't Nieuwe huis JAPAN EN DE TOEKOMST Snel recht De nieuwe suikercampagne dagblad VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ZACHTE OF HARDE GENEESWIJZE GEEN FIETSTE KOOP IN ENGELAND Ervaringen van een Ned. vertegenwoordiger Prins Bernhard inspecteur-generaal der landmacht Benoeming wordt voorge dragen door het Kabinet. KAMPEN VOOR WALCHEREN Een geschenk van Zwitserland EINDE ZOMERTIJD GONGSLAGEN Oostenrijks olievelden Engelsche ontstemming Zuiveringspol itiek Er komt schot in Treinversnelling RotterdamAmsterdam Nationale zitting der Katholieke actie VOORUITZICHTEN NIET GUNSTIG LTitg. v. cf. Maas bode-Stichting, R'dam Giro P-irecteur Joh. Kuijpers. Hoofdred.: Mgr. Dt. J. Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66ste JAARGANG No. 19810 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 194S Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. \bonnemèntspr. f 3.25 p. kwart. f 1.10 p. maand f 0.26 p week. Advertenfeiën 25 ets. per mm De dienende liefde moet de ziel zijn van de geheele soeia 1® juridische orde. Aldus leg^f: tot Pius XI voor gezonde acue maatschappijvernieuwing huis der sis. Wordt het n' n3 deze tee- samenleving niet C|1 d;„n vreezen wenh^ ergste voor de soliditeit van htGeluITk.g echter gaat het dec kant uit, dien wij katholieken reeds zoo veel jaren hebben voor- geslaan, al zal het nog wel jaren duren, voor dat den laatsten con servatieven of individualistischen Mohikaan een laat ons hopen als nog christelijke begrafenis is be- rcid. m Waarheen moeten wij? Tot wat moeten we komen? Nog even in scherpen. Naar een gemeenschap, die door inrichting en geest aan het doel van het gemeenschapsleven beant woordt. „Dit gemeenschapsleven houdt in de volledige ontplooiing van de menschelijke persoonlijk heid", verklaarde de helaas zoo vroeg ontslapen Pater Angelinus in zijn „Richtlijnsin". Daarnaast moet het streven naar stoffelijke welvaart bijv. steeds in harmonie worden gebracht met de andere doeleinden, die deel uitmaken van het volledig menschelijk welzijn. Volledig, dus niet in tegenspraak met godsdienst of zedelijkheid. Daarbij komen vele factoren te pas, eigendomsrecht, loonen, kapi- taal, arbeidsovereenkomsten, reen- ten, plichten, gezag, wetgeving. Een zeer belangrijke vraag is: hoe vinden de personen of groe pen elkaar om naar best vermogen te zorgen voor de mogelijkheid tot het vervullen van de maatschap pelijke taak door ieder mensch afzonderlijk, waarbij dezen mensch dan een behoorlijk deel van de goederen der aarde toevalt. Vindt men elkaar in solidariteit of in klassenstrijd, ontmoet men elkander in het harnas van wan trouwen met rapieren van nijd en afgunst en dolken van geslepen heid. of in eendracht van eerlijk' beid, waardeering, eerbied, goed vertrouwen en naastenliefde? De söli'dariteitsidee wint! Daarvan zijn bewijzen. Daarover een volgende maal In het proces Blokzijl, dat gelukkig in één ochtend geheel werd afgewerkt, eischte de pro cureur-fiscaal behélve de dood straf ook ontzegging van het recht op cassatie. Het moet niet mogelijk zijn, meende mr. Zaayer, dat de verdachte door ge bruik te maken van dit recht de loop van het recht vertraagt. De volksconscientie eisebt een snelle berechting van individuen als Max Blokzijl, die ons volk jaren lang hebben vergiftigd met hun propaganda. Niet alleen de volksconscientie verzet zich tegen het toekennen van het cassatierecht aan schur ken als Blokzijl. Het volksbelang eischt hetzelfde. Meer dan vier maanden heeft het nu geduurd eer een man voor zijn rechters komt. Al dien tijd moet hij en moeten tientallen soortgelijke individuen op 's lands kosten 'worden onderhouden en verg"t hun bewaking en de behan deling van hun zaak den arbeid en de energie van talrijkè ande ren. Arbeid en energie, die brood- noodig zijn om ons land weer op te bouwen. Moet dat nu nög eer.s een paar maanden duren, omdat Max Blokzijl zonder éénigen schijn van kans cassatie aanvraagt? Cas satie is hier niets anders dan uit stel van executie. Wij hebben lang genoeg gewacht op gerechtigheid jegens de kop stukken. Het voorbeeld van Fraag, waar de burgemeester, die door de Duitschers werd benoemd, bin nen drie en een half uur werd be recht, veroordeeld en opgehangen, hoeft niet letterlijk te worden na gevolgd, het mag echter wel tot snelheid aansporen. Geen noodelooze vertragingen meer! Nu de geallieerden het eene Ja- pansche kamp na het andere, waar geallieerde krijgsgevangenen en burgerlijke geïnterneerden op gesloten zijn geweest, bevrijden, komen gruwelen aan het licht, welke elke beschrijving tarten. Of de Japanners de Duitschers nog in wreed sadisme overtreffen, is een polemisch vraagstuk, dat de we- >eld weinig zal interesseeren, be langrijker is de kwestie, hoe de schuldigen aan al deze misdaden hun gerechte straf zullen krijgen. Op dit oogenblik is de wereldver- ontwaardiging gewekt, gelijk en kele maanden geleden, bij de ont hullingen over de Duitsche con centratiekampen, het wereldgewe ten in feilen opstand kwam. Maar de mensch leeft snel, en vergeet nog sneller en het gevaar bestaat, dat. evenals na 1918. over eenigen tijd het geweldige probleem van de oorlogsmisdadigers en even zeer van de misdadigers tegen het gewone menschenrecht weer in de archieven verdwijnt. De gevolgen van nalatigheid en slapheid op dit gebied zijn reeds eenmaal aan den lijve ondervon den; een dergelijke fout mag niet weer worden gemaakt. In onze ge demoraliseerde wereld is meer nog dan materieel herstel noodzakelijk een herleving der moreele opvat tingen en deze kunnen slechts in geprent worden, als overal ter wereld, waar misdaden zijn bedre ven. zooals we de laatste jaren beleefd hebben, streng en snel recht wordt gedaan. Afschrikwek kende voorbeelden zijn noodzake lijk, willen de juiste begrippen wederom ingang vinden. Deze overweging is te aetueeler, nu zich in het Verre Oosten, fei ten voordoen, welke er op zouden kunnen wijzen, dat in de Vereenig- de Staten een z.g. ..zachte vrede blok", dat invloedrijke kringen achter zich heeft. propaganda maakt voor een welwillende be handeling van Japan, in de hoop, dat dit land zich eens tegen even- tueele vijanden aan de zijde van Amerika zal scharen. MacArthurs verklaring, dat. de bezetting van Japan zonder onnoodig geweld en zonder onderdrukking moet plaats hebben en dat de Japanners hun individueele vrijheid en eigen domsrechten zullen behouden, scheen in die richting te gaan. Een latere verklaring, nadat in Amerika verwoede protesten wa ren opgegaan, klonk echter veel harder. Japan zal geen kans meer krijgen om zijn militaire kracht weer op te bouwen. Wanneer de bezettingstroepen in Japan hun werk ten einde zullen hebben ge bracht, zal niet alleen Japans ge wapende macht hebben opgehou den te bestaan, doch zal ook zijn oorlogsindustrie volkomen opge ruimd zijn. Japans bevoorrading met grondstoffen zal dusdanig worden beperkt, dat het nooit meer iets anders dan een mogend heid van lageren rang zal kunnen zijn. In de eerste jaren, aldus Mac Arthur, zal Japan trouwens moeite genoeg hebben om zooveel voedsel te produceeren, dat het volk voor den hongerdood bewaard blijft. Deze laatste taal zullen de Ja* panners beter begrijpen dan de eerste, want er is bewijsmateriaal genoeg, dat de verslagen Japan- sche militaristen plannen smeden hun verslagen legers tot een in strument van wraak tegen de ge allieerden te reorganiseeren. We beleven nu in Japan dezelfde tac tiek als na den vorigen oorlog in Duitschland: de leiders pogen het volk wijs te maken, dat Japan den oorlog niet werkelijk heeft verloren, maar slechts, wijl hij nu voor Japan minder gunstig verliep, heeft onderbroken, om hem straks onder gunstiger omstandigheden, beter voorbereid en beter bewa pend te kunnen voortzetten Te genover deze geestesgesteldheid kan slechts één houding worden aangeno-men: den Japan-ners bewij zen, dat zij den oorlog eens en voorgoed en definitief hebben verloren en dat zij geen kans meer krijgen zich voor nieuwen strijd te bewapenen. Weken lang reeds reist de heer H. Beany, plaatsvervangend chef van het Nederlandsche „Relief and Rehabilitation Office" in Londen, heel Engeland af om voor een be drag van 2.000.000 pond sterling fietsen té koopen. Aangezien de fabrieken en boer derijen in Nederland niet kunnen werken zonder vervoermiddelen, hebben de Ned. autoriteiten twee millioen pond, afkomstig uit de in komsten van de geallieerde scheep vaart-pool, bestemd voor den aan koop van rijwielen. Doch in zeven weken is de heer Beany er nog niet in geslaagd, zelfs ook maar een spaak te koopen, laat staan een heele fiets. „Overal, waar ik kwam," aldus verklaarde hij aan een vertegen woordiger van de „Daily Express „kreeg ik hetzelfde te hooren: geen arbeidskrachten". De heer Beany zeide voorts nog dat hij, tenzij de situatie spoedig veranderde, naar de Vereemgde Staten zou vertrekken, om te trachten daar fietsen tekoopen Een fabrikant m Birmingham heeft intusschen medegedeeld, dat hij 5'OflO fietsen per week zou kun nen afleveren, als hij maar over voldoende werkkrachten beschikte. Gebrek aan materiaal is er niet. De industrie in Nottingham en Coventry verklaarde eveneens „Geef ons werkkrachten en we kunnen binnen een maand duizen den fietsen fabriceerem Het Kabinet zal binnenkort Z. K. H. Prins Bernhard voor dragen voor benoeming tot inspecteur-generaal der Kon. landmacht. Nu de organisatie van de Konink lijke landmacht vaster vormen gaat aannemen en daarbij nieuwe groe peeringen ontstaan, is het tevens gewenscht verandering te brengen in de positie van den bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten, welke functie naar men weet. tot dusver door Z.K.H Prins Bernhard wordt bekleed. Zulks is te meer ge- De splinternieuwe barakken zijn van een superieure constructie; zij zien er even degelijk als gerie felijk uit. Het is de wen-sch van de Don Suisse, dat zij later beschik baar zullen komen als noodwonin gen, waarvoor ze, na een onbedui dende inwendige verbouw-ing, zeer geschikt zijn. In den nachl van 15 op 16 September eindigt de zomertijd. Daartoe worden om 3 uur s nachts de klokken een uur teruggezet. Men houde hier, teneinde teleurstellingen te vermijden, hedenavond voor het naar bed gaan. rekening mee. Gisteren wapperde de Zwitser- sche vlag op verscheidene plaat sen boven het geteisterde Wal cheren. Voor de groote werken van dijk herstel, welke daar momenteel gaande zijn, zijn zeer vele arbei ders noodig en zij kunnen in de verwoeste dorpen en steden niet gehuisvest worden. Er moesten barakken worden gebouwd, maar het materiaal ontbrak en de bouw vorderde teveel tijd. Toen verklaarde de Zwitsersche regeering zich bereid vier kam pen, elk van dertien barakken, welke gereed stonden, aan Neder land te schenken. Het is met meu bilair, eetgerei, enz. een zeer kost baar cadeau, dat ons bereikt door bemiddeling van de Don Suisse, een machtige organisatie tot hulp aan oorlogsslachtoffers. Voor de plechtigheid van de of- ficiëele overdracht was een groot gezelschap naar Walcheren geko men, dat zich verzamelde in een feestelijk-versierde barak van het kamp -in Westkapelle, waar een koffietafel was aangericht. De heer Isler, gedelegeerde van de Don Suisse, heeft met een sym pathieke toespraak in het Nedef- landsch het geschenk aangeboden, dat door minister Ringers persoon lijk namens de regeering werd aanvaard. De minister verzocht den heer Isler den grooten dank van ons volk aan de Zwitsersche regeering en de Don Suisse over te brengen en getuigde van de uit nemende verstandhouding, welke tusschen beide volkeren bestaat. De plechtigheid van de over dracht werd besloten met het wis selen van de vlaggen. Minister Ringers haalde de Zwitsersche kampvlag in en heesch de Neder landsche. Naar Reuters diplomatieke cor respondent schrijft, bevestigen of- ficieele kringen te Londen het be. richt, dat Engeland niet geraad pleegd is ten aanzien van de Rus- sisch-Ooslenrijksche onderhande lingen over de olievelden van Oostenrijk. Men is in officieele kringen te Londen van meening, dat deze eenzijdige stap op dit moment bij zonder ongelegen komt. nu er be sprekingen gaande zijn voor de vorming van een representatieve Oostenrijksche regeering, waarmee de geallieerden bereid zouden zijn te onderhandelen. Men legt er den nadruk op, dat een concessie van dit karakter een grooten invloed heeft op de Oostenrijksche econo mie, en dat de regeering van Karl Renner, die door geen der geal lieerden is erkend niet in de posi. tie verkeert, dat zij een dergelijke transactie had mogen afsluiten. boden daar van de werkkracht en inzichten van Prïns Bernhard in een functie met breeder arbeidsveld grooter n'it voor den lande kan wor den verwacht. Dientengevolge ligt het in het voornemen van het kabi net Z.K.H. Prins Bernhard binnen kort aan H.M. de Koningin voor te dragen voor benoeming tot inspec teur-generaal der Kon. landmacht. Hij zal daarbij tot taak hebben, zich een oordeel te vormen over alle vraagstukken, welke verband hou den met den opbouw en de oefening der Kon. landmacht en den minis ter van oorlog daaromtrent van ad vies dienen voor zoover hem zulks wenschelijk voorkomt dan wel door den minister wordt verzocht. Daartoe zal hij zich regelmatig op de hoogte stellen van de wijze van opleiding van officieren, onder officieren en manschappen, zoo mede van de geoefendheid en tucht der onderdeelen en zijn bij zondere aandacht er aan wijden of in den 'troep een geest wordt ge kweekt van offervaardigheid, saam- hoorigheid en plichtsbetrachting. De Prins zal kunnen deelnemen aan alle militaire besprekingen bin nen den dienstkring van functiona rissen der Kon. landmacht, waarin legerproblemen van welken aard ook worden behandeld. Zoo zullen de begaafdheden van verstand en inzicht, welke de Prins in zijn functie van bevelhebber der Ned. strijdkrachten zoo ruimschoots toonde te bezitten, zoomede de groo te ervaring, die hij in den oorlogs tijd heeft opgedaan, ook in de toe komst ten dienste staan va-n ons leger, hetgeen, gezien de verjonging van dat apparaat en de nieuwe geest, welke hierin dient te worden gekweekt, van groot belang moet worden geacht. Krantgenooten, Sedert onze bevrijding treffen we voortdurend maatregelen tot saneeren. Eerst werd ons land van de Duitschers gezuiverd, vervol gens zuiverden we de buurten van N.S.B. en wat dies meer zij, wij zuiverden bureaux en instellingen van politiek onbetrouwbare sujet ten, thans gaan we onze finan- cieele positie zuiveren, een mani pulatie, die, zooals ik heb gemerkt, nog al' stof opjaagt. Minister Lieftinck kwam met een lief ding. Buiten de babies is iedereen over dit onderwerp bezig en dan vooral over het gedeelte, hoe „men" zal probeeren er zoo veel mogelijk onder uit te komen en te redden. Immers gaspenningen zijn al verdwenen, tramkaarten uitverkocht, koffiekaarten in de cantines gaan met bosjes weg, den man van de R.E.T. kan men niet meer betalen, of hij heeft niet terug, een kaartje naar Den Haag kost een gulden i. p. v. 65 ct. Pierementjongelui wisselden ee« papieren gulden- tegen één zinken kwartje om. Overigens heb ik den ministe* van financiën terzake van zijn in zijn pet gehouden verrassingen voor de slimmeriken al een seintje gegeven om op een goeden dag het zinken geld zonder meer waar deloos te verklaren. Een normaal mensch kan daaraan nooit een grooten strop hebben. Den directeur der R.E.T. heb ik geadviseerd om op 26 September met tramkaarten in een nieuwe kleur te verschij nen, of zoo dat niet meer kan, voorloopig enkele ritjes uit te reiken. Doch dat blijft onder ons. Maar. krantgenooten. hebt Ge gisteravond ook kennis genomen van die andere saneeringsplannen. de plannen tot zuivering, door de Katholieke actie voorbereid? Als over die voornemens evenveel wordt gesproken als over de maat regelen van minister Lieftinck, gaan we een goeden tijd tegemoet. Maar dan niet peinzen om er onder uit te komen. Trouwens onze Nederlandsche P.O.D. is niets vergeleken bij dien van St. Pieter. Die eischt goede papieren of goud. Verzamelt derhalve eerst een schat voor hierboven, waartegen mot en roest niets vermogen. Geesteliike saneering gaat voor materieele zuivering. HENK VAN DER MAZE. (Zonder portret). Maandag komt er in den treinen loop in het Westen wear een be langrijke verbetering. De electri- sehe treinen van Rotterdam naar Den Haag v.v. zullen dan door- loopen naar Leiden. Ze blijven om het half uur rijden, terwijl de stoomtrein LeidenHaarlem v.v. een uurdienst blijft. Gevolg van een en ander is, dat de verbinding Rotterdam—Amsterdam met een half uur wondt verkort en in plaats van 2% uur nu 2 uur zal vergen. Vertrek- en aankomsttijden te Rotterdam blijven ongewijzigd. In Rotterdam komt verder nog een wijziging in die verbinding met ZwTjndrecht. De eerste twee trei- nen daarheen zullen van Maandag af vertrekken om 5.25 en 6.45 uut in plaats van 5.10 en Ö.10 uur. De nationale leiding van de Ka tholieke Actie in Nederland zal op 20 Sept. bijeenkomen te Utrecht, in verband met belangrijke be sprekingen aangaande de inscha keling van de Katholieke Actie bij den geestelijken wederopbouw van ons vaderland en ons algemeen volksherstel. In de eerste helft van Oct. be gint in West-Brabant weer de bietencampagne. Bemoedigend het vooruitzicht zeker met, want de bietenoogst was slecht d t 3 vonr het geheele jaar wordt de geschat op 500 millioen k.g. Normaal was dit 1600 tot 1800 mil lioen kilo De factoren, die deze ïterke verhindering tot gevolg had den zijn vele: inundatie, geringe inzaai door de oorlogsomstandig heden. gebrek aan kunstmest en dergelijke. De fabrieken te Dinteloord en Roosendaal, die beide door den oorlog heel wat geleden hebben zijn weer bedrijfsklaar, maar op volle toeren zal niet gedraaid kun nen worden. Een probleem is voor al het bieten rooien, waarvoor men geen arbeidskrachten genoeg heeft, o-ok het transport is vaak een nuzzle. De oogstopbrengst wordt nu over drie fabrieken verdeeld. Iedere fabriek zal dus relatief ge nomen, een klein kwantum te ver werken krijgen. Toch zal de cam pagne lang duren, in verband met bovengenoemde moeilijkheden zal n.l. slechts op halve kracht worden gewerkt. Behalve de fabrieken in West Brabant maken ook te bas van Gent twee fabrieken campag ne elk van 50 millioen k.g. en op halve kracht. Oud-Beijerland en Halfweg zullen ieder 30 millioen k a verwerken en in het Noorden zal' alleen de Friesch-Gromngsche te Groningen in bedrijf komen met een aanvoer van 80 millioen k g, Voor de verlaging van de rantsoe nen hoeft echter niet te worden «rovreesd. Dit is te danken aan den geallieerden aanvoer, zeeschepen met ruwe en witte suiker komen regelmatig binnen. Reeds werd in ons land tien duizend ton ruwe suiker aangevoerd uit het buiten land., en tot witte suiker en stroop verwerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1