Herstel door Duitschland ER KOMT ORDE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. SAMENSTELLING KIESCOLLEGE OP SCHOOL BIJ DE BROEDERS Aanbevelingslijst' naar Commissaris der Koningin SCHIEDAM HELPT OOSTBURG drankwet Drie schepen met goederen verzonden s.b.o. "herleeft Donderdag aanvang competitie Gem. Openb. Leeszaal en Bibliotheek Uit het politierapport Illegaal bezoek bij „Trouw" Koninginnedag- Of ferdag Collecte bracht 27,082.01 op Hel1 kolenvraagstuk R.K. ZWEMCLUB „EXCELSIOR" Gereserveerde cluburen in het Sportfondsenbad Burgerlijke stand Civil affairs verdween Voorbeeld ter navolging? Overschieschestraat, Singel Sta tionsplein, heeft hot t t -, de door haar met 2 Onderwijs hervat BERLIJN RICHT ZICH WEER OP Godsdienstonderwijs belangrijke leerstof De student-en-teekenaars De dijkdoorbraak bij Woubrugge WEERBERICHT °P LJitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. j. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ccsle Jl 66ste JAARGANG No. 18799 Tijd. adres: Er£iT?svest 8 A Tel. 68804. \bonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. DINSDAG 4 SEPTEMBER 1945 Onder voor2itterschaPra^"ldbecn gemeester Bosch is - waarop de vergadering geh°udeze,n yoor het leden zijn aay=inf,evolge het Ko ninklijkBesluit van 12 April 1945 (Besluit Tijdelijke Voorziening Gemeenteraden) tot taak zal heb ben, later de personen aan te wij zen, welke in den tijdelijken ge meenteraad zullen zitting nemen. Onder de bekwame leiding van burgemeester Bosch hadden de be sprekingen een vlot verloop en met algemeene stemmen werd de lijst van kiesmannen vastgesteld. Deze lijst zal thans onverwijld ter goedkeuring worden voorge legd aan den Commissaris der Ko ningin. Zoodra deze goedkeuring is verkregen, zal het kiescollege kunnen overgaan tot de definitieve samenstelling van den tijdelijken raad, welke, zooals wij eenigen tijd geleden reeds meldden, uit 33 le den zal bestaan. ■Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat hij ben is ingekomen een verzoek van H. J. A. J. Geul, echtgenoote van P. H. Goemans, alhier, om een verlof A voor den verkoop van zwak-aicoholischen drank in het klein in de boven- achterlocaliteit van het perceel Nieuwe Haven 237, alhier; en her inneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun college schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 4 September 1945. Naar het Nederlandsch Volks herstel, afdeeliiig Schiedam, ons betreffende de zoo schitterend ver- loopen actie „Schiedam helpt Oost burg" mededeelt, zijn in totaal drie schepen, elk inhoudende 300 ton meubilair en huishoudelijke artike len, naar Oostburg vertrokken. In hoofdzaak kan deze actie, waaraan onze bevolking op zoo gulle en vrijgevige wijze haar medewerking heeft geschonken, daarmede als beëindigd worden be schouwd Onder de talrijke goederen, wel ke onder de zoo zwaar gedupeerde Oostburgers konden worden ver deeld. bevonden zich o.a. 1501 stoe len, 4662 tafels, 391 ledikanten, 254 kachels, 5 naaimachines, 21 wiegen, 6 luierman (ij Cs. 22 kinderwagens, 7903 lepels, 9220 vorken en 7087 messen. Voorts 2 stofzuigers en schrijfmachine, terwijl een aantal vooruitziende stadgenootendie on getwijfeld dachten aan de toekom stige welvaart van Oostburg. zeLs elf brandkasten hebben geschon- kNièttemin kan de actie Schiedam helpt oostburg als uitmuntend ge slaagd worden beschouwd en heeft onze stad weder eens getoond een open oog te hebben voor de nooden van anderen. Na een gedwongen rustperiode gedurende de oorlogsjaren gaat de R.K. Schaakvereeniging S(tu- die) B(ren-gt) O(verwinning) we derom het komende seizoen be ginnen met een grooten compe titiewedstrijd. Toen de Duitsche bezetters in dertijd den eisch stelden, dat de sehaakvereenigingen lid dienden te worden van de Kultuurkamer, heeft het bestuur van S.B.O. op bisschoppelijk advies besloten de werkzaamheden van de vereeni ging te staken. Doch thans, nu met de verdwij ning van de Duitsche over- heerschers de vrijheid weer is teruggekeerd, gaat S.B.O. weer schd'ksn. Daartoe zijn plannen ontworpen voor een uitgebreide competitie, waaraan ongeveer 35 schakers zullen deelnemen. De competitie, welke zal worden gespeeld volgens l.et Zw;isersche systeem, vangt aan Donderdag a.s. des avonds om 8 uur in Hotel Beiier sbergen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der vereeniging, voor den winnaar van de competitie een prijs beschikbaar te stellen. Secretaris der vereeniging is de heer J. de Jong, Huijsmansstraat 44a. bij wien zich eventueel nieu we leden kunnen aanmelden. In de maand Aug. 1945 werden uitgeleend in het hoofdgebouw aan de Lange Haven 11,030 boeken (vo rig jaar 10.090). Hiervan waren 645 (815) kinderboeken, 4005 (3406) stu diewerken en 6380 (5869) romans. In Kethel werden uitgeleend 650 (872) boeken, waarvan 86 (178) kinderboeken, 34 (54) studiewerken en 530 (640) romans. In totaal werden dus uitgeleend 11,680 boeken, tegen 12,458 boeken in dezelfde maand van het vorig jaar. Het aantal houders van leeskaar- ten bedraagt 3238 (vorig jaar 3767). Bij een inbraak in het gebouw van het dagblad „Trouw" alhier, werd uit een geldtrommel een be drag van 1750 gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in een drukkerij hier ter stede, waarbij een schrijfmachine werd ont vreemd. Door M. C. B. alhier is aangifte gedaan van diefstal van een kin derwagen. Ten nadeele van W. de G. alhier zijn uit het Sportfondenbad een persoonsbewijs, 18 en eenlge si garetten ontvreemd. Uit de drogerij van P. S. alhier is een hoeveelheid cokes gestolen- Ten nadeele van P C„ M. F, D K., J. L. J. en P. E> B zijn rijwielen ontvreemd. De onder het motto „Koninginne dag-Offerdag" op 31 Augustus j l- alhier gehouden openbare collecte heeft in totaal ƒ27.082,01 opge bracht. De lijstcollecte leverde 19.207,30 op, terwijl in de bussen ƒ7.874,71 wérd opgehaald. Oorspronkelijk lag het in. de bedoeling, dat de opbrengst der collecte gelijkelijk zou worden ver deeld tusschen Nederlands Volks herstel en de Stichting 19401945- Thans is echter besloten, dat de Stichting 1940—1945 het geheele bedrag tot haar beschikking krijgt. Van Maandag, 10 Sept. a.s. af, gaat de R.K. zwemclub .Excel sior" weder zwemmen in het Sportfondsenbad. Het bestuur is er in geslaagd, vier aparte, gereserveerde cluD- uren te verkrijgen, n.l. voor; jon gens, meisjes, dames en heeren. Hierdoor vervalt voor een ieder het motief, dat men gedwongen is om gemengd te zwemmen; omdat er geen andere gelegenheid be- Wij verwachten, dat alle katho lieke zwemliefhebbers, volwasse nen zoowel als kinderen, van deze unieke gelegenheid gebruik zul len maken, om onder goede en deskundige leiding, de zwemspoit te gaan beoefenen. Alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heeren L. Kamp, St. Liduinastraat 74a en C L. Daniëls, "West Frankeland- schestraat 139. GEBOREN; Gerrit E. Th., z. van E A. Th. de Groot en G. v. Har- melen, Boerhavelaan 1; Klara E., d. van J. L. Jansson en J. Chambone, Rembrandtlaan 85; Paul B., z. van J. Sonneveld en W. v. Dijk, v. Ostade- laan 53; Hubrecht C., z. v. J. N. M. v. Waalwijk v. Doorn en C. J. Cino, Nassaulaan 75; Cornells J.. z. van J. B. F. van Oyen en C. de Koning, J. Ver meersstraat 30; Johannes, z v. C. v. d. Touw en W. M. Staal, Nas saulaan 75 OVERLEDEN: A. M. C. Vermeulen, 6 mnd., Dr. Noletstraat 1; G. A. v. Abshoven, 33 j., Nassaulaan 75; D. J. Musters 56 jj., St Liduinastraat 6; H Bonte, 22 j., Dr. Noletstraat X; A. Londeman, 35 j., Nassaulaan 75. Op 1 Sept. eindigde de ver an t woordelijkheid van „Civil Aifairs voor de voorziening van Nederland met goederen, uitgezonderd aardolie producten. Civil Affairs" beteekent in de geallieerde legerorganisatiede zorg voor de burgerbevolking binnen het gebied, waarvoor de legercommandant verantwoordelijk is. Per definitie is deze zorg beperkt bot het voorkomen var. ziekte en onrust. Voor de uit voering v.'in deze zorg is een af zonderlijk cin-ps van officieren m het leven geroepen. Indrukwekkend zijn de cijfers voor wat „Civil Affairs" in Nederland heeft binnengebracht. Dit was tot 10 Aug. 670.000 ton goederen; w.o. 510.000 ton voedsel, 128.000 ton aardolieproducten, 6800 ton zeep. 4300 ton kleeding en schoeisel en 4700 voertuigen. Deze hoeveelmPn" nog in aanzienlijke mate toegenomen, nol steeds rollen de goederen vol gens de voor de voorafgaande mf»"- den opgestelde picgrammas ons lama binnen. In een Anjerikaansche beschou wing' over den kolennood in bevrijd Europa komt een korte passage y°°r. welke, bemoedigend voor 't verloste West-Europa, den Duitschers wel een koude rilling over het lichaam moet jagen. De geallieerde autori teiten, aldus wordt gezegd, zijn vastbesloten, dat elk ons kolen, dat in West-Duitschiand kan worden gedolven, tegen den winter naar de vroeger bezette, noodlijdende ge bieden zal worden gezonden. Om dit te bereiken moeten de kolenbehoef- ten in Duitschland tot het uiterste minimum worden beperkt. Er zul len dezen winter binnen de Duit sche grenzen geen hulsbrandkolen beschikbaar komen; de Duitsche huizen zullen met hout verwarmd moeten worden. We meenen, dat dergelijke uit latingen, welke practisch steeds van hoogerhand worden geïnspireerd, en voortdurend veelvuldiger voorko men, er op wijzen, dat de heistel- kwestie eindelijk uit de sfeer van theoretische beschouwingen en po lemieken in de practijk der vei zenliiking is overgegaan. Dit wil niet zeggen, dat tot dusverre in geen enkel opzicht recht is gedaan aan de billijke eischen van de be vrijde gebieden; Engelschen en Amerikanen deden wat ze meenden te kunnen en mogen doen. Maar tot nog toe leek het meer een systeem van God-zegene-de-greep; hier en daar werd iets teruggegeven; maar nu komt er methode in 't probleem, en worden de Duitsche belangen bij die van de bevrijde landen achter gesteld. Als een van de twee par tijen kou moet lijden, dan zal het, hét spreekt eigenlijk van zelf, de Duitsche zijn; als slechts een van de twee aan het herstel van haar economische leven kan denken en werken, dan moet en zal net net slachtoffer zijn en niet de moorde naar en dief. Slechts de essentieele belangen van de bezettende macht zijn primair, zelfs als de Duitschers daarvan eenig voordeel boven de bevrijde gebieden zouden hebben. De prioriteitsrechten van de slachtoffers gelden voor de kolen zij gelden ook voor de industrieeie installaties, welke in Duitschland nog intact zijn gebleven. Ook daar mede moeten de Duitschers herstel prestaties leveren; waarbij nog de kom) da' zooals Edwin W. Pauley de Amerikaansche ver tegenwoordiger in de herstelcom missie in een officieel document op merkte. de fout van het vorige vre desverdrag, dat Duitschland indus trieel sterk liet, ditmaal absoluut moeten worden vermeden. Het is in het belang van de wereldveiligheid, dat Duitschland door middel van het herstelprogram, dat deel van zijn industrieel apparaat wordt ont nomen, hetwelk het verslagen land in staat zou stellen opnieuw den oorlog te ontketenen. In dit verband moeten de drie groote mogendheden natuurlijk eers? onderling en vervolgens met hun kleinere bondgenooten tot een ac- coord geraken over een eerlijke ver deeling van „te vorderen" indus- trieele inrichtingen en andere Duit sche activa, ten einde alle landen zooveel mogelijk schadeloos te stel len voor de door hen geleden scha de. en over de bijdrage, welke elk land aan de overwinning op den overweldiger heeft geleverd. Rekening zal daarbij moeten wor den gehouden met den eisch, dat Duitschland een rechtvaardige her- stelbetalingslast wordt opgelegd, n.l. een zoodanige, welken ue Duitsche natie kan betalen zonder dat alj onder een minmum levenspeil wordt gedrongen. Deze eisch is onontkoom baar, willen de overwinnaars zelf niet voor den last komen te staan om na enkele jaren Duitschland weer op de been te moeten helpen. Een heropgevoed Duitschland zal djn aandeel in de wereldwelvaart voeten opbrengen, wil de geheele -•ereldwp'i">nrt niet in gevaar wor den gebracht. i- BoUrtvereen'ging Kamer- lingh Onneslaan Oosterstraat, feestviering inne?amoia0g °?j een bedrag van^ 502 5ee~ i?6*1' ken aan Nederlandsch VMksher- De Overste van het Broeders klooster aan de Warande deed ons een artikeltje toekomen, waarin hij mededeelt, dat het onderwijs weer is hervat aan de scholen, welke onder leiding staan van de Broeders. Gaarne staan we voor dit artikel een plaatsje af in de kolommen van ons blad en wij doen dat met des te meer genoegen, omdat de Broeders in de afgeloopen ja ren wel heel in het bijzonder van de oorlogsomstandigheden hebben te lijden gehad. Wij laten dus bedoeld schrijven hierna volgen: We draaien weergelukkig! Jarenlang hebben we moeten sukkelen op onze scholen. Nu hier naar toe, dan daar weer, om er na korten tijd weer te worden uitgezet. Nu in dezen hoek van de stad, dan weer op 'n ander plekje. verhuizen hier. ver huizen daar.Je kreeg punthoofid van, zeiden jongens. En inderdaad, 't viel soms niet mee, noch voor 't onderwijzend personeel, noch voor onze leer lingen zelf. Maar nu.... we draaien weer! De meeste scholen hebben haar gebouw terug en er kan weer „normaal" les worden „egeven We moeten 'n grooten achterstand inhalen, van jaren er 'n onze Ouders, u begrijpt het.... dus u stuurt uw jongens! Geen on- noodig verzuimen meer! De werkschuwheid moet uit onze stad worden verbannen. En onze jeugd geeft het voorbeeld! Alles is .echter nog niet in kan nen en kruiken. Twee van onze scholen moeten nog rouleeren, nl. de St. Thomasschool met de St. Vincentiussehool. De leerlingen van de le, 2e en 3e klas van de St. Thomasschool rouleeren op de Warande met de St. Vincentius sehool. De 4e klas van de St. Thomas gaat tijdelijk naar de Bosboomlaan 5 (Westen). De 5e en 6e gaan tijdelijk naar de IJsel- mondschestr. (St. Hen-ricussohool). t Is voor sommige leerlingen van deze laatste klassen 'n heele tippel, maar we zullen maar ho pen. dat di-t „tijdelijk" van zeer korten duur zal zijn. Nu zij-n dit jaar vooral, de lagere klassen erg druk „bezet", zeker op papier! Maar door mo gelijke reizen van de jeugd, uit zendingen in binnen- en buiten land zijn verschillende „candida- ten" nog niet opgekomen. Willen de ouders van de kinde ren, die nog niet van hun zeer zeker prettige „omzwervingen" in het ouderhuis zij-n teruggekeerd dit even aan het hoofd van de betrokken scholen laten weten?! Dit vergemakkelijkt de admi nistratie op de scholen i>n hooge mate en dan kunnen de hoofden zien wat ze moeten doen, als er bijgeval nog nieuwe „candidaten' zich komen melden. Gaarne hadden we dit beriqht vóór Zondag 9 Septemb., óf op school, óf in de bus Warande 155 In een. verslag over het werk van het Britsche militaire bestuur te Berlijn wordt van Londensche zijde o.m. het volgende gemeld: ;,De spoorwegverbindingen met West- Duitschland zijn weer in orde ge bracht en dagelijks komen nu in Berlijn voedseltreinen aan met een lading van gemiddeld 15.000 ton. Aardappelen vormen het hoofdbe standdeel van de voeding der bur gers. De Berlijners krijgen weer geregeld hun maaltijden, al is de calorieënwaarde daarvan nog be neden het normale peil. Er bestaat vooral gebrek aan melk, vetten en vlcesch.. De kolenvoorraden die uit het beschadigde Roergebied worden aangevoerd, zi.jn bestemd voor de openbare diensten. De burgers heb ben instructie gekregen om hout voorraden aan te leggen, welke zij kunnen halen uit de bosschen Wes telijk van de stad. De waterleiding is weer voor een groot gedeelte op gang gebracht. Het resultaat daar van is te onderkennen in de dalen de cijfers omtrent gevallen van dysenterie. Er is voldoende anti typhus-serum aanwezig om alle burgers van de zes districten in te enten. Duitsche ploegen worden voorts geoefend in het aanwenden van anti-luispoeder, teneinde een t-vphus-epidemie te voorkomen Met inbegrip van de- districten Reinickendorf en Wedding die on der Fransch bestuur staan, bezoe ken thans 68.000 kinderen in totaal 185 scholen. Deze scholen waren door de Russen reeds heropend, voordat de Britten in Berlijn arri veerden. Het godsdienstonderwijs zal een groote rol spelen in het nieuwe leerplan. Het Britsche- mili taire bestuur is met den wereldraad van kerken in onderhandeling voor het zenden van godsdienstige lite ratuur. In de Britsche zone is geen enkele onbeschadigde kerk over doch de diensten wordeninaiie mogelijke daartoe nog biuikbare localiteiten gehouden. Toelating lol hei onderwijs De Stct. van 30 Aug. bevat een beschikking, waarin regelen wor den vastgesteld met betrekking tot de studenten die de z.g. loyali teitsverklaring hebben geteekend. Zij kunnen eerst tot het bijwonen van het onderwijs aan een open bare instelling van hooger onder wijs, tot het afleggen van een tentamen of examen, of tot een promotie worden toegelaten, nadat de rector-magnificus, gelet op de uitspraak van een daartoe aan elke universiteit of hoogeschool in te stellen commissie, heeft ver klaard, dat daartegen bij hem geen bezwaar bestaat. Indien de student geen gegronde reden aan voert voor zijn teekenen, zal de rector-magnificus, gelet op het ad vies van genoemde commissie, be palen, welke tijdsduur zal moeien verloopen, voordat de student tot het bijwonen van het onderwijs weer zal worden toegelaten Dit tijdsverloop moet ten minste van zoodanigen duur zijn, dat aange nomen kan worden, dat de student door zijn teekenen niet in betere positie is gekomen dan anderen, die niet geteekend hebben Nadat gisternacht tengevolge van dijkbreuk de 90 ha groote Voorof- sche polder bij Woubrugge onder water was geloopen, is in den loop van den dag ook de dijk van de Ruigekade bezweken. Als gevolg hiervan staan nu de Lagenwaart- sche en Bruimaardensche polder, welke 403 ha groot zijn, onder water, evenals de Achthovenpol- der, 377 ha, de Boespolder, 90 ha, de Voorofsche polder, eveneens 90 ha en de Vlietpolder, 196 ha, DE BRANDSTOFFENBONNEN De Brandstoffencommissie te Rot terdam deelt mede, dat de bonnen 45 B.V. en 46 B.V. tot uiterlijk 11 September a.s. door het publiek te Rotterdam en Schiedam bij den handel kunnen worden ingeleverd. BRITSCHE VLOOT'NA 314 JAAR IN SINGAPORE TERUG. Na een afwezigheid van 314 jaar is dr Royal Navy teruggekeerd in Singapore, de grootste vlootiba- sis van het Verre Oosten. 24 uur nadat de mijnenvegers met hun werk in de straat van Malakka waren begonnen, ging ad™ir®. Sir Arthur Power, de opperheyd- hebber van de Oost-Indische vloot, op den kruiser „Cleopatra anker ter hoogte van de basis. te (Medegedeeld door het K.N.M.I. DGeWig' daar Gedeeltelij namiddag plaat- Waarnemingen Rotterdam van hedenmorgen 11--» "ur- wind_ Barometerstand 764.2 ™-™ewpera_ richting. Cel'gjus weersgesteldheid: 'bewolkt'. Maximnm-temperauur lyrrKkT^urUS^Cdee?morgen»:BM.4 ren Celsfus; en 8 uur minimum: 14.6 Celsius.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1