Vermogensaanwasbelasting Organisatie van het bedrijfsleven De Woltersomsdie vakgroepen Het eerste doodvonnis Na 75 jaren Gebrek aan benzine Bloembollen naar Engeland Contingent ter waarde van 72.5.000 pond Rede Jan Schouten De afwijzende houding der A.R. DE POSITIE VAN INDONESIË Nederland voor moeil problemen ijke Ned. gevangenen en geïnterneerden in Indië Spoedig correspondentie hunnerzijds te verwachten De gevangenen op Java Ongeveer 60.000 Neder landers geïnterneerd Geallieerden volgende week op Java De Een voor ons land nieuwe belasting „Nieuw Amsterdam" in den oorlog In een radiorede heeft mr. J. F. de Jongh, chef van het kabinet van het ministerie van handel en nijverheid, gisteravond gesproken over de organisatie en zuivering van het bedrijfsleven en meeg deeld dat, naar meening van de regeering, de hoofdgroepen, be drijfsgroepen, vakgroepen en onder vakgroepen der z.g. „Organisatie Woltersom", welke indertijd is tot stand gekomen onder sterken Duit- scben aandrang, vaak zelfs onder uitgesproken Duitschen druk, nog niet direct kunnen worden ge liquideerd. Daarvoor zijn ver schillende redenen. In de eerste plaats is het bedrijfsleven zeker niet algemeen van meening, dat de Woltersomsche vakgroepen moeten verdwijnen: in sommige bedrijfs takken zou men niets liever willen dan deze groepen direct afschaffen, in andere is men unaniem van meening, dat de groepen een voor uitgang vormden tegenover de vroegere vereenigingen. Een voor loopige handhaving was echter ook noodig, omdat deze vakgroepen op het oogenblik het eenige apparaat vormen, dat van de zijde van het bedrijfsleven de overheid voldoen de kan assisteeren bij het moeilijke herstelwerk. Ook het feit, dat de regeering zelf concrete plannen had voor den opzet van nieuwe publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties met verordenende bevoegdheid, was aanleiding gedurende den over gangstijd niet meer dan de beslist noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. Intusschen was de regeering zich bewust, dat bepaalde wijzigingen aanstonds noodzakelijk waren. Zui veringsmaatregelen zijn genomen en men is ook begonnen met een „democratiseering" der bedrijfs organisaties. In dezelfde lijn ligt het reeds geruimen tijd geleden genomen besluit, den raad voor het bedrijfsleven te verzoeken zijn werkzaamheden te staken. Zoo zal de organisatie van het bedrijfsleven ook voor hen, die ern stige bezwaren hadden tegen de Woltersomsche vakgroepen, voor- loopig acceptabel zijn. Intusschen is de regeering van meening, dat een algeheele herziening nood zakelijk is; de plannen daarvoor zijn reeds ontworpen. De regeering denkt aan groote verticale organi saties met een uitgesproken publiek rechtelijk karakter. Daarbinnen echter zullen organisaties van de bedrijfsgenooten per bedrijfstak noodzakelijk zijn. Of daarvoor de vakgroepen uit de gereorganiseer de organisatie van het bedrijfs leven zullen worden aanvaard dan wel een nieuw complex van vrije vereenigingen zal moeten worden ingeschakeld, zal nader, in overleg met. het bedrijfsleven, moeten wor den bezien. Zoodra de rsgeerings- plannen voldoende uitgewerkt zijn zal het overleg daarover met het bedrijfsleven worden geopend. Intusschen heeft men het recht de oude vereenigingen, die tijdens den oorlog waren geliquideerd, weer op te richten, als men daar aan tenminste voor het onderling contact nog eenige behoefte heeft. In vele gevallen zullen de gedemo cratiseerde vakgroepen aan deze behoefte gemakkelijk kunnen vol doen. In zulke gevallen moet men bedenken, dat het nuttig zou kun nen zijn de beslissing tot weder oprichting van de oude vereeni gingen even uit te stellen tot meer zekerheid bestaat over de hoofd lijnen van de toekomstige publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Wat de bedrijfszuivering betreft, deelde spreker nog mede. dat een koninklijk besluit op dit terrein gereed is en dezer dagen wordt afgekondigd. Er zullen per bedrijfs tak zuiveringsraden worden inge steld. die ondernemers, die tijdens de bezetting met den bezetter hebben gecollaboreerd, voor korter of langer tijd uit hun bedrijf kun nen ontzetten. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak ge daan in de zaak te en J. Breed- veld uit Delft, tegen wien de pro cureur-fiscaal de doodstraf ge- eischt had, wege het uitleveren van Joden aan ee als N.S.B.-r bekend sta den rechercheur van politie, met als gevolg dat een aantal menschen den dood is in gejaagd. Het vonnis iuidde: dood straf, terwijl verdachte tevens uit het actief en passief kiesrecht ontzet werd. D. van Wijk. fabrikant te Pijnacker, wegens het opzettelijk vrijwillig in Duitschen krijgsdienst treden, werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met verlies van kiesrecht; F. A. v. Vliet, we gens het opzettelijk iemand aan sporen om in Duischen krijgsdienst te treden en het opzette!!,- iemand blootstellen aan verv.lging en vrij- tot 5 jaar gevangenisstraf en ver lies van kiesrecht conform den eisch; J. P Kunz werd wegens het plegen van verraad veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en ver lies van kiesrecht overeenkomstig den eisch; J. van 't Hof werd we gens het plegen van verraad vrij gesproken, geëischt was tegen hem 1 jaar gevangenisstraf; en J. C. van den Ende. tegen wien 8 jaar gevangenisstraf was geëischt, werd wegens onvolledig onderzoek naar een ander onderzoek verwezen. Ontegenzeggelijk heeft deze uit spraak een historische beteekenis. Niet alleen omdat het de eerste doodstraf in Nederland -is, die se dert meer dan 75 jaren uitgespro ken is, maar ook omdat zij waar schijnlijk een nieuwe periode in onze rechtspleging inluidt. Wel heeft men deze ter-dood-ver oordeeling niet als een normaal feit te beschouwen. Ze is geschiedt door een bijzonder gerechtshof. Het is een uitspraak in heel buitenge wone omstandigheden en verhou dingen. Maar, wat bij de kwestie „van de doodstraf een zeer belang rijke factor was, met dit vonnis is de „ban gebroken", het „psycholo gisch" verzet, als men het zoo noe men mag, tegen het uitspreken van de doodstraf, dat meer nog dan het verzet om principieele redenen zijn beteekenis had. is op zij geschoven. Want dit vonnis zal over het alge meen tegemoet komen aan het rechts-instinct van de groote massa. En zoo kan het wel gebeuren, dat deze uitspraak inderdaad het eer ste teeken is van een nieuwe periode in de rechtspleging. Beperking van toewijzingen in September In verband met het tijdelijk achterwege blijven van den ver wachten aanvoer van benzine, zullen de toewijzingen voor de maand September uitsluitend ten bate van de meest urgente ver voeren moeten worden verstrekt. Slechts op deze wijze kan een stagnatie in den wedgropbouw, de voedselvoorziening en de medische Verzorging worden voorkomen. Verzoeken om extra toewijzingen kunnen door de rijksverkeers inspectie onder deze omstandig heden niet in behandeling worden genomen. Zoodra nieuwe hoeveelheden benzine worden aangevoerd, zullen de rijksinspecteurs van het verkeer de aanvullende machtigingen per post aan de rij vergunninghouders doen toekomen. Engeland stelt zijn grenzen open voor de Ned. bloembollen. Er is een contingent ter waarde van 725,000 pond sterling toegestaan, welke hoeveelheid alle soorten bloembol len omvat. UNIVERSITAIRE EXAMENS. Leiden. Geslaagd artsexamen le deel mej. G. M. Schoonewagen, Leid- sohedam; de heeren B. Stegem^n, Den Haag; A. M Fontein, Rotterdam; F Th. van Gelderen. Den Haag: F. J. J. van Assen, Leiden. Bevorderd tot arts de heeren J. van Dam, Leiden; P. S. M. Kop, Den Haag; B. Quispel, Rotterdam Gisteravond sprak Jan Schouten op een bijeenkomst in de Rivièrahal te Rotterdam, voor de A.R. Partii. De gioote hal was tot op de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op. den heer mr P. J. Oud. burgemeester van Rotter- lam. Met daverend applaus begroet, be trad de heer Schouten. dil tot het emde van den oorlog in Duitsche concentratiekampen heeft gezeten het spreekgestoelte. Uit ziin rede stippen wij enkele punten aan Spr bracht in herinnering de velen die in de concentratie-kampen hun ieven hebben moeten geven, o.a noemd? hij mr. Goseling, mr. Verschuur prof Telders en dr. Wiardi Beekman' wier heengaan hij een zwaar verlies voor het geheele Nederlandsche volk noemde. Ten aanzien van het kabinet zeide de heer Schouten; zoowel in zijn samenstelling als in zijn program ontmoet het bij de A.R. bezwaar. De A.R wenschen niet in de oppositie te staan, doch men moet hen ook niet in die richting dringen. Wij verlangen, aldus spr.. een zoo snel mogelijk herstel van recht en wet Bij de samenstelling van de gemeen tebesturen heeft de regeering gegre pen naar het staatsnoodrecht, dat volgens spr. niet noodig is. Daarom weigert de A.R.-partij in dit opzicht ook elke medewerking. Ook ten aanzien van het radio- vraagstuk acht spr. heet niet juist een overgangstijdperk in te stellen De regeering had zoo spoedig moge lijk overleg dienen te plegen met een gekozen Staten-Generaal. De AR. party betreurt het in hooge mate. re§eermg bier in plaats van en de®" wéf .het:?teneh. het recht en de wet feitelijk met voeten ir^i Jlet, het standpunt van d» Nederlandsche Volksbeweging kun! nen wij niet,- instemmen, aldus spr. Omtrent de verhouding tusschen de AR en de andere Christelijke poli tieke richtingen zeide spr.: De lei dende personen in de A. R. partij streven naar politieke eenheid van alle protestant belijdende christenen. Daarom achten zij een vereeniging van de C H. Unie en de A.R, partij tot één partij, een zaak welke moet worden nagestreefd. Besprekingen in dezen zin hebben niet alleen in ver schillende plaatsen en gewesten plaats gehad, maar ook voor het geheele land. De „New York Times" wijdt vol gens U. P. een hoofdartikel aan Indonesië. De bestemming van Nederlandsch-Indië is nauwelijks in de overgave-voorwaarden ge noemd, aldus dit groote Ameri- kaansche blad. maar er bestaat geen twijfel of dit gebied zal aan Nederland worden teruggegeven. De domineerende positie van In donesië in den Pacific maakt de ontwikkeling van deze aangelegen heid tot een zaak van onmiddel lijk belang. He* Nederlandsche be stuur heeft zich langzaam en voorzichtig ontwikkeld en is over het algemeen wijs en voor het land weldadig geweest. De eilanden hadden een bloeiend bestaan. Ook het volk had een uitstekend eco nomisch leven. He* gemengde be stuur van Nederlanders en Indo nesiërs heeft goed gefunctionneerd* de opvoeding tot zelfbestuur is ver voortgeschreden. D'e Nederlanders zullen echter bij hun terugkeer voor moeilijke problemen gesteld worden, zoo vervolgt de „New York Times". He* moeilijkste van alle? zal wel licht de defensie ziin. Nederland is te zwak. en zal dat waarschijn lijk altijd blijven., om ziin over- zeesche gebied te besehermen, al kan bet ^en wil het thans sterker ziin dan het was. Daarbii micet men niet vergeten, dat ook de groote mogendheden even huloe- loos bleken te zijn om de eerde, snelle en harde slagen van den aanvallenden viiand te weerstaan Hei is van vitaal belang voor ons zelf zoowel als vcor de Nederlan ders. dat er in deze streek van de wereld geen aanvallers meer zul len zijn. HET RUIMEN VAN DE KUST Luft. t/z le klasse B. C. Mahieu, chef van den opruimingsdienst van explosieven in Nederland, deelde in een persgesprek mede, dat er toe gangswegen zijn geruimd naar alle Ned. havens maar de kust is voor het badieven en de visscherij nog niet veilig. Wel is dit het geval met een klein stuk Zuidelijk van Scheve- ningen. en het strand van IJmuiden tot Zandvoort. maar aan het zwem men in zee hier is toch altijd eenig risico verbonden. De heer Mahieu verwachtte, dat zijn dienst over twee maanden er in geslaagd zal zijn. de geheele kust bij Scheveningen ge ruimd te hebben. Bij Katwijk wordt de kust schoon gemaakt, opdat de scheïpenvisscherij kan worden uitgeoefend. Bij Vlissingen is het strand even eens geruimd. CHOCOLADE-FABRIEKEN IN BEDRIJF. De cacao- en chocoladefabrieken zijn al eenigen tijd geleden voldoende bevoorraad met caeaoboonen. maar doordat kolen en suiker nog ontbra ken, kon tot nu toe niets worden geproduceerd. Thans is men zoover gevorderd dat alle Nederlandsche cacao- en chocoladefabrieken een voorraadje kolen hebben. Negen fabrieken in het Zuiden des lands hebben bovendien suiker ontvangen en zijn dus weer in bedrijf. De ove rige fabrieken volgen in de komende weken en men verwacht over ander half of twee maanden de cacao en chocolade-artikelen in distributie te kunnen brengen. Alle voorbereidingen voor het landen op de vliegvelden te Me- dan en Padang waren op den eer sten September gereed volgens een bericht, dat door het Japan- sche militaire hoofdkwartier per radio van Singapore werd uitge zonden en in Melbourne is opge vangen. In dit bericht werd me degedeeld. dat er slechts 65 Ned. mannen, 28 Ned. vrouwen en geen Ned. winderen in Malakka waren en dat zij zich alle te Singapore bevonden. Er bevinden zich 3613 Ned. geïnterneerden op Sumatra. Zoodra er door officieren con tact gemaakt is met de krijgsge vangenen. zullen telegrammen aan de familie gezonden worden van den volgenden inhoud: „Ben be houden in Britsche handen, hoop u spoedig te zien". Deze telegram men zullen gevolgd worden door twee briefkaarten met een voor ieder gelijken tekst, n.l. „Ben thans vrij en behouden in Britsche han den. hoop u binnenkort terug te zien". Op deze briefkaart is een adres vermeld, waarheen de post voor de betrokkenen gezonden kan worden. Genoemde telegrammen en briefkaartén zijn gratis en port vrij. Ook zullen de bevrijde ge vangenen gratis van luchtpostbrief kaarten voorzien worden. De be trokken familieleden kunnen dé eerste brieven van de bevrijde krijgsgevangenen tusschen de tien en veertien dagen na de ontvangst van het eerste telegram verwach ten. Zoodra de krijgsgevangenen en geïnterneerden uit de kampen op Java en Sumatra ontslagen worden, ontvangen zij, onafhanke- viif Ian/as; r?.ng of geslacht, elk overvloed steF.hng v°°pchot. Ten burger-^ *1J SemelA, dat ook ïerneercien voor deze faciliteiten ln aanmerking komen Het totaal aantal geallieerde krijgsgevangenen op Java bedraagt Y°ifens een radio-bericht op Java 3297, waaronder 1449 Nederlanders. ci>eo-oan'tal geïnterneerden bedraagt b^,óo^, waaronder 59,098 Neder landers. In het bericht, dat op order van het Japansche keizerlijke hoofd kwartier is omgeroepen, werd mee gedeeld, dat 7.6 procent der gevan genen ziek is. Melbourne, 5 September (R.O.) Verwacht wordt, dat de eerste ge allieerde hulpafdeelingen volgende week op Java zullen landen. Zij zullen hulp verleenen aan krijgs gevangenen en geïnterneerden. De luitenant-gouverneur-generaal dr. H. van Mook is vandaag uit het Zuid-Oost Aziatische hoofdkwartier naar Australië vertrokken, nadat de voorbereidingen tot den terug keer naar Ned. Oost Indië gereed gekomen waren. SABANG BEVRIJD De overgave van Sabang is aan boord van het Britsche oorlogs schip London geteekend. Een de tachement mariniers heeft de ha- -ven van de Japanners overgeno men. Men schrijft ons: Het Departement van Financiën deelt mede, dat er een urgentiepro gram wordt -uitgewerkt voor eer. herziening van het belastingstelsel, waarbij verwacht wordt, dat ook een vermo-gensaanwasbelasting zal worden ingevoerd. Dit beteekent voor ons land de invoering van een geheel nieuwe belasting Wij kenden in Ne derland wel een vermogensbelasting, en in den vcrigen oorlog ook een oorlogswinstb»?lasting, doch van een vermogensaanwasbelasting is in ons land nimmer sprake geweest. Daarom is het niet oninteressant even bij dezen nieuwen belastingvorm stil te staan. Op het eerste gezicht lijkt deze belasting zeer aanvaardbaar. Men wenscht nu eenmaal, dat niemand beter uit dezen oorlog te voorschijn zal komen, dan hij er financieel is ingegaan. Er zijn zooveel oorlogs slachtoffers, er zijn zooveel personen, die alles wat zij bezaten verloren hebben in de oorlogsjaren, dat het onbillijk zou zijn. dat er nog een categorie van personen werd aange troffen. die aan den oorlog verdiend zou hebben en door den oorlog er beter van zou zijn geworden Men redeneert dus hee] eenvoudig, dat een ieder, die meer bezit dan in Mei 1940 dit meerdere bezit maar moet afstaan Een simpele redeneering, die op het eerste gezicht veel lijkt op de oorlogswinstbelasting, welke wij in den vorigen oorlog hebben leeren kennen. De extra behaalde winsten, welke toen door den oorlog werden gemaakt, werden grootendeels dooi de oorlogswinst afgeroomd. In de achter ons liggende jaren hebben wij tijdens de Duitsche be zetting geen oorlogswinstbelasting gehad. De extra winsten, toen ge maakt, werden niet wegbelast. doch werden wel geheel of gedeeltelijk opgesoupeerd. Het gaat thans na vijf jaren oorlog niet aan om deze opge soupeerde winsten alsnog te belas ten. Van een kikker is het moeilijk veeren plukken. Men kan dus alleen belasting heffen van die winsten, welke nog aanwezig zijn en dus tot vermogensaanwas hebben geleid. Vandaar dat men niet tot invoering van een oorlogswinstbelasting, doch wel van een vermogensaanwasbelas ting overgaat. Wat is „vermogensaanwas"? Met het woord vermogensaan was moet men echter de noodige omzichtigheid gebruiken. Hieronder moeten inderdaad vallen alle gemaak te extra winsten onder aftrek van de opgesoupeerde winsten. Alle aankoopen van goud. juweelen. an tiek. schilderijen, etc. moeten dus als vermogensaanwas worden gerekend De fiscus zal hier terdege een onder zoek hebben in te stellen Ook alle uitbreidingen, vèrnieuwingen bij N.V.'s en particuliere zaken dienen als ver mogensaanwas gerekend te worden. Men kan dus niet zonder meer tot vermogensvergelijking van 1 Mei 1040 en thans overgaan. Dit kan men daarom niet doen, aangezien dan on billijkheden ook zouden plaats vin den t.o v die personen, welke een vermogensaanwas hebben geregis treerd zonder dat zij extra oorlogs winsten hebben gemaakt. Wij denken bijv. aan personen, die een erfenis hebben getoucheerd, aan personen die in de oorlogsjaren toevallig eerr afgeloopen levensverzekeringpolis hebben uitbetaald gekregen, aan per sonen, die schenkingen hebben ont vangen. Deze vermogensaanwasver- meerderingen kunnen geheel buiten eenige oorlogswinst staan en dienen als zoodanig gevrijwaard te worden van een vermogensaanwasheffing. Men moet in ieder geval zorgen, dat geen onbillijkheden gebeuren en dat de belastingheffing op juiste gronden geschiedt. In dit \rband willen wij ook nog wijzen op een andere vermogensver meerdering. welke geheel buiten iédere oorlogswinst staat nl. de ver- mooensvermeerdering, welke ontstaai doordat .vermogensobjecten, welke reeds voor den oorlog in het bezit waren, uitsluitend uit hoofde van waardeering in gedevalueerde gul dens, tot een vermogensaanwas leiden Verschillende vermogensobjecten als o.m hypothecaire vorderingen, pand brieven, overheidsobligaties en obfi- gaties van particuliere maatschappijen noteeren alle ongeveer pari dus ee- lijk .ari het koerspeil van voor den oorlog. Dit fondsenbezlt levert geen moeilijkheden op. Ook geldt dit voor onroerend goed. Tengevolge van de prijsbeheer- schmg en de ongewijzigde huren is de offieieele prijswaardeering van onroerend goed practisch t.o.v. voor den oorlog niet gewijzigd. Integen deel men zou kunnen zeggen, dat h kuizenbezit juist door het feit. aai de huren ongewijzigd ziin ge bleven en de onderhoudskosten, als mede de belastingen op onroerend £?oed. zijn gestegen, in waarde als vermogensobject is gedaald Ook het feit. dat vijf jaar lang geen onder- boud mogeliik was heeft de feite lijke waarde. vergeleken bij voor den oorlog, doen dalen De huiseige naar. die zijn panden van voor den oorlog nog bezit zal dus niet in de vcrmogens.aanwasbelasting rhogen worden aangeslagen, evenmin als de oezitter van obligaties, pandbrieven -»f hypotheken. Wij hopen en vertrouwen, dat indien straks nadere bijzonderheden over de nieuw in te voeren vermogensaanwas belasting bekend gemaakt zullen worden met de hiergenoemde deside rata zoo veel mogelijk rekening zal en kan worden gehouden. Alleen een billjike en rechtvaardige toepassing moet voor oogen staan, ook al zou dit leiden tot een minder groote opbrengst voor 's lands schat kist. Kapitein Barendse naar huis. Na een verblijf van ruim 5% jaar buiten het land is gezagvoerder Barendse van het vlaggeschip der Holland-Amerika-Lijn, de „Nieuw Amsterdam", in het vaderland te ruggekeerd. De „Nieuw Amsterdam" heeft in den oorlog een praghtigen staat van dienst gemaakt. In totaal werden 444.000 mijlen afgelegd, t.w. in den Noord-Atlant. Oceaan, den Pacific en den Far en Middle East, Afrika en Australië. Het schip vervoerde 337.000 man troepen, later werd het ook voor zieken- en gevangenen- transporten aangewezen. In Juni 1944. toen de „Nieuw Amsterdam" in de haven van New York lag, kreeg het schip onverwacht bezoek van H.K.H. Prinses Juliana met ge volg en gebruikte de prinses aan boord het noenmaal. Kapitein Barendse is n South ampton van boord gegaan om naar Nederland te vertrekken, waar Zijn vrouw ziek ligt. Vermoedelijk zal hij niet meer als gezagvoerder naar de „Nieuw Amsterdam" terug gaan wegens langdurigen dienst. Hij heeft n.l. 43 jaar bij de Hol land-Amerika-Lijn gevaren, waar van 31 jaar als gezagvoerder. De maatsrir.ippij bevorderde hem in 1944 töt commandeur der vloot In 1943 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, ter wijl het Amerikaansche gouverne ment hem de onderscheidingsteeke nen verleende voor den Atlantischen en Pacificdienst en den Middle en Far East- De „Nieuw Amsterdam" komt vOorloopig nog niet naar Neder land de boot blijft aangewezen voor het vervoer van repatrieerende troe pen naar Amerika en Canada, waar mede nog minstens een half jaar gemoeid is. De bemanning zal eer der bij moeder de vrouw zijn: twee ploegen zijn al naar huis, bij het eerstvolgende aanloopen van de haven van Southampton gaat ook de derde of laatste groep. NEDERLANDSCH ZEE-OFFICIEH WERD KONING Hoe de luitenant-ter-zee eerste kl.. Dobinga, commandant van den mijnen veger ..Abraham Crijnssen", koning der Damar-eilanden werd. is thans bekend geworden. In het begin van den oorlog bezocht Dobinga de Damar-eilanden ten Noord-Oosten van Timor De inheem- sche bevolking verwelkomde hem os enthousiaste wijze Zeven prauwen kwamen 'hem tegemoet in één waren de autoritèiten der eilanden gezetem Een inheemsch orkest, dat uitsluitend uit fluitisten bestond, bracht een nummertje ten gehoore. waarna aan Dobinga oo plechtige Pf* koningschap over de eilandengroep werd aangeboden en men den nieuwen vorst met bloemen verstelde Toen Dobinga den bewoners mede deelde dat het hem onmogelijk was daar te blijven, boden alle daartoe lichamelijk serchïkte mannen zich aan. bii de Ned Marine dienst te nemen ten emde de Jappen te kun nen verdrijven Heden den dage bezit luitenant ter-zee Dobinga nog een kroon, die prachtig met bloemen bewerkt was en waarin de Nederlandsche kleuren voorkwamen en die hem toenmaals werd aangeboden als teeken van ziin koningschap over dc Damar-eilanden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2