Nederlands WE VAREN NAAR ENGELAND .««SU? Buitenlandsche en ECONOMISCHE POSITIE binnenlandsche verhoudingen JESS"» r ^|e&che Aankoop van auto's Voorrang voor bepaalde bedrijven Commissaris der Koningin in Noordholland NAAR ONTWIKKELING Een R.K. Jongemannen- club in de Havenparochie Giro en geldsaneering Positie der schatkist weer versterkt KINDERINVASIE Binnenkok vertrek van 225 Scntrdamir.ertjes NOG DEZEN WINTER ONDERDAK Oproep oon jonge kerels, die willen werken JONGEMANNEN GEEFT ACHT Gezelknvereeniging DISTRIBUTIENIEUWS Voor de winkeliers Mededeelingen van Minister Vos De minister van handel en nijverheid, ir. H Vos, heeft in een gisteren te s-Gravenhage gehouden persconferentie een aantal belang rijke bijzonderheden meegedeeld over economische aangelegenheden, ons land rakende. Daaraan is het volgende ontleënd: Ingesteld is het directoraat- generaal voor de buitenlandsche economische betrekkingen, dat res sorteert onder het ministerie van handel en nijverheid. Voorts is een inter-departementale raad voor handelspolitiek opgericht, ^WaTdf^oenhkhed^nbetreft, welke zün ontstaan door de be ëindiging van de lend-lease over eenkomst. deze zijn zooveel moge lijk ondervangen, doordat auto matisch een 30-jarig crediet tegen een rente van 2%% is ingegaan voor den invoer van die goederen, die reeds aan ons land waren toe gewezen. alsmede voor die voe dingsmiddelen, welke tot het einde van dit jaar naar ons land ver scheept zouden worden. De minister deelde mede, dat hi.i had vernomen, dat de president' der Ver. Staten, Truman, van plan is de kosten van de lend-lease voor Nederland alsmede voor alle andere mogendheden te schrap pen. Mocht dit inderdaad het geval zijn. dan zal Nederland deze geste zeer waardeeren. Het behoeft evenwel geen betoog, aldus de minister, dat Nederland zijn ver plichtingen uit dien hoofde zou nakomen, w inneer toch betaling zou worden gevraagd. Op het oogenblik vinden onder handelingen plaats betreffende een verder te verleenen crediet. Met Engeland vinden onderhan delingen plaats om de Nederlana- sche, in Engeland onder berusting staande, pondensaldi. waarover wii tot dusverre in verband met de Engelsche deviezencontróle geen beschikking voor import hadden, vrij te krijgen. Binnenkort zal een Nederland- sche handelsdelegatie naar Zweden en eveneens een handelsdelegatie naar Zwitserland vertrekken. hoeverre er in de toekomst met Rusland handelsverkeer zal kunnen plaats hebben, dient te worden afgewacht. De economische betrekkingen met Zuid-Amerika zullen worden hervat. De minister ziet voor Nederland in de Zuid-Amerikaan- sche landen een groote toekomst Met Frankrijk en België gaat zich in stijgende mate een normaal handels-verkeer ontwikkelen. De handelscontrac'en met Tsje- Cho-Slowaki je worden weer aan geknoopt, hetgeen speciaal voor de Nederlandsche havens van belang zal kunnen zijn. Onderhandelingen vinden plaats om wederom normalen export uit Duitschland naar Nederland te doen plaats vinden, waarbij de riiksbureaux als centrale punten ingeschakeld zullen worden. De Nederlandsche industrie moet zich ervan bewust zijn, dat zij de in stallaties en goederen, welke zij uit Duitschland ontvangt, aan de Nederlandsche regeering betalen moet. Door middel van de schade regelingen, van de door de Duit- schers aan haar bedrijf aange brachte schade, zullen zij vergoe ding ontvangen. De minister zegde voorts toe, al he. mogelijke in het werk te stel len om de moeilijkheden van het reizen naar het buitenland tot een minimum te beperken. Van zeer groot belang is het, dat onze export op korten termijn wordt hervat. Een herstel van den Nederlandschen export echter kan niet anders gepaard gaan dan met een zekere mate van opoffering van binnenlandsche behoeften Neder land is als geheel 8 maanden later bevrijd dan België en Frankrijk. Wij verschijnen dus 8 maanden later op de wereldmarkten dan deze landen, hetgeen dus gezien de schaarsch'e aan vrijwel alle goe deren een zeer vertragende fac tor beteekent. Met nadruk pleitte de minister, >ij de behartiging van buitenland sche economische belangen voor nauw overleg met Indië. Bij de behandeling van het onderwerp „herstel en ver nieuwing" deelde de minister o-a- mede. dat de stijging van de kolenproductie reeds op het to tale bedrijfsleven doorwerkt. Het is evenwel nog niet mogelijk, rantsoenverbetering van gas en electriciteit voar kookdoeleinden op (korten termijn aan te kon digen. Voorts deelde de minister mede, dat de organisatie van het be drijfsleven wordt herzien. Een voorontwerp is in voorbereiding, in overleg met het bedrijfsleven- Wat de prijspolitiek betreft, streeft de regeering er naar door subsidies de prijzen der levens middelen binnen sociaal aan vaardbare grenzen te houden. De regeering zal verder nog subsi dies bij de ko-lenprijzen verlee nen, aangezien deze anders het dubbele van de huidige prijzen zouden moeten bedragen. De subsidies die de regeering op het oogenblik verleent, be dragen 600 tot 1000 millioen gul den per jaar. Voorts wees de minister op de noodzakelijkheid van prijsbeheer. sching. Binnenkort zijn nadere prijs voorschrift en te verwachten. A.an den anderen kant zal een stij ging yan de arbeidsefficieney het mogelijk maken, aan de prijs loon- verhoudingen gunstiger vormen te geven Voorts bleek uit 's ministers me- dedFeïingen, dat de handel roet Zuid-Amerika thans nog loopt over de Ned. economische missie in de Ver. Staten onder leiding van oud- minister Steenberghe, omdat directe telegrafische verbindingen met Zuid-Amerika nog niet wel moge lijk zijn. Met de Sowj et-unie zullen zoo spoedig mogelijk handels-betrekkin gen worden aangeknoopt. Wij ho pen, dat onze uitvoer naar ie S(»w- je'-unie onzen vroegeren export naar Duitschland zal kunnen ver vangen. De minister merkte ten slotte nog op, dat het voor ons land on- gewenscht zou zijn, als Duitschland geheel landbouwstaat zou worden. Dan zouden wij onze landbouw producten niet meer naar Duitsch land kunnen uitvoeren en Duitsch land zou dan op den duur ons ook concurrentie gaan aandoen op de buitenlandsche markt. Er zal verandering komen in de verdeeling van de industrie in Europa. Een deel van de zware industrie van Duitschland zal over andere landen worden verdeeld. Ook ons land zou er wellicht een deel van krijgen. De .verdeeling van de geprodu ceerde textiel over de confectiebe drijven en den verkoop aan parti culieren, welke nu resp. 95 en 5 procent bedraagt, zal ten gunste van den stoffenverkoop gewijzigd worden, maar dan moet ook ge zorgd worden, dat de winkeliers ook garen en band enz. kunnen leveren, opdat de huisvrouwen zelf de goederen kunnen vervaar digen. De regiering is doende den in voer te bewerken van ongeveer 3000 vrachtauto's van het Ameri- kaansche leger uit Frankrijk De mogelijkheid bestaat, dat dit aan tal tot 5000 wordt opgevoerd Ook uit Engeland zullen legerauto's, waaronder personen auto's, aan gevoerd worden, alsmede autoban den uit legerdumps. Intusschen wordt uit New York gemeld, dat in de komende weken ca. 4000 vrachtauto's van het Amerikaansche leger worden over gedragen aan de Ned regeering krachtens afspraken, die gemaakt waren voordat de Lend-lease werd opgeheven De voertuigen zijn voor t grootste deel van 5 a 6 ton en zullen uitsluitend beschikbaar worden gesteld voor ondernemin gen in voedingsmiddelen en brandstoffen. Tot commissaris der Koningin in de provincie Noordholland is be noemd dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk. De nieuw benoemde Commissa ris was van 1 Febr. 1933 tot 15 Nov. 1937 burgemeester van Zwolle, daarna tot Maart 1941 burgemees ter van Haarlem. Na de bevrijding trad hij op als waarnemend com missaris der Koningin in Noord holland. CONTROLE OP DE LOONEN Op het oogeniblik komt het voor al in de bouwvakken voor, dat voor particuliere werkzaamheden loonen worden uitbetaald welke ver liggen boven de door de rijks bemiddelaars vastgestelde loon- sohaal. Hierdoor worden de arbei ders zoozeer naar de particuliere karweien getrokken, dat er voor den wederopbouw niet voldoende arbeidskraohten beschikbaar zijn. Om aan dit Lezwaar tegemoet te komen, w rdt door de regeering thans een regeling ontworpen, waarbij de loonen der arbeiders in dit opzicht onder controle zul len worden gebracht. Aan den luitenant van het regi ment Limburg der stoottroepen, p. J. Ronden, die als illegaal werker be kend was als „De witte van Sittard" Is de onderscheiding „Certificate of ment'' uitgereikt, omdat hij en ziin mannen zich bijzonder hebben onder scheiden bii de gevechten in België Gisteren werd in het R.K. Wees huis een bijeenkomst gehouden voor alle jonge mannen van de Havenparochie. De opkomst was groot. In een kernachtige toespraak zette pater M. Hoenselaars het doel van deze bijeenkomst uiteen. Het sinds Juni bij hem bestaande plan is, een club voor jonge mannen op te richten, die eiken 2den Maan dag van de maand buiten de Kerk en eiken 4den Maandag in de Kerk vergadert. Het doel is den strijd aan te binden tegen de groeiende geloofsverzwakking. door het bren gen van ontwikkeling op allerlei gebied met als hoofdschotel de geestelijke ontwikkeling. Op de buitenkerkelijke bijeenkomsten worden in speeches en lezingen door de jonge mannen allerlei po pulaire onderwerpen behandeld. Debat is toegestaan. De eerste vergadering is op 8 October in het Patronaatsgebouw aan de Lange Haven des avonds om 9 uur. De heer P. Alberts zal dan een lezing houden. In verband met de maatregelen tot zuivering van het geldwezen is de postohèque- en girodienst met ingang van heden tot nader order gesloten voor de in ont vangstneming van opdrachten tot overschrijving en uitbetaling. Opdrachten tot uitbetaling, die op 12 September niet door het centraal girokantoor zijn afge handeld, worden niet meer in behandeling genomen, de op 13 Sept. op het centraal girokantoor aanwezige opdrachten tpt over schrijving worden afgehandeld. Storten bij de postkantoren op postrekeningen blijft tot en met 25 Sept. mogelijk; postehèques, waarvan de adviezen reeds op de uitbetaliingskantoren berusten, worden tot en met 25 Sept door die kantoren uitbetaald. NIEUWE FUNCTIE VOOR MONTGOMERY? Volgens den correspondent van de „Daily Herald" zou een burger binnenkort veldmaarschalk Mont gomery vervangen als Britsche vertegenwoordiger in den gealli eerden contróleraad. Montgomery zou zijn post te Berlijn weldra neerleggen. Naaf verluidt, zou een hooge functie voor hem ge reserveerd zijn aan het departe ment van oorlog im Londen. Men is van meening. dat het beter is. den geallieerden contróleraad zooveel mogelijk te demilitarisee- ren en de militaire leiders door burgers te vervangen. De aansporing van het Ministe rie van Financiën om nie't strikt noodige geldmiddelen zoo spoedig mogelijk op bank- of girorekenin gen te storten, heeft een goede uit werking gehad. Reeds geruimen tdj-d kon bij het puibliek een nei ging worden waargenomen om bankpapier af te stooten, welke neiging tot uitdrukking kwam m omvangrijke stortingen op de re keningen van de banken en de spaarbanken. Na de ministerieele verklaring heeft zich deze gang van zaken geaccentueerd en de deposito s bij de hierboven ge- noemde instellingen waren in de afgeloopen week bijzonder groot. Het gewone tegoed van het Rijk bii de Nederlandsche Bank groei de volgens den weekstaat, opge maakt per 10 September, vergele ken met een week Jewj-jr met niet minder dan f 122.660.OOO ot f 521.020.392 aan. De schatkist heeft dus op het oogenblik geen gebrek aan contanten. Naar „Economische Voorleh- "ng", het weekblad van den Eco- nomischen Voorlichtingsdienst, verneemt, is binnenkort de benoe-. ming te verwachten van een staatscommissie, welke tot taak zal krijgen een herziening voor te bereiden van het statuut der Nederlandsche Bank. DE JAPANSCHE WREEDHEDEN .Pe. Australische regeering heeft bij de oorlogsmisdadencommissie der Vereenigde Naties een officieel rapport ingediend over de door de i,fP?"nei'-s ln de door hen bezette rlSSn?. begane wreedheden. Het Webb °Pgesteld door sir William langdurig en' trI5SUltaat van een Het is eebaseeiSige" onderzoek, mei is gebaseerd op de uitspraken van meer dan 500 getuigen en m onweerlegbare bewijsstukken De Australische minister van buitenlandsche zaken dr Evatt die op het oogenblik in Londen vertoeft, verklaarde met betrek king tot dit rapport: „Indien dege nen die voor deze misdaden ver antwoordelijk zijn hun verdiende straf niet krijgen, zal zulks de grootste nederlaag beteekenen voor hel begrip gerechtigheid." Tot de begane wreedheden be hoort: verkrachting, moord en sa distische folteringen, een langza me dood met bajonetsteken, kan nibalisme en gevallen van perso nen die levend in stukken gesne den zijn. TRUMAN OVER DE DARDA- NELLEN President Truman verklaarde tijdens een persconferentie, dat het probleem van de internationa lisatie van de Dardanellen bespro ken zou worden door de verga dering van ministers van buiten landsche zaken die thans te Lon den bijeen is. De president voegde hier aan toe, dat het vraagstuk in algemeene termen besproken was tijdens de conferentie van Pots dam, maar hij ontkende, dat er rechtstreeksche besprekingen met de Turksche regeering waren ge weest over deze aangelegenheid. Frankrijk, Zwitserland, Dene marken en Zweden hebben de tijdelijke zorg over 500 Schiedam- sche kinderen op zich genomen. Ook Engeland blijft niet achter. Uit het Zuiden zijn er al Velen heengegaan om blijvende vrien den te maken. Nu gaan onze jon. gens en meisjes naar dat legen darische eiland, dat uitdagend door de Hunnen bezongen maar nooit besprongen werd. De vredige kinderinvasie met een contingent van 225 Schiedam- mertjes, eischt echter een massale voorbereiding. Is het verwonderlijk, dat Schie- i.o hkarbij een leidende rol speelt? Onze bekwaamheid in he; organ iseeren (zonder aanhelings- teekens) heeft ons de leiding be zorgd over de Leidsche en Delft sche groepen tevens De staf ze anl,hler\H^ heeft zorg over din f materieel IT 65gleMe?saaruil kjf2en van met een?deU1zVa^t0eSotgaveamen De verzorging. fl^-dsche ledokter,ZUi?nenEn%n schel nOS bijgestaan door ver pUeSsBr^he secretaris^ D!t%erd?s ?dere"^z "hen2 koksJZ<L^ehik verwegen we de 6 k, efj den banketbakker. De het bpljuio^u1* heerschen over mein 2 gFljkste stoffelijke do- anarf njaag, en verdienen Hun?' eerbiedige vermelding. Hun regeering zal op zee geen sinecure zijn met al die opstandige onderdanen. Het godsdienstige terrein is in handen van twee geestelijken. De katholieke aalmoezenier is in middels reeds met zijn werk zaamheden begonnen. Als de overtocht gemaaikt is, gaan de kinderen naar kampen' Getrouw aan de Britsche traditie om ieder eigen baas te laten, zijn de kolonies geheel Nederlandseh. Zij vormen een soort ex-territori aal gebied. Twee maanden blijven onze jon gens en meisjes daar. Als het noo- dig is gaan ze dan nog naar Engel sche families, anders keeren ze terug naar Nederland. De plaatsing bij burgers is zoo geregeld, dat de kinderen indien eenigszins mogelijk, in eigen milieu komen. Hiertoe hebben sociale werksters rapporten opgemaakt, die den leidraad vormen voor de her berging. Ook bij alle andere uitzendingen wordt dit systeem toegepast. Uitstel geen afstel- Oorspronkelijk zouden de Schie- damsche kinderen a.s. Zaterdag naar Engeland vertrekken, maar ergens W.N.W. van West Kapelle ligt de Christiaan Huygens in tweeën gebroken en daarmee is de belangrijkste kindervervoerder ver- 'oren gegaan. Alle transporten zijn nu verlaat, maar geannuleerd zijn ze niet. De kinderen gaan naar Engeland. Het is voorgekomen, dat kinde ren. die wegens het gedrag van hun ouders, onder de hoede van het bureau Jeugdzaken P.O.D. staan, niet in aanmerking kwamen voor uitzending. „Is dat nu de geroemde reclas- seering?" vroeg men. Deze kwestie is echter niet ter beoordeeling van Nederlanders alleen. Voor het pas- seeren der grenzen moeten de kin deren bewijzen van de politieke betrouwbaarheid der ouders heb ben. Dat is een eisch van de Geal lieerde autoriteiten, waaraan niet te ontkomen is. Vele N.S.B -kinde ren hebben bovendien geprofiteerd van de jaarlijksche uitzendingen door den Volksdienst. Er zijn er nog velen, die het meer verdienen en harder noodig hebben. De uitzendingen naar Zwitser land zullen waarschijnlijk den ge- heelen winter doorgaan. Ook Zwe den zal misschien nog een trans port verzorgen. De huisarts is de man, die be oordeelt wie er in aanmerking komt, doch alle beschikbare plaat sen zijn reeds thans practisch vol geboekt. „Werk, werk!" Is ledigheid des duivels oorkussen in ncrmalen tijd, des te meer in een niet nor male periode. Zoo 'staat het in het hoofdartikel van eergisteravond. „Nog dezen winter onderdak" roepen de plakkaten van het bis schoppelijk hulpcomité. Hebben die twee uitroepen iets met elkaar te maken? Het antwoord gaf ons de secre taresse van de Bisschoppelijke Hulpactie. „Tot heden toe hebben zich ongeveer 80 jongens opge geven, maar de meesten daarvan zijn metaalbewerkers. Daarvoor is nog niet direct plaats en werk. Wij hebben hard timmerlieden en metselaars noodig. Jongens van de M.T.S.. die hun practijkjaar moe ten doorloopen zijn voor ons onmisbaar. Er is zooveel en zoo goed werk te doen. Van oude huizen moeten nieuwe gepuzzled worden. Vakkundig sloopen en bouwen kan de menschen in de geteisterde gebieden door den winter heen helpen." De loonen zijn gebaseerd op de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst voor de bouwbedrijven. Zij zijn hooger dan de overbrug- gings- en wachtgeldregeling. Wel moet aan den patroon toestem ming tot deelneming worden ge vraagd, want men verbindt zich tot 3 maanden. Onderdak is een groote moeilijk heid. In het verzamelpunt voor alle colonnes, den Helder, heeft men van oude Duitsche barakken onderkomens gebouwd. Inventaris blijft echter ook daar een onver vulde wensch. Tusschen Roosendaal en Bergen op Zoom wordt al druk gewerkt. Een commandant en aankomend commandant zijn op weg om een colonne naar Zeeland voor te be reiden. Gebrek aan alle soorten werk tuigen heeft de uitzendingen erg vertraagd, maar togh zijn jonge kerels, vooral timmerlieden en metselaars, zeer welkom. Er is voor hen direct emplooi. Formulieren voor aanmelding zijn te krijgen Lange Haven 88. Daar worden ook alle inlichtingen verstrekt. Donderdag 20 Sept. is er in de bijkerk een bijeenkomst van jonge mannen boven 17 jaar. Rekent daar nu reeds op, want allen moeten aanwezig zijn. Vele jongemannen in Schiedam zullen zich al vaak hebben afge vraagd, waarom de gezellenvereeni- ging nog niet draait. Kap. Haselaar, de praeses. heeft daarover enkele mededeelingen gedaan. Hij be schreef den ondergang van zijn mooie huis tijdens de bezetting en na de bevrijding. Het was een triest beeld. De praeses had erover gedacht, ergens anders te beginnen, maar hij zag er geen kans toe. Toch wil hij de herrijzenis van het werk. dat hij 11 jaar met hart en ziel leidde, be leven vóór zijn pastoorschap. Twaalf meisjes zijn tot apostelen van dit jongemannenwerk gewor den. Zij zullen langs de huizen gaan en een ieder vragen, donateur te worden voor minimum 1 kwartje per maand. Helpt dus aan den wederopbouw van de gezellenbewe- ging. Alles moet nieuw worden aan geschaft, er komt ontzaggelijk veel kijken, maar de vruchten: goede katholieke jongens, zijn onbetaal baar Inleveren week 16 t/m. 22 Sept. 1945: Zout 607, rest 5G6 - 1 rts. Choco lade D. 654, C 665, rest. B. 566, C 17 - 1 rts.Peulvruchten ABC. 658. - 1 rts. Rest. A 570 - Vu rts. Suiker 603, 604 - V* rts., D. 653 Vto rts., rest. A. 571, B. 564, B 565 - \a rts. Bloem 600 rest 526-2 rts. Rijst D. G52, E. 14 rest. B. 563, E. 13 1 rts. Gort 601 - 1 rts., rest. 529, 530 - Yz rts. Boter ABC. 661. D. 655, D 656, rest. A. 572. B. 587, B. 568 - Yz rts. Mar garine ABC '662'663, D. 657. rest. A. 573 t/m. 575, B. 570 Yz rts. Vet ABC 664, rest. 509 - Yz rts. Kaas 606. rest. 533 - 1 rts. Melk 612. D 661/662, rest. 608. D. 658/660 - 1 rts., B. 670, C. 670. rest. B. 666, C. 668 - 3/4 rts. Vleeschw. 609, 610 - 1 rts., geen restant. Eipoeder 602, rest. 532 - 1 rts. Lucifers A. 665 - 1 rts. Als nieuw voorschot wordt voor zout, peulvruchten en kaas 2 X de inlevering 4- 10 pet. verstrekt. Voor de andere artikelen is dit 1 X in levering -f 10 pet. Van Chocolade wordt het restant voorschot op bon 146, voor lucifers het voorschot op K. 06, en voor tabak het voorschot o»p R. 15 ingetrokken Voor el]e an dere artikelen is dit de week van 19 t/m 25 Augustus 1945.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3