VOORRANG SCHOEISEL SS£- DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. IN HIROSJIMA weerbericht WP'-'m KR Duizenden sterven aan „atoom-pest" KETHEL-MUZ1EK Optocht door de stad Bok meegenomen De winter nadert Ruiltransacties tijdens de hongerperiode Hoe zijn goederen terug te krijgen BUREAU JEUGD ZAKEN Zorg voor N.S.B.-kinderen 100 DAGEN VREDE IN EUROPA Belgrado JAM Bon 644 inleveren Zwijntjes' Burgerlijke stand Uitg. v. d. Maas bode-Stichting, ft dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. j. Witlox. Alg Redacteur: H. a. Paalvast. Drukker: N.r.c n.v NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66ste JAARGANG No. 19801 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 19*5 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. \bonnementspr. 3,25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm Wanneer van een artikel slechts geringe voorraden aanwezig zijn,' moet de factor voorrang in werking treden. Voorrang gebaseerd op de nooit genoeg te propageeren en te beoefenen deugden van reohyvaar- digheid en liefde. Natuurlijke schaving overigens weet r®^3' de dringendste behoeften het eers. moeten worden gelenigd. Het reeds jarenlang werkende distributie-apparaat is grootendeels op voorrang gegrondvest. De nood zakelijkheid ook van voorrang moest men eigenlijk zonder meer aanvoelen en toepassen. Doch onze zelfzucht is van sterk remmenden aard. Daarom Is het goed, als be paalde instanties voor bepaalde groepen voorrangskaarten uitgeven, hoewel zulks in wezen èen klap m het gezicht is van een beschaafd volk. Daarom is het goed, dat de krachtigste maatregelen worden genomen om allereerst kolen aan gevoerd te krijgen, daar zij behoo- ren tot de primaire voorwaarden om de bedrijfsmaohine op gang te krijgen. Benzine ten behoeve van het transport is eveneens van uiter mate groot belang. En daarom dunkt het ons goed, dat er deze maand, nu de aanvoer wat is ge stagneerd, genoemd materiaal bij voorrang aan den meest behoeftige wordt verstrekt. Over de benzine toewijzing is op het oogenblik nog al «deining", doch het moet ons uit de pen, dat met benzine is gemorst. De voedselvoorziening is pnniair en wanneer per jaar een half milliard moet worden bijge past, om duurte te voorkomen, zal ieder daarmee vrede nemen, doch voor benzine wordt ons ook een rekening gepresenteerd. Wanneer derhalve benzine kan worden ver strekt, dienen de vitale bedrijven te gaan en niet krenterig te worden geholpen. Beefte z'al^m ,°°sen den kost teCett, zal moeten beamen, dat het benzine-verbruik in de afgeloopen maand den schijn had, of deze vloeistof Maaswater was. Dat steekt. In de afgeloopen dagen ging sterk net gerucht dat voor Januari elke Nederlander m het bezit zou kun nen komen van een paar schoenen. We moeten dit gerucht helaas tegenspreken en de vele infor- meerenden wijzen op de'onmoge lijkheid om een dergelijke voor ziening te treffen. Trouwens uit de onlangs gepubliceerde berichten had men zelf die onmogelijkheid kunnen afleiden. Dat dej nood hoog is, bewees de Uitgifte van formulieren te Rotter dam. Er is om deze papieren ge vochten, terwijl ze anderzijds voor een gulden en meer weraen ver kocht. Na twee dagen is de uit gifte stop gezet. Zij had trouwens weinig zin, want nog driemaal honderd duizend aanvragen wach ten op afwerking. In Jen loon van deze maand zal daarvan iets worden afgehandeld. En dan "is h5 wflvendeaatnden- wachten op «n volgende toewijsmg. Immers ge lijk men weet, is ons land boven de demarcatielijn verdeeld in viif mnïféa waarheen on beurt een maand productie wordt gezonden Rotterdam behoort tot district één doch dat beteekent ook, wanneer zich geen gunstiger perspectieven voor-doen, dat elke maand een ander district in aanmerking komt en district één moet wachten, tot alle districten zijn geholpen. Zoo als de situatie in Roterdam is, is zij, behoudens misschien een af wijking op onderdeelen, elders navenant. Het „schoenenbeeld" is vrij som ber van uiterlijk, doch laten we de zaak nuchter nemen. Opge schroefde berichten leiden steeds opnieuw tot desillusies. En van desillusies hebben we in de afge loopen jaren ons part genoeg gehad. „STAD". EK „LAND"-BONNEN. Het ceratr. distributiekantoor vestigt er de aandacht op, dat de bonnen der 6e noodkaart, ongeacht of daarop de aanduiding „stad" of „land" voorkomt, zoowel i-n stadsgebied als in landgebied gel dig zijn. De eerste foto van het verwoeste Hirosjima in de Engelsche bladen gepubliceerd. (Uit de D. Expr.) Peter Burchett van de Daily Express" is de eerste geallieerde verslaggever geweest, die een be zoek heeft gebracht aan Hirosjima, de stad, waarop de eerste atoom bom is geworpen. Geheel alleen en ongewapend maakte hij de reis van Tokio, een afstand van 400 mijlen.- Zijn eenige bagage bestond uit een voedsel rantsoen voor zeven dagen, voedsel is practisch niet te koop in Japan, alsmede een zwarte ■parapluie en een schrijfmachine. En hier volgt het verslag,, dat hij over zijn bezoek schreef: In Hirosjima, 30 dagen nadat de eerste atoom-bom de stad vernielde en de wereld op haar grondvesten deed schudden, sterven nog voort durend menschen. op een geheim zinnige en afschuwelijke wijze - menschen, die bij de catastrofe niet werden gewond aan een onbekend iets, dat ik slechts be schrijven kan als de „atoom-pest". Hirosjima ziet er niet uit als een gebombardeerde stad. Het ziet er uit. alsof er een monsterachtige stoomwals overheen is gelrokken ri™ LeJ?voudig van den aardbo dem heeft weggeplet. Ik schrijf deze feiten zoo onaan Ver^I^M door het K.N.M.I.). bewolkt n,'1?8 tot Vrijdagavond: zW. 's nachts licht bewjov® °Pklar*n®ep' delijke wind8 dr0™olkt> mat!ff n.00r_ peratuur. g Weer, zelfde tem- Waarn-emingen D hedenmorgen 11 30 V-an Barometerstand: 7rTV Windrichting; NooVrt'. ,mm Temperatuur: 16 6 Ceiuracht Weersgesteldheid': bewoikt' Temidden van de drukte, die een arbeidslied zingt tusschen de huizen, klinken de tonen van een trompetter. Hollende menschen schieten uit de straten, het verkeer stremt, tientallen paardenhoeven klotsen over de keien: er passeert een optocht. Nog steeds hangt de feeststem ming over Schiedam en de men schen worden niet moe hun hart op te halen aan de feestelijkheden en de muziek, die deze vrijheids herdenking met zich brengt. Zooals de traditie eischt, is Kethel een paar dagen later met de feesterij, maar daarmee niet De ,°ptocht met Praal- trok knn ^h Sisterenmorgen langs trok, kon scherpe critiek doorstaan en ook de optocht van hedennio gen met tilbury's, dogcars en rui ters was een lust voor het oog. Het komt ons vrij onwaarschiin lijk voor, dat die prachtige paar den den weg-terug van de „Wehr- macht" hebben meegemaakt. Zij zullen de route Delfzijl v.v. wel niet kennen. In bonte rij trokken prinsen, stadhouders en koningen van het Huis van Oranje voorbij. Het is maar goed, dat de kinderen weer naar school zijn, anders zouden de onderwijzers het waarschijnlijk erg lastig hebben gekregen met protesten over de slechte gelijke nis van de portretten in de ge schiedenisboekjes met den „ech ten" prins. Alles bij elkaar was het een ecbte Hollandsche boeren- rykdom dat vanmorgen passeerde. vannwkBndd" hebb?n te" nadeele van w. B. diens bok, die aan den Vlaardmgerdijk liep te «razen meegenomen. J. G. S. heeft aangifte gedaan van diefstal van twee wollen dekens uit de kajuit van een sleep boot. doenlijk mogelijk in de hoop. dat zij een waarschuwing zullen' zijn voor de wereld. In deze stad waar de eerste proefneming met de atoombom heeft plaats gehad, heb ik de ver schrikkelijkste en afgrijselijkste verwoesting gezien van vier jaar oorlog. De verwoesting is veel g rooter dan een foto doet ver moeden. Bij aankomst in Hirosjima is er over een oppervlakte van 25, mis schiet 30, vierkante mijlen nauwe lijks een enkel gebouw te zien. Men krijgt een wee gevoel in de maa-g, wanneer men zulk een door men schen aangerichte vernietiging te aanschouwen krijgt. Ik baande mij een weg naar een inderhaast opgetrokken schuur, in gebruik als hoofdbureau van politie, in het midden van de verwoeste stad. Van daaruit, naax het Zuiden, ziet men over een afstand van drie mijlen niets anders dan een massa roodachtig poeder. Dat is alles, wat de atoombom heeft overgelaten van dozijnen blokken straten, gel bouwen woningen, fabrieken en menschelijke wezens. Er staan slechts 20 fabrieksschoorsteenen, schoorsteenen zonder fabrieken. Ik keek naar het Westen. Een groep van zes uit elkander gerukte gebouwen. En dan verder niets meer. In de geïmproviseerde hospitalen liggen menschen, die. toen de bom viel, in het geheel geen verwon- dngen opliepen, doch die thans sterven aan een geheimzinnige ziekte. Zonder verklaarbare reden gaat hun gezondheid achteruit. Zij ver liezen hun eetlust. Hun haar valt uit. Op hun lichaam verschijnen blauwe vlekken. Tenslotte begin nen zij te bloeden uit ooren neus en mond. De dokters gaven hun patiënten injecties met Vitamine A. Het resultaat was verschrikkelijk. Rond de prik van het injectiespuitje be gon het vleesch eenvoudig weg te rotten. Het slachtoffer stierf onher roepelijk. En zoo sterven er duizenden. In de honger-periode in het Westen is het herhaaldelijk voor gekomen, dat menschen, door honger gedreven, hun kostbaar ste bezittingen hebben geruild tegen levensmiddelen. Degenen, die in het bezit der levensmidde len waren, hebben vaak op schan delijke wijze misbruik gemaakt van den nood hunner mede burgers, die voor kleine hoeveel heden levensmiddelen somtijds voorwerpen van hooge waarde hebben afgegeven. Op welke wijze kunnen nu be trokkenen hun bezit terugkrijgen? In de eerste plaats levert een dergelijke transactie op grond van de destijds bestaande economische wetgeving een strafbaar feit op. Het zal voor den officier van justitie in economische zaken mo gelijk zijn, alsnog een strafproces tegen dengeen, die op deze wijze misbrui^ van den noodtoestand heeft gemaakt, aanhangig te ma ken. De mogelijkheid bestaat dan dat de verruilde goederen ver beurd verklaard worden. Deze goederen kunnen via de Abego ter verdeeling gebracht worden: er bestaat dan uiteraard geen zekerheid dat degeen. van wien de goederen afkomstig zijn, ze ook terugkrijgt. Behalve deze strafrechterlijke kant van de zaak, is er ook een burgerrechterlijke zijde. Een over eenkomst als bovenbedoeld heeft een ongeoorloofde oorzaak en is overeenkomstig de art. 1356 en 1371 BW nietig. Op grond van deze nietigheid is degeen, die de goederen op deze wijze verkregen heeft, verplicht tot afgifte, geheel los van het eventueele strafproces. Wanneer deze persoon hiertoe niet vrijwillig bereid is, zal hi! via een terugvorderingsactie doosr den burgerlijken rechter tot terug gave verplicht kunnen worden. Wanneer in het strafproces dB desbetreffende goederen in beslag genomen zijn. zal de rechter, wan neer hij niet tot verbeurd-verkla ring overgaat, de teruggave kun nen gelasten aan den eigenaar en aangezien de ruil-overeenkomst nietig is, is de oorspronkelijke eigenaar eigenaar gebleven, zoo dat aan hem de goederen zullen kunnen worden teruggegeven. Belanghebbenden kunnen dus op twee manieren te werk gaan: zij zullen zich tot den officier van justitie kunnen wenden, die echter vrij is, de zaak wel dan niet te vervolgen en waarbij men het risico loopt, dat de rechter tot verbeurdverklaring overgaat. Ten tweede kunnen zij zich tot een advocaat wenden om een burgerlijke procedure aanhanging te maken, hetgeen uiteraard kos ten mef zich medebrengt. Daar de verhoudingen aldus zijn, ligt het niet op den weg van het militair gezag hier door het geven van bevelen tot afgifte of anderszins tusschenbeide te ko men. Sinds midden Juli heeft het Bu reau Jeugdzaken van den P.O.D.- Rotterdam een dépendance geves tigd in Schiedam. Dit bureau is belast met het politieke toezicht op de minderjarige kinderen van geïnterneerden, de voormalige J eugdstormers, leden van de Hitler- jeugd e. d. en tevens met den socialen zorg voor deze kinderen. Kinderen beneden de 13 jaar, die lid waren van nationaal-socialisti- sche jeugdorganisaties zijn, in het algemeen, niet geïnterneerd. Zij zijn verkeerd opgevoed wat een fout is geweest van hun ouders en niet van hen, zoodat zij dus daarvoor niet gestraft worden maar wel dient aan hun heropvoe ding aandacht te worden besteed Het Bureau Jeugdzaken gaat na, in welk rui lieu die kinderen nu vertoeven,- of men mag aannemen, dat dit milieu een gunstigen in vloed op hen zal uitoefenen en als dat niet het geval is kan het ander, beter onderdak voor hen zoeken. Ook voor de vele kinderen, die door de interneering hunner ouders plotseling hun ouderlijk huis had den verloren en dus elders onder dak moesten zoeken, heeft het Bureau getracht, een nieuw tehuis te vinden. De meesten van deze kinderen zijn ondergebracht bij familie of vrienden, een deel ook In Oost-Europa is de werkloos heid het grootste probleem. Niet omdat de regeeringen geen werk voor de menschen hebben, of om dat er geen geweldige hoeveelheid werk op afdoening ligt te wachten maar door gebrek aan geveedsehan' pen en materiaal ecis-eaauiap- De betrekkelijk kleine industrie welke Joego-Slavië vóór den oor Dea1ndnctjna-gebeel vernield De industrieën van Dodz het Twente van Polen, werken Russische katoen maar lang niet op volle capaciteit. Zoowel in Polen als in Joego- en hL^°ie i5eusachti"e opbouw en herstelwerken waenten op den aanvoer van steenen pn hout. om- dat er geen transportmiddelen zijn Op hét platteland beide lan den zijn in hoofdzaak landbouw- staten is er evenwel geen werk loosheid. Integendeel, in Polen is er een tekort aan werkkrachten om ie nieuwe gebieden in het Westen te ontginnen. Het dagelijksche leven verschilt hemelsbreed met dat in ons land. In Belgrado kan men, naar. Ala- ric Jacob aan de „Daily Express" seint, schoenen zonder bon koopen, terwijl bontwerk, hoeden, hand- tasschen, fruit en eieren in over vloed verkrijgbaar zijn. Maar er zijn geen kousen en kleeding is praktisch geheel uit de winkels verdwenen. De regeering heeft „volkswinkels" geopend in zaken, welke aan colla borateurs zijn ontnomen. In deze winkels wordt al het gerantsoeneer de voedsel verkocht. De prijzen zijn laag en de kwaliteit van de koop waar is goed. Middenstanders en arbeiders, die nog geld hebben, of huisraad en kleeding om te verkoopen, kunnen zich tal van artikelen aanschaffen, die in Nederland en zelfs in Enge land niet meer te koop zijn. Over het algemeen genomen Is echter de levensstandaard in Polen en Joego slavië laag. Tito heeft nieuw geld uitgegeven om de vermogens, welke de vroegere collaborateurs zich tijdens den oorlog hebben verworven teniet te doen en niemand ontvangt thans een salaris, dat hooger is dan 6.000 dinars (ongeveer 270 gulden) per maand. De films, welke in Joego-Slavië worden vertoond, zijn hoofdzake lijk Russische, hoewel er spoedig ook Britsche zullen worden ge draaid. De opera in Belgrado kan nog niet worden heropend, omdat een deel van het ballet met de Duit- schers heeft geheuld en met hen is gevlucht, terwijl er bovendien in heel het land geen ballet schoentje te koop is. Ondanks alle moeilijkheden zijn de menschen, na alles, wat ze hebben doorstaan, gelukkig, dat ze nog in leven zijn. Hun behoeften zijn eenvoudig. Voedsel en ver warming zijn de voornaamste problemen, welke het leven be- heerschen. in eenige kindertehuizen. Aan opneming in een gezin geeft het Bureau Jeugdzaken om tal van redenen de voorkeur en het is er dan ook bijzonder mee ingenomen, dat een aantal particulieren zich bereid heeft verklaard, kinderen van geïnterneerden e. d. bij zich in buis te nemen en een goede opvoeding te geven. Om alle kin deren te kunnen onderbrengen heeft men echter nog meer gezin nen noodi'g, die bereid zijn, even tueel tegen vergoeding, een of meer kinderen op te nemen en het Bu reau hoopt, deze gezinnen in Schie dam te vinden. #Iet doet daartoe een beroep op degenen, die besef fen, dat hier goed werk kan worden verricht, dat de kinderen die toch al gestraft zijn door de afwe zigheid hunner ouders niet nog meer de dupe mogen worden van wat hun ouders misdreven. Bij de Schiedamsche dépendance van het Bureau Jeugdzaken, geves tigd Singel 22a te dezer stede, kan men zich hiervoor opgeven en nadere inlichtingen omtrent deze kwestie verkrijgen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort zal wor den begonnen met de distributie van jam. Men moet bon 644 der 6e nood kaart als bestelbon inleveren bij den detaillist, van wien men voortaan jam denkt te betrekken en wel uiter lijk op Zaterdag 8 September Dit moet echter een detaillist zijn. die destijds gewoon was dit artikel te verkoopen. Binnenkort zullen regelmatig bon. nen worden aangewezen, waarop men jam zal kunnen koopen De eerste maal. dat dit geschiedt, is men verplicht de jam te koopen bij den detailhandel, bij wien men bon 644 heeft ingeleverd. Bij de politie alhier is door J. V. aangifte gedaan van diefstal van zijn fiets in de J. A. Aliberdingh Thijmstraat; J. A. S. gaf den dief stal van zijn rijwiel aan de Lange Haven aan. Geboren: 5 Sept.: Johanna M, d. v. J. F. W. Droge en P. H. J. Smit. P. Potterstr. 32. Overleden: 5 Sept. H. J. Barsen, 80 j., wed. v. A. Th. Hendriks^ N. Haven 225. REIZEN NAAR ENGELAND. Van Engelsche zijde vernemen wij, dat drie maal per week de gelegenheid bestaat voor Zo naar Engeland te reizen. De scne_ burgeren fegebnatig ^an^Rot- elkdeamrefs "twTntig Nederlanders reis je Nederland- sche"autoriteiten en den Bri^n tóvel5kd6visumn daartoe hebben gSijke reisvergunning kan worden verleend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1