DE ZUIVERING VAN HET GELD m PAPIERGELD 26 SEPTEMBER ONGELDIG leder kan I 10 inwisselen Uitreiking van nieuw geld door de distributiediensten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. den Genezing van gulden Rede van Minister Lieftinck Geen verrassing Eerst 10 per persoon nieuw geld Omwisseling van 10 per gezinslid Geldkaart A Geldkaart B Collectieve uitreiking Uitg. v. dr. tyïaas- bode-Sticnting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. paalvast. Drukker: N.R.C N.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 13 "ptfMBE8 1345 GGste JAARGANG No. 19808 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. A.bonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. Het is on giet wijf eld een goede ge dachte geweest van den minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck. de geldverwisseling van het nog in om loop zijnde papiergeld niet bij verras sing te doen plaats hebben, doch van te voren in een radiorede een uit voerige uiteenzetting te geven van de maatregelen, welke zullen worden ge nomen en de motieven, welke hen onvermijdelijk maken. Er zal dan eindelijk over enkele weken zooveel nieuw bankpapier be schikbaar komen, dat de verwisse ling kan plaats vinden. Op 26 Sep tember verliezen de oude bankbil jetten. muntbiljetten en zilverbons hun geldigheid, terwijl alle bank-, spaarbank- en girorekeningen worden geblokkeerd. Als gevolg van de te nemen maatregelen zal slechts een zeer kleine hoeveelheid nieuw geld korten tijd naast het oude circu- learen, zoodat het opkoopen v>an oud papier met nieuw papier en omge keerd, hetgeen in België nogal schijnt te zijn gebeurd, praktisch niet kan' Voorkomen. Vóór de eigenlijke inleve- ringsweek begint, dus vóór 26 Sep tember, kan men f 10 oud geld per persoon verwisselen tegen nieuw geld. Dat de geringe circulatie aan nieuw papier in den beginne voor velen on gerief en mogelijk zelfs moeilijkheden zal veroorzaken is een feit, waarvan ook de regeering zich voldoende be wust is. doch het kan nu eenmaal niet anders. Inflatie moet voorkomen worden. De vorige week publiceerde het mi nisterie van financiën een oproep aan houders van kasvoorraden om de niet strikt noodige geldmiddelen zoo spoedig mogelijk te storten op bank- of girorekeningen (of rekeningen van commissiormairs in effecten, zooals later bleek), niet alleen voor een vlot verloop de verwisseling, doch ook in het eigen belang. Tharns wordt deze storting voor particulieren een dwin gend voorschrift, daar per gezin of per alleenstaand persoon in de inleverings- week niet meer dan 300 mag wor den ingeleverd. Vóór 26 moet hiet meerdere dus op ban*- oi girorekening worden gestort. *-*^ wuze en omvang van de deblokkeering blijft voorloopig nog een geheim. een rfgis- y van de overige vermogens- tïstanddeelen. Dit alles moet een in- Kkt geven in de verdeelmg van het volksvermogen, hetgeen vereischt is teneinde de voorgenomen belasting maatregelen te kunnen doorvoeren. Hieruit krijgt men den indiuk. dat het nog wel eenigen tijd zal duren, al vorens deze bekend zullen worden. Aangekondigd wordt zooals vroe ger ook al eens was geschied een zware heffing op de vermogensver meerdering en een vermogensheffing in eens. De motieven voor de geldverwisse ling en de overige maatregelen zijn 1 De hoeveelheid in omloop zijnd geld binnen de gewenschte brengen. 2. Registratie van de li quide vermogenspositie. 3. Conuoe op de besteding van het geaccumu leerde geldbezit, opdat deze in over eenstemming zij met de belangen van de volkswelvaart. Duidelijk blijkt uit de rede. dat het niet de bedoe ling is het ingeleverde geld te ont eigenen, doch wel dat de besteding z«r stérk aan banden zal worden gelegd. De minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, heeft gister avond zijn aangekondigde rede gehouden over de komende maat regelen tot saneering van hel geldwezen. Hij deelde daarin o.a. mede. dat op Woensdag 26 September a.s. al het zich thans in omloop bevindende papiergeld zijn geldigheid verliest krachtens de Beschikking Geldzuivering 1945, welke gister avond in het Staatsblad is verschenen. Met ingang van denze'fden dag worden alle tegoeden bij banken, spaarbanken en giro instel lingen geblokkeerd. Om te voorkomen, dal het betalingsverkeer gedurende de inleveringsweek, wanneer alle papieren geld ongeldig is geworden, (van 26 September tot 3 October) zou worden ontwricht, zal ieder gezinshoofd in de periode van 19 lot en met 25 September (dus: omwisselingsweek) in slaat worden gesteld een bedrag van 10 aan oud geld bij den distributiedienst legen nieuw geld in te wisselen. Daarbij ontvangt ieder ook een geldkaart A of B. In de inleveringsweek mogen particulieren niet meer inleveren dan 300 per gezin, welk maximum ook geldt voor alleenstaande personen. Voor bedrijven geldt die beperking niet. Vermoedelijk van 4 October af zullen de week- of maandloonen in nieuw geld uitbetaald kunnen worden. De minister deelde dan mede, dat van de inlevering van de zinken pasmunt voorloopig is afgezien. Zoodra de inlevering is voltooid, zal met een verdere beschik baarstelling van nieuw papiergeld worden begonnen, terwijl dan zevens de geblokkeerde rekeningen volgens bepaalde maatstaven zullen worden vrijgegeven. LANDGENOOTEN, Tot do maatregelen, die vocxr het herstel van orus land onvermijdelijk zijn. behoort de door u allen reeds lang verwachte en door de regeering zeer gewenschte geldverwisseling. Het vooruitzicht daarvan heeft bij velen wier medewerking voor den weder opbouw van ons land onmisbaar is ,een min of meer afwachtende hou ding teweeg gebracht, die het her stel van ons land bepaald niet kan velen. De geldovervloed heeft op den arbeidslust niet bevorderend gewerkt, terwijl arbeid, en de noodige hulp middelen d»aartoe. de eerste voorwaar den zijn voor den wederopbouw. De zwarte handelaar met een portefeuille vol bankpapier is nog steeds niet ge heel van het toon-eel verdwenen. Dat deze zaak de regeering in hooge mate ter harte ging, moge blijken uit het feit, dat in den loop van de afgeloo- pen weken reeds een aantal maat regelen op het gebied van het geld wezen werd genomen, zooals de in levering der 100 biljetten, de re gistratie van alle bedrijfstransacties van juweliers en een aantal andere bepalingen. Wat tot dusverre is ge schied. kan echter slechts als voor bereidend werk gelden. De volledige geldvernieuwing kon nog niet ter hand worden genomen omdat zoo als u thans wel allen weet het nieuwe papiergeld nog niet gereed was. Van het eerste moment af, dat ?'k op het departement van financiën kwam, heb Lk er achter heen gezeten om de aflevering van het door mijn voorganger, dr. Huysmans, die de eer verdient den grondslag te heb ben gelegd, waarop ik kon voort bouwen, - ten deele in Engeland, ten deele in Nederland bestelde pa piergeld zooveel mogelijk te versnel len. Ik ben er herhaaldelijk voor naar Engeland gegaan en ik ben er in geslaagd, dank zij de hulp van de Bank of England, bij de Engelsche drukkers van bankpapier, die groote orders uit verschillende landen had den loopen, voor onze bestelling voor rang te verkrijgen. De laatste twee maanden werkten de betrokken En- gelsehe fabrieken practisöh uitslui tend voor ons. De grootste moeilijk heid. die aan de vervulling van on zen wensch naar grooter snelheid in den weg stond, lag in een gemis ean geschoold personeel. Het drukken van papiergeld dit zal ieder, die met de grafische vakken vertrouwd is, bekend zijnis een uiterst zorgvuldig werk. Elk biljet moet afzonderlijk worden gecontroleerd en u zult verrast zijn te hooren. dat gemiddeld van elke honderd biljetben er niet minder dan vier moeten worden afgekeurd. De productie in Nederland, waar ook een belangrijke order werd ge plaatst, werd geremd door de beperk te capaciteit van de papierfabriek, die de voor de biljetten benoodigde speciale papiersoort moest leveren. Gedurende de laatste weken kwamen de geplaatste bestellingen los. Wii hadden de moeilijke vraag te be antwoorden. of de hoeveelheid, die wij aan het eind van deze maand ter beschikking zullen hebben, voldoende ko-n worden geacht om de inwisse ling van het resteerende geld te doen plaats vinden. Ik meen thans, dat de Z. Exc. prof. mr P. Lieftinck. stap vandaag over veertien dagen verantwoord is. Gisteravond is in verband daarmede de Beschikking Geldzuivering in het Staatsblad ver schenen. Uit het feit van deze aankondiging blijkt, dat de regeering met de geld zuivering niet als een verrassing, als een donderslag uit helderen he mel wil komen. Dit biedt, van het standpunt van de regeering uit gezien het voordeel, dat de ingrijpende ope ratie, die wij gaan toepassen, beter kan worden voorbereid en toege licht. Het voordeel voor u allen is, dat ge tijdig rekening kunt houden met hetgeen er van u zal worden verlangd en dat de maatregel aan zienlijk vlotter zal kunnen verloopen dan wanneer u zooals bii de in levering der honderd gulden biljetten het geval was zoudt worden ver rast. Ik stel mij voor u thans allereerst een indruk te geven van hetgeen er zal geschieden, om daarna bii de bedoeling, die de operatie heeft, nog een oogenblik stil te staan. Met tech nische details zal ik mij in dit ver band zoo weinig mogelijk ophouden. De pers zal u daaromtrent in de ko mende dagen stellig uitvoerig op de hoogte brengen. Op Woensdag 26 September a.s. verliest al het thans zich in om loop bevindende papiergeld zijn gel digheid. Deze maatregel heeft betrek king pp: alle bankbiljetten, uitgege ven door de Nederlandsche Bank, al le zilverbons en alle muntbiljetten, die door de geallieerde troepen zijn Zuiden des lands in omloop zij-n ge bracht. Met ingang van denzelfden dag worden alle tegoeden bij banken, spaarbanken en giro-instellingen ge blokkeerd. Dit is de kern van de Be schikking Geldzuivering 1945. Het be hoeft echter geen betoog, dat een zoo ingrijpende maatregel door vele an dere voorzieningen moet worden aan gevuld, wanneer men een ontwrich ting van het economische leven wil vermijden. Enkele van de voornaam ste vragen, die in dit verband onge twijfeld bij u zullen opkomen, zal ik thans gaarne beantwoorden. Gedurende de inleveringsweek en waarschijnlijk nog enkele dagen daar na, zal ér vrijwel geen contant geld in omloop zijn. De ervaring in het buitenland heeft geleerd, dat gelijk tijdige circulatie van oud en nieuw geld in hooge mate ongewenscht is, omdat de zwarte handel dian zeker probeert zijn oude, besmette geld te gen nieuw, gezuiverd geld om te rui len. Het zou het beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam voordat al het oude geld uit de markt is. dat is dus aan het einde van de in leveringsweek. Wanneer dit beginsel in volle gestrengheid werd doorge voerd, zou gedurende meer dan een week het betalingsverkeer geheel stil staan. Om dit te voorkomen zal ieder gezinshoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wil zeggen vóór 26 Sep tember a.s., een klein bedrag aan ou# geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen, die niet leven in gezins» verband wordt een gelijke mogelijke heid geschapen Dit nieuwe geld zal borden uitge reikt door de distributiediensten tot een bedrag van tien gulden per per soon. Een gezin van vijf personen kan dus de beschikking krijgen over 50. Het genoemde bedrag is bestemd om gedurende de inleveringsweek de nor male huishoudelijke uitgaven te doen., Grootere betalingen, die in de inle veringsweek vervallen, zullen nood gedwongen tot na die week moeten worden uitgesteld. Op den Zaterdag in de inleverings week zal de normale wekelijksch« loonbetaling niet kunnen plaats vin den. om de eenvoudige reden, dat er op dien dag geen betaalmiddelen be schikbaar zullen zijn De werkgever» worden uitgenoodigd om, voor zoo veel zulks verantwoord is, loonvoor- schotten te verleenen, opdat b.v. groote gezinnen inderdaad in staat zullen zijn per hoofd/ 10 oud geld te gen nieuw geld in te wisselen Verder zal al het noodige worden gedaan om ervoor te zorgen, dat zoo spoedig mo gelijk na het eind van de inleverings week op 4, 5 of 6 October dus een dubbele loonbetaling zal kunnen, geschieden. Ook de maandsalarissen over September zullen pas in de twee de helft van de eerste week van Oc tober kunnen worden voldaan, even als de uitbetaling van wachtgelden, pensioenen en lijfrentefi e.d., alles natuurlijk in nieuw geld. Wanneer medegebracht en die vooral in het iedereen in de inleveringsweek zijn Dr. J. Loudon, de Nederlandsche ambassadeur le Washington.en rijn echtgenoote, bij hun aankomst per ss. ,,Dïdfldijk van de H.A.L. Zij worden verwelkomd door mr. Vis namens de regeering. Het centraal distributiekantoor maakt bekend, dat in het tijdvak van Woensdag 19 tot en met Dinsdag 25 Sept. de bevolking in staat wordt gesteld thans in omloop zijnde bank biljetten bij de plaatselijke distribu tiediensten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van een gulden en 2i/2 gulden tot een bedrag van tien gul den per persoon. De dagen, waarop men zich aldaar moet vervoegen, zullen plaatselijk nader bekend ge maakt worden. Op den daarvoor bepaalden dag dient per gezin een der gezinsleden (18 jaar of ouder) zich bij den dis tributie.dienst te vervoegen met ten eerste: de starrflkaart plus inlegvel van het gezinshoofd; ten tweede: de inleg vellen van de overige gezinsleden; ten derde: de brandstoffenkaart van het gezin. Voorts moet per gezinslid tien gul den worden ingeleverd in bankbiljet ten van 10, 20, 25 of 50; in levering van muntbiljetten van 1 of 2.50 en 5 is niet geoorloofd. Er dient voor gezorgd te worden dat inlevering in gepast geld plaats heeft. Beschikt een gezin niet over vol doende bankbiljetten om voor alle gezinsleden de omwisseling te doen plaats hebben, dan moeten behalve de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd en de brandstoffenkaart slechts zooveel inlegvellen worden meegebracht als noodig is voor de omwisseling van de beschikbare bankbiljetten. Zij, die niet over voldoende bank biljetten beschikken, maar wel een geblokkeerde rekening bezitten we gens ingeleverde biljetten van 100, kunnen bij het kantoor, waar zij de biljetten van 100 hebben ingeleverd, het ontbrekende bedrag opnemen te gen overlegging van een schriftelijke verklaring va<n onmacht tot betaling. Bij de inlevering der bankbiljetten verwijdert de distributiedienst van de inlegvellen de bonnen 2ö (rechter bovenhoek) en neemt deze in. Losse bonnen worden niet aangenomen. De uitbetaling van de nieuwe muntbil jetten geschiedt aan de houders van brandi&toffenkaarten in biljetten van een gulden en aan de overige gezins leden in biljetten van 2gulden. Ziji, die niet in het bezit zijn van tfnlegvelllenv toornen niiet voor om wisseling in aanmerking. Reclames dienaangaande worden niet in behan. deling genomen. Voorts zullen tegen inneming van de bonnen 5H (rechterbovenhoek) der brandstoff enkaarten de z.g. „geld kaarten A" worden uitgereikt, waar op door den distributiedienst het nummer van de stamkaart van het gezinshoofd wordt ingevuld. De dis tributiedienst kruist daarbij het vakje 401 A van de stamkaart van het be trokken gezinshoofd af. De verwijde ring der bonnen 51 van de brand stoffenkaart geschiedt door den dis tributiedienst; losse bonnen worden niet aangenomen. Deze Geldkaarten A dienen voorshands zorgvuldig te worden bewaard. Zij, die niet in het bezit zijn van zoo wel een stamkaart als een brandstoffenkaart, komen niet voor uitreiking van een Geld kaart A in aanmerking. Ook wat dit betreft, worden geen reclames in be handeling genomen. Gezinshoofden of alleenwonende peisonen, aan wie geen brandstoffen kaart is uitgereikt en die in verband daarmede bon 51 van die kaart niet kunnen inleveren ter verkrijging van een .Geldkaart A", kunnen een Geld kaart B" aanvragen. Zij dienen zich hiervoor echter niet tot den distri butiedienst te wenden, doch moeten bij het postkantoor een aanvraagfor mulier voor een Geldkaart B afhalen. Dit aanvraagformulier moeten zij uiterlijk op Zaterdag 22 Sept. inge vuld en onderteekend en onder over legging van hun stamkaart indienen bij de bank. waar zij hun geld wen- schen te deponeeren. Zij ontvangen daan van deze bank een „Geldkaart B", waarbij de bank in het vakje 401* A van de stamkaart de aanteeke- ning B plaatst. Ook personen, die geen hoofd van een g'ezin zijn, doeh den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en zelfstandig een inkomen genieten van meer dan 100.per maand, kunnen, indien zij hun geld niet op de rekening van hét gezinshoofd, doch op een afzonder In de provinciën Zeeland, Noord'bra» bant en Limburg, het gedeelte van Gelderland bezuiden de Waal en het eiland Goeree-Overflakkee moeten, in plaats van de inlegvellen der stam kaart, de thans aldaar geldige distri- butiebonkaaTten bij den distributie dienst worden overgelegd. In verband daarmede kunnen uit het Zuiden af komstige schippers, die zich in het Noorden. Westen of Oosten des lands bevinden, op vertoon van hun be vracht in gsboek je in plaats van het in legvel de hun in het Zuiden uitge reikte bonkaart voor de 10de periode overleggen. Werkgevers worden desverlangd in staat gesteld, ten behoeve van hun personeel en de leden van het gezin, waartoe de werknemers behooren, de omwisseling van bankbiljetten in nieuwe muntbiljetten tot een bedrag van tien grilden per persoon collectief te doen plaats hebben. De werkgevers, die hiervan gebruik wenschen te maken, nemen de jonnen no. 25 van de inlegvellen van de werk nemers in. Ook* de stamkaarten van de gezinshoofden onder de werkne mers en de bonnen 51 van de brand- stoffenkaarten van de gezinnen der werknemers worden ingenomen. De bonnen van het inlegvel worden geplakt op opplakvellen en bij de dis tributiediensten ingeleverd. De inle vering der inlegvelbonnen moet ge schieden in veelvouden van vijftig bonnen. De bonnen van de brandstoffenkaart worden eveneens geplakt op opplak vellen en bij de distributiedienstea ingeleverd. De inlevering' der brand- stoffenbonnen behoeft niet in veelvou den te geschieden. De ilevering heeft plaats op door d« distributiediensten nader aan te geven dagen. De in te wisselen bankbiljetten worden in gepast geld afgedragen. De distributiediensten nemen de in to leveren bonnen in ontvangst en ver strekken aan de werkgevers munt biljetten van een gulden in pakje» van 500 stuks of mumbiljetten val 2V. gulden in pakjes van 400 stuks. Desveria,ngd kunnen deze Pakjes plaatse worden nageteld, reclame» achteraf omtrent verschillen kunnen niet worden aanvaard. De werkgevers teekenen een kwitantie, waarop zij tevens verklaren, dat de om-wisseling uitsluitend ten behoeve van de gezin., nen hunner werknemers Is geschied. De werkgevers ontvangen eveneens de Geldkaarten A voor houders van brandstoffenkaarten ten behoeve van hun personeel. Werknemers zijn met verplicht aan lijke rekening wenschen te storten, op i ----- -- de bovenomschreven wijze in het be- nemen zit te komen van een ..Geldkaart B". I werkgevers deel te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1