Eerbied voor Canadeezen iïAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Vleeschrantsoen Prinses Juliana'in Rotterdam Nieuw Organisatieleren Nazi-beesten 26 Miilioen menschen vermoord Bon R 16 tabak voor scheermesjes tijdelijk verlaagd EINDELIJK THUIS en nog aan lager wal Als de lampen branden gaan WEERBERICHT Een harde les „Nationale Feestdag- Nationale Offerdag" Politieke gevangenen ontslagen LANGE VINGERS DE KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING De vreemdelingen DUAL MEET EXCELSIOR-V.F.C. Burgerlijke stand NEDERLANDERS BOVEN JAVA Vreemde stilte en normale omstandigheden Uitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur-* H. A. paalvast. Drukker: N.rC N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT W Rftcfp J DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1945 68ste JAARGANG No. 18790 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. \bonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertent?i ën 25 ets. per mm. D Toen de Canadeezen bun m- -ht deden als bevr«de« doQr land werd Jeder^g^ dg Deyol. tocht deden als ons land werd ie* noVer ae Devoi- hun het anders ge wend van vreemde soldaten De Duitschers achtten niemand anders dan zichzelf. Zij deden erg senti menteel, zooals een Duitscher graag doet, maar diep in hun hart verachtten zij iederen Neder lander ook het meisje aan hun arm. Niet aldus de soldaten, die hun leven inzetten voor onze be vrijding. Zij kwamen tot ons als tot een volk, waarvoor het waard is zijn leven op het spel te zetten. Een volk dus, waarvoor zij in hun hart eerbied koesterden. Hun ging het niet om buit uitzonderin gen daargelaten ook niet in den vormvan avontuurtjes. Zij respecteerden ons volk, onze vrou wen en meisjes inbegrepen. Onze meisjes hebben dat respect beantwoord met een in sommige van zijn uitingen beklemmend aandoenden overvloed van sym pathie. Zij gaven en geven nog al wat zij kunnen en meer dan zij mogen. Is dat het juiste antwoord op den eerbied, waarmee de Cana deezen hier kwamen? Is dat eerbied voor deze jon gens? Èerbied voor him vrouwen en meisjes, die in het vaderland achterbleven en hen lieten gaan om ons te bevrijden? Is dat eer bied voor het Canadeesche volk? Is het niet een klap in het gezicht voor onze Nederlandsche dank baarheid, dat de geallieerde auto riteiten hun mannen openlijk met plakkaten moeten waarschuwen tegen de gevolgen van den om gang met Nederlandsche vrouwen en meisjes? Is het niet een daad van verachting jegens onze Neder landsche jongemannen, wanneer onze meisjes alles naloopen, wat een buitenlandsche uniform draagt? Voor de bevrijding van onze jongens gaven de Canadeezen hun leven en onze meisjes keeren hun den rug toe omdat zij geen cigaretten hebben! Eerbied voor het werk der Canadeezen vergt eerbied ook voor onze jongens. Het wordt hoog tijd, dat onze meisjes zich van een beteren kant doen leeren kennen. Als dochters van een volk, dat de bevrijding waard is! Volgens olficieele cijfers van door de Fransche regeering aangewezen onderzoekers zijn in alle Duilsche concentratie kampen te zamen zes en twin tig miilioen menschen vermoord. De meeste slachtoffers zijn te Dachau gevallen. Daar werden 12 a 14.000 menschen per dag omgebracht. Op 10 Juli 1944 hielden de moordenaars van Dachau een drinkgelag ter vie ring van hun „record-dag" waarop zij 24.000 mannen, vrou wen en kinderen om het leven hadden gebracht! In de maand Sept. zal er een aantal scheermesjes beschikbaar worden gesteld voor ieder, die ir. het bezit is van een tabakskaart. Daartoe moet men tusschen 20 Aug. en 6 Sept. bon R 16 van de taoaks- kaai't bij den winkelier inleveren Aangezien in het Zuiden des ..ands nog niet overal dezelfde tabaks- kaarten zijn uitgereikt als in het Noorden en dit zal omstreeks emd Augustus wel het geval zijn is de inleveringstermijn ruim gesteld. Het aantal scheermesjes, dat per bon verstrekt zal worden, wordl nog nader bekend gemaakt. Bij gelegenheid van den Havendag waren een aantal burge meesters uit Brabant en Limburg als gasten te Rotterdam. Ze maakten per „duck" een tochtje naar de Bellona. (Foto persb. Hof) Met het oog op het herstel van den veestapel in de door den oorlog 'waar geteisterde gebieden (N-Lim- burg Z.-Gelderland, W-Brabant, enzen omdat de invoer van vleesch in blik reeds geruimen tijd vrijwel stil staat, terwijl de voor raden daarvan nagenoeg zijn ver bruikt, zal van 2 Sept. af het vleeschrantsoen tijdelijk tot de helft worden verlaagd. Getracht zal worden den terug gang in eiwitvoeding; die van deze verlaging het gevolg is, deels met peulvruchten op te vangen. Tevens zullen pogingen in het werk worden gesteld om zoowel door het invoeren van bevroren en/of op andere wijze geconserveerd vleesch, als Van visch en viscn- conserven, mogelijkheden te schep pen voor de distributie van eiwit rijk voedsel naast het uit versch vleesch bestaande vleeschrantsoen. De woonschuit van de familie van de Liende keerde in de Schie dam sche wateren weer, nadat zij een jaar lang door de Duitschers „georganiseerd" was geweest en ook aan de Canadeezen huisvesting had verleend. Met eenige trots voer de verloren dochter door Schiedam's havens. Zij zou op haar „joyeuse rentree' juist de Appelmarktbrug passeeren, toen de wind last Kreeg van grillen en haar aan lager wal bracht. In een schermutseling met de brug lichtte zij de draaipunten uit de potten en ontzette daarbij een der klaphelften. Ook zelf had zij nogal aanzienlijke schrammen De drijvende bok. die hijgend en puffend bezig was de bekisting van den nieuwen havenkant uit den Schiebodem te trekken, verleende snel assistentie. De patiënte werd in een gemakkelijke houding gelegd en een timmerman had de breuk al gauw hersteld. Vanmorgen om 9uur heeft de bok de brug weer op haar plaats gebracht. Nog maar 5 weken geleden was de brug plecht-ig heropend. In bun tijd hadden de Duitschers haar aan puin gevaren en voor 3 maanden lam gelegd. De heropening van vandaag is minder feestelijk geweest: ,,'t is niet iederen dag kermis". Toch jammer voor den brugwachter. Die kreeg den vorigen keer een echte klare. Op Maandag 27 Augustus viert de Heerenstraat haar feestdag. De kinderen zullen dien dag elkaar in vele wedstrijden bekampen, 's Avonds spelen „the Rhythme Boys" onder leiding van den heer G. van Unen. De verlichting, die vijf jaar ondergedoken is geweest, zal Zaterdag 25 Augustus weer een ouderwetsehe sfeer scheppen. (Medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut.) GeJdig vain Donderdagavond tot vrijdagavondMatige Westelijke W1' to®ne'nende bewolking, over wegend droog iet q warmer Waarnermngen tc Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur Barometerstand7=54 4" Windrichting: N.N W kracht 3 Temperatuur: 16.8 Celsius WeersgesteldheidzwaaT 'b^kt. men3 tulXeiT uu? ^"tere n voorfek°" Op de Rotterdamschedijk is een ernstig ongeluk gebeurd Twee kin deren, de jongens genaamd A v d L., oud 11 jaar en W. a., oud 14 jaar. beiden wonende alhier, waren op de treeplank van een rijdenden tramwagen gesprongen, met het gevolg, dat zij tegen een mast van net bovennet terecht kwamen. A. v. d. L. kwam met zijn linkervoet onder de wielen van den bijwagen terecht. Hij is opgenomen in het ziekenhuis alhier, alwaar de voet is geamputeerd. W. G. kwam er af met eenige builen op zijn hoofd en kon naar huis worden gebracht, In de maanden na de bevrijding heeft men nog steeds niet geleerd, wat modem snelverkeer voor geva ren oplevert. Men blijft te onacht zaam De ouders hebben ook hierin een groote verantwoordelijkheid. Wijst uw kinderen op de gevaren. Gaat hen voor in oplettendheid. Gij voorkomt daarmee verminken de ongevallen. Een ervaring ais de hierboven vermelde is tè hard. Geheel onofficieel en zonder dat er tevoren iets over was uitgelekt bracht H. K. H. Prinses Juliana vandaag een bezoek aan Rotter dam. Als voorzitster van Volksherstel heeft de Prinses natuurlijk ook groote belangstelling voor de actie „Rotterdam helpt Den Bosch". Mede in verband daarmede werd dit bezoek gebracht. Omstreeks tien uur arriveerde H. K. H. aan het bureau van Volksherstel aan de Mathenesserlaan. Daar werd Zij o.a door het bestuur verwelkomd en liet zich uitvoerig inlichten om trent het werk dezer hulporgani satie in de Maasstad. Daarna ver trok de Prinses, vergezeld door verschillende bestuursleden, naar de Maashaven, waar in l?°gs Canada het resultaat werd bezich tigd van de eerste acUedagen voor Den Bosch. Vanhier real zeischap door naar ae Onder dit motto houdt „Neder lands Volksherstel" in '>a™eSa„ menwerking met de „Stichting 1940--45" op 31 Augustus en 1 bep tember een straatcollecte en daar aan voorafgaande op Maandag, Dinsdag. Woensdag 27, 28 en 29 Augustus een huis aan huis in zameling met inteekenlijsten. De geheele opbrengst is ditmaal bestemd voor de oorlogsslacht offers uit de verzetsbeweging. De Stichting 1940-45, voortgekomen uit de illegale organisaties, steunt n.l. alleen diegenen, die daadwerke lijk aan het verzet hebben deelge nomen, en hun nagelaten betrek kingen. Voor dit doel werd in Schiedam tot dusver nog geen in zameling gehouden. H.M. de Koningin ging reeds vóór met een vorstelijke gift van een miilioen gulden voor deze Stichting. Geeft met een even gul gebaar en maakt van uw gift een offer, opdat 31 Augustus een dub bele feestdag worde een glorie dag voor alle landg"enooten. "schulpweg. .9® ontving c—t mg is oh kampen voor>0politieke gevangenen alhier aantal personen boven de 60 jaar ontslagen. Dit ontslag heeft plaatsgevonden met het oog op den leeftijd van de betrokkenen in af wachting van de uitspraak van den Rechter. Aan deze personen is J van tehuizen aan ^en directrice, mej^ die yervoigens eénrrondgang maakte door de te- hudzen Irene en Beatrix en zich op hartelij'ke wijze met eenige der verpleegde kindertjes onderhield. Na dit geheel onverwachte be zoek begaf H. K. H. zich naar het gebouw van de U.V.V. aan den Eendrachtsweg. Ook hier onder hield de Prinses zich ongedwon gen met het bestuur. In den loop den middag zouden nog huisarrest opgelegd. Daar echter in verband met de volkshuisves ting de woningen van eenigen dezer ex-gedetineerden aan andere personen zijn toegewezen, komt het voor, dat men thans verschil lende der ontslagenen op straat kan aantreffen, zulks is mogelijk, daar deze menschen op zoek zijn naar een onderdak. Binnen eenige dagen zal aan de bepalingen van het huisarrest streng de hand wor den gehouden. A. M. heeft aangifte gedaan van diefstal van een tasch van een foto- toestel. De vreemdelingen, die niet aan de verplichting tot aanmelden heb ben voldaan, worden alsnog in de gelegenheid gesteld zich aan te geven op Vrijdag 24 Augustus 1945. tusschen 9 en 12 uur, aan het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat No. 53 te Schiedam. De wn. Commissaris van Politie, Hoofd van de Plaatsel. Politie, J. H. van Veen. In ons eerste artikel: „Wat ge beurt er met de jeugd" gaven wy een inzicht in de houding van Katholiek Nederland ten opzichte van de jeugdbeweging, het resul taat van het hand in eigen boezem steken en het doorbreken van de eenheidsgedachte binnen Katho liek verband en daarbuiten naar de Nationale eenheid. De Katho lieke. Jeugdbeweging voegde zich in de gelederen van de Nederland sche Jeugdgemeenschap. Door middel van het Nationaal Hoofd kwartier kreeg zij contact met de hoofdbesturen van andere volks groepen. Het hoogwaardig episco paat nam de vorming op zich van een Nationaal Hoofdkwartier der Katholieke Jeugdbeweging en leden daarvan namen zitting in de leiding van de Jeugdgemeen schap. Het resultaat van discussie en overleg in den top, die dus alle groepen omvat, wordt door het hoofdbestuur der verschillende vereenigingen doorgegeven. Aan den eenen kant behouden de diverse groepen dus hun speciaal karakter, onmisbaar voor een goede vorming der leden, terwijl in tegenstelling tot den vooroor- logschen tijd. met de jeugd de richting: Nationale Eenheid wordt ingeslagen De verdeeling van de Katholieke Jeugdbeweging en hier wordt speciaal de jeugd van 12—17 jaar bedoeld in Jonge Wacht, Katholieke Verkenners en Kruisvaart werd alom als weinig ideaal beschouwd. Tijdens de be zetting begon men al aan de uit werking van plannen voor één Katholieke jeugdorganisatie. Men gelooft dat het Spel van Verken nen daarvoor de beste grondslag was. Uit een rondschrijven van de diocesane hoofdleiding aan de vroegere leiders, veertien dagen na de bevrijding, bleek dan ook, dat het Bisdom Haarlem het Spel van Verkennen als basis voor de ééne jeugdbeweging had aan vaard. Daarbij zou de speelruimte, welke die methode toelaat voor persoonlijke opvatting, de waar volle elementen van Jonge Wacht en Kruisvaart gemakkelijk in zich kunnen opnemen. Zoo werden algemeen de bij de Verkennerij gebruikelijke wet, groet, en aanspreektitels ingevoerd. St. Michael werd beschermer van de Katholieke Jeugdbeweging, ter wijl St. Joris als patroon van de wereldbroederschap speciaal blijft vereerd. De algemeene invoering van het Spel van Verkennen brengt echter zeer groote moeilijkheden mee. De methode krijgt haar verdienste door de sterk individueele vor ming. Die beperkt het aantal jon gens, dat in een groep Plaats kan vinden tot 24, hoogstens 28- Op iedere 28 jongens zijn 3 leiders en 1 aalmoezenier noodig. De zelf werkzaamheid moet 'immers in de juiste banen worden geleid en daaraan hebben 1 hopman en ^2 vaandrigs de handen vol bij jongens. Als we nagaan ,dat zich alleen in één parochie in Schiedam meer dan 309 jongens hebben aangemeld dan is een eenvoudig rekensom metje voldoende om aan te toonen, dat daarvoor meer dan 40 leiders noodig zijn. Dat is de reden, waarom nog maar zoo'n betrekkelijk klein aan tal jongens al actief kon gaan deel nemen aan het werk. Er is groot gebrek aan leiders, en zelfs als er voldoende gegadigden zijn, dan moeten zij toch eerst inleidende cursussen en voorbereidende trai ning ontvangen. In den tijd,.die verloopt tusschen deze overgangsperiode en de alge meene inschakeling van de jeugd van 12 tot 17 jaar, zullen vrije clubs contact met de jongens maken en bestendigen. Voor hen, die zich niet voor het Verkennen interes seeren worden zij het permanente onderdak, voor de anderen een doorgangshuis. Voor de jeugd beneden twaalf jaar komen de welpenhorden. -Hun toestand is niet zóó acuut. Voor jonge menschen boven de Ij jaar zullen standsorganisaties worden gevormd. De voortrekkerij, vooit- zetting van het verkennerschap, zal in den „stam" de liefhebbers van het woud opnemen. De plau nen voor de meisjes-organisaties loopen ongeveer parallel. Zij vin den plaats als gidsen en pionier' Hoe de jeugdstandsorganisaties er uit zullen zien, is voorloopig on zeker. Ook daar wordt aan gewerkt. Ons laatste artikel in deze reeks zal zich bezig houden met de nieuwe instelling, die van onze katholieke bevolking tegenover de jeugdbeweging wordt verwacht. eenige bezoeken worden afgelegd. In een sfeer van sportiviteit had gisterenavond de ontmoeting tus schen de Schiedamsche en Vlaar- dingsche clubs plaats. Het weer was ongeschikt voor' uitzonderlijke prestaties, terwijl de drassige toe stand van het terrein een tweede handicap vormde. Excelsior had gebrek aan sprin ters. V.F.C. muntte er in uit. Het tegendeel was het geval op den langen afstand. Uitvoerig kunnen wij niet op de uitslagen ingaan. De eind-uitslag was Excelsior 85i punten en V.F.C. 91 j. dus een nek aan nek race. Wij meenen. dat de vereeniging zeker jong bloed zal kunnen ge bruiken. Jongens vanaf 14 Jaar kunnen de gelederen duchtig ver sterken. Als je interesse hetot voor athletiek: Vrijdagavonds traint Excelsior. GEBOREN Leonardos, z v. L. P. J Schra en J. M. M Vi auwdeum, Dr. Noletstr. Maria E. L. d. v. C. Meijer en Th J Vierboom, A. Muysstr. 27. Soerabaja geeft uit de lucht ge zien een beeld van vreemde stilte en normale omstandigheden, aldus meldt een AnpAneta-correspon- dent in een Nederlandsch-Indiscne Mitchell, bestuurd door luitenant vlieger R. M. Swane (Boxteische weg, Vught). Een Australisch onderofficier deelt juist mede, dat de laatste strooibiljetten, waarin instructies en waarschuwingen worden ge geven aan de bevolking in ver band met de Ja£a«sche capitulatie, zijn uitgeworpen. Wij zijn niet meer dan Vijftig meter boven den grond en ik kan gemakkelijk de trams zien rijden, terwijl ik meer auto's op straat zie dan feitelijk verwacht kon worden. Ook de stad. zelf ziet er ordelijk en onbescha digd uit. Ook zie ik veel door kar bouwen getrokken voertuigen. De voetgangers kijken allen naar boven. Niemand doet een poging om te gaan schuilen, met uitzonde ring van een Japanschen legerauto, die er plotseling met een vaart van doorgaat, terwijl eer. paar Japau- sche soldaten, die voor een ge bouw staan, naar binnen snellen. De Nederlandsch-Indische piloten, hebben ampel getoond, dat net t\xl vrede is, hoewel zoowel Nederland sche als- Australische vliegtuigen dezer dagen nog door het Japan- sche afweergeschut zijn beschoten. Toen wij het gebied van Soerabaja naderden was een Japansch water vliegtuig juist bezig enkele tien tallen meters onder ons, op het water te dalen. In oorlogstijd zou dit een gemakkelijk slachtoffer geweest zijn, maar de Nederlanders taalden er niet naar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1