DE SCHADEVERGOEDING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. WIJZEN VAN HERSTEL ONZE VOEDSELVOORZIENING WEERBERICHT Prof. Dr. F. Sassen GONGSLAGEN De jamproductie FAMILIE- EN VOLKS TUINEN Verlenging van de pacht „HET VIERDE BEEST' Zilveren jubileum Rectificatie Ons rantsoen tot half September Doodenherdenking Hoe de minuut stilte aan te kondigen Inlevering-enquête formulieren Feesten, feesten.... Om het S.V.V.-schild Goed afgeloopen Korfbal-tournooi Burgerlijke Stand Uitg. v. cT. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 90*95 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66sie JAARGANG No. 18795 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1945 Tijcf. adres: Broersvest 8 A Tel. Abonnementspr. 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. In ons eerste artikel over „Recht op herstel" htbben we de basis ge steld, waarop Nederland volle res titutie kan eischen VOor alle schade, welke Duitschland smds 10 Mei 1940 zelf in ons land heeft aangericht of door zijn aanvalsdaad onrechtstreeks heeft veroorzaakt. Ons rechtsbewustzijn kan eerst ge heel en al voldaan zijn. als de toe eland van 9 Mei 1940 is hersteld. We moeten echter aannemen, dat zelfs het best willende Duitsch land daartoe niet in staat zou zijn. Gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer en bepaalde schade kan niet worden hersteld. We zullen derhalve genoegen moeten ne men, met hetgeen Duitschland maximaal, met inspanning van al zijn krachten, kan presteeren. Verder kan men redelijkerwijze niet gaan. Zoo dringt zich de vraag op, hoe wij dit maximum, waarop Neder land een ontegensprekelijk recht heeft, kunnen verkrijgen. Daarvoor bestaan, theoretisch ten minste, verschillende metho den. welke in het verledeft reeds vaak, meestal echter met een twij felachtig succes, zijn toegepast. Men kaïn eischen: 1. Schadeloosstelling ln geld; 2. Schadeloosstelling in grond stoffen; 3. Schadeloosstelling in produc ten; 4. Schadeloosstelling m diensten; en 5. Schadeloosstelling in grondge bied. Natuurlijk behoeft men zich niet tot een dezer soorten herstel te beperken; men kan er eenige, men kan ze zelfs alle tegelijk in toe passing brengen, en dit laatste Is na de meeste oorlogen geschied En daarbij heeft men de onaange name ervaring opgedaan, dat de overwonnene na de eerste verbijs tering van de nederlaag alle krachten inspande om aan elke echadeloosstelling te ontkomen, terwijl de overwinnaar na de ge weldige prestaties, welke tot zijn zegepraal hadden geleid een in zinking vertoonde en niet meer de energie kon opbrengen, welke noodig zou zijn om den tegenstan der tot de vervulling van de in het vredesverdrag op zich genomen verplichtingen te dwingen. Elk herstel in den vorm van geld. grondstoffen, producten en dien- iten wordt geleidelijk, soms m heel snel tempo zooals na den vo- rfgen wereldoorlog, geringer, en na enkele jaren moet dan kwijt schelding der schulden worden verleend, wil men e^er voorko m#»n Tn 7iilke gevallen ölijit ai- leen de schadeloosstelling in grond gebied voortbestaan, want deze wordt practisch alleen door een nieuwen oorlog ongedaan gemaakt: grens verschuivingen vooral in iet wat uitgebreider mate, komen zonder oorlog in de geschiedenis bijna niet voor; ze zouden alleen denkbaar zijin, als de volken heel verstandig werden en dat zullen ze waarschijnlijk nooit worden of als de overmacht van de eisohende partij zoo geweldig zou zijn, dat elk verzet, ook op den langen duur, een algemeen erkende dwaasheid zou zijn. Nu is het ongetwijfeld denk baar, dat voor het verkrijgen van schadeloosstelling door de eerste vier bovengenoemde wijzen een doeltreffender methode dan tot dusverre gebruikelijk was word' toegepast. Tot nu toe liet men het meestal aan den overwonnene over alle regelingen voor dit herstel te treffen, en deze was vanzelf ge neigd om langs allerlei slinksehe wegen de herstelprestaties tot een minimum terug te brengen De Duitschers hebben in de bezette landen getoond, hoe men alles kan bereiken wat men wil: Men stelt eenvoudig beheerders over alle bronnen van inkomsten, over grondstoffen, producten en dien sten aan. en die beheerders leiden al het gewenschte. door instructies en bevelen. naaT de overwinnaars. staten, tot het herstel inderdaad is voltooid. Duitschland is ditmaal in zijn geheel bezet; het zal lang bezet blijven om verschillende redenen; de Russen spreken van twintig jaar. Waarom zou men van deze omstandigheid geen gebruik ma ken om in alle openbare en parti culiere bedrijven krachtige beheer ders aan te stellen, die op de eer ste plaats alle gestolen eigendom men aan den rechtmatigen eige naar restitueeren, en op de tweede plaats er zorg voor dragen, dat het rechtvaardig herstel in alle bena deelde landen op de meest effec tieve wijze plaats vindt. Meer con sideratie voor de Duitschers, dan de Duitschers zelf voor de slacht offers van hun lafhartigen en mie- dadigen overval hebben betoond, is daarbij ongepast. Op deze wijze is zeker voor de nu bevrijde landen eenig herstel voo-r de door hen tengevolge van de barbaarsche Duitsche oorlogs voering geleden schade te verkrij gen. In vele gevallen en met name voor ons land, zal dit herstel ech ter bij lange niet voldoende zijn, en dan is er zeker alle reden om aan de onder 5 genoemde methode: schadeloosstelling in grondgebied, te denken. (Medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Oinw-eersachtfg., zfwaar bewolkt, plaatselijk regen en onweer, vrij •warm, zwakke wind. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur. Barometerstand 758.9 m.m. Temperatuur: 22.0 Celsius. Windrichting: O.-N.-O., kracht 2 Weersgesteldheid: betrokken. Maximum-temperatuur (voorgeko men tusschen 8 uur gisteren- en 6 uur hedenmorgen); 28.2 Celsius; miiu'mum: 17.0 Celsius. Met ingang van 1 Sept. a.s. is thans officieel benoemd tot direc teur-generaal van het onderwijs prof. dr. F. S. R. Sassen. De ontploffing op de „Chrisliaan Huygens". Het schip een half uur na de ontploffing, op den voorgrond de booten met de bemanning. De aandacht van pachters van gemeentelijke familie- en volks tuinen wordt er op gevestigd, dat, indien verlenging van de pacht voor het volgend jaar wordt, ver langd. aanvragen daartoe vóór 1 September a.s. moeten worden in gediend. De aanvraagformulieren, die bij den portier van Gemeentewerken, Korte Haven 33, verkrijgbaar zijn, moeten vo'iedig ingevuld, aan ge noemd adres worden ingeleverd. In verband met de herdenking van de gevallenen in de verschil lende kerken van de stad, zal de uitvoering van „Het Vierde Beest- morgenavond in het Passage- Theater niet om half acht, maar om acht uur aanvangen. Op 1 September a.s. hoopt de heer C. L. de Jong den dag te ge denken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Mij. t. v. d. z. Kappelhof Hovingh, Schiedam. In ons gisteren gepubliceerd ar tikel over de restauratie van de Groote Kerk is een zetfout ge- Sl°Ir|ebedoeld artikel staat te lezen, dat de aannemer der werkzaam heden is de firma D. Huisman uit Delft. Deze naam moet zijn u. Huurman te Delft. Voor de le en 2e week van de 10e ceriode 1945 2 tot en met 15 Sep tember 1945. zijn voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de volgende bonnen aange wezen. Elke bon geeft recht op net koopen der vermelde hoeveelheid. Alle noodkaarten 6 600 200 gram bloem 601 250 gram gort 602 100 gram eipoecfer 603/604 200 gram suiker 606 100 gram kaas 607 10Q gram zout 609, 610 1 rantsoen vleescn Noodkaarten 6 A. B, C A B, C 650 t/m 655 800 gram brood A. B, C 656. 657 400 gram brood A, B, C 658 250 gram peulvruchten A, B, C 661 125 gram boter. A B, C 662. 663 125 gr. margarine A B, C 664 100 gram vet A 665 1 doosje lucifers B 665 800 gram brood C 665 110 gram chocolade Noodkaarten 6 D D 650, 651 800 gram brood D 652 250 gram rijst of kindermeel D 653 100 gram suiker D 654 110 gram chocolade D 655, 656 125 gram boter D 657 125 gram margarine Inlegvellen D 14 800 gram brood E 14 250 gram rijst Tabakskaart 49 2 rantsoenen tabaksartikelen Geldig tot en met 8 September 608, D 658, D 660 2 liter melk B 666 C 666 l*/2 liter melk 611, B 668 1 kg aardappelen A 667, B 667, C 667 2 kg aardappelen De bonnen 605, A 660, B 660, C 660, A 666. A 668 en C 668 zullen niet wbrden aangewezen en kunnen wor den vernietigd. Voor de centrale keukens inleveren de bonnen 609 voor vleesch en A 667, B 667 en C 667 voor aardappelen: zelfverzorgers de bonnen voor brood, vleesch, melk of aardappelen. De bonnen zijn met ingang van Zondag 2 September geldig: er mag evenwel reeds Donderdag 30 Augus tus op worden gekocht, met uit zondering van melk en aardappelen welke eerst Maandag 3 Sept. mogen worden gekocht. Winkeliers, die voortijdig op de oonnen verkoopen, zullen niet worden nerbevoorraad. AFLEVERING VAN ROZIJNEN De rozijnen op bon 545 zullen eerst met ingang van 17 Septem ber a.s. worden afgeleverd. In de aankondiging, welke wij gisteren publiceerden betreffende de herdenking der gevallenen, welke morgen in onze stad zal plaats vinden, deelden wij mede, dat het in de bedoeling ligt een minuut stilte in acht te nemen. Het teeken daartoe zou worden gegeven door de uit de oorlogs jaren beruchte alarmsirenes. Thans vernemen wij echter, dat men hoogstwaarschijnlijk van dit plan zal afzien, omdat men vreest, dat verscheidene van deze appa raten, die, goddank, reeds zoo lang geen dienst hebben gedaan, zullen weigeren te gaan loeien. Het gevolg daarvan is, dat men thans nog steeds niet weet, hoe het sein, dat de minuut van stilte is aangebroken, moet worden ge geven. Het beste zou ongetwijfeld zijn, als tevoren precies wordt vast gesteld, wanneer in de geheeie stad de minuut stilte in acht moet worden genomen. Dat zou door middel van de pers en wel licht ook met behulp van strooi biljetten kunnen worden bekend gemaakt. Houdt men vast aan het bestaan de plan, om de minuut stilte m acht te 'nemen 11a afloop van de redevoeringen, die in de Plantage worden gehouden bij gelegenneid van de plechtige kranslegging bij het tijdelijke gedenkteeken aldaar, dan bestaat er alle kans, dat het moment van stilte niet op afdoende wijze kan worden aangekondigd en ongemerkt voorbij gaat. Stelt men daarentegen een be paalde minuut vast, gedurende welke de geheeie bevolking onze stadgenooten, die voor onze vrij heid vielen, zullen gedenken, clan kan een ieder daarmee rekening aouden. De bevolking zou dan zelf Kun nen opletten en onderling voor een iijdige waarschuwing zorg dragen. Naar wü vernemen, zullen binnen kort ook in het Westen de jam- fabrieken volop draaien, zoodat in den loop van September het geheeie land weer geregeld van jam voor zien wordt. DE ENGELSCHE HUISHOUD ZEEP. In de prov. N.-Holl., Z.-Holl. en Utreoht is een rantsoen Engelsohe huishoudzeep thans vastgesteld op 8 oz. (ca. 223 gram). Engelsohe huis houdzeep is ook verkrijgbaar op de nieuwe rantsoembonnen met het opschrift „een rantsoen artikel A" en wel per rantsoerabon 14 rantsoen. LUCIFERS IN DE TWEEDE WEEK VAN SEPTEMBER In de provincies N.-Holl, Z.- Holl. en Utrecht zullen de lucifers op bon A 665 eerst van 9 t/m 15 September a.s. bij de winke liers verkrijgbaar zijn. GEDROOGDE BANANEN VOOR KLEINE KINDEREN In de provincies N.-Holl., Z.-Holl. en Utrecht zullen voor kinderen van 0 t/m. 3 jaar 100 gram ge droogde bananen beschikbaar wor den gesteld. Om voor dit artikel in aanmerking te komen, moet men bon D 664 der zesde noodkaart op Maandag 3, Dinsdag 4 of Woensdag 5 Sept. a.s. bij een detaillist in leveren. De aflevering der gedroogde ba nanen zal zoo spoedig mogelijk plaatsvinden. Alle alleenstaande personen cn gezinshoofden, die de maaltijden bereiden door middel van gas of electriciteit, moeten de afgehaalde enquête-formulieren volledig inge vuld inleveren bij den Distributie- dienst, Broersvest 95 en wel op: Maandag 3 Sept. van AH. Dins dag 4 Sept. van IR, Woensdag 5 Sept van SZ. De kantoren van den Distribu- tiedienst zijn daartoe geopend van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5 uur. Bovenaan het formulier moet het nummer van de gas- en/of electrici- teitsmeter worden vermeld. Aan de achterzijde van het for mulier dient de aanvrager bon 548 van de noodkaart 5e serie van elk der gezinsleden in het vakje, genummerd 1 t./m. 14 te plakken. Mede te brengen: Alle nieuwe stamkaarten. Op de redactiebureaux liggen naar alle kanten programboekjes, invitaties en mededeelingen over en voor de feestelijkheden in de komende dagen. Op straat stoot ge overal op feesttooien in min of meer gevorderden staat van ge reedheid, want begin, einde en duur zijn overal anders, 't Is ons best. Daten we deze week eens flink onze bevrijding vieren. De bevrijding van den nazi-terreur; we gaan feesten, en over de her wonnen vrijheid jubelen. Welnu burgers van groote en kleine ge meenten, feest, dompelt u onder in den feestroes. Want ons land is weer vrij. Werkt in gemeenschapszin mee aan het werk der buurt vereenig i«- gen. Laat niet alleen uw buurma* arbeiden. 'tls voor velen echter moeilijk om uitbundig te feesten, want hun familieleden gaven voor uw be vrijding, voor uw leven, hun leven. Gedenkt dus deze week ook extra hun heldendood. Geeft royaal aan de Stichting 19401945, opdat het pijnlijk verlies tenminste finan cieel niet al te hard wordt ge voeld. Feest, maar offert nog meer. Immers niet de feestgangers zijn het, die den heropbouw schragen, maar de offervaardigen. Offerbe reidheid tegen alle gekanker in. Want vergeet niet, dat we den vrede nog moeten winnen. En dis vrede omvat nog meer dan de oor log. Vrede, die heropbouw, her rijzenis beteekent, vrede wil zeg gen een nieuwe gemeenschap, wat mede duidt op saamhoorigheid en opgang. Zijt ge geestelijk klaar om het land van den vrede binnen te gaan? Tanden op elkaar dan, feestgangers van deze week. Want het zal nog spannen. HENK VAN DER MAZE. Zondag a.s. worden te Schiedam le wedstrijden om het S.V.V.-schild /oortgezet. Het programma luidt: Fortuna—VFC. ODS—Coal. CVV— 3uick (bijgeloot), SVV—Overmaas. Daarna volgen de halve eindwed- strijden. Zondag 9 September vindt de eindstrijd plaats. Bij het ongeluk, dat gisteren op den Nieuwe Binnenweg te Rotter dam plaats vond en waarbij de 25- larige L. te Rotterdam werd ge dood, was ook onze stadgenoot, de 16-jarige J. v. d. L. uit de Spoor baanstraat betrokken. De heer v. d. L. werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, maar hij kon later op eigen gelegenheid naar huis gaan. Zondag a.s. houdt de Korfbalver, S.C. Schiedam otp 't terrein Bosch- hoek te Schiedam een jubileum- tornooi om den Schiedam wissel beker. Het programma luidt: Afd. I: A: QSCR—Spangen, B: Schiedam Ons Huis. C: WionRozenburg, D: DKC't Zuiden 2, E: winnaar Averliezer B; F-: winnaar Bver liezer A; G: winnaar Cverliezer D; H: winnaar Dverliezer C; 'K: winnaar Ewinnaar F; L: win naar Gwinnaar H; Schiedam veteranenOSCR veteranen. Afd. II: A: Succes—Spangen 2; B: Velox— Ons Huis 2; C: Trekvo gels't Zuiden 3; D: Spartaan— Wion 2; E: winnaar Averliezer B; F: winnaar Bverliezer A; G: winnaar Cverliezer D; H: win naar D'verliezer C; K: winnaar Ewinnaar F:; L: winnaar G winnaar H eindstrijd: winnaar Kwinnaar L. Afd. III: Schiedam 2Schiedam 3; B: Succes 2-DSKV; C: Spangen 3Spartaan 2; D: Wion 3—DKC 2; E: winnaar Averliezer B; F: win naar Bverliezer A; G: winnaar Cverliezer D; H: winnaar D verliezer C; K: winnaar E—win naar F; L: winnaar Gwinnaar H; eindstrijd: winnaar Kwinnaar L. GEBOREN: Gijs B. E.. z. v. M. de Sw&Tt en C. L. v. d. Hul, Rijn- str. 22; Everhardus J., z. v. J. Baanvinger en J. v. Bkeren, van 's-Gravesandestraat 22. OVERLEDEN: P. v. Steenis, 73 j., Vriendschapstr. 1; Th. A. de Jong, 16 j„ v. Ruysdaellaan 15; M. Kooij, 52 j.. Laan 44. De hoofdaalmoezenier bij toet Ned. Roode Kruis, Dr. P. A. Rijnappels, werkzaam in het district Gelderland en Overijssel, is tengevolge van een auto-aanrijding op den weg Winters wijk— Groenlo in zeer zorgwekkender» toestand in het St. Elisabethzieken- huis 1c Winterswijk opgenomen. Hij Is voorzien van de laatste H. Sacramen ten. De voedselcommissaris voor Zuid-Hofland, ir. T. P, Huisman, die deze functie heeft neergelegd, is op. gevolgd door dten heer A. v. d. Hoek, tot dusver plaatsv. voedselcommis saris.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1