de vredesconferentie tt Geef ons werktuigen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE NED. VOLKS BEWEGING Niet de juiste weg WEERBERICHT DE ZAKEN „LOOPEN" NIET Europeesche eenheid Nog geen enkel accoord Dr. J. van Beurden t GONGSLAGEN ONZE VOEDSEL- I POSITIE Ir. Louwes over de importbehoefte Voor straf naar. Hitler-portretten moeten worden ingeleverd Gemeenteraads verkiezingen v. cf. Maas- oode-Stichting, aam Giro 9095 Directeur: jCuijpers Hoofdred M Al„ Wi«ox. Redacteur: Drukke^alvast. NrC n.v NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMB^19813 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. \bonnementspr. f 3.25 p. kwarl 1.10 p. maand 0.26 p. week Advertenfciën 25 ets. per mm. Volksbewe- De Nederlandsch sterdam haar ging hield te vergadering en constitueerendeit.e gan wij kun. nam een re t niet zeggen, dat dere een onverdeeld prettigen in druk maakt. Wij vreezen, dat de verschillende partijen zoo ongeveer het gevoel zullen krijgen aisof zij door de Beweging, die haar zoo veel mogelijk bij elkaar wil bren gen, tegen den electoralen muur worden gezet. De resolutie sprak uit: de N-V-B. wil geen politieke partij worden, maar zij roept de andere partijen op om met een concreet gemeen schappelijk verkiezingsprogram in personalistisch-socialistischen gees' te komen en daarenboven met een gemeenschappelijke candida ten. ijst. Mocht dit voorstel worden alge- wezen, dan. word ik, N.V.B., toch een politieke partij. Daarop komt toch het optreden neer van een comité, d.at dan namens de N-V-B. aan de verkiezingen zal gaan deelnemen, al zal het zoo genaamd buiten de N.V.B. staan. Wij zijn steeds, onder de tegen woordige omstandigheden, zeer sterke voorstanders geweest van het engst mogelijke samengaan van de voornaamste politieke partijen, ook, zoo mogelijk, op een gemeenschappelijk program- Wij gelooven ook dat dit bij de eerst komende verkiezingen wel te be reiken zal zijn. Wij kunnen ech ter met geen mogelijkheid^ voor alsnog veel voelen voor één ge meenschappelijke candidatenlijst. Dat gaat ons wel wat al te sterk in de richting van een geforceerde eenheidspartij. Ongetwijfeld zullen de verschil lende partijen, en zeker ook de Katholieke Staatspartij, er toe be reid zijn op haar lijst ook plaat sen in te ruimen en wel goede en kansvolle plaatsen aan die leden van de partij, die meteen ook sym- pathiseeren met de N.VB- Daar mee krijgt dan ook het streven van de N.VB. een behoorlijke kans om in de groote partijen en in de Staten-Generaal tot vol doende gelding te komen- Dit zal te meer het geval zijn. omdat in de verschillende par tijen een sterke strooming valt waar te nemen in de richting van hetgeen de NV.B. noemt perso- nalistisch-socialisme» Dit hjkt muj namelijk volstrekt geen idpe maar een ietwat auisiere, het, "groote publiek volstrekt niet aansprekende naam voor ,e,er\ reeds aanspie^eiiuc i voordat de N^B act! de présence gaf. Wat rfé katholieken al lang voorston- den onder den term solidar.sme kan van dat persoonlijk socialisme onmogelijk veel verschillen, te meer omdat de katholieken steeds voorstanders waren van een zeer vooruitstrevende sociale politiek en dat, in detegenwoordige om standigheden, m nog sterker mate zijn- Dat zij echter, in dienst der gemeenschap, tevens willen waken voor de rechten der persoonlijk heid. spreekt geheel vanzelf. Met name blijven zij huiverig staan tegenover staatssocialisme- Wij achten dus een eventueele ééne candidatenlijst onnoodig en ook ongewenscht, omdat de ver kiezingscampagne met grooter am bitie zal worden gevoerd wan neer de diverse partijen kunnen ii veren ieder voor haar iji AHiiT zullen de verschillende lijsten tezamen vermoedelijk oo een beter resultaat bereiken dan de ééne gemeenschappelijke hjs De diverse partijen moeten inder daad niet alleen kunnen opkomen voor het gemeenschappelijke pro gram van actie, maar ook voor kandidaten die steunen op het eigen beginselprogram. Hier stelt zich vanzelf even een zeer dringende vraag: waar blijft toch het nieuwe prograrn voor de Katholieke Staatspartij.' Reeds tij dens de bezetting verscheen nei gecamoufleerd. Wij begrijpen, dat eenige herziening noodig kan zijn, maar het dreigt wel wat al te lang te duren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Donderdag avond: Matige, tij^eIi.jk wind tusschen West en J zwaar bewolkt met eanige klaringen, nu en dan eenige regen, zelfde temperatuur. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 754.4 m.m. Windrichting: Zuid: kracht Temperatuur; 16,4 Celsius. Weersgesteldheidregen. Maximum-temperatuur (voor gekomen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen): 24,4 Cel sius; minimum 15,4 C. Gelijk dat reeds voor den oor log het geval was, brengt ook thans elke conferentie, waarop een aantal regeeringen is vertegen woordigd, het geheele complex der wereldproblemen in fel licht naar voren. En zoo beleven we op dit oogenblik, nu de ministers van buitenlandsche zaken der vijf groote mogendheden te Londen bijeen zijn om over de redactie van enkele vredesverdragen voorloopig dat met Italië te be raadslagen, een hoogtij der inter nationale politiek, nog fulminanter dan in de dagen van San Fran cisco en Potsdam. Het is, alsof plotseling de heele chaos der Euro peesche vraagstukken in beweging is gekomen en op Londen los stormt: en in dien stormloop van den chaos komen allerlei memo randa met de opstellers er van naar de Londensche hoofdstad, om zoc mogelijk druk op de conferee- rende ministers uit te oefenen. Momenteel overheerschen twee problemen: in de officieele krin gen het verdrag met Italië, en marge van de conferentie het Wes telijk regionale pact, dat in Rus land verwoede uitvallen uitlokt. En het is allerminst toevallig, dat twee zaken, welke van zoo ver schillend karakter schijnen te zijn, nu parallel loopen, en waarschijn lijk zelfs, zij het dan vooral achter de schermen, sterken invloed op elkaar uitoefenen. Zoo is het zeker opvallend, dat Rusland zelfs zijn vazalstaten Polen, Oekraïne en Wit-Rusland heeft opgeroepen om hun meening over de Italiaansche kwestie uiteen te zetten. Wanneer zal Engeland hetzelfde verzoek tot de zelfstandige staten Nederland en België richten, welke toch in de Westersche invloedssfeer min stens evenveel, of juister veel meer belang bij Italië hebben dan bijv. Polen of de Oekraïne? De Londensche conferentie is nog in de eerste faze harer werk zaamheden: het stadium der voor bereiding. Men bespeurt dit in de communiqué's, welke dagelijks worden uitgegeven, doch tot dus verre nog geen enkele richting gevende inlichting verstrekten; zij zijn karig in de bewoording, doch nog kariger op het gebied van in formaties. Slechts uit de offi- cieuse berichtgeving rond de con ferentie bespeurt men de proble men, welke secundair worden be handeld; en daarvan is dat der Europeesche waterwegen, bijv. van de Dardanellen, een der belang rijkste. Maar onder die waterwegen behooren ook Rijn en Maas, en wederom geldt de vraag: waarom is deze conferentie tot de groote vijf beperkt; waarom maakt men er geen Europeesche conferentie van; want alle geallieerde volken hebben een gemeenschappelijk in teresse bij al hetgeen nu in Londen wordt beslist. Het gaat om aller leven, om aller nationaal bestaan: Europa is nu eenmaal een een heid, welke niet verbroken kan worden, zonder dat alle deelen er onder lijden, en dan gaat het niet aan, dat enkelen beslissen, en de vaarden eenvoudiS hebben te aan- De Londensche conferentie kan slechts succes hebben, en zij wordt automatisch een succes, als de op het oogenblik totaal verbroken eenheid wordt hersteld; als de Chineesche muur wordt afgebro ken, het ijzeren scherm wordt op gehaald. Dan alleen zal het duide lijk waarneembare wantrouwen tusschen West en Oost verdwijnen, kan ook een vertrouwen groeien] DE „TROMP" IN GEVAAR Toen Hr. Ms. „Tromp" in de ha ven bij Sabang lag, kreeg het oor logsschip een tijdgranaat, welke binnendrong tot in het ketelruim. De majoor-machinist P. Steenaart heeft toen het projectiel met een snij-apparaat verwijderd en is er mee naar het dek geloopen om het vervolgens overboord te wer pen, hierdoor schip en opvarenden van den ondergang reddende. Thans is den inmiddels tot adju dant-machinist bevorderden heer Steenaart te Vlissingen voor het front der troepen de Kon. onder scheiding, de bronzen leeuw, uit gereikt. PROF. W. H. KEESOM Prof. W. H. Keesom heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd en gekregen als hoog leeraar aan de universiteit te Lei den. dat de basis en tevens den waar borg van de zoo bitter noodzake lijke samenwerking beteekent. Zoo lang als Rusland zich in zijp sfeer in een ondoorgrondelijk mysterie blijft hullen, zullen de debatten in Londen onder den invloed van die wantrouwen wekkende geheim zinnigheid blijven. Er bestaat ook het gevaar, dat de „Westelijke familie" een blok gaat vormen aan deze zijde van de ondoordring bare grens dwars door Europa, een blok, dat dan zuiver het karak ter van zelfverdediging gaat krij gen tegen dat andere blok, dat absoluut, door Rusland wordt be- heerscht. Alle teekenen in Londen wijzen erop, dat er een fundamenteeie verdeeldheid he-erscht onder de vijf groote mogendheden, die den raad van ministers van buitenland, sche zaken vormen, aangaande ae toekomst van de vroegere Italiaan sche koloniën, aldus schrijft Reu ters diplomatieke correspondent Terwijl officieele kringen nog weigeren hierop commentaar te iu- veren, achten welingelichte kringen een in Amerika gepubliceerd be. richt in wezen juist, volgens het welk Rusland zou hebben voorge steld, dat de Sowjetunie het be neer over de Italiaansche kolonies onder trusteeship op zich ZOU ne men, aan welk bericht werd toege voegd, dat Engeland hiertegen sterk gekant was. In Londen begint men tot de conclusie te komen, dat de minis ters van buitenlandsche zaken tot dusver nog op geen enkel punt een accoord hebben bereikt. Ook wordt het steeds duidelijker, dat het na laten om vertegenwoordigers van de Grieksche regeering uit te noo- digen. terwijl de Italiaansche en Joegoslavische vertegenwoordigers wel géhoord worden, ernstige ont stemming heeft verwekt in Athene. Officieel wordt hier bevestigd, dat een protest is ontvangen van de Grieksche regeering. Het Amerikaansche plan betref fende een internationaal trustee ship der Italiaansche koloniën wordt blijkbaar gesteund door Groot-Britannië en China. Frank rijk is bereid, het Amerikaansche voorstel tot basis voor bespreking te nemen. De Sowjetunie, die de Italiaansche kolonies onder eigen trusteeship te nemen wenscht, voert als argument aan, dat Rus land de noodige ervaring bezit in het behandelen van problemen van gemengde rassen en gemengde ge bieden. Men ziet te Londen nu wel in, dat de raad van ministers van bui tenlandsche zaken in de vroegere Italiaansche koloniën een der moei lijkste vraagstukken te behandelen heeft. Een V I of II, afgeloopen winter in de Schie bij Delft terecht ge komen, werd dezer dagen door 'n speciaal getrainde afdeeling v« de marine opgevischt en onschadelijk gemaakt. (Foto v. d. Reykei In de abdij Berne te Heeswijk is overleden Pater dr. J. van Beur den, van de Orde van Praemon- streit. Wijlen Pater van Beurden speelde een belangrijke rol bij de organisatie van den Katholieken middenstand, waarvan hij een menschenleeftijd lang de geeste lijke adviseur was in het bisdom Den Bosch. Tevens was hij lid van de bureau-commissie van den Ned. R.K. Middenstandsbond en voorzitter van den raad van over leg der vier centrale Kath. sociale organisaties. Voorts was hij bui tengewoon lid van den midden- standsraad en lid van den raad van beheer van het econ. insti tuut voor den middenstand. LOCOMOTIEVEN MET OLIE GESTOOKT. Door die ,.Cy Railways Great Western" im Engeland zullen binnen kort locomotieven in dienst worden gesteld, welke worden gestookt met olie. Ir. S- L. Louwes, de Nederland- sche directeur-generaal voor de voedselvoorziehing. die zich in de V-S- bevindt, ten einde deel te nemen aan de onderhandelingen tot het aankoopen van voedsel en lend bouw voor raden, heeft op een persconferentie in het gebouw van de Nederlandsche ambassade te Washington het volgende mee- gedeeld: ,.Geef ons de werktuigen om onzen wederopbouw uit te voe ren, zoodat onze Nederlandsche gemeenschap van tachtig millioen zielen haar oude betrekkingen met de andere landen van de wereld d!? aanknoopen. Wij, Nederlan- ti Ju n het nooit behoeven te hebben van weldadigheid Hoe belangrijke hulp, die we hebben genoten, op prijs stel len, wij zouden toch graag zoo -poedig mogelijk op eigen beenen siaan Na een beeld te hebben gegeven van de verwoestingen, door de nazi s aangericht, waardoor de economische rnachine „volkomen stilstond", zei ir. Lou'wes, dat nu ue eerste taak was: de bevolking van voedsel te voorzien en kolen en andere benoodigdhedgn te vin den om de industrie weer op gang te krijgen. Hij merkte op, dat kolen thans uit de V.S. en uit het Roergebied komen, maar dat er een dringende behoefte zal blij ven bestaan aan voedsel en aan zekere landbouwvoorraden. Het zou noodig zijn. aldus ir. Louwes, om in het komende half jaar l'A millioen ton graan en 40.000 ton vet in te voeren. Tot dit doel was een crediet van on geveer 30 000 000 dollar beschik baar gesteld, dat de behoefte aan voedsel en hetgeen voor den land bouw noodig is zou dekken. Met betrekking tot het benoo- digde voedsel gaf de heer Louwes de volgende indeeling: 90000 ton tarwe per maand voor het vol gend jaar. 50000 ton vleesch ge durende het eerstvolgend half jaar ten einde het vleesch- rantsoen van vier Amerikaan sche onsen op elf Ameri kaansche onsen per week .e brengen. 350000 ton voedsel met hoog proteinegehalte gedurende het eerstvolgende halfjaar. Voorts zooveel mogelijk graan ter ver vanging van den enormen invoer per jaar van voor den oorlog. Hij verklaarde verder, dat de melk productie grooter zal zijn. als het noodige voedsel voor dieren kan worden verkregen. Ir. Louwes verklaarde ook, dat paarden behoorden tot datgene, waaraan de Nederlandsche la^u" bouw het meest gebrek had, daar er slechts drie- tot vierduizend van de.zestigduizend, die de Du.t- schers hadden geroofd, zijn terug gekeerd. Toen een correspondent hem vroeg, waaraan deze lang zame gang van zaken was toe te schrijven, antwoordde Ir. Louwes, dat toen hij drie weken geleden Nederland verliet, de gemtdde.de Nederlander een en ander ver klaarde uit een „ontzettende bureaucratische omhaal", maar hijzelf kon dit niet bevestigen. Ir. Louwes verklaarde ten slotte oa. van de behoeften in Nederland: ,,Wij kunnen niet direct in gem betalen, maar wij zullen betalgn met voortbrengselen van onzen arbeid, als ons de tijd wordt laten". 's Lands wijs, 's lands eer. En zoo konden de Rotterdammers Zater dag getuigen zijn van een Chinee- schen optocht met een draak. De symboliek en wijze van uitdrukking der Oosterlingen zijn anders dan de onze. Leeft men zich in de histo rie van een land in, dan worden vele dingen begrijpelijk en zijn automatisch ook niet meer lach wekkend. Er zijn echter aangelegenheden, die voor alle landen in uitvoering gelijk loopen. Daarom bevreemdde ons uitermate een strafprocedure toegepast in Valparaiso, in den staat Indiana gelegen. Twee jon gens van 14 en 15 jaar hadden de brutaliteit gehad een vliegtuig te ontvreemden en daarmee een tocht in de lucht gemaakt van 40 mijl. De deugnieten Zij zouden moderne Michiel de Ruyters kunnen worden genoemd. De daad mocht van pae- dagogisch standpunt bezien na tuurlijk niet ongestraft blijven. Zij hebben ook straf gekregen en nog wel officieel. De beide knapen wer den veroordeeld om drie jaar lang eiken Zondag naarde kerk te gaan. Zondag j.l. woonden de ver oordeelden den eersten der 156 straf-kerkdiensten bij. Wij zijn niet op de hoogte van de toestanden in Valparaiso, maar het paedagogisch systeem lijkt me er een van een eigenaardige soort. Jongelui naar de kerk jagen'als strafmaatregel. Amerika blijft het land der onbegrensde mogelijk heden. Doch dit lijkt ons een on mogelijkheid. HENK VAN DER MAZE. Maarschalk Zoekoff heeft in Ber lijn een order uitgevaardigd, dat alle portretten van Hitier en overige nazi-leiders, alsmede alle nazi-literatuur in particuliere wo ningen of openbare bitoioliieken vóór 1 October moeten worden m °eHet bevel van Zoekoff geldt ook voor boeken over den oorlog, teKsi- boeken van militaire academies alle wetenschappelijke werken be treffende de oorlogvoering. De datum vóór welke de te hou den verkiezingen voor leden van tiideliike gemeenteraden moe ten zijn geschied, is vastgesteld op 22 October a.s. Volgens radio-Oslo ls in het laating (parlement) van de Ff1;?" Eilanden, die onder Oeensch he^uar staan, een bomaanslag gepleeStt. waardoor materieele schade w aangericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1