld geven van wat de overwinnaars voornemens zijn met het land van de rijzende zon te doen. Ook al weet men, dat daar zoowel de bezettingsproblemen als die van de z.g. „heropvoeding" eenigszins anders liggen, zal de be handeling der overwonnen volken in het belaag van den toekomstigen vrede in de groote lijnen ongeveer gelijk moeten zijn. De Engelsche minister van oor log Dawson heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat geallieerde auto riteiten in de Britsche bezettings zone van Duitschland reeds in be scheiden mate een begin hadden gemaakt met de teruggave van de door de Duitschers uit Nederland geroofde materieele goederen. Hij hoopte dat als gevolg van korte lings uitgevaardigde instructies ■poedig een behoorlijke hoeveelheid gemakkelijk als zoodanig te her kennen goederen aan de Neder landsche en andere geallieerden zou worden teruggegeven. De minister zeide dit m antwoord op een vraag van luitenant-kolonel Hare die had gevraagd of Lawson bereid was de verzekering te geven dat maatregelen zouden worden ge nomen om deze bezittingen zoo spoedig mogelijk aan het Neder landsche volk terug te geven. Broeder Fulgentius, overste van het klooster aan de Putschelaan in Botterdam-Zuid en hoofd van u.l.o .Don Bosco", is benoemd tot rraoia in het Instituut St. Louis te Ouden bosch. In zijn plaats ïs aangewezen als overste en u.l.o.-hoofd Br. Theo Dhanes Gisteravond hebben ouders er. leerlingen van Br. Overste Ful gentius afscheid genomen. De heel van Amerongen sprak een wooro van hulde en offreerde een schilder stuk, voorstellende een haven gezicht. Br. Fulgentius memoreerde vooral de ondervonden sympathie en medewerking. Ruim 70.000 Nederlanders bevin den zich onder de meer dan 200.000 sinds den overval op Pearl Har bour door de Japanneezen gemaak te geallieerde krijgsgevangenen en door de Japanneezen geïnterneer de burgers, aldus heeft het alge meen Nederlandsch-Indiseh hoofd kwartier bekend gemaakt. Onge veer 5000 Nederlanders bevinden zich in het Japansche moederland, doch 20 a 40,000 krijgsgevangenen en geïnterneerden zijn onderge bracht in Nederlandsch-Indië. Voorts bevinden zich 75.000 Ne- derlandsche vrouwen en kinderen in afgesloten gebieden, ofschoon niet als gevangenen in eigenlijken zin De pas gestichte Belgische Christe lijke Volkspartij heeft haar program gepubliceerd inzake de volgens haar door België te voeren buitenlandsche politiek De buitenlandsche politiek moet bepaald blijven door België's geogra fische ligging, door de belangen van zijn economie en door de rechtskun dige opvatting en de zedelijke waar den waaraan zijn bevolking prijs hecht. De politieke onafhankelijkheid blijft de hoeksteen; zij moet echter nog meer gesteund worden door een betere politieke opleiding der Staats burgers en hun voorlichting m zake internationale vraagstukken. In het kader van het handvest van San Francisco, waarvan de spoedige aanvaarding wordt aanbevolen, moet de mogelijkheid van een gewestelijk accoord met Groot-Britannië, Frank rijk, Nederland en Luxemburg over wogen worden. België zoekt geen politieke annexa tie, doch in de mate eener gezonde herstelpolitiek eischt het vergoeding wegens schade, door Duitschland teweeggebracht. Tot dat doel wordt een geringe grenswijziging wensche- lijk geacht in de streek van Eupen- Malmedy, alsmede andere vormen van vergoeding. Meer nadruk moet gelegd wor-den op de mogelijkheden, geboden door het Belgisch-Nederlandsch voorloopig tolverbond (4 Sept 1944), de Fransch- Nederlandsch - Belgisch - Luxemburg- sche overeenkomst tot bevordering der economische samenwerking (20 Maart 1945) en de betrekkingen met andere geallieerde landen. In de Libre Belgique" worden voorts de plannen van de nieuwe par tij ontvouwd, waarbij er op wordt ge wezen, dat een ruime plaats dient te worden ingeruimd vnnr de jongeren, zonder evenwel de traditie te scnaden en aan de ondervinding der ouderen tekort te doen. Vervolgens blijft de partij vasthou den aan haar standpunt, ingenomen bij de koningskwestie. Naar Belga nog meldt, hield de nieuwe partij Zaterdag te Brussel haar eerste congres De partij volgt eigenlijk de vroegere Katholieke partij op. Zij beweert echter de na latenschap van deze laatste slechts onder beneficie van inventaris te aan vaarden. Zij verklaart door geenerlei verplichting gebonden te zijn ten op zichte van de in 1939 verkozen Katho lieke volksvertegenwoordigers. De nieuwe leiders zijn voor het meeren- deel eerst thans in de politieke arena verschenen. De partij wil niet meer confessioneel gericht zijn. De leiders van het congres doen een beroep, niet meer alleen op de katholieken, maar op al degenen die op sociaal gebied een door christelijke beginselen geïnspireerde overtuiging er op nahouden; de benaming „chris telijk" welke in den voorloopigen partijnaam is opgenomen, zal echter op het congres worden besproken. Deze gebeurtenis is des te belang, rijker daar de rechterzijde, die van 1884 tot 1914 aan het bewind is ge weest en er sedertdien steeds met andere partijen deel in gehad heeft, onlangs in de oppositie is gegaan. Een Nederlandsche ..Liberator" is in de nabijheid van Colombo neerge stort. Bij dit ongeval zijn om het leven gekomen: luit. J. Radius, en de bnder-officieren M Griffioen, H. P. Santbergen en M. D. H. Schuitmaker. Van de overige Nederlandsche beman ning is nog een persoon ernstig ge wond. Verscheidene anderen werden licht gekwetst. Alle producenten in Akron hebben de productie van rubberbanden voor civiel gebruik op volle capaciteit hervat met het doel een productie van 2,500,000 banden in September B.F. Goodrich heeft een 36-urige werk week aangekondigd zoodra het werk en de productieschema's zulks toe laten. De meeste andere banden fabrieken der V.S. zullen, naar ver wacht wordt, zulks eveneens doen. N.SJB.-ERS IN MIDDELBURG ONDERGEBRACHT Dezer dagen is te Middelburg een aantal bekende N.S.B.-ers onderge bracht, o.w. J. R. Grool, vroeger een der voornaamste mannen van het Arbeidsbureau. G. Alberts, lid van de WA, R. J. Zimmerman, vroeger amotenaar bij het Arbeids bureau en lid van den Sicherheits- dienst, Martien Beversluis en diens vrouw. Jo Beversluis-Verstraten (beiden uit Veere). R. Diven uit Vlissingen, lid van de WA en van de SS, I. Y. Hesselink-Feitsma, be gunstigster ^an de Germaansche SS en handlangster van de Gestapo, P. Tams, oud-burgemeester van Koudekerk en anderen. Het gezel schap is ondergebracht in het mili tair hospitaal. LOONVERHOOGING ENGELSCHE SPOORWEG ARBEIDERS De spoorwegarbeiders in Engeland zullen 7 sh. loonsverhooging per week ontvangen t.o.v. de minimum loonen. De nieuwe loonen zijn 84 sh. per week op het platteland, 85 sh. in de industrieele gebieden en 87 sh. voor Londen. Naar wij vernemen is gisteren he.t eerste Fransche zeeschip sedert de bevrijding van ons land in de Rotterdamsche haven aangekomen. Het is de tankboot „Grafbal" van 600 ton, geladen met benzine. Het schip, dat van Londen kwam, heeft ligplaats genomen aan de terreinen van de B.P.M in Pemis ER KOMT MEER SIGARETTEN- VLOEI, Door het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten wordt ge poogd te komen tot een ruimeren aanvoer van sigarettenvloei. Het laat zich aanzien, dat binnen niet al te langen tijd een redelijke hoeveelheid beschikbaar zal komen PARTIJ-FORMATIE GEEN BEGINSELKWESTIE In een der bladen wordt ons naar aanleiding van een citaat, dat geen citaat is, omdat wij het tus- schen aanhalingsteekens geplaat- ste niet schreven, een opinie m de schoenen geschoven, die wij reeds tot twee keer toe zoo uit drukkelijk mogelijk hebben afge wezen, een paar maanden voor dat de schrijver in kwestie dit onderwerp raakte. 7 Juni 1945 schreven wij: „Het vraagstuk van de eigen politieke organisatie blijve echter een vol komen vrije kwestie, het geldt hier geen principieele zaak. Het blijve dus een punt van vrije discussie." Dit is een werkelijk citaat. Ook het volgende, een dag of veertien later: „Het al of niet toe treden tot zoodanige (katholieke) partij moet daarom aan het in zicht en het geweten van iederen katholiek worden overgelaten." Is dit duidelijk of niet? RATTENPLAAG IN NOORD LIMBURG Een der vele plagen, waaronder het platteland van Ntoord-Lrmburg gebukt gaat, Is die der ratten, die het leven in de provisorisch opge knapte woningen zeer onaangenaam maken. Thans heeft het commis sariaat voor de noodvoorziening een offensief tegen de ratten ingezet door rattenkruit en glassplinters op hun wegen te „zaaien" Rotterdam aang. 21 Aug. Grafdal (Fr.) Londen, Erhardt Dekkers, Pernis, Smeerolie; Madoera, (N) New York, Holland"- Amerika Lijn, Lekh., graan en stukg.; Fort Orleans, (E) Amerika, Ruys Co. Waalh. 31, mVertr 21 Aug. Batavier II, (N) Londen; 22 Aug. Tower Hill, Tolsta Head, Grafdal. Empire Tudor. BINNENLANDSCHE VRACHTEN- MARKTEN. ROTTERDAM, 2il Aug. Vaar. werk: Diverse partijen lijnzaad naar Amersfoort, 190 ton en 139 toen idem, 70 ton petroleum naar Zwolle, 150 en 250 ton meel naar Den Haa^di verse partijen meel naar 175 ton tarwe naar Dirksland en 175 ton soda naar Leerdam, alles volgens tarief Er is zeer veel werk Vlet- en lichterwerk: 500 ton 50 per dag'. IJMUIDEN aang.: 21/8 Westerhaven Londen, stukg. voor de Marine; Wo- landa, Skogkall, gez. hout; Harzijl Gruvon, gez. hout; Alcyone, Gfruvon. gez. hout. PROVINCIALE PUBLICATIES VERREKENING LEVERANTIES VER SCHE VLEESCHWAREN ENZ. MET DETAILLISTEN. In aansluiting op de mededeeling aan de detaillisten in N.-Holl., Z.-Holl. en Utrecht welke met ingang van 25 Aug. a.s. zullen worden ingeschakeld bij den verkoop van versche vleesch- waren, vleesch. en vischconserven enz., maakt het Min. van H en N. aan de betrokkenen bekend, dat de betaling van deze goederen zal dienen te geschieden door overschrijving Van de verschuldigde bedragen van de rekeningen van de detaillisten bij de Nederlandsche Middenstandbank op die van de blokleiders, eventueel hoofdblokleiders, welke voor de ver deeling van de producten onder de detaillisten zorgdragen. Daar andere wijzen van betaling niet zijn toege staan is het noodzakelijk, dat kenen zich wenden tot de plaatselijke kantoren van de Nederlandsche Middertstandbank, teneinde, zoo noo- dig. een rekening te hunnen behoeve te doen opnemen en in ieder geval aan de Bank opdracht te geven tot betaling van de terzake van leveran ties als bovenbedoeld verschuldigde bedragen. Nadere inlichtingen worden door de bankkantoren verstrekt. OFFICIEELE PUBLICATIES Bedrijfstraiusacties van juweliers e.a* moeten worden geregistreerd. In het op 8 Augustus uitgegeven Staatsblad F 133 is opgenomen het machtigingsbesluit geldzuivering, het- wellk den minister van financiën de bevoegdheid geeft alle door hem noodig geachte bepalingen tot zui vering van het geldwezen vast te stelïen. Op overtredfng van z*ulke be palingen worden in het besluit zware straffen gesteid. Vrijheidsstraffen en geldboeten (tot een maximum van f 50-0,000) kunnen zoowel afzonder lijk als gecombineerd worden opge legd. Bovendien kan de behaalde winst aan den veroordeelde worden ontnomen. Bij rechtspersonen kan een strafvervolging worden ingesteld en straf worden uftgesproken zoowel tegen den rechtspersoon als tegen de bestuurders. Als eerste uitvoeringsmaatregel is thans in 't Staatsblad F. 135 een beschikking van den minister van financien opgenomen, weïke met *n- gang van Vrijdag 10 Aug. in wer king is getreden. In de eerste piaats verbiedt de beschikking het overdra gen. op welke wijze ook, van buiten omloop gestelde Nederlandsche munt biljetten (met inbegrip van zilver bons), bankbiljetten of zinken pas munt. Uiteraard heeft dit op het oogenblik vooraï betrekking op de bank- en muntbiljetten van f 100 en de bankbiljetten van 500 en 1000. Voorts moet een register van be- drijfstransactfes worden aangelegd door de leden van; a. de ondervakgroep detailhandel in gouden, zilveren werken en ]U- weelen; b. de vakgroep goud- en zii'vejv smeden; c. de ondervakgroep detailhandel in tweedehandsch goederen; d. de vakgroep pelterijen; e. de ondervakgroep detailhandel in postzegels; f. de ondervakgroep detailhandel in antiquiteiten, zoomede door kunst., handelaren. Onder „leden" worden niet alleen verstaan degenen, die als zoodanig rijn ingeschreven, doch ook zij, aio door hun beroep of bedrijf tot dez« groepen behooren. In het register, waarin onverwijld aanteekening moet worden gehouden van alle transacties binnen het kader van het bedrijf, moeten in het bij zonder worden opgeteekend de naam ei\ het adres van koopers en ver- koopers, de voorwerpen, welke door hen zijn gekocht resp. verkocht, en de prijzen waarvoor dat is geschied. De betrokkenen zijn vrij in de wijze van inrichting dezer registers, mits daarin maar de vereischte gegevenfll voorkomen en doorslag of afschrift daarvan wordt gemaakt. lederen Maandag moet vóór twaalf uur een onderteekend afschrift inzake ue afgeloopen week bij het kantoor van de kamer van koophandel en fabrie ken ter plaatse, waar het bedrijf 18 gevestigd, of indien zich aldaar geen kantoor van een kamer van koop handel en fabrieken bevindt, bü den burgemeester worden ingeleverd Deze verplichtingen dienen nauw keurig te worden nagekomen. Met de omstandigheid dat aan deze voor schriften pas heden meer algemeene bekendheid fs gegeven, zal bij con- tröl'e z'oo noodig rekening worden gehouden. VERGUNNING VERHANDELEN BEPAALDE CHEMISCHE PRODUCTEN. In de St.ct. van 15 Aug. '45 is een beschikking opgenomen van den min van handel en nijverheid, waarbij art 5 der chem. prod beschikking '41 no. 1 is gewijzigd; tevens zijn ge publiceerd een aantal bepalingen ter uitvoering van dat artikel, ten ge volge waarvan aan ondernemingen, het koopen en verkoopen van alle op de bij deze beschikking behoorende tabellen a en b vermelde producten, zonder schriftelijke vergunning van de directie van het Rijksbur. v. chem. prod. is verboden, terwijl het verbruiken slechts is toegestaan tot m,a a n d el ij k s ch e hoeveelheden gelijk aan het gemiddelde maandverbruik in het eerste halfjaar '44. Aanvragen om vergunningen kunnen slechts in behandeling worden genomen, indien zij behoorlijk gedocumenteerd zijn. Bovenbedoelde dispensatie van het verbruiksverbod geeft geen aan spraak op bevoorrading of toewijzing van energie Alle vroegere regelin gen, voor zoover hiermede in strijd, ook indien zij zijn uitgegaan van het Rijksbur. v. chem prod, te Breda en zijn districtsgemacbtigden zijn thans door bovenstaande uniforme regeling vervangen Verloofd: SJANIE FLASZA en JOHNNIE JANSEN Schiedam, Broersveld 14a H.M.N.S. Van Galen OPROEP'. "Wil degene, die briefkaart stuurde met afzender WIM DE REUS, afkomstig uit Schiedam, zich s.v.p. met fa milie in verbinding stellen. Onkosten worden gaarne ver goed. P. M. DE REUS, Baro niestraat 28b, Hillegersberg, Rotterdam. ta huur gevraagd voor juf frouw alleen. Brieven onder no. A.1039 bureau v. d. blad, Broersvest 8a, Schiedam. Twee pasgetrouwde jongelui vragen TWEE KAMERS van dubbel woonhuis te huur, met of zonder gebruik van keuken. Br. onder no. A. 1038 bureau van dit blad. Broers- vest 8a, Schiedam, Distilleerderij Gebrs. Kramers, Hoofdstraat 69, Schiedam. f 7500 BELOONING In den morgen van 10 Augustus 1945 werd ingebroken bij E*gen Haard", Thomsonlaan 107 A. Den Haag. Ontvr. werden circa 43 Perzische tapijten. Aanw., die kunnen ïeiden tot terugbez. der tapijten, worden beloond met f 7500 en bij gedeeltelijke terugv. met 10 pet. van de waarde. Voor volledige inl. wende men zich tot den op sporingsdienst der Haagsche politie, telefoon 22, toestel 65 of tot de directie van Eigen Haard", tel. 33.50.84. Voll. lijs ten van het ontvreemde op aanvraag verkrijgbaar. Voor opleiding in moderne bedrijfsadministratie en kostprijsberekening te Utrecht gevraagd Belangstelling voor studie in bedrijfseconomie en moderne administratie vereischt. Sollicitaties met uitv. inlichtingen en afschriften van officieele pun- tenlijsten aan den Algem. Dienst, 2de Afd-, Utrecht. Nationale Feestdag Verloren Portefeuille, f 300, van C. ROG. Geld mag behou- 3en worden. Gelieve papieren a.u.b terug te bezorgen aan WIJNGAARDEN Laakkade 47. Den Haag. Gevr. voor 1 Sept. een BAND van 's av. 7 u. af v. dansmuziek Br. m. prijsopg. aan H. J. JUN- GER, Korte Schoonderloostr. 17 STOOMWASSERIJ „DE PAUW", Stadhouderslaan 3, Schiedam, VRAAGT voor de hele week. Aanmelden: tussen 912 of 2 4 uur. DE ACTIE „VOOR GOD" ZAL HERRIJZEN Alle geldmiddelen, de inventaris en de totale brochuren- en papiervoorraad zijn door de Duitschers in beslag genomen of vernietigd. Hartelijk dankbaar zijn wij den velefl die reeds geldelijk hebben bijgedragen aan den heropbouw. Hebt U ook al geholpen? Er zijn vele andere en grootere nooden. Maar meer dan ooit is deze Actie thans ook noodzakelijk. Helpt al len. elke. ook de kleinste bijdrage bouwt mede op! Zend postw.: Postbus 2 Heemstede of stort een bijdrage op de postrekening No. 248177 ten name van Mr. A. Diepenbrock, pr., Heemstede. doorhalen wat niet wordt verlangd Bij verzending per port le frankeeren »1» brief-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 4