Naar vakschool DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE PARLEMENTAIRE MACHINE Zij raakt op gang VAN HOBBY TOT MUSEUMSTUK weerbericht 1Sprn^??»«m0rgen 11 30 uur: Windrichting"dJ,6^3 DE S.B.L.O. Bewogen bijeenkomst KATHOLIEKE KRING OPGERICHT Voorbeeld ter navolging Burgerlijke stand ZONDAGSRUST IN DE BEDRIJVEN Moeilijkheden bij „De Maas" VOETBALWEDSTRIJDEN VOOR O. EN O. Brandspiritus Jitg. v. (J. Maas bode-Stichting, R'darn Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg Redacteur t w a. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT W 6gste JAARGANG. No. 13814 Tijcï. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. \bonnementspr. f 3.25 p. kwart. l.lo p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. Nederland krijgt een zwaren dobber op de wereldmarkt. Minister Vos heeft er onlangs nog op gewezen: Ten eerste heb ben tal van landen, die vóór de oorlog Nederlandsche Pr°~" van industrie en la"dfde over. namen, tijdens de_Du a noodge. heersching van Eo P land- dwongen ejen ^£keld. Ten a» Xerd Nederland acht maan- rrfateX dfn België en Frankrijk bevrijd, zoodat het bedrijfsleven in deze landen ons al dien tijd vóór is met de herovering van de mai'kt. En ten derde dreigt men Duitschland een landbouwland te maken, zoodat het als afzetgèbied voor ónzen landbouw verloren kan gaan. Tegenover dit somber perspec tief kan één overweging echter moed geven. Nederland heeft bovenal in de laatste halve eeuw zijn plaats op de wereldmarkt weten te behouden door de kwali teit van zijn arbeid. Nederland bezat arbeiders van hooge intel ligentie, in staat om in een be trekkelijk korten werkdag veel te verzetten en een product af te leveren, dat in kwaliteit alles overtrof, wat andere landen aan de markt brachten. Dat geldt zoo wel voor onzen landbouw als voor onze industrie. Oud-minister Weiter wees er onlangs in een vraaggesprek met ons blad nog op, dat onze schepen en onze machi nes gretig aftrek vinden in Zuid- Amerika, omdat zij zoo voortreffe lijk in kwaliteit zijn. Nederland moet het hebben van de kwaliteit. Dat beteekent, dat de toekomst afhangt van de vraag, of wij erm «lagen een arbeiders- en boeren stand te vormen, nóg meer dan in het verleden, ingesteld op kwaliteitsproductie. Niet op den loopenden band, niet op „vereen voudiging van het beroep" komt het bij ons aan, maar op ver hoogde beroepsscholing. Het vak onderwijs, vóór den oorlog reeds een zorg van de Regeering, zal het na den oorlog in verdubbelde mate moeten zijn. De belangstel ling echter moet in de eerste plaats komen van de jonge arbei ders en boeren zelf. Niet „naar Amerika", moet de leus zijn, maar „naar de vakschool". riet verhaal, dat de heer ^Vester van de Hoogstraat ons vertelt ,s kort en eenvoudig Samen met zijn vrouw vervaar digdc hij van paarlen en zilver een vredesduif. Op een briefkaart liet hij den vogel copiëeren. voeg de er de woorden: „Hulde aan de gesneuvelden", en „Eer aan de overwinnaars" aan toe, en liet zoo zijn duif per post de wijde wereld in Eén vloog er naar H.M. de Koningin, een naar de Prinses, naar den Prins in zijn H.K. Over de grenzen: Montgomery, Foulkes. Patton, Stalin. Truman, Eden, van Zeeland en vele anderen ont vingen er een. Nu zijn deze post vredesduiven teruggekeerd met kostbare brieven en handteeke- ningen. Van alle kanten en per sonen zijn ze binnengestroomd. Dit is niet de eerste keer dat de heer Vester deze duif loslaat, Ook van den vorigen wereldoorlog heeft hij een groote verzameling brieven en handteekeningen. Hooge boden zijn er al op zijn verzame ling gedaan, maar de heer Vester heeft als geboren Schiedammer een zwak voor zijn stad. De fotoy en autogrammen komen later in het museum. En dan zullen we onze kinderen vertellen van Pat ton. den snelheidsduivel, die maar achter de Duitschers aanjoeg en niet te bereiken was. Dan zullen zij zelf het bewijs vinden in zijn brief die zegt: „Your letter hts been following, me around for some time" (Uw brief achtervolgt me al een tijdje) We staan er niet verwonderd over Generaal. Medegedeeld door het K.N.M.I. te "verachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt, tijdelijke opkla- ringen, iets koeler, plaatselijk ©enige regen; matige, in de kust streek tijdelijk krachtige wind w^en z- en Z W v.™SI"/",irisen te Rotterdam kracht 4. 8- Zuid-Zuid-West Temperatuur: i8.8 Ce, Weersgesteldheid: beXmkt" Maximum-temoera t,? ou^c- komen tusschen 8 „uï J- ,(voorge 8 uur hedenmorgen) ll's r en minimum: 15.0 c. Celsius: Gisteren is de uitreiking van nieuw bankpapier a f 10 00 p p. begonnen. (Foto: Centr Fotopersbur. Hof) De jaarlijksche vergadering van den Schiedamschen Bond van Li chamelijke Opvoeding is wel bui tengewoon belangrijk geweest Zooals dat bij practiseh elke ver- eenig'ing het geval is, waren de leden critisch over het beleid_ van het bestuur in de vijf bezettings jaren en wilden de meeste aanwe zigen een revolutionnaire wijziging in de verkiezing en samenstelling van het bestuur zien doorgevoerd. De plannen hiertoe waren per brief ingediend aan den secretaris door Succes en nog vier andere ver- eerti-gingen. Van dezelfde vereent gingen was een voorstel tot agen- dawij-ziging binnengekomen, mede in verband met hun verkiezings- suggestie. Deze agenda deed nogal wat stof opwaaien. Door enkele vereenigin- gen werd de kans aangegrepen om scherpe critiek uit te oefenen op de late verzending van het jaar verslag, waardoor het onmogelijk geweest zou zijn de kwesties in de vereenigingen zelf te bespreken Voor de rest van den avond bleef dit het „Leitmotiv". De secretaris ontzenuwde dit bezwaar door erop te wijzen, dat de stukken reglemen tair verzonden waren, en het bo vendien niet alom gebruikelijk was gedrukte jaarverslagen vooraf te sturen. Met 4325 stemmen- (3 blanco) werd het voorstel tot agenda-wijz: ging aangenomen. Hiermee waren de moeilijkheden nog ™»t Van ie baan, want devergadering kreeg haar bestu-ur, reglementair toch voorgezet. Er waren geen tegencan- didater. en een veranderde verkie flnP zou eerst in de grondwet (de statuten) moeten worden vastge legd. Hierover ontspon zich een zeer levendige discussie. Men kwam echter tot een oplossing. Het hui di-ge dem-issionnaire bestuur blijft in zijn onvolledigen vorm -aan tot Januari. „Succes" zal de voorge stelde wijzigingen uitwerken en aan de vereenigingen toezenden voor bespreking in eigen kri-ng en onderling overleg. Het bestuur van den S.B.L.O. zal de plannen even eens in studie nemen en schrifte- lijtk advies uitbrengen aan de ver schillende clubs. In-Januari zal dan de vergadering besla-gen ten ijs komen en vruchtbaar -kunnen wer- ïf" Bp. lozer zal begrijpen, -dat dit slechts een uiterst korte weer ■gave is wan drie uur praten deelde de Het gebrek aan een interparo- ohieelen band tusschen de Katho lieken van onze stad werd al lang gevoeld. Van verschillende kanten kwaim men tot het besef, dat met de bevrijding er kansen lagen, die 'benut moesten worden. In kleinen kring hebben 10 personen de plan nen besproken, uitgewerkt en een -comité van oprichting gevormd. Na verscheidene comitévergaderm- gen. die ook de kwestie van den geestelijk adviseur oplosten, is gis terenavond in de Amstolbron de eerste opriohtingsbijeenkomst ge houden. De voorzitter, de heer de Jonge, memoreerde in zijn openingswoord het voorbereidende werk. Hij noemde het doel dat de vereeni- ging zidh heeft gesteld, n.l. het leg gen en versterken van den band tusschen alle Katholieken van Schiedam, daarbij vooral in ge dachte hebbend die tusschen jonge menschen, opdat zij elkaar in een Katholieke omgeving ku-nnen ont moeten. Vele middelen, zoo-als too- neel- kunst-, muziek-, caberet- en dansavonden kunnen hiertoe die nen. De Hoogeerw. Deken wendde zich in een persoonlijk woord tot de vergadering. Hij zag een^groote toekomst mogelijks -gezien de%ich-t- lijitem, d-ie aAif ut vereenigin-g ten -grondslag lagen. Hij wensdtote de vereeniging dan ook succes. - „AJs jon®'.prf&stèr voor dit apostolisch werk gesteld* is het een groote - steun een ouderen geestelijke "in de vergadering aan te treffen'', aldus Pater Bon. van Pampus, den- geestelijk adviseur Hij dankte den Deken dan ook voor zijn aanwezigheid. In het vervolg van zijn speech citeerde Pater van Pampus den brief van het Hoogwaardig Epis copaat over den voortwoeke- renden wereldschen geest De positieve daad moet van onszelf komen, dat hadden de oprichters begrepen. Als enkeling zijn wij machteloos, in „team" geest kun- In geen enkel land zijn de par lementaire machine en het poli tieke leven zoo moeizaam in gang gekomen als bij ons. Maar thans toomt er schot in". De zuiverings commissie voor de Staten-Gene- raal heeft haar taak volbracht. Tegen het katholieke Eerste Ka merlid, dat hiervan het slachtoffer werd, heeft men vermoedelijk bezwaar in verband met zijn hou ding als Delftsch hoogleeraar. Mogelijk wordt deze te weinig krachtig en principieel geacht. De eenige fout, waarover de commissie gevallen zal zijn, ïs.dan waarschijnlijk het feit dat de grijze hoogleeraar is doorgegaan met het geven van college, want zijn houding tegenover de loyali teitsverklaring was, zijn we goed ingelicht, fifwijzend. Als de com missie meent, dat iedere zwakheid gedurende den bezettingstijd (b.v. ook het omhangen met den ambts keten van den Rotterdamschen N.S B.-burgemeeser door wethou der de Zeeuw) iemand als volksvertegenwoordiger ongeschikt maakt, omdat zij het noodige ver trouwen ondermijnt, dan staan wij geheel aan haar zijde en de par tijen zullen geen andere houding mogen aannemen. Maar dan is hel toch wenschelijk, dat de feiten precies bekend zijn, zoodat geen ongemotiveerde en voor de be trokkenen pijnlijke conclusies kun nen worden getrokken. Het mag der Tweede Kamer tot eere strekken, dat slechts één harer leden voor zuivering in aanmerking kwam. Merkwaardi gerwijze is dit Ds. Kersten en het lijkt ons nog merkwaardiger en niet geheel zonder bedenking, dat deze heer wordt geweerd uit de Tweede Kamer, waar hij niet bepaald veel kwaad kan doen, en tezelfder tijd in eere werd her steld als hoofdredacteur van zijn blad, in welke kwaliteit hij zon der twijfel over meer invloed be schikt. Klopt alles wel precies bii onze zuivering met name ook in de pers, waar weer namen gaan opduiken of dreigen op te dirken die men uit de Nederlandsche pers wel voorgoed verdwenen achtte? Ook in de katholieke fracties der Kamers is door dood en ont slagneming voldoende ruimte ont staan voor aanvulling met leden, die geacht kunnen worden het vertrouwen ook van de naoorlog- sche „jongeren" te bezitten. Wij hopen, dat van deze gelegenheid een goed en ruim gebruik zal worden gemaakt. Namen noemen lijkt ons minder gewenscht, maar mogelijk zou men toch kunnen den-ken aan die van een paar oud-ministers uit het vorige kabi net. Ook een der leidende katho lieke figuren uit de N.V.B. pre senteert zich hier als het ware vanzelf. Een enkel lid van de volksver tegenwoordiging heeft rtiet aan den oproep om voor de commissie te verschenen gevolg gegeven, waarschijnlijk omtTat deze heeren de meening waren toegedaan, dat wat thans geschiedt inconstitu tioneel is of dat zij als volksver tegenwoordiger geen verantwoor ding schuldig waren aan tftdoelde commissie. De commissie nam een verstandig besluit, om deze hee ren, van wie m>t zekerheid kón worden aangenomen, dat zij niet in aanmerking kwamen om gezui verd te worden, zonder meer toe te laten. Bi) deze gezuiverde, tijdelijke Staten-Generaal zal de regeerii^J nu een ontwerp indienen voor de voorloopige Staten-Generaal. Reeds vroeger hebbel» wij on* vereenigd met het standpunt der regeering in dezen, dat de te vol gen weg niet volledig in overeen stemming kan zijn met de grond wettelijke en wettelijke voor schriften. maar dat daarvan tevens niet verder moest worden afge weken dan strikt noodzakelijk is. Wij hopen dan ook. dat de tijde lijke Staten-Generaal hun goed keuring aan dit ontwern zullen geven Valt de aanvulling der Staten-Generaal dan wat gelukkig uit, dan kan er althans een be hoorlijke volksvertegenwoordiging werkzaam zitn. die het mogelijk maakt de verkiezingen technisch en geesteliik grondig voor te be reiden Verwerping van het voor ste] zou ons aanstonds voor min of meer chaotische verkiezingen plaatsen. Dit lijkt imt in de hoog- -t° mate ongewenscht. De samenstelling der commissie lijkt ons ook alleszins geschikt om vertrouwen in haar werkzaamhe den te stellen Met name juichen wij het toe als wij niet moeten zeggen, dat het volstrekt noodza kelijk is dat ook een billijke, regionale geleding des lands bij de nieuwe samenstelling met zorg moet worden behartigd. nen \>Pe veel bereiken. Wij ka tholieken kunnen ons zeer goed amusee-ren zonder af te dalen totf den wereldschen geest. Wij zij geen dooddoeners, dat zullen wij bewijzen met den Katholie ken kring. Na deze woorden konden de aanmeldingsformulieren worden ingevuld en werd het bestuur door de leden per acclamatie ge kozen. Er zijn 2 secretariaten. Ie secr. v. d. Vaart, v. 's-Gravensande- straat 46a: 2e secr. Geerenstein, Buys, Ballotsingel 45a- voorzitter mede dat 40 leden van de Schiedamsche sportwereld in den strijd tegen den vijand vielen Uit naam van de heele Schiedam sche sportwereld zal een krans legd worden bij het gedenkteeken in de Plantage. Noemen wij nog het strijdbare, prettige jaarverslag van den secretaris, dat allerminst een droge opsomming van feiten was. De ondertoon van de "eheelc vergadering en het verslag was -de gewettigde ontevredenheid over het groote gebrek aan sportterrein. Laai de gemeente toch spoedig voortvarend dit probleem oplossen. 45 vereenigingen moeten zich met 15 velden tevreden sell-en. Het is wat al te bar. rinp0<tXComité voor d-e versie- Dam elf Bopgstraat-DHrn-Korte 1695 22 ls een bedra,g van 1U95,22 afgedragen aan den Pen ningmeester (den Heer S. J Kleito) van het Emmabloemcomité ten bate van de tuberculosebestrijding in deze gemeente. Geboren: Louise A. d. v. A Klootwijk en N. C. J. Meij-er, Hal- leystraat 17. Een punt uit het urgentiepro- ■am aer drie fabrieksarbeiders organisaties luidt: stopzetting van de semi-eontinu-bedrijven aes Za- '.erdagavor.ds om 21 uur; een ver langen der arbeiders om, waar het technisch mogelijk is', een volledige Zondagsrust te hebben. Bij lal van dergelijke bedrijven wordt door gewerkt tot Zaterdagavond 12 uur Zondagmorgen 6 uur of nog langer' terwijl daarna nog de noodige re paratie- en schoonmaakwerkzaam- heden moeten worden verricht Bij andere bedrijven is het zóó dat de arbeiders des Zondagsavonds om 12 uur moeten aanvangen in plaats van Maandagmorgen 6 uur Van een volledige Zondagsrust is' in ai deze gevallen geen sprake. Het eerst kwam deze eisch aan de orde in de Zaanstreek, in het bijzonder te Wormerveer, waar de arbeiders zich vierkant op het standpunt stelden, dat zij er niet aan dachten den voor-oorlogschen werktijd te aanvaarden. Er dreig den hier moeilijkheden en op een uitspraak van de Regeering wera i&ngedrongen. Deze kwam inderdaad en be paald werd, dat voor de betref fende fabrieken te Wormerveer de productie 's Za'erdagsavonds om 9 uur moet word enbeëlndigd. Daar deze zaak niet alleen Wor merveer betreft, hadden de bestu ren de verwachting, dat de beslis- mijdelijk moeilijkheden komen. jing zich over alle betreffende be 1 rij ven zou uitstrekken, temeer daar hierop door de besturen werd aangedrongen. Zijn wij goed geïn formeerd, dan gaat het om 1V00 ondernemingen, waarin meer dan 100.000 arbeiders werkzaam zijn. Iet is dus wel een buitengewoon belangrijke zaak. Toen de besturen echter bleek, dat de beslissing slechts incideneel ge nomen was, hebben zij zich op nieuw direct gewend tot de be trokken instanties en o.a. de Sichting van den Arbeid verzocht om, gezien de groo'.e belangen, die hier op het spel staan, al die stap- oen te ondernemen, die leiden tot hgt beoogde doel. Het is onder" deze omstandighe den uiteraard niet te vermijden, dat nu ook op andere plaatsen leze kwestie dringt, en zoo is deze nu ook aan de orde bij de N.V. Meelfabriek „De Nederlandsche Bakkerijen" te Rotterdam. In de aaromtrent gehouden bespreking met de directie werd deze echter niet bereid gevonden aan het ver langen der arbeiders' te voldoen. er wordt tot 's Zondagsmorgens 6 uur geproduceerd, waarna nog reparatiewerk moet worden ver richt tot 9 10 uur, soms tot 12 2 uur. De arbeiders hebben nu den eisc.h gesteld, dat er een vol ledige Zondagsrust moet komen en een zelfde werktijdregeling moet gelden als te Wormerveer. Het be sluit is genomen, dat uiterlijk Za- erdag 22 September a.s. deze werktijdregeling dient te zijn vast gesteld Zou de Regeering in deze niet tijdig een beslissing in gunstigen zin nemen, dan zullen er onver- Op het terrein Boschhoek vond gisteren het tweede voetbaltour- nooi voor gewest 14 plaats. Van af 10 uur hebben onze jongens ondanks plensbuien en hemel- douches in voetbals-trijden elkaar belaagd. De stemming o-p het ter rein was uitstekend. Een pick-up zorgde voor de muzikale s-wing- omlijsiing, het koek en zoop ie had limonade en langs het lijntje sohreeuwden de non-combattan ten. Door twaalf elftallen was in geschreven, maar 4 lieten zich verontschuldigen door het weer. (Een zeer oud, een zeer goed, een zeer internationaal, een zeer mi litair excuus). De halve finale en de finale leverden de volgende ranglijst op. Ie priiMilitaire politie. (Ze bliiven taai!) 2e prijis: 4e Compagnie gezags- troepen. De 3e prijs ging naar den Briel. De 4e was voor de Schiedam sche Politie. De nrijzen bestonden uit mooie medailles en bovendien naar keuze (in volgorde van het ge kozene): 2 pakies shag en vl-oetjes, 1 flesch Arak gin. 1 tulband en 1 fruitmand. Al deze prijzen, zoo wel al? d-e limonade waren door Schiedamsche winkeliers beschik baar gesteld Het werk vo-or onze iengen-s i° dus ook hier weer be gonnen. De Heer liet aan de ver liezende elftallen een doos bon bons met beste wenschen toe komen. Bii de prijsuitreiking wa-ren de wnd.-burgemeester de heer Boren, de wnd. commissaris van Jt01''10 de heer v. Veer en de h-oom- incoeeteMT van Keseel aanwezig. Het Ctfficieele tiezoek was v-eor de organisatoren een btok van medeleven en het werd door alle deelnemess zeer gewaardeerd. Van 1 October af zullen succes sievelijk de grossiers, handelare* en winkeliers weer met brandspi»- ,i tus bevoorraad worden en wei voorloopig met 40 pet. van hetgeen zij in 1939 afgenomen hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1