THE BATTLE OF LEEUWENHORST I Politieke vraaggesprekken Dr. Ir. Groofhoff over de moeilijkheden in de mijnstreek De vertrouwenscrisis H.M. de Koningin Condoleert Limburg met den dood van P. Bleys Een eereplicht N.S.B.-ERS BOUWEN EIGEN KAMPEN „Wij kunnen de menschen niet als ratten laten sterven" De positie der bewakers «rrWOrde,nen- Dit dubbele karakter van de mterneering stelt aan de mannen, wier taak het is de gedetineerden te bewaken en her op te voeden, zeer hooge ei- schen. En bij het zeer hooge aantal mannen en vrouwen liggen deze wel op de eerste plaats bij de huisvesting. WEERBERICHT Buitenlandsche Kroniek Britsche democratie Goed voorbeeld Uitg. v d. Maasbode- Stichting, R'dam. post giro 9095, postbus 723. Tijd. adressen. R'dam, Witte de Withstr. 73, Tel. 27440; A'dam. N.Z. Voorburgwal 796. Tel. 31945; Haag, Parkstr. 25. Tel. 116220 Drukker: Nieuwe Rotterdamsche Courant N-V. DE MAASBODE ZATERDAG 25 AUG IMS JOHAN KUUPERS, Directeur - Mgr. Dr. 3. WITLOX, Hoofdredacteur 77ste JAARGANG No. 28758 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.25 per kwartaal, 1.85 per maand. Losse nummers 10 cents. Advertentlën 0.50 per m.m. Ingezonden Mede- deelingen dubbel tarief. UI (Slot). (Van onzen parlementairen redacteur) Maar komen, zoo vroegen wij verder, de directies nu ook aan de gerechtvaardigde verlangens der mijn werkers tegemoet? De mijndirecties zijn graag be reid aan alle gerechtvaardigde ver langens tegemoet te komen. Maar U moet één ding goed. begrijpen: dat kunnen zij niet alleen, daar hebben zij de hulp van de regeering absoluut bij noodig. De regeering immers is de eenige. die binnen de grenzen van het mogelijke, zorg kan dragen, dat de arbeiders voor hun loon tenminste iets kunnen koopen, zoodat het zin heeft te werken voor loon en harder te werken voor méér loon. Nu heeft het Beheer der Nederland- sche steenkolenmijnen o.m. deze op lossing gevonden. Er is, zooals U mis schien gehoord hebt, een Stichting voor de Voorziening van den Mijn werker" in het leven geroepen. Deze stichting verwerft met steun van Re geering en Rijksbureaux bepaalde goederen schoenen, kleeding, fiets banden. potten en pannen en meer dergelijke onmisbare voorwerpen voor het huishouden van den mijnwerker. De mijnwerker krijgt gewoon zijn loon uitbetaald, maar voor een deel van dat loon, voor dat deel, dat hij normaal niet kan besteden en dat wij op 20 pet. van het loon schatten, krijgt hij bovendien een aantal pun ten, die hem het recht geven in de daarvoor aangewezen winkels de goe deren van de stichting te koopen. Deze punten zeggen niets anders dan dat de man, die daarmee komt, het geld, dat hij besteden wil, in de mijn heeft verdiend en daarom recht heeft op een speciale voorzie ning van zijn gezin. Een dergelijke regeling acht ik vodstrekt niet onbillijk. De men- schen uit de groote steden zijn met al hun textiel en met hun potten en pannen en al wat zij maar missen konden naar de boe ren gegaan om ze te ruilen voor levensmiddelen. De boeren, dat is 22 pet. van onze bevolking, hebben het krachtens hun positie ais leveranciers van het meest noodzakelijke niet slecht gehad, waarom zouden de mijnwerkers, die 2 pet. van onze bevolking: uitmaken en die datgene voort brengen. zonder hetwelk geen enkele industrie aan het draaien kan gaan, niet eenige voorreek- ten mogen genieten? Zonder dat komen wij nooit uit den vicieu- zen cirkel. Het transport van onzemijnwerkers naar en van de mijn. alsook de toe stand van wegen en fietspaden ziln eveneens vraagstukken, eïie ons voort durend bezig houden. Op dit gebied is reeds veel gebeurd. Het streven om het miinwerkersvervoer dat vaak over tamelijk groote afstan- den geschiedt vóór den aanvang van den winter geheel door bussen te doen geschieden, heeft reeds goede resultaten opg>eGeverd. En op vele plaatsen is men nu bezig onze in en na den oorlog deerlijk gehavende wegen te herstellen. Ook de uitbrei ding van de ontspanningsgelegenhe den voor onze mijnwerkers en hun gezinnen heeft onze voortdurende aandacht. Zoo is er het een en ander voor onze menschen gedaan. De arbeiders hebben echter een wantrouwen tegenover alles, wat van den kant der directies komt. Wil ons bedrijf weer tot bloei komen, dan moet er weer behoorlijk worden gewerkt Daar is ieder het over eens. ook de mijnwerker Maar het minste of ge ringste dat de directies in die rich- ïine ondernemen, maakt de arbeiders kopschuw, onmiddellijk zien zij /weer het snookbeeld van het jacht- en iaassvsteem van vóór den oorlog voor jaagsy De vakorganisaties van beambten 'en arbeiders en de direc- tilt™ ebben echter gegarandeerd, dat zii geen jaag- en jacht-systeem op de mijnen zullen dulden en gezamenlijk hebben zij dat op de bedrijven be kend gemaakt. Vergeet niet, dat ik mijn post heb aanvaard in de over tuiging daarmede het belang van de gemeenschap te dienen. Uit gingen van solidariteit dus, niet met mijn mede-directeuren in de eerste plaats maar met mijn geheele P??" soneel en niet het minst met mijn arbeiders. Ik ben er stellig van over tuigd. dat wij de moeilijkheden van de toekomst alleen kunnen overwin nen door deze solidariteit, die in wezen gebaseerd is op de christelijke gedachte. Al sprekend is de heer Groothof! opgestaan en wandelt door zijn park. Wie zijn menschen niet vertrouwen wil, moet nooit aan de directie van een mijn komen zitten. Indien er gens, dan moet in de mijnen een geest van vertrouwen tusschen de ar beiders en de leiding heerschen. Die gedachte heb ik herhaaldelijk uitge sproken. Ik gooi het zaad uit en ik heb het vertrouwen, dat het opschiet. Ik weet. dat er uit voortkomt, wat ik gezaaid heb. Men mag aan de eerste stekjes twijfelen zooveel men wil. ik weet wat ik heb geplant en dat zal uitkomen. Daarom zal ook in de mijnen uiteindelijk het vertrouwen terugkeeren. U ziet hier het dal voor U liggen, met die bergen op den achtergrond. Wat is een leven zonder achtergrond! Ik heb U gezegd wat mij beweegt. Ik wi'l den geest van vertrouwen en ik zal hem herstellen. Dat is myn Battle of Leeuwenhorst." H. M. de Koningin heeft in ver band met het overlijden van majoor Pater L. A. Bleijs het volgende telegram gezonden aan het gewest Limburg van de G.O.I.W.: „Met groot leedwezen nam ik kennis van het ongeluk met doo- delijken afloop, dat Pater Bleijs getroffen heeft. Ik gedenk dank baar het groote aandeel dat hij in het verze! in Limburg heeft gehad en de wijze, waarop hij zijn vele talenten heeft dienstbaar gemaakt aan de belangen van het vaderland. Ik houd mij overtuigd, dat zijn medewerkers en de mannen van de binnenlandsche strijdkrachten met mij zijn nagedachtenis in dank bare herinnering zullen houden." Hr. M.'s onderzeeboot „Zwaard- visch" keerde vanmiddag van Rotter, dam naar Engeland terug. Vertrouwen. Het is niet de eerste keer, dat ik daarover mijn gedachten uitspreek. Lang vóór den oorlog heb ik voor mijn personeel voordrachten gehou den. waarin ik op deze zaken neb gewezen. Een régime van angst voor zijn meerdere en van wantrouwen tegenover zijn ondergeschikte heb ik t genoemd. Vooral in een bedrijf als het kolenmijnbedrijf, waar de geest van cïen troep, de thans zoo veel besproken team-spirit, zoo'n uitermate belangrijke rol speelt, omdat de leiding er zelfs technisch gespro ken niets kan doen, wanneer zij geen in den arbeider. Zij r? rMniet overal achter na loopen. De mijnwerker zit alleen op zijn verren post onder den grond. Prinses Juliana en prins Bemhard aan boord van den lichten kruiser Bellona ie Rotterdam. (Foto H. v. Langelaar.) De komende week zal met recht een nationale zijn. Dan immers organiseert de Stichting 1940—'45 landelijk een .inzameling voor de slachtoffers van onzen vrijheids strijd. Deze actie, waaraan tevens een herdenking van de gevallenen wordt verbonden, zal door Prinses Juliana worden ingeleid met een radiotoespraak morgenmiddag om half een. Op Koninginnedag zal minister Schermerhorn eveneens voor de microfoon spreken. Onder degenen, die meer dan de meesten onzer tol betalen moesten op den verbindingsweg naar Nedec-land's toekomst, verkeeren de voormalige illegale werkers in een heel bijzon dere positie. Zij leverden bij den vrijheidsstrijd een bijdragen, waarvan voldoende bekend is, hoe belangrijk zij geacht moet worden. Daarbij zijn veel slachtoffers, gevallen, doch zon der dat de overlevenden zich lieten ontmoedigen, werden de gelederen voortdurend aangevuld. Thans, nu wij het totaal der verliezen eenigszins kunnen overzien, blijken deze maar al te groot. Weduwen en wezen bleven achter, vele woningen werden ge plunderd, in brand gesioken, talloozen kwamen om in gevangenissen en con centratiekampen, en van hen, die terugkeerden, is menigeen deerlijk ge havend naar lichaam en ziel. Voor hen allen., nabestaanden van omgeko men strijders en noodlijdende of zieke oud-illegalen, moet gezorgd worden. Dit is in de eerste plaats een plicht van de Overheid, maar tevens van het geheele Nederlandsche volk. Er zijn allerlei stichtingen en in stellingen in het leven geroepen om de verzorging der nabestaanden van oud-illegale strijders en de nazorg voor hen, die hulp noodig hebben ter hand te nemen. De illegaliteit zelve heeft al die instellingen willen bundelen in één groot lichaam, de „Stichting 1940*4o". Op deze wijze kan het geheele werk geordend wor den, in het gansche land. Op dit gebied een voorbeeld stel- lende, heeft H.M. de. Koningin reeds een paar maanden geleden aan de Stichting een bedrag van 500.000.— geschonken, en vele particulieren hebben zich eveneens met gulle hand gekweten van den eereplicht. In de week rondom onzen eersten Koninginnedag in de bevrijding is het zeker de meest gepaste gelegenheid, onze nationale gevoelens metterdaad te toonen door een milde gift aan hen. die tijdens deze dagen een bijdrage zullen vragen, niet als een aalmoes met als een offer der liefdadigheid' maar als een daad van eenvoudige rechtvaardigheid. Ten bate van de Stichting zal het Rotterdamsch PhOh. Orkest Donder dagavond een concert geven in, de Konmginnekerk te Rotterdam. Het blijft een triest gezicht zoo vele mannen en vrouwen, die in den oorlogstijd door positieve daden of door hun lidmaatschap van de N.S.B. de zijde van den barbaarschen overweldiger hadden gekozen, in kampen bijeen te zien. Zij waren eens landgenooten, nu zijn zij, volkomen terecht, uitge- stootenen uit onze Nederlandsche samenleving. Zij hebben hun land verraden, zij ontvangen nu hun gerechte straf. Deze bestraffing draagt in wezen in zooverre de gedetineerden niet wegens ernstige misdaden voor het bijzondere gerechtshof zullen komen het karakter van een maatregel ter bescherming van de veiligheid van den staat, en ander zijds van reclasseering van de „De winter nadert snel, en wij zijn geen Duitsche barbaren; we kunnen, als het koude jaargetij er is. deze menschen toch niet als ratten laten sterven", zeide gisteren een der bewakers ons, toen Rot terdamsche journalisten een be zoek aan de in aanbouw zijnde in- terneeringskampen voor N.S.B.-ers te Vlaardingen en te Hoek van Holland brachten. Verreweg de meesten van het bewakend perso neel hebben de Duitsche concen tratiekampen vaak gedurende lan gen tijd van binnen gezien. Maar zij zijn niet van wraak vervuld, verre vandaar. Wel eischen zij strenge gerechtigheid, echter ge- ïykheicf d°°r mannehjke mensche- ,„JWee, maanden geleden hadden Jfreeds een bezoek gebracht aan net kamp te Vlaardingen: het was toen nog slechts een kamp in plan nen, op papier; toen werd de op merking gemaakt, dat, vooral bij de schaarschte aan materiaal, het on mogelijk zou zijn vóór den winter klaar te komen. Maar in die twee maanden is hard gewerkt, door de bewakers en ook door dé N.S.B.- ers. door de laatsten waarschijnlijk niet met graagte, want wie werkt er met lust aan zijn eigen gevange nis; maar zij moeten. En er is bereikt, wat ieder voor onmogelijk hield: te Vlaardingen is het kamp reeds nu bewoonbaar; er verblij ven 623 geïnterneerden, o.w. 159 vrouwen. Aanvankelijk werd het kamp genoemd „de ijzeren vuist", maar nu spreekt men alleen nog van „de vergulden hand". De commandant en de onder commandant, die ons welwillend rondleidden, deelden mede, dat de stemming in het kamp goed was, en dat de gezondheidstoestand redelijk genoemd kon worden, hoe wel er op het oogenblik een klein aantal dysenterie-patiënten was (een dertigtal tamelijk lichte ge vallen). De mannen bouwen aan hun gevangenis, de vrouwen gaan vaak op corvée, of werken in de eigen wasscherij of in de naai Kamers. Toen we Vlaardingen verlieten, gmgen we heen met den diepen indruk, dat hier, niettegenstaande bijna onoverwinnelijke moeilijk heden, goed, prachtig werk is ver- riv. i--imet,a,1Ieen voor een men- schelijke behandeling van de ge ïnterneerde N.S.B.-ers, maar ook voor de toekomst. Want het ligt in de bedoeling dit kamp. als het als gevangenis heeft uitgediend, aan het Departement van Sociale zaken vp"f Jeugdwerkover te dragen. Te Hoek van Holland wordt ook hard en hard gewerkt. Men kon er P,as v,eel later beginnen dan te Vlaardingen, en het terrein, Vianda was een grenzenlooze ruïne nadat de Duitschers er matelooze vernie- lingen hadden 3cingericht, geholpen door een ontploffing aan boord "an een munitieschip einde 1944. Voor het herstel was er weinig materia al „geen plank en geen spijker voor de intemeeringskampen", werd officieel in Den Haag gezegd. Maar de leiders lieten den moed niet zakken. Het zijn kerels, die bouwers, mannen uit één stuk, en wat zij reeds gepresteerd hebben, geeft de zekerheid, dat zij hun dool zullen bereiken: vóór den winter klaar komen. Men begon half Juni met 100 ge detineerden, nu zijn er 976; de be doeling is dit cijfer tot 3000 eventueel tot 4500 op te voeren-' alleen mannen. Onder de tegen woordige „gasten" hoorden we Ver melden oud-burgemeester Miilier, Dijkhuis, Hannema, en cfe onder- nemers Nederveen, die nu hun „talenten aan iets beters kunnen besteden dan aan het bouwen van Duitsche versterkingen. Te Hoek van Holland zijn nog 27 hongeroedeemgevallen, ofschoon de- voeding er, evenals te Vlaardingen zeer redelijk is. Men haalt de 1800 colorieën, voor zwaren arbeid worden toeslagen gegeven. We waren in de gelegenheid het menu van den dag, soep, te proeven; zij was werkelijk smakelijk, ofschoon geheel zonder zout. Voor de 976 gedetineerden waren in deze soep verwerkt: 350 kg aardappelen, 150 kg groenten, 120 kg peulvruchten, 31 literblikken vleesch, 62 kg vet en 51 kg margarine; daarvan kan een voedzame soep worden ge maakt. Daarboven krijgen de man nen nog minstens 300 gram gewoon brood per dag. Het is samen prac- tisch het rantsoen van de Neder landers. Op onzen tocht interesseerden we ons bijzonder voor het lot dei bewakers. Hun taak is zeer ver antwoordelijk; hun werk zeer zwaar; hun verblijf, ver van de bewoonde wereld, eenzaam. Gezien deze omstandigheden moeten we zeggen, dat hun positie lang niet is, wat we hadden mogen ver wachten. De salarieering is onvol doende, maar vooral er heerscht groot gebrek aan schoeisel er. rubberschoenen, aan kleeding; één overall, die 's Zaterdagsavonds gauw moet worden gewasschen om Zondags weer netjes te verschij nen. Kan er nu werkelijk voor deze verdienstelijke mannen niet beter worden gezorgd? Zeker zou niet mogen voorkomen, wat te Vlaar dingen het geval is, dat het mid dageten der geïnterneerden, in eigen keuken bereid, beter is dan dat van de bewakers, die zich tot de centrale keuken moeten wenden. Voor de geestelijke Verzorging der gedetineerden wordt goed ge zorgd, er zijn of 'komen karop- aalmoezeniers en kampdominees. En straks zullen er zorgvuldig uit gekozen bibliotheken komen bijbel en kerkboek is toch wel een te kleine keuze en gelegenheid om naar bepaalde radio-uitzen dingen te luisteren. Dan pas kan voor goed worden begonnen aan bet belangrijke werk der reclas seering, opdat de gedetineerde mannen en vrouwen gesaneerd in de samenleving kunnen terug keeren. Eerst als men zoover is, is het moeizame werk werkelijk voltooid. (Medegedeeld door het Kon. Ned, Met. Instituut). Geldig van Zaterdagavond tot Zon dagavond: Zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen, plaatselijk nog een enkele Regenbui, matige Weste lijke wind, iets warmer. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 759.7 m.m. Wind richting: West, kracht 5. Temperatuur: 18.2 Celsius. Weersgesteldheid: betrok ken. Maximum-temperatuur ((voor gekomen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen)17 8 Celsius; minimum: 15.8 Celsius. In het pas gekozen Er.gelsche Lagerhuis heeft de nieuwe labour- regeering bij monde van Attlee en Bevin een uiteenzetting van haar binnen- en buiteniandsche politiek gegeven. oor de conservatieve op positie spraken Churchill en Eden over dezelfde onderwerpen. Het was een uiterst merkwaardig schouwspel. Na de meest effectieve samenwerking gedurende vijf en een half jaar oorlog waren de partijen uiteengegaan; er was een verkie zingscampagne gevoerd, waarin de gewezen partners elkaar met ora torische atoombommen bestookten; en nu stonden zij tegenover elkaar als regeering en oppositie. Tegen over elkaar? In volle werkelijkheid naast elkaar, zeker in de buiten landsche politiek. Misschien waren er in deze echt-Engelsche aangele genheid nuancen in de verschillen de redevoeringen, maar de groote lijne liepen volkomen parallel. Edei 4 de rede van Bevin kun nen uouden, en niemand zou er een nieuw geluid in hebben be speurd. Het eenige, wat kon opvallen, was, dat vooral Churchill zich veel vrijer in zijn critiek op de Euro- peesche toestanden uitliet dan de verantwoordelijke regeering het deed. Ook dit ligt echter geheel in de lijn, want Bevin moet onderhan delen, en zou door openlijke uitin gen in het parlement de kracht van zijn positie kunnen verzwakken. Dit gevaar bestaat voor Churchill niet. niet meer, en daarom kon hij scherp formuleeren, wat Attlee en vooral Bevin meer sub rosa ver meldden. Churchill toonde zich vooral ver ontrust over al het geheimzinnige, dat zich achter „het ijzeren scherm" voltrok; en hij noemde de landen waarop hij zinspeelde, met name- Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en den Balkan. Daar heerschpn toestanden, waarvan men slechts kan zeggen, dat de eene dictatuur door de andere is vervangen, ter wijl aan het volk de gelegenheid wordt ontzegd, om zich vrijelijk, door democratische verkiezingen, over den regeeringsvorm uit te la ten, waaronder zij willen leven. En als er al verkiezingen worden ge houden, dan worden ze op een dus danige wijze doorgevoerd, dat de volkswil niet tot uiting kan komen. De Engelsche regeering poogt reeds maatregelen te treffen om de ver kiezingen in de betrokken landen op normale wijze te doen plaats hebben. Griekenland schijnt, zoo als overigens te verwachten was, in een geallieerde controle te wil len toestemmen, maar Bulgarije weigert een dergelijke controle ab soluut. Het eene land staat onder Britschen, het andere onder commu- nistischen invloed. Het heeft eigenlijk verrassing ge wekt, dat de vier Britsche staatslie den, zij die aan het bewind waren, en zij die het nu zijn, zoo krachtig op het verschil tusschen West en Oost in Europa hebben gewezen; het bewijst, dat zij inderdaad in de democratie gelooven. Wat ook blijkt uit de ronde erkenningen van Churchill en Eden, dat zij den uit slag der Britsche verkiezingen zon der wrok kunnen aanvaarden, wijl daarin de volkswil tot uiting is ge komen. En daarom kunnen de twee partijen ook zoo loyaal, in het be lang van Engeland en Europa, sa menwerken. Wellicht is dit typisch Engelsch, in elk geval legt het ge tuigenis af van de groote democra tische rijpheid van het Britsche volk. dat daarin zijn kracht ge vonden heeft om de zwaarste be proevingen van den oorlog te door staan en te overwinnen. Het gezamenlijk personeel van Wilton-Feijenoord heeft besloten ge durende geruimen tijd na beëindi ging van het werk vrijwillig eenigen tijd over te werken met het doel de navolgende artikelen voor 's-Her- togenbosch te vervaardigen: ledi kanten, stoeltjes, gereedschappen en een groot aantal fluitketels en drink kroezen. Dezee goederen zullen t.z.t. ter be schikking worden gesteld van Nedertend's Volksherstel, om naar Den Bosch verzonden te worden^ teneinde daar onder de slachtoffers Van den oorlog te worden verdeeld»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1