De deblokkeeringsmaatregelen ONS GELD Leven uit het inkomen van den arbeid ER KOMEN WEER FIETSEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. EEN VIJFTAL CORRECTIES TER VERZACHTING BON VOOR JAM Meer kaas Aardappel rantsoen weer normaal Max Blokzijl teekent cassatie aan Voor salaris- en loon- betaling gelden vrij op verzoek Zwarte graven' Leven uit het loopende inkomen In kisten en kratten De leveranties door Engeland begonnen Wat geblokkeerd wordt Uitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.: Mgr Dr. J Witlox. A.Ig Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1945 66ste JAARGANG. No. 19820 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 88804. Abonnementspr. 3.25 p. kwart. ƒ1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. De indruk, welken iedere lezer ongetwijfeld uit de rede van prof. Lieftinck krijgt, is, dat met de deblokkeering wel zeer strenge maatstaven worden aangelegd en krijgt slechts zeer weinig V„i_,IW eerste instantie immers in nieuw geld slechts I MO. Daarna Ugt het in het voornemen om hetgeen op de geldkaart is blijven staan (dus maximum 1 200) resp. een overeen komstig bedrag uit hetgeen een bank saldo van den houder aanwijst, op latere tijdstippen en tot ronde be dragen in den vrijen geldomloop toe te staan. Het tempo zal hierbij wor den bepaald door het beschikbaar komen van nieuw bankpapier en de verkeersbehoefte. Ook voor de bij banken etc. gestorte bedragen zal op den duur verdere deblokkeering kunnen volgen, voorzoover daaraan behoefte bestaat. De grootte van het gezin schijnt bij de deblo-kkeering geen enkelen invloed te hebben, iets, dat o.l. vol komen onlogisch is. Men vraagt zich onwillekeurig af. of men met de deblokkeerimg niet te Cirorf te werk gaat. Het geheele stT.™ is een nadere uitwerking van systeem geptember aangekon- de r^mröle op de besteding van digde oont d geldbezit, ten elnde geaccurnu naar dTingendheid bij de rangoi aanvunmg of vernieuwing nieuwtwu je5 en voorraden njet in Jf" te brengen. Door een drasii- feb^ beperking van den geldomloop sc., Jï. dus deze bevrediging naar w bereiken. De vraag is echter urgentie het bereiken van d't 9 van de goederen moet uit- S1"?' svseem van distributie van en bouwmaterialen etc. toch zoodanig zijn. dat de Seist urgente behoeften het eerst worden bevredfgd. Waarom hebben wij dan toch een leger van riiks- bureaux? Zijn deze niet voor hun taak berekend, dan moeten zij gere organiseerd worden. Zijn zij het wel. is dan de drastische blokkeering nog wei' noodig? Men treft door de blokkeering al leen de houders van banksaldi. Doch wil men consekwent zijn. dan zal zoolang de huidige mot teven voor de blokkeering gelden, ook de eigenaar van effecten, roerende goederen houders van hypothecaire vorderin- gen aan beperkingen moeten worden onderweroen. Zou men zich door be- ïeening oï verkoop van effecten ver hypothekeering van onroerend goed of cedeering van hypotheken nieuw geld of vrij giraaïgeld kunnen ver- schaffen, dan krijgen dez;e personen een belangrijken voorsprong op hou ders van bankrekeningen. Doch in- dien men ook in dit opzicht maat regelen neemt, waar is dan het eind ean het overheidsingrijpen? Houder- va" roerende goederen (voorraden). collega's, die op »«e ter bc gehandeld en hun g b)jek hebben gesteld" Is "hier geen sprake van on billijkheid? begrooting voorloc- 4an!fJilteri ik te maken, is er pig niet slu"e nj de weg der slechts een n wjj echter hopen besparmgem er zich bewust van dat ^e. «STUw dringend noodza- dat.=hetd€ staatsuitgaven te be- kelijk is- u«overheidsapparaat in Op het oogenblik merkt te niet veel De regee- meLcoorliehtingsdienst kondigde de- dagen bijv weer een expansie- Sragram aan Gaarne zouden wij ver- hemen. welke perspectieven er zijn t a.v. verlaging vap de uitgaven en bet vermoedelijke tijdstip, waarop zij ongeveer zullen intreden. rm de bonnenlij st voor de ko- veertien dagen zal. ook voor men,1?JC!n een bon voor jam voor- het Weste voor sjgchts SSTSei£ hoeveelheid Het kaasrantsoen beloopt voor de nieuwe veertiendaagsche periode 200 gram i.p.v. 100 gram. Er wordt naar gestreefd, zeker zoolang hel vleeschrantsoen op een zoo laag niveau moet blijven, het rantsoen kaas zoo hoog mogelijk te stellen en te houden. Reeds voor de week van 30 Sêpt. tot en met 6 Oct. is het aardappel rantsoen weer op het normale peil gebracht kunnen worden. De door de transportmoeilijkheden en het optreden van aardappelziekte ont stane achterstand behoort dus tot het verleden. Max Blokzijl, die door, Haagsche bijzondere gerechtshof ter dood veroordeeld is, heeft tegen deae uitspraak cassatie aange- teekend. - De,,f^k tegen De BloCq van Scheltinga, ex-burgemeester van Wassenaar, zal eveneens in cassatie worden behandeld aangezien hier de procureur-fiscaal in cassatie ging. De minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, heeft gisteravond zijn aangekondigde radio-rede gehouden inzake de deblokkeering. Hij deelde daarin als hoofdgedachte mede. dat het Nederlandsche volk, ten einde een steeds duurder worden van het leven te voorkomen, voortaan uit het loopende inkomen zal moeten bestaan. Deze hoofdgedachte wordt echter gemitigeerd door een vijftal correcties. Bij de deblokkeering zal ten eerste op elke geldkaart, welke ten minste een zoodanig bedrag aanwijst, of uil een banksaldo, de somma van 100 worden vrijgegeven, welk bedrag zal worden uitbetaald in bank- en muntbiljetten. Daarnaast zal voor hen die bij eenige bank instelling een creditsaldo hebben uitstaan, een bedrag ter grootte van 1000 plus 25 pet. van het saldo naar den toestand van 12 September 1945 tol een gezamenlijk maximum van 10 000 in dezen zin worden gedeblokkeerd, dat daarover door overschrijvingen zal kunnen worden beschikt. De overige correcties betreffen uiikeeringen wegens geleden mate rieel© oorlogsschade ook uit de saldi van de diensten der charitas spaargelden van particulieren voor gebruik bij belangrijke levens- gebeurtenissen en die gevallen, waarin een strikt handhaven van de grondgedachte tol ongewenschte individueele hardheden zou leiden, do nn?11! finn6 J maakte voorts bekend, dat na hei vrijkomen van de eerste 100 van de geldkaart, het in het voornemen ligt, om hetgeen daarna op de geldkaart blijft staan, resp. een overeenkomstig bedrag uit een banksaldo, op latere tijdstippen en tot ronde bedragen in den vrijen geldomloop toe ie laten. Voor datgene, waaraan blijvend de toegang tot de circulatie moei worden ontzegd, staat in hoofdzaak een viertal bestemmingen open en wel betaling van achterstallige belastingen, betaling van bijzondere heffingen ineens, inschrijvingen op siaaisleeningen en een omzetting in spaardeposito's bij spaarbanken en banken. Het ziet er volgens prof. Lieftinck niet naar uit, de staafsbegrooting voorloopig sluitend te maken. Onder deze omstandigheden bestaat er slechts een aanvaardbare uitweg, wil men niet terugvallen op de bankbiljetienpers en deze weg wil de regeering in geen geval be treden»—, de weg der besparingen. licht tegen nieuw geld van de hand te doen. Bonafide reflectanten komen hierdoor in ongelegenheid. Ik behoef over een dergelijk bedrijf maar wei nig te zeggen. Zij. die deze weerzin wekkende vondst hebben gedaan, toonen slechts hun ware karakter. Laten zij intusschen niet meenen, dat hun grimmig spel zal gelukken. Het departement van financiën heeft goede informaties Ook de hamste raars van het zinken geld. die zich aan mijn dringenden oproep om het kleine betalingsverkeer niet te ont wrichten, niet stoorden, worden thans uit hun schuilplaatsen opge jaagd. De opsporingsdiensten. die Het veldtochtsplan inzake de geld vernieuwing is bezig zich te vol. trekken. Gedurende de afgeloopen veertien dagen heeft het Neder landsche volk zijn bankpapier en zilverbons voor het grootste deel reeds aan de daarvoor aangewezen instellingen afgedragen. Heden begon de laiatste inleveringsweek, waarin men nog tot een bedrag van 300 het oude geld kan aanbieden. Voor N.V 'sa firma's e.d. kan dit nog tot een onbeperkt bedrag. De volgende week Dinsdag zal het inleverings- proces zijn voltooid. Inmiddels zijt ge in het bezit ge steld van f 10 aan nieuwe zilverbons per hoofd en daarmede is het nieuwe onbesmette geld in een kleine hoe veelheid in omloop gekomen. Een week van beperkingen staat voor de deur. Voor hen, die zich door den zwar ten handel hebben verrijkt of op, andere wijze van een nationaal oog punt uit gezien ontoelaatbare inkom sten hebben genoten, is dit een slechte tijd. Zij hebben zich in de achter ons liggende jaren tot op zekere hoogte buiten de gemeenschap geplaatst en moeten daarvan thans de gevolgen dragen. Zij zien zich de voordeelen. die zij hebben genoten, voor een belangrijk deel ontgaan en vele sprekende bewijzen toonen aan, dat een groote onrust over hen is gevallen en dat zij gedreven worden tot daden, die bij ieder mensch met moreel besef slechts afschuw en ver achting kunnen wekken. Ik geef u daarvan een voorbeeld uit vele: Vruwel alles in ons land kwam reeds voor in het „zwart". In deze dagen van geldvernieuwing zijn daarbij de „zwarte graven" gekomen In één onzer groote steden heeft zich het feit voorgedaan, dat een aantal door de geldzuivering in het nauw gedreven lieden met hun zwarte geld zich op een begraafplaats de eigen dom van vele straks te delven graven hiervoor speciaal zijn geïnstrueerd, hebben reeds een aantal groote klap pen uitgedeeld en daarbij zal het niet blijven. Het onsociale optreden met betrekking tot de pasmunt heeft mijn bijzondere aandacht. Men houde zich dus voor het laatst gewaar schuwd. Ook zij, die zich door het oppotten van zilvergeld meenden te kunnen veilig stellen, zullen weldra bemerken, dat de fiscus over goede speurders beschikt. De hoofdgedachte dan, die aan de a.s. deblokkeering ten grond slag ligt, is deze. dat wij allen om hel dreigende gevaar van een voortschrijdende verminde ring der geldwaarde te ontgaan, m.a.w. om een steeds duurder worden van hef leven te voor komen voortaan zullen moeten leven uit hef loopende inkomen, dal een ieder onzer ontvangt in den vorm van belooning voor arbeid, die verricht wordt in loondienst of in een zelfstandig bedrijf, of als vrucht van een eerlijk verworven vermogen. Dit be teekent. dat terstond na af loop van de inleveringsweek een deblokkeering zal plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor betaling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen en andere periodieke uitkeeringen. alsmede voor betaling van renten, in welken vorm dan ook. Op deze wijze komt er een stroom van nieuw geld in het ver keer in den vorm van bank- en muntbiljetten, waarover men vrij zal kunnen beschikken. Als deze geld stroom eenige weken zal hebben ge vloeid. zal de circulatie geleidelijk een zóodanigen omvang hebben ver kregen en zich zoo door de verschil lende kanalen hebben verspreid, dat de ondernemingen en bedrijven, die loonen, salarissen en renten betalen, door den verkoop van hun produc ten aan het publiek over voldoende middelen de beschikking krijgen om zonder een verdere deblokkeering aan hun betalingsverplichtingen uit In aansluiting aan een dezer dagen door ons gepubliceerd be richt waarin melding werd ge maakt van de moeilijkheid om in Engeland rijwielen aan te koopen, kunnen wij thans mededeelen. dat men er toch in geslaagd blijkt, de hand op een aantal fietsen te leggen. In totaal zijn tot nog toe van overheidswege 120,000 fietsen aan gekocht, waarvan een deel reeds in ons land is gearriveerd. De schepen, welke deze rijwielen vervoeren, lossen hun lading in Amsterdam en in Rotterdam, De voor Rotterdam bestemde fietsen, welke uiteraard tijdens het vervoer de bijzondere belangstel ling van het publiek hebben, wor den ondergebracht bij de firma Kestein aan de Aelbrechtskade, welke door het rijk is aangewezen als depot, van waaruit de stalen rossen verder worden gedistri- bueerd. Dat er onder het gewone publiek nog geen fietsen zijn verdeeld heeft verschaft om deze t.z.t wel- vindt zijn oorzaak in het feit, dat Het congres van de Katholieke Actie ie Utrecht. tijdens het openingsgebed. V. l.n.r.:_ mr. van Wijnen,_c Het bestuur dr. Olierook. "mgr. Huurdeman, dr. Teilegen, Z.Exc. dr. Beel en oud-minister Wijffels. de eerste zendingen volledig zijn gereserveerd voor het personeel van de mijnen, de posterijen en de spoorwegen, bedrijven welke voor het herstel van ons land van vitaal bélang zijn De kwaliteit van de rijwielen, afkomstig van de Phillips- en B.S.A.-fabrieken, is behoorlijk. Ze zijn alle voorzien van dubbele handremmen en nikkelen Dunlop- velgen. De banden zijn van uit stekende kwaliteit, hoewel uiter aard oorlogsfabrikaat. Een volledig gemonteerd heeren. rijwiel, echter zonder bagagedrager, zonder lamp en zonder ketting- kast (wel kettingbeschermer) zal 97.50 kosten, een damesrijwiel 101.50. De fietsen komen, volledig ge monteerd, aan in kratten en in kisten waarin zich uitsluitend onderdeelen bevinden. Dat de verleiding, welke de open kratten bieden, wel eens te sterk is, blijkt uit het feit, dat van ver scheidene fietsen de handpompjes zijn verdwenen, terwijl ook nog al eens een pedaal is ontvreemd. De aanvoer der rijwielen ver loopt vlot Voortdurend komen er berichten binnen, dat er weer schepen met rijwielen aan boord de haven zijn binnengeloopen. Wie bij het vuur zit Intusschen is, naar wij van be trouwbare zijde vernemen, geble ken, dat- ook voor de fietsendistri- butie het spreekwoord geldt: wir het dichtst bij het vuur zit. warmt zich het best. In Rotterdam is n.l. bij abuis een zending van 72 rijwielen, waaronder tal van dames rijwielen, aangekomen waaraan etiketten waren gehecht met namen, toebehoorende aan leden van het personeel van het ,mimst?PeX^" buitenlandsohe za ken. DezerMe naam kwam zelfs m erikeie ge- vallen op drie verschillende fiet sen voor. Zoodra de vergissing werd be merkt. Zijn de rijwielen door twee militaire auto s uit Rotterdam weggehaald en waarschijnlijk, naar Den"Haag overgebracht. Het is te wenschen, dat van regeeringszijde maatregelen tegen dergelijke ongewenschte praktij ken worden genomen. In ieder ge val heeft het Rijksbureau voor de metaalverwerkende industrie, dat belast is met de distributie der rijwielen, reeds van deze aangele genheid procesverbaal opgemaakt. kasgeld te kunnen voldoen. Dit pro ces zal pas na eenigen tijd zijn vol tooid en naarmate het voortschrijdt, zal het bedrag, dat tot deblokkeer ing wordt toegelaten, van week tot week kunnen worden verminderd. Het eene bedrijf zal eerder in staat zijn dan het andere om zijn loonen en aanschaffingen van voorraden te be talen uit voor zijn producten ont vangen gelden en daarom zult u telkenmale voor een verdere deblok keering slechts met succes kunnen aankloppen, indien u ten geuoege van de daarvoor aangewezen instantie kunt aantoonen, dat de terug ont vangen middelen ontoereikend zijn om daarmede de uitgaven te bestrij den. die de voortzetting van de be drijfsuitoefening vereischt. Deze pro cedure, die de strekking heeft om niet meer nieuw geld in het verkeer toe te laten dan de hoeveelheid waaraan inderdaad behoefte bestaat om de goederenomzetten te financie ren en de geleverde diensten te be talen, heeft nog het bijkomende voor deel, dat zij een bruikbaar middel verschaft om een strenge contröle uit te oefenen op de inachtneming van de door de regieering vastgestelde loon- en salarisnormen, waarmede nog te veel de hand wordt gelicht Bij elk verzoek om over geld te mogen beschikken voor loonen- of salaris betalingen zal van den werkgever de verklaring worden grëischt. dat dit geld strekt tot betaling van loonen en salarissen, die met inachtneming van deze normen zijn vastgesteld. Het ontoelaatbaar tegen elkaar op concurreeren van sommige werkge vers op de arbeidsmarkt, waardoor de loonverhoudingen in ons land drei gen te worden verstoord en de loyale werkgevers in het nadeel geraken, kan op deze wijze doeltreffend wor den bestreden Ten aanzien van de hoofdgedachte, die ik daar straks formuleerde en die hierop neerkomt, dat niet meer geld in het verkeer wordt gebracht dan noodig is voor loopende inko mensvorming en inkomensbesbeding uit arbeid en eerlijk verkregen ver mogens. moet echter een aantal cor recties worden toegepast. In de eerste plaats is het noodig, dat de huishoudingen en bedrijven zoo spoedig mogelijk weer de be schikking krijgen over normale kas- reserve. Ten einde hieraan tegemoet te komen zal terstond, wanneer met de deblokkeering wordt begonnen, op eike geldkaart die tenminste een zoo danig bedrag aanwijst, de som van f 100 worden vrijgegeven, welk be drag zal wprden uitbetaald in bank en muntbiljetten. Voor zoover uw geldkaart dit bedrag niet mocht aanwijzen, maar gij wel een saldo bezit wegens eerdere storting zal het fnl'everkantoor uit dit saldo u een overeenkomstig bedrag ter be schikking stellen. Daarnevens zal ten behoeve van hen. die hij eer. bank, een spaar bank of een giro-instelling een creditsaldo hadden uitstaan, een bedrag ter grootte van 1000 plus 25 pet. van het saldo naar den stand van 12 September 1945 tot een gezamenlijk maximum van 10.000 in dezen zin worden gedeblokkeerd, dat daarover door overschrijvingen zal kunnen wor- len beschikt. Deze bedragen zal men niet In bank- of muntpapfer kunnen opne men. Men L'al er alleen over kunnen beschikken in wat men pleegt te noe men „giraal verkeer", d.w.z. door overschrijving van de eene bank- of girorekening op andere. Deze cor rectie is noodig. omdat vele particu- lïeren met hoogere- inkomens en het meerendeel der bedrijven en instel lingen hun kasreserve niet ln contant geld maar in den vorm van een banksaldo plegen aan te houden en in de tweede plaats, omdat de hoe veelheid bank- en muntpapier. waar over wij op het oogenblik kunnen beschikken, nog onvoldoende is om ten beloope der met deze groote re kasreserves gemoeide bedragen in papiergeld ter beschikking te stellen. Bovendien is het niet twijfelachtig, dat er zich onder deze bank- en girosaldi een zekere hoeveelheid be smet geld bevindt. Indien wij ins de gelegenheid waren om op zeer kor ten termijn al deze saldi op hun ontstaan te onderzoeken, zou er op zichzelf geen bezwaar tegen bestaan om bij gebleken „zuiverheid deze tot het bedoelde bedrag Inaieg. daarvoor het noodige pa pier gein aanwezig was voor uitbetaling vrij te geven. Het onderzoek .£aar het besmette geld dat, naar ik u verzekeren kan, met groote nauw keurigheid zal geschieden, vereischt echter een zekeren tijd. Dit pleit er zeer voor om met betrekking^ --ut deze saldi slechts een overschrijving van de eene rekening op de andere toe te laten, waardoor elk bedrag wordt vastgelegd en te allen tijde is na te speuren, wie er op het mo- ment van de deblokkeert.g de hou der van was. Deze houder kan, al heeft hij over bedoeld bedrag van rijn saldo beschikt, te allen tijde aan. een onderzoek worden onderworpen. De rest van zijn- saldo blijft in ieder geval staan als onderpand en ook voor het ontstaan van het eerste ge deelte, waarover hij giraal kan be schikken blijft hij aansprakelijk in dezen zin dat, indien komt vast te staan, dat dit besmet geld was, hij voor een overeenkomstig bedrag zal kunnen worden aangesproken, te be talen uit andere vermogensbestand- doelen of eventueel nieuw te verdie nen inkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1